​FOTOGALERIE Cum arata Japonia la 6 luni de la cutremurul care a lovit tara

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 12:08 Actualitate | Internaţional

Pe 11 martie 2011 Japonia a fost zguduita de un cutremur de 8,9 grade pe scara Richter si a fost lovita de un tsunami devastator care a maturat totul in cale in zonele de coasta. Imaginile surprinse de fotografi dupa acel moment aratau adevarata amploare a dezastrului. Acum, la comemorarea a 6 luni de la catastrofa care a lovit Japonia, Reuters a publicat o serie de fotografii comparative care arata cum s-au schimbat mai multe zone si cum decurge reconstructia tarii.

Poza de mai jos combina trei cadre cu portul Ishinomaki din cadrul Prefecturii Miyagi. Prima poza este facuta pe 12 martie, la o zi dupa tsunami, poza de la mijloc este facuta pe 6 iunie, iar ultima poza, cea mai de jos, este facuta pe 5 septembrie.


Sursa foto: Reuters

In poza de mai jos sunt comparate doua cadre din orasul Iwaki, Prefectura Fukushima. Prima fotografie cu orasul in flacari a fost facuta pe 11 Martie, chiar in ziua in care s-a produs tsunamiul devastator, iar cea de-a doua poza este facuta pe 1 septembrie.


Sursa foto: Reuters

Urmatoarea poza arata zona de coasta Iwanuma din cadrul Prefecturii Miyagi, in trei momente diferite. Prima poza surprinde momentul cand tsunamiul loveste zona de coasta pe 11 martie 2011. Poza de la mijloc surprinde aceeasi zona pe 3 iunie, iar ultima poza arata aceeasi zona de coasta pe 6 septembrie.


Sursa foto: Reuters

Onagawa, Prefectura Miyagi. Prima poza a fost facuta pe 16 martie, la 5 zile dupa cutremurul si tsunamiul devastator care a lovit Japonia. Poza din mijloc a fost facuta pe 3 iunie, iar cea de jos a fost facuta pe 1 septembrie.


Sursa foto: Reuters

Cadrele de mai jos surprind aceeasi zona din Higashi-Matsushima, Prefectura Miyagi, pe 14 Martie (poza de sus), pe 3 iunie (poza de la mijloc) si pe 1 septembrie (poza de jos).


Sursa foto: Reuters

Aeroportul din Sendai pe 12 martie (prima poza) si pe 7 septembrie (poza de jos).


Sursa foto: Reuters

In prima poza apare zona Sendai pe 12 martie, iar in poza secunda aceeasi zona pe data de 7 septembrie.


Sursa foto: Reuters

Vezi mai jos imagini video cu tsunamiul care a lovit Japonia dupa cutremurul din 11 martie 2011



Citeste mai multe despre   











23146 vizualizari
  • +9 (17 voturi)    
    no problem (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:19)

    Aventador [anonim]

    nici le noi nu era o mare problema curatenia.Parca 0,25 lei e kg de fier vechi.
    • +4 (10 voturi)    
      tare asta! (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:25)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Aventador

      :)))))
      • +3 (5 voturi)    
        gresesti:) (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:36)

        dan [anonim] i-a raspuns lui rochiri

        este 1 leu....
    • +1 (7 voturi)    
      mda... (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:32)

      me [anonim] i-a raspuns lui Aventador

      la 0.25 lei / kg probabil s-ar curata mizeria in 1/4 cat le-a luat japonezilor... la reconstructie ar fi mai greu ca ar lua fieru si de acolo...
    • +4 (6 voturi)    
      ... si restul? (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:49)

      vasile_00 [utilizator] i-a raspuns lui Aventador

      Corect fierul ar fi disparut, dar restul? In plus ar fi aparut niste corturi sau carute pe langa fiecare gramada cu moloz!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Ajutor (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:49)

    Onan [anonim]

    Statul roman ar trebui sa trimita un ajutor de vreo 1-200 de rromi, ar face curatenie in cateva zile. Mai complicat ar fi daca vor japonezii sa recupereze ceva din metale, sau ce alte resturi se mai pot folosi.
  • -3 (3 voturi)    
    Sa fi fost ai nostri la curatenie? (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:50)

    Coana Termita [anonim]

    ca altfel nu-mi explic cum a disparut atat de mult moloz din pozele alea recente...
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru "coana Termita"... (Vineri, 9 septembrie 2011, 17:35)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Coana Termita

      Pacat ca nu te-ai "prins"...

      Molozul si toate urmarile dezastrului, "dispar" pentru ca ai de-a face cu un popor CIVILIZAT.

      Ceea ce nu este cazul cind vorbim de "locuitorii" Rominiei.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa-i invitem si la noi sa ne curete ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:23)

    cristi [anonim]

    Dezastrul facut de PET-urile si mizeriile lasate de manelisti si grataragii cocliti in muntii Bucegi, aduse apoi de ape la barajele de acumulare (vezi Bicaz).

    Arata cam la fel ca la japonezi, dupa cutremur:

    http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20100525_0349/4.jpg
    • -1 (5 voturi)    
      auch... (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:37)

      me [anonim] i-a raspuns lui cristi

      e vina statului... daca nu cumpara si plastic vechi...
  • +10 (12 voturi)    
    japonia (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:33)

    am [anonim]

    Respect infinit pentru acest popor pentru care a nu munci este dezonorant.
    • +7 (9 voturi)    
      Spre deosebire de ai nostri (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:55)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui am

      Ce deosebire fata de ai nostri (vezi comentariile), care:
      1. Nu arata niciun respect sau compasiune pentru ce s-a intamplat acolo
      2. Le vine sa glumeasca pe seama muncii. E clar ca la noi cultul muncii e deja istorie.
      • +2 (8 voturi)    
        Cultul muncii la romani nu a existat (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:48)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Cultul muncii la romani nu a existat asa ca nu are cum sa fie istorie.
      • -4 (6 voturi)    
        Niet Japan! (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:05)

        Dostoviet [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        inainte de a-i deplange pentru dezastru sau lauda pentru realizari aceasta natie de japonezi, descarcati filmul the cove (premiu oscar 2010 pt documentare) si o sa vedeti de ce s-a razbunat oceanul pe ei ... aceia din film sunt defapt japonezii adevarati ... nu ce ajunge prin presa manipulata!
      • +2 (2 voturi)    
        korect, (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 13:55)

        35AVR [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        felicitari la noi...mai bine sa asteptam,poate mai pica o pleasca ELECTORALA
  • +6 (6 voturi)    
    Pai (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:15)

    Vizitiul [utilizator]

    Japonia la 6 luni de la dezastru arata ca Romania. Inca alte 6 luni si va arata ca Japonia. Romania mai are inca 20 de ani sa arate tot ca Romania :)

    Cand ma uit la pozele de mai sus imi dau seama ca Romania nu are nici o sansa :( Se munceste fratilor in Japonia!

    Respect!
  • 0 (6 voturi)    
    comparatii (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:29)

    adsf [anonim]

    puneti si niste poze inainte si dupa boc. cu dealuri golase vs cu telegondole spre nicaieri si terenuri de fotbal in panta, spitale pline vs parasite etc
  • +4 (6 voturi)    
    Respect pentru acest popor... (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:12)

    geo26 [anonim]

    Cand pronunt numele Japonia, eu ca roman, ma gandesc la cel mai harnic popor din lume. Nu imi pare rau ca sunt roman...ci imi pare rau ca toleram atat de mult lenea...de ce oare? Prin cate dezastre au trecut si nu se plang deloc...nu cersesc, nu li se darama economia...seriozitarea si forta lor mentala ii face sa treaca peste tot...cinste lor!!!
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:14)

    eu [anonim]

    stima si respect pentru poporul japonez, pentru marea majoritate, munca ii inobileaza, asa au fost crescuti, au respect pentru ceea ce in jurul lor

    la fel si poporul german s-au reconstruit de la 0, din cenusa, si au ajuns cea mai puternica natiune din UE, ma uitam zilele trecute pe niste poze facute in Dresda dupa ce a fost bombardata si distrusa 80% de catre americani si englezi, iar acum e un oras cum nu gasesti in Romania sau in Balcani....
  • +5 (7 voturi)    
    Am fost in Japonia.. (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:26)

    rocker [anonim]

    Am stat in Japonia 2 luni , timp in care am vazut jumatate din aceasta tara mirifica. Japonia este in intregime creeatia omului pentru ca este in totalitate aproape lipsita de resurse sau frumuseti naturale. Acolo poti sa iti dai seama de ceea ce este in stare fiinta umana bine intentionata si muncitoare. Dupa ce stai in Japonia iti vine sa crezi ca noi romanii nu meritam sa traim pe acest pamant .Daca Romania cea bogata si frumoasa era locuita de japonezi aici era Edenul .
    • 0 (0 voturi)    
      chiar lipsita de frumuseti? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 10:19)

      ela [anonim] i-a raspuns lui rocker

      Nu cred c-ai stat acolo nici 5 minute. In 2 luni puteai sa vizitezi si tu ceva, sa vezi cate "frumuseti naturale" au acolo. Inclusiv zonele distruse de tsunami care erau in mare parte parcuri nationale si rezervatii naturale protejate. S-a ales praful de ele.
      Poate ca ai stat doar prin "cimenturile Japoniei" catre care ne indreptam si noi verti"j"inos, atata vreme cat se taie toti copacii prin orase si sunt inlocuiti de stalpi de iluminat oribili si strazi de ciment 100%. pe care sa te topesti vara in suc propriu si sa te dai de-a dura iarna pe gheata...

      Pozele nu spun decat ca s-a adunat gunoiul de acolo. Ca sa refaci zona ai nevoie de locuri de munca, bani, etc ...
      Zona e contaminata radoactiv (mai mult sau mai putin periculos) deci agricultura sau pescuit sunt ceva imposibil de imaginat in curand. Padocurile de orez au fost distruse de apa sarata a marii, sunt sanse mici ca poate peste 5-10 ani sa mai poata fi cultivate.
    • -1 (1 vot)    
      Eden ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 10:22)

      ela [anonim] i-a raspuns lui rocker

      Spui tu ... Daca Romania cea bogata si frumoasa era locuita de japonezi aici era Edenul . si completez eu .... si atunci si Ceausescu inca mai prospera in Romania.....
      Problema noastra a Romaniei e de fapt cu natiile de import pe care cu drag (tipic romanesc) le gazduim pe pamanturile bogate ale Romaniei ...
  • -2 (2 voturi)    
    Mesterul Manole-San (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 9:22)

    George [anonim]

    Acest articol se inscrie in seria osanalelor aduse marelui popor japonez inteligent si harnic. E un punct de vedere aproape corect.

    Pana una alta, eu vad realitatea un pic mai altfel:
    - inteligenta si competenta japoneza au produs cel mai mare dezastru nuclear din istorie, care, mare atentie, desi nu este mediatizat, continua.
    - sa lasi TEPCO, dupa 6 luni de la dezastru, sa se ocupe de managementul crizei nucleare de la Fukushima este pura idiotenie. E ca si cum l-ai lasa pe criminal sa faca cercetarea faptelor.
    - sa continui sa construiesti localitati intregi in regiuni in care stramosii te-au avertizat de secole ca exista pericol de tsunami, in speranta ca tie nu ti se poate intampla.
    -sa continui sa construiesti centrale atomice in regiuni cu grad seismic ridicat, in speranta ca vor rezista.
    - sa prelungesti perioada de exploatare a unor centrale nucleare proiectate dupa standardele si tehnologia de acum 50 de ani.
    Japonezii se bat cu natura si pe termen lung n-au sanse de izbanda.
    Mama natura ii va aduce periodic cu picioarele pe pamant, la statutul lor de samurai, agricultori si pescari, chiar daca cea mai mare dorinta si mandrie a lor este sa construiasca si sa traiasca dupa standarde occidentale

    Informati-va despre ce se intampla ACUM la Fukushima..