VIDEO Rusia: Un avion ce transporta echipa de hochei Lokomotiv Iaroslavl s-a prabusit: 43 de morti si doi supravietuitori

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 15:56 Actualitate | Internaţional

Epava avionului Yak-42 prabusit la Iaroslavl
Foto: Agerpres/AP
Un avion de pasageri s-a prabusit la decolare, miercuri, in apropiere de orasul Iaroslavl din Rusia. La bordul aeronavei Yak-42 se aflau membrii echipei locale de hochei Lokomotiv, relateaza agentiile internationale de presa. UPDATE - Ministerul rus pentru situatii de urgenta a anunta ca avionul transporta 45 de persoane (37 de pasageri si 8 membri ai echipajului), dintre care 43 au murit, transmite Reuters.

Autoritatile ruse au anuntat initial ca la bordul aeronavei se aflau 37 de persoane, dintre care 36 au pierit.

Cei doi supravietuitori se afla in stare critica si au fost transportati la spital. Unul dintre ei este jucatorul echipei Lokomotiv Aleksandr Galimov, iar celalalt este un inginer de zbor.

"Galimov are arsuri pe 80% din suprafata corpului, iar membrul echipajului are oase rupte, rani grave, precum si arsuri serioase", a declarat un medic pentru Interfax.

Aparatul Yakovlev 42, de fabricatie sovietica, s-a prabusit in timpul manevrelor de decolare, la circa doi kilometri de pista aeroportului Tunoshna, la ora locala 16.00 (15.00, ora Romaniei). Aeronava a izbucnit in flacari la impactul cu solul, iar o parte din fuselaj a ajuns in apele fluviului Volga.

Avionul se indrepta spre Minsk, capitala Belarus, au precizat autoritatile aviatice din Rusia.

Pasagerii aeronavei erau membrii echipei de hochei "Lokomotiv" a orasului Iaroslavl (aflat la circa 300 de km nord-est de Moscova). Multi dintre acestia erau jucatorii straini ai clubului, mentioneaza Russia Today.

Echipa de hochei pe gheata Lokomotiv Iaroslavl, infiintata in 1949, a fost campioana Rusiei in 1997, 2002 si 2003. Aceasta urma sa joace, joi, un meci impotriva echipei Dinamo Minsk.

"A avut loc o tragedie teribila", a declarat presedintele Ligii Continentale de Hochei (KHL), Alexander Medvedev, dupa ce meciul de deschidere al noului sezon, disputat miercuri in orasul Ufa, a fost intrerupt de vestea prabusirii avionului celor de la Lokomotiv. El a anuntat un minut de reculegere si a anulat meciul.

Nu exista deocamdata informatii cu privire la identitatile victimelor. Printre jucatorii de top ai clubului Lokomotiv se numara staruri europene sau din NHL, precum cehii Karel Ranuchek, Jan Marek si Josef Vasicek, legenda slovaca Pavol Demitra si portarul suedez Liv Stefan.

Antrenorul principal al echipei este canadianul Brad McCrimmon, potrivit KHL.

UPDATE: Ministerul pentru situatii de urgenta a publicat lista cu toti pasagerii si membrii echipajului aflati la bordul avionului.

Autoritatile ruse au deschis o ancheta pentru a stabili cauzele accidentului aviatic. Premierul Vladimir Putin i-a ordonat ministrului Transporturilor, Igor Levitin, sa demareze o prima faza a investigatiei la fata locului.

Presedintele rus Dmitri Medvedev, care urma sa ia parte joi la un forum politic desfasurat chiar la Iaroslavl, a transmis condoleante familiilor victimelor si a anuntat ca se va deplasa la locul tragediei.





Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9084 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Hocheistii de la Locomotiv Moscova (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:06)

    Vlad [anonim]

    Ar fi fost pasagerii acestui avion....
    • +4 (4 voturi)    
      Nu inteleg de ce am primit atatea minusuri. (Miercuri, 7 septembrie 2011, 22:12)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Cand aparuse stirea se zicea doar ca un avion se prabusise in Rusia.

      Eu am dat mai multe detalii, cum ca ar fi avut hocheisti la bord.

      Am gresit intr-adevar cand am spus Lokomotiv Moscova, in loc de Lokomotiv Iaroslav.

      In fine, nu asta e important.
      Pacat de victime...
      Dumnezeu sa-i odihneasca.
    • 0 (0 voturi)    
      ai primit minusuri (Joi, 8 septembrie 2011, 21:49)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      de la pitecantropii care le dau din principiu.
  • +7 (9 voturi)    
    Tragedie (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:31)

    viv [anonim]

    Ce tragedie !

    Rusii trebuie sa imbunatateasca imediat siguranta zborurilor ... A fost delegatia Poloniei, inca alte cateva, acuma sportivii astia ...
    • +4 (4 voturi)    
      avioane rusesti (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:46)

      DT [utilizator] i-a raspuns lui viv

      rable de pe vremea urss. trebuie sa treaca si ei la avioane moderne
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 7 septembrie 2011, 22:37)

      asta [anonim] i-a raspuns lui viv

      ar trebui sa imbunatateasca multe chestii..., sper sa nu le explodeze vreo bomba atomica sau reactor la cat de inapoiati tehnologic sunt...
  • +4 (4 voturi)    
    lokomotiv (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:35)

    lokomotiv [anonim]

    sper sa nu fii fost si starurile lor.Pavol demitra de exemplu era o legenda a sportului....
    • +5 (5 voturi)    
      Din pacate (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:59)

      viv [anonim] i-a raspuns lui lokomotiv

      Din pacate, se pare ca a fost tot lotul, inclusiv niste juniori. Nimeni nu a ramas acasa din motive de accidentari sau ceva similar.

      Demitra, Ruslan Salei, Rachunek, Skrastins, Vasicek - destule valori acolo
    • +3 (3 voturi)    
      Demitra a murit (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:00)

      Peter [anonim] i-a raspuns lui lokomotiv

      E mort :( scrie presa internationala
  • -2 (22 voturi)    
    nu (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:39)

    Vlad [anonim]

    dar speram sa fie familia ta. Ce legatura are politica cu moartea unor oameni?
  • +3 (3 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:39)

    OzzyO [utilizator]

    O echipa intreaga dispare, practic, in urma acestui accident. Am verificat lista hocheistilor de la Lokomotiv si am avut neplacuta surpriza sa-l gasesc acolo pe unul dintre cei mai cunoscuti hocheisti slovaci, Pavol Demitra.
  • +13 (13 voturi)    
    Adevaratele tragedii (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:10)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Asta tragedie, nu meciul de aseara, nu gazonul jalnic...

    Imi aminteste de prabusirea avionului in care se afla echipa de fotbal Manchester United in 1958...

    Odihneasca-se in pace, ca erau prea tineri...!
    • 0 (0 voturi)    
      Alt caz (Miercuri, 7 septembrie 2011, 23:30)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Dumnezeu sa-i odihneasca !

      Acelasi lucru s-a intimplat la Torino in 1949 cind aproape toata echipa Torino AC - il Grande Torino - a pierit intr-un accident aviatic. Informatii suplimentare la likul urmator:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Superga_air_disaster
  • 0 (0 voturi)    
    asd (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:34)

    Gandac [anonim]

    Ruslan Salei nu a fost la bordul navei
  • -1 (5 voturi)    
    Final Destination 6 (2011) (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:35)

    ilie [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca
  • +8 (8 voturi)    
    .... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 19:26)

    io [anonim]

    doar sinistu....
    Aici e vorba de pietate.Iar tu nu ai umor.Nici bun simt.Definitiv.
  • +1 (1 vot)    
    Numele corect al orasului e Yaroslavl' (Joi, 8 septembrie 2011, 5:06)

    V.R. [utilizator]

    Deci cu un "l" la capat, sau si mai corect cu " l' " (l urmat de apostrof, care se pronunta ca "li" final din cuvantul romanesc "boli")
  • +1 (1 vot)    
    controlorul de zbor in ce stare era ? (Luni, 19 septembrie 2011, 12:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    controlorul de zbor in ce stare era ?