Barack Obama vrea sa injecteze alte 300 de miliarde de dolari pentru reducerea somajului

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 15:52 Actualitate | Internaţional

Planul de relansare a angajarilor pe care presedintele american Barack Obama urmeaza sa-l prezinte joi Congresului prevede injectarea a 300 de miliarde de dolari in economie, concomitent cu realizarea de economii de aceeasi valoare, potrivit informatiilor publicate de presa americana si citate de AFP.

Potrivit CNN, care citeaza surse din Partidul Democrat, planul prevede cheltuieli suplimentare de 300 de miliarde de dolari.

Agentia Bloomberg a indicat ca injectia de fonduri in circuitul economic va lua forma unor reduceri de impozite, investitii in infrastructura si ajutoare acordate statelor sau colectivitatilor locale.

Obama va propune ca finantarea acestui plan de sustinere sa se realizeze prin cresteri de impozite in anii urmatori, in cadrul planului de reducere a datoriei federale, care prevede de asemenea si reduceri de cheltuieli.

Astfel de masuri vor fi insa intampinate cu ostilitate de republicani, care domina Congresul si care sustin ca reducerea simultana a impozitelor si a cheltuielilor reprezinta cel mai bun mijloc pentru relansarea pietei muncii.

Presedintele Obama se va adresa Congresului in conditiile in care foarte multi indicatori economici sunt aproape de rosu, alimentand temerile de reinstaurare a recesiunii, la trei ani dupa izbucnirea crizei financiare.

In august, rata somajului s-a mentinut la valoarea de 9,1%.


Citeste mai multe despre   






















813 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    ce chestie.... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 15:59)

    Florin [anonim]

    si noua ne zice Basescu ca statul nu creeaza locuri de munca si nu intervine in economie...
    • +1 (1 vot)    
      Fii si tu mai atent (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Obama tot intervine in economie de cand a ajuns presedinte. Asta nu inseamna ca si creaza locuri de munca. http://data.bls.gov/pdq/SurveyOutputServlet?request_action=wh&graph_name=LN_cpsbref3
    • -1 (1 vot)    
      oops (Miercuri, 7 septembrie 2011, 21:04)

      Pistruiatul [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Domnu baraka da banii la eiengy sa pofteasca sefii sa-si dea premii de 1 milion paray.
      Si apoi stai sa vezi matale , cite locuri de munca or sa apara, mai ales pentru menajere a la DSK.

      Cautati repede un presedinte jucator, ca altfel va Paste defaultul, de Craciun.
  • +1 (1 vot)    
    de unde ia banii? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:46)

    costache [anonim]

    Daca guvernul federal avea banii stransi "la saltea", atunci OK, ii "injecta" unde vroia muschiu' lui. Insa guvernul are datorii de 14.000 de miliarde si suma tot creste. Asa ca, de unde ia Obama 300 de miliarde?
    • +1 (1 vot)    
      Uite de-aici... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:59)

      adi [anonim] i-a raspuns lui costache

      Pentru asta exista butonul print la imprimanta.
      • +1 (1 vot)    
        ce model de imprimanta??? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 17:28)

        costache [anonim] i-a raspuns lui adi

        M-am uitat la imprimanta mea si nu am gasit butonul etichetat "print USD" . Nu cumva stii ce imprimanta foloseste Obama? Mi-ar fi utila si mie una...
        • +1 (1 vot)