Egiptul ridica un zid in jurul ambasadei Israelului din Cairo

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2011, 21:44 Actualitate | Internaţional

Autoritatile egiptene au inceput ridicarea unui zid in jurul ambasadei Israelului la Cairo, lucrari ce au loc in conditiile in care relatiile dintre cele doua tari traverseaza o etapa delicata, relateaza luni AFP.

Zidul de peste doi metri inaltime este un ansmblu de panouri de beton, amplasat pe un larg bulevard care duce la un pod, in fata cladirii ce adaposteste reprezentanta diplomatica. O parte a fost deja vopsita in culorile negru, alb si rosu, ale drapelului egiptean.

Manifestatii importante au avut loc in ultimele saptamani in fata misiunii diplomatice a Israelului la Cairo, dupa ce cinci politisti egipteni au fost ucisi in timp ce fortele israeliene ii urmareau pe preaupusii autori ai atacurilor comise la 18 august in sectorul Eilat, din sudul Israelului, in apropiere de frontiera cu Egiptul.

Egiptul a cerut Israelului sa prezinte scuze oficiale si o ancheta privind circumstantele mortii acestor politisti.

In timpul uneia dintre aceste manifestatii, un egiptean a reusit sa escaladeze impozanta cladire si sa inlocuiasca steagul israelian cu cel al Egiptului, in uralele multimii.

Oficiali egipteni citati de presa au asigurat insa ca zidul vizeaza protejarea locuitorilor, nu a ambasadei.

Acest zid "are ca scop protejarea proprietatilor private din zona ambasadei si evitarea ciocnirilor intre manifestanti si locuitorii de la etajele inferioare ale cladirilor vecine cu cea in care se afla ambasada", a declarat guvernatorul din Giza, Ali Abdel Rahmane, responsabil de zona in care se afla misiunea diplomatica israeliana.

"Nu are nimic de-a face cu protectia ambasadei Israelului", a asigurat el.

Egiptul este prima tara araba care a incheiat un acord de pace cu statul evreu, in 1979.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2409 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Hummm (Luni, 5 septembrie 2011, 22:20)

    Orpheus [utilizator]

    "Egiptul a cerut Israelului scuze oficale" - cred ca a fost putin invers...
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Marţi, 6 septembrie 2011, 10:01)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Egiptul a pretins scuze oficiale din partea Israelului...
    • +1 (1 vot)    
      exprimarea e neclara (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:00)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Au vrut sa zica: "Egiptul a pretins Israelului scuze oficale"
  • +11 (21 voturi)    
    ok (Luni, 5 septembrie 2011, 22:32)

    MirceaA [utilizator]

    eu propun un zid in jurul Israelului, nu numai a ambasadei. Atat ei cat si restul lumii ar fi mult mai in siguranta.
  • -9 (21 voturi)    
    O explicatie monstruoasa. (Luni, 5 septembrie 2011, 22:45)

    A.Corneliu [utilizator]

    Motivul ridicarii zidului:
    "Oficiali egipteni citati de presa au asigurat insa ca zidul vizeaza protejarea locuitorilor, nu a ambasadei."
    Ati inteles?
    Adica, zidul este menit sa-i protejeze pe locuitori de lucratorii ambasadei, pentru ca acestia din urma obisnuiesc sa traga in locuitorii cartierului din jur, asa, din cand in cand, ca divertisment.. Dar, stau si ma gandesc, daca zidul are numai 2 metri inaltime, cum vor fi protejati locuitorii daca israelienilor din ambasada le va veni pe chelie sa traga din etajele superioare?
    Realitatea e ca zidul va feri ambasada de manifestatiile violente antiisraeliene asa cum au mai fost.

    O monstruoasa explicatie care contine in ea ura, minciuna si incitare.
    Dar impotriva Israelului merge orice si mai ales e cooool!
    • +12 (20 voturi)    
      las-o moarta!!! (Luni, 5 septembrie 2011, 23:23)

      yahve [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Parca ieri sustineai pe aici ca comandoul isrealian care a ucis civili turci in ape internationale era inarmat cu arme de....paintball!!!!

      Am murit de ras, dar, totusi, de ce scrii minciuni pe aici? Ce te mana in lupta?
    • +15 (23 voturi)    
      pe bune? (Luni, 5 septembrie 2011, 23:24)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      pai exemplul cu zidurile voi l-ati dat; cine a inceput prima oara sa ridice ziduri in jurul taberelor de palestinieni? coloniile evreiesti, de ce le inconjurati cu ziduri? voi ati vrut segregare tot timpul; segregarea nu e buna; sunteti de altfel o comunitate inchisa, asa ati fost tot timpul; v-at crezut si va credeti superiori restului oamenilor; pe aia din Fasia Gaza ii tineti tot intre ziduri; pana si ONU v-a cerut, cu toata impotrivirea SUA, sa daramati zidurile alea, prin care ii umiliti pe oamenii aia; dar ce, v-a pasat? deloc.
      Asa ca mai scuteste-ma cu ipocrizia asta a voastra. Sunteti tot timpul cu dubla masura.
    • +14 (18 voturi)    
      calmeaza-te!! (Luni, 5 septembrie 2011, 23:25)

      20sept [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Egiptul e un stat suveran care poate construi ziduri unde are chef, in interior!!! De parca Isrealul nu construieste ziduri ca sa fie separat de Palestina!!!
    • +12 (20 voturi)    
      facts (Luni, 5 septembrie 2011, 23:27)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      stii ce este si mai cool? sa ne rezumam la facts.

      "are ca scop protejarea proprietatilor private din zona ambasadei si evitarea ciocnirilor intre manifestanti si locuitorii de la etajele inferioare ale cladirilor vecine cu cea in care se afla ambasada".

      Monstruoasa este lumea imaginara in care traiesti si din care nu vrei sa iesi, pentru ca doar acolo poti sa te victimizezi.

      Da, Holocaustul este real, dar nu te plange tu de ce au suferit altii.
      • +2 (10 voturi)    
        Da, Holocaustul este real (Luni, 5 septembrie 2011, 23:55)

        TK9 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Eu nu sint sigur. Dar tu, in Romania, faci puscarie daca zici altfel. :-)
        Care e ultima cifra? 6 milioane? 6 miliarde?
    • +6 (10 voturi)    
      foarte monstruoasă (Luni, 5 septembrie 2011, 23:39)

      TK9 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Faci din ţînţar armăsar, ştrulovitsch, şi îţi plîngi singur de milă de 6000 de ani încontinuu de s-a scîrbit lumea de smiorcăielile tale ipocrite. Şi nu mai acuza pe alţii de ura, minciuna si incitare. Mai bine uită-te într-o oglindă dacă vrei să vezi cum arată ura, minciuna si incitarea.
  • +2 (18 voturi)    
    . (Luni, 5 septembrie 2011, 23:15)

    Rromanika [anonim]

    Incet, incet "poporul preasfant de cinstit ce e" isi pune in cap toti arabii. Turcii deja sunt indragostiti de ei iar acum si Egiptul.
    • +5 (5 voturi)    
      Si nu numai (Luni, 5 septembrie 2011, 23:51)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Rromanika

      Am inteles ca maine joaca Romania cu Franta, iar in carciuma se vinde bere.
    • +1 (11 voturi)    
      trebuie sa iubesti Israelul!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 0:05)

      non lusy [anonim] i-a raspuns lui Rromanika

      Daca nu, sar baietii lui Avigdor pe tine si te fac antisemit! Vezi mai sus.
      • -5 (9 voturi)    
        Tepes a luptat degeaba impotriva jihadului islamic (Marţi, 6 septembrie 2011, 1:11)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui non lusy

        Trebuie sa iubesti islamul si pe palestinieni!

        De nu, sar baietii iubitori de Sharia pe tine si te fac islamofob sau evreu/sluga a evreilor!

        Fereasca sfantul sa iei apararea unui stat in care esti tratat decent daca esti femeie, ateu, homosexual, iti place sa mai bei un pahar de bere/vin/sampanie din cand in cand, etc...

        Nu demult, Autoritatea Palestiniana a dat de urma unui blogger anonim care a adus critici la adresa islamului, si l-a bagat la inchisoare. Asta e viitorul stat pe care-l sprijiniti, fratilor! Israelul are vreo 20% sau chiar mai multi atei declarati, care traiesc in liniste si nu sunt persecutati de guvernul lor. In conditiile astea, nu pot decat sa sper ca Israelul va cuceri cat mai multe state islamice, aducand libertate prizonierilor de constiinta ale acestora: atei, femei, homosexuali, crestini.

        La cati simpatizanti ai musulmanilor avem, inseamna ca Tepes a luptat degeaba impotriva jihadului. Probabil ne lasa prada islamizarii, sa fi ajuns ca Bosnia sau Kosovo, daca stia ce parere vor avea multi dintre urmasii lui despre rezistenta impotriva jihadului. Si credeti-ma cand va spun ca musulmanii capturati in lupta de Tepes aveau o soarta de 1000 de ori mai cumplita decat palestinienii. Iar romanii si aliatii lor crestini nu s-au plans deloc, ba dimpotriva.
        • -5 (5 voturi)    
          pentru V.R. (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:16)

          dreamer [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          este foarte greu sa faci niste musulmani sa inteleaga ce inseamna democratie si ce inseamna Isreal. In vara asta am vizitat Israelul, unde am petrecut cel mai mult la plaja, in Tel Aviv. Am pe tot spatele tatuata o cruce, m-am asteptat sa primesc priviri frustrate sau rautacioase. Am fost socat sa vad ca nimeni nu a ridicat ochii catre tatuajele mele, dar si ale prietenilor mei. La un moment dat, jucam basket, iar un grup de tineri au venit sa joace cu noi. Mi-au admirat tatuajele, dupa la bere am vorbit despre religie, despre Isus. Super civilizati si super educati. Israelul este singura tara din zona, unde nu te simti in pericol ca si crestin. In Ierusalim au foarte mare grija de turistii crestini si fac tot posibilul sa nu vina vreun frate palestinian sa-ti puna vreo bomba la mormantul lui Isus. Ar tr sa faceti o plimbare in tari arabe, veti vedea ca nu poti purta o cruce sau umbla cu o biblie. In Isreal, sunt sute de biserici, chiar si moschei. Ar tr sa-i intrebati pe crestinii din Egipt cam cat de bine le este si ce libertati au.Pe de alta parte, misiunile crestine din Israel au foarte rar probleme.Mai mult, arabii din Israel au toate drepturile civile, ca si cetateni Israelieni. Este foarte cool sa-i injuri si sa-i blamezi pe evrei. Insa ei nu au atacat absolut niciodata o tara crestina. In Europa sunt super integrati, nu-ti cer sa aplici Tora, nu se muta la Londra si ataca homosexuali, sau femei pe strada. Cred ca habar nu aveti cat nota discordanta fac musulmanii in Europa de vest, cata criminalitate si probleme aduc. Imi pare rau insa, pe orice bucata de pamant pe care a calcat Isus, prefer control evreiesc si nu arab. Iar istoria o sa dovedeasca ca am dreptate.