Ikea ar fi folosit prizonieri politici din RDG pentru munca fortata

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2011, 18:20 Actualitate | Internaţional

​Gigantul suedez Ikea a folosit prizonieri politici din Republica Democrata Germana ca "sclavi" pentru a face mobila, se arata in documente ale politiei secrete dezvaluite de o televiziune germana, potrivit Daily Telegraph.

Ikea a dezvoltat relatii puternice cu statul comunist in anii 1970, unde a deschis mai multe spatii de productie, una dintre acestea folosind prizonieri politici la realizarea de canapele, sustine compania de televiziune WDR, citand arhive Stasi (Ministerul pentru Securitatea Statului).

Fabrica din Waldheim se afla langa o inchisoare, iar detinutii ar fi fost folositi la munca neplatita.

Fondatorul Ikea, Ingvar kamprad, este citat intr-o document Stasi spunand ca, desi nu are cunostinta de acest fapt, daca situatia este reala este "in interesul societatii".

"Echipa noastra locuia la ultimul etaj de la fabrica, cu geamurile acoperita. Masinile erau la ultimul etaj si nu apucai sa te odihnesti aproape deloc. Nu aveam cum sa ne asezam, proctetie pentru urechi, manusi. Conditiile erau chiar mai primitive decat in restul RDG. Era munca de sclavi", a povestit Hans Otto Klare, care a fost trimis la inchisoarea Waldheim dupa ce a incercat sa fuga in Germania de vest.

Un alt fost detinut spune ca a recunoscut unele bucati de mobila pe care le-a facut atunci cand a fost la cumparaturi la Ikea dupa caderea comunismului.

Un comunicat trimis de companie sustine ca nu se stie despre existenta muncii fortate, dar ca regreta in cazul in care aceasta s-a intamplat.


Citeste mai multe despre   






















1917 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Mi se pare normal (Luni, 5 septembrie 2011, 18:25)

    moucha [anonim]

    Ca dupa ce Kampard a declarat ca apartenenta sa sctiva la miscarea nazista pt tineret a fost "cea mai mare greseala a vietii sale" sa fraternizeze cu comunistii, asa, ca reparatie istorica.
  • +2 (10 voturi)    
    ikea (Luni, 5 septembrie 2011, 18:37)

    am [anonim]

    Sunt in vremea din urma mai multe atacuri concertate impotriva IKEA.
    Este o afacere de succes care le sta in gat multora.
    Folosirea de detinuti? ...pai aceie erau oriculm la munca fortata si cu si fara Ikea. Macar au fericit prin activitatea lor alti oameni. Cei care ii fortau trebuiesc judecati. Concernul suedez a fost si este pragmatic...cauta mana de lucru cea mai ieftina cu putinta...inclusiv in Romania.
  • -1 (9 voturi)    
    NU COMUNISTII SINT DE VINA (Luni, 5 septembrie 2011, 19:54)

    pointless man [utilizator]

    ca aveau detinuti politici, nuuu ! Nu comunistii ii puneau la munca fortata, nuuu ! IKEA e de vina cumparind mobila ieftina din RDG. Da' niscai ofiteri STASI care-i arestasera si chinuisera pe respectivii nu putem vedea ? Sau poate dosarele respective au fost direct fabricate pentru a fi folosite mai tirziu impotriva capitalismului odios. Iar banii (valuta) incasata de la IKEA era pompata in buzunarele agentilor STASI din VEST sa aiba si ei acolo de-un whisky mic.
    • +5 (7 voturi)    
      ??? (Luni, 5 septembrie 2011, 20:31)

      mda [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      chiar "pointless" - dosarele au fost desecretizate in fosta RDG imediat dupa caderea comunismului. la ei, legea lustratiei a existat si a functionat. motivul? unul banal: nu-i vorba de Romania.
      asa ca, om bun, vedeti ce doriti sa vedeti...

      si nu, nu e onest ca, pentru costuri mult mai mici, sa folosesti munca unor detinuti politici. chiar daca nu tu i-ai arestat.
      acelasi lucru il fac si patronii care angajeaza la negru si pe salarii de nimic, nu? nici aia nu va revolta?

      va recomand filmul "Das Leben der Anderen" care se sfarseste, aproape incredibil pentru noi, cu oameni care, imediat dupa caderea zidului, isi citeau propriile dosare de la "securitate"...

      la noi dosarele au fost "disponibile" abia dupa ce toate informatiile compromitatoare despre "fosti" (si actuali) fusesera distruse.
      • -3 (3 voturi)    
        NU STIU CUM SE FACE (Marţi, 6 septembrie 2011, 0:31)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui mda

        dar din tot ce s-a desecretizat in Germania aflu doar maruntisuri gen IKEA. Cum spuneam, despre niscai securisti de-ai lor nimic, nici o sutime din cite stim despre calaii nazisti. Si sa lucrezi in timplarie nu e chiar acelasi lucru cu minele de aur de pe Kolima sau canalul Volga-Don. IKEA nu a venit in RDG asa, la inspiratie, ci chemata chiar de comunisti, altfel nu trecea nici pe la 1 km de frontiera fara un glont in fund. Povestea cu munca la negru nu se potriveste de loc - nimeni nu obliga pe nimeni sa se angajeze la negru. A, pardon, in Romania te obliga statul fanarioto-bolsevic prin taxe enorme. Dupa voturile de pe forum observ ca aceasta stire e citita prioritar de fosti securisti sau... de imbecili simpli.
  • -1 (7 voturi)    
    aha (Luni, 5 septembrie 2011, 20:43)

    dan [anonim]

    numai in zilele noastre anumiti "intelectuali" sunt de parere ca este inuman sa pui puscariasii la munca. Daca erau oameni de treaba nu ajungeau la puscarie. Sa fie pusi la munca pana le cad mainile, poate asa se vor gandi de 2 ori inainte sa dea in cap pe strada celor care muncesc de fapt pentru bani.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa va spun un banc (Marţi, 6 septembrie 2011, 1:04)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui dan

      "Uniunea Sovietica are 3 recolte: a lor, a Romaniei si a americanilor".

      Vi se pare ca am dat in cap cuiva? Cu toate astea, in urma cu vreo 40 - 50 de ani as fi facut puscarie cu acest banc.

      Cat despre Dvs, trebuie ca aveti o viata foarte frumoasa fara sa fie patata de toate aceste nelegiuiri legale facute de comunisti, cu acordul si sprijinul tacit al Vestului prin Est. Din pacate insa, aveti mare grija ca exista risc marit de repetare, in special in situatia necunoasterii acestor realitati trecute si dureroase.