Statele Unite incearca sa blocheze recunoasterea statului Palestina

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2011, 15:01 Actualitate | Internaţional

Oficialii de la Washington au lansat un efort diplomatic major pentru a evita o confruntare ce ar putea aparea ca urmare a incercarilor palestinienilor de a obtine recunoasterea ca stat cu dreptuti depline la ONU, transmite Reuters, citand un material din New York Times. Potrivit unor oficiali americani si diplomati straini, Administratia Obama a propus un plan de reluare a negocierilor directe dintre israelieni si palestinieni, pentru a incerca sa-l convinga pe presedintele Autoritatii Palestinene, Mahmoud Abbas, sa renunte la intentia de a solicita recunoasterea la ONU, in cadrul Adunarii Generale din septembrie.​

Americanii i-au spus lui Abbas ca isi vor exercita dreptul de veto la orice cerere adresata Consiliului de Securitate al ONU de a recunoaste Palestina ca nou stat membru.

Washingtonul insa nu beneficiaza de sustinere suficienta pentru a bloca un posibil vot in Adunarea Generala, care sa modifice statutul palestinienilor, de la un stat "observator fara drept de vot" la o "entitate fara drept de vot". Acest lucru ar permite palestinienilor sa adere la numeroase organizatii din cadrul ONU si sa deschida procese impotriva Israelului la Tribunalul Penal International.

Oficialii americani si diplomatii straini, pe care New York Times nu i-a identificat, au afirmat ca Administratia de la Washington vrea sa evite exprimarea dreptului de veto, precum si a unui vot in Adunarea Generala, care ar face ca SUA si alte cateva tari sa fie singurele ce se opun recunoasterii statului Palestina.

Times a scris ca, in timp ce unii dintre oficialii americani sunt increzatori ca se va ajunge la un compromis pentru a evita un vot la ONU, Administratia Obama are planuri pentru a limita consecintele in cazul in care acesta totusi se va produce. Intre acestea se numara eforturile pentru a se asigura ca israelienii si palestinienii vor continua sa coopereze in ceea ce priveste securitatea din Cisiordania si la frontierele Israelului.

Uniunea Europeana a incercat, de asemenea, sa relanseze discutiiile dintre israelieni si palestinieni, in contextul unor disensiuni majore intre statele europene legate de recunoasterea Palestinei.

Reuters precizeaza ca, deoarece negocierile de pace cu israelienii au inghetat din cauza controversei legate de constructia de asezari israeliene pe teritoriul palestinian, acestia din urma au anuntat ca vor cauta recunoasterea statului lor, compus din Fasia Gaza si Cisiordania, cu capitala in Ierusalimul de Est.

Israelul se opune efortului palestinian la ONU, afirmand ca discutiile sunt singurul mod de a rezolva conflictul si de a crea un stat palestinian. Pozitia guvernului de la Ierusalim este sustinuta de Statele Unite.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2089 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    Romania trebuie sa recunoasca Statul Palestinian (Duminică, 4 septembrie 2011, 15:24)

    Bula Romanul [anonim]

    Doar asa putem dovedi ca avem coloana vertebrala ca tara si nu suntem lingaii unor interese sioniste.
    • 0 (14 voturi)    
      Posibil ... dar cu costuri (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:24)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      Intr-adevar, Romania ar putea sa voteze impotriva americanilor, dar asta va fi cu urmari majore pentru tara noastra:
      1. Maghiarii din Har-Cov se vor rascula si NATO ne va bombarda ca sa ii salveze de la exterminare.
      2. Interesele Romaniei in diverse tari vor suferi pierderi majore, ceea ce va duce la scumpirea resurselor din import, mai ales petrol.
      3. Autostrazile din Romania vor deveni si mai scumpe (daca se mai poate).
      4. Romania va fi acuzata in toate organizatiile posibile in legatura cu persecutia tiganilor, si va trebui sa platim despagubiri tarilor care ii gazduiesc.
      5. Vom fi obligati sa cumparam avioanele americane de care nimeni nu mai are nevoie; la pret de avioane noi.
      6. Speculatori neidentificati vor ataca moneda nationala, ceea ce va declansa o devalorizare majora; asta va duce la pierderi de miliarde de euro si va afecta nivelul de trai a fiecaruia dintre noi.
      7. Vom fi obligati sa imprumutam si mai mult (da, se poate) si vom plati dobanzi neam de neamul nostru; probabil ca ne vom vinde pe nimic ca sa platim aceste datorii inutile.

      Probabil ca vor mai fi si alte consecinte, daca vom exprima puseuri de independenta.
      • +6 (8 voturi)    
        Sa-ti spun ceva (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:09)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Petronius.

        Oricum toate astea se intampla daca vor americanii, indiferent ce votam.
      • +2 (4 voturi)    
        Obligati sa imprumutam..? (Duminică, 4 septembrie 2011, 21:49)

        barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Petronius.

        Pentru ce? Dupa tine,mai dam o bucata de Romanie(cum s-au dat Balta,Hotin,Basarabia,Chilia..) si traim linistiti..,fara sa mai imprumutam.Atunci,la ce mai serveste fratia,rudenia,omenia,Credinta?Posibil,parerea ta ar fi "diplomatie",dar mai adevarat asi numio "curvie".
    • +1 (5 voturi)    
      uite ca nu-i asa (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:34)

      El Condor [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      Din ce spunea actualul presedinte al Romaniei, se intelege ca Romania nu va recunoaste statul Palestina. Influentele unei tari, inexistente de altfel, din acea zona este exagerat de mare asupra celor care sunt inca la putere in tara noastra.
    • +8 (16 voturi)    
      Nu neaparat sioniste... (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:44)

      mamaika [utilizator] i-a raspuns lui Bula Romanul

      ..ci oricaror alte interese! Daca Israelului i-a fost acordat dreptul de a exista ca si stat, acelasi drept trebuie sa fie acordat si Palestinei, fara nici o indoiala!
    • -1 (9 voturi)    
      Sau (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:00)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      putem arata ca avem creier si urmarim interesul national.
    • +2 (10 voturi)    
      intrebare (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:33)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Bula Romanul

      pai si tu crezi ca basescu, obedientul Licuriciului si artizanul axei Washington-Londra- Bucuresti (SIC !) va vota pt Palestina? te amagesti...
    • +8 (10 voturi)    
      o sa ai o surpriza... (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:29)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      Benjamin Netanyahu a efectuat de curand o vizita in Romania si a obtinut promisiunea puterii de la Bucuresti, in ceea ce priveste votul negativ dat de Romania in Adunarea Generala a ONU.
      O sa te revoltezi dar sunt multe companii israeliene si americane care activeaza in Romania si automat ca e si in interesul nostru sa aparam interesele Israelului si sa votam conform dorintelor USA. Pana la urma asa se face si politica dar si afaceri. O mana o spala pe alta, nimic nou sub soare. Singurele sanse pentru Palestina e sa atraga de partea sa, tari precum Rusia, China, Brazilia, si automat ele sa angreneze in aceasta directie tari legate economic de ele, nu de Occident. Noi romanii, am face bine sa jucam un joc diplomatic rezervat, nefulminant.
      Urasc sa spun asta, dar Ceausescu poate fi un bun exemplu in acest sens. A intretinut relatii cu Rusia, Israel, tarile arabe, UK, America. Paradoxal, dar a reusit.
  • 0 (0 voturi)    
    unde (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:59)

    stalker [anonim]

    sunt comentariile? (despre drepturile omului in China, Tibet, alea-alea).
  • +4 (12 voturi)    
    dreptatea nu e pentru catei (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:01)

    serban [anonim]

    daca sua nu vrea nu existi .... democratie frate
  • +4 (10 voturi)    
    Wrong! (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:28)

    Ion_Roaita [anonim]

    Iubesc USA, sau cel putin ideile care stau la baza acestui stat, si din cauza asta nu am decat sa fiu pentru un stat nou, daca locuitorii din acea regiune au decis sa constiutue un stat nou, parca asta e baza democratiei, nu? Daca USA e contra acestei chestii, imi place sa cred ca au o clasa politica/politicieni/reprezentanti/angajati angajati/platiti/corupti de statulcare se opune declararii statului palestinian, sau ce sa-nteleg, ca USA au abdicat de la valorile fundamentale care au stat la baza infiintarii USA? Shame, shame, shame!
    • -1 (3 voturi)    
      Diferenta (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:26)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Ion_Roaita

      De parca "La'ilaha il'Allah, Muhammad rasul Allah" si "Congress shall make no law respecting an establishment of religion" ar face parte din seturi de valori compatibile...
  • +2 (10 voturi)    
    Pentru America, Kosovo merita, Palestina nu (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:20)

    Carcotescu [anonim]

    De ce oare?
    Ca sarbii nu sunt evreii?
  • +1 (9 voturi)    
    Sua joaca dupa cum ii canta Israelul (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:41)

    Radu Humor [anonim]

    Iar astia canta fals si vor sa cucereasca cu orice pret un teritoriu care nu le apartine.
    Basescu ?
    Sluga la Licurici !
    Ce urmeaza ?
    Ghici ?
  • +2 (6 voturi)    
    he-he, frica mare!! (Duminică, 4 septembrie 2011, 22:13)

    suntzi [anonim]

    Ca pe 20 sept Palestina va fi recunoscuta la Onu cu sprijin chinez.
  • -2 (6 voturi)    
    paralela Basarabia-Palestina (Duminică, 4 septembrie 2011, 22:52)

    gicu [anonim]

    Acum 1400 de ani, arabii au facut in Palestina ce a facut Stalin in Basarabia : i-a terminat pe cei care nu s-au convertit la credinta lor.Sa tii cu arabii e ca si cum ai tine peste 1400 de ani cu rusii din Basarabia... Situatia din Palestina din 1947 a fost rezultatul a 1400 de ani a aplicare a fortei de catre musulmani asupra evreilor si crestinilor.APlicand la randul lor forta, evreii nu fac decat sa recupereze de la hot ceea cea furat acesta acum 1400 de ani,cand era el cel mai tare din parcare. Mi-e si mie mila de palestinienii de azi, care nu prea au o vina pentru ce au facut stramosii lor acum 1400 de ani, dar s-ar putea mutat toti in Arabia Saudita, Emirate, - ar gasi acolo si casa si locuri de munca.Peste cativa ani oricum statul palestinian va exista, dar cu acordul vecinilor evrei -asa va fi mult mai durabil si prosper.
    • +3 (5 voturi)    
      confundati musulmanii cu crestinii (Luni, 5 septembrie 2011, 2:45)

      ? [anonim] i-a raspuns lui gicu

      cruciadele va zic ceva? Reconquista spaniola?

      evreii traisera cat se poate de bine in Spania maura pentru simplul motiv ca au ajuns sa fie ucisi sau deportati de catre regii crestini la inceputul secolului al XVI-lea, impreuna cu musulmanii. mai mult, mare parte din populatia astfel deportata (dar, evident, si mare parte dintre cei ucisi) erau spanioli, iar nu mauri... spanioli convertiti la religia musulmana.
  • -1 (3 voturi)    
    Kosovo (Luni, 5 septembrie 2011, 5:46)

    Maxx [anonim]

    Situatia palestinienilor similara cu a kosovarilor! Din nou dublul standard in politica americana. Inca o masura care va creste opozitia fata de America! Politica externa a lui Obama nu difera de a lui Bush junior. Pacat. Se iroseste inca o sansa de pace in Orientul apropiat!