Moartea unui oficial anticopruptie din China, gasit injunghiat si cu gatul taiat, declarata "sinucidere" de catre politie. Bloggerii contesta versiunea oficiala

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 15:37 Actualitate | Internaţional

Mii de internauti chinezi au postat mesaje in care pun sub semnul intrebarii versiunea prezentata de media oficiala, potrivit careia un oficial anti-coruptie s-ar fi sinucis, transmite AFP. Cadavrul lui Xie Yexin a fost gasit marti. Pe trupul sau au fost descoperite 11 urme de lovituri de cutit.

Xie lucra ca si oficial anti-coruptie in provincia Hubei, aflata in centrul Chinei. Presa de stat a relatat ca in apropierea cadavrului a fost gasit un cutit infasurat intr-un servetel de hartie.

AFP noteaza ca, pana vineri, moartea oficialului ocupa locul trei in topul celor mai discutate subiecte pe pagina de stiri Sina.com, in timp ce pe site-ul Weibo, versiunea chineza a Twitter, se inregistrasera peste 130.000 de comentarii pe aceasta tema.

Cei mai multi dintre internautii chinezi si-au declarat scepticismul in legatura cu versiunea sinuciderii, anuntata de politisti, dupa ce autopsia a indicat faptul ca barbatul a fost injunghiat de 11 ori, iar gatul ii fusese taiat. Familia lui Xie a respins si ea versiunea oficiala.

"In China, totul este posibil. Ce tara miraculoasa!", a scris bloggerul Qiuzuochang pe site-ul Weibo. Un altul, care a postat sub numele Xiyanglaohuangsheng, a spus ca "chinezii sunt cu adevarat prosti. Sa-ti termini viata cu 11 impunsaturi de cutit ne pune cu mult in urma Japoniei - acolo, ei nu trebuie sa se injunghie decat o data".

AFP scrie ca, in prezent, China inregistreaza cei mai multi utilizatori online, respectiv 485 de milioane. Luna trecuta, gigantul Sina a anuntat ca Weibo, cel mai mare site de microblogging, a depasit 200 de milioane de utilizatori.

Influenta tot mai mare exercitata de aceste site-uri, care sunt mult mai dificil de controlat decat presa oficiala, pare sa ingrijoreze autoritatile din China. Saptamana trecuta, oficialii le-au cerut acestor pagini de internet sa puna capat "raspandirii de informatii false si daunatoare".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1688 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    au dreptate (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 15:53)

    andrei [anonim]

    Pai a facut harakiri :) mai intai si-a taiat gatu si porma s-a injunghiat, sau invers ? eh ..a gasit el o cale.
    • 0 (6 voturi)    
      interesant (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:44)

      cip [anonim] i-a raspuns lui andrei

      cuvantul asta "porma" din ce limba e mai andrei?si ce inseamna?ca in dictionarul limbii romane nu exista?e in chineza?
      • +5 (7 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:35)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui cip

        "Pormă" e rudă apropiată cu "umpic" şi "calumea".
    • 0 (2 voturi)    
      mai complicat chiar (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:05)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      omu s-a injunghiat de 11 ori... in timp ce si-a taiat gatu.
      Asasinii chinezi ...probabil la fel de eficienti pe cat sunt de ieftini....
      Nu gaseau unul mai profi sa il injunghie macar o data... sa poate sa zica ca a fost un "sepucu old school"....
      ofof...mai mai...
      • +3 (3 voturi)    
        Sepukku (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:22)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Seppuku (sau harakiri) e doar la japonezi, si presupune sa-ti tai stomacul pentru a-ti salva onoarea! Chinezii n-au nicio treaba cu seppuku.
        • -4 (4 voturi)    
          seppuku (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:03)

          Leslie Cheung [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          seppuku isi faceau femeile japoneze,iar harakiri este pentru barbati.
          • +1 (1 vot)    
            Jigai (Duminică, 4 septembrie 2011, 0:27)

            blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Leslie Cheung

            se numeste varianta "feminina"
        • 0 (0 voturi)    
          ficatul (Duminică, 4 septembrie 2011, 0:22)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

          de fapt
  • 0 (0 voturi)    
    recupereaza (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 16:05)

    vlad dracu [anonim]

    Astia incearca sa prinda din urma italia.
  • +4 (6 voturi)    
    E clar (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:00)

    Mihai [anonim]

    A fost sinucis.
  • +1 (3 voturi)    
    Explicatie (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:09)

    Vizitiul [utilizator]

    Deci, sa incepem cu inceputul. Daca intr-un dulap de bucatarie prins in perete ai un suport de-ala de cutite plin cu vreo 11 cutite si deschizi dulapul si iti cat toate pe tine si te injunghie, se rezolva cu cele 11 plagi, apoi in timp ce cazi, mai exista 1 cutit mai mare pe dulapul de jos, pe care tocmai ai taiat niste piept de pui, te tii de cutitul ala in cadere, timp in care, in mod instinctiv, in cadere, duci mana (cea cu cutitul) la spate sa-ti scoti repede unul din cele 11 cutite, prin aceasta miscare iti tai gatul cu cutitul de pe dulap.

    Toate acestea intamplandu-se in mai putin de 2 secunde :)

    Sinucidere!
    • +3 (3 voturi)    
      Pare logic cu sinuciderea (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:15)

      anchetator [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      "Vizitiul" are dreptate, este cea mai credibila varianta, dartotusi ceva nu se leaga: in loc sa-si preseze cu palma pe jugulara, muribundl mai gaseste un servetel si impacheteaza arma sinuciderii.
      • 0 (0 voturi)    
        Motivatie (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:21)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui anchetator

        Isi facea planuri sa utilizeze cutitul pentru a continua cu pieptul de pui :)
  • -2 (2 voturi)    
    Nod in papura (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:23)

    Junichiro Koizumi [anonim]

    Oare ce intelegeti voi prin coruptie?Cand cineva iti fura painea copiilor nu este oare tot un act de crima?Pai ori traim dupa niste reguli ,ori facem legea junglei.Si la urma urmei,care-i problema,de ce nu s-ar fi sinucis? Maturati-va voi gunoaiele din tarile voastre si dupa uitati-va peste gard. De acea:Bafta China! Sa traiesti si sa-nfloresti!
  • 0 (0 voturi)    
    lasa ca... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:53)

    neo geo [anonim]

    ... nici cu anchetatorii din Romania nu ti-e rusine. cate lucruri au fost maturate pana sub pres!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai nu (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:04)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui neo geo

      Auzim de cazurile astea in China de cand chinezii se tot perinda prin Romania, se pare ca invata repede :)
  • 0 (0 voturi)    
    meh (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:33)

    hu [anonim]

    Deci 11 cutite ma taie pe mine?