Igor Smirnov: Transnistria apartine "Marii Rusii" si nu doreste solutionarea crizei separatiste

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2011, 22:10 Actualitate | Internaţional

Igor Smirnov
Foto: Reuters
iderul de la Tiraspol, Igor Smirnov, a declarat vineri, cu ocazia ceremoniilor organizate la 21 de ani de la autoproclamarea independentei, ca Transnistria apartine "lumii slavone", afirmand ca se opune planurilor de solutionare a crizei separatiste, informeaza agentia Olvia-Press., citata de Mediafax.

Tiraspolul a marcat, vineri, 21 de ani de la autoproclamarea republicii transnistrene. Potrivit PRO TV Chisinau, in Piata Suvorov din Tiraspol a fost organizata o parada militara dupa modelul sovietic. Aproximativ 1.000 de militari au defilat in fata liderului separatist si a catorva invitati din Ucraina, Rusia, precum si din teritoriile separatiste georgiene Osetia de Sud si Abhazia.

In discursul traditional in limba rusa, Igor Smirnov a acuzat Chisinaul de fascism, amintind ca, in 1990, transnistrenii s-au ridicat in fata pericolului unirii Republicii Moldova cu Romania. Conform PRO TV Chisinau, liderul separatist a multumit Rusiei si Ucrainei pentru ajutorul acordat in toti acesti ani si a exprimat convingerea ca recunoasterea independentei Transnistriei este aproape.

Potrivit agentiei oficiale a regimului de la Tiraspol, Olvia-Press, Smirnov a subliniat ca Transnistria apartine "lumii slavone, Marii Rusii", insistand ca se opune planurilor Occidentului de apropiere a Republicii Moldova de Uniunea Europeana si de solutionare a conflictului transnistrean.

Conform PRO TV Chisinau, la ceremoniile din Piata Suvorov au participat mii de oameni, cei mai multi fiind favorabili recunoasterii internationale a Transnistriei.

Transnistria si-a proclamat independenta in 1990, acuzand R.Moldova ca intentiona unirea cu Romania. Doi ani mai tarziu, in regiunea separatista a avut loc un conflict militar. Pana acum, doar regiunile separatiste georgiene Abhazia si Osetia de Sud au recunoscut independenta Transnistriei.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2107 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Platesc eu glontul... (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:06)

    iancu [anonim]

    cine il trimite lui asta?
  • +2 (6 voturi)    
    m...ue (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:10)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Asta le doresc trans-nistrenilor. Bine, unii dintre ei au inceput sa aplice pentru cetatenie romaneasca la Chisinau, ca e mai bine sa fii tigan roman cu cetatenie UE decat sclav la rusi cu zeama de varza in palma...
  • +2 (2 voturi)    
    ai na.... (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:14)

    martianu [anonim]

    Daca-l chema Igor Popescu avea sa spuna ca Transnistria apartine Romaniei Mari.
  • +5 (5 voturi)    
    Criminali! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 0:06)

    Ion [anonim]

    Smirnov este marioneta Rusiei in Basarabia. Insa i se apropie sfarsitul ca "presedinte" de "republica". Deja Rusia i-a gasit un inlocuitor care raspunde mai rapid si mai constiincios la comenzile sale. Rusii nu se vor schimba niciodata si vor pofti in continuare la ceea ce nu le apartine!
  • +2 (2 voturi)    
    am o idee! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 0:07)

    daroc [utilizator]

    Tavarish Smirnov, am o idee! Reformulati putin afirmatia de mai sus, in sensul ca "Rusia apartine Marii Transnistrii"! Suna mai cool, si o sa ajunga vorba de duh! Iar dvs, stimate tavarish, un soi de Radio Erevan!
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 0:11)

    rugantino [anonim]

    Pana acum, doar regiunile separatiste georgiene Abhazia si Osetia de Sud au recunoscut independenta Transnistriei.
  • +1 (3 voturi)    
    Multi iepuri (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:09)

    Daniels22026 [utilizator]

    In pofida vointei populatiei majoritare din Transnistria, Rusia nu anexeaza acest teritoriu, ci il foloseste ca momeala pentru basarabeni. Fratii nostri romani spera si la Transnistria, si la integrare europeana, si la relatii privilegiate cu Rusia, si la relatii strinse cu SUA. Din pacate, cine alearga dupa multi iepuri, n-o sa prinda nici macar experienta.
  • +2 (2 voturi)    
    VACLAV HAVEL (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:35)

    pointless man [utilizator]

    a definit excelent problema fundamentala a Rusiei: nu stie (si nu a stiut niciodata) prea bine unde incepe si unde se termina. De aicea i se trage pofta nesabuita pentru orice petec de pamint (acuma vor si oceanul arctic).
  • +4 (4 voturi)    
    Acum douăzeci de ani (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 11:37)

    Fisherman [utilizator]

    moldovenii ar fi trebuit să recunoască faptul că nu au interese dincolo de Nistru.
    Ar fi fost stabilite graniţele, ar fi fost făcut schimbul de populaţii şi, după semnarea tratatului neagresiune cu nou infiinţata republică Transnistreană, Basarabia ar fi revenit la sânul ţării.
    Abia atunci s-ar fi văzut cât dor de independenţă avea de fapt Smirnov şi ce hram purta clica lui de marionete. Manevra asta ar fi avut avantajul major că nu ar fi sacrificat vieţile tinerilor moldoveni iar din punct de vedere politic ar fi dezvăluit lumii întregi cine era de fapt agresorul în acea zonă.
    Dar în clipele alea nu erau moldovenii la conducere în Basarabia şi nici patrioţii la noi. Aici, dincoace de Prut, combinatorul şef educat la Moscova juca comedia salvatorului de ţară.
  • 0 (0 voturi)    
    De acord parţial... (Duminică, 4 septembrie 2011, 0:42)

    aqualung [utilizator]

    Gura nebunului, uneori adevăr grăieşte, chiar dacă incomplet şi trunchiat la jumătate. De acord cu el că Transnistria aparţine lumii slavone. Dar întreb: cărei lumi aparţine Tighina? sau Herţa? sau Valea Sireţelului? Cărei lumi aparţine Chişinăul? Nu prea sunt aşa sigur că şi ele aparţin tot lumii slavone. Să o spună pe a dreaptă: Republica Autonomă Moldovenească creată de Stalin în anii '20 a fost o tâmpenie, iar RSS Moldovenească inventată în '40 şi '45, tot o tâmpenie.