Un soldat britanic care a fost ucis in Afghanistan a lasat prietenilor sai 163.000 de dolari pentru a se distra in Las Vegas

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2011, 21:03 Actualitate | Internaţional

Un puscas marin britanic a cerut prin testament ca, in cazul in care va muri pe front, prietenii sai sa mearga in Las Vegas si sa organizeze o petrecere, informeaza LATimes. David Hart a pus la dispozitia prietenilor sai 163.000 de dolari. Soldatul a fost ucis in Afganistan anul trecut.

David Hart (23 de ani), originar din York, a fost ucis anul trecut in districtul Sangin din provincia Helmand, in timp ce se afla intr-o misiune de patrulare.

El facea parte din unitatea 40 Commando Royal Marines, ce avea ca misiune inlaturarea talibanilor din regiunea cunoscuta drept unul dintre bastioanele lor principale.

LA Times scrie ca, asemenea multor soldati detasati in zone de conflict, Hart incheiase o politia de asigurare. Dupa moartea lui, familia a descoperit ca soldatul ceruse prin testament ca 50.000 de lire sterline sa fie oferiti unei organizatii ce se ocupa de militarii raniti, in timp ce alte 100.000 de lire sterline (circa 163.000 de dolari) au fost destinati prietenilor sai, civili si militari, pentru a merge sa petreaca in Las Vegas.

Luna trecuta, 32 dintre prietenii sai au mers in Las Vegas. "Pe o scara de la 1 la 10, as spune ca vacanta asta a meritat nota 11", a declarat cel mai bun prieten al soldatului, Andy Hare, adaugand ca grupul a ajuns in Vegas in cursul serii si s-a dus direct la un cazinou. "Stiu ca lui David i-ar fi placut asta, deoarece iubea vacantele cu prietenii sai", a spus Hare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1795 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    mie nu mi-e clar (Vineri, 2 septembrie 2011, 21:21)

    George [anonim]

    Daca iubea vacantele si isi iubea prietenii, si daca vroia sa iese cu ei, de ce dracului s-a dus in Afganistan?
    Oameni buni, cand vom inceta sa facem portrete de vis ale soldatilor? Cand vom recunoaste ca armata e o imbecilitate si nu e nimic eroic in asta? Cand vom recunoaste ca in armata merg majoritatea care nu se adapteaza si acolo isi gasesc un loc?
    • 0 (12 voturi)    
      ? (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:34)

      metallica [anonim] i-a raspuns lui George

      se vede prietene ca faci parte din generatia pro care nu a cunoscut rigorile cazone si cat de mult trebuie sa lupti ca sa obtii ceva, sa reusesti. dar Doamne fereste sa se intample ceva...ca in mainile unuia ca tine ne-am lasa si ar fi vai si amar ...
    • 0 (6 voturi)    
      invata (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:47)

      jorea [utilizator] i-a raspuns lui George

      invate, romana, bre "iese". ca armata n-ai facut-o, deci ai avut timp.
    • -2 (4 voturi)    
      clar, neclar (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:15)

      Ari3s [anonim] i-a raspuns lui George

      Amice, ///. Sentimentul de camaraderie este mai puternic decat, chiar, cel matern. Nu ai de unde sa sti acest lucru, daca traiesti experienta sacrificiului.
      [Editat de HotNews.ro]
    • 0 (2 voturi)    
      Tu esti neadaptatul (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:12)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui George

      Din pacate lumea nu este perfecta si statele detin armata pentru a descuraja si a se apara.
      Daca tu nu ai avut curajul sa sacrifici totul pentru a merge in armata afla ca altii au avut curajul asta si nu regreta nimic.
      Daca ti-a murit un amic cu care ai fost pe front nu o sa cauti sa gasesti explicatie pentru misiunea ta acolo si cat de corecta este ...ti-a murit un prieten si atat. Tie nu ti-a murit niciun prieten ca sa stii ce inseamna asta te-as ruga sa respecti niste valori ale natiunii, daca tot nu faci nimic ca sa le cresti si preferi sa stai in scaunul tau de la computer sa arunci replici. Oamenii mari sacrifica multe si nu se uita inapoi! Tu nu te regasesti aici!
    • 0 (2 voturi)    
      think outside the box! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 11:49)

      Kondo [anonim] i-a raspuns lui George

      Exista razboi, conflicte si soldati fiindca existi tu...si eu. Razboiul este o consecinta colaterala a existentei noastre efemere si plina de imperfectiuni. Societatea ta si tu ai nevoie de asta,doar ca tu nu iti dai seama fiindca traiesti utopic. Sa zicem ca maine ar disparea toti soldatii,armele si armatele din lume! Ce crezi ca se intampla cand 2 natiuni sau 2 indivizi vor dori intra in conflict de interese? Crezi ca vor merge la biserica si vor incheia in mod crestinesc socoteala? Scoala romane!
  • +2 (10 voturi)    
    Razboi si pace (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:32)

    Cosmin [anonim]

    In Razboi si pace, Tolstoi descrie cel mai bine cum militarilor de cariera le este oferita o slujba care sa le justifice existenta. In 30 - 40 de ani de cariera, daca prind un total de 2 - 3 ani de conflicte, e mult (iar asta e un real ghinion, pentru ca, sa fim seriosi, nimeni sanatos la cap nu isi doreste cu adevarat un razboi). De asememea, descrie foarte bine inutilitatea razboaielor, durerea, foametea si sentimentul de goliciune care raman in urma.
    • +2 (6 voturi)    
      razboi (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:46)

      serapis [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Unora le place in razboi. Intr-o asemenea experienta traiesti mult mai intens, profiti de fiecare clipa pe care o smulgi de la viata.
  • +1 (5 voturi)    
    respect (Vineri, 2 septembrie 2011, 22:37)

    jorea [anonim]

    respect pentru baiatul asta !
  • 0 (2 voturi)    
    armata (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 11:46)

    Adrian M. [anonim]

    All,
    voi cei care va dati barbati adevarati ca ati facut armata:am facut si eu.Dupa mine a fost un timp pierdut,o adunatura de prosti carora alti prosti le dadeau ordine.Imi pare rau pt cei morti,dar nimic nu justifica crima.Iar acest baiat care a murit in Afganistan,pt ce a murit?Sa cistige bani ca idealuri patriotice nu cred ca stia ce inseamna.Cumva UK era atacata si trebuia sa isi apere tzara?Asa as fi inteles poate sacrificiul lui.Oare mama lui o fi acum impacata ca el a murit in "lupta" in Afganistan???
  • 0 (2 voturi)    
    respect? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 11:49)

    AM [anonim]

    Pt ce ideal a murit???
  • 0 (2 voturi)    
    respect? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 13:25)

    AM [anonim]

    Pentru ce ideal a murit baiatul asta?!