Wikileaks: Rusia continua sa fie privita in Occident drept o amenintare

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2011, 18:35 Actualitate | Internaţional

In pofida detensionarii relatiilor cu SUA si intaririi raporturilor de parteneriat cu Europa, Rusia continua sa fie privita in Occident drept o amenintare. Acest lucru reiese din noua portie de documente secrete postate pe situl Wikileaks. Din corespondenta functionarilor Departamentului de stat al SUA reiese ca programul UE „Parteneriat estic” este menit sa slabeasca influenta rusa asupra spatiului fost sovietic. Iar Nord Stream si alte proiecte energetice sunt considerate in Occident drept instrumente politice, scrie Kommersant.

In schimbul lor de mesaje, diplomatii americani catalogheaza Parteneriatul estic drept „un raspuns elegant, dar ferm la agresiunea Rusiei in Georgia”, o „pedeapsa aplicata Rusiei”, o posibilitate de a atrage mai puternic fostele republici ale URSS in zona de interese a Occidentului.

In plus, din telegrame reiese ca oficialii europeni nu au fost suficient de sinceri asigurand ca programul nu are nici o legatura cu securitatea. „In pofida faptului ca aceasta initiativa nu este un instrument de politia nationala de securitate, ea poate exercita, pe termen lung, o influenta asupra unor situatii care au legatura cu securitatea”, scrie impunternicitul cu afaceri al SUA la Stockholm, Robert Silverman.

„Integrarea in UE nu este mai putin importanta decat capitolul 5 al tratatului NATO”, afirma diplomatul, cu referire la o declaratie in acest sens a adjuntului sefului Departamentului de Stat.

Potrivit Kommersant, demonstrativa este scrisoarea care reda afirmatiile vicepresedintelui american, Joe Biden despre rolul Moscovei in sistemul energetic al Europei. Intr-o discutie cu conducerea Cehiei, Biden s-a aratat ingrijorat de faptul ca Moscova vrea sa-si extinda zona de influenta si sa monopolizeze sfera energetia din Europa. In opinia lui, tarile europene subestimeaza pericolul ca „o tara poate cu usurinta sa inchida robinetul”.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1193 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ,... (Vineri, 2 septembrie 2011, 19:19)

    dragos234 [utilizator]

    Imposibil! Rusia e un stat pasnic, fara ambitii imperiale.
    • +4 (4 voturi)    
      russia ...cea pașnica (Vineri, 2 septembrie 2011, 21:13)

      carutasul [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Evident ca Rusia este un stat pașnic ,al carei țar Putin un modest ex.kaghebist este urmat de cohorte de asasini!
  • +5 (7 voturi)    
    Vinatoare (Vineri, 2 septembrie 2011, 19:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Importanta strategica a surselor energetice creste vertiginos si va depasi probabil importanta arsenalelor militare.

    Rusia vineaza slabiciunile europene si va putea inhata orice prin intermediul politicienilor corupti.
    • +3 (3 voturi)    
      Cercetarea stiintifica (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 10:08)

      Klopo_tare [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cercetarea stiintifica poate gasi surse alternative, cum ar d ex fibra de carbon alternativa la metale. China are monopol de facto asupra metalelor rare necesare ptr magneti, dar Japonia incearca inlocuirea acestora cu o forma deosebita de fier nanocristalin. Daca Rusia ar inchide robinetul, ar fi o reeditare a embargoului arab din anii 70, care a dus la pierderi enorme pentru arabi, iar ptr europeni si americani la constientizarea economisirii de energie. Sa dea domnul sa inchida Rusia robinetul,ca europenii se vor pune pe treaba si energia alternativa va castiga teren!!!
  • -3 (5 voturi)    
    the russians (Vineri, 2 septembrie 2011, 19:47)

    canada [anonim]

    o natiune criminala-one that NO one can't trust !

    o natiune criminala datorita carui globul este destabilizat,tari in ruina si razboie,revolte,saracie si mizerie,,recesiuni si furaciuni si aproape falimentarea Americi.

    America care incearca sa stabilizeze lumea,sa inlature dictatorii ,criminali impusi de russia,teroristii finantati de russia!

    America,care numai in Afganistan a cheltuit milionul de dollari la minut.

    America,god bless America .
    • +3 (3 voturi)    
      Haha (Vineri, 2 septembrie 2011, 20:17)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui canada

      Draga canada - invata romana. Sau invata engleza. Ai reusit sa le faci praf pe amandoua. Felicitari!
      • +1 (3 voturi)    
        pt.haha (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:02)

        canada [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        vezi,tocmai de aceea num postati comments.

        dar asta este arma voastra,or de a sterge or dea da in ... celor ce spun lucrurilor pe nume.

        de aceea traiti si foarte bine,in Romania.

        vorbesc 4 limbi,3 mult mai importante decat limba romana,dar nici una bine,perfecto.

        engleza o vorbesc si o scriu mult mai bine ca multi nascuti aici.

        aici,unde IO un emigrant le dau de lucru de multi ani la cei in nevoie.

        dar cum o fi o fi .
        ascultati si cititi limba romana vorbita de noi,noi care o tinem in viata asa cum a fost ia GRAITA pentruca in timp ce cultura voastra devine din ce in ce mai imitativa si mai subtire,noi din strainatate suntem de fapt cei care o mai tinem in viata asa cum am mostenito si asa cum am crezut in calitatile ei universale.
        • +2 (2 voturi)    
          Surprize (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:16)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui canada

          Romana ta aduce putin cu aromana. Da-i inainte, vorbeste-o cum poti. Dar daca te simti roman, esti binevenit si in cultura romana moderna. Sint sigur ca o sa ai surprize placute.
  • -2 (4 voturi)    
    Rusia (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:43)

    val [anonim]

    va fi etern demonizata pentru a asmuti intreaga lume imptriva ei, ca depozitar al celor mai mari resurse de orice va imaginati: de la apa dulce, aer curat, vegetatie etc. la carbune, gaze, vanadiu, molibden, paladium, aur, titan si tot tabelul lui Mendeleev. De aceea, Rusia va fi permanent, neincetat si etern (observati tautologia intentionata) tinta tuturor tarilor care isi vor epuiza resursele. Totdeauna rusii vor fi urati pentru ca poseda, prin dat istorico-militar, CEL MAI MARE AGREGAT DE RESURSE din lume. Se vor dori faramitati, stapaniti si distrusi (vezi Fr., Reichul, Uk. etc.). Curand vor fi atacati (cu romanii in frunte) ca sa fie distrusi si resursele preluate de cine trebuie.
    Atat doar ca......ei stiu asta, si procedeaza!!!
    • +2 (4 voturi)    
      WOW (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 2:18)

      canada [anonim] i-a raspuns lui val

      ce propaganda tovarase.

      ia mancat paduchi si ii va manca secole si deacum incolo.

      in afara de Moscow nau nimic alta,decat marea saracie si mizerie.

      Siberia ... sunt teritorii ce nu le apartine,lumea stie asta de asta se tem ei si continua de asi arata coltii !

      niste colti de un popor lacom ,brutal si ucigas.

      unul ca cel mai mare pericol pentru omenire si planeta si care va cadea !
      unul care va urinat si continua ce vrea sa va si inece dar basica le prea mica ,acum !
      • -3 (5 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:07)

        io [anonim] i-a raspuns lui canada

        vai de mama ta...
        Nu te mai uita nene doar la FoxNews, mai ia si tu o carte in mana si pentru a citi , nu numai pentru a face cornete de seminte.Reprezinti (cu succes )emigrantul european de sub-clasa orbit de o imagine a americii care nu mai exista de vreo 20 de ani.
        Nu ma mai mira de mult mai nimic...
    • +1 (5 voturi)    
      Resurse vs esenta (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:39)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui val

      Cu gindul numai la resurse, neglijezi esenta: rusii si cultura ruseasca. Resursele apar si dispar, se procura, se fura sau se inlocuiesc. Ceea ce ramine sa dainuiasca este civilizatia in evolutie.

      Rusia nu va mai fi demonizata. Mai devreme sau mai tirziu, rusii vor inlatura si mafia rusa, asa cum au inlaturat comunismul. Locul natiunii ruse este si va fi intotdeauna in Europa democratica.

      Iar farimitarea zonei de influenta ruse nu este echivalent cu farimitarea Rusiei. Fosta zona sovietica are nevoie de influenta, dar nu sub forma rudimentara traditionala. Cind rusii vor putea analiza fara prejudecati, vor intelege ca metodele lor traditionale aduc mai mult dezavantaje, pentru toti.
    • -1 (3 voturi)    
      Aiuristik!!! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 10:14)

      Klopo_tare [anonim] i-a raspuns lui val

      Ce are a face bogatia de resurse a Rusiei/Romaniei cu presupusele atacuri impotriva lor? Ambele sunt conduse execrabil de pseudoelite inepte incapabile de apararea intereselor reale nationale. Iar in cele din urma resursele de fapt nici nu conteaza - exemplul este Japonia, o tara lipsita de resurse si care pentru o vreme a dominat economia mondiala prin inventivitate si resurse umane - resurse care in Rusia/Romania sunt deliberat irosite, silite sa isi gaseasca realizarea in strainatate. Asa ca respectivul dvs comentariu este complet AIURISTIK!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Rusia (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:10)

    traiang [utilizator]

    Cu toata ''dragostea'' noastra pentru Rusia ,indreptatita dealtfel o lume multipolara cu mai multe centre de putere este mai linistita decat una singura la butoane !
  • +1 (3 voturi)    
    RAMIN UIMIT (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 9:30)

    pointless man [utilizator]

    de numarul celor care sustin Rusia impotriva tuturor evidentelor. Or fi prosti ? Or fi platiti ? In ambele situatii sint romani doar cu numele, oricit de bine cunosc gramatica si ortografie

    In ce priveste imensele rezerve de aer, apa si paduri curate cititi pe Wikipedia despre combinatul de nichel din Norilsk, CEL MAI MARE POLUATOR UNITAR DE PE GLOB. Greenpeace tace ca o balena moarta.