Suplimentul publicitar de educatie financiara

5 mituri despre asigurarile de viata 

Joi, 6 august 2009, 13:38 Asigurari si Pensii - Informatii

1. Daca sunt singur nu am nevoie de asigurare de viata.

Probabil ca, daca esti singur, fara datorii si cu un cont in banca suficient de mare incat sa-ti acopere cheltuielile medicale, in caz ca vei avea nevoie de spitalizare sau interventii chirurgicale, sau cele cauzate de deces, asigurarea de viata nu este necesara. Totusi, daca ai pe cineva care depinde de tine si orice fel de datorii prezente sau viitoare, ai putea sa iei in considerare incheierea unei asigurari de viata.

2. Doar daca aduc cei mai multi bani in casa am nevoie de asigurare de viata.

Intr-adevar, pierderea celui care sustine financiar familia va avea un impact major asupra securitatii financiare a familiei si va influenta in cea mai mare masura nivelul de trai al acesteia ulterior. Dar si costul pierderii acelei persoane din familie care ramane acasa si se ocupa de cresterea si educarea copiilor, de curatenie sau gatit, sau care castiga mai putin, este important de luat in calcul, chiar daca adeseori este trecut cu vederea. Daca adunam salariul lunar al unei bone, al unei menajere si al unei bucatarese, cu siguranta ne vom face o imagine despre valoarea serviciilor celui care se ocupa de casa.    

3. Nu mi se poate intampla tocmai mie, de ce sa dau banii pe o asigurare de viata?

Este normal sa fim optimisti si sa ne gandim ca ceva rau nu ni se poate intampla chiar noua. De aceea poate nu luam in considerare o asigurare de viata. Adevarat, este foarte posibil ca decesul sa nu aiba loc atunci cand esti activ si lucrezi, de aceea asigurarile de viata sunt mai ieftine pentru cei tineri si sanatosi. Insa, nu te asiguri doar pentru eventualitatea ca se va intampla ceva tragic, ci pentru efectul pe care il va avea acest eveniment asupra familiei tale sau celor dragi tie, protejandu-i astfel financiar si dupa ce tu nu le vei mai fi alaturi.

4. Este suficient ca asigurarea de viata sa aiba de doua ori valoarea salariului meu anual.

Cel mai frecvent, atunci cand alegem suma asigurata, inmultim salariul anual al celui care castiga cel mai bine din familie cu cel putin 3, in functie de nevoile si situatia specifica a fiecaruia. Daca esti tanar, casatorit, ai o casa si un copil, e indicat sa iei in considerare de 3-7 ori venitul tau anual. Daca esti casatorit cu mai multi copii, ai datorii si nu vrei sa le lasi pe umerii celor dragi, ai putea multiplica venitul tau anual cu 7-10. Insa, asigurarea de viata, mai exact suma asigurata la deces, trebuie sa aiba o valoare suficient de mare incat sa acopere atat cheltuielile imediate aferente evenimentului asigurat, cat si nevoi financiare ulterioare ale familiei, pentru o anumita perioada de timp dupa acel moment.

5. Asigurarea de viata pe termen limitat oferita de companie sau asigurarea de viata de la banca de cand am luat creditul sunt suficiente pentru mine.

Nu este intotdeauna adevarat. Asigurarile de viata facute odata cu contractarea unui credit au o valoare egala cu suma imprumutata de la banca, astfel incat, in cazul decesului, suma asigurata sa acopere valoarea creditului. Asigurarile de viata de la firma au si ele o acoperire limitata si nu raspund de fiecare data tuturor nevoilor tale. Ca orice beneficiu oferit de angajator, si acesta se poate modifica in timp sau disparea de pe lista de beneficii, iar costurile unei noi polite, daca vei decide ulterior ca ai nevoie de protectie financiara, vor creste. Spre exemplu, pe o durata de 10 ani si pentru o suma asigurata de 100.000 lei in cazul unui produs de asigurare cu componenta de protectie, o femeie de 40 de ani va contribui anual cu aproximativ 50% mai mult fata de cat ar plati daca si-ar incheia o polita la 30 de ani.

Nu in ultimul rand, trebuie amintit aici faptul ca tu esti cel care cunosti cel mai bine dorintele tale si nivelul de protectie de care ai nevoie, iar aceste tipuri de asigurari sunt mai putin flexibile si nu sunt personalizate.

(suplimentul publicitar Asigurari si Pensii)


Citeste mai multe despre   





















8023 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    serios? (Joi, 6 august 2009, 14:10)

    eu [anonim]

    intr-o tara unde
    - nu sti cat valoreaza leiul peste 2 ani, dar peste 35 de ani...
    -unde anual se trag niste bombe financiare gen. safi etc
    -unde din toate punctele de vedere suntem codasii europi
    nu prea vad rostul unei asigurari de viata.
    o singura asigurare exista: plecatul din tara.
    oriunde, dar cat mai repede
    numai asa poti sa mori linistit si nu vei fi lasat neingropat
    numai asa o sa aiba copiii tai un viitor mai garantat
    etc.etc.

    i love you romania!
    de departe....
    • -2 (6 voturi)    
      Dar tu vorbesti serios? (Joi, 6 august 2009, 20:36)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui eu

      1. Arata-mi si mie o tara unde se stie SIGUR cat valoreaza moneda nationala. Pana si dolarul s-a clatinat (si destul de serios) dupa ce a aparut euro. Variatii sunt, dar sunt din ce in ce mai mici pe masura ce inaintam in timp. Iar inflatia are de cativa ani o valoare care se scrie cu o cifra.
      2. Si care-i bomba anului 2009? Sau, ma rog, a anului 2008, ca 2009 nu s-a terminat.
      3. Nu prea vezi rostul asigurarii de viata pentru ca NU VREI sa vezi. Daca ai vrea, lucrurile ar sta altfel.
      4. Intr-o tara ca asta unde educatia este in cadere exponentiala, iar fuga de raspundere e la loc de cinste, nu ma mira ca aud de la un las si astfel de pareri. Kennedy spunea candva ca inainte de a vedea ce face tara pentru tine sa te gandesti ce poti face tu pentru tara. Tu ce faci? Pleci, nu?
      Ideea este, la prostii aia de capitalisti unde vrei sa pleci (ca doar nu vrei sa pleci in Cuba, la cules trestie de zahar) marea majoritate a oamenilor au asigurare de viata si-si fac o pensie privata din prima zi de cand au un loc de munca.
      Asa ca nu mai vorbi in necunostinta de cauza.
    • +2 (4 voturi)    
      NOTA 10 (Vineri, 7 august 2009, 0:40)

      nick [anonim] i-a raspuns lui eu

      o singura asigurare exista: plecatul din tara.
      NOTA 10
  • +5 (9 voturi)    
    asigurari (Joi, 6 august 2009, 15:20)

    o romanca [utilizator]

    va rog sa nu ne mai dati articole despre asigurari. Cine vrea sa faca asigurari, e liber sa faca dar, inainte sa semneze o polita ar trebui sa se documenteze bine. Adica sa citeasca acel contract de mai multe ori, inclusiv randurile acelea minuscule din josul paginilor; sa mai intrebe si pe altii ce au castigat, ce au pierdut cu asemenea asigurari. Oameni care au platit diverse asigurari de 8-10 ani si care acum vor sa le inchida, din diverse motive, nu iau inapoi nici macar o treime din banii platiti. Chiar daca veti duce polita la scadenta, cati bani credeti ca veti primi? Mai bine va tineti banii la banca, dobanda este sigur mai mare decat la asigurari si aveti acces oricand la bani sau ii tineti acasa la saltea si stiti ca daca aveti nevoie de bani puteti umbla la ei. Peste tot in lume e criza, recesiune, o multime de falimente inclusiv la firme de asigurari, in conditiile astea ce randamente credeti ca va vor da la banii dvs.? Daca aveti un ban, puneti-l deoparte nu-l aruncati la asigurari. Asigurarile de sanatate sunt alte povesti de adormit copiii, cand ai nevoie sa-ti plateasca niste costuri medicale atunci iti vor spune ca ei nu acopera decat anumite probleme adica mai nimic. De bine ce le merge, in ultima saptamana m-au cautat trei agenti de asdigurari; apropo, de unde iau ei aceste baze de date cu numele noastre si numere de telefoane?
    • -2 (6 voturi)    
      Franturi de adevar (Joi, 6 august 2009, 20:48)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui o romanca

      Daca nu vrei sa citesti informatii despre asigurari, nu citi. Nu te obliga nimeni. dar daca nu ai informatii din acest domeniu abtine-te. Ai spus bine ca fiecare trebuie sa citeasca BINE contractul, sa se documneteze corespunzator. Dar, de aici si pana la concluzia ca e mai bine sa pui banii la banca... e cale lunga. Fiecare forma de investitie are avantajele si dezavantajele ei. Daca nu stii, particularitatea asigurarii este PROTECTIA. Asta este de baza. Pentru cei carora le place si investitia in forme riscante, exista asigurarile unit linked. Pentru cei care vor ceva garantat exista politele traditionale. Nu-ti place sa risti, exista asigurarea simpla, gen CASCO. Deci, care-i problema ta?
      Banca te asigura astfel incat familia sa beneficieze de o protectie in caz ca o mierlesti? Categoric NU. Asa ca las-o moale cu banca. Ai facut vreodata socoteala sa vezi daca tu castigi IN MOD REAL facand un depozit la banca? Vorbesc pe termen lung? Uite, ia anii dinaintea crizei si spune-mi si mie in ce an si care-i acea banca de pe urma careia tu ai avut un randament (atentie, nu dobanda, adica dupa ce scazi si comisioanele aferente) mai mare decat inflatia? Eu am urmarit presa de specialitate si in ultimii 5 ani nu a fost niciuna. Poate mi-a scapat mie.
      • +1 (3 voturi)    
        asigura (Vineri, 7 august 2009, 9:44)

        ramen [anonim] i-a raspuns lui senator

        Asigurarea - cea mai mare tzeapa.

        M-am documentat si eu pt o asigurare medicala si m-am ingrozit.
        La cate chestii ei nu acopera, parerea mea e cam dai banii degeaba.

        Ca si la casco daca nu cunosti pe cine trebuie te-ai ars.
        • 0 (0 voturi)    
          asigurarea medicala (Duminică, 9 august 2009, 20:56)

          senator [utilizator] i-a raspuns lui ramen

          Oameni buni, nicio asigurare nu acoperă complet, în toate situaţiile şi toate cazurile. AŞA CEVA NU EXISTĂ ÎN LUMEA ASTA. N-o să vedeţi o asigurare care acoperă, printre altele, că v-aţi înţepat cu acul (luaţi ca exemplu şi nimic mai mult). O asigurare cu cât acoperă mai mult, cu atât este mai scumpă. Depinde ce vreţi. Vrei să plăteşti mai puţin, alegi una care are mai multe excluderi. Şi invers.
      • +2 (4 voturi)    
        da (Vineri, 7 august 2009, 11:33)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui senator

        eu, m-am documentat IN MOD REAL fiindca am cautat o asigurare de viata cu capitalizare. Am vorbit ore in sir cu diversi asiguratori fiindca din vointa proprie am vrut sa imi fac. Din experienta mea, nu exista asigurare care sa bata depozitul la banca (si toti stim ca acesta din urma nu poate fi considerat investitie).
        • 0 (0 voturi)    
          nu, depozitul E SINGURUL ce poate fi considerat (Duminică, 9 august 2009, 20:58)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          ...investitie.

          Definitia investitie (dupa Benjamin Graham) este:

          "Operatiune de investire este aceea care in urma unei analize temeinice, promite siguranta principaluli si un castig satisfacator. Operatiuni care nu satisfac ambele cerinte sunt speculatii [nu investitii]".

          Depozitul la cele mai multe banci este garantat (siguranta principalului) iar dobanda reprezinta "castigul satisfacator".

          In cel mai pur sens al cuvantului doar depozitele la banca sau obligatiunile garantate de stat sunt investitii, restul sunt speculatii.
        • 0 (0 voturi)    
          Poate fi (Duminică, 9 august 2009, 21:11)

          senator [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Depinde ce vrei atunci când te gândeşti la o asigurare: vrei strict protecţie, atunci alegi una gen CASCO. Vrei să ai şi ceva bani la sfârşitul contractului, alegi ori o asigurare tradiţională (cu sume garantate, dar randamente mici), ori o asigurare unit linked (unde potenţialul de creştere este mare, dar nu sunt garantate). Nu neg faptul că te-ai documentat, dar când menţionezi o asigurare cu CAPITALIZARE înseamnă că te-ai gândit NUMAI la una de tip tradiţional şi atunci este posibil (dar nu obligatoriu) ca depozitul bancar să aibe randament mai bun decât aceasta. Dar, repet pentru a nu ştiu câta oară, comparaţia depozit bancar-asigurare este incompletă şi implicit incorectă dacă se rezumă DOAR la investirea banilor. Protecţia dată de asigurare (şi care lipseşte la un depozit bancar) are un cost şi văd că tocmai de acest factor se face abstracţie. Şi este esenţial când vorbim de o asigurare. Pe de altă parte, dacă s-ar face abstracţie de protecţie, depozitul bancar ar fi mai slab decât investirea din asigurare deoarece la ultima se mai investeşte şi în certificate de trezorerie şi obligaţiuni care au randament mai mare decât depozitul bancar propriu-zis.
          Dar asta e doar o situaţie ipotetică pentru că dacă nu ar fi componenta de protecţie, nu s-ar mai numi asigurare.
    • -3 (7 voturi)    
      Precizari (Joi, 6 august 2009, 21:32)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui o romanca

      Oamenii care au platit 8-10 ani si vor sa le inchida (adica, sa le rezilieze) au incheiat contract de asigurare pe o perioada mult mai mare. Si (pentru ca iti place comparatia cu banca) daca nu doresti sa respecti termenul convenit, platesti penalizare. Si asta e cu atat mai mare cu cat reziliezi mai devreme. Pe de alta parte, este antieconomic sa scoti banii cand valoarea unitatilor de investitie este scazuta. Oamenii inteligenti scot banii cand valoarea lor este crescuta si vin cu plati suplimentare atunci cand sunt preturi moca (cum a cam fost pana de curand). Comparatia cu banca nu e corecta deoarece BANCA NU TE ASIGURA prin produsele ei. Si, ca sa continuam comparatia cu banca, cel putin in ultimii 5 ani, nicio banca nu a avut un randament (atentie, dobanda minus comisioane) peste nivelul inflatiei. Si atunci?
      • +2 (2 voturi)    
        mai, mai (Vineri, 7 august 2009, 11:40)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui senator

        ...am vazut si ceva cifre (pe ultimii 3 ani) a randamentelor componentelor de capitalizare de la cativa asiguratori globali care activeaza pe la noi, din calculele mele nu au batut banca (poate din cauza crizei, nu stiu, dar au iesit mai prost). faptul ca dobanzile la banci nu au randament peste nivelul inflatiei din pacate nu face ca asigurarile sa aibe.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu neglijaţi detaliile (Duminică, 9 august 2009, 21:21)

          senator [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Aşa cum am scris şi mai sus, dacă compari randamentul unei asigurări cu cel al unui depozit bancar şi nu ţii cont de costul protecţiei (asigurarea în sine) evident că depozitul pare că e mai bun.
          În plus, asigurările cu capitalizare/investiţie se fac pe o perioadă lungă de timp (eu nu recomand o perioadă mai mică de 10 ani) astfel încât să poată fi amortizate costurile asigurării propriu-zise. În plus, dacă ţineţi cont că POTENŢIALUL de creştere este direct proporţional cu riscul, o asigurare cu componentă de investiţie (în care banii se investesc mai consistent în acţiuni) are potenţialul de creştere mai mare decât orice depozit bancar. Dar dacă faceţi comparaţia după numai 3 ani şi în momentul în care mai este şi criză normal că randamentul unei astfel de asigurări pare mai mic decât al depozitului bancar.
    • 0 (0 voturi)    
      Imi pare rau (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 21:18)

      aura [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      imi pare rau ca tu esti unul dintre cei multi care gandesc asa, O asigurare e aceals lucru cu a pune ceva deoparte, Acei bani esti sigur ca ajung la tine, sau la cine vrei tu, ai o siguranta finaciara. De cate ori ai pus bani deoparte sa iti iei o masina, sau sa pleci intr-o tara (in care vrei tu, nu stiu) sincer nu aveti idee cat de mult te-ar putea ajuta pe tine dar pe ai tai. Daca mori te vor jeli mai mult ca le-ai lasat datorii sau ca nu te pot aduce acasa sa te ingroape pentru ca sistemul nostru care dupa cate vad ca spune anonim este la pamant asa te vor jeli doar pe tine pe omul care ai fost care le-ai dat un rost in viata. Si daca plecam din tara ce rezolvam??????????????? NIMIK tot aici venim tot aceals sistem prost condus gasim, de ce tu eu nu candidam sau nu facem o manifestare atat de mare incat europeni sa vada ca vrem si sa ne ajute de akolo sa ne marim PIB-ul nu noi lor ca daca stiti putina economie va dati seama ce zic. O asig o faci pentru tine si ai tai PACAT ca voi oameni de maine gandim asa. Dar poate ca esti prea mica sau nu ai intampinat probleme pe care sa le ai exemplu ATAT am avut de zis eu nu va contrazic dar nici nu va sustin
  • +7 (11 voturi)    
    really? (Joi, 6 august 2009, 16:23)

    Mowgli [utilizator]

    1. Asigurarea de viata nu acopera cheltuieli medicale, interventii chirurgicale, etc. Acestea sunt acoperite fie de o asigurare mdicala fie de una mixta, pentru care in medie(la ofertele actuale) se plateste 150eur/an pentru 300 eur/1 interventie chirurgicala/an, 50 eur/ zi spitalizare. Pentru sume mai mari nu prea exista oferte in Romania (exceptie reteaua MedLife de spitale si policlinici private).

    2. O a doua asigurare poate fi rentabila numai in cazul in care persoana cu o contributie mai mica, are totusi o contributie esentiala fara de care familia nu poate supravietui. De fapt lucru acesta este valabil si pentru prima persoana din familie care isi face asigurarea. Trebuie deci mentionat pentru clarificare ca exista cazuri in care nici persoana cu venitul cel mai mare din familie nu trebuie sa se asigure. (cand averea acumulata este suficient de mare) ...cu alte cuvinte, asigurarile de viata sunt pentru saraci si ii fac pe acestia mai saraci, cu beneficiul ca in cazul in care mor (suficient de repede) familia poate primi mai multi bani decat a platit pentru asigurare.

    3. Cifrele vizavi de rentabilitatea unei asigurari de viata sunt de-a dreptul triste pentru asigurat. In mod cert in cativa ani de tinut banii in banca, dobanda acumulata si suma economisita va depasi valoarea unei asigurari de sanatate. Asigurarea se justifica dupa parerea mea numai in cazul unui risc iminent al intrarii in incapacitate de plata a familiei in cazul disparitiei unui membru al ei. Fiti sigur ca statisticile sunt atent analizate de firmele de asigurari in asa fel incat sa poata ramane cu ceva profit si dupa ce cumpara un sediu nou.

    4. Cert, cu cat mai asigurat cu atat mai mare profitul pentru asigurator. Interesant totusi cum sugestia sumei asigurate se bazeaza exclusiv pe membrul cu salariul cel mai mare si nu are nici o legatura cu membrii ceilalti (mentionati cu ardoare la punctul 2. ...aici ei nu sunt importanti fiindca ar micsora asigurarea)
    • -5 (9 voturi)    
      really! (Joi, 6 august 2009, 16:46)

      gf [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      1. asigurarile de viata pot fi insotite de clauze suplimentare medicale, exact cum descrie autorul, ba chiar si in plus, asa numitele "terminal ills"
      2.bogatii se superasigura; nimeni nu e prost sa-si vada capitalul risipit. e mai inteligent sa incaseze beneficiarii banii altora, decat sa consume direct din banii lor. fara sa mai vorbim de cheltuielile de succesiune, taxe samd.
      3. banca nu-ti poate promite niciodata altceva decat dobanda, care poate fi pozitiva sau megativa. rolul dobanzii e sa rpotejeze puterea de cumparare a sumei respective, nu sa o creasca. Asigurarile cu capitalizare au dobanda tehnica garantata, la care se adauga fructificarea rezervelor(investitii).
      4.asiguratorii doresc in asigurare cat mai multi oameni, indiferent de veniturile lor. ricum se folosesc formule matematice care calculeaza sumele asigurate, in acord cu veniturile persoanei.
      Stimate domn, daca taceai, filozof ramaneai!
      • +2 (2 voturi)    
        ...pentru o discutie constructiva (Vineri, 7 august 2009, 12:03)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui gf

        1. Nicio oferta de asigurare de sanatate pesonala din Romania pe care am vazut-o eu nu este rentabila daca ai 1000euro in buzunar(nu ma refer aici la reteaua MedLife, acolo e alta poveste). Cine nu are 1000 euro este sarac, credeti-ma.
        2. Bogatii se super asigura: trebuie vazut si aici ce este mit si ce nu este. Asigurarile pot fi un business (in ideea in care ambele parti au de castigat), din ce am vazut eu, doar una din parti cam are de castigat la noi. Ofertele de asigurari de la noi sunt tintite catre clasa medie si saraca. Eu nu vorbeam de asigurari in general ci de cele din Romania.
        3. Banca nu iti promite decat dobanda, asigurarile pot si au avut in ultimii ani un randament mai scazut de atata.
        4. mda. pentru cei cu venitul mediu national, asigurarile de viata ar trebui redenumite ajutoare de inmormantare caci calculate la veniturile lor, banii pe care ii primesc nu ii ajuta mai mult de atat. In nici un caz nu pot fi suficienti ca sa suporte cheltuilelile unui urmas minor pana ajunge la maturitate (sau orice vis ar avea un asigurat cand semneaza asigurarea)
    • -3 (5 voturi)    
      Ajustari (Joi, 6 august 2009, 22:01)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      1.Sa nu comparam asigurarea de VIATA cu cea de SANATATE. Sunt produse total diferite care functioneaza diferit.
      2. Si persoana care are o contributie mai mica la bugetul familiei are nevoie de asigurare, evident mai mica, corespunzatoare procentului adus la acest buget. Asigurarea ei ar trebui sa acopere cel putin valoarea cheltuielilor de inmormantare si ale taxelor de succesiune.
      3. Afirmatia ca asigurarea este rentabila duce la ideea ca asigurarea este o afacere. NU, ASIGURAREA NU ESTE O AFACERE, e o forma de PROTECTIE. Aaa, ca pe produsul de baza (asigurarea in caz de deces) este lipita si o componenta de economisire/investitie, asta este altceva. Comparatia cu banca nu e valabila din motive pe care le-am mai spus.
      4. Suma asigurata se calculeaza pentru fiecare sot in parte care aduce bani la bugetul familiei si, la calcularea ei, se tine seama de toate cheltuielile care se fac in acea familie. Inclusiv pentru copii. Deci, are legatura.
      • +2 (2 voturi)    
        discutii (Vineri, 7 august 2009, 12:22)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui senator

        totul este o afacere, cel putin pentru asigurator (care in caz contrar ar face caritate). Putem principial sa discutam ore in sir, eu nu sunt impotriva asigurarilor in principiu, dar sunt impotriva ofertelor de asigurare pe care le-am vazut. Cifrele nu mi se par echitabile (o opinie personala). In principiu lucrurile suna bine, concretul in schimb ne omoara.

        p.s. Am CASCO, caci veni vorba, nu din disperare caci mi-as putea pierde masina, ci din cauza ca am gasit o oferta de bun simt. Am cautat serios asigurari de viata si sanatate si din pacate nu am gasit oferte de bun simt. Cam la asta se reduce discutia. E ok ca articolul e unul publicitar, la cata publicitate mincinoasa se practica la noi, acesta este unul onest, dar daca ati permis postarile mi-am permis sa imi spun parerea cel putin in speranta ca buna, rea, poate va rezulta din ea ceva constructiv.
        • 0 (0 voturi)    
          Casco de bun simt??? (Vineri, 7 august 2009, 21:05)

          Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          Spune-mi si mie te rog (pe privat, desigur) unde-ai gasit minunea.
  • +7 (11 voturi)    
    really? (Joi, 6 august 2009, 16:35)

    Mowgli [utilizator]

    5. Spuneti acelasi lucru si companiilor cand le oferiti ofertele de asigurare? Ati putea sa le sugerati sa isi convinga angajatii ca ei isi cunosc nevoiele cel mai bine si sa isi faca asigurari individual.

    Personal, gasesc articolul rau intentionat si partinitor in favoarea asiguratorilor. Cand o sa vad o oferta in care interesul meu primeaza iar castigul asiguratorului este o chestiune colaterala ...sau cand o sa fiu disperat din alte motive o sa va caut. pana atunci: Salutari! :)
  • +3 (7 voturi)    
    experienta personala (Joi, 6 august 2009, 18:52)

    vveninosu [utilizator]

    am avut asig de viata. tinanad cont ca scriu aici inseamna ca nu am trecut in partea cealalta.

    am incasat mai putini bani decat am platit, chiar daca se laudau ei cu investitii, si dobanzi si etc.

    deci... cam va dati seama cand o sa mai imi fac eu asigurare. banii la banca... si gata.

    si mie mi se pare articolul rau intentionat
  • +4 (6 voturi)    
    si eu (Joi, 6 august 2009, 21:13)

    eliza [anonim]

    Da si eu am avut asigurare! Si cand am citit prin ziare ca in America Centrala, la scadenta, nu se incasa decat 45% din suma promisa, m-am dus sa vad cum stau lucrurile. Am vrut sa renunt sa mai platesc si sa retrag suma. Realmente au fost probleme, nu voiau sa-mi dea banii, ziceau sa mai cotizez, sa creasca procentul de returnare, bla bla... Mi-au dat mai putin decat am cotizat, ca au fost cheltuieli de administrare.
    Sa-mi aratati si mie un asigurator care spune pe bune cum stau lucrurile! Toti isi lauda sistemul ca e cel mai performant si super asigurat si reasigurat. Vezi sa nu! La noi singura modalitate e sa ai tu grija de banii tai, sa nu-i dai altora sa ti-i grijeasca , asta in cazul in care vrei sa-i mai vezi cu ochiul liber.
    • -4 (8 voturi)    
      Completari (Joi, 6 august 2009, 22:16)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui eliza

      Vorbesc sincer, nu ironic. Pentru cei care considerati ca aveti forme mai bune de investitie (si nu exclud ca n-ar fi), dar care aveti nevoie de asigurare, incheiati una gen CASCO. Este strict PROTECTIE. Pentru investitie/economisire duceti-va unde stiti voi mai bine.
      Legat de cazul tau, ai luat cea mai nepotrivita decizie. daca te incalzeste cu ceva, nu esti singura. Acum esti nevoita sa platesti pentru ca nu ai tinut cont de sfaturile celui platit sa te consilieze.
      Tu te asteptai sa primesti tot atat cat ai platit? Asigurarea de viata este un serviciu care are un cost. Acest cost se regaseste in acele cheltuieli de administrare de care vorbesti. Crezi ca asiguratorii sunt niste ONG-uri? Tu, de exemplu, munceti voluntar, fara sa primesti bani? Deci, toate au un cost care se scade din sumele platite de tine, de mine si altii care avem asigurari.
      Ideea acestei actiuni facuta de Hotnews si ING nu e rea deoarece la noi chiar nu este o educatie financiara corespunzatoare. Cand omul nu stie... n-are nicio vina, dar cand nu vrea sa primeasca aceasta educatie...
      • +1 (1 vot)    
        ai scos porumbelul (Sâmbătă, 8 august 2009, 16:48)

        deputatu [anonim] i-a raspuns lui senator

        citeam si eu comentariile aici si ma miram cu ce zel revolutionar il combateai si tu si gf (care esti probabil tot tu sau un coleg raspandac) pe bietul Alex D - caruia ii confer premiul pt atitudine civica pentru efortul de contracarare a intoxicatiilor voastre. La un moment dat ai divulgat numele infamei organizatii care a comandat acest articol scandalos. Mama mea si multi alti sateni au fost inselati de un asa zis om platit sa consilieze (dupa cum ii explicai Elizei). Oamenii au fost pacaliti cu propaganda mincinoasa ca pe langa asigurare vor beneficia de un randament al plasamentelor superior depozitelor bancare. Avand in spate numele ING, orice asemanare cu Caritas, Dacia Felix, etc era spulberata din start. Pot spune ca acum in sat cand se aude numele ING oamenii pun mana pe shotgun sau pe furca, fiecare ce are.
        Agentii Nederlanden, apoi ING si-au castigat o trista reputatie peste tot. Avem si noi o prietena pe care la un moment dat o evitam cu totii pt ca era obsedata sa ne vanda ceva. Organizatia in lacomia ei a pus atata presiune pe acesti agenti si i-a format atat de prost incat astazi aceasta componenta este o pata pe brandul ING Bank. Apropos si de banca: am avut multiple experiente placute cu personalul din agentii si neplacute cu cei din HQ de pe Kiseleff. Acrituri mai ingamfate decat acolo n-am vazut. Noroc, cum spuneam, cu cei de la agentia mea, ca altfel nu mai lucram cu ei. Si culmea e ca multi din cei din agentii sunt fosti agenti Nederlanden. Sa fie un paradox ? Sau poate calitatea s-a stricat in timp. Oricum, in concluzie subscriu si eu ca este de evitat aceasta strutocamila de instrument de asigurare cu componenta de economisire.
        Si in general indemn la prudenta, chiar daca ofertele super tentante vin de la case mari, deoarece am vazut recent unde au ajuns si aceste case mari datorita spiralei lacomiei. Eu imi invat mereu copiii: if something sounds too good to be true, it probably is ...Si: always read the fineprint ! Asa mai evitam tzepele.
        • 0 (0 voturi)    
          În numele adevărului... (Duminică, 9 august 2009, 21:36)

          senator [utilizator] i-a raspuns lui deputatu

          Poate ţi se pare cam pompos , dar în acest spirit am vorbit. Ştiu destul de bine că noi, românii, stăm foarte rău la capitolul educaţie financiară şi am să-ţi dau o informaţie care spune destul de mult. Ungaria, care are o populaţie cam la jumătate din cea a României are de două ori mai mulţi asiguraţi decât ţara noastră. Trage concluzia.
          Şi pentru că vorbeam de adevăr, am să-ţi mai prezint un caz destul de recent. Mă întâlnesc cu un fost coleg despre care am aflat că a lucrat o bună perioadă la u broker de asigurări. Era foarte pornit împotriva Generali Asigurări de Viaţă pe motivul că aceasta nu a plătit asigurarea de deces pentru o rudă de-a lui căreia îi făcuse o astfel de asigurare. Mai mult, vroia să rezilieze şi contractul lui şi a altor 5 persoane cărora le încheiase astfel de asigurări. Intrând în detalii aflu că acea rudă nu declarase nişte afecţiuni cardiovasculare care, în final, i-au fost fatale. I-am spus că poate să facă scandal cât o vrea el că nu are absolut deloc dreptate.
          Şi toate astea din cauză că nu a înţeles corect cum funcţionează aceste asigurări. Chiar dacă a lucrat în acest domeniu...
  • +2 (4 voturi)    
    @moderatoru (Vineri, 7 august 2009, 2:05)

    b@selu [utilizator]

    Vezi "moderatoare" ca am avut dreptate ? Lasa-ne in treaba noastra cu articolele tale de publicitate mascata. Or fi unii spalati pe creier dar se pare ca din ce in ce mai putini in RO. Hihi. Lasa-ne, lasa-ne !!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim coreti, nu e mascata, scrie sub titlu (Vineri, 7 august 2009, 12:24)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui b@selu

      ...
  • +2 (6 voturi)    
    pentru interesati (Vineri, 7 august 2009, 7:33)

    kalu [anonim]

    eu am avut asigurari(2) de viata si sanatate la ing. M-am ars rau de tot va spun. Nu exista nici o certitudine fata de ce va spun ei initial, mare grija putetipierde multi bani dar cel mai dureros aproape ca am avut senzatia ca am fost inselat cu acte...
    • 0 (0 voturi)    
      Fals (Duminică, 9 august 2009, 21:45)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      E uşor să spui orice despre oricine şi mai ales fără prezentarea unei situaţii clare.
      Înclin să cred că eşti printre acei oameni care a reziliat nişte contracte şi acum se vaită că a fost înşelat cu acte. Oare şi tu ai încheiat asigurarea tot aşa doar pe încredere şi n-ai catadicsit să citeşti condiţiile contractuale?
      Mai ştiu eu vreo 3 persoane care, după ce le-am recomandat să le citească au făcut feţe-feţe şi şi-au boscorodit prietenii care le-au facut aceste asigurări.
  • 0 (2 voturi)    
    salutare (Vineri, 7 august 2009, 7:45)

    jones [anonim]

    imi pare rau pentru cei care cred ca asigurarile sunt un instrument de economisire eficient. nu sunt !!!!!.
    sunt un instrument de despagubire in cazul unor evenimente neplacute si neprevazute.
    da au si un o componenta de economisire . da componenta de economisire este jalnica in comparatie de randamentele de la depozitele bancare sau plasamente in valute sau alte bunuri.
    pentru cei care inca nu stiu chestiunile astea imi pare rau de ei. eu am o asigurare de viata cu pensie suplimentare si nu ma astept sa imi recuperez decat cam 80-90% din suma platita ca rata. mie imi este clar. voua nu >?
  • +3 (5 voturi)    
    x (Vineri, 7 august 2009, 10:37)

    Semanticool [utilizator]

    deci, Senatoare, clar lucrezi la ING ca prea cunosti multe detalii si folosesti deja discursul lor. Eu am avut de-a face cu ING, si recunosc imediat discursul lor.

    De unde iau ING sau alti asiguratori informatiile respective despre potentialii clienti? De la bancile cu care au colaborat acestia (ex. ti-ai facut pilonul 2, cel obligatoriu la ING, sau ti-ai deschis un cont la ei, atunci informatiile clientului vor merge si la Asigurari). Mai sunt variantele de recomandari sau de cercetare pe internet, Pagini Aurii, cartea de telefoane etc.

    Totusi ce zice Senatorul este adevarat, dar treaba asta tine si de cel ce trebuie sa va explice: cand vorbiti cu un consultant despre costuri, este datoria voastra sa intrebati de costuri INAINTE si nu DUPA, pt ca acel consultant nu va veni cu informatii de la sine, el isi face doar treaba, anume sa vanda! Daca il intrebati, este insa obligat legal sa va spuna tot, asa ca nu mai dati vina pe ei, dati vina si pe voi, ca nu intrebati amanuntit!

    Este adevarat ca fata de situatia cand pui banii la banca esti mai bine protejat cand faci o asigurare, nu disputa asta nimeni....A, si mai era o chestie citita aici: ca nu si-au luat toti banii depusi! pai unu, senatorul are iar dreptate: NU E MUNCA VOLUNTARA FRATILOR! ING are si el comisoane si taxe si ia banii aia la inceput, de aia cand reziliezi contractul in termen de 2-3 ani nu iei nimic inapoi. Dupa 10 ani, iti iei banutzul inapoi, depinde insa cum ai facut contractul, pt ca sunt multe japite ca si consultanti care se gandesc la bonusurile lor, si mai putin sau deloc la client. Daca te-a ametit cu cifre si ai zis bine , facem asa cum zici tu (si sa recunoastem ca fraieri intre noi sunt destui!!!), si ai semnat fara sa gandesti, sa calculezi tu singur, si fara sa pui intrebari, si dupa aia jelesti ca nu ti-a zis nu stiu ce, e vina ta!

    Kalu: Esti clar de la concurenta ING, daca se poate spune ceva in apararea ING, este ca in privinta actelor, este IMPOSIBIL sa te insele cu acte!!!
  • +1 (3 voturi)    
    x (Vineri, 7 august 2009, 10:43)

    Semanticool [utilizator]

    Cu acte nu au cum sa se joace, ca sunt prea multe institutii de profil ce vizeaza si supervizeaza si parasupervizeaza. Plus, alta dovada ca esti de la concurenta: ai zis ca ai avut 2 asigurari, una de viata si una de sanatate. Fals. ING are numai asigurari de viata, SI CU clauze de sanatate ;)

    In rest....cititi cu atentie ce cumparati inainte sa semnati, puneti multe intrebari inainte si la obiect, faceti-va propriile calcule, si sanctionati consultantul respectiv daca nu va place, aveti dubii sau vreti sa stiti mai multe.
  • +3 (5 voturi)    
    Ma rog pentru ziua cind... (Vineri, 7 august 2009, 11:17)

    CalinD [anonim]

    ...cind o sa vad o lege care sa oblige ziarele sa scrie "articol sponsorizat de X" cind mai baga abureli din astea. Am asistat odata la prezentarea unei asigurari de sanatate. Dupa 5 minute eram un pachet de nervi pentru ca devenise deja evident ca incercau sa ne traga teapa. Parerea mea e ca asigurarile (exista si exceptii) functioneaza datorita principiului care zice ca se naste un fraier la fiecare minut. E vorba doar de o afacere, o alta modalitate de a cistiga bani si cam atit.
  • +2 (4 voturi)    
    asig la ing, al 7-lea an (Vineri, 7 august 2009, 12:11)

    ingul [anonim]

    Am pensie suplimentara la ing + asig viata, de 7 ani. Adunat sumele depuse (fara componentele de asig. de viata si scutire de plata etc) rezulta 98 milioane. Ultimul extras de cont (am platit ieri) 96 milioane. Este teapa, te inseala cu acte, pt ca in contract nu sint trecute procentele pe care le opresc ei etc. si care oricum le modifica cum vor. Cind am facut polita ne-au spus ca in primii 2 ani scade si pe urma creste ...
    • 0 (0 voturi)    
      Analiză de contract (Duminică, 9 august 2009, 21:55)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui ingul

      Eu îţi recomand următorul lucru: cere consultantului tău să-ţi facă o analiză de contract. COMPLETĂ. Ce înseamnă asta? Să-ţi pună pe o hârtie câţi bani ai plătit tu de la începutul contractului şi până în prezent, câţi bani s-au dus pe costul asigurării de bază şi pe clauze, câţi pe taxele de contract şi după aceea restul este investiţie pură. Acest rest îl compari atunci cu ce investiţie vrei tu.
      În contract sunt trecute toate taxele care sunt percepute. Mia mult, la fiecare aniversare găseşti pe spatele documentului aceste taxe şi cheltuieli. Dacă vorbeşti de ING vei avea şi o surpriză plăcută: s-a micşorat taxa lunară de la 3 euro la 2 euro. Deci... citeşte cu atenţie.
      Dacă consultantul nu-ţi prezintă aceste detalii, ai la îndemână o măsură foarte simplă: schimbă-l.
  • 0 (0 voturi)    
    Un mit despre asigurarile de viata. (Duminică, 9 august 2009, 10:04)

    AlinN [anonim]

    Te gandesti ca daca aduni sumele depuse in 20 de ani, sa zicem, in momentul cand poti beneficia de bani vei avea in cont macar acea suma. Ei bine, ai mai putin. Nu mai vorbim de dobanzi, etc, etc. Si doar DACA te mai incadrezi, pentru ca vor cauta ei nod in papura sa-ti demonstreze ca de fapt tu ai semnat doar ca le dai ca prostu' banii si nu vrei sa-i mai iei inapoi.
    Hotie la drumul mare legalizata. Le-a venit timpul disparitiei si probabil de-aia tipa mai tare ca niciodata. Sa speram ca este doar ultima zvarcolire a acestui balaur: sistemul piramidal falimentar de asigurari de viata.
    Tactica aceasta se cheama vindere agresiva. Sper insa ca romanii s-au ars cu bancile suficient ca sa fie chiar atat de batuti in creier sa ia si tepele propuse de hotomanii ordinari din asigurari.
  • +1 (1 vot)    
    Precizari din partea ING 1 (Luni, 17 august 2009, 16:15)

    ING Asigurari de Viata [hotnews.ro]

    Multumim tuturor cititorilor care au postat observatii sau intrebari si Senatorului pentru raspunsurile argumentate si interventiile precise. Pentru o intelegere corecta si completa a produselor de asigurare, a modului lor de functionare si, mai ales, a menirii lor, dorim sa aducem o serie de precizari si clarificari.

    Esenta asigurarii de viata

    Functia esentiala a unei asigurari de viata, oricat de simpla sau complexa ar fi, este de a oferi protectie financiara. Asigurarea de viata este singurul instrument financiar ce garanteaza protectia financiara a familiei indiferent de valoarea primelor platite pana in momentul producerii evenimentului asigurat (imbolnavire, interventie chirurgicala, invaliditate sau deces). Pornind de aici, exista si produse mai complexe, care raspund unor nevoi de economisire sau investitie, insa aceste functii vin doar sa completeze rolul primordial al politei de viata – acela de protectie financiara.

    Comparatia cu depozitul bancar

    In ceea ce priveste compararea unui produs de asigurare de viata cu depozitul bancar, trebuie spus ca aceasta abordare nu este corecta. E adevarat, asa cum am mai spus, ca unele tipuri de asigurari raspund si nevoii de economisire; mai mult, impun, prin modul de functionare, o disciplina sporita si, in functie de produs, ofera anumite garantii. Insa rolul esential al asigurarii nu este insa acela de a functiona ca o "pusculita" sau instrument de economisire, ci de a oferi confortul ca, in cazul unui eveniment nefericit, cei dragi beneficiaza de siguranta financiara.
  • +1 (1 vot)    
    Precizari din partea ING 2 (Luni, 17 august 2009, 16:25)

    ING Asigurari de Viata [hotnews.ro]

    Valoarea contului unui contract de asigurare

    Un alt aspect care prezinta interes din partea dumneavoastra se refera la valoarea contului unui contract de asigurare si la modul de calcul al acesteia. Este important de inteles faptul ca aceasta valoare nu coincide cu suma primelor platite. In cazul produselor unit linked, spre exemplu, valoarea contului poate depinde de data efectuarii platii primelor si implicit de pretul de cumparare al uniturilor de la data respectiva, de variatia preturilor uniturilor de la o zi la alta, de randamentul programului de investitii ales si de taxele si cheltuielile aferente produsului. Este recomandat ca, inainte de a incheia o polita de asigurare, sa va informati temeinic in legatura cu toate aceste aspecte, pentru a intelege corect si complet beneficiile, mecanismul de functionare si caracteristicile produsului ales. Contractul de asigurare, dar si prospectele produselor, sunt documente publice, la care aveti acces in orice moment inaintea incheierii politei, si este bine sa va asigurati ca le-ati citit cu atentie pentru a lua o decizie informata.
  • +1 (1 vot)    
    Precizari din partea ING 3 (Luni, 17 august 2009, 16:29)

    ING Asigurari de Viata [hotnews.ro]

    Intreruperea angajamentului pe termen lung
    Consideram important sa reamintim faptul ca asigurarea implica un angajament pe termen lung, atat pentru asigurator, cat si pentru cel care o incheie, fiind conceputa astfel incat sa aduca beneficii la maturitatea contractului sau in cazul producerii evenimentului asigurat, si nu in cazul rezilierii. Tocmai de aceea, este complet neindicata intreruperea contractului inainte de maturitate, stiut fiind ca rezilierea in primii ani de functionare a politei poate aduce chiar pierderi. Asigurarile de viata ce ofera in acelasi timp economisire sau investitii au valoare de rascumparare (lucru ce nu este valabil la cele care au doar componenta de protectie), insa aceasta valoare nu reprezinta totalul primelor pe care le-ati platit. Valoarea de rascumparare se calculeaza pornind de la primele achitate pana la data rezilierii si a participarii la profit acumulate pana la aceeasi data, din care se deduc cheltuielile deja efectuate cu emiterea si administrarea contractului si cu acoperirea riscurilor. In cazul contractelor cu componenta de investitii, aceasta valoare depinde si de evolutia programelor de investitii selectate.

    Certitudini
    Daca este sa ne referim la garantiile oferite de produsele de asigurare, va oferim pe scurt cateva lamuriri: Asigurările de viaţă cu componentă de economisire vă garantează o sumă asigurată la sfârşitul contractului, pe care o cunoasteti foarte bine inca de la inceputul contractului, şi vă oferă posibilitatea de a obţine randamente superioare prin intermendiul participării la profit. In cazul produselor UL, prin natura lor, profitul depinde de randamentul fondurilor, dat fiind ca asigurarile UL includ un risc investitional.
    Cateva aspecte despre siguranta sistemului de asigurari: Este adevarat, efectele perioadei economice dificile cu care se confrunta intreaga lume nu aveau cum sa ocoleasca intru totul Romania, dar sistemul de asigurari local este unul extrem de solid, lucru pe care il dovedesc toti indicatorii urmariti de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Pietele au fluctuat si vor fluctua intotdeauna, insa – statistic demonstrabil - cu cat perioada de investire este mai mare, cu atat efectul pierderilor pe termen scurt va fi mai redus. Garantia stabilitatii este masurata prin intermediul urmatorilor parametri: marja de solvabilitate, reasigurarea si participarea la Fondul de Protejare a Asiguratilor.
  • +1 (1 vot)    
    Precizari din partea ING 4 (Luni, 17 august 2009, 16:33)

    ING Asigurari de Viata [hotnews.ro]

    Intentie sectiune Asigurari si Pensii

    Am incercat, de-a lungul ultimelor doua luni, sa prezentam echidistant si cat mai complet aceste concepte specifice industriei de asigurari in cadrul portalului HotNews. Menita sa ofere cititorilor interesati informatii care sa ii ajute sa inteleaga mai indeaproape produsele de asigurare de viata si cele de pensii private, aceasta sectiune, marcata transparent ca fiind un proiect sustinut de ING Asigurari de Viata, se refera la concepte valabile pentru intreaga piata romaneasca, si nu strict la produsele companiei. Dorinta de a ne sustine clientii in acest efort de informare, dar si de alegere a produsului care sa le ofere un maxim de beneficii, este de altfel si motivul pentru care, in toti cei 12 ani de existenta, ING Asigurari de Viata a initiat si sustinut programe de educatie financiara.
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurari de viata (Sâmbătă, 8 septembrie 2012, 11:32)

    Studiosul [anonim]

    http://studiueconomic.blogspot.ro/2012/09/asigurari-de-viata.html