Stela Popescu. ​Cum o tin eu minte

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 23 noiembrie 2017, 18:46 Actualitate | Haute Culture

Stela
Foto: Arhiva personala
O vedeati tot mai des in reclame cu medicamente. Este forma cea mai prizata acum de-a supravietui. Ori esti in reclama, ori nu existi! - cine poate da cu piatra? In fapt, este actorul de comedie al unei generatii. Stela era interpreta de shech-uri de umor ale sotului ei, Puiu Maximilian. Intr-o lume inghetata, in lumea comunismului, Stela si Puiu dadeau cel mai misto umor posibil. Si umorul acela a imbatranit odata cu generatia lor. Poate si de asta era distribuita perfect in spoturile farmaceutice despre inima. Ironia vietii. 

Stela a fost cat a putut ea de verticala. 




A dat-o pe glume cand era vorba de politica. A fost impartiala, cat e omeneste posibil, tocmai pentru ca avea un loc in inima spectatorilor, cum se spune. De aceea, vorba asta “sa fii in voga” nu e vorba in zadar. Cu asta se hraneste orice actor. Cand publicul si celebritatea te parasesc, atunci te dai dupa furtuni, dupa tot soiul de prostioare. Asa erau anii 1990. Si multe celebritati s-au pierdut predicand in pustiu sau in politica.  

Viata ei?  




Stela era cam nebunatica. Si asa a ramas. Nu spun altfel: l-a cunoscut pe Puiu Maximilian si a fugit cu el in lume. Era casatorita cu Puican si a fugit cu omul care i-a scris umorul. Era prin anii 1970.




 Hohotul ei? 




Stela ascundea o tragedie a istoriei. Era din Basarabia aia mancata de rastriste si a fugit cu mama ei de acolo, lasandu-si tatal prizonier intr-un sistem fara mila. Era prin anii 1950. 

Stela s-a stins din picioare

De altfel, era cea mai tare in stand-up-uri. Nu cred ca am vazut-o altfel: in fata microfonului, interpretand. 

Uite-o cu alunitele si Coditele ei cu tot:

 

A statornicit, cum era pe vremea comediei ei, cupluri celebre: cu Stefan Banica si cu Alexandru Arsinel. Era tipa ideala de replica.

Uite-o cu Banica: 

 

Uite-o cu Arsinel:

 

Uite-l, nu mai e! Umorul si steaua lui. Stela a devenit de azi o anonima, a devenit doar o Popeasca. 



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11542 vizualizari

  • -37 (55 voturi)    
    18 milioane de oameni traiesc inca... (Joi, 23 noiembrie 2017, 19:08)

    IancuJianu [utilizator]

    ...si fara sa se prostitueze in reclame de 2 bani. Pricepit?
    • +18 (26 voturi)    
      .... cred... (Joi, 23 noiembrie 2017, 20:54)

      didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      ... ca esti prea rigid ....
    • +9 (15 voturi)    
      N0am inteles (Vineri, 24 noiembrie 2017, 10:22)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      "Ori esti in reclama, ori nu existi! - cine poate da cu piatra?"

      N-am inteles asta cu "cu piatra"... ce e rau in a fac reclame?

      Vad comentariul tau si vad ca e o problema, dar tot nu pricep care e treaba. Asta fac actorii prietene, interpreteaza un rol. Daca nu iti place rolul/piesa, nu inseamana ca actorul e neaparat prost.
    • +4 (10 voturi)    
      Poate pentru că (Vineri, 24 noiembrie 2017, 11:40)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      nu sunt Stela Popescu și nu posedă marele ei talent...
      V-ați gândit la asta?
    • +2 (8 voturi)    
      :))) Corecteaza! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:09)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      "18 milioane de oameni traiesc inca ... ... si fara sa se prostitueze in reclame de 2 bani." Si mor de ciuda ca nu fac asta! :)))
      Daca-ai putea sa faci asta maine ...orice-ar fi tu ai fi de acord. Dar daca nu poti, pentru ca esti un nimeni, dai si tu cu pietre. Faci ce poti, te intelegem! Gandeste-te ce grau ai fi impacat cu tine insusti daca n-ai putea sa arunci cu noroi in oricine! Asa, daca nu este competenta, nu e valoare, nu sunt bani, ar fi prea frustrant! Prea trista viata! Trebuie gunoiul nostru mintal sa deverseze undeva! Si ca luptatori impotriva prostitutiei prin reclame parca adoremim mai usor! Facem si noi ceva domnule, nu suntem chiar nimeni!
    • +2 (2 voturi)    
      Pana si in reclame era o actrita buna (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 19:47)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Nu inteleg de ce a face reclame inseamna a te prostitua intelectual....
      Chiar nu inteleg.....Actori mari si-au inceput cariera facand reclame...unii chiar au devenit cunoscuti datorita unor spoturi bine facute.
      Cand Paul Ipate ( si el actor ) a devenit cunoscut datorita unui spot (cam idiot de altfel ) la Vodafone nimeni nu a spus despre el ca se prostitua intelectual.
      Atunci ce aveti cu biata femeie ?!
      Si era chiar buna in reclamele pe care le facea...datorita Stelei si lui Arsinel , Catena a devenit "farmacia inimii"
      Nu inteleg de unde dispretul asta...Cred ca pur si simplu e vorba de o noua generatie care nu o cunostea.
      Dumnezeu sa te odihneasca Stela, ai fost o luptatoare !
  • -2 (24 voturi)    
    Nu cred (Vineri, 24 noiembrie 2017, 9:16)

    VulturulMetalPeCal [anonim]

    Toata lumea o sa o tina minte promovand un lant de farmacii. N-o judec - probabil a avut de ales intre a face bani si a-si mentine imaginea de "one of the greatest". Ea a ales prima varianta iar consecintele sunt destul de vizibile. A murit o actrita, nimic mai mult. Hai pa! Vulturu out!
    PS: Azi e ziua in care a murit Freddy.
    • +4 (8 voturi)    
      Freddy a murit tinerel (Vineri, 24 noiembrie 2017, 11:03)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui VulturulMetalPeCal

      nu a avut timp de reclame
    • +6 (12 voturi)    
      Oare ce înțelegeți (Vineri, 24 noiembrie 2017, 11:44)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui VulturulMetalPeCal

      prin sintagma asta TOATĂ LUMEA? Eu cred că toată lumea dumneavoastră este lumea care nu se duce îndeobște la teatru, ci stă lipită de televizor urmărindu-l pe Mircea Badea... STELA POPESCU a fost o mare actriță cu o personalitate foarte puternică...
      • +1 (15 voturi)    
        Chiar invers (Vineri, 24 noiembrie 2017, 12:27)

        VulturulMetalPeCal [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        dna Stela facea parte fix din lumea lui Badea si a antenelor. AI idee ce diferenta de pret este intre catena si farmaciile ieftine? Pe unii ii tinem in puf iar altii nu primesc niciun fel de promovare(vezi actorii tineri). Zicea cineva ca actorii joaca doar un rol? De cate ori nu s-a intamplat ca actorii sa fie confundati cu personajul? Sunt sigur ca stela era foarte multumita de prestatia de la catena si de beneficii.
        • +1 (7 voturi)    
          E o lipsă a dumneavoastră că nu (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:08)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui VulturulMetalPeCal

          o știți pe Stela Popescu decât din publicitatea pentru Catena... Eu am văzut-o la teatru de cînd juca la teatrul din Brașov și nu o judec după reclame... Și nu e nimic rușinos că un actor este imaginea unui produs comercial... O fac și mari artiști din lumea întreagă... Ați pierdut ceva dacă nu o știți pe această mare actriță decât în acest fel... Și greșiți când o asociați cu antenele... Poate ați fi mai lămurit dacă ați citi cuvintele lui Andrei Pleșu despre ea... Deși s-ar putea să-l tratați și pe el doar de băsist și atunci chiar nu mai avem ce discuta...
          • +1 (5 voturi)    
            Dac-o vedeai si la 2 Mai... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:35)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            Unde se ratoia la primar sa consolideze malul marii ca se prabuseste cu vila ei, facuta fix in buza apei....era altceva.
    • +4 (8 voturi)    
      Sper sa nu (Vineri, 24 noiembrie 2017, 15:01)

      sile [anonim] i-a raspuns lui VulturulMetalPeCal

      "Toata lumea o sa o tina minte promovand un lant de farmacii." - nu-i exclus sa fie asa, lumea are memoria scurta. Dar ar fi nedrept.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu toata lumea ... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:28)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui VulturulMetalPeCal

      o s-o tina minte asa , cei trecuti de 45 de ani o s-o tina minte asa cum a fost, o mare si adorabila actrita , care avea un talent urias si care a daruit multe publicului .
      Si asta indiferent ce cred unii si altii, mai ales generatia tanara ce nu stie sa discearna valorile .
  • +13 (21 voturi)    
    Un talent extraordinar (Vineri, 24 noiembrie 2017, 11:31)

    Skeptical [utilizator]

    Nu obișnuiesc să scriu mai frumos decît cred(eam) despre oameni talentați, numai pentru că au murit.

    Aș fi spus același lucru și acum o săptămină, și cu ani în urmă: Stela Popescu a fost o interpretă extrem de talentată, cu un ambitus emoțional și artistic mult peste activitatea sa de artistă de revistă. A făcut și teatru "de comedie serios", la un nivel înalt, precum cei mai bătrini dintre noi își amintesc.

    Asta nu inseamnă că i-ar trebui iertată activitatea de revistă. Așa cum nu trebuia "iertată" Maria Tănase cînd nu aborda repertoriul Mariei Callas. Și în revistă a fost extraordinară doamna Stela. De multe ori sugera tragedia intimă printr-o lacrimă stingheră, printr-un zîmbet chinuit, printr-un tremur de voce abia intuit.

    Marea Olga Tudorache, pe care o stimez infinit, a spus odată că lumea nu înțelege ce face Stela Popescu în teatrul de revistă. Că a umple scena cu o asemenea prezentă nu este ușor. Că ea nu ar putea face ce face Stela Popescu. (Probabil și reciproca era valabilă.)

    Că a făcut domna Popescu reclame? Avea și ea o virstă, necesităti de viată. . . cine sînt eu să judec?

    A adus multă bucurie. Mă intristează răutătile cu care este intimpinată la moartea cu care sîntem cu toții datori.

    Condoleanțe și gînduri bune familiei!
    • +4 (8 voturi)    
      Așa este! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 11:46)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      O personalitate artistică foarte puternică!
  • -5 (19 voturi)    
    Ironic (Vineri, 24 noiembrie 2017, 11:56)

    Atoatestiutorul [anonim]

    In mod normal aceasta farmacie - Catena - n-ar trebui sa mai aiba zile multe dat fiind ca tocmai cea care o promova n-a supravietuit prea mult...
  • +2 (8 voturi)    
    Moare incet (Vineri, 24 noiembrie 2017, 12:35)

    Incomod3 [utilizator]

    Toata generatia de aur... raman hoitarii astia care nu pot iesi in evidenta decat scuipand pe mormintele unor OAMENI carora nu le ajung nici pana la glezna... handicapati moral care nu-s in stare de nici un sentiment, roboti care numara bani si latra la tintele indicate de programatorii lor.... mi-e scarba...
    • +1 (3 voturi)    
      cimitirele sint pline (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:38)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      de actori minunati, savanti straluciti si de oameni de neinlocuit. Si totusi viata merge inainte iar lumea progreseaza, nu regreseaza...
  • -6 (10 voturi)    
    Catena a facut un lucru bun si pt ea si pt noi (Vineri, 24 noiembrie 2017, 13:33)

    D-or [utilizator]

    Ne-a readus cuplul Stela - Arsinel pe ecrane.

    Un regal de actorie. Imi era drag sa-i vad. Daca alte spoturi publicitare sunt, de obicei, doar un moment de pauza, la reclamele cu Stela si Arsinel chiar ma uitam de fiecare data.

    Fara aceste reclame, nu ne-ar fi fost atit de actuala Stela.
  • +5 (7 voturi)    
    cautati pe youtube (Vineri, 24 noiembrie 2017, 15:34)

    alllx [utilizator]

    piesa tv Sfantul Mitica blajinul
    e un regal de actorie:
    Amza Pelea, Stela Popescu, Cerchez, Dem Radulescu

    E o piesa pentru oameni cu creier nu pentru imbecilii care urasc tot ce-i inconjoara.

    In aceasta piesa o sa vedeti ce actor misto a fost Stela.
    Si Amza. Erau geniali amandoi.

    Faptul ca la 70-80 de ani a prestat si in reclame n-o declasifica, nu-i anuleaza munca de o viata!
    Ar trebui sa-i desfiintam si pe Dinica, Moraru pentru ca au prestat in telenovelele de la Mediapro?
    e vorba de bani, de traiul zilnic, de nevoile varstei, de faptul ca mai esti chemat sa iti faci meseria intr-o tara atat de bolnava.
    Astia care urasc gratis nu fac nimic in viata lor! Dar nimic!
    a, pardon! fac ceva, sunt doctori chiar: urasc!
    • -1 (1 vot)    
      @alllx (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 10:11)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      Sunt actori si actori (inclusiv de afara). Unii au coloana vertebrala...altii se "prostitueaza"in productii mizere pentru bani.

      Chiar aveau nevoie de banii mediapro Dinica, Marin Moraru sau Stela Popescu ? Ca fapt divers, Ilarion Ciobanu a murit intr-o saracie crincena..."marii"lui colegi uitind-ul cu brio cind era bolnav si facea foamea.

      In rest, de morti numai de bine..
  • +1 (1 vot)    
    Multumim autorului (Vineri, 24 noiembrie 2017, 20:20)

    Strndberg [anonim]

    Dle Isotdor va citesc cu multa placere de atitia ani!
    Fraza cu care incheiati articolul de azi m-a dus cu gindul la poezia lui Cristi Popescu din volumele Familia Popescu sau Arta Popescu. Nu-i putin lucru sa fii Popeasca in lume!
  • +1 (1 vot)    
    Demult, Bunici, Revelion la TVR si...miros de hrea (Vineri, 24 noiembrie 2017, 20:43)

    Marius [anonim]

    Nu am urmarit-o dupa '89; cateva reclame si cam atat. Dar Stela Popescu e legata de Revelionul din copilarie de la bunici (D-zeu sa ii ierte, s-au dus demult), cand copil fiind stateam sa mai vedem un sketch cu Stela& Arsinel sau cu Dem Radulescu...sau Puiu Calinescu.

    Totul se intampla "tarziu", dupa 11 cand ai casei dormeau deja iar copiii stateau la TV ca, deh, odata era Revelionul si era program de noapte. Si de pe masa din camera imi aduc aminte de mirosul de hrean (!!!), de frigul si zapada de afara si de focul din soba.

    S-a dus (si Stela, si bunicii, si copilaria, si....mai multe). D-zeu sa o ierte! A fost parte din noi candva si, cu ea, trec toate la capitolul "a fost..."
  • +1 (1 vot)    
    Monstrii sacri, (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:11)

    arno [utilizator]

    rip.