​ERATA

Noul logo al Bucurestiului. Seamana cu logo-ul unui concurs din Bologna

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 21:46 Actualitate | Haute Culture

Logo Bucuresti-Bologna
Foto: Hotnews
Asta e. Seamana ca idee. Uita-te bine la noul logo Bucuresti si vezi bine logo-ul competitiei internationale de identitate a orasului Bologna.

Curbele literei B sunt similare. Mai mult intra pe site-ul Bolognei si vezi ca autorul logo-ului pentru Bologna a lucrat tot pe batzul lui B.

Reactia romaneasca este pe masura: unul dintre internauti a avertizat autorul bolognez de copierea liniilor siglei. Da scroll si vezi comentariile.


ERATA: Comparatia cu presupusa coperta a unui manual de geometrie a fost o eroare pentru care ne cerem scuze.
 

Primaria se afla la a doua incercare de a gasi identitatea Capitalei. Prima a fost declarata plagiat. Sigla Bucuresti=sigla Taipei. Autor: Narcis Teodor Lupou, designerul de 32 de ani, din Timişoara. Acum, a doua alegere are toate caracteristicile unui verdict asemanator.

Alexandru Mihai Nenciu este autorul. Primaria Capitalei si Comisia au ales preucautia de data aceasta. 7 zile expunere a logo-ului. Apoi, recunoasterea oficiala a castigatorului si inmanarea premiului. Au trecut doar cateva ore si similitudinile Bucuresti-Bologna se vad.


Citeste mai multe despre   























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

20883 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    As vrea sa cred ca nu e plagiat (Vineri, 5 mai 2017, 21:57)

    transalpinarum [utilizator]

    Dar totusi daca sunt aceste asemanari, mai bine se trece la urmatoarea varianta. Cei din Bologna au o varietate faina, ceea ce o sa fie complicat pentru Bucale. Am totusi si o propunere: un cioban care se sprijina in toiag si eventual cu mitzoasa pe umeri. Putem sa punem si o mioara langa. Doar asta e radacina Bucurestiului, nu?
    • +1 (5 voturi)    
      Dap... (Sâmbătă, 6 mai 2017, 20:43)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Ni-l imprumuti pe varul tau ghitza din Jina,marginimea ta?
      Cu tot cu tableta si cu branza cu aracet?
  • +3 (9 voturi)    
    . (Vineri, 5 mai 2017, 22:07)

    theo667 [utilizator]

    Propunerea nu imi apartine dar imi permit sa o inaintez https://giphy.com/gifs/logo-bucuresti-xUA7aPIAk7wYfrezte
    • -3 (3 voturi)    
      Ai "cheltuit" (Vineri, 5 mai 2017, 22:42)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      cateva sute de mii de euro ca sa faci o gluma intr-un gif animat. Sunt shmeckeri care castiga mai mult cu un jpg (static, cum sa nu) pentru ca sunt "pretini".

      ... About performance!..
      • -4 (8 voturi)    
        plagiat ordinar (Sâmbătă, 6 mai 2017, 8:34)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        "Noul" logo e de fapt coperta unei carti de geometrie descriptiva din 1959!!!

        https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/18268279_10210424465707128_7308978768623387254_n.jpg?oh=db958ac2d6a3f878eb44ff37fd7b3508&oe=597649D5

        Idiotii care participa nu-si dau seama ca o lugrare plagiata e descoperita aproape instant?

        Dar idiotii ceilalti din asa zisa comisie?? Dorm pe ei....
        • +5 (5 voturi)    
          Dar idiotii care pun botul... (Sâmbătă, 6 mai 2017, 15:26)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          ...la orice dezinformare online? Se pare ca asa zisa coperta e un fals.
        • 0 (2 voturi)    
          Tot ce zboara se mananca.... (Sâmbătă, 6 mai 2017, 20:24)

          T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Ba dezinformatule si dezinformatorule....

          SI ne miram cu netrebnici precum Trump ajung la putere....
  • -5 (13 voturi)    
    .... (Vineri, 5 mai 2017, 22:08)

    tirolez [utilizator]

    Pana la urma cei de la Bologna au plagiat coperta noastra de manual?
    Eu zic sa vedem ce a produs locul 3, ca aici e clar, 100% plagiat.
    Daca in cazul anterior mai existau scuze vagi aici e pixel pe pixel.
    • 0 (6 voturi)    
      E clar ca habar n-ai despre ce vorbesti. (Sâmbătă, 6 mai 2017, 15:26)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu e nici un plagiat.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa nu exageram. Si sa nu dezinformam. (Vineri, 5 mai 2017, 22:17)

    Alt3eEg0 [utilizator]

    Originalul se poate vedea aici.
    https://www.okazii.ro/curs-elementar-de-geometrie-descriptiva-manual-pentru-scolile-tehnice-de-arhitectura-1959-a181695702
  • +5 (7 voturi)    
    poza (Vineri, 5 mai 2017, 22:51)

    geo [anonim]

    Poza cu geometrie descriptiva e trucata, nu e copiata de acolo

    https://www.okazii.ro/curs-elementar-de-geometrie-descriptiva-manual-pentru-scolile-tehnice-de-arhitectura-1959-a181695702
  • +4 (8 voturi)    
    dovada plagiat (Sâmbătă, 6 mai 2017, 0:31)

    tfmc [utilizator]

    aveti aici dovada clara de plagiat, chiar mizerabil si penibil:

    http://picpaste.com/plagiat_bologna-nb6lOfm5.png
  • +4 (12 voturi)    
    '' (Sâmbătă, 6 mai 2017, 7:36)

    ionescu [anonim]

    nu prea ai cum sa faci un logo d-asta care sa nu semene chiar cu nimic din ce s-a facut vreodata pe lume.
    • -10 (16 voturi)    
      E, daca era facut de Ciolos, era minunat (Sâmbătă, 6 mai 2017, 15:32)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      Niciun logo facut cu Firea la primarie nu e bun prin definitie. Nu conteaza ca e o comisie care face selectia. Daca era facut sub conducerea lui Nicusor Dan, a lui Ciolos, sau a DNA etc, era minunat si sa vezi cum toti inflamatii de acum erau pe baricade sa ii apere si sa spuna ca e o manipulare, ca .logo-ul e foarte bun.
      • +2 (2 voturi)    
        perspective si premize (Luni, 8 mai 2017, 10:12)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Pai e normal sa pui sub semnul intrebarii actiuni ale unor oameni care s-au dovedit nesinceri si de rea credinta.
        Si e normal sa pleci de la premiza ca Ciolos si altii ca el cu spirit constructiv dovedit (neincercati de fiorul mitei, fraudei sau miciunii) sunt de buna credinta.
        Nu inteleg treaba cu manipularea, dar sunt neavenite aceste actiuni ale primaritei care par a consuma multe resurse si cuvinte in ziare, in timp ce nu s-a atins de niciuna din problemele Bucurestiului enuntate de ea acum un an (sau nu chiar de ea, dar sa nu facem un caz din asta ca sunt evidente)
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Duminică, 7 mai 2017, 17:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      In cazul asta. Dar primul logo era o copie nerusinata
  • +1 (3 voturi)    
    modificare (Sâmbătă, 6 mai 2017, 20:04)

    anion [anonim]

    Imi place. Propun autorului sa modifice in dreapta coloanei a doua, de sus in jos in cele 5 spatii inainte de curbura astfel;
    - o linie orizontala de 1cm care pleaca din coloana la mijlocul spatiilor nr. 1 si nr. 4.
    - spatiul nr.2 ramane nemodificat.
    - in spatiul nr. 3; copiati in partea de sus una din curbele mici din stanga spatiului alaturat, rotita la 90 grade spre dreapta si duceti o dreapta inclinata la 15 grade spre stanga
    - in spatial nr 5; copiati curba mica din spatial alaturat de nr.3 cu prelungirea pe jumatate din coloana in spatial 4. si o aliniati la coloana.
    Sper ca autorul sa recunoasca cuvintele formate in logoul Bucurestiului.
    • 0 (2 voturi)    
      ego aiurea (Duminică, 7 mai 2017, 20:06)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui anion

      io sper că nu va recunoaște... ai băut nene prea mult
  • +2 (2 voturi)    
    dezgust (Luni, 8 mai 2017, 12:26)

    teh-nick [anonim]

    Ciobanul Bucur lipseste cu desavarsire:( si sunt dezgustat de acest logo lipsit de orice emotie sau filon national. Istoria bogata si frumoasa, arhitectura si traditiile Bucurestiului, chiar nu inspira deloc artistii? Avem in fata o chestiune facuta in pripa ca si ordonanta 13 "la apus de soare". Acest logo trebuia pus la transparenta si apoi bucurestenii, cei care sunt cei mai indreptatiti in cazul de fata sa voteze cu un sms sau orice alta forma electronica.Evident dupa o preselectie a juriului de zece astfel de logo sa zicem. Succesuri!
  • 0 (0 voturi)    
    retrocedati-l pe Iliescu, mai bine (Luni, 8 mai 2017, 13:30)

    MG [utilizator]

    catre urss.
  • 0 (2 voturi)    
    nu e chiar asa (Luni, 8 mai 2017, 13:33)

    mentopic [utilizator]

    Daca Kovesi a plagiat 45%, care de fapt e 5%, care de fapt nu e plagiat, atunci nici logo-ul asta nu e plagiat.
  • 0 (0 voturi)    
    care-i treaba cu logo-ul? (Luni, 8 mai 2017, 14:41)

    muvis [utilizator]

    Felicitari celor care premiaza niste idei ale unor absolventi; personal Ie-as recomanda sa ii utilizeze pe alumnii facultatii de arhitectura pentru amenajari ale unor piete mici, curti de scoli etc din capitala; ar fi ieftini si creativi.
    Dar care-i treaba cu logo-ul, participam la vreo competitie, ala vechi e expirat, ca nu m-am prins din articolele de ziar?