VIDEO Cronica de film/ "Thor": realitate+mitologie=love

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2011, 20:36

Imagine din "Thor"
Foto: Ro Image 2000
Noul film dupa Marvel Comics e atraga-thor prin felul credibil in care face ca realitatea sa interactioneze cu mitologia. Dupa ce l-a epuizat pe Shakespeare, Kenneth Branagh semneaza un film inspirat de benzile desenate, care combina SF-ul cu legendele nordice. Un inceput bun pentru o franciza de succes.

Scenariul scris de Ashley Edward Miller, Zack Stentz si Don Payne nu are, din pacate, prea multa substanta fata de cata ti-ai dori ca sa echilibreze ampla miscare temporala si spatiala. Cand filmul se termina, la capatul a 114 minute, ai senzatia ca prea multe nu s-au intamplat si ca ai fi vrut sa vezi mai mult. Dar spectacolul si-a meritat banii.

Marele atu al filmului este modul in care, cu ajutorul efectelor speciale dar mai ales din scenariu, intrepatrunde lumea mitologica a carei actiune se desfasoara in anul 965 i.Hr. cu lumea zilelor noastre cand, in statul american New Mexico, niste astrofizicieni studiaza niste fenomene ciudate pe care le banuiesc a fi gauri de vierme.

In 1997, in "Contact" Robert Zemeckis facea (dupa un roman de Carl Sagan) din gaurile de vierme o metafora nu doar pentru explorarea cosmosului si a fortei omului de a-si depasi conditia, dar si o metafora pentru capacitatea omului de a calatori in propriul trecut si de a gasi acolo, in propriile amintiri, un punct de sprijin.

In "Thor", gaurile de vierme sunt un vehicul prin care se face circulatia dintre lumea mitologica (legendara, ireala) si realitate. Thor si ai lui percep gaura de vierme ca pe un pod, si Thor (Chris Hemsworth) chiar ii explica iubitei lui pamantene, Jane Foster (Natalie Portman) ca ceea ce in lumea lui e perceput ca magie, pe Pamant poarta denumirea de stiinta.

Din acest punct de vedere care imprieteneste atat de simplu si de fluent realitatea cu fictiunea, "Thor" e un pic altfel fata de ce am mai vazut pe ecrane, chiar daca miezul lui e tot o drama de familie, cum si la Shakespeare gasim cu ghiotura.

Peste aceasta drama care ii implica pe Odin (Anthony Hopkins) si cei doi fii ai sai, Loki (Tom Hiddleston) şi Thor (Chris Hemsworth), care isi disputa nu doar intaietatea in inima regelui, dar si dorinta de a domni cand acesta nu va mai fi, povestea adaptata de cei trei scenaristi dupa benzile desenate infloreste intr-o poveste de crestere cum gasim, de pilda, atatea in basme.



Ca sa il pedepseasca pentru imaturitatea sa care i-a pus in pericol pe ai lui, Odin ii ia lui Thor puterile si il exileaza pe Pamant. Kenneth Branagh se descurca in a face din Thor un personaj tragic, dar accesibil (in ciuda laturii sale legendare) prin suferinta pricinuita de faptul ca si-a pierdut nu doar puterea, ci si increderea tatalui.

Filmat adesea in contraplonjeu, musculosul Thor parcurge destul de repede drumul de la statutul de decazut la cel initial (gratie scenariului), dar prin interpretarea lui Chris Hemsworth si regia lui Branagh el se prezinta in ochii nostri ca un urias care, pentru ca nu mai are forta de altadata, pare pe cat de mare pe atat de casant, de tragic.

Umorul replicilor te face sa iti aduci aminte de "Razboiul stelelor" sau de unele filme de aventuri mai vechi (inclusiv seria "Indiana Jones") in care grija pentru ce se spune era la fel de mare cu grija pentru ce se vede.

Poate acest lucru i se datoreaza si lui Kenneth Branagh, care e obisnuit cu librete adevarate. Si nu e vorba doar despre cele apartinand lui Shakespeare. Precedentul film regizat de el, "Sleuth" (2007) adapta piesa lui Anthony Shaffer (dupa care Joseph L. Mankiewicz facuse un film in 1972, cu un memorabil Laurence Olivier), unde duelul dintre cei doi eroi avea o importanta componenta orala.

Thor da mai bine cu ciocanul decat cu gura, dar tot are un umor candid, de salbatic adus pentru prima oara in lumea civilizata (vezi momentul de  antologie cand izbeste cana de suc de pamant, "Inca un rand!", semn ca i-a placut.).

La fel de simpatic e si personajul secundar Darcy Lewis (Kat Dennings), o fata ochelarista din echipa lui Jane Foster care e genul de incurca-lume pe care nu te poti supara. Astfel de personaje firesti si haioase cam lipsesc din filmele americane.

Efectele speciale sunt destul de spectaculoase si cu atat mai convingatoare atunci cand urmaresc fidel logica. Astfel, nu ai nevoie de prea mult pentru a crede si tu ca in norii de deasupra desertului se afla, ascunsa vederii, o alta lume. Chiar si una mitologica.

"Thor" - de Kenneth Branagh, cu: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Kat Dennings. 2D, 3D si IMAX. Premiera romaneasca 6 mai 2011


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5237 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Chiar ai vazut filmul? (Sâmbătă, 7 mai 2011, 22:01)

    Mihai [anonim]

    Deci? fii sincer...

    E un film despre un ciocan, adica filmele lui Ceausescu despre industrie macar erau despre intrerupatoare.

    Nu zic ca foarte slab, pentru ca are cateva puncte bune, dar nu destule pentru doua ore.

    Din punctul meu de vedere primeste o lanterna pe ecran, adica "NEEEXT".
    • +3 (3 voturi)    
      pariu (Duminică, 8 mai 2011, 11:15)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Pun pariu ca ti-a placut insa Furious Five, partea 5 din Fast and Furious... Neeext, imposibil e ca toti ratatii sa isi dea cu parerea. Sau poate, scuze, ai crescut si tu cu Kubrick, si nu suporti filmele comerciale, regretele mele.
  • +1 (11 voturi)    
    Slabut (Sâmbătă, 7 mai 2011, 22:47)

    Ivanu [utilizator]

    Chiar acum am venit de la "Thor" si sunt putin cam dezamagit.
    In primul rand filmul e 3D partial, doar scenele randate pe calculator fiind 3D, restul filmului putand fi vazut fara ochelari.
    Daca efectele sunt bune si ideea e foarte buna, scenariul lasa mult de dorit. E un film tipic american in care musculosul Thor da cu ciocanul peste tot si se indragosteste de o tanara cercetatoare. Pentru ca povestea sa fie completa apar si serviciile secrete iar la final Thor iese invingator.
    Filmul merita vazut doar pt cei ce nu au prea multe cerinte de la un film, in sensul povestii transpuse pe ecran, insa nu se ridica la nivelul asteptarilor.
    • -6 (10 voturi)    
      Pe bune??!! (Duminică, 8 mai 2011, 0:49)

      RichardCmongler [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Te c**i pe tine cu stropi.
      • +1 (5 voturi)    
        mda, (Duminică, 8 mai 2011, 1:27)

        vuuduu [anonim] i-a raspuns lui RichardCmongler

        stai calm ca de vrei 10 ani americanii nu mai fac decat cum trebe decat desene animate. Macar alea inca nu mustesc de corectitudine politica. Filmele non-desen animat se adreseaza in general unui public cu inteligenta emotionala cuprinsa intre 10 si 15 ani. De aia sunt greu de urmarit de catre adulti.
        • -2 (2 voturi)    
          . (Duminică, 8 mai 2011, 10:30)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui vuuduu

          Ai pus punctul pe "i" cu inteligenta emotionala cuprinsa intre 10 si 15 ani.
  • +5 (7 voturi)    
    comics (Duminică, 8 mai 2011, 0:13)

    costel [anonim]

    dacă aţi fi ştiut de la început că filmul e făcut după benzi desenate, aţi fi ştiut şi pe ce mergeţi să daţi banii. altfel, comentariile despre cât de bun e filmul nu-şi au rostul, că doar nu participă cu el la Oscar.
  • -1 (9 voturi)    
    chiar, sigur ai vazut filmul? (Duminică, 8 mai 2011, 0:57)

    Dorian Gray [anonim]

    Ori esti usor 'impresionabila' (a se citi de istetime americana) ori faci reclama platita. Altfel nu inteleg cum ai putea spune atatea lucruri bune despre un film care insulta inteligenta si bulibaseste legende atat de frumoase in goana dupa faze de actiune care sa astampere setea de adrenalina a purtatorilor de neuron singular din state.
  • -3 (3 voturi)    
    zmei,dragoni,balauri,ometeotl,zei subterani,tot ai (Duminică, 8 mai 2011, 4:37)

    dan dezintitu' [anonim]

    orice rahat pune l intr un program mai mare.cum de nu VEDETI?propaganda( luciferica,cum vrei de la hollywood)
  • -3 (5 voturi)    
    praf (Duminică, 8 mai 2011, 6:34)

    schumi [anonim]

    traieste in lumea ei fatuca asta cu cronicile ei de film. Ciudate gusturi are: filme romanesti care tot o freaca cu ororile comunismului si benzi desenate. esti praf nu din cauza gusturilor ci ca un critic de film poate sa scrie o critica deespre orice film....tu doar ne spui ca asta imi place si asta nu fara criterii bine definite.
    • +5 (5 voturi)    
      serios (Duminică, 8 mai 2011, 11:12)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui schumi

      Da imi place cum criticati filmul si autoarea cronicii, de parca ati trait o viata intreaga cu alde Kubrick, si Thor cu ale lui efecte holiudiene va provoaca o reata suprema.
      Ca si idee, sunteti MULT prea seriosi. Probabil ca ati fi criticat si cronica de la Star Wars dar e posibil ca atunci sa nu fi putut, fiind comunism, sau chiar sa nu fi fost nascuti.... Mie unuia mi s-a parut exact genul de adventure film care a disparut de ceva vreme de pe ecrane, cam la fel ca sus-numitele Indiana Jones si Star Wars. Am mers fara sa stiu multe despre film, si pot spune ca mi-a placut pentru ca desi are efecte speciale, nu este axat pe ele, ci pe poveste si pe personaje. Asa filme mai rar. Este tot un film de Hollywood, nu e de festival de film, dar seamana mult cu filmele de aventura SF ale copilariei mele - Superman, Indiana Jones, Star Wars, Neverending Story.
  • -6 (8 voturi)    
    iulia bl*aga (Duminică, 8 mai 2011, 9:37)

    Digi [anonim]

    Sa citesti conspectele Iuliei Blaga e ca si cum te-ai uita la un meci din liga lu' Mitica, adica booooooriiiiing!
  • -5 (5 voturi)    
    Mediocru (Duminică, 8 mai 2011, 11:01)

    Nelson Mandravela [anonim]

    Ma alatur si eu intrebarii: chiar ai vazut filmul? O prostioara ce nu poate fi numita nici macar film usurel "de duminica". Oricum, in ultimul timp filmagiii americani au inceput sa demitizeze absolut tot ce era legenda, mitologie clasica de traire si cu idei inalte. Stati sa vedeti ce vor face din "Cei trei muschetari" - in curand pe ecrane!! Nu ma mira daca apare D'Artagnan si incepe sa mitralieze sau sa arunce niste grenade, sa zboare ca ninja sau scoata spada laser!
  • -3 (5 voturi)    
    Plictisitor cu spume si plin de clisee (Duminică, 8 mai 2011, 11:35)

    Mircea [anonim]

    Cred ca scenariul a fost gandit la gradinita cand statea pe olita si scris in clasa primara.

    Se pare ca va fi si a doua parte..s-o vad, sa n-o vad...de obicei continuarile sunt si mai dezastruoase decat prima parte...
  • -4 (4 voturi)    
    dulce limba (Duminică, 8 mai 2011, 12:34)

    sindbad [anonim]

    "Din acest punct de vedere care imprieteneste atat de simplu si de fluent realitatea cu fictiunea, "Thor" e un pic altfel fata de ce am mai vazut pe ecrane, chiar daca miezul lui e tot o drama de familie, cum si la Shakespeare gasim cu ghiotura."

    aici gasim ceva din exprimarea Urania, tipa cu horoscoapele
  • -1 (1 vot)    
    Nu inteleg romanii care li se par inteligente aces (Duminică, 8 mai 2011, 13:13)

    Emperius [anonim]

    "atraga-thor", ce anume ai vrut sa zici cu asta? Aproape in fiecare zi observ aceste jocuri de cuvinte care nu au niciun sens, mai mult nici macar substanta. Sunt foarte curios ce anume din aceasta penala tentativa de a arata coincidenta ca d.pd.v auditiv sfarsitul cuvantului atragator se aseamana cu titlul filmului. Te rog sa-mi spui de ce oamenilor li se par atat de inteligente aceste penalitati incat sa ajunga sa fie postate intr-un review?