Scurtmetrajul "Cautare" de Ionut Piturescu a castigat premiul SFR al sectiunii "Quinzaine des Realisateurs" la Cannes

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 23:02

Cadru din filmul Cautare
Foto: quinzaine-realisateurs.com
Filmul "Cautare" de Ionut Piturescu a primit, vineri seara, premiul SFR (La Société des réalisateurs de films) pentru scurtmetraj al sectiunii "Quinzaine des Realisateurs" la festivalul de la Cannes, la egalitate cu filmul "Mary Last Seen" (Sean Durkin, USA). "Cautare" a fost unul dintre cele noua scurtmetraje alese de selectionerii de la Quinzaine des Realisateurs din 1500 de filme inscrise in competitie.

Premiera lui oficiala a avut loc azi, 21 mai, la Palais Stephanie, langa Boulevard de la Croisette.

Sectiunea in cauza este o poarta de intrare a marilor cineasti in clubul select al celui mai important festival de film din lume. Pe aici si-au facut intrarea la Cannes Cristi Puiu, Cristian Mungiu si Corneliu Porumboiu sau "greii" Jim Jarmusch, Michael Haneke, Werner Herzog si Martin Scorsese.

Filmul "Cautare" a fost selectionat alaturi de alte opt scurtmetraje din Suedia, Olanda, SUA, Franta, Japonia, Canada si Italia. Scurtmetrajul a fost produs anul trecut, la Sibiel, de Aristoteles Workshop, in cadrul unui program anual unic de training, dezvoltare si productie de film.

“Cautare/ Quest” este un film despre doi prieteni care au o caruta, drept casa, si un cal, drept tovaras. Traiesc simplu, fara lucruri impovaratoare, nu duc cu ei nici macar un ceas. Dar inca mai au timp, cum spune un vechi proverb asiatic. Fara sa se potriveasca locurilor prin care calatoresc, dispretuiti, priceputi la lucruri de care nu prea mai e nevoie in societatea de azi, ei cauta sensuri. Sau lipsa lor.” (din catalogul “Quinzaine des Réalisateurs”, Cannes, 2010)

Cineastul Ionut Piturescu are 31 de ani, este antropolog si a studiat regie de teatru. El a mai realizat pana acum filmele “Prinde timpul/Seize the time” (2008) si “Balkan’s Digest” (Albania, 2008), care au aparut in festivaluri si manifestari din Serbia, Albania, Estonia, Slovenia, Austria si Macedonia. Doctorand in antropologie culturala, Piturescu a facut cercetari de teren in Mexic (Huichol, 2003), Maroc (Berber, 2004), S.U.A. (New Orleans, 2005), Andaluzia (Gitano Calo, 2005), zona arctica (Sami, 2006), si in Europa de Est.

Alaturi de “Cautare”, alte doua filme documentare produse aici in 2009 au fost selectate anul acesta de festivaluri de film internationale renumite: “Rebel, Rebel” (R: Mihai Bauman si Alexandru Belc) - Festivalul International de Film Documentar “Visions du Réel”, Nyon, Elvetia, si “Femei pe panza” (R: Otilia Babara) - Festivalul International de Film Documentar Cronograf, Chisinau, Republica Moldova.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3015 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 23:05)

    gigel [anonim]

    asa,si ?
    • -1 (1 vot)    
      bravo boc bravo pdl (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:13)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      iata ca se poate
    • 0 (0 voturi)    
      gigelisme!! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:00)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui gigel

      gigel iti zici, gigel gandesti!! cum adica "asa, si?" cap ai, minte ce-ti mai trebuie! Scrie pe forumuri unde si pricepi ceva, nu doar sa te afli-n treaba!!
  • +3 (5 voturi)    
    premiu (Vineri, 21 mai 2010, 23:23)

    francezul [anonim]

    felicitari acestui cineast asa de tanar care doar la 31 de ani reuseste sa cistige acest premiu. Sper sa o tina tot asa si de ce nu intr-un viitor apropiat sa cistige si marele premiu. inca o data spun FELICITARI
  • +1 (1 vot)    
    Premiul "Ex aequo" pt. limba latină (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:46)

    Bolsevicul [utilizator]

    Ex aequo = la egalitate, aşadar nu poate exista un premiu cu această denumire.

    A câştiga un premiu ex aequo înseamnă a-l câştiga împeună cu altcineva, a fi doi câştigători. În cazul de faţă, filmul menţionat (Căutare -România) a câştigat categoria scurt metraje, dar nu singur, ci alături de un altul (Mary Last Seen -SUA), adică ex aequo, la egalitate cu acesta.

    Iată şi site-ul oficial:
    www.quinzaine-realisateurs.com/prix-remis-en-2010-a-la-quinzaine-l81.html:
    PRIX SFR : ex aequo Cautare de Ionut Piturescu (Roumanie) et Mary Last Seen de Sean Durkin (Etats-Unis)

    N.r. Multumim. Am corectat.
  • +2 (2 voturi)    
    cadru (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:22)

    amidona [anonim]

    din poza aleasa spre publicare imi imaginez ca avem de a face cu un soi de documentar antropologic.
    habar nu am ce a facut piturescu, cinema sau documentar mizericos, dar eu una m-am plictisit de mizericiunea a la europa de est, aplaudata pe la festivaluri neohipiote ca fiind vreo arta inalta.
    • 0 (0 voturi)    
      foarte bine (Luni, 24 mai 2010, 0:39)

      zoe [anonim] i-a raspuns lui amidona

      atunci la treaba!
      Toata lumea "se satura", putini fac.

      cannes - festival neohipiot??! foarte simpatic :-)
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo ! Pitulescu - din nou un nume celebru (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:41)

    MIHAI 2 [anonim]

    Fratele Alinei Nungiu,
    fiul ex-arbitului - finatator parca la FC VASLUI .
    acum fiul generalului militian ,
    ...
    Poate ca ar merita facut UN FILM DESPRE CINEMATOGRAFIA DE CUMETRIE...

    Nu ma bag sa le analizez talentul ...probabil
    ca or avea ceva , din moment ce aduna premii...

    Mie mi-e lehamite si de ”noul val” de filme romaneati,
    cum imi e si de alea cu ”tovarasi” si CAP uri
    pe care le difuzeaza B1 Tv.
    Am vazut o bucatica din Moartea Domnului Lazarescu....si tot filmul cu 3 luni nustiu cate luni bla bla ....si imi ajunge.

    Viata din Ro a fost si este oribila...nu sunt masochist
    sa mai dau si bani ca sa o vad in reluare - ma buur insa ca franceziii le apreciaza ....elita cu fite franceza....ca nu cred ca
    spectatorii normali la cap dau buzna sa-l vada ala cum fluiera cand vrea a fluiere....

    Revin la chestia cu apartenenta la familii celebre
    a realizatorilor de succes romani.
    Aces nou curent ar trebui sa se numeasca NEONEPOTISM REALIST.

    PS. Frate, dar multe filme romanesti participara
    anul ăsta ca Cannes ! Cred ca nici francezii nu au avut atatea ! Inseamna ca au exista suficiente fonduri - private, negresit ! - pentru finantarea lor .
    Părerea mea e ca de fapt noi am iesit din criza, dar Presedintele si Premierul nu ne spun , pentru ca sunt modesti, ca intotdeauna .
    • 0 (2 voturi)    
      care general militian, nene? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:08)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Mai documenteaza-te inainte sa scrii tampenii, taica-su nu e nici pe departe general, si oricum nu era in pozitie sa-l ajute in vreun fel. N-am auzit de nici un general cu numele asta de fapt, dar deh, iti acord prezumtia de ne-pafarism total - o fi existand unul, deh, mai exista, surprinzator, coincidente de nume. Banii pentru scoala unde a facut filmul i-a imprumutat, si era vorba de cateva sute de euro.
    • +1 (1 vot)    
      Cumetria NU salvează cinematografia (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:06)

      Bolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      1. Regizorul este PituRescu, generalul este PituLescu. Aşadar, nu sunt neamuri.

      2. Nu cred că la Cannes a auzit cineva de Alina Mungiu şi de Adrian Porumboiu. De asemenea, n-aş zice că, în stabilirea ierarhiilor, legăturile de rudenie ale regizorilor au constituit un criteriu.

      3. (Banalităţi, dar parcă ar trebui reamintite:) Filmul este un melanj de divertisment şi artă, în proporţii variabile. Simplificând, Holywood-ul premiază divertismentul, Cannes-ul premiază arta. Prin definiţie, spectatorii "normali la cap" "dau buzna" mai degrabă la un film uşor, de divertisment, decât la unul de artă. Calitatea artistică nu este legată de numărul spectatorilor.

      4. "4, 3, 2" mi-a plăcut foarte mult. Poate pentru că am fost student exact în ACEI ani, în ACEL loc, şi situaţia era exact AŞA ca în film.
    • 0 (0 voturi)    
      aoleo, frate :-) (Luni, 24 mai 2010, 0:52)

      zoe [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      un pic de incredere, frate! in lumea asta, vad ca si din lucruri bune poti sa scoti ceva rau - sa nu cumva sa va bucurati de filmele romanesti aduse la cannes :-)
      si documentare mai exacta, daca tot dai cu parere asa, fara rasuflare!
      N-are nici o treaba cu ce vorbesti acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    john (Luni, 24 mai 2010, 21:28)

    joy division [anonim]

    Il cunosc personal pe ionut e un tip deosebit
  • 0 (0 voturi)    
    rusine nu-l baga-n urzici (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:43)

    rusine nu-l baga-n urzici [anonim]

    cunosc acesti doi batranei mai bine decat voi toti mafiotii, care vati folositi de imajinea lor, ca si " ionut piturescu ". a profitat de iei, neplatindule dreptul care li se corespunde cand se castiga un premiu. nu sa pus nici macar an contact cu ieii, ca sa le multumeasca si sa le arate cel putin pe calculator imajinile lor. pedeasupra ionut piturescu nea anselat pe toti cu forte multe minciuni. exemplu" cei doi batrani au casa ca toti romani,doar stau an caruta cand sunt la munca departe de casele lor, cel mult o luna primavara si un toamna pe an". e greu dar trebue sa munceasca si aceasta este meseria lor de a lucra cu lemnul la gozpodariile clientilor. sunt simpli si nu trebuie sa le atacam onoarea, dandule imajini pe "youtube" profitand de batranetea lor, dandule de beut pentru a putea filma liber fare nici o rusine intimitatea lor, ca sa castije premii si bani. sterjeti imajinile de pe "internet". ionut piturescu, trebuie sti ceri scuze si sati repari gresal cu cei doi batraneii, iar apoi sa le platesti dreptul lor care tu leai furat, fara nicii o problema. ai anselat pe batrani, pe audienta si pe cei care teau dat premiul. reparati gresala, caci vei fi dat an judecata daca nu o vei face!!!.