Los Angeles Times: Romanii nu pot face filme proaste

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:34

Cotidianul american Los Angeles Times lauda, in editia sa electronica, pelicula Marti, dupa Craciun a lui Radu Muntean si afirma ca noul val de regizori romani nu este capabil de creatii proaste. "Este ca si cum ar fi ilegal in tara lor. Sau cel putin nu e in ADN-ul lor", scrie de la Cannes Steven Zeitchik, reporter al publicatiei LA Times.

Jurnalistul crede ca regizorii din tara noastra au eclipsat,  in ultimii patru ani, productiile din SUA sau Franta. Sunt enumerate filme precum Moartea domnului Lazarescu (2006), 4 luni, 3 saptamani si 2 zile (2007), Politist, adjectiv (2009) si Povestiri din epoca de aur (2009).

Marti, dupa Craciun, in regia lui Radu Munteanu, a fost prezentat anul acesta, in cadrul sectiunii Un Certain Regard, fiind, dupa cum considera Steven Zeitchik, "un portret convingator si emotionant al subtilitatilor vietii moderne".

"Interpretarile sunt innebunitor de bune", mai spune reporterul american, adaugand ca nici o companie din Statele Unite nu a cumparat inca drepturile lui Marti, dupa Craciun si nici ale filmului Aurora (regia lui Cristi Puiu).

Steven Zeitchik mai precizeaza ca piata americana si cinefilii din SUA nu sunt pregatiti pentru creatiile din Romania (exceptie ar face Marti, dupa Craciun, care nu prezinta o poveste din perioada comunista, deosebindu-se astfel de celelalte pelicule de la noi), dar ca acest aspect nu conteaza. "Romanii vor continua sa faca filme minunate, indiferent daca noi le vom vedea sau nu".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7196 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    cinematografie (Sâmbătă, 15 mai 2010, 9:46)

    dans [anonim]

    Felicitari tuturor, regizori, actori, etc, scolii romanesti de cinematorgafie !!!
    Sper ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa auzim asemenea elogii si altor domenii de la noi din tara.
    Nu suntem un popor de handicapati si corupti, exista foarte multi oameni de calitate in toate domeniile, sunt convins ca pana la urma graul se va alege de neghina si binele va invinge.
    • 0 (0 voturi)    
      Filme (Luni, 17 mai 2010, 21:59)

      Regizorul [anonim] i-a raspuns lui dans

      Cam multe comentarii si mai nimic concret. Daca chiar va plac filmele ar tebui sa cumparati si cate un CD/DVD cu filmul care va place. Eu sunt dispus da dau pana la 10Euro pe un DVD cu filmul ramanesc care-mi place, dar problema este ca inca nu se gasesc sau nu stiu eu unde sa le caut.

      Numai bine regizorilor nostrii.
  • +14 (16 voturi)    
    Ei nu pot face filme proaste.. (Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:28)

    hm [anonim]

    ... avem si un sergiu nicolaescu...
    • +4 (4 voturi)    
      Si totusi ... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:55)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui hm

      ... chiar si individul asta a realizat un film mare. E drept, o co-productie cu francezii, dar el era regizorul. Filmul se numeshte "Fracois Villon" si prezinta viata marelui poet francez.

      Pentru mine este dovada ca in orice gunoi uman poti gasi si o sclipire de bine si frumos. Din pacate doar cate una ...
      • +3 (3 voturi)    
        felicitari (Sâmbătă, 15 mai 2010, 18:50)

        Nume [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Frumos comentariu...

        Altfel, felicitari si succes in continuare, abia astept sa vad filmul. I-am apreciat pe toti, Puiu, Mungiu, imi plac foarte mult si regizorii si noua generatie de actori.
    • +1 (3 voturi)    
      +10 (Sâmbătă, 15 mai 2010, 14:51)

      right [anonim] i-a raspuns lui hm

      :D
  • +16 (16 voturi)    
    Sifoane si Dinozauri (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:19)

    Kata [anonim]

    Macar in zona asta am reusit sa scapam de dinozauri si sifoane. Noua Generatie de regizori si "FilmMakers" ne demonstreaza ca putem scapa de sifoanele comunismului.
    Bravo celor care promoveaza Romania si in alt fel decat modul negativ.
  • +6 (10 voturi)    
    felicitari tinerilor regizori (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:37)

    dadan [utilizator]

    dar americanii cred ca n-au auzit de Sergiu Nicolaescu....:)
    • 0 (0 voturi)    
      sigur au auzit (Duminică, 16 mai 2010, 10:18)

      florin [anonim] i-a raspuns lui dadan

      fiindcă a lucrat pe acolo în tinereţile lui. Steven Spierlberg l-a studiat la şcoală. :)) În ET de altfel personajele se uită la 'Mihai Viteazu'.

      dar nu prea înţeleg legătura cu subiectul. unele persoane au propiile obsesii.

      felicitări regizorilor de la Cannes.
  • +2 (4 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:43)

    MirceaA [utilizator]

    cand sa scriu si eu de Nicolaescu, e plin forumul.
  • +3 (3 voturi)    
    a, ba da (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:43)

    MirceaA [utilizator]

    am uitat de Vacanta Mare
  • +4 (4 voturi)    
    Filme bune, fime proaste şi .... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 12:15)

    Adrian [anonim]

    ... şi o naţie mediocră care nu-şi merită regizorii. Este încântător să vezi că se poate întâmpla ca dintr-o naţie blazată care a fost acaparată de filosofia lu' "moare duşmanii mei că am bani şi femei fără să muncesc" se poate întâmpla ca o mână de regizori să facă nişte filme senzaţionale. Bravo lor, halal să ne fie nouă, celor care nu reuşim să ne ridicăm la nivelul lor.
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Sâmbătă, 15 mai 2010, 18:55)

      Nume [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      De ce spui ca suntem o natie mediocra? Eu cred ca v-ati nascut obositi unii. Blazati, pardon.
  • +2 (2 voturi)    
    Noul dinozaur Bobby Paunescu (Sâmbătă, 15 mai 2010, 13:06)

    mihai popescu [anonim]

    Felicitari lui Radu Muntean si celor care au facut scurt-metrajele.Mi-au placut toate filmele lui Radu Muntean. Criticii foarte pozitive si la acest film si fara pilele lui Cristi Puiu.
    Cat despre oamenii neaveniti avem unul nou, pe Bobby Paunescu, producatorul lui Cristi Puiu. Mi se culmea sa distribuie el, mostenitorul averii lui George Constantin Paunescu, un film despre Ceausescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Românii nu fac filme proaste... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 13:17)

    Diana [anonim]

    ...doar videoclipuri proaste. :)
  • +3 (3 voturi)    
    genetic (Sâmbătă, 15 mai 2010, 13:58)

    rkidon [anonim]

    ... asta pentru ca la noi realitatea bate filmul...
  • -2 (4 voturi)    
    PERFECT AEVARAT (Sâmbătă, 15 mai 2010, 17:38)

    john Doe [anonim]

    In general ROMANII nu fac lucruri proaste.
    Pacatul este ca ROMANII au (ne) norocul lor cu conducatorii.
    CAND O SA TRIMITZI BINE ???
    Intrebtzi va rog pe d-nul presedinte. Numai el stie..
    :))
    • -2 (2 voturi)    
      nu ma-nnebuni (Sâmbătă, 15 mai 2010, 20:36)

      rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui john Doe

      si conducatorii astia ai romanilor le sunt trimisi din cer, sau cum? daca nu-ti convin, ridici din umeri si te plangi ca n-ai avut noroc? daca nu-ti place basescu si daca ai asa mare incredere in romani (ca doar ei nu fac lucruri proaste), de ce nu incerci sa organizezi oamenii si sa-l dai jos?
  • -2 (2 voturi)    
    traducerea din LA Times e gresita (Duminică, 16 mai 2010, 16:28)

    Alin Popescu [anonim]

    Corect este: românii fac NUMAI filme proaste!
  • 0 (0 voturi)    
    Filmele la Cannes (Luni, 17 mai 2010, 9:51)

    flyngangel [utilizator]

    Domnilor, doamnelor, ar trebui sa vb mai putin si sa facem mai mult, spune-a o vb din batrini ca vorbaria multa e saracie la casa omului, deci in loc sa stam la ,,taclala,, pe forumuri,, ar trebui sa dam ce avem mai bun in ceea ce facem, la locurile de munca pe care le avem, sa punem umarul la treaba si sa incercam sa reparam aceasta situatie de dezastru total in care se afla romania. ne uitam mereu in curtile altora,prin europa, si nu ne dam seama ca a noastra e la fel de frumoasa daca nu chiar si mai si.. ce asteptam.? o minune? sa vina americanii? noi trebuie sa lucram ptr noi, noi trebuie sa o luom de la zero, acesti regizori sunt doar un mic exemplu care ne spune ca daca vrem( cu adevarat) putem sa fim mari in europa si in lume, oricind si oriunde, putem sa fim egali cu oricine, ptrca suntem un popor inteligent, un popor serios, ptrca avem ceea ce altii nu au.. inteleginta!! daca am avea si vointa si diciplina, am fi printre cei mai tari. Corectati-ma daca gresesc!! umarul pe treaba si mai putina vorbarie, ca neamtul, ciocul mic, si umarul in munca. sa ai lasam pe altii sa vb si noi sa ne vedem de treaba, ptrca avem un viitor de aparat si de contruit, al nostru si al copiilor nostri.