VIDEO Corespondenta de la Cannes: "Marti, dupa Craciun" de Radu Muntean, rasplatit cu aplauze la proiectia de presa; Manoel De Oliveira - atat de sprinten la cei aproape 102 ani ai sai

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 20:42

Radu Muntean
Foto: festival-cannes.fr
Era sala plina la prima proiectie din cele trei pe care filmul lui Radu Muntean - "Marti, dupa Craciun" - le are la Cannes. Criticul Magda Mihailescu mi-a spus ca a auzit doi jurnalisti francezi spunand ca vor sa vada filmul pentru ca au aflat ca e bun. Slava Domnului, asa e. Intr-o ora si 39 de minute, Radu Muntean te tine cu nodul in gat de la inceput si pana la sfarsit.

Mimi Branescu, Mirela Oprisor si Maria Popistasu sunt colturile unui triunghi amoros in acest film de o naturalete rara care studiaza dizolvarea unui cuplu contemporan. Nimic nu e discordant, nimic exagerat. Paul are o familie aparent fericita cu Adriana si fetita lor, dar are de ceva timp si o amanta. Necazul e ca o iubeste si ca trebuie sa ia o decizie. Sarbatorile de iarna sau Pastile functioneaza uneori ca niste regularizari, nu doar ca prilej de teatru social - cadouri, salata boeuf, oua umplute si vazut socrii -, deoarece  celor cu viata dubla le accentueaza sfasierea interioara. Cu cine stai? Cum te imparti? Cine are intaietate? Ce faci cu viata ta?

Scenariul scris de Radu Muntean impreuna cu traditionalii sai colaboratori Razvan Radulescu si Alexandru Baciu nu are nicio nota falsa si e de o extrema limpezime. Totul pe ecran se petrece ca in viata, atunci cand persoanele implicate au o anumita educatie - nimic din scenele istericoide pe care le vedem mai nou pe micul ecran in asa-zise reality-show-uri. Dar in spatele acestui bun-simt si in spatele acestei retineri care caracterizeaza si regia, si interpretarile, si imaginea lui Tudor Lucaciu, filmul te tine cu nodul in gat din momentul in care afli intriga si pana la sfarsit.

Trailerul filmului "Marti, dupa Craciun":



Regizorul tine atat de strans firul incat nici momentul adevarului nu functioneaza ca un adevarat catharsis - nici pentru personaje, nici pentru spectatori. Asa e si in viata, ale carui reguli de conduita si de buna crestere ne impiedica de multe ori sa aruncam din noi tot ce ar trebui aruncat, facandu-ne sa taraim dupa noi regretul ca n-am spus ce trebuia spus la timpul potrivit. Tot ca in viata, uneori nu e nimeni vinovat ca lucrurile sfarsesc prost, iar aceasta onestitate a regizorului vizavi de personajele sale e mai mult decat evidenta.

N-am vazut de la jumatatea salii unde eram niciun jurnalist iesind in timpul proiectiei. Se simtea atentia incordata. La final aplauzele au inceput o data cu genericul. Filmul mai are o a doua proiectie tot azi, 13 mai, de la ora 22.15. Criticul Tudor Caranfil, cu care am stat de vorba imediat dupa proiectia de presa, era de-a dreptul emotionat.



Manoel De Oliveira a adus mai mult decat un film

Sala plina a fost si la filmul care a deschis, de fapt, sectiunea "Un Certain Regard" - unde filmul lui Radu  Muntean a fost al doilea din program. "O estranho caso de Angelica", semnat de veteranul Manoel De Oliveira, e un film foarte tandru despre moarte incat te face aproape sa ti-o doresti. Cineastul nascut pe 11 decembrie 1908 - care ne-a facut onoarea sa ne viziteze tara acum cativa ani si unde a tinut o conferinta de presa cu 5 jurnalisti (facand fata cu multa gratie acestei situatii jenante), a venit personal la Cannes. L-am filmat cand iesea de la conferinta de presa. Arata ca de 70 de ani.



Iarasi o citez pe Magda Mihailescu: "nu ai in fiecare zi ocazia sa vezi un film facut de un om de 102 ani". Adevarul e ca filmele pe care Manoel De Oliveira le face acum sunt un semn de varsta e un lucru extrem de relativ. Iar "Straniul caz al Angelicai" e straniu. E frumos. E filmul cuiva care si-a incheiat de mult socotelile cu viata si care are o seninatate uneori de-a dreptul livresca, teatrala, inumana.

Eroul filmului - si alter ego-ul cineastului (nu e greu sa ne dam seama) e un tanar si frumos fotograf care e chemat sa imortalizeze o tanara femeie moarta, pe Angelica. Vrajit de frumusetea fetei si contrariat de iluzia ca aceasta i-ar zambi, fotograful - care prin meseria lui, ca si cea a cineastului - trebuie sa imortalizeze viata, nu moartea - devine straniu posedat si incepe sa iasa din aceasta lume. Pana cand e luat pe sus si pleaca.

De Oliveira introduce niste momente de calatorii astrale in cheie suprarealista - foarte frumoase -, in care o Angelica de  consistenta argintului il preia pe fotograf si zboara cu el indepartandu-se de pamant. "O estranho caso de Angelica" e mai mult decat un film. E, in mod clar, un testament, o profesiune de credinta, un adio spus de cineast unei lumi din care parca se pregateste sa plece, parasind-o ca pe o colivie sau ca pe un acvariu - metafore ale inchistarii care apar frecvent pe ecran. Dar nu e ceva trist sau morbid sau macabru. E ca si cum ai muri in somn.

Ieri seara am vazut un film din Competitia Oficiala, "On tour", in regia lui Mathieu Amalric, dar nu m-a convins. Influentat, declara in caietul de presa, de niste cuvinte ale lui Colette despre viata de turneu, actorul-regizor Mathieu Amalric face un film in care de prea multe ori scenele nu se leaga intre ele si au suflu doar pana la o noua scena. El aduce pe ecran o trupa de striptease, New Burlesque, alcatuita din americance cu forme rubensiene, care fac - si in viata de zi cu zi, spectacole in care adauga note de protest politic, eliberare sexuala si chiar arta.

Dar pe ecran, povestea fostului producator de televiziune (jucat chiar de Amalric) ce revine din America insotit de aceasta trupa incercand sa dea lovitura intr-o lume care l-a respins de mult (nu ni se explica de ce), sufera in privinta scenariului si a regiei. In primul caz, scenariul s-a scris la opt maini (inclusiv cele ale lui Amalric), dar iti da impresia pe trei sferturi din film ca nu stie unde se indreapta si ce vrea sa spuna. In privinta regiei, e evident ca Amalric a dorit sa dea o tenta de documentar, dar de multe ori actorii nu stiu ce sa faca in fata camerei. Nu e nimic fellinian in film, desi detectezi intentia.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3119 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    bravo iulia! (Joi, 13 mai 2010, 21:17)

    alex leo serban [anonim]

    absolut emotionante imaginile cu manoel de oliveira, bravo iulia!

    ps si salutari din lisabona ;)
  • 0 (0 voturi)    
    ca-n cannes (Joi, 13 mai 2010, 22:46)

    Paul [anonim]

    salut Leo

    nu te-ai mai dus la Cannes asa ca tragi cu ochiul ce se intampla pe-acolo?

    semnat: un fost coleg de camera la Cannes acum 2 ani :)
    • 0 (0 voturi)    
      asa-mi trebuie (Vineri, 14 mai 2010, 9:49)

      alex leo serban [anonim] i-a raspuns lui Paul

      daca scriu cu numele meu si nu 'anonim', cum e mai sanatos ;)

      salut paul
      (si felicitari pt timishort, am inteles k a iesit f bine)
  • 0 (0 voturi)    
    pfff (Vineri, 14 mai 2010, 11:52)

    carmina [anonim]

    ASL, de unde anume ai inteles ca a iesit timishortul foarte bine? ai fost dezinformat :P

    eu pot spune doar ca "spectacolul" de sambata seara a fost minunat; nu mai speram sa apuc sa vad atata penibil la un loc! deci din pct asta de vedere, da, a fost o editie de neuitat "si etc" (ce, n-ati auzit de si etc? intrebati la festival!)

    propun ca editia a treia sa fie numita hipshort. tot cu paul in frunte, desigur ;)

    nici dpdv tehnic n-au stat tocmai pe roze, SM au fost... cum au fost, salile cam goale, dar ce mai conteaza, bine ca a iesit bine, lol! felicitaaaari.
    • 0 (0 voturi)    
      P.S. (Vineri, 14 mai 2010, 13:27)

      carmina [anonim] i-a raspuns lui carmina

      noroc cu Gorzo care a mai salvat ceva, a fost singura aparitie decenta.

      (ASL de mai sus e ALS. nu de alta, dar nu-i cazul de asl pls. doar deja stim cu totii cati ani are si unde locuieste... :>)
      • 0 (0 voturi)    
        timishort (Sâmbătă, 15 mai 2010, 2:53)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui carmina

        nu inteleg ce vrei sa spui ca editia a treia sa fie numita hipshort, cu mine sau fara.

        ce ma deranjeaza pe mine este sarcasmul tau total gratuit. stiu ca au fost probleme, in special cu dpdv tehnic, dar nu tii cont de faptul ca bugetul nostru este cam de 10 ori mai mic decat al altor festivaluri de scurtmetraj din romania. pana si cinemaiubitul are un buget dublu.
        chiar nu cred ca aveam nevoie de remarcile tale pline de venin tinand cont ca suntem singurul festival din romania unde organizatorii vin cu bani de-acasa ca sa poata tina festivalul in picioare intr-un oras total dezinteresat de film si codas la numarul de intrari in cinematografele din romania. asta ar trebui sa conteze mai mult decat niste greseli de care suntem constienti si pe care vom incerca sa le evitam pe viitor.

        si au fost aproape 7000 de spectatori in 4 zile si jumatate de festival. doar la deschidere au fost peste 1000.
        o sala de 640 de locuri arata goala atunci cand este umpluta doar pe jumatate.
        ca o comparatie, in acelasi timp avea loc in Ungaria cea de 20-a editie a celui mai important festival de film de la ei, Mediawave. La o proiectie de seara cu filmele din competitie, sub 10 spectatori in sala. de 30 de ori mai putini ca la timisoara.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Sâmbătă, 15 mai 2010, 14:35)

          carmina [anonim] i-a raspuns lui Paul

          Paul, pentru inceput ar trebui sa-ti spun ca NU fac parte din "publicul [care] vine la cinema sa se destinda, nu sa-si puna probleme existentiale" - te-am citat :) Asadar, singurul SM care m-a impresionat puternic a fost Centipede Sun. O fi vina mea ca am pretentii prea mari, dar cred ca se putea face o selectie mai buna.

          Lasand asta la o parte, ca pana la urma eu sunt una, restul e multi :D, undeva pe net s-a scris: "ceremonia de premiere a luat forma unui spectacol amuzant şi antrenant". Treaba asta, combinata cu replica lui ALS cum ca festivalul a iesit foarte bine, m-a scos un pic din sarite, de unde si sarcasmul (care totusi nu mi se pare chiar gratuit).

          Ceremonia respectiva a fost PENIBILA de la inceput si pana la sfarsit. Nu e doar parerea mea, te asigur. Probabil s-a incercat o iesire din tipare, ceea ce ar fi fost de apreciat daca in final nu s-ar fi iesit doar pe aratura. Pur si simplu nu poti sa faci asa ceva, adica nu era serbarea de sfarsit de an, ci era un festival de film! Cum sa strigi la public sa-ti dea sinonime pentru colaj? Haideti, haideti, sinonime! Mai ramanea ca noi, astia din sala, sa ridicam doua degete pe sus... asta e un mic exemplu, ca daca as comenta intreaga idee stupida, as scrie pana maine.

          Daca problemele tehnice si lipsa banilor nu-s neaparat din cauza organizatorilor (as avea un exemplu de bani cheltuiti la modul stupid, dar hai totusi sa nu ma bag unde nu-mi fierbe oala), spectacolul a fost exclusiv "meritul" lor. Lumea a comentat in sala -dar din fata probabil ca nu se auzea ;)- iar la sfarsit, in hol, se imparteau felicitari in stanga si-n dreapta! Ori asa ceva nu e in regula, sa n-ai curaj sa zici adevarata impresie.

          V-a laudat lumea, iar pana la urma si eu am aplaudat acolo (sunt constienta de eforturile voastre), DAR au existat si parti foarte aiurea si nu vad de ce ele ar trebui ascunse sub pres. Ca sa se faca la anul ceva si mai penibil? Ca deja am auzit niste idei de m-am ingrozit...
        • 0 (0 voturi)    
          . (Sâmbătă, 15 mai 2010, 14:38)

          carmina [anonim] i-a raspuns lui Paul

          In ultimul rand, te asigur ca n-am nimic personal cu tine. Doar te-ai nimerit pe aici, atata tot. Renovare a fost pe locul trei in topul meu, asa ca succes in continuare, Paul!

          P.S. pe straduta f circulata dintre Operei si Libertatii, exista un punct de informare pentru turisti. ati uitat sa lasati acolo cateva pliante. la anul sa nu le mai puneti pe toate doar in barul situat pe strada aia laturalnica, oamenii care vin din alte orase chiar nu-l vor nimeri din prima. ma mir cum nici un voluntar din cei 70 nu si-a dat seama ca ar fi trebuit lasate cateva si unde spun eu...

          poate ar fi interesant de vazut si cum merge cu un tarif decent la intrare. ca-n Romania, ce e gratis suna a prost. am prins sali pline cand era pe bani, de exemplu la un film mut. da, in orasul asta total dezinteresat de film :P
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 15 mai 2010, 14:37)

    carmina [anonim]

    Referitor la "hipshort" (intre timp mi-a venit si varianta de hipshortim :D), uita-te la o poza facuta organizatorilor dupa ce s-au urcat pe scena. Ca sa ma folosesc de-o vorba din popor, era ceva de genul zece hais si doi cea. N-aveam pretentia sa poarte fetele rochii de seara ca la premiile Oscar, dar totusi... adica sa spunem ca eu ma imbrac sport, dar pentru aia n-am venit incaltata cu adidasi. Din respect. Nu incep discutia cum ca haina nu face pe om, dar sunt anumite momente in care trebuie sa te gandesti de doua ori inainte sa te imbraci. Gorzo saracu zici ca era din alt film... Iar daca hipsterii au tinut-o pe-a lor, ok, dar atunci nu te prezinti drept DIRECTOR de nu stiu ce. Pai ori sunt "in afara sistemului", ori sunt directori? Chiar n-a sesizat nimeni discrepanta?

    Tu ai fost cel mai trendy-cool hipster, d-aia am zis cu tine in frunte. Ca daca la anul se imbraca toti ca tine, in ochii mei o sa fie ok. Dar in halul in care s-au prezentat unii directori acolo pe scena... pai daca tot asa flower power se duc si sa ceara sponsorizari, si tot cu discurs aiuristic (cel putin n-o trimiteti pe fata aia care vrea nu stiu ce senzori si alte proiectii pe luna), nu m-as mira sa fie dati afara de-un director pe bune :D
    • 0 (0 voturi)    
      . (Sâmbătă, 15 mai 2010, 19:21)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui carmina

      si eu care ajunsesem la concluzia ca timisorenii sunt prea toleranti... m-am inselat amarnic. sau esti exceptia care confirma regula.

      cu ceremonia, inteleg, au fost momente penibile (majoritatea n-au depins insa de noi, cu atat mai putin de mine). dar sa te iei de felul cum eram imbracati, come on, nu suntem la cannes sa fim imbracati la frac. n-ai prea fost pe la multe festivaluri mici, de tipul timishortului, sa vezi cum se imbraca lumea la premiere, nu? si probabil ca n-ai fost, pentru ca altfel ai fi vazut ca n-o sa gasesti prea usor o selectie mai buna. nu se fac foarte multe filme bune intr-un an (cu atat mai putin scurtmetraje), iar pentru timishort am ales ce-am gasit mai bun pe la festivalurile pe la care am fost. si majoritatea sunt filme care au un palmares impresionant: un urs de aur, altul de argint, un premiu cesar, un mare premiu la semaine de la critique de la cannes, un glob de cristal la karlovy vary, un premiu de debut la clermont ferrand etc. nu prea ai cum sa spui ca selectia a fost buna sau proasta pentru ca nu exista nicio autoritate care sa dea verdicte de tipul asta. unora le place, altora nu. am insirat niste premii doar pentru ca e cam singurul argument confirmat de altii pe care pot sa ti-l dau. 6 din 12 filme straine au primit deja confirmari de la cele mai importante festivaluri de film din lume. in orice caz, nu vreau sa se creada ca un film premiat este neaparat un film bun. dar atata timp cat altii l-au premiat, inseamna ca pentru unii a fost bun. chiar n-am cum sa impac pe toata lumea, sa-ti placa si tie si publicului si juriului samd. un festival cu 16 filme ca centipede sun (pe langa faptul ca nu gasesti 16 filme de tipul asta) ar fi golit toate salile cu intrare gratuita cu tot. si apropo de sali: la calupul al doilea din competitie, de joi seara, sala studio a fost plina ochi, ba s-a stat si pe scari.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 15 mai 2010, 19:32)

    Paul [anonim]

    dar eu consider gratuit sarcasmul tau nu pentru ca n-ai avea neaparat niste argumente. desi la ceremoniile de premiere (ca si la alte case mai mari) se intampla adesea ca lumea s-o dea in bara tocmai dintr-un entuziasm greu de tinut in frau datorat faptului ca festivalul se termina cu tot chinul de rigoare. stiu ca ultima impresie conteaza, dar nu ceremoniile de inchidere fac festivalul de film sa fie reusit sau nu. eu consider gratuit pentru ca ce faci tu aici e absolut degeaba, asa cum sunt mai toate comentariile politice de pe toate site-urile de stiri. ce vrei tu sa obtii? daca ai avea vreun gand constructiv sau altruist si ai dori ca lucrurile sa mearga mai bine pentru editiile urmatoare, ai putea scrie un mail pe adresa festivalului (sau chiar mie, la paul@timishort.ro) sa ne spui ce a fost bine / ce a fost rau sau ai putea chiar sa te inscrii in echipa festivalului si sa incerci sa faci lucrurile sa mearga mai bine. ai fi binevenita. altfel, de acasa din fotoliu e simplu sa te lamentei sau sa ne iei la misto, dar pe mine nu reusesti decat sa ma faci sa-mi bag picioarele in el de festival. mie oricum nu-mi iese nimic din afacerea asta, mai consum si energie aiurea.
    • 0 (0 voturi)    
      stii cum se zice: (Sâmbătă, 15 mai 2010, 22:42)

      alex leo serban [anonim] i-a raspuns lui Paul

      buna ziua ti-am dat, belea ti-ai capatat :)

      imi pare rau pt aceasta deviere de la subiect...
      altfel, duduia carmina - ceva on-topic (cannes, radu muntean, eventual manoel de oliveira) aveti?