HotFilm

"Weekend cu mama" - un pas inapoi pentru Stere Gulea

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2009, 10:50

"Weekend cu mama"
Foto: MediaPro Distribution
Ca distanta dintre generatii e mare o demonstreaza si cel mai recent film al lui Stere Gulea, primul de la "Stare de fapt" (1996) incoace. Inspirat din realitatea imediata (si interzis tinerilor sub 15 ani), "Weekend cu mama" spune neconvingator povestea unei femei care se intoarce dupa 15 ani din Spania pentru a-si regasi fiica prinsa in hatisul consumului de droguri.

Scenariul poarta semnatura lui Stere Gulea si a tanarului dramaturg Vera Ion (care lanseaza pe 20 martie si romanul "Weekend cu mama", aparut la Editura RAO), dar e greu de crezut ca cine va vedea filmul va simti nevoia sa citeasca si cartea.

In urma cu 15 ani, Luiza (Medeea Marinescu) a plecat la munca in Spania, lasandu-si fetita (Cristina) in grija rudelor. Revenita in Romania, femeia afla ca fiica ei a fugit de acasa, se drogheaza si are la randul ei un copil. Filmul pleaca de la un scenariu care eludeaza momente importante, nereusind nu doar sa impresioneze in vreun fel cat, cel putin, sa aiba logica.

De exemplu, de ce Luiza nu stie cum arata fiica ei? Nu i s-au trimis fotografii? De ce, daca a trimis bani acasa, n-a pastrat o minima legatura cu ai sai? Asa cum e structurat materialul, weekendul petrecut de ea in Romania pare sa tina cat o saptamana.

Printre elipsele nedorite se numara si finalul tragic al filmului, care suna neverosimil, ca si cum s-ar fi pierdut secvente (desi catre final e varata in extremis, ca sa fie mai multa actualitate, si tema traficului de copii/organe).

Senzatia ca povestea nu e nici pe departe rupta din viata e sporita si de alte amanunte. Desi locuieste cu iubitul ei cu care face trafic de droguri in pasajul de la Universitate (o existenta sordida, caci Cristina se si culca cu paznicii ca sa le distraga atentia), tanara e imbracata dupa ultima moda, doarme pe cearsafuri de la Ikea, asculta muzica la iPod si e mereu coafata.

Lipsa de priza in real, care face ca filmul sa sune ca o productie TV colorata dar mediocra, se verifica si la casa de la tara a tatalui Luizei, interpretat de Gheorghe Dinica, casa care te-ar trimite cu gandul la "Morometii" daca  personajul lui Gheorghe Dinica n-ar fi decat o pastisa. Decorul e idilic. Pe ulita, ceata se strange fuioare. Tatal Luizei vaneaza iepuri, mananca ceapa din gradina si nu e dispus sa-si faca testamentul.

In incercarea de a gasi o punte spre tanara generatie si de a fi actual, scenariul abunda in exprimari argotice, care suna  deranjant, chiar si din gura unor actori cunoscuti pentru naturaletea lor in alte filme. Dar cu "ce puii mei", "foarte tare" si "trip", rostite in exces,  nu se face primavara.

Desi povestea este teoretic dramatica, personajele reactioneaza ca si cand ar fi tetanizate. Tatal nu are nicio reactie cand isi revede, tam-nesam, fiica dupa 15 ani. La fel, nu are nicio reactie nici cand isi vede pentru prima oara nepoata. Luiza nu stie sa spuna decat "Nu e in regula cu heroina", in legatura cu dependenta de droguri a fiicei, dar nici nu sare in sus (sau in jos) cand afla ca e bunica.

Actorii incearca sa joace interiorizat, numai ca nu au ce sa interiorizeze. Personajele lor nu au consistenta. Nu ai cum sa le dai OK-ul credibilitatii cand singurul mod prin care isi tradeaza "zbuciumul interior" e faptul ca pufaie din tigara de la o secventa la alta.

Medeea Marinescu, Gheorghe Dinica, Ion Sapdaru, Tudor Aaron Istodor, Andi Vasluianu sunt ca decupati dintr-o productie TV in care ultima grija a regizorului a fost jocul actorilor. Folosita ca motor al promovarii filmului si venita tocmai din pepinera acestor productii TV, Adela Popescu ramane neschimbata. Imaginea lui Marius Panduru e uneori prea frumoasa si mult prea lucrata.

"Weekend cu mama"- regia Stere Gulea, cu: Adela Popescu, Medeea Marinescu, Tudor Aaron Istodor, Ion Sapdaru, Gheorghe Dinica, Florin Zamfirescu, Andi Vasluianu. Pe ecrane din 20 martie.  


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4124 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    3 lei (Vineri, 20 martie 2009, 11:01)

    747 [utilizator]

    Alt film romanesc din seria "3 lei"
    • +1 (1 vot)    
      doi (Vineri, 20 martie 2009, 11:40)

      marius [anonim] i-a raspuns lui 747

      ai vrut probabil sa spui de "doi lei".
  • -1 (3 voturi)    
    extraordinar (Vineri, 20 martie 2009, 11:37)

    i-auzi dom'le recenzie [anonim]

    Mi se pare usor rautacioasa recenzia filmului. Cand ati putut sa retineti atatea detalii la o prima vizionare, banuiesc. Este pentru prima data in Romania cand vad o astfel de recenzie. Nu am vazut inca filmul, dar . . . raman la impresia ca acest comentariu are "dedicatie speciala". Apropo, despre Adela Popescu doar ca "Folosita ca motor al promovarii filmului si venita tocmai din pepinera acestor productii TV, Adela Popescu ramane neschimbata". Intrebare: neschimbata cum, sau se supara Adela Popescu daca ii faceati si ei o recenzie proasta.
    • +1 (1 vot)    
      Recenzii (Vineri, 20 martie 2009, 12:53)

      Cell_61 [utilizator] i-a raspuns lui i-auzi dom'le recenzie

      Venind de la un fan Adela Popescu - adica un iubitor de telenovele - mie mi se pare comentariul tau rautacios.
      Cum adica intrebi cum a putut sa retina atatea amanunte??? Tu de cate ori trebuie sa vezi un film pentru a retine cateva amanunte??? Vezi ca e vorba de un film de vreo 1 ora jumate, nu de o telenovela de 14.535 episoade.
      Ca sa comentezi ceea ce spune cineva, n-ar trebui mai intai sa vezi ce a vazut acea persoana si apoi sa te manifesti?
      Iar mie mi se pare ca a dat si prea multe argumente pentru ceea ce afirma, cu exemple din film (asa numitele spoilere). Desi de obicei ma enerveaza sa mi se serveasca spoilere, de data asta nu am decat sa-i multumesc doamnei. ca mi-a economisit timp pretios pe care-l puteam pierde la cinema.

      Cat despre Adela Popescu ceea ce a vrut sa zica autoarea e ca a ramas neschimbata ca si joc - adica a jucat prost. Sau ai senzatia ca a zis ceva de bine de ea? Eu nu.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru toate exista prima data (Vineri, 20 martie 2009, 20:13)

      Johny [anonim] i-a raspuns lui i-auzi dom'le recenzie

      Da, intr-adevar e prima data cind e o astfel de recenzie in Romania, dar poate e cazul sa se inceapa sa se spuna lucrurilor pe nume.
  • +1 (1 vot)    
    lipsa de imaginatie (Vineri, 20 martie 2009, 11:49)

    Andrei [anonim]

    nu vreau sa critic acest film pentru ca nu l-am vazut.
    ce ma deranjeaza insa este lipsa de imaginatie pe care o demonstreaza cinematografia noastra. nu mai stim sa producem decat filme inspirate "din realitate"? credem ca daca producem exclusiv filme "sociale"... reusim sa modificam mai rapid modul de gandire al romanilor? sau poate ca ies astfel de filme pentru ca producatorii/scenaristii/regizorii sunt atat de spalati pe creier de ce ii inconjoara incat nu mai sunt capabili sa se manifeste decat prin asemenea subiecte?

    stiu ca sunt probleme de finantare imense, insa cred ca exista sume de bani (chiar daca suficiente doar pentru 1-3 filme pe an) care ar putea sustine productii cu nevoi mai "speciale". si oricum pot fi facute si co-productii europene/amerciane. si de asemenea cred ca uneori poti face filme reusite si cu buget restrans.

    vreau sa vad filme romanesti simpatice... usurele... comedii romantice... filme de groaza... filme de actiune... legende si basme romanesti... mituri... sf-uri romanesti. nu stiu... exista copyright american pentru toate aceste genuri?
    • 0 (0 voturi)    
      O poveste de dragoste (Vineri, 20 martie 2009, 20:30)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ... cred ca n-au mai facut de la "Liceenii"... adica de aproape 25 de ani...

      Regizorii astia nu intra si ei la legea aia cu pensiile, poate totusi....?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 20 martie 2009, 12:05)

    Vladutz [anonim]

    eu astept sa-l vad si apoi o sa comentez.
    asa a fost si cu recenzia de la Nunta muta, care este un film deosebit. Ok, se vedea ca nu au fost bani mai multi pentru acel film, dar este un film bun.
  • 0 (0 voturi)    
    mult zgomot pentru nimic (Vineri, 20 martie 2009, 18:24)

    vali [anonim]

    mult prea mult zgomot pentru nimic - asta vrea sa spuna dna iulia blaga si bravo ei ca o spune. inseamna ca nu face parte din tagma jurnalistilor vanduti care vor sa induca falsa idee ca starleta ar fi actrita. nu e si nu va fi pentru ca nu stie ce-i aia actorie. nu joaca, nu-si asuma personajul, nu-l intelege. nu face decat mimeze. regizorul i-a spus cum se joaca fiecare stare si ea a repetat papagaliceste. cu prea multa aplecare spre o vulgaritate dubioasa si spre scandal. traducerea? comportament de golanca mistificat in joc actoricesc.
  • 0 (0 voturi)    
    poate ar trebui... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 11:55)

    dan [anonim]

    ...sa fie vazut de oameni prima data si apoi sa-l judece ei!Poate nu e cel mai bun film din istoria cinematografiei dar nu e nici asa de slab cum se spune in textul de mai sus. In viata reala se fumeaza mult,se injura si se traieste aproximativ ca in film,daca stie autorul altceva probabil traieste intr-o realitate paralela!. Eu cred ca e o poveste frumoasa... ramane de vazut daca o sa aiba succes sau nu pentru ca lumea in general nu gandeste atat de sofisticat si pretios precum un critic de film!
  • 0 (0 voturi)    
    puii mei.....blegi (Sâmbătă, 21 martie 2009, 17:40)

    alex [anonim]

    inca un film romanesc prost. pe stilul asta, realitatea zilelor noastre cica, a fost facut un singur foarte bun: boogie. acolo da autenticitate si in limbaj si in joc. pu....ii filmului asta sunt impotenti rau. scenariu dezlanat si melodramatic de telenovela, actori buni nefolositi, o telenovelista cu interpretare autista retardata.
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine ati merge sa vedeti filmul (Sâmbătă, 21 martie 2009, 23:02)

    Sorin [anonim]

    Eu tocmai l-am vazut, 'recenzia' de mai sus mi se pare prost scrisa si mult exagerata (nota scazuta la purtare Iuliei Blaga pentru spoilere!). Ce nu mi-a placut la film a fost ca in a doua parte a lui s-a cam pierdut firul timpului, parca lipseau mai multe scene si devenea greu de urmarit, chestie ce s-a accentuat spre final.
    Nu e nicio problema cu "exprimarile argotice", nici cu mp3 player-ul care-i cel mai ieftin de pe piata (nu ipod) sau cu alte noduri gasite in papura.
    Eu zic ca e bun si merita vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    dati skip unui film prost si vulgar (Duminică, 22 martie 2009, 17:51)

    petru [anonim]

    mers si vazut: e prost. nu merita banii si timpul pierdut, oricum o sa apara pe net si va puteti delecta cu "pula mea", "puii mei", "muie" si "tripuri". cui ii place. poti sa faci ceva in gustul oamenilor? sau poate vreti sa aflati cum e sa-ti injectezi o doza? cui ii place, cui nu, dati skip acestui film.
  • 0 (0 voturi)    
    cronica de doi bani (Marţi, 24 martie 2009, 23:09)

    Ana M. [anonim]

    Autoarea articolului de mai sus fie nu a fost atenta la film, fie are chiar dumneaei probleme cu logica.
    De unde deduce ca Luiza nu stie cum arata fiica ei? Din faptul ca nu o repereaza din prima clipa intr-un bar supra-aglomerat?
    Cand a vazut-o autoarea pe Cristina "culcandu-se" cu un paznic? Il retine pe un paznic simuland inceputul unei relatii, dar opreste totul cand primeste bip-ul de la Glontz.
    Faza cu "Ipod-ul" nu o mai comentez, ca deja a comentat-o cineva mai sus.
    Scena de la tara, daca d-na /d-soara Iulia Blaga nu a inteles, are mai mult rolul de a creiona caracterul personajului Sandu, si de a lamuri de ce a plecat Cristina din casa acestuia. Si, intamplator, la tara natura e mai frumoasa ca in pasajul Universitatii (poate acolo e gura de aer curat de care ar fi avut nevoie si Luiza si Cristina, ca sa nu se piarda?).
    Tatal Luizei nu refuza sa isi faca testamentul, ci refuza sa se lase jecmanit de un ginere fara caracter.
    Limbajul nu e ales "in incercarea de a gasi o punte spre tanara generatie ," ci e foarte plauzibil in gura personajelor tinere din film. E vorba de tineri care duc o viata dura si se drogheaza. Asa cuvinte auzim zilnic in troleu de la tineri care vin de la liceu. Credeti ca cei din "underground " au un limbaj academic?
    Luiza nu poate spune mai mult, in prima instanta, despre heroina, fiindca fata, Cristina, oricum e ca un butoi de pulbere gata sa explodeze, si risca sa nu mai poata discuta de loc cu ea.
    Mie mi s-a parut ca apropierea, cata este, intre mama si fiica este destul de bine redata. Numai cine nu a stat de vorba cu un copil dificil nu stie cat de diplomat trebuie sa fii ca sa nu ii pierzi atentia cu totul.
    Actorii Medeea M., Adela P., Tudor A.Istodor, I. Sapdaru, F. Zamfirescu, dupa parerea mea joaca forate bine, iar ceilalti au roluri de intindere prea mica, si nu conteaza prea mult.
    Chiar si ce ar fi parut bun pentru autoarea cronicii, anume imaginea, este "prea frumoasa" si "prea lucrata." Cui prodest?
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Duminică, 3 mai 2009, 17:10)

    Zsofy [anonim]

    filmul e chiar super si cartea la fel... nush ce ii cu comentariul da mie mia placut filmul
    • 0 (0 voturi)    
      :-?? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:38)

      enna [anonim] i-a raspuns lui Zsofy

      si mie mi-a placut filmul...mi s-a parut destul de bun.
      nu stiu,fiecare cu gusturile lui...
      si multe filme bune[nu neaparat romanesti] nu sunt perfecte..la fel cum nici acesta nu e.
  • 0 (0 voturi)    
    bla-bla (Duminică, 14 februarie 2010, 0:54)

    ana [anonim]

    eu am vazut filmul..e super tare....sincer...persoanele care au jucat rolurile..putin au contat...parerea mea..pentru ca am fost captivata de tema filmului..si mesajul transmis....totusi....as vrea sa stiu...de ce ultimele 5 minute(aprox) din film..au fost k in graba publicate....totusi..nu inteleg ce s-a intamplat cu adela popescu(criss)...a fost omorata de carte tipii care i-au rapit fata?...nu are final acest film...si as vrea sa imi spuna cineva sfarsitul...din cei care au citit cartea....mersi:*
  • 0 (0 voturi)