Andreea Macelaru Sofron va fi Regina Maria, iar Sergiu Nicolaescu il va interpreta pe Carol I in docu-drama care se ocupa de ultimele luni din viata regelui

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2008, 16:34

Andreea Sofron
Foto: CineMagia
In ciuda speculatiilor din presa de scandal, nu Simona Patruleasa o va interpreta pe Regina Maria in docu-drama „Carol I”, ci actrita Andreea Macelaru Sofron. La sfarsitul castingului care a durat trei luni, regizorul a fost convins ca doar actrita Teatrului Bulandra o poate juca pe regina. La casting s-au prezentat foarte multe actrite mai cunoscute sau mai necunoscute, printre care Ilinca Goia, Manuela Harabor si Simona Patruleasa.

“M-am hotarat cu doar cateva zile inainte sa incep filmarile, pentru ca am vrut sa vad cat mai multe actrite. Am ales-o pe Andreea pentru ca a dat cea mai buna proba si pentru ca privirea ei mi-a amintit de cea a Reginei Maria din fotografii”, marturiseste Sergiu Nicolaescu, citat  de un comunicat MediaPro.

Filmarile incep in saptamana care urmeaza si se vor desfasura timp de 14 zile la Sinaia. Imaginea va fi asigurata de Viorel Sergovici Jr., iar din distributie mai fac parte, printre altii, Razvan Vasilescu, Cristian Motiu si Geo Dobre.

 Rolul lui Carol I va fi interpretat de Sergiu Nicolaescu.

Filmul e o docu-drama si se ocupa de ultimele luni din viata regelui, precum si de controversa acestuia cu membrii guvernului pe tema aliatilor, odata cu izbucnirea primului Razboi Mondial.

 “Carol I” a castigat finantare la concursul organizat in 2006 de Centrul National al Cinematografiei si este produs de MediaPro Pictures. Durata lui va fi de 90 de minute. Filmul e destinat micului ecran, dar e posibil sa fie distribuit si in sali. Pe langa secventele filmate cu actori, el va folosi si imagini de epoca.

Sergiu Nicolaescu l-a mai interpretat pe Carol I in filmul “Pentru patrie”, realizat tot de el in 1977.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3695 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    "nu dati banii pe prostii / faceti poze la copii" (Duminică, 10 august 2008, 19:51)

    Dudu [anonim]

    alti bani aruncati pe fereastra cinematografiei romane -dar unde se duce mia se duce si suta ! "carol I"chiar nu intereseaza pe nimeni dar pe nimeni -daca intelegeti ce vreaui sa zic -un film cu Olimpiada 2008 sau cu Razboiul ruso-georgian este mult mai important
    • 0 (0 voturi)    
      Pt Dudu (Luni, 11 august 2008, 2:28)

      Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      Daca nu va intereseaza pe Dvs. nu inseamna ca nu intereseaza pe nimeni!

      Carol I a fost o figura importanta in istoria Romaniei - printre altele, Independenta Romaniei declarata la 1877 i se datoreaza lui.

      Eu salut initiativa d-lui Sergiu Nicolaescu si sper ca va respecta adevarul istoric si nu cel fabricat de comunisti.

      Ce-i drept... fotbalul intereseaza pe mult mai multi romani. Ce sa ii facem... nivelul este scazut :-(
      • 0 (0 voturi)    
        Adevarul istoric ? Nicolaescu in rolul Reginei ! (Luni, 11 august 2008, 19:18)

        Dudu [anonim] i-a raspuns lui Georgescu

        Mai tataita ,chiar crezi cu un biet film reflecta istoria ?ce copil esti -daca joaca Nicolaescu in travesti poate ca va fi o comedie nostima cu batranul papagal in dublu rol :Carol I si Regina Maria- sa isi traga singur dubla dupa dubla -
        numai cand aud de un alt film facut de acest cumnat al lui Maurer- ma apuca disperarea si dispretul pentru cinematografia romana !
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Luni, 11 august 2008, 8:03)

    JONES [anonim]

    Va fi un film de Sergiu Nicoleascu, regia sergiu nicolaescu, decor Sergiu Nicoleascu, interpreteaza Sergiu Nicoleascu, voce Sergiu Nicoleascu, aplauze Sergiu Nicoleascu, sef al Centrul National al Cinematografiei Sergiu Nicoleascu.

    Daca face o capodopera ca Supravietuitorul sau Orient Express. .................
    Sergiu Nicoleascu in ani 70 chiar face filme buna ce sa intamplat pentru ca dupa parerea mea de vreo 20 de ani esueza periodic si lamentabil dar totusi trebuie sa ii admir perseverenta in greseala.
    • 0 (0 voturi)    
      Alea erau filme de fictiune (Luni, 11 august 2008, 9:31)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui JONES

      dar sa nu uitam ca a mai realizat o "capodopera" a filmelor de istorie inteleasa dupa ureche "Oglinda".
  • 0 (0 voturi)    
    speranta (Luni, 11 august 2008, 10:02)

    eu [anonim]

    sper, ca aceasta drama sa se ocupa de ultimele luni din viata marelui "regizor" SN.
  • 0 (0 voturi)    
    subiect bun si un potential film bun (Luni, 11 august 2008, 12:51)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Daca lui Alexandru Ioan Cuza ii datoram Unirea Principatelor Romane, principelui (ales) Carol I ii datoram in mare masura Independenta si recunoastrea Romaniei, iar reginei Maria ii datoram recunoasterea internationala a Romaniei Mari. Carol I a fost un om extrem de serios, el organizat Armata Romana, a echipat-o cu tehnica militara moderna (la inceput chiar din banii lui) si a instruit-o cu ofiteri prusaci, participand efectiv la inspectii si manevre militare. Sa nu uitam sprijinul politic pe care l-a avut Carol de la Bismark, si apoi influenta pe care a avut-o Regina Maria , ca nepoata a Reginei Victoria. Fara ei jertfa soldatilor romani ar fi fost in mare parte inutila. In rolul lui Carol I, mai ales la perioada senectutii, nu putea sa fie altcineva decat Sergiu Nicoleascu. Astept sa-l vad, mai ales ca este documentat un moment istoric de cotitura.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai potrivita (Luni, 11 august 2008, 13:04)

    Catalin I. [utilizator]

    Cred ca mai potrivita era Manuela Harabor.Poate se razgandeste domnul Nicolaescu...
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai vreau filme marca sergiu nicolaescu (Luni, 11 august 2008, 16:11)

    catalin [anonim]

    observ ca andreea sofron arata chiar bine ! de fapt nu ma mira la sergiu nicolaescu ! din respect pentru " mmihai viteazul " nu mai zic nimic !!!
    am in schimb sa le spun ceva alora de mai jos care spun ca subiectul e bun si ca o sa fie un film interesant!
    bullshit , voi macar va uitati la filmele romanesti ? sau traiti cu mintea in anii '70 ! " marele regizor " nu a mai facut un film bun de zeci de ani , dar totusi optine sponsorizare in detrimentul altora mai tineri si mai talentati ! ar trebui sa stie cand sa se lase....
  • 0 (0 voturi)    
    slaba actrita (Luni, 11 august 2008, 18:04)

    Nichipercea [anonim]

    ai sa fim seriosi.
    slab film slab regizor slaba actrita.
  • 0 (0 voturi)    
    oare (Vineri, 15 august 2008, 11:53)

    cucu [anonim]

    oare au ramas figuri istorice nepuse pe pelicula de Nicolaescu?
  • 0 (0 voturi)    
    Constatare (Vineri, 15 august 2008, 22:06)

    stelian [anonim]

    Constat cu tristete , citind comentariile de mai sus, ca intr-un film romanesc ,,modern" , daca nu abunda trivialitatile,filmul rspectiv nu este bun, regizorul este slab, etc. Ce sa-i faci, asta-i nivelul la care am coborat din 1989 incoace. Probabil ca se poate si mai jos de atat. Prefer totusi sa-i urmaresc filmele domnului Nicolaescu, decat ,, creatiile" astea noi. gen ICR si filme pe care ti-e jena sa le urmaresti din cauza ,,replicilor".
  • 0 (0 voturi)    
    film (Joi, 21 august 2008, 14:18)

    airam [anonim]

    Cred din tot sufletul ca Manuela Harabor ar fi fost o regina Maria de exceptie. Pacat. Nu sunt eu in locul celui care a ales-o. Nu sunt vrednica sa ma "opun" parerii domniei sale SERGIU NICOLAESCU. Iertare.