Regizorul Florin Iepan: Cred ca trebuie sa constientizam ca Romania are si un trecut fascist

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Miercuri, 6 august 2008, 10:27

Florin Iepan
Foto: Discovery Campus
In octombrie 1941, dupa ce armata romana a intrat in Odessa, in fostul sediu al NKVD-ului a fost instalat comandamentul armatei romane. Minata de partizanii sovietici, cladirea sare in aer si ucide 90 de militari. Infuriat, Ion Antonescu cere ca pentru fiecare soldat si ofiter roman mort sa fie executati cate 200 de comunisti, iar evreii sa fie luati ostateci. O zi mai tarziu, aproape 20.000 de evrei (dupa altii, 22.000) – adica populatia evreiasca a Odessei - sunt stransi in noua magazii din satul Dalnic, langa Odessa. Magaziile sunt stropite cu benzina si li se da foc. Cei stransi in magazii pier in incendiu. La peste 65 de ani departare, documentaristul Florin Iepan se pregateste sa realizeze un film despre masacrul de la Odessa.

Nascut la Timisoara si absolvent al scolii de film din Bucuresti, Iepan s-a mai ocupat in documentarele sale de “decretei”, de Johnny Weismüller si Bela Lugosi sau de vampirii din Transilvania. El se numara printre fondatorii lui DocuMentor, prima asociatie a realizatorilor de film documentar din Romania, si este, alaturi de Alexandru Solomon, primul documentarist roman care a descoperit parghiile coproductiilor internationale.

Cu “Odessa”, Iepan nu-si propune un portret al lui Ion Antonescu (pro sau contra), ci un film in care sa demonstreze ca Romania a avut un trecut fascist si antisemit pe care e timpul sa si-l asume.

“Si astazi majoritatea romanilor e convinsa ca “tarisoara“ a fost o victima a istoriei, a marilor puteri, a strainatatii in general. Ideea ca Romania a dus un adevarat razboi de cucerire si de purificare etnica in Est nici acum, in anul 2008, nu poate fi pusa in discutie”, spune Florin Iepan.

Cineastul a obtinut o finantare de la Centrul National al Cinematografiei si va realiza “Odessa” in coproductie Sub-cult-ura (Timisoara) si Starcrest Media (Frankfurt).


- In ce stadiu te afli cu filmul? Ti-ai terminat documentarea?
- Tocmai am terminat prospectiile in Ucraina. Incercam sa dam de supravietuitori ai masacrului de la Odessa, aflati acum in America si Israel, dar este foarte greu…. Strangem informatii, date, imagini si marturii, si ne pregatim pentru filmarile care o sa inceapa in curand.


- De unde interesul tau pentru masacrul de la Odessa?

- In opinia mea, aceasta e cea mai intunecata zi din istoria moderna a Romaniei, despre care noi si copiii nostri nu stim mai nimic. Mai mult, regimul Antonescu, figura Maresalului si prima perioada a celui de al doilea razboi mondial, in care Romania era aliatul Germaniei naziste, sunt privite cu indulgenta de catre o buna parte din societatea romaneasca.

Ziaristi, figuri publice, o parte din liderii de opinie care populeaza consistent spatiul public au pareri foarte nuantate despre regimul Antonescu. Istoria Romaniei a fost si este prezentata distorsionat din ratiuni politice si dintr-un fals atasament fata de figurile noastre istorice.


- Ion Antonescu a iesit pe locul cinci in finala de la “Mari romani”, show-ul organizat de TVR.
- Si astazi, majoritatea romanilor e convinsa ca “tarisoara“ a fost o victima a istoriei. Eu cred ca trebuie sa constientizam ca Romania are si un trecut fascist, ca o parte din populatia Romaniei interbelice a simpatizat cu ideile si cu liderii acestei ideologii, ca e incorect sa ne spalam pe maini spunand ca ideologia de extrema dreapta era apanajul exclusiv al miscarii legionare, din moment ce marea majoritate a crimelor comise impotriva evreilor si tiganilor apartin unor institutii ale statului roman.


- Cum te-ai gandit sa abordezi problema?
- S-ar putea ca acesta sa fie un film diferit de ceea ce se asteapta de la un astfel de subiect. Ma gandesc ca in egala masura este interesant sa vedem ce au de spus cei care au fost martori la acele atrocitati, dar si ce avem noi de spus, cei care azi incercam sa gasim o noua identitate nationala pentru Romania.

In ce masura adevarul istoric va intra sau nu in coliziune cu brandul de tara din mintea fiecaruia dintre noi? Ce suntem noi dispusi sa facem ca sa aflam adevarul despre un episod deja dat uitarii si aparent lipsit de importanta !?

Cu siguranta, unul dintre personaje va fi Antonescu, dar e gresit sa-i atribuim doar lui vina pentru cele intamplate atunci. In viziunea mea, Antonescu era un exponent al epocii, un produs al mentalitatii dominante din societate (cum a fost si Ceausescu, in buna masura.). Un alt personaj interesant e fostul primar al Odessei – instalat acolo de Antonescu – Pantea, o figura mai degraba luminoasa in contextul acela de incrancenare si violenta. El n-a ezitat sa–i scrie direct lui Antonescu si sa denunte crimele impotriva evreilor din Odessa.


- Ai gasit si romani care au participat la masacru?
- Aici avem o problema: veteranii nostri nu fac altceva decat sa idealizeze participarea fiecaruia dintre ei la razboi. E foarte greu sa-i faci acum sa-si aminteasca ceva rau sau dureros. Au fost niste eroi ai neamului si trebuie sa ramana eroi, cam asta e realitatea.
Dar e dificil sa gasesti acum, in 2008, contemporani ai acelor evenimente…

In lipsa lor, s-ar putea sa fiu nevoit sa mut atentia acestui documentar asupra generatiei mele si sa cercetez  daca nu cumva lipsa noastra de interes si compasiune fata de victimele Romaniei fasciste nu ascunde ceva grav si mai profund care ne-ar putea face sa ne intrebam in ce masura noi am fi reactionat altfel daca eram in locul bunicilor nostri.


- O sa exprimi un punct de vedere transant in film sau il vei lasa pe spectator sa decida singur ce sa creada?
- Eu nu cred ca se poate fara sa exprimi un anumit punct de vedere. Diferenta intre un documentar bun si unul prost e aceea ca punctul de vedere al autorului devine treptat si imperceptibil si punctul de vedere al spectatorului, si asta nu datorita unei abilitati speciale, ci mai ales gratie onestitatii autorului in raport cu subiectul.

Nu trebuie sa uitam ca vorbim despre niste oameni obisnuiti, care intr-o buna zi, fara sa stie de ce si cum, s-au trezit inchisi intr-un depozit alaturi de copiii si parintii lor, si au asteptat in tacere pana au simtit miros de fum si au realizat ca nu mai au nici o scapare… Si toate asta de ce ? Pentru ca undeva, intr-o alta tara, Romania, parerea generala despre evrei era mai degraba proasta decat buna. Asta a fost.


- Ce exista acum pe locul celor noua magazii de la Dalnic?
- Exista doar un monument pierdut intr-un lan de grau. Pana o sa filmam noi acolo, la Dalnic, probabil ca graul n-o sa mai fie…,dar subiectul raman in picioare.


- Ce imagini de arhiva ai?
- Nu exista foarte multe imagini de arhiva legate direct de masacrul de la Odessa. In schimb, sunt o multime de filme de propaganda sovietice, germane si romanesti care dau ocol povestii noastre. Problema mea e legata de modalitatea in care pot folosi aceste imagini, gandite de la bun inceput ca instrumente de manipulare, fara sa aduc o atingere adevarului istoric.


-Te-ai gandit sa faci si reconstituiri?
- Aici nu am luat o decizie, e un teren alunecos de care autorii romani de film documentar abuzeaza in ultimul timp. O sa vad cum decurg lucrurile si poate o sa ajung  in punctul in care o sa introduc  un plan fictional in poveste.


- Crezi ca le vei modifica optica celor care vorbesc despre Ion Antonescu ca despre un erou?
- Eu nu vreau sa fac un film despre Antonescu, respectiv pacatele acestui personaj. El mi se pare o figura reprezentativa pentru epoca si mentalitatea romanilor din acea vreme. Dar a spune ca Antonescu a facut si lucruri bune pentru tara e ca si cum ai spune ca Hitler a facut si autostrazi sau ca era un om sensibil, cu un real talent pentru pictura.

Antonescu are pe constiinta vietile a sute de mii de civili. Opiniile lui rasiste si antisemite nu sunt un secret pentru nici un om documentat si, chiar daca nu ne convine, trebuie sa admitem ca Romania sub conducerea lui a ucis mai multi evrei si tigani decat Italia lui Mussolini.  Dar, ma intreb, putem spune ca Antonescu e singurul vinovat? Oare Casa Regala, politicienii si o parte din personalitatile din epoca nu pot fi privite si din alt unghi decat ca victime ale tavalugului comunist care a urmat razboiului?

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6487 vizualizari

  • +4 (26 voturi)    
    Good (Miercuri, 6 august 2008, 10:40)

    ast [anonim]

    Negarea si fuga de responsabilitate a societatii romanesti in legatura cu trecutul fascist, sau chiar aclamarea lui sunt deplorabile. Poate prin informarea mai buna despre acele vremuri vom reusi sa scapam de astfel de miscari, sa facem si noi pasi spre un sistem de valori europene.
    • -3 (25 voturi)    
      @ast (Miercuri, 6 august 2008, 11:06)

      nonExpertu [anonim] i-a raspuns lui ast

      Nu se pune problema de negare sau fuga de responsabilitate... Am fost pro-vest(filo-germani, filo-francezi, ce vreti dvs) si suntem...
      Dar faptul ca pe masura ce trec anii numarul evreilor ucisi in Romania creste de la an la an e suparator... si mai ales privit din prisma economica a compensatiilor cerute de organizatiile evreiesti pentru fiecare evreu ucis (50.000 USD/decedat)
      Ce se uita sa se pomeneasca aici si se pare ca si in documentar e motivul pentru care evreii, sau elita evreiasca in special, a generat atitudinea anti-evreiasca a romanilor fata de ei! Erau Comunisti, pro sovietici! De ex: Paul Goma descrie detaliat aceste lucruri... Si personal ma indoiesc de comparatia cu numarul victimelor lui Musolini...
      In schimb pe autorul acesui viitor documenar il caracterizez drept "anti-antonescian" desi el isi proclama obiectivitatea? de ce?
      • +5 (21 voturi)    
        Principii (Miercuri, 6 august 2008, 11:51)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui nonExpertu

        Pentru dumneavoastra orientarea politica reprezinta o justificare pentru un genocid ? La fel au facut si comunistii in Romania cu cei de alta orientare politica. Comunismul a fost condamnat oficial in tara. De ce sa negam genocidul comis de regimul Antonescu ? Orice justificare i-am cautat genocid ii va ramane numele.
        • +3 (15 voturi)    
          orientare politica... (Miercuri, 6 august 2008, 14:24)

          nonExpertu [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          D-vs uitati ca anii aceia erau ani de razboi! Puteti sa delimitati razboaiele de orientari sau ideologii politice?? Probabil singurul razboi din istorie a carui miza a fost non-politica e cel Troian!
          Nu sunt de acord cu termenul GENOCID, ci cu cel de MASACRU, pentru ca nu intreaga comunitate evreiasca din Romania a fost distrusa la Odessa(Statisticile oficiale -comuniste- aratau ca in '47 la noi traiau cam 1mil de evrei)
          Prin faptul ca discut despre conditiile politice de atunci, nu intentionez sa neg masacrul de la Odessa ci doar sa va aduc de'aminte ca modul d-vs de gandire actual nu se potriveste cu cel din anii '43/'44. Acest masacru de la Odessa nu este cu nimic mai prejos cu deportarile facute de rusi(ulterior) in Siberia, cu deportarile facute de comunisti(tot ulterior) in Baragan: doar rapiditatea "rezultatelor" difera ....
          • -1 (17 voturi)    
            totalitarisme (Miercuri, 6 august 2008, 15:15)

            PaulR [utilizator] i-a raspuns lui nonExpertu

            Romanii nu au omorat evrei doar la Odessa ci in toata Transnistria in lagare si pe parcursul deporarilor. Nu vreau sa scuz cu nimic crimele comunistilor dar nu despre ele e vorba aici.
          • -1 (3 voturi)    
            orientare politica.. (Joi, 7 august 2008, 8:34)

            pringoarna [anonim] i-a raspuns lui nonExpertu

            uite stimabile cum iti creste cota de la -4 la +9 cand incepi sa-ti revizuiesti parerile si devii mai putin obiectiv si ami mult...pro-subiect film. Este suficient sa recunosti Masacrul si faptul ca nu negi ce s-a intamplat la Odessa. Oare, chiar s-o fi-ntamplat????
        • -1 (1 vot)    
          Te vad om destept , scuze, Dalli face genocid? (Joi, 7 august 2008, 22:51)

          dl. Nedumeritu [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          in masa cu filmul lui de amarastean ,nu vezi ca e urat ca porku, problema este ca figurantii de la Dalli ne iau inca banii -te intreb ca te vad om citit -mai au sau nu mai au contract cu Primaria Generala ?e abuz frate, e genocid ce fac astia de la Dalli cu noi !
    • 0 (6 voturi)    
      ...un plan fictional in poveste... (Joi, 7 august 2008, 1:01)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui ast

      Si daca in afara 'adevarului istoric' mai mult sau mai putin deformat, denaturat si unilateral prezentat, romantat, condimentat, umplut de sange si noroi dupa vrerea scenaristului, vedem si o realitate prezenta, cel putin la fel de tragica:

      Un gunoi uman, in goana sa dupa notorietate si finantare grasa, cauta un subiect mai mult decat exploziv: trecutul insangerat si incrancenat al propriului popor (nu glorios, ca ar fi cazut in banal si derizoriu, probabil ne avand capacitatea de a se ridica macar la nivelul lui Sergiu Nicolaescu). Gaseste astfel finantare aparent partial interna, desi are in mod evident cel putin doua surse externe extrem de interesate, daca nu certe, cel putin potentiale, atat pentru documentare cat si pentru resursele financiare. Si nu ma refer la cele mentionate in articol.

      Filmul se anunta din start un mare succes pe aceleasi piete externe interesate in dezgroparea... anumitor fragmente ale istoriei.

      Acum, sa imi iertati curiozitatea si ignoranta, dar incerati sa raspundeti la urmatoarele intrebari:

      - Domnul Iepan este coerent si limpede la creier? Ce cauta 'un plan fictional in poveste', daca tocmai s-a apucat sa realizeze un documentar, si daca scopul declarat este relevarea adevarului istoric? Poate pentru ca in acest caz ar fi fortat sa il respecte (adevarul) si sa il sustina cu documente si marturii incontestabile, dar nu asta isi propune; Poate ca ii vom vedea in acest film, pe generic, pe Luke si Vader, alaturi de Antonescu, Pantea si Hitler!?

      - Puteti nominaliza macar un singur documentar ce isi propune sa demaste atrocitatile comise de catre o natie X data, in timpul unui conflict armat bine determinat, documentar realizat si regizat de catre personaje de aceeasi nationalitate X, cu fonduri proprii? Daca da, va rog sa nominalizati 'proiectul', daca nu, atunci domnul Iepan reuseste ceva unic in istoria omenirii. Este adevarat, ceva extrem de rusinos pentru sine si nu numai.
      • 0 (6 voturi)    
        un plan fictional.. (Joi, 7 august 2008, 8:42)

        pringoarna [anonim] i-a raspuns lui Vali

        as completa: si uite asa vom mai primi un premiu pe la nu'sh'ce festival de rasunet european, ca deh', am combatut bine dom'le si am aratat lumii ca stim sa ne facem autocritica (mostenire, probabil, de la cei ce au adus comunismul in Romania si in lume-cunoscatorii stiu bine!!) ne-am pus cenusa in cap si ne-am spalat de pacate cerand iertare lumii ca...existam!!! Carare batuta, succes asigurat!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e voie anti semit ,dar anti dalli e voie ? (Vineri, 8 august 2008, 19:08)

      dl Anti Rabic [anonim] i-a raspuns lui ast

      Eu va intreb cat tip fascistii de la Dalli ne mai taxeaza in parcari daca Primaria Generala a rupt contractul ?
      il somez pe regizorul Oprescu sa faca un film despre abuzurile Dalli ! iar poporul bucurestean sa isi asume trecutul dallist !
  • -3 (25 voturi)    
    Oamani importanti (Miercuri, 6 august 2008, 10:54)

    iancu [anonim]

    In Cluj strada Primaverii a fost redenumita... Numele nou este maresal Ion Antonescu.
    Daca in vreun oras german o strada ar purta numele lui Hitler, sau in Italia numele lui Mussolini, sau in Ungaria numele lui Horthy etc. ce scandal ar fi.
    Doar in Romania se poate asa ceva!
    • +8 (8 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 6 august 2008, 17:15)

      ana [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Strada se cheama "Primaverii", nu mai raspandi minciuni!
      • -2 (12 voturi)    
        Ianku raspunde de starea de spirit ! (Miercuri, 6 august 2008, 20:44)

        Michel de Nostradamus [anonim] i-a raspuns lui ana

        In primul rand draga Anca ca la Dalnic nu au fost 9 magazii ,au fost doar 4
        In al doilea rand ca nu au fost 22 000 de evrei au fost maxim 4000(fapt dovedit la procesul maresalului Antonescu )
        in al treilea rand inainte de razboi erau 700.000 de evrei in Romania ,dupa razboi in 1948 au fost numarati la recensamant 1.000.000 _cum s-au inmultit e un mister istoric daca tot au pierdut atatia in razboi
        in al patrulea rand nu ma mir ca bolovanul de regizor in pana de bani e timisorean -astia au facuto si de Revolutie dintro banala Lovitura de Stat militara (chiar ieri s-a consumat una identica in Mauritania )
        in al cincelea rand e de bon ton sa faci bani din nenorocirea evreilor in Holocaust -si Stelian Tanase- alta sugativa- a incercat un scenariu de film in domeniu
        Iti dai seama ca evreii nu iarta nimic si daca cifrele vehiculate de bolovan ar fi fost reale
        plateam cu capul
        dar nu orice gunoi care se declara evreu chiar si este ! un evreu adevarat traieste doar in Israel restul sunt ...nu vreau sa spun ca ma condamnati de pomana !
        • 0 (4 voturi)    
          n-am inteles (Miercuri, 6 august 2008, 22:55)

          ana [anonim] i-a raspuns lui Michel de Nostradamus

          Oare cui i-ai raspuns? ca mie sigur nu!
          • -1 (3 voturi)    
            am raspuns doar pentru adevar ! (Joi, 7 august 2008, 22:28)

            Michel de Nostradamus [anonim] i-a raspuns lui ana

            am completat doar faza ta cu strada Primaverii ! ai zice ca toata Haifa ne pune la index la cate basme se preteaza unii si altii pentru falsificarea istoriei
  • +3 (13 voturi)    
    vedem si noi un film misto? (Miercuri, 6 august 2008, 10:54)

    Gerorge Dudescu [anonim]

    Lasind la o parte politica, cred ca va fi un subiect si film interesant. Nu stiu daca in ceea ce priveste un film artistic trebuie sa respecte 100% realitatea istorica. Important este sa placa filmu nu?
    Goldfinger, matale ai verificat daca ceea ce zice Iepan este sau nu adevarat? Sau doar te ratoiesti ca un adevarat roman ce esti?
    • +3 (13 voturi)    
      e adevarat (Miercuri, 6 august 2008, 11:10)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui Gerorge Dudescu

      e adevarat... doar ca cifrele sunt 'un pic" umflate si motivele sunt privite doar unilateral...
      exact ca citatele extrase din context...
  • +12 (18 voturi)    
    trebuie sa ne asumam istoria (Miercuri, 6 august 2008, 11:10)

    Karellen [anonim]

    asa cum a fost ea de fapt, prin faptele documentate si care nu pot fi puse la indoiala. constientizarea propriului trecut, cu bune si cu rele, este o dovada de curaj moral si caracter. nationalismele si inflamarile nu-si au rostul. exemplul Germaniei in ultimii 50 de ani mi se pare mai mult decat instructiv si demn de urmat
  • +8 (10 voturi)    
    inca o chestie (Miercuri, 6 august 2008, 11:10)

    nedumeritu' [anonim]

    Pai noi avem si un trecut comunist pe care nu ni l-am asumat inca. Nu vedeti cati il regreta inca pe Ceashka?
    • +4 (16 voturi)    
      in plus... (Miercuri, 6 august 2008, 11:14)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      pe vremea comunistilor au murit mult mai multi ca la Odesa...
      si cine ne-a adus si impus comunismul???
  • +1 (23 voturi)    
    E o porcarie !!! Cine il finanteaza ?? (Miercuri, 6 august 2008, 11:11)

    fane boy [anonim]

    Eu unul m-am saturat sa tot aud si sa vad, cum daca zici ceva ce nu este de bine despre evrei ca esti anti semit. Adica daca nu esti pro evrei esti anti semit.
    WTF !!! Sumtem chiat asa de prosti ??? O lume intreaga nu are voie sa zica nimic de rau de ei.
    In schimb de celalate religii se spun vrute si nevrute si nu se face atata tam tam. Adica musulmanii sunt raul lumii ... etc. Dar evreii ce sunt ?? Ca din cauza lor acum avem conflicte in Palestina si toate tarille arabe si africane urla pe la ONU de nesimtirea evreilor si nici o tara puternica nu ii asculta. Ca doar marile puteri sunt conduse din umbra de evrei.
    Si filmul poate sa prezinte niste crime de razboi, dar in contextul mare noi am fost niste mielusei pe langa rusii ( mama lor de rusi) dusmanii naturali ai romanilor.
    Asa ca domul regizor ... cine da bani sa ne autoflagelam pentru niste criminali rusi ????
    Si ideea cu romanii fascisti apartine rusilor, si folosita pana la exasperare de autoritatiile de la Chisinau si Tiraspol cand vor sa arate rautatea romaniilor si cand modifica istoria in interesul lor.
    Adica acum facem si filme in Romania pe baii KGB despre cat de rai sunt romanii.
    Halal natiune, mare carpa regizorul !!!
    Traiasca agentii rusi Ilescu, Nastase ( dovediti cu acte la Moscova) Patriciu, Tariceanu, Nicolai.
    • +2 (18 voturi)    
      M-am saturat... (Miercuri, 6 august 2008, 11:50)

      Cetatean al lumii [anonim] i-a raspuns lui fane boy

      - sa fim looseri (frunza in bataia vantului altor puteri)

      - sa ne credem mai buni decat suntem. Eu personal nu cred ca toti mitocanii pe care ii intalnesti zi de zi sunt evrei/tigani). Majoritatea sunt romani. VERZI poate.

      - Mi se f---e ca un om este roman/tigan/rus/american...Principalul sa fie OK.

      Dupa parerea mea, daca s-ar impusca toti mitocanii, Romania s-ar depopula.

      Pe scurt, m-am saturat de teoria conspiratiei universala impotriva Romaniei.

      Daca vrem sa traim intr-o tara mai buna, trebuie sa discutam subiectele delicate nu sa le aruncam la cos.

      Felicitari domnului regizor pentru curajul de a aborda miturile romanesti.
    • 0 (18 voturi)    
      aiureli (Miercuri, 6 august 2008, 11:56)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui fane boy

      fane boy mi se pare ca pierzi esentialul din aceasta poveste. Faptul ca rusii au facut facut crime sau ocupat tari dupa aceea sau ca in Palestina inca nu e pace nu sterge cu nimic crimele savarsite de statul roman. Chestia cu marile puteri conduse de evrei e doar o aberatie de tip 'teoria conspiratiei'. Daca ai citi de exemplu raportul comisiei prezidentiale pentru studierea Holocaustului în România ai vedea dimensiunea crimelor savarsite de romani. Raportul il gasesti aici http://www.presidency.ro/static/ordine/ICHR-2004.pdf
      A si renunta la stereotipii si mai deschideti mintea.
      • +3 (5 voturi)    
        a doua opinie... (Miercuri, 6 august 2008, 14:49)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        poate cineva vrea totusi o a doua opinie....
        http://paulgoma.free.fr/dl_links/publicistica/saptamana_rosie.php
  • +2 (18 voturi)    
    mnda (Miercuri, 6 august 2008, 11:14)

    ietena [anonim]

    Tare 'dragutz'! Ne mai aducem aminte? Mai scriem pe forumuri? Nu se shtia pana acum??? Eu personal shtiu lucrurile astea de la tatal meu şi de la unchii mei care au luptat pe acolo. Povesteau cu oroare, sila & rushine. & revolta! & mai shtiu shi altele de la martori oculari. Da' n-am avut voie sa vorbesc & daca am indraznit, am fost acuzat ca nu sunt bun rroman. La tv am auzit o data sau de doua ori lucrurile astea, zise cu jumatate de gura. Da' mai bine sa ascultam in continuare pe adevaratzii patriotzi, nazishtii de cartier, istoriografii de mahala etc. Hai, combatetzi! (ps: in mod evident, sunt ungur, evreu & negru. + agent vandut mai multor servicii secrete)
    • +2 (12 voturi)    
      nu fii suparat (Miercuri, 6 august 2008, 11:36)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui ietena

      nu te acuza nimeni de nimic...
      Cunosc povestea spusa de bunicu' si vecinii lui care au luptat in est... asa ca nu esti singurul!
      dar chestia asta cu "oroare, sila & rushine. & revolta" e literatura.... asta e realitatea razboiului... Crezi ca bolsevicii si-au tinut standardele la cote inalte de moralita si umanism, cand trageau in '41 in armata romana ce se retragea? sau cand au ucis civilii? Sau in timpul revoltei bolsevice de la Iasi? Sau actiunea de minare a sediului comandamentul armatei romane? Acei oameni ce au aruncat in aer sediul erau romani, nu? in plus orice razboi are o ideologie pe baza caruia se desfasoara... iar resposabilitatea(cel putin cea morala!) revine conducatorilor nu simplilor soldati... desigur fiecare soldat are partea lui de vina! Dar ma indoiesc sincer ca in contextul de atunci, vreun soldat ar fii avut sentimentele tale de acum...
    • +3 (11 voturi)    
      Pai cum sa nu le fie rusine !! (Miercuri, 6 august 2008, 11:47)

      fane boy [anonim] i-a raspuns lui ietena

      Ai nostri dupa ce au eliberat Basarabia sau mai racorit si nu au vrut sa mai continuie in pustia rusa cu atacul... pana aici totul noarmal ca erau oameni normali si nu pusti mercenari precum americanii acum in Irak care sunt acolo doar pentru bani si distractie !!!
      Dar cred ca le e rusine ca nu au cucerit de tot RUSIA, avand in vedere ce atrocitati, ce deportari si ce comunism a adus peste noi si peste Europa de Est.
      Daca stiau ei cum o sa fie cred ca ii omorau pe toti, absolut pe toti, sa nu mai ramana samanta de rus si sovietic.
      Cred ca de asta le era rusine sa zica pe strada ca au luptat la rusi, pentru ca nu au invins dar si de frica comunistilor.
  • +3 (15 voturi)    
    Asumare (Miercuri, 6 august 2008, 11:21)

    Cenusa-n cap [anonim]

    Poate ca in film o sa spuna si de ce or fi fost luati ostatici evreii. Daca tot veni vorba de asumare, pana acum nimeni nu si-a asumat instaurarea comunismului in lume...
  • +6 (18 voturi)    
    Pe cand si un film pro-Antonescu? (Miercuri, 6 august 2008, 11:31)

    Petre [anonim]

    Pentru a respecta obiectivitatea si a nu inclina balanta nici intr-o parte nici in cealalata, ar trebui facut si un film in care sa se sublinieze partile pozitive ale guvernarii Antonescu.

    Dar cum evreii nu vor finanta niciodata asa ceva, nu o sa avem decat filme cu o tematica voit unilaterala in care "ne asumam trecutul anti-semit".

    Nu-i asa domnul regizor Iepan???
    • -1 (17 voturi)    
      relativism aiurea (Miercuri, 6 august 2008, 12:22)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Petre

      Ce parti pozitive mai Petre? Si de ce ar finanta evreii (la cine anume te referi?) documentarul asta al tau?
      Ce fel de echivalare morala vrei sa faci? Faptul ca s-a construit ceva sau ce s-a dus un razboi cu rusii pentru tine anuleaza faptul ca statul roman condus de Antonescu a omorat peste 200.000 de oameni doar pentru ca aveau o anumita etnie? Puneti ordine in moralitate.
      • +4 (10 voturi)    
        despre relativism... (Miercuri, 6 august 2008, 14:33)

        ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Mai citeste Paul Goma sa vezi cum noi am ajuns sa "omoram" 400.000 de evrei....cu date din arhiva armatei romane, nu cu speculatii a nu'stiu ce rabin de pe ce taramuri... te lamureste mai mult decat raportul de care pomeneai mai sus...
        • -1 (13 voturi)    
          aiureli (Miercuri, 6 august 2008, 15:19)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

          Nu au fost 400.000 de mii ci mai putini, nu ca asta ar face oroarea mai mica. Paul Goma nu e istoric (nu a studiat dovezile) ci un scriitor cu porniri antisemite. Nu doar comisia prezidentiala a studiat aceste lucruri ci zeci de alti istorici. Eu vorbesc despre istorie, studiu stiintific si dovezi iar tu aduci scriitori si rabini in discutie.
          • +2 (8 voturi)    
            pai... ma insel eu? (Miercuri, 6 august 2008, 16:25)

            ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Pai nu 400.000 de evrei e cifra din raportul pomenit de dvs??
            Nu 400.000 e cifra de la templul Coral din Bucuresti? Parca tovarasul Ilici a participat la dezvelirea ei!
            Ma insel? Iarasi ????
            :D
            • 0 (12 voturi)    
              numere (Miercuri, 6 august 2008, 17:11)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

              Raportul a concluzionat ca ca "intre 280.000 si 380.000 de evrei romani si ucrainieni au fost omorati sau au
              murit in timpul Holocaustului in Romania si in teritoriile aflate sub controlul sau."
              Ca au fost 280.000 sau 380.000 mi se pare mai putin important. Ce mi se pare mai important e ca sute de mii de oameni au fost omorati de un stat care avea obligatia daca nu sa-i protejeze, macar sa-i lase in pace. Spre deosebire de tine ioio nu gasesc nimic de zambit in toata povestea astea.
              • +1 (9 voturi)    
                protectie... statala! (Miercuri, 6 august 2008, 18:00)

                ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Desigur....
                te gandesti la "protectia" aplicata de SUA cetatenilor inchisi la Guantanamo? Sau la protectia de care beneficiaza Palestinienii in lagarele lor?? Nu-i asa????
                Doar asta e versiunea moderna a evenimentelor de atunci!
                si acum ca si atunci, cifra nu conteaza! e doar statistica de partea invingatorilor!
                Din cate stiu eu protectia, vine cand tu areti respect(cel putin asa spune teoria!)
                • +1 (9 voturi)    
                  aiureli (Miercuri, 6 august 2008, 18:54)

                  PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

                  Nu, nu la asta ma refer ioio. Ma refer la protectia pe care trebuie sa o acorde un stat cetatenilor sai sau civililor din teritoriile pe care le cucereste. Multi din cei deportati si omorati erau cetateni ai statului roman si statul roman i-a omorat.
                  Si ce naiba are de-a face politica SUA de acum cu ce s-a intamplat acum 60 de ani in Basarabia si Transnistria? Plus ca faci pararele nelalocul lor; ai auzit ca americanii sa fi adunat 10.000 de irakieni intr-un loc si sa le dea foc sau sa ii impuste? In loc sa realizezi enormitatea faptelor comise atunci te lansezi in a face comparatii aiurea care oricum nu pot legitima crimele.
              • +1 (3 voturi)    
                ba conteaza (Vineri, 12 noiembrie 2010, 14:03)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                PaulR, spui "ca au fost 280.000 sau 380.000 mi se pare mai putin important". Ba e foarte important, denota seriozitatea documentarii si impartialitatea unei anchete. Stalin a gandit ca tine: "moartea unui om e o tragedie. Moartea a 100.000 de oameni e statistica".
                Cand e vorba de victimele pe care le-ar fi facut romanii, nu conteaza o suta de mii in plus sau in minus, dupa cum nu conteaza ca erau din Ardealul de Nord ocupat de horthysti sau dintr-o regiune de front administrata de trupele germane.
                Cand mor sute de mii de romani, nici atunci nu conteaza. Ii ador pe cei care urla de jalea altora, dar n-au macar decenta sa verse o lacrima pt propriul popor, admitand ca fac parte din el si n-au venit pe tancurile sovietice in 1944.
  • +2 (18 voturi)    
    respect (Miercuri, 6 august 2008, 11:35)

    Maze [anonim]

    Mi-as fi dorit ca domnul Iepan sa fi fost comandantul Armatei Romane in perioada aia sa vedem ce putea face dumnealui in situatia creata.

    Multora le place sa critice sau sa isi dea cu parerea... despre Antonescu. Daca sunt asa de valorosi si au solutii ar trebui sa se implice si acum.

    Retineti ca Antonescu a refuzat ultima impartasanie inaintea executiei. in traducere inseamna: SUNT RESPONSABIL PENTRU TOATE GESTURILE PE CARE LE-AM FACUT. Vorbim de un om care are un trecut cu decizii extrem de grele in spate. E un gest de mare demnitate umana luat de un om care si-a iubit tara.

    Din pacate suntem o natie care prefera sa supravietuiasca in prezent. Nu ne aparam trecutul si nici nu ne intereseaza sa il cunoastem, nu ne respectam adevaratii eroi care au facut ceva pentru noi ca tara.

    In fiecare an o delegatie germana vine si depune o coroana la mormintele soldatilor germani din Romania. O natie care isi respecta trecutul poate sa isi creeze un viitor.
    • +2 (16 voturi)    
      fals patriotism (Miercuri, 6 august 2008, 12:28)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Maze

      Da Maze si statul roman are grija de mormintele romanilor morti prin Ucraina, Moldova, Rusia etc.; exista Oficiul National pentru Cultul Eroilor http://www.once.ro/ . Dar ce are de-a face cultul celor morti in razboi cu faptul ca la ordinele conducatorului statului roman au fost omorati sute de mii de oameni doar pentru ca erau evrei? Uciderea premeditata a civililor in razboi se numeste crima de razboi, nu fapta de eroism. Vad ca multi ar trebui sa isi clarifice de unde incepe si unde se opreste patriotismul.
      • 0 (12 voturi)    
        Stiti ce este interesant? (Miercuri, 6 august 2008, 17:06)

        gicad [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Culpabilizarea asta a noastra vis-a-vis de trecut. Eu incep sa ma simt vinovat si pentru ce a facut Tepes sau Mihai Viteazul care i-a ars pe toti creditorii in conacul Buzestilor. In situatia respectiva decizia luata parea corecta si cred ca este suficient un documentar realist si impartial care sa puna totul in lumina perioadei respective. Cum spunea cineva mai sus masacru este un termen mai adecvat decat cel de genocid. Razboaiele sunt pline de "evenimente" de acest fel pe care e bine sa le cunoastem si sa le evitam in viitor. De aici pana la culpabilizarea eterna a copiilor si copiilor nostrii cred ca este cale lunga. Si legat de evrei e bizar cum acum fac exact ce altii le-au facut lor incepand cu zidul cel nou si terminand cu atitudinea fata de toata lumea.

        In rest numai de bine
        • -1 (11 voturi)    
          comparatii comparatii (Miercuri, 6 august 2008, 19:13)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui gicad

          gicad nu e vorba de culpabilizarea ta sau a mea pentru ce a facul Tepes sau Mihai Viteazul. Pentru mine nici nu e vorba de culpabilizare; nu ma simt personal vinovat pentru ce au facut unii cu cateva zeci de ani inainte sa ma nasc. Accept si regret ce s-a intamplat. Dar cred ca exagerezi facand aceste comparatii. In cazul de fata vorbim de secolul 20, cand astfel de crime erau interzise (Conventiile de la Haga), cand existau regului ai razboiului si nu e vorba despre Evul mediu si ale lui barbarii.
          Lucrurile astea s-au petrecut in perioada vietii unor oameni care inca traiesc. Nu e vorba de o lume total diferita. Nu minimiza ce s-a intamplat prin comparatii nepotrivite. Situatia din Palestina e regretabila dar nu are de-a face cu modul in care romanii (despre noi e vorba aici nu despre israel) si-au tratat minoritatile (evrei si tigani).
          • +2 (4 voturi)    
            absolut ordinara opinie! (Joi, 7 august 2008, 10:12)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            sa culpabilizam colectiv? sigur ca da! deci suntem killeri! pe cand RAF si US Air Force, care bombardau orasele germane, romanesti, japoneze, etc "pt a mina moralul populatiei si a o face sa nu mai sustina efortul de razboi al propriilor tari" au respectat Conventia de la Haga, nu? ai idee cati civili au fost asasinati in acele bombardamente? de ce naiba nu putem scrie istoria reala ci doar pe cea a invingatorilor? e gretos
    • +6 (12 voturi)    
      legile si obiceiurile razboiului (Miercuri, 6 august 2008, 13:02)

      george [anonim] i-a raspuns lui Maze

      Legat strict de Odessa, lucrurile stau asa cum arata regizorul. Minarea cladirii in care fuctiona Comandamentul Roman(cred ca era Palatul Sindicatelor?!) s-a facut inainte de parasirea orasului de trupele sovietice, minele fiind incastrate in pereti si nu au putut fi detectate nici de genistii romani si nici de cei germani care au verificat acest aspect.
      Dar, razboiul se duce conform legilor si obiceiurilor razboiului. Aceste legi nu permit executii fara judecata, cu atat mai mult executii colective sau masuri de represiune impotriva civililor, ceea ce evident s-a intamplat la Odessa.Aceste fapte pe care noi romanii, rusii si alte popoare mai putin civilizate le percepem ca fapte aproape normale, in tari cu traditie juridica ele apar asa cum sunt: crime de razboi.
      Cei care au comis atentatele, daca erau prinsi si indeplineau conditiile ( ex. :nu purtau uniforma Armatei Sovietice)pentru a fi judecati de Curtea Martiala pentru terorism. Altfel, daca erau militari sovietici in misiune, nu puteau fi decat trimisi in lagarul de prizonieri!
      Deci, in orice activitate umana, inclusiv in razboi, trebuiesc respectate legile, altfel ne lamentam ca exista conspiratie impotriva noastra!
      Si nu uitati, pe 11 decembrie 1941, Romania a declarat razboi SUA, si americanii nu-i vor ierta acest fapt niciodata Maresalului Antonescu, indiferent cat ne vom stradui noi sa-l reabilitam, el va ramane pentru ei criminal de razboi!
      • -6 (14 voturi)    
        crima de razboi (Miercuri, 6 august 2008, 14:00)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui george

        George sunt de acord cu tine cu exceptia ultimei tale propozitii. De ce ar trebui sa-l reabilitam noi pe Antonescu? Cum ce spui in restul mesajului e adevarat inseamna ca Antonescu e criminal de razboi. E criminal pentru ca la ordinele lui au fost omorati sute de mii de civili neinarmati nu pentru ca vor americanii asta.
        • +5 (9 voturi)    
          Antonesc criminal de razboi (Miercuri, 6 august 2008, 17:11)

          gicad [anonim] i-a raspuns lui PaulR

          Prin prisma comentariilor de mai sus aveti dreptate - e criminal de razboi. Partea frumoasa e ca alti criminali de razboi (Stalin, Roosevelt) au fost in tabara invingatorilor si crimele lor au devenit "actiuni colaterale". Hirosima si Nagasaki au dus la moartea a zeci de mii de civili fara a fi judecati dar pentru ca nenea care a dat ordinul a castigat nu se face zgomot si nimeni nu-l trateaza de criminal. Depinde din ce tabara privesti lucrurile (la fel cu tradatorii anticomunisti deveniti eroi dupa caderea regimului)

          Istoria se repeta iar adevarul apartine invingatorilor - nu mai stiu cine zicea asta dar mare dreptate avea
          • -4 (12 voturi)    
            alte comparatii (Miercuri, 6 august 2008, 19:18)

            PaulR [utilizator] i-a raspuns lui gicad

            Nu Roosevelt a ordonat lansarea bombelor atomice ci Truman. Americanii au facut-o pentru a opri razboiul si pentru a salva mii de vieti ale soldatilor lor. Romanii si nazistii au omorat evrei pentru ca erau evrei si pentru a avea un stat "pur". E o diferenta totusi.
            Lumea e constienta ca armata rusa a comis numeroase abuzuri si atrocitati (mai ales in Germania). Asta nu scade cu nimic gravitatea faptelor comise de germani, romani si alti aliati ai lor.
            • +3 (5 voturi)    
              stat "pur" ???? (Joi, 7 august 2008, 9:25)

              ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

              Asta e chiar propoaganda sionista....
              In Romania singurii care au vrut un stat PUR in acea perioada au fost legionarii, care au cam fost "curatati"...tot de raul Antonescu!
              Iar faptul ca in Basarabia(zona de razboi - dupa cum se stie !) evreii au fost luati la gramada, nu justifica afirmatia d-vs de ucidere a lor pentru un stat "pur"... De remarcat ca Antnescu a avut ceva de'mpartit cu in special cu evreii din Basarabia si cu tiganii din Bucuresti...
              De ce cu evreii basarabeni? Pentru ca faceau "rezistenta" pro-rusa- si e vorba de spionaj activ! Din cate stiu la ora actuala nu exista modalitati de deosebire riguros delimitate si trasate de a deosebi un "partizan" de un civil. Spre exemplu, din actiuile ideologilor d-vs rusi din acea perioada, pentru o singura persoana suspectata ca a colaborat cu germanii, au ras din temelii tot satul : adica au macelarit oamenii, animalele au dat foc la case s-au le-au dinamitat cu tot cu ocupani inauntru(vezi istoria Ukrainei)...
              Dar pentru ca nu e "drama" poporului evreu, e mai putin important... Cand militiile bolsevice atacau refugiatii din basarabia in '41, militii conduse de intelectuali pro-comunisti evrei, cand i-au ucis, jefuit, batjocorit.... nu conteaza! Aceasta e drama poporului roman nu a celui evreu!
              Noi n-avem voie sa ne vedem de durerea noastra si sa ne aparam trecutul, suntem obligati prin lege sa aparam istoria altui stat Israel! de, asa ne obliga comunitatea Europeana....
      • +3 (7 voturi)    
        viziune moderna... (Miercuri, 6 august 2008, 14:39)

        ioio [anonim] i-a raspuns lui george

        imi pare rau dar aveti o viziune moderna, a nu spune idilica sau utopica, despre ce inseamna razboi...
        sper sa nu aveti ocazia sa vedeti sau sa-l simtiti.... va veti schimba opinia... va asigur!!
        Oare in Irak cand se trage in civili, pe motivul ca nu opresc suficient la semnalul unui soldat sau ca sunt adunati mai multi de 5 in aceeasi casa... e pe aceleasi principii enuntate de d-vs????
        Si va erijati in judecator al normelor morale din ani '40?
        • -4 (14 voturi)    
          viziune umana si legala (Miercuri, 6 august 2008, 15:25)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

          Adica vreti sa spuneti ca in anii '40 era ok sa omori sute de mii de civili si sa nu fii vinovat pentru asta? Era cumva ok pentru ca se practica si in alte parti? (de fapt romanii au inceput sa omoare evrei in masa inaintea Germaniei asa ca argumentul asta nu functioneaza). Asta inseamna in viziunea dumneavoastra judecarea in raport cu realitatile acelor vremuri? Ar trebui oare sa va amintesc ca masacrarea preditata a civililor era o crima de razboi si in acele vremuri si ca nazistii din Germania si din alte tari au fost judecati dupa razboi tocmai pentru acest tip de crime?
          • +3 (11 voturi)    
            noi mai tari ca germanii????? (Miercuri, 6 august 2008, 16:17)

            ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Stalin a omorat milioane! si asta e statistica!
            Noi(ca romani am omarat mii) si asta e CRIMA! Dr.W Filderman scria in '58 ca << cifra totala a evreilor morti ucisi pe teritorilu romanesc...fiind 15.000>>>
            UNDE au inceput Romanii omorarea evreilor in masa? CAND?
            Nazistii au fost judecatii, aveti dreptate! Pentru ca au pierdut! Nu si rusii care au facut aceleasi fapte! Doar daca privim in isoria Ukrainei cu zecile de sate arse si populatia macelarita doar pentru ca se banuia ca e filo-germana! Sa nu mai vorbim de sarbi care patesc acum acelasi lucru!
            Asta dovedeste ca doar invinsii platesc!!!
            • -2 (14 voturi)    
              completari (Miercuri, 6 august 2008, 17:03)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

              Romanii au omorat evreii in special pe teritoriul Transnistriei si nu pe teritoriul propriu zis al tarii asa ca ce spunea Filderman se aplica doar pe o parte a teritoriului. In 1941-1942 conducatorii militari germani erau ingroziti de faptul ca romanii doar omorau evreii si ii lasau pe marginea drumurilor sa putrezeasca ori asta risca sa provoace epidemii. Militarii germanii ajunsesera sa faca demersuri la Berlin sa ii mai tempereze pe romani.
              Faptul ca Stalin a omorat milioane de oameni si nu a fost judecat il face cumva mai putin criminal? Daca rusii nu isi recunosc crimele inseamna ca trebuie si noi trebuie sa le ascundem pe ale noastre?
              • +3 (9 voturi)    
                alte completari (Miercuri, 6 august 2008, 18:26)

                ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Filderman se referea la intreaga tara si exemplifica detaliat pe fiecare regiune in parte.
                Evenimentele de care vorbiti sunt petrecute majoritatea in Basarabia(recent eliberata)
                - mai rar in tara - exceptie facand rebeliunea legionara din Bucuresti - unde au murit vre-o 500 de persoane, din care s-au estimat ca 144 fiind evrei(procesul deschis dupa 44 de comunisti pe subiect a fost inchis fara nici o concluzie si fara a modifica semnificativ numarul victimelor )
                Cat despre aceste evenimente,in zonele rurale, le-au cazut victime toti aceeia care aveau ceva polite de incasat si mai putin persoane nevinovate(ca numar), cifrele cu privire la numarul victimelor variin in functie de sursa . Cert este ca acum se speculeaza ca toti aceia ar fii fost evrei.
                Inschimb in aceeasi perioada s-a petrecut "pogromul de la Iasi"(executat in cea mai mare parte de germani)
                trenurile mortii si lagarele de langa Odessa(conduse si executate ca romani). Aici cei care au suferit sunt intr-adevar evreii, ca etnie! Ceea ce difera in schimb e numarul victimelor
                din arhivele armatei + cercetarile procuraturii dupa razboi si cu cele din statisticile evreiesti. Aceste numere au crescut odata cu timpul!
                Toata nebunia asta a incetat in '42 cand Antonescu a dat ordin expres ca sa se puna capat tuturor acestor actiuni!
                • -2 (12 voturi)    
                  fapte (Miercuri, 6 august 2008, 19:25)

                  PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

                  Sursele folosite de cercetatori nu sunt doar cele evresti. E normal ca numarul celor morti sa creasta cu timpul pe masura ce se aduna noi dovezi si se descopera noi gropi comune. E valabil si pentru alte conflicte. Ce spune Filderman a fost infirmat. Doar ca nu crezi ca doar pentru ca era evreu atunci stia ce s-a intamplat cu toti evreii din regiunea respectiva.
                  Mii de evrei au murit in Transnistria (intre Nistru si Bug) unde au fost deportati de romani si nu in Basarabia. Mi se pare incredibil ca poti sa crezi ca armata romana avea vreun interes in a tine o evidenta exacta a celor omorati sau morti din pricina bolilor, foametei etc..
        • -1 (5 voturi)    
          normele morale nu aproba crimele! (Miercuri, 6 august 2008, 23:44)

          george [anonim] i-a raspuns lui ioio

          Viziunea mi-am format-o pe timpul studiilor si a activitatii pe care am desfasurat-o si este in conformitate cu prevederile dreptului umanitar, care s-a modificat destul de putin de la cel de-al doilea razboi mondial.
          Nu am avut intradevar ocazia sa fiu pus in situatia sa iau asemenea decizii, dar fiti convins ca acestea erau in conformitate cu prevederile documentelor sus mentionate.
          In prezent in majoritatea armatelor civilizate se acorda atentia cuvenita respectarii dreptului umanitar, comandantii conduc luptele avand langa ei pe sefii operatiilor si pe juristi. Iar atunci cand se comit infractiuni, cei care le comit sunt judecati(vezi cazul femeii general care a comandat inchisoarea militara de la Bagdad)
          Dar, ca o concluzie, dupa parerea mea este foarte grav daca un singur om este omorat fara sa fie judecat sau din cauza ca este de o anumita nationalitate, religie, etc.In cazul sutelor de mii de oameni ucisi nu am cuvinte sa definesc fapta! Indiferent unde si cine a ordonat sau comis efectiv crimele!
          Normele morale, care in majoritate provin din perceptele religioase, niciodata nu au indemnat la crime ci la toleranta!
          • +2 (4 voturi)    
            razboiul n-are norme morale!!!! (Joi, 7 august 2008, 9:49)

            dorel [anonim] i-a raspuns lui george

            n-are si nici n-a avut vre-o data!
            exista doar dreptatea si justitia invingatorilor!
      • +1 (3 voturi)    
        razboiul stii cum incepe , dar nu stii cum sfarses (Joi, 7 august 2008, 1:54)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui george

        "Aceste legi nu permit executii fara judecata, cu atat mai mult executii colective sau masuri de represiune impotriva civililor" - da,dar chiar actiuni considerate justificate de logica operatiunilor militare , cum ar fi bombardamentele strategice - au un asemenea impact asupra populatiei civile incat sunt echivalente represiunilor pe scara larga - in special daca sunt utilizate armele de distrugere in masa.
        Daca vorbim de represiuni: cum trebuie procedat atunci cand populatia civila se organizeaza intr-o stuctura paramilitara clandestina, asa cum au fost miscarile de partizani in cel de-al Doilea Razboi Mondial, sau cum se intampla si acum in unele zone din Orientul Mijlociu ?
        "alte popoare mai putin civilizate le percepem ca fapte aproape normale" - In al Doilea Razboi Mondial distinctia dintre popoare civilizate si popoare mai putin civilizate nu a mai existat. Acest eveniment istoric a insemnat o prabusire a civilizatiei. Printre obiectivele marilor natiuni occidentale in razboi se afla si "distrugerea moralului adversarului" - adica provocarea unor pierderi umane si distrugeri pe o scara atat de mare incat inamicul sa nu mai aiba motivatia de a lupta.
        In ultimele secole, sunt doua tendinte care marcheaza evolutia razboaielor: pe de o parte progresul tehnic permite escaladarea la un nivel fara precedent in trecut a posibilitatii de a ucide. Pe de alta parte , razboiul nu mai este doar o afacere a unor grupuri clar demarcate de restul populatiei prin haina militara . Civilii participa din ce in ce mai mult la razboi si totodata, procentul victimelor civile din numarul total al victimelor razboiului este tot mai mare.
        Ideea aproape general acceptata pentru a se evita masacre asa cum au fost cele din timpul celui de Al Doilea Razboi Mondial este de a se renunta la razboi ca mijloc de reglementare a diferendelor in relatiile internationale si de inlocuire , pe cat posibil cu alte metode, cum ar fi negocierile sau sanctiunile.
  • -6 (12 voturi)    
    Respect pentru comunitatea evreiasca (Miercuri, 6 august 2008, 12:14)

    Observatorul [anonim]

    Romanii ar face bine sa invete de la evrei cum sa-si scrie propria istorie si cum sa-si sustina valorile, identitatea sau demnitatea.

    Asa cum comunitatea evreiasca nu se lasa pana ultimul fascist nu va fi aratat cu degetul, asa si comunitatea romanilor ar putea sa invete ce inseamna identitate si munca in slujba propriului popor.

    Florin Iepan, Alexandru Solomon si alti realizatori din familii evreiesti fac o datorie morala pentru propriul popor prin sustinerea, realizarea si gasirea de fonduri pentru realizarea unor astfel de documentare.

    Pe cand niste romani care se vor agita sa obtina fonduri si mult capital media pentru a face documentare despre tragediile trecutului. O lectie ce trebuie invatata de la reprezentantii poporului evreu.

    Mult succes domnului Florin Iepan. Sper ca isi va asuma in primul rand calitatea de reprezentant al comunitatii evreiesti, si in al doilea aceea de cineast.
  • -2 (12 voturi)    
    Ce ajutor aduce? (Miercuri, 6 august 2008, 12:17)

    Semo [anonim]

    Nu inteleg ce valoare in plus aduce acest film.

    Natia romana e faimoasa pentru opinii negativiste extreme. Intotdeauna s-au gasit *romani* care sa scoata in evidenta la extrem imaginile negative ale natiei din care ei spuneau ca fac parte.

    Este dovada ca nu exista respect de sine. Sunt curios cate filme germane scot in evidenta atrocitatile din lagarele lor?

    Este mare diferenta in a-ti asuma greselile trecutului in mod demn, fata de a-ti face un stindard din acestea.

    Eu nu sunt specialist in istorie, insa poate cineva mai informat sa ne dovedeasca ceea ce de fapt s-a petrecut acolo (22.000 de morti intr-o zi este totusi neobisnuit sa treaca neobservat)
    • -2 (14 voturi)    
      istorii (Miercuri, 6 august 2008, 12:32)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Semo

      Semo lucrurile astea au fost demonstrate. Daca esti interesat mergi in orice librarie sau biblioteca mai mare si o sa gasesti carti pe aceasta tema. Atrocitatile de la Dalnic nu au trecut neobservate; sunt in documente si carti; trebuie doar sa fi interesat sa le citesti. Germanii si-au asumat crimele imediat dupa razboi. Romanii le-au ascuns sub pres. Nu e vorba despre autovictimizari aiurea. Ca sa te respecti ca popor trebuie sa fii constient de trecutul tau, nu sa ascunzi schelete in dulap.
      • +4 (8 voturi)    
        Dubla masura (Miercuri, 6 august 2008, 13:08)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Sunt de acord ca ascunderea sub pres a lucrurilor deranjante nu duce la nimc bun. Dar nu sunt de acord cu dubla masura.Sa se spuna adevarul despre activitaile comuniste din anii '920, inclusiv despre infiltrarile in Basarabia si actele teroriste comise. Sa se spuna tot adevarul si despre atrocitatile comise impotriva armatei si civililor romani la retragerea din Basarabia din 1940. Sa se spuna tot adevarul si despre atrocitaile comise in Romania in timpul dictaturii comuniste in special in timpul decenilui 1950-1960. De ce se insista doar pe unele aspecte si nu pe toate. Doara devarul complet ne va face liberi cu adevarat.
        • -1 (13 voturi)    
          dictaturi si crime (Miercuri, 6 august 2008, 13:43)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Povestea cu atrocitatile comise impotriva armateri romane in retragere a fost discursul oficial in anii '80 si '90. Dupa 1990 s-a facut mult mai mult pentru popularizarea crimelor comuniste (vezi Memorialul Durerii etc.) decat pentru popularizarea anilor de dinainte. Nu ma intelege gresit; sunt de acord ca trebuie constientizate nenorocirile comuniste, altfel vor aparea mereu unii care vor regreta perioada. Dar aici nu e un concurs intre care regim dictatorial a facut cele mai mari crime. In cazul de fata e vorba de Romania din timpul razboiului. Faptul ca romanii au suferit sub comunisti (care tot romani au fost in cea mai mare masura) nu sterge cu nimic ce au facut romanii in Basarabia si Transnistria in 1941-1944.
          • +4 (8 voturi)    
            atrocitati... politizate! (Miercuri, 6 august 2008, 14:43)

            ioio [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Citeste rapoartele din arhiva Armatei Romane din acea perioada si vei vedea ca nu sunt povesti inventate de comunisti! Ma indoiesc ca armata era politizata in acei anii, in halul in care au indobitocit-o comunistii!
            • -1 (13 voturi)    
              nu exista echivalare (Miercuri, 6 august 2008, 15:12)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui ioio

              Faptul ca armata romana in retragere a fost atacata nu justifica in nici un fel omorarea premeditata a civililor neinarmati.
              • 0 (8 voturi)    
                Vorbesti din fotoliu (Miercuri, 6 august 2008, 17:15)

                gicad [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                Esti plin de idealuri si rupt de realitatea de atunci - acum vedem totul prin educatia pe care o avem si din sufrageria linistita dar atunci era altceva. Nu justific doar explic.
              • +2 (4 voturi)    
                vina e a teroristilor! (Joi, 7 august 2008, 10:22)

                clujean [anonim] i-a raspuns lui PaulR

                cand tragi din spatele unui grup de civili care te ascund printre ei ce sa faca inamicul? sa se lase masacrat ca sa nu impuste civili neinarmati? hai sa fim seriosi! pui pe foc autoimat si seceri toata goata, daca tine cu dusmanii tai!
          • +3 (7 voturi)    
            Eu vreau doar obiectivitate. (Miercuri, 6 august 2008, 14:43)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Nu cred ca se pune vreodata problema de a compara dictaturile. Oricfe dictatura e criminala doar prin faptul ca nu respecta drepturi elementare statuate prin legi internationale. Problema este ca trebuie aratat tuturor ca violenta si injustitia genereaza doar violenta si injustitie ca raspuns, in ambele etape la fel de criminale. Cat despre retragerea din Basarabia imi pare rau dar nu este poveste ci o realiate istorica. Si consider ca ar trebui demonstrat odata pentru totdeauna ca instigatorii si principalii executanti au venit de peste Nistru si au fost primii care s-au retres tot acolo in 1941 inaintea retragerii armatei rosii, lasand pe cei nevinovati sau cel mai putin vinovati sa suporte consecintele actelor criminale. Apoi au venit pe tancurile sovietice pentru a-si continua opera destructiva in restul Romaniei. Iar altii din tagma lor au facut acelasi lucru in Polonia, Bulgaria, Ungaria, Cehoslovacia, chiar si RDG.
          • +3 (3 voturi)    
            realitate si 'poveste' (Joi, 7 august 2008, 13:17)

            Vali [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Da Paul, cum spui tu. Odessa este realitate. Restul este 'poveste' in termenii folositi de tine. Sau 'fictiune' in cei ai domnului Iepan.
            • -1 (5 voturi)    
              clarificari (Joi, 7 august 2008, 14:16)

              PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Vali

              Nu am folosit termenul poveste in semnul de "inventie". Chiar daca armata romana a fost atacata de partizani rusi/evrei asta nu justifica represaliile - adunarea si omorarea evreilor.
      • +1 (11 voturi)    
        evreii au dreptate (intotdeauna) (Miercuri, 6 august 2008, 17:03)

        rabinul [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Daaa.... evreii sunt mierea pamantului, ei sunt poporul ales! Ei sunt intotdeauna victime, chiar daca fac masacre, tortureaza si distrug.
        Vezi: http://www.youtube.com/watch?v=Wn2Zyf4l_qg
        sau : http://www.youtube.com/watch?v=FjEd4hJNVCE
        sau: http://www.youtube.com/watch?v=Ar1k81wmSmE
        sau: http://www.youtube.com/watch?v=K89n751XFKU&feature=related
        Cat despre guvernul din umbra (evreii foarte bogati care conduc lumea), acesta este o fictiune, nu exista. O inventie! Nici Soros nu exista (Iar daca exista, ong-urile lui vor doar binele romanilor), nici Rockefeller cu fundatiile lui, iar "grupul de la Bilderberg" e o alta facatura a comunistilor. In plus, evreii care au navalit din URSS cu tancurile aducand comunismul cu forta in tara asta de rahat, sunt o inventie a fascistilor romani. Evreii care ascultau de "tovarasul Stalin" si care au condus Romania dupa razboi, respectiv: Ana Pauker, Vasile Luca (László Luka), Teohari Georgescu, sunt niste fictiuni. Iar zecile de mii de intelectuali romani morti in lagarele comuniste, in timp ce evreii intelectuali emigrau in Israel, sunt o alta inventie bolnava a nenorocitilor de fascisti romani.
        In concluzie, un sfat gratuit: nu monopolizati suferinta, pentru ca o sa obtineti doar ura.
        Nu exista poapoare nevinovate. In trecutul oricarui popor exista ceva de condamnat. Dar nu cred ca incriminarea urmasilor celor care au facut masacre o sa creasca armonia pe pamant. Ba dimpotriva.
        • +1 (11 voturi)    
          prea mult (Miercuri, 6 august 2008, 19:29)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui rabinul

          Desi mi-ai raspuns mie aberezi prea mult pentru ca sa-ti pot scrie un raspuns potrivit. Nu te incrimineaza nimeni, stai linistit si viseaza conspiratii evreiesti.
    • +6 (10 voturi)    
      Filme germane... (Miercuri, 6 august 2008, 12:58)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Semo

      Te invit să vizionezi documentarlee transmise pe VOX şi pe ZDF. Sau emisiuni de genul SpiegelTV, Focus sau SternTV. Acestea conţin adesea tematici care se referă la problemele delicate ale istoriei germane. Şi lucrurilor li se spune clar pe nume, fără ocolişuri.
  • +3 (11 voturi)    
    Propunere de tema pt regizor (Miercuri, 6 august 2008, 12:41)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Domnule Iepan,

    Pe când realizaţi un documentar şi despre activităţile de epurare etnică desfăşurate de forţele române prin Transilvania dupa 1918 şi dupa 1944? Că şi pe acolo sunt multe porcării pe care trebuie să le asume poporul român....
    • +6 (8 voturi)    
      Apai daca-i pe asa (Miercuri, 6 august 2008, 13:11)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      sa se faca un film si despre ce au facut bolsevicii si nu numai ei in Ardeal prin anii'919-'920 si ocupantii in Ardealul de Nord prin anii '940.
      • +6 (8 voturi)    
        orori (Miercuri, 6 august 2008, 13:41)

        gi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        "somnul ratiunii naste monstrii" este valabil pentru toate popoarele.

        Taranii inarmati se poarta mai rau decat animalele...
    • +5 (7 voturi)    
      Porcarii (Miercuri, 6 august 2008, 13:27)

      gi [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Porcarii facute ca rasplata pe seama altor porcarii. LECTIA trebuie invatata! nu repetata...
      Am ajuns la concluzia ca statele "nationale" sunt o mare porcarie... Adica eu sunt mai destept doar prin faptul ca am o anumita nationalitate...
      Deaceea TREBUIA inventata UE. Sa avem regiuni nu state nationale.
      Eu sunt sigur ca porcarii au facut si romanii si ungurii; Razboiul este o crima prin natura lui. Porcarii au facut si nemtii, rusii, romanii, ungurii etc si acum americanii.
      Este absolut trist ca in toate aceste orori nu avem soldati pedepsiti si nu am aflat nici pana acum de fapte de omenie pe front si in spatele lui.
      Nemtii in primul razboi mondial au ridicat o statuie soldatilor sarbi dupa ce au cucerit Belgradul (cum numai regele Filip a mai facut pt spartani)
      • +5 (7 voturi)    
        Deosebiri (Miercuri, 6 august 2008, 14:57)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui gi

        Totusi intre prinul si al doilea razboi mondial sunt multe deosebiri. lupta ideologica dusa in extremis a lipsit in primul. Au fost doar nationalisme exacerbate si totusi orori s-au produs. Spun eu ca au fost inevitabile, pentru ca o masa fanatizata nu pote fi contolata, indiferent ca este sub disciplina militara sau nu. Se stiu in general doar ororile invinsilor, pentru ca istoria o scriu invingatorii. Se pare totusi ca, cel putin la inceput, a existat cavalerism si respect pentru adversar, aproape inexistente in cel de-al doilea. Si au existat si fraternizari puternice intre trupele inamice, situatii care in cel de-al doilea nu s-au produs sau au fost putine si cu mica extindere.
        In ceea ce priveste crimele de razboi si atrocitatile, justitia si-a spus cuvantul doar in unele cazuri asupra invinsilor, desi nici invingatorii nu au fost fara vina.
  • -1 (11 voturi)    
    nu pricep (Miercuri, 6 august 2008, 12:58)

    andrei [anonim]

    Azi, acum, aici, a fost prima data cind am auzit de acest masacru. Dupa aproape 70 de ani de la eveniment!

    Da, a fost un masacru.
    Am cautat pe net si pare ca asa e. Un lucru oribil in care zeci de mii de oameni au murit infiorator.

    Dar tot nu pricep. Ce valoare are un documentar despre asta? Cui foloseste?

    De ce nu ne lasi nene in durerea noastra? Cu grijile noastre de fiecare zi?

    Acum trebuie sa avem inca un motiv in plus sa bagam capul in tzarina, de rusine? Nu avem destule? Sau crezi ca o sa devenim mai buni, mai destepti, mai puri, daca ne spovedim lumii?

    Ia mai pune-ti pofta-n cui, baiete!

    Nimeni in lumea asta nu a suflat un cuvint despre asta si te gasishi tu repede?

    Sint 20 de ani de la caderea comunismului. 5 ani de cind avem acces la orice fel de informatie prin internet. Si totusi nu a suflat nimeni nimic. Si te gasishi tu?
    • -1 (13 voturi)    
      nu ne pasa, avem griji (Miercuri, 6 august 2008, 13:53)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Andrei tu ai citit ce ai scris? Daca tu vrei sa te scufunzi in mediocritate si nepasare nu inseamna ca toti vor asta. Documentare de genul asta te pot face sa constientizezi de ce sunt oamenii (si romanii) capabili si de ce lucrurile nu trebuie sa se repete. Nu e vorba de a baga capul in tarana ci de a constientiza in ce lume traiesti.
      Cum am spus mai sus lucrurile respective sunt cunoscute; trebuie doar sa fii curios sa le afli. O intreaga comisie a lucrat acum cativa ani la un raport despre Holocaustul din Romania care a fost si e postat pe site-ul presedintelui tarii tale; zeci de carti au fost publicate pe tema asta. Asa ca renunta la ideea ca "nimeni in lumea asta nu a suflat un cuvant". Ti-as spune sa mergi sa citeste aceste carti dar cred ca nu ignoranta e problema ta cea mai mare ci nepasarea.
    • 0 (12 voturi)    
      un idiot! (Miercuri, 6 august 2008, 14:38)

      george [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Filmul foloseste ca in viitor sa nu mai fie idioti ca tine! Sper...
      • 0 (10 voturi)    
        ba nu (Miercuri, 6 august 2008, 15:34)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui george

        @ george

        Idiot esti tu!


        @PaulR

        Ok, o sa citesc. Dar tot sustin punctul meu de vedere ca nu aduce nimic bun documentarul asta.

        E dreptul meu.

        Nu contest ca a fost sau nu masacru. Toata compasiunea pentru acele vieti pierdute intr-un mod sinistru.

        Contest doar momentul si motivatia acestui documentar.

        Daca voi vreti documentarul asta, n-aveti decit. Eu nu-l vreau. Nu acum. E mult prea tirziu.

        Ma simt mai murdar, mai gol si mai barbar cind ma gindesc ca rominii au facut asa ceva. Si nu ma simt cu nimic mai izbavit.

        Si bunicul meu a fost in razboi.
        A facut si el asa ceva?
        • -3 (11 voturi)    
          marturii (Miercuri, 6 august 2008, 16:47)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui andrei

          Niciodata nu e prea tarziu. Cat despre bunicul tau, intreba-l daca crezi ca iti va raspunde sincer.
          • +1 (5 voturi)    
            a murit de mult (Miercuri, 6 august 2008, 17:47)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            .
  • +4 (8 voturi)    
    Nu este corect, dar s-a intamplat (Miercuri, 6 august 2008, 14:07)

    gi [anonim]

    Ura impotriva evreilor era generalizata in acea perioada in Europa - erau o comunitate separata, care-si urmarea interesele financiare, infiltrata la nivelele superioare in f. multe tari. De aceea cand a rabufnit, aceasta ura a devenit animalica.
    Uitati-va la tiganii romani cum sunt urati in toate tarile pe unde au ajuns. Doar ca ei nu dau din pacate oameni de cultura pe care i-au avut evreii.
  • 0 (12 voturi)    
    În sfârsit!!! (Miercuri, 6 august 2008, 14:29)

    popeye [anonim]

    Se pare ca România o ia în sfârsit pe drumul cel bun si îsi asuma trecutul asa cum a fost el, fara înflorituri, minciuni patriotarde,istericale nationaliste etc.etc.PaulR sa stii ca si în Germania au durat mai bine de 20 de ani pâna când nemtii au reusit sa-si asume senin trecutul cu toate crimele sale.La noi e un pic mai complicat, România trebuind sa-si asume DOUA trecuturi totalitare,în conditia în care multi încearca sa puna în balanta crimele comunismului cu cele ale nazismului.E clar ca multi îsi dau seama ca au avut tati sau bunici care au participat la uciderea în masa a evreilor si tiganilor la ordinele unui criminal si nevrând sa accepte acest lucru,resping culpa sub diferite forme: una din cele preferate este aceea de a-i învinui si pe evrei de crime contra românilor fara a-si da seama(poate!) ca duc un discurs antisemit.Dar sunt optimist ca pâna la urma se va face lumina si în aceasta privinta asa cum au facut-o si germanii si românii îsi vor da seama ca asumarea trecutului nu înseamna ceva dezonorant,ci din contra un exercitiu salutar!
    • +5 (9 voturi)    
      antisemit????? (Miercuri, 6 august 2008, 14:46)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui popeye

      Daca insit in a vedea lucrurile din ambele punctele de vedere devin antisemit?
    • -1 (13 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 6 august 2008, 15:34)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui popeye

      Da, stiu popeye despre cazul Germaniei si de faptul ca acceptarea nu a fost imediata; si enormitatea si vina era mai mare in cazul lor; incercam sa subliniez diferenta dintre cele 2 tari in privinta acceptarii trecutului. E adevarat, ei au fost ajutati si de americani, inclusiv prin vizite fortate in lagare pentru a vedea mormanele de cadavre facute de minunatul lor stat si a sa ideologie. Si eu sunt optimist pe termen lung; as vrea doar ca lucrurile sa se intample mai repede si sa iesim din nationalisme si incrancenari patriotarde odata.
      • +2 (10 voturi)    
        ef (Miercuri, 6 august 2008, 16:54)

        nie [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Impresia mea e ca se ajunge la saturatie cu toate documentarele despre holocaust. S-a depasit masura rau in mai multe tari, de exemplu in franta prin lege pur si simplu nu ai voie sa faci declaratii care pun in dubiu versiunea oficiala. Acum cativa ani un profesor universitar a fost condamnat nu pentru ca a negat existenta camerelor de gazare, ci doar pentru ca a spus ca apartine specialistilor sa examineze toate elementele, sa dezbata si sa traga concluzii. Adica adevarul istoric e decretat prin lege si nu poate fi dezbatut (asa da libertate de opinie!). Ai voie sa scrii cate carti vrei in care sa negi genocidul armean sau sa afirmi ca kmerii rosii erau baieti draguti si ca nu au omorat pe nimeni, dar daca te legi in cea mai mica masura de dogmele stabilite in legatura cu holocaustul, atunci meriti puscaria. Parerea mea e ca in mod sigur au existat crime de razboi comise de romani dar atata vreme cat nu se vorbeste macar un pic si de alte aspecte ale istoriei (care poate ar fi putin problematice pentru unii), nu ma intereseaza genul asta de filme. Noroc ca n-au scos inca lege ca sa ne oblige sa ne uitam la ele...
        • -1 (13 voturi)    
          saturatii (Miercuri, 6 august 2008, 17:15)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui nie

          In cazul Romaniei cu siguranta nu s-a ajuns la nici o saturatie. Nu vezi ca mai bine de un sfert din cei ce scriu aici cred ca ori nu s-a intamplat, ori ca noi nu am avut nici o vina, ori ca mii de evrei au meritat sa fie arsi sau impuscati ori ca altii au fost si mai criminali asa ca noi suntem curati, ori nu le pasa?
          Despre ce momente istorice ai vrea sa se vorbeasca? Si cu ce impiedica un documentar pe tema asta discutarea altor evenimente istorice?
      • -1 (1 vot)    
        Nu-ti face iluzii (Vineri, 8 august 2008, 21:41)

        Un Om Linistit [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Sint pentru faptul ca adevarul istoric si contextul in care s-au produse toate masacrele, genocidurile, razboaiele sa fie clar explicate odata pentru totdeauna si de aici sa se poata treaca la o etapa in care lumea sa colaboreze nu sa se omoare.

        Dar...nu-ti face iluzii ca va acceptat de catre romanii faptul ca in altul doilea razboi mondial armata romana a masacrat mii de civili in zonele ocupate.
  • +2 (6 voturi)    
    poate de acum incolo sa fie pace in EU? (Miercuri, 6 august 2008, 15:00)

    ar fi bine [anonim]

    dupa cate stiu, s-a rescris si se rescrie istoria in UE, in care se incearca sa nu se mai amintesca de razboaie si orori intre vecini, de ex Franta-Germania, Franta-Anglia, Romania-Ungaria, Romania-Bulgaria(http://www.gk.ro/sarmizegetusa/neamul_romanesc/cadrilater.htm, 1912-13), etc.
    Se incearca sa se puna surdina si mai putina ura, ganditi-va numai la conflictul dintre catolici si protestanti.
  • 0 (12 voturi)    
    "documentar" de fictiune (Miercuri, 6 august 2008, 16:00)

    Adam [anonim]

    Citez : "Nu exista foarte multe imagini de arhiva legate direct de masacrul de la Odessa. In schimb, sunt o multime de filme de propaganda sovietice, germane si romanesti". Deci n-ar prea fi documente, veteranii nu-si amintesc de asa ceva insa ii trage el un "documentar"...
    DOCUMENTAR ?! Give me a break !!
    • -1 (13 voturi)    
      dovezi (Miercuri, 6 august 2008, 16:43)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Adam

      Documente care sa dovedeasca masacrarea evreilor in Basarabia in Transnistria exista. Normal ca nu exista imagini despre masacrul de la Odessa. Te asteptai ca cei care omorau mii se oameni sa filmeze totul ca dovada de mandrie pentru urmasi? Sau te astepti ca cei care au luat parte la atrocitati sa recunoasca ce au facut?
      So maybe you should give us a break and start thinking critically.
      • 0 (12 voturi)    
        just thinking (Miercuri, 6 august 2008, 17:12)

        deus [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Nu exista documente nici despre"calduroasa'"primire facuta refugiatilor romani din Basarabia, in 1940, de catre bastinasii evrei moldoveni
  • 0 (12 voturi)    
    Stapinii tai evrei ... (Miercuri, 6 august 2008, 16:42)

    George [anonim]

    ti-au dat tema de casa?
    dar un film , ecranizare dupa cartile lui Paul Goma cind o sa faci?
    coada de topor!!!
    • -2 (6 voturi)    
      asa e... (Miercuri, 6 august 2008, 20:05)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui George

      Paul Goma e un dizident veritabil, un om spiritual, de factura soljenitiana. Valorificarea, inclusiv pe cale cinematografica, a operei lui, ar aduce mai multe foloase decat promovarea unui biet politically-correct precum Iepan.
      Am cautat pe Internet dupa Iepan si nu l-am gasit decat in conjunctie cu evreii si cu minciunile lor triste. <The End>
  • +4 (12 voturi)    
    ma cam ingrozesti, d-le Iepan (Miercuri, 6 august 2008, 17:02)

    deus [anonim]

    Daca tot esti banatean, nu ti se pare ca deportarea svabilor din Banat, in URSS, este o perioada la fel de intunecata ca si masacrul de care vorbesti, d-le Iepan? Si ei erau oameni obisnuiti, mai ales femei cu copii, dintre care multi nu s-au mai intors, sau daca s-au intors au ramas traumatizati pe viata. Fascismul e rau, comunismul o fi bun, d-le Iepan?
  • 0 (10 voturi)    
    tocmai noi trebuie sa ne punem cenusa-n cap? (Miercuri, 6 august 2008, 18:01)

    Cosmin [anonim]

    La cate ne-au facut noua rusii, si nu numai ei, de-a lungul instoriei, ar trebui sa faca 1000 de documentare si tot nu ar fi de ajuns. Nu zic ca a fost o atitudine corecta, nici ca nu a fost, fiind vreme de razboi multe lucruri sunt altfel. Dar parerea mea e ca grija noastra trebuie sa fie sa aratam ce am suferit, si ce am pierdut, si ce putem face pentru a recupera (vezi Basarabia, romanii din Bucovina de N si Basarabia deportati, etc.) nu sa ne punem cenusa in cap pentru ca un militar al armatei romane a gandit intr-un anume fel intr-un anume moment.
    • -3 (11 voturi)    
      istorie (Miercuri, 6 august 2008, 19:03)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      Da Cosmin tocmai noi ar trebui sa ne punem cenusa in cap. Inainte sa incepi sa te plangi de ce s-a intamplat acum 50, 40, 30 etc de ani trebuie sa fii constient si sa accepti ce s-a intamplat acum 60-70 de ani. Si nu e vorba de un militar al armatei romane, e vorba de sute/mii de militari ai armatei si jandarmeriei romane si e vorba de politica oficiala a statului roman din acea vreme. Minimizari si comparatii care sa relativizeze si sa stearga totul; astea sunt "armele" preferate in locul constientizarii si asumarii trecutului.
      • 0 (6 voturi)    
        niste intrebari pt. evreii combatanti pe hotnews (Joi, 7 august 2008, 17:14)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        PaulR, in numele cui vorbesti cand spui ca "ar trebui sa ne punem cenusa in cap"? Pai tu esti evreu, este evident din comentariile tale. Tu nu esti roman, cum nu sunt eu martian. De ce nu-ti asumi tu crimele evreiesti din Palestina, adica toate atrocitatile facute in zilele noastre de soldatii vostri evrei, torturile, omorurile, etc.? E plin Youtube cu astfel de filme: soldati israelieni care zdrobesc si omoara cu pietre civili, le rup mainile si piciaorele cu ciocanul (evident pe viu si fara anestezie), etc.. Mai da niste link-uri unu pe aici.
        Uite un exemplu de la mine: http://www.youtube.com/watch?v=Wn2Zyf4l_qg
        O sa-mi zici ca "aia sunt teroristi", nu? Pai si evreii din Odesa erau la fel. Ca sa-ti dau un exemplu, primul atentat cu bomba din Romania a fost facut de un evreu Max Goldsetin la 8 dec.1920 si a avut ca victime 2 senatori morti, ministrul justitiei mort si mai multi raniti (Jurnalul Nat. 20.12.2006).
        Acum sa vorbim de evreii care au condus Romania dupa razboi (veniti cu sprijinul "prietenului popoarelor tov. Stalin"). Ana Pauker, Teohari Georgescu si Vasile Luca. Evreii care au instalat teroarea in tara asta. Evreii care au mainile patate de sangele sutelor de mii de intelectuali romani torturati, deportati si ucisi. De ce nu va asumati voi, evreii (tu si regizorul tau preferat Iepan) toate aceste crime? Poate era mai bine ca intai sa faca dl. rezior Iepan un film despre romanii care au fost victimele evreilor comunisti si pe urma filmul asta. Nu era mai putin partizan?
        • -2 (6 voturi)    
          etnii (Joi, 7 august 2008, 17:34)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Ion

          Nu sunt evreu Ion, sunt roman, dar unul care nu se ascunde de adevar (chiar daca e dureros) si care nu incearca sa scuze niste fapte nescuzabile folosind ca argument abuzurile si crimele altora de dinainte sau de mai tarziu. Nu e vorba de invinovatirea romanilor ca neam. Nu e vorba de a ne simti noi cei de azi vinovati pentru ce au facut altii ci de a fi constienti de ce s-a intamplat.
          Studiaza altceva decat materiale nationaliste sau de extrema dreapta si vei vedea cati din evrei erau comunisti si cati nu.
          Din fapte singulare tu generalizezi ca un popor (evreii) poate fi in intregimea sa "terorist" si pentru asta merita sa moara ori eu nu pot fi de acord cu asta.
          • +3 (5 voturi)    
            ba esti evreu (Joi, 7 august 2008, 18:33)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Atunci ce mare foc nevoie ai avea tu sa te tot dai in stamba pe aici?

            Sa-ti spun ceva. Socul de ieri a trecut, pentru ca a fost un soc, desi nu mai sint de mult pustan.

            Dar am vazut cu cita perseverenta manipulati voi lumea, cu cita patima vreti sa combateti pe toti care au o parere contra si mi-a trecut.

            A ramas doar impresia ca unii sint batuti in cap (regizoru lu' peste), unii n-au ce face (tot regizoru lu' peste), unii sint de-a dreptul nesimtiti (tu) si unii se cred mai destepti (tot tu) decit toti ceilalti , fraierii (asa-i considerati voi pe oamenii de buna credintza, nu?).

            Uite ca ne-am desteptat si nu mai acceptam manipularea, mai ales cind este asa pe fatza si cu nesimtire.

            Du-te si cinta in pustii. Iesi mai cistigat.

            " Studiaza altceva... "

            Studiaza tu, putzica. Si ailalti 2-3 cu care imparti hobiurile astea. Noi preferam sa privim inainte si sa ne vedem de ale noastre.
            Nu sa dezgropam mortii, odihneasca-se in pace.

            Si tu, ala care zicea ca se fac filme de astea ca sa nu mai fie alti idiotzi ca mine, iti zic:

            Daca tu ai nevoie de filme dinastea ca sa stii ca nu e bine sa torni benzina pe oameni si sa le dai foc, esti mai periculos (si mai prost) decit o maimutza cu chibriturile intr-un depozit de dinamita. Pentru astia ca tine, da, posibil sa fie nevoie!
  • +1 (9 voturi)    
    20000? (Miercuri, 6 august 2008, 18:06)

    dumi [anonim]

    Si in ziua de azi ar fi greu sa strangi dintr-un oras, intr-o singura zi, 20k oameni, dupa anumite criterii. Stimabililor "politically-correct" si "cetateni ai lumii", nu simtiti ca aceste cifre nu stau in picioare?
  • -2 (10 voturi)    
    balanta ipocrita (Miercuri, 6 august 2008, 18:31)

    popeye [anonim]

    Nu stiu ce legatura are deportarea svabilor banateni în Baragan cu exterminarea evreilor si tiganilor în Transnistria!În plus, în treacat fie spus,banatenii(nu doar svabii,75% din deportati erau români si aromâni)au fost "numai" deportati,iar dupa câtiva ani au putut sa se reîntoarca acasa cei mai multi primindu-si chiar si casele înapoi,luate cu japca si date la altii,apoi,culmea absurditatii,luate tot cu forta înapoi de la acei colonisti si redate celor reîntorsi acasa!Câta deosebire fata de soarta evreilor si tiganilor!Dar unii din compatriotii nostri nu suporta ideea ca tatii sau bunicii lor au fost pur si simplu criminali,iar altii nu suporta sa li se darâme conceptia conform careia românii sunt cel mai blând popor din lume,totdeauna numai victima incapabil de crime!Asta sunt urmarile propagandei national-comuniste(desi asemenea idei circulau si înainte de perioada comunista!),de aici si decurge acea ipocrita punere în balanta a asa ziselor "crime" ale evreilor contra românilor!Dar dupa cum am spus, se pare ca România intra încetul cu încetul pe fagasul normalitatii în aceasta privinta, e îmbucurator faptul!PS.1)Negarea genocidului contra armenilor este pasibil de pedeapsa în Franta.2)Aceia care azi,sub diferite pretexte, care mai de care mai pseudo-stiintifice,pun la îndoiala existenta Holocaustului, nu sunt istorici adevarati ci cauta doar sa reabiliteze ideologia nazista cu tot ceea ce implica aceasta ideologie( cel care cauta sa reabiliteze ideologia nazista,aproba exterminarea evreilor)3)Nu exista în istoria mondiala o epoca mai bine cercetata si documentata decât perioada nazista cu crimele ei.Cine vrea sa stie ce s-a întâmplat, aceluia îi stau la îndemâna o multime de lucrari si monografii stiintifice,cine nu, acela o îndruga pe mai departe cu lozinca aberanta"nu e voie sa spui ceva contra evreilor"!4)În curând se va putea spune acelasi lucru si de perioada comunista,ma tem doar ca în vreo 50 de ani vor exista negationisti si în aceasta privinta!
    • +5 (7 voturi)    
      nu esti deloc atent (Miercuri, 6 august 2008, 22:48)

      deus [anonim] i-a raspuns lui popeye

      Svabii banateni (si alti etnici germani desigur!) au fost deportati in SIBERIA, inainte de faza cu Baraganul! Intervievatul domn Iepan ii compatimea pe evreii din Odesa pe motiv ca ar fi fost "necombatanti" si din cauza aceasta au suferit atrocitati de nedescris - asta e legatura! Svabii morti in Siberia ce vina au avut? Cei care s-au intors cu traume pe care nici nu le visezi, ce vina au avut? Si care e deosebirea intre un civil evreu si un altul neamt, abuzati de altii? Numai unii sunt vinovati de atrocitati (Antonescu et comp), iar altii sunt de laudat pentru ca ne-au inrobit si ticalosit cu comunismul lor?Nu neaga nimeni Holocaustul, dar sa pastram dimensiunile si sa acceptam si crimele comunismului, asa ar fi normal, nu? Ar fi o balanta deloc ipocrita!
  • +5 (9 voturi)    
    Cititzi-l pe Ernst Nolte... (Miercuri, 6 august 2008, 20:41)

    lucid [anonim]

    ...".Istoria razboiului civil european - 1918-1945", ca si extraordinarul sau dialog prin scrisori cu Francois Furet si vetzi intzelege ca nazismul a fost replica la comunism, conform principiului cui pe cui se scoate, ambele fiind la fel de criminale. Acelasi lucru s-a intamplat in anii 1940-1941 in Basarabia si Transnistria: crimelor bolshevice incepand de la Roshal - trimisul lui Trotzki la 1917 ca sa omoare familia regala la Iasi, atacul de la Tatar Bunar, atentatul de la Senat din 1920, spionajul si sabotajul INO-INU facut de comunistii din Romania (nici 10% nu erau romani) impotriva statului roman, culminand cu tragedia populatziei romanesti din Basarabia si Bucovina de Nord-Hertza din iunie 1940 - li s-a raspuns in stilul "dinte pentru dinte" cu crimele din Basarabia din iulie 1941 - mai ales dupa eliberarea Chisinaului si gasirea cadavrelor romanilor ucisi de NKVD - cu mortzii (mai ales de boli dar si ucisi, mai putzini) din Transnistria legat de purificarea etnica si cu represaliile barbare de la Odessa. Dar: evreii adunatzi dupa explozie (cam 30% din populatzia evreiasca NU TOTZI cum crede Iepan) au fost majoritar indicatzi de vecinii lor rusi si ucrainieni care nu uitasera anii 30, iar astfel de represalii criminale colective au practicat si Stalin (vezi cazacii pro-germani ucisi dupa 1945 in Siberia) dar si cehii lui Benes si polonezii in 1945 cu germanii locali, desi cu putzine asasinate directe.
    Asa au fost vremurile. Ca sa nu se mai repete, tot adevarul trebuie cunoscut. De aceea astept si ca un regizor roman sa faca in paralel un film despre Saptamana Rosie din iunie 1940 in paralel cu filmele lui Solomon si Iepan.
  • -3 (11 voturi)    
    romania fascista si antisemita (Miercuri, 6 august 2008, 20:52)

    gion [anonim]

    e o idee buna pentru un film, curaj!
  • -1 (11 voturi)    
    dubla masura (Miercuri, 6 august 2008, 23:09)

    papadie [anonim]

    Injuratorile unora la adresa romanilor sunt imediat trambitate pe site. Niste soapte firave la adresa evreilor sunt imediat cenzurate. Oare de ce?
    • +2 (4 voturi)    
      cum, nu stii? (Joi, 7 august 2008, 11:45)

      goe [anonim] i-a raspuns lui papadie

      Antisemitismul este o infractiune penala. Asadar, de evrei numai de bine. Acum vezi ce scrii... mai bine zi si tu de romani, ca e la liber.
  • +2 (8 voturi)    
    fara numar (Joi, 7 august 2008, 0:22)

    andrei [anonim]

    Care va sa zica un regizor anonim, de care n-am mai auzit pina acum, vrea sa faca un documentar.

    Cu subiect bomba: Masacru de la odesa.

    Marturisesc ca nu stiam despre si as fi preferat sa nici nu aflu vreodata.

    Am vazut cam ce fel de documentare ai facut la viata ta stimate regizor. Si iti spun cu toata increderea: fa tata, fa cit te tin puterile. Dar mai bine nu faci tu niste documentare despre Elodia. Ce zici? Parca e mai de actualitate. Si cred ca plateste si mai bine.

    Dupa "decretzei" si "bela lugosi", nu-ti mai raminea alt subiect decit asta. Bravo! Felicitari! In cursa dupa senzational l-ai surclasat, l-ai batut la popou pe DD in direct la OTV. Asa moncher. Pai ce, numai alti sa fie celebri? De ce sa n-ai avea si tu 15 minute de faima? De ce n-ai avea si tu un bentley la poarta?

    @PaulR

    Gata, am notat, las-o mai moale cu propaganda ca nu mai tine. Se vede de la o posta ca ai ceva interese in materie.

    @astia cu cenusa in cap

    Treziti-va! A fost acu 70 de ani, pe vremea razboiului.
    Ce mai conteaza ce si cum? Putea sa fie si 700 de ani si 7000 de ani. Tot un drac. Toti cei implicati sint oale si ulcele de pe acum.

    @evrei

    Ba, ati luat-o in freza. Rau. Si de la toti. N-am fost antisemit in viata mea. Si nici n-o sa fiu vreodata.
    Dar azi parca am crezut ca nu degeaba.
    Azi parca mi-a fost un pic sila de natia voastra.
    Si parca negustorul ala din venetzia tot ovreu era.
  • -1 (9 voturi)    
    ia cautati-l pe nenea regizoru... (Joi, 7 august 2008, 1:08)

    cris25 [anonim]

    ...daca nu e circumcis, lobotomie are sigur!
    sau chiar mai grav si josnic; e uns cu verzisori de la rudele lui cu zulufi din Manhattan! Rusine!
  • +1 (9 voturi)    
    calau si victima (Joi, 7 august 2008, 2:44)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Spunea bine... cine spunea... ca cel ce ridica sabia, de sabie va muri.
    Tragedia evreilor de la Odesa nu este numai a lor, ci si a multor alti rusi si ucrainieni care au murit in represaliile de atunci, insa... ca intotdeauna se arata cu degetul catre o etnie intreaga atunci cand cativa indivizi savarsesc fapte reprobabile. Regulile si legile nescrise ale razboiului stau in picioare de cateva mii de ani si nici un tratat sau conventie internationale nu le vor schimba. Da, in razboi mor oameni si da, mor si oameni nevinovati. Vae victis! Cuceritorul poate impune ce conditii vrea celor cuceriti. Atrocitati? Sa fim seriosi, s-au comis de cand lumea si pamantul, chiar nu inteleg de ce termenul a capatat o conotatie negativa din moment ce lucrurile astea se intampla de mii de ani. Luati o carte de istorie, oricare, si urmariti firul... Cand Cartagina a fost arsa din temelii de romani credeti ca cea mai mare parte a locuitorilor... au plecat in alta parte? Nu, au murit.
  • +1 (9 voturi)    
    calau si victima 2 (Joi, 7 august 2008, 2:46)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Valurile de popoare migratoare credeti ca jefuiau si atat? Nu, intai omorau si apoi jefuiau. Ati auzit desigur de celebrele gramezi de capete mongole. Credeti ca le carau dupa ei sa le expuna peste tot? Nu, le "procurau" de la localnici. Islamul, spunea Mahomed, trebuie intins cu cuvantul si cu sabia. Crede cineva ca a fost folosit doar cuvantul? Reconquista spaniola. Oare ce s-o fi intamplat cu toata populatia musulmana din sudul Spaniei, o fi emigrat toata in Maroc? De masacrele cavalerilor teutoni in Prusia si Lituania a auzit cineva? Venind putin spre modernitate, crede cineva ca toti amerindienii de pe teritorul SUA au emigrat in Canada? Celebrele lagare de concentrare germane si... mult mai multele si prea putin celebrele lagare sovietice siberiene. 13-14 Februarie 1945, Dresda, rasa de pe fata pamantului... Iar in contemporaneitate... Rwanda, Etiopia, Ciad, Cambogia, Birmania, iar astea sunt extrem de putine exemple.
    Revenind la oile noastre, motivul masacrului de la Odesa a fost nu atat faptul ca a fost aruncat in aer Statul Major, ci faptul ca cea mai mare parte a sistemului de opresiune impus de sovietici in Basarabia (1940-1941) si Ucraina (1920-1941) a fost compus din evrei. Pe cand o asumare a crimelor comuniste de catre poporul evreu? Nu condamn, ci doar arat cu degetul. Cautati pe youtube si veti gasi filme cu soldati israelieni impuscand civili arabi. Cautati (sigur veti gasi) care este raportul intre mortii israelieni si cei arabi in conflictul din Palestina - trece de 1 la 100.
    Nu vreau sa folosesc acuza ca si scuza pentru cele comise de altii, insa... sa ridice primul piatra cel care este fara pacat.
  • +1 (7 voturi)    
    Istorie (Joi, 7 august 2008, 7:15)

    Alien [anonim]

    Tin sa precizez de la inceput ca nu sunt anti-semit, asta ca sa nu fiu acuzat ca as fi! Ok, revenind la subiect: cui va folosi acest "documentar"? In caz ca nu ati aflat, a fost acum 70 de ani, majoritatea celor care au participat sunt morti sau foarte batrani, generatiile actuale au alte preocupari. De ce m-as simti eu vinovat de ce a facut bunicul acum 70 de ani? Cunosc istoria dar nu mi-o asum, nu este problema mea ce au facut inaintasii mei, eu nu raspund decat pentru faptele mele. A, daca ma apuc acum eu personal sa fac lagare da, sunt vinovat, dar sa culpabilizezi un popor intreg pentru ce au facut altii acum 70 de ani este o aberatie! Al doilea razboi mondial a fost caracterizat de actiuni de genul asta asa ca nu vad rostul culpabilizarii excesive a armatei romane. Si altii au facut la fel, si nemtii, si rusii. Ok, e o pagina din istoria noastra, asa si? Nu neg ca aceste fapte chiar s-au petrecut, atentie, stiam si inainte sa apara la rampa indivdul asta, dar pur si simplu nu ma intereseaza, si nu ma simt vinovat catusi de putin. Trecem mai departe si ne construim viitorul, nu ne cramponam de trecut. Suna cinic, dar sincer ma preocupa infinit mai mult inflatia si cresterea economica a Romaniei actuale decat "faptele de arme" ale Romaniei trecute. Suntem in 2008, in UE, suficient de maturi, sper, ca astfel de fapte sa nu se mai repete, end of story.
    Si apropo fara sa arunc cu piatra, pentru cei care spun ca victimele erau civili: de acord, dar si la Sabra si la Chatilla tot civili erau, si in '48 cand au inceput primele confruntari majore intre evrei si arabi, palestinienii tot civili erau.
  • +2 (8 voturi)    
    Idioti (Joi, 7 august 2008, 9:12)

    MAD ONION [anonim]

    Niste mucosi si papa lapte isi permit sa-l judece pe MARESALUL ANTONESCU. Sunteti dor niste insecte insignifiante pe linga MARELE ANTONESCU. A avut marele curaj de a infrunta barbarii de la rasarit. A fost judecat si impuscat ca un caine, de niste netrebnici. Netrebnici atunci, netrebnici si acum, de fapt aceeasi netrebnici.
  • +4 (8 voturi)    
    Antisemitism fara evrei ! (Joi, 7 august 2008, 10:11)

    martin [anonim]

    Cand apar astfel de subiecte, imi vine greu sa fac vreun comentariu, deoarece din cadrul unui popor tolerant si bland, cum este si teoretic si practic poporul roman , se ridica la suprafata atata antisemitism si xenofobie si inca intr-o tara care nu mai are practic evrei.
    Nu incerc si nici nu se poate in cateva randuri sa-i invat pe prea multii sfertodocti istoria ,care este complicata si interpretabila.
    Insa masacrul de la Odessa este o crima impotriva legilor razboiului si a umanitatii, care de fapt nici nu e negata de nimeni, doar ca se incearca explicarea conjunc turala cu crimele comunismului, ba chiar si cu conflictul dintre evrei si arabi.
    Nu este de loc normal ca atunci cand cineva ,in acest caz regizorul Iepan, vrea sa descrie un fapt istoric si niciodata negat, atunci acesta trebuie sa aiba origini evreiesti. Fiindca multi din comentatori nu admit ca un roman etnic, ar putea descrie un fapt real despre romani, dar cu conotatii defavorabile asa zisului romanism grandilocvent !
  • +2 (6 voturi)    
    ia uite aici (Joi, 7 august 2008, 11:06)

    nu conteaza [anonim]

    http://www.cotidianul.ro/un_ierarh_ortodox_declarat_erou_al_evreilor-54235.html

    cum se poate asa ceva ? simon wiesenthal ce mai zice acum ? nu mai zice ca "romania a ucis, a ucis" ?
  • -2 (6 voturi)    
    Raspuns pentru "nu conteaza " ! (Joi, 7 august 2008, 13:57)

    martin [anonim]

    In cazul acestui subiect mai putin politic, dar visceral, nu intervin in scris clonele (mercenarii) ,ci pur si simplu ignorantii, ca sa nu zic mai rau.
    Declaratia "Romania a ucis " si care a fost scoasa din context, nu-i apartine decedatului Wiesenthal, ci laureatului premiului Nobel, Wiesel.
    Pentru autorul "nu conteaza" chiar nu conteaza, dar pentru mine e o diferenta si oricum nimeni nu a acuzat vreodata pe toti romanii de atunci si de acuma de antisemitism, cum sustin cu obstinatie tocmai antisemitii de azi !
    • +3 (5 voturi)    
      memorii (Joi, 7 august 2008, 15:27)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui martin

      scuze, intr-adevar era vorba despre elie wiesel care intr-o cuvintare la sighetu marmatiei parca alaturi de nume grele ale politicii care nu au reactionat deloc admitind acuzatiile la fel ca si la aberanta cifra de 400.000 de pe placuta de la templu coral preluata apoi si de muzeul holocaustului de la washington, ceea ce este un paradox: cum poti omori 400.000 de oameni iar dupa razboi sa fie mai multi: 500.000 ?!

      Mosad, la Paris, în 1990, a sustras Memoriile lui Wilhelm Filderman. Era de aşteptat ca Memoriile lui Filderman să aducă argumente decisive în disputa dintre istoricii care afirmă Holocaustul din România, din Transnistria, şi cei care îl contestă. Dorinţa testamentară a lui Wilhelm Filderman a fost ca imediat după căderea comunismului Memoriile sale să ajungă în proprietatea Academiei Române spre a fi publicate.

      S-a ajuns astfel la situaţia absurdă şi profund imorală ca România să fie azi acuzată de holocaust şi să i se ceară despăgubiri materiale imense, iar acuzatorii ei, adică comunitatea evreiască internaţională, susţinută de statul Israel, de Mossad, să ascundă documentele istorice şi probele juridice cele mai importante privitoare la soarta evreilor din România acelor ani.

      Mărturia lui Wilhelm Filderman nu poate lipsi din nici o discuţie privitoare la soarta evreilor din Romania anilor 1940-44. Nimeni nu are voie să ascundă această mărturie! Gestul Mossadului, recte al guvernului din Israel, de a ascunde mărturia lăsată de Wihelm Filderman, este echivalent cu recunoaşterea faptului că aceste memorii contrazic şi infirmă teza oficială a evreimii mondiale cu privire la holocaustul din România, din Transnistria.

      Ce inseamna asta ? Israelul fură documentele ca să ascundă dovezile !

      http://ro.altermedia.info/opinii/propaganda-holocaustic-un-gheeft-super-abject_7658.html#more-7658
  • +4 (4 voturi)    
    Basarabia si masacrele (Joi, 7 august 2008, 18:20)

    Tiberiu [anonim]

    Cele 2 adevaruri:

    Anul 1940 în contextul pierderii teritoriilor româneşti Basarabia şi Bucovina de Nord, a consemnat atrocităţile comise de comuniştii evrei şi de poliţia neromână, împotriva armatei române şi a poliţiei civile româneşti.
    Aceste fapte sunt prezentate de Paul Goma în lucrarea "Săptămâna roşie", în care a folosit documente şi mărturii ale vremii.
    Un astfel de episod este consemnat în data de 28 iunie, când comuniştii evrei din oraş au ocupat primăria şi poliţia, unde avocatul evreu Michel Flexor a luat cuvântul şi a defăimat autorităţile şi administraţia românească.
    În momentul în care au apărut comisarul ajutor Murafa Vladimir şi agentul Eustaţiu Gabriel, au fost percheziţionaţi apoi puşi cu mâinile în sus în Piaţa Unirii, la statuia generalului Poetaş, după care au fost împuşcaţi de acelaşi Michel Flexor.
    Motivul pentru care evreii comunişti s-au manifestat în modul arătat mai sus era acela că ei doreau realizarea R. S. S. Evreieşti, iar administraţia română era percepută ca un obstacol în calea îndeplinirii acestui obiectiv.
    Tot Paul Goma arată că de la 23 august 1939, din perioada Pactului Hitler-Stalin, printre evrei circula "promisiunea fermă a Tovarăşului Stalin" că în Basarabia va fi constituită Republica Socialistă Sovietică Evreiască, iar "La Stampa" din ziua de 1 iulie 1940, relatează sub titlul "Ororile şi devastările comise de evrei în Basarabia şi Bucovina" despre "manifestările de mulţumire la adresa ocupantului rus" şi mai consemnează un fapt deosebit de grav, acela că la Cernăuţi se formase "un guvern provizoriu compus din evrei şi comunişti", situaţii asemănătoare petrecându-se la Reni, Ismail dar şi alte localităţi.
    Referitor la situaţia de după 1949, chiar şi George Voicu admite în revista "Sfera politicii" că procentul evreilor în cadrul mişcării comuniste era importantă, "mai mult decît dublă" în comparaţie cu numărul de membri ai minorităţii evreieşti consemnat în România.
    ....
  • +4 (4 voturi)    
    Basarabia si masacrele2 (Joi, 7 august 2008, 18:22)

    tiberiu [anonim]

    Tot în legătură cu ce s-a întâmplat după 1949, în special în Sighet dar nu numai, unde a fost una dintre cele mai criminale închisori comuniste, de exterminare a elitei româneşti, Elie Wiesel, consemnează în carte sa "All Rivers Run to the Sea", la paginile 147 - 148, că Armata Roşie a pus la conducerea poliţiei "tineri evrei comunişti" care s-au întors de la Bucureşti.
    Acelaşi tip de conducători au fost impuşi şi în cazul lagărelor de muncă şi al închisorilor.
    Wiesel, chiar se întreabă retoric: "În cine altcineva să fi avut ruşii încredere?"
    Modul în care au înţeles aceşti evrei comunişti să-şi ducă la îndeplinire atribuţiile a fost să instaureze o adevărată teroare împotriva a tot ce era omeneşte.
    La Sighet au fost închişi printre alţii:
    Iuliu Maniu, Constantin Dinu Brătianu, Gheorghe Brătianu, Mihai Manoilescu, Constantin Argetoianu.
    Gabriel Catalan şi Mircea Stănescu ne spun în lucrarea "Scurtă istorie a securităţii " că puterea era exercitată în timpul regimului comunist "de un grup restrâns de persoane care formează Biroul Politic al CC al PCR", şi că această conducere era susţinută de trupele sovietice aflate în ţară precum şi de omniprezenta Securitate, iar că regimul era coordonat de CC al PCUS prin comisarii şi consilierii sovietici.
    Pe acelaşi subiect, Gheorghe Gavrilă Copil afirmă că Biroul Politic al CC al PCR, reprezenta cel mai autoritar organism politic la acea vreme, iar că în conducere, în majoritatea cazurilor, posturile erau ocupate de evrei, în timp ce în structurile statului comunist român au fost peste zece mii de evrei comunişti.
  • +5 (5 voturi)    
    Basarabia si masacrele3 (Joi, 7 august 2008, 18:24)

    tiberiu [anonim]

    După cucerirea Odessei, comandată personal de mareşalul Antonescu, acesta a ordonat retragerea majorităţii trupelor pentru refacere şi pentru participarea la Parada Victoriei de la Bucureşti, lăsând pe loc unităţi secundare (Corpul 2 de Armată, sub comanda generalului Nicolae Macici).
    În seara de 22 octombrie 1941, partizani sovietici au aruncat în aer clădirea comandamentului trupelor române din Odesa, omorând 16 ofiţeri români, inclusiv pe comandantul militar al oraşului, generalul Ion Glogojanu, 46 soldaţi şi subofiţeri, mai mulţi civili şi 4 ofiţeri germani de marină.
    Unităţile române de ocupaţie nu au reuşit să localizeze ascunzişurile partizanilor (care astăzi se vizitează), şi s-au răzbunat pe populaţia civilă locală, îndeosebi evreiască, propaganda regimului Antonescu afirmând că toti evreii erau comunişti.
    Ca reacţie imediată au fost ucişi la nimereală 5.000 de locuitori, majoritatea evrei.
    În primele trei luni de la intrarea României în război, trupele române au masacrat 19.000 de evrei, iar 20.000 au fost ucişi după cucerirea Odessei.
    La 19 august 1941, Ion Antonescu îl numeşte pe profesorul Gheorghe Alexianu în funcţia de guvernator al Transnistriei şi membru ex officio al consiliului de miniştri.
    După ce armata română a cucerit Odessa, garnizoana oraşului a fost preluată de Corpul 2 de Armată, sub comanda generalului Nicolae Macici.
    Masacrul s-a declanşat încă din seara zilei de 22 octombrie 1941, după explozie, ca reacţie spontană de răzbunare la aruncarea în aer a comandamentului trupelor române din Odesa.
    Au fost ucişi la nimereală 5.000 de locuitori, în majoritate evrei.
    La 24 octombrie 1941, colonelul Davidescu, şeful cabinetului militar al mareşalului Antonescu, trimite generalului Nicolae Macici o „Telegramă cifrată nr. 563 Pentru generalul Macici”.
  • +5 (5 voturi)    
    Basarabia si masacrele4 (Joi, 7 august 2008, 18:25)

    tiberiu [anonim]

    Drept represalii, dl. Mareşal Antonescu ordonă:

    1) Executarea tuturor Evreilor din Basarabia refugiaţi la Odesa.
    2) Toţi indivizii care intră în prevederile ordinului 3161 (302 858) din 23 Octomvrie 1941 care nu au fost încă executaţi precum şi alţii ce li se pot adăuga vor fi puşi într’o clădire minată anterior şi care va fi detonată. Se va efectua această acţiune în ziua înhumării victimelor noastre.
    3) Acest ordin va fi distrus după ce va fi fost citit.”

    Gen. Macici a raportat la 25 octombrie execuţia a 13.000 de evrei şi comunişti, 400 dintre ei fiind spânzuraţi pe străzi sau in pieţele Odessei.
    În calitate de reprezentant al guvernului, Alexianu a ordonat şi a supravegheat represaliile şi masacrul din noiembrie 1941.
    Conform stenogramei şedinţei Consiliului de Miniştri din 13 noiembrie 1941:

    Dl. mareşal Antonescu, conducătorul statului: (…)
    Rolul diviziei a X-a la Odesa este acela pe care l-am pus:
    este un organ la dispoziţia administraţiei.
    Cu Evreii dela Odesa ceea ce s’a întâmplat s’a întâmplat; de acum înainte să se pună regula.
    Represiunea a fost destul de severă?
    Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei:
    A fost, domnule mareşal.
    Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului:
    Ce înţelegi prin „destul de severă”?
    Dv. sunteţi cam miloşi cu alţii, nu cu neamul românesc.
    Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei:
    A fost foarte severă, domnule mareşal.
    Dl. mareşal Ion Antonescu, conducătorul statului:
    Am spus să se împuşte câte 200 de Evrei pentru fiecare mort (respectiv 17 ofiţeri, 35 de soldaţi, 9 subofiţeri şi funcţionari civili români ucişi în urma unei explozii produse în clădirea Comandamentului Armatei Române din Odesa) şi 100 de Evrei pentru fiecare rănit.
    S’a făcut aşa?
    Dl. prof. Gh. Alexianu, guvernatorul Transnistriei:
    Au fost împuşcaţi şi spânzuraţi pe străzile Odessei.
  • +4 (4 voturi)    
    Basarabia si masacrele5 (Joi, 7 august 2008, 18:26)

    tiberiu [anonim]

    Comandamentul armatei germane şi-a oferit serviciile propunând trimiterea la faţa locului a unui batalion SS ca să ajute la „dezactivarea minelor” şi curăţarea Odessei „de evrei şi bolşevici”.
    Autorităţile române au decis totuşi să acţioneze singure.
    Evreii localnici au fost scoşi din case şi executaţi, fără să fie judecaţi.
    Au fost spânzuraţi de balcoanele şi felinarele de pe străzile principale.
    „După explozie, lungi şiruri de evrei au fost spânzuraţi pe stâlpii de electricitate ale troleibuzelor.
    Circa 10.000 evrei deja arestaţi au fost băgaţi în puşcărie şi executaţi imediat.”
    La 23 octombrie 1941 gen. Iacobici a trimis Cabinetului Militar un raport asupra situaţiei, care detalia acţiunile represive efectuate:
    „acţiunea de represiune s’a executat în interiorul oraşului, prin împuşcare şi spânzurare, şi afişarea de placarde pentru avertizarea celor ce vor mai îndrăzni şi încerca astfel de terorism”.
    Alexianu a organizat ghetouri şi lagăre de internare a evreilor în Transnistria (Vapniarka, Berezovca etc.) şi a ordonat efectuarea de munci obligatorii, prin Ordonanţa nr. 26/1941 privind instituirea muncii obligatorii pentru toţi locuitorii Odessei între 16-60 de ani, sub sancţiunea internării lor în lagăr.
    De asemenea, prin Ordonanţa nr. 35 din 2 ianuarie 1942 a dispus deportarea tuturor evreilor din Odessa în regiunea Berezovca, unde au fost masacraţi.
    Potrivit istoricului Raul Hilberg, executarea ordinelor lui Antonescu a provocat intervenţii germane:
    „Au fost situaţii în care germanii au intervenit pentru a restrânge şi încetini avântul măsurilor româneşti.
    În acele timpuri, românii se mişcau prea rapid pentru birocraţia germană”.
    Au mai fost deportaţi în Transnistria circa 25.000 de rromi, şi se estimează că jumătate din ei au murit.
  • +4 (4 voturi)    
    Basarabia si masacrele6 (Joi, 7 august 2008, 18:28)

    tiberiu [anonim]

    „Memoriul d. Gheorghe Pantea, primarul oraşului Odesa către Ion Antonescu”
    Colaboraţi la Wikicitat „Domnule Mareşal, m’am trezit dimineaţa (23 oct. 1941) având în faţă o scenă îngrozitoare şi anume:
    pe toate străzile şi pe la colţuri stăteau spânzuraţi câte patru, cinci oameni, iar populaţia înspăimântată fugea prin oraş în toate părţile.
    Revoltat, am întrebat cine a făcut această barbarie, această ruşine de care noi nu ne vom spăla niciodată în faţa lumii civilizate.
    Cei în drept mi-au spus că ei nu ştiu nimic.
    Pe de altă parte, pe zidurile Odesei a apărut un comunicat fără semnătură al Comandamentului Militar, prin care se dispunea ca toţi Evreii să părăsească oraşul în cursul zilei de 23 Octomvrie şi să plece în coloane spre Dalnic.
    Evreii, îngroziţi, au părăsit locuinţele şi avutul lor şi s’au îndreptat cu miile spre Dalnic, iar populaţia rămasă în oraş a început o jefuire totală a locuinţelor.
    Dându-mi seama în calitate de primar al oraşului că am şi eu o răspundere faţă de populaţia aceasta şi fiind informat că în localitate a sosit dl. general Macici, comandantul Corpului 2 Armată, m’am prezentat domniei sale.
    Dl. general avea însărcinare de a supraveghia şi cerceta situaţia din Odesa.
    L-am găsit la locul catastrofei şi, fiind îngrijorat de situaţia populaţiei, l-am întrebat dacă din ordinul domniei sale a apărut ordonanţa pentru evacuare totală a Evreilor din oraş. Dl. General mi-a răspuns categoric că el nu a dat niciun ordin de asemenea natură şi nici nu ştie nimic despre acest ordin.
    I-am arătat d-lui general pericolul care va decurge din această evacuare neomenească şi i-am cerut aprobarea domniei sale ca, pe calea administrativă, să iau măsuri pentru întoarcerea Evreilor în oraş.
    Domnia sa mi-a dat cuvenita aprobare.
    Am plecat spre Dalnic pentru a înapoia Evreii în oraş....
  • +4 (4 voturi)    
    Basarabia si masacrele7 (Joi, 7 august 2008, 18:29)

    tiberiu [anonim]

    ...Odesa are în momentul de faţă circa 50000 de Evrei rămaşi în oraş.
    Ajungând coloanele de mii de oameni, le-am oprit şi le-am vorbit în ruseşte, arătând că s’a produs o greşeală şi că dl. Mareşal a dat ordin să vă înapoiaţi la casele voastre.
    S’au petrecut cu această ocazie scene sfâşietoare.
    Au năvălit asupra noastră sărutându-ne mâinile, hainele, maşinile şi strigând cu toţii
    „Trăiască mareşalul Atonescu, salvatorul nostru!”.
    Era un act drept, căci populaţia n’a avut niciun amestec în catastrofa dela 22 Octomvrie.
    Coloana înaintată însă de evacuaţi a fost reţinută de organele militare.
    Mi s’a spus că aceştia vor fi executaţi ca represalii în urma ordinului dumneavoastră.
    Sunt convins, domnule Mareşal, că dumneavoastră, dacă eraţi informat exact asupra situaţiei şi anume că populaţia nu a avut niciun amestec în actul dela 22 Octomvrie, totul fiind pregătit de organele NKVD.
    Revocaţi ordinul de represalii.”
  • +4 (4 voturi)    
    Paul Goma si evreii (Joi, 7 august 2008, 18:49)

    Tiberiu [anonim]

    Asa se ajunge ca majoritatea romanului stiutor de istorie sa inteleaga macar, daca nu sa aprobe confesiunea lui Paul Goma, din recenta sa carte, Basarabia, o confesiune privitoare la vecinii sai evrei:

    "Ma uit pe strada la batraneii modest imbracati, cei mai multi sprijinindu-se in bastoane;
    judecandu-i dupa cumparaturile din pungile de plastic, au un Ťbugetť doar cu putin mai important decat al nostru...
    Ii stiu, ii simt, vad prin ei si prin pardesiele lor ponosite, prin parul rarit pana la plans al femeilor, prin plasticul portofelului famelic, prin panza sacoselor dezumflate... si ma simt de-al lor.
    Si-mi suna in auz vorbele tatei:
    Noi, basarabenii si bucovinenii, suntem ovreii zilelor noastre!...
    Ma simt de-al lor.
    vreau sa spun: ma straduiesc, stiind (cu capul) ca si eu sunt un Ovreu al Zilelor Noastre.
    Nu reusesc intru totul...
    Eu, goi as fi putut (dupa august 1941) participa activ sau macar prin consimtamant vinovat la deportarea, in Transnistria, in timpul razboiului, a tiganilor si a evreilor, la uciderea lor prin foame, prin frig, prin ciomag, prin glonte.
    El, evreul, ar fi putut participa activ la batjocorirea, molestarea, rapirea ostasilor romani in retragerea din Basarabia si Bucovina de Nord din Saptamana Rosie, 28 iunie-2 iulie 1940;
    Ar fi putut foarte bine participa activ la asasinarea in public a preotilor;
    La arestarea si anchetarea ca la NKVD a suspectilor si, de ce nu, la uciderea lor, acolo, doar ei, evreii din Basarabia ocupata de bolsevici, aveau, in sfarsit, ocazia sa se razbune pe goi-ii care-i persecutasera de doua mii de ani, la deportarea lor...
    El, evreul din Belleville, ar fi putut fi consateanul nostru din Mana-Orhei, elevul parintilor mei, fugit peste Nistru prin '38, intors comisar NKVD, care printre altii il arestase pe tata la 13 ianuarie 1941 si il trimisese in Siberia; ....
  • +4 (4 voturi)    
    Paul Goma si evreii2 (Joi, 7 august 2008, 18:51)

    tiberiu [anonim]

    "...Ar fi putut fi cel care macar a executat ordinul de a fi ucis unchiul meu, Ion Goma, prizonier de razboi, dupa 23 August "si, oroare, tradator al Patriei Sovietice prin foame si sete, in septembrie-octombrie 1944.
    Si chiar daca evreul din Belleville nu va fi fost NKVD-ist cu misie de terorizare a dusmanului in Romania n-ar fi putut fi NKVD-ist cu aceeasi misiune in Ungaria?
    In Polonia?
    In Zona de Ocupatie Sovietica, apoi RDG?
    E adevarat, in Romania evreii si ungurii din Securitate au fost dezactivati dupa 1956...
    Adevarat, nu toti evreii au fost comunisti, securisti exista foarte multi goi care admit acest adevar.
    Evreii insa nu admit ca nu chiar toti goi-ii sunt feroci antisemiti.
    Nu, nu ma pot apropia de semenii mei, intalniti la Belleville.
    Unii dintre ei au fost victime.
    Da, dar unii dintre ei au fost dupa aceea si calai...
    Memoria mea.
    Si amnezia lor.
    Apoi:
    nu sunt suficient de crestin ca sa iert".
  • +2 (2 voturi)    
    Sa nu uitati (Joi, 7 august 2008, 20:05)

    Razvan [anonim]

    Cand este razboi, regulile sunt altele.
    Nu au fost 90, ci vreo 400, romani si germani, era si comandamentul german acolo.
    Sa nu vorbim vorbe mari, dar filmul trebuie facut pentru ei, Timisoara este in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    aberatii! (Joi, 7 august 2008, 21:10)

    popeye [anonim]

    Unul din miturile---minciunile de fapt---indestructibile despre evrei este participarea lor la miscarea comunista.În România interbelica partidul comunist avea cca.800 de membri dintre care pe locul întâi cu 34% se aflau etnicii maghiari, apoi pe locul doi cei ROMÂNI cu 32% si de abia apoi veneau evreii cu vreo 30% restul erau rusi,bulgari etc.Evreii erau pe vremea ceea cel putin în numar de 800.000 în România,unele surse vorbesc chiar de un milion.Si chiar daca toti membrii partidului comunist din România erau evrei,asta tot nu ar fi fost reprezentativ pentru minoritatea,mare de fapt, a evreilor din tara noastra.Dar "matematica" antisemita face un calcul perfid:adica 4% din populatia României era de origine evreiasca,si ei formau 30% din partidul comunist de atunci!!!Ce nu spune aceasta "matematica"perfida(antisemita de fapt)este ca în cifre absolute doar vreo 200 de evrei din România erau comunisti la o populatie de cel putin 800.000 de evrei!Dupa cum am mai mentionat deja, cine e de buna credinta stie aceste lucruri, cine nu stie,dar vrea sa se informeze cu adevarat are o multime de lucrari si monografii stiintifice la îndemâna,dar antisemitii o vor îndruga pe mai departe cu aberatiile lor contra evreilor,cum ca " erau comunisti dom'le,si ei au omorât,au mai fost si alte masacre în lume"blabla-uri cu care încearca sa-si rationalizeze ura antisemita.E bine ca Iepan face un asemenea film(e român sadea,nu s-a vândut nimanui,dar si-a pastrat modul de gândire critic si plin de omenie,asta pentru acei care cred ca nu poate exista român care sa ia apararea evreilor),vor mai tipa antisemitii un pic,se vor agita în furia lor patriotarda acesti nazisti de mahala,dar adevarul gol-golut va iesi în fine la iveala!Si asta e un lucru bun!PS.Goma ar fi avut sansa sa fie un Soljenitîn,asa a ajuns un terchea-berchea antisemit ordinar,marginalizat si în România si în Franta(lucru foarte bun!),iar acum face pe bosumflatul si jignitul.Sic transit gloria mundi!Antisemiti la atac,mars!
  • +2 (2 voturi)    
    Hiroshima - 6 AUGUST 1945 (Vineri, 8 august 2008, 8:42)

    Gelu [anonim]

    Ziua in care au zeci de mii de oameni au fost ucisi de prietenii nostri, americanii...
  • -3 (3 voturi)    
    dovada! (Vineri, 8 august 2008, 13:40)

    popeye [anonim]

    Înca o dovada ca antisemitismul merge azi mâna în mâna cu anti-americanismul este postarea acelui "bun" român "gelu"!Ceea ce el ignora este faptul ca americanii au aruncat acele bombe pentru a pune capat razboiului,ceea ce s-a si întâmplat dupa aceea,nu??Sau îsi poate acest obscur "gelu" închipui cumva ca hitler sau antonescu ar fi oprit uciderea de evrei daca ar fi câstigat razboiul???Unde mai punem ca dupa razboi SUA a ajutat ca Japonia sa devina o democratie reala, sa ajunga la o bunastare nemaivazuta de japonezi pâna atunci(acelasi lucru l-a facut si cu Germania)!Vede patriotul de parada anti-american "gelu" oare asemanari cu soarta evreilor cumva????
  • -3 (3 voturi)    
    Aprecieri pentru Popeye ! (Vineri, 8 august 2008, 14:36)

    martin [anonim]

    Consider foarte bune cele 2 postari "Aberatii" si "Dovada", dar din pacate pentru ignoranti si antisemiti, care foarte des sunt aceleasi persoane, adevarurile, oricat de clar expuse, nu ii scot din transa.
    Astfel dupa ce l-am prins pe cel ce-si zice "nu conteaza" cu o fisura grava in informatie (cea cu Wiesel), a recunoscut si si-a cerut scuze, dar a continuat cu aceleasi fraze incoerente si puse in pagina cu furca.
    De aceea imi e greu sa scriu despre astfel de subiecte, lipsind des o minima decenta si cunostiinte de baza la multi doritori sa scrie !
  • -1 (1 vot)    
    antisemitismul 1 (Vineri, 8 august 2008, 15:21)

    Popeye [anonim]

    Pai Martine draga, asta si este esenta antisemitismului de fapt: chiar daca tu îi vei demonta unui antisemit toate "argumentele" sale,unul câte unul, în mod stiintific si logic,iar antisemitul ramâne la urma fara argumente,asta nu îl va face sa-si revizuiasca parerile sale paranoide si pline de ura fata de evrei!Ceea ce arata înca o data ca antisemitismul(ca si anti-americanismul de azi) nu are nevoie de "argumente" pentru a exista,scopul sau este "doar" ura fata de evrei,viscerala,aberanta,anti-logica si irationala.De aceea aceasta "boala" nu poate fi vindecata cu argumente logice si cu ratiune,din contra:mintea infectata de antisemitism reactioneaza la argumente rationale si logice ca pupila ochiului la lumina: se îngusteaza!!!Toti antisemitii de azi stiu ca a te "lauda" azi pe fata ca esti antisemit îti atrage oprobiul(în general) al societatii,iar daca o faci în public reprezinta chiar si o fapta penala!De aceea îsi ascund,fara prea mare succes,ura lor antisemita în spatele rationalizarilor,pentru a nu putea fi încadrata juridic sau pentru a-i conferi un temei "logic"(din punctul lor de vedere pervertit de ura contra a tot ce e evreiesc); vin cu prejudecati antisemite(evreii erau comunisti,aveau si au banii lumii, trag sforile din spate, au comis si ei crime etc.etc.)încercând sa minimalizeze astfel enormitatea crimelor savârsite contra evreilor(atunci daca nu le neaga complet sau chiar le glorifica).Un exemplu graitor în aceasta privinta este Goma care înca ne mai prezinta "crimele" evreilor contra românilor ca pe o certitudine crezând ca asa va justifica genocidul comis de administratia Antonescu.Nici un cuvânt la el, ca atunci când armata româna s-a retras,cei mai multi care aruncau cu pietre în ea si o huiduiau erau chiar români get-beget(au fost si rusi,ucraineni si chiar si evrei, dar Goma si alti antisemiti ne mai prezinta si azi rapoartele oficiale si perfid-mincinoase ale administratiei Antonescu, ca fiind adevarate!)
  • -1 (1 vot)    
    antisemitism 2 (Vineri, 8 august 2008, 17:07)

    popeye [anonim]

    Continuare: nici un cuvânt la Goma sau alti antisemiti,despre acei ofiteri evrei din armata româna care au reusit sa se retraga în ordine cu tot echipamentul, spre deosebire de unii ofiteri români sadea care si-au lasat trupa si echipamentul pe mâna rusilor nestiind cum sa fuga mai repede peste Prut.Nici un cuvânt la ei despre pogromurile din iunie 1940(imediat dupa retragerea din Basarabia,în acea "saptamâna rosie" a antisemitului Goma)de la Dorohoi si Galati în care soldati români au masacrat sute de evrei(asta drept recunostiinta pentru actele de eroism,atâta cât se poate vorbi de "eroism" în acele conditii,ale acelor ofiteri evrei).Nici un cuvânt ca dupa acea rusinoasa retragere,soldati români aruncau din mersul trenului oameni afara pe care îi socoteaua evrei(se luau dupa "mutra evreiasca",azvârlind asa si multi români get-beget din tren!!!)Goma si alti antisemiti ne prezinta rapoartele pline de ura ale administratiei Antonescu drept adevaruri irefutabile nevrând sa recunoasca din motive de ura ca acestea erau minciuni sfruntate cu care se încerca sa se ascunda faptul ca România se retrasese în mod las din Basarabia si Bucovina,cautând apoi tapi ispasitori pentru aceasta catastrofa.Bineînteles ca Goma si acolitii sai antisemiti nu amintesc nimic de lagarele mortii din Transnistria,de executiile sumare a zeci de mii de oameni(printre ei femei,batrâni si copii,si ei oare comunisti înraiti,dusmani de moarte ai României?)în lagarul de la Golta si multe alte atrocitati.Nimic despre acei 20.000 de evrei arsi si spânzurati la Odessa, din ordinele criminale ale lui Antonescu;oare si acei copii si acele femei si acei batrâni erau "dusmaii de moarte ai românilor"?Cine vrea sa stie,poate afla aceste lucruri usor,cine nu, o da mai departe cu "poporul român blând,incapabil de asemenea crime emitând mai departe aberatii de genul<crimele evreilor contra românilor>"!
  • -1 (1 vot)    
    antisemitism 3 (Vineri, 8 august 2008, 17:43)

    popeye [anonim]

    Continuare: ce vor de fapt acesti antisemiti paranoizi?De fapt nici mai mult nici mai putin decât disparitia evreitatii!Orice ar face "evreul", se vor gasi întotdeauna "critici" care sa-l înfiereze pe "evreu" pentru pretinsele sale fapte.Cei prea-credinciosi le imputa evreilor inventarea ateismului,altii le imputa din contra, faptul ca înca tin la religia lor chipurile primitiva, nevrând sa-l accepte pe Iisus ca mântuitor!Daca evreii tin la traditiile lor într-o societate majoritar neevreiasca li se imputa faptul ca "nu vor sa se adapteze dom'le!"Se adapteaza în schimb,vin nationalistii cu reprosul ca submineaza "bazele natiunii"(care or fi acelea??) si ca sunt " un element dizolvant"(oare asta ce-o mai fi însemnând??)Socialistii si comunistii le reproseaza inventarea capitalismului,altii în schimb le imputa inventarea "comunismului"!!!Deci indiferent ce face "evreul",se vor gasi întotdeauna indivizi care sa le reproseze ceva.De unde se poate trage o concluzie: antisemitismul nu e de fapt problema evreilor,deoarece antisemitismul nu spune absolut nimic despre evreul real,asa cum exista el.Antisemitismul spune în schimb foarte mult despre predispozitia mentala a antisemitului si despre fanteziile sale bolnave fata de evrei!Antisemitul în strafundul inimii sale otravite de ura crede de fapt ca lumea ar fi mai buna fara evrei,deci la urma urmei un antisemit e de acord cu planurile lui Hitler si Antonescu(si am altora)de a-i extermina pe acestia.Dar antisemitul nu-si da nici o clipa seama ca inversul e de fapt valabil: adica o lume fara antisemiti ar fi una considerabil mai buna.De aici si concluzia ca oricâte argumente rationale le aduci antisemitilöor,ei nu vor tine cont de ele,ignorându-le pe mai departe total.De aceea filmul pe care Iepan e în curs de a-l turna,e de mult timp asteptat si prin urmare deci si foarte binevenit(în sfârsit!). Ca antisemitii vor face spume la gura în furia lor neputincioasa,asta e deja problema lor ce tine de caracterul lor sordid!
  • 0 (0 voturi)    
    to muscleman (Sâmbătă, 9 august 2008, 15:11)

    Vali [anonim]

    Intelepciunea populara ne spune ca atata timp cat ne vom concentra pe trecut, pe dezgroparea ororilor trecutului si plata 'datoriilor' rezultate din acestea, nu vom putea avansa, nu vom putea avea o gandire pozitiva si creativa. Ce ai spune despre subiecte mai pasnice si poate mai interesante, cum ar fi momente din istorie cand oamenii, indiferent de nationalitatea lor, si-au dat mana pentru a realiza lucruri utile si frumoase, lucruri uimitoare din punct de vedere tehnologic si / sau artistic? Cauta si vei gasi, asa cum si domnul Iepan ar putea specula astfel de subiecte pentru a deveni celebru si pentru a obtine finantare.

    Rationamentul tau ne conduce catre ideea ca pana si albina aceea, care te-a intepat in copilarie, in timp ce tu incercai intr-o pornire nevinovata si ignoranta sa o strangi in pumn, este antisemita. Aritmetica, demografia, logica si in general orice stiinta, par a fi antisemite in rationamentul tau.

    Indraznesc insa sa iti atrag tie personal atentia asupra faptului ca prosemitismul militant (nu cauta in DEX) reprezinta o forma de nationalism extremist. De multe ori extremistii sufera de psihoze paranoide, nationalist-xenofobe, acuzand fara discernamant pe toti cei ce ii contrazic cu rationamente bine puse la punct, si solicitand 'pedepsirea' lor. Acum te poti uita in DEX.

    Personal apreciez tot ceea ce reprezinta valoare si omenie, indiferent de nationalitate. Evreii au dat omenirii numeroase valori, si merita alaturi de toate celelalte semintii ce furnizeaza valori si emana omenie, acelasi respect.

    Pentru mine subiectul este inchis in acest moment.
  • -1 (1 vot)    
    serios?? (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:35)

    popeye [anonim]

    Nu prea am înteles chestia cu "albina antisemita",poate tu, daca vrei,în marea ta întelepciune îmi explici ce voiai de fapt sa spui!În rest nu prea am ce sa raspund la aberatiile tale, în încercarea ta de a escamota crimele comise de administratia Antonescu.Apesi tare pe pedala balivernarii irationale, dar stilul acesta e cunoscut la cei care închid ochii în fata lucrurilor neplacute, mai ales atunci când e vorba de propria natiune si "reputatia" sa, care nu are voie sa fie întinata cu numic,nu?Un singur lucru:daca ar fi dupa mentalitatea ta pervertita, atunci ar trebui sa uitam tot trecutul si sa ne uitam numai înainte!Ce ar fi daca am uita si ce au facut comunistii si comunismul românilor?Ca doar trebuie sa cautam ce e mai frumos si mai înaltator"subiecte mai pasnice si interesante,când oamenii........"blablablabla!Tot asa de sigur sunt ca aici vei sari în sus ca ars, ca nu se poate trece peste crimele comunismului comise împotriva bietei si nevinovate natiuni române, etc.etc.etc.De acord,dar atunci sa nu le uitam nici pe celelalte,nu?Daca NOI românii(si eu sunt român,nu am rude si stramosi evrei,contrar poate a ceea ce crezi tu)avem dreptul sa ne plângem de nedreptatile si crimele comise fata de noi,atunci si evreii au acest drept(mai ales ca au fost suspusi unui adevarat genocid,ceea ce NOI, Slava Domnului de fapt, nu am fost în toata istoria noastra,cu toate nedreptatile comise fata de români),si de fapt,toti nedreptatitii din lume,nu?Aceasta atitudine nu decurge din filosemitism,asa cum un antisemit notoriu ca tine crede, ci dintr-un simt al dreptatii, care nu îi exclude pe evrei de la aceasta dreptate universala!Înca o data:e bine ca apare un asemenea film ca acel al lui Iepan, chiar daca toti antisemitii o sa lesine de furie patriotarda acuzându-l pe Iepan ca-i "jidan", "vândut jidanilor" etc.etc.;asta o spui si tu, numai un pic mai ....elegant!În capul unui antisemit nu intra ideea ca cineva poate face dreptate evreilor din simt de omenie profunda si reala!
  • -1 (1 vot)    
    nedumerire! (Sâmbătă, 9 august 2008, 21:10)

    popeye [anonim]

    Tot pt."paranoid-man vali":Alina Mungiu-Pippidi scria ieri în "România Libera" ca antisemitismul este acel test de minima decenta la care societatea româna cade mereu.Chiar daca e discutabil daca toata societatea româna cade la acest test,e clar ca multi români o fac.Sau sufera si Mungiu-Pippidi de "psihoze paranoide,nationalist xenofobe"?Si Iepan sufera de asa ceva oare?Si cum stam ca aceia care au descris toate grozaviile petrecute în România si aiurea cu privire la evrei?Astia de ce anume sufera? Si acei "patrioti" care cred ca "evreismul mondial" detine "haturile" lumii, ca evreii au controlul asupra finantelor,ca ei controleaza din umbra guvernul american,ca au adus comunismul/capitalismul în lume, ca înainte furau copii crestini ca sa le foloseasca sângele la dospirea pâinii lor,ca otravau fântânile "crestine", ca l-au ucis pe Iisus Hristos si câte alte aberatii,nu astia oare sufera de paranoia si de psihoze??Tu însuti ai descris perfect "boala" antisemitilor,si ca toti extremistii nu faci altceva decât sa proiectezi patologia ta asupra altora!Restul e doar blabla-ul de rigoare cu care antisemitii,national-xenofobii si psihozatii "moderni" încearca sa-si camufleze ura viscerala si patologia.Oricum începuturile sunt deja facute în pofida faptului ca "oamenii de bine","adevaratii patrioti români" tipa acum ca din gura de sarpe ca li se darâma conceptiile nationalist-isterice cu privire la propria lor natiune.Chiar daca nu crezi tu si multi ca tine,asa România va deveni o tara cu adevarat europeana(e deja pe acest drum),fara complexe nationalist-romantico-isterice,de inferioritate sau superioritate,cu trecutul asumat si prelucrat,o tara relaxata si degajata.....asa cum ar trebui sa fie o tara europeana.Asa ca slabeste-ne cu prejudecatile tale antisemite,nu mai tin astazi!Fa eventual o calatorie în Israel,poate ajuta!PS.Pt. tine subiectul o fi încheiat,fiindca îti lipsesc argumentele logice,sau ai tu dovezi ca Iepan si altii spun neadevarul în aceasta privinta????
  • +1 (1 vot)    
    masacru (Vineri, 6 martie 2009, 21:55)

    munteanu al [anonim]

    Domnule Iepan ! Ce date certe ai despre existenta si marimea acelor noua magazii ? Dar despre marturiile supravietuitorilor ? Va bazati cumva pe autentitcitatea documentelor vremii ? In orice moment acestea au putut fi transformate dupa bunul plac al unora din parti ! V-ati facut niste calcule sa vedeti daca in cele noua magazii incapeau cate 2222 persoane ? Ca a fost un masacru este adevarat ! Dar ca sa fiti impartial la prezentarea unui asemenea eveniment pe o pelicula, nu o sa puteti niciodata ! Dimpotriva ! Veti crea disensiuni si confuzii puternice care vor amplifica si mai mult situatia existenta !
  • 0 (0 voturi)    
    odessa (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 20:12)

    manfred maderer [anonim]

    Idee exceptionala: eu ma aflu in ISRAEL- de peste 25 de ani si sint de acord sa incerc sa ajut in a gasi persoane care pot fi relevante in legatura cu subiectul filmului
    manfre , HAIFA
  • +1 (1 vot)    
    ANTONESCU UCIGAS? (Duminică, 14 noiembrie 2010, 23:35)

    CHARLIE [anonim]

    Judecand dupa reactiile majoritatii cititorilor acestui articol sunt convins ca ati starnit si mai mult antisemitism printre romanii "adevarati". Exista o tendinta naturala a oamenilor sa creada numai ce le convine. Dupa cel de al doilea razboiu mondial raspunsul nemtilor care locuiau langa lagare de concentrare Dachau, etc era: Wir wussten nicht garnichts. In engleza:see no evil, hear no evil. In filmul german Nasty Girl un oras intreg a ostracizat o profesoara care a demascat colaborarea cu nazistii in frunte cu arhiepiscopul. Toti aveau mainile murdare. Pogromul dela Iasi si trenul mortii nu s'au intamplat. Pogromul dela Bucuresti in Ianuarie 1941 este o minciuna propagata de evrei ca sa poata sa stoarca bani dela bietii romani nevinovati. Exemple exista cu duiumul. Dar cand primarul T. Popovici al orasului Cernauti s'a luptat cu gasca antonesciana sa-i salveze pe evrei el n'a devenit erou ci mai curand tradator de tara.
  • -1 (1 vot)    
    evreii (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:10)

    tttrtrrt [anonim]

    Nici o ţară, cu excepţia Germaniei, nu a contribuit atât de activ ca România” la distrugerea evreilor, scrie istoricul american Raul Hilberg, bazându-se pe “Cartea neagră”, publicată la Bucureşti pe finalul anilor ’40. Traducerea acestui volum, realizată de Alexandra Laignel-Lavastine, tocmai a apărut în Franţa.







    Publicaţia “Le Monde” consacră o recenzie extinsă “Cărţii negre” de Matatias Carp, un tom de peste 1.000 de pagini transpus în franceză de Alexandra Laignel-Lavastine şi proaspăt intrat în librăriile din Hexagon.

    350.000 de evrei au fost exterminaţi în România fără ca germanii să trebuiască să intervină, eventual doar marginal, iar măcelul a atins un asemenea nivel încât i-a înspăimântat şi pe nazişti, se arată în articolul din “Le Monde”. Legi antisemite fuseseră instituite din 1938, dar erau o nimica toată faţă de ceea ce s-a petrecut în august 1940; totul a început “clasic”, cu interdicţia de a practica anumite meserii, privarea de bunuri etc.
    Publicitate

    În curând, statul îi oprima pe evrei în toate aspectele vieţii lor cotidiene: confiscându-le aparatele de radio şi bicicletele, interzicându-le să cumpere pâine, obligându-i să renunţe la o parte a îmbrăcăminţii lor; dacă nu, riscau zece ani de închisoare.

    Un bărbat a realizat caracterul absolut inedit al situaţiei: Matatias Carp, unul dintre cei mai prestigioşi avocaţi bucureşteni, pe atunci în vârstă de 36 de ani. Dat afară din barou, decide să devină grefierul suferinţelor îndurate de evreii români şi nu face nimic altceva în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Pentru a strânge toate datele, Carp se foloseşte de poziţia sa de conducere în Uniunea evreilor români pentru a-şi forma o reţea de informatori în toată ţara, care îi procură rapoarte şi fotografii. În plus, mituieşte un funcţionar pentru a intra ilegal în Ministerul de Interne duminica, unde, punându-şi viaţa în pericol, recopiază arhivele. Revine acasă şi converteşte enorma masă de informaţii în povestiri pe care le di
  • 0 (0 voturi)    
    cenzura?? :):):) (Miercuri, 23 martie 2011, 17:52)

    gogu [anonim]

    Am si eu o intrebare de 1000 de puncte pt redactorii HN: de ce ati scos comentariile de la articolul "Florin Iepan a recurs la o metoda deloc „cuser” pentru a-si promova documentarul „Odessa”, despre masacrul comis de armata romana in 1941 "?

    Nu se potriveau cu viziunea dlui regizor? Ii cereau impartialitate? Ii cereau sa nu scoata momentul din contextul istoric? Sa-si verifice sursele si numerele? Dansul vrea sa-l ingroape inca o data pe Antonescu; dar uita sa spuna ca acelasi Antonescu a si salvat evrei, atat cat a putut. Chiar credeti ca in situatia data, un Chrurchill ar fi fost mai destoinic?
    Apoi, pusese "releu" un comentariu interesant si un link, despre tragedia Struma. Ma bucur ca il am inca deschis, iata, il mai dau o data: http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-7906993-scurt-reportaj-tvr-singurul-supravietuitor-tragediei-struma-colectie-cursuri-limba-engleza-digitas-north-america-reprezentata-conferinta-ronewmedia.htm.
    Practic, evreii refugiati din vestul europei erau imbarcati la Constanta si trimisi spre Palestina. Un submarin rus a distrus o asemenea nava, nava Struma. La vremea respectiva au dat vina pe nemti; iata ca nu nemtii au fost si iata ca incet, dar sigur, adevarul iese la suprafata.
    Pus in situatii extreme, un om reactioneaza intr-un mod extrem. Asa ceva ar fi mai degraba interesant de vazut: un film despre tragedia lui Antonescu. Un om, un roman patriot, care a si salvat evrei, nu a dat numai ordine de distrugere. Si de ce a dat ordinul respectiv ar fi iar de considerat. Sa spui ca Antonescu il asculta orbeste pe Hitler e o minciuna. Asta este...
  • 0 (0 voturi)    
    impartialitate (Miercuri, 23 martie 2011, 19:01)

    gogu [anonim]

    Zice dl regizor:
    "Ma gandesc ca in egala masura este interesant sa vedem ce au de spus cei care au fost martori la acele atrocitati, dar si ce avem noi de spus, cei care azi incercam sa gasim o noua identitate nationala pentru Romania. :"
    Pana aici, foarte bine. Exact asta este si ideea unui film impartial.
    dar apoi zice:
    "Ai gasit si romani care au participat la masacru?
    - Aici avem o problema: veteranii nostri nu fac altceva decat sa idealizeze participarea fiecaruia dintre ei la razboi. E foarte greu sa-i faci acum sa-si aminteasca ceva rau sau dureros. Au fost niste eroi ai neamului si trebuie sa ramana eroi, cam asta e realitatea. "
    Din cate inteleg eu, ceea ce zic veteranii romani nu se pupa cu ceea ce zic martorii. De fapt, cam greu sa comentezi aici, din moment ce nu stii ce zic ei de fapt. SI aici nu-i inteleg "impartialitatea": daca faci documentar, nu ar trebui ca tu, regizorul, sa iesi din scena??? Lasa-i pe participantii la evenimente sa-si spuna punctul de vedere, lasa-i pe ceilalti sa judece. Asa deschizi o dezbatere. Nu exista numai alb si negru. Parerea ema este ca dl regizor e chitit sa arate cat de rai au fost romanii; din cate inteleg eu evenimentele, ele nu iti arata ca romanii ar fi fost nazisti, ci ca pur si simplu a fost o situatie de razboi. Nu au omorat pe criterii etnice, ci pe, din pacate umanul, dai tu-n mine, dau si eu in tine. Prin asta nu inseamna ca aprob ce s-a intamplat atunci; dezaprob interpretarea dlui. Pe de alta parte, asta e parerea lui si sa fie sanatos, dar sa nu mi-o bage si mie pe gat. Mai degraba un asemenea film ar readuce in primplan dezumanizarea pe care un razboi o aduce cu sine; ne transforma din elfi in orci.
    Si sa spui ca Antonescu a omorat fara a spune ca a si salvat este ca si cum ai fi reporter la un ziar de scandal si te preocupa in special senzationalul ieftin.
  • 0 (0 voturi)    
    ODESSA (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 19:33)

    florin [anonim]

    in afara de relatia cu Alexandru Solomon, de unde acest interes pentru respectivul subiect?
    ca banataean trebuia sa porneasca la lupta pentru a prezenta deportarile din Banat si nu numai, facutre cu srijinul responsabililor minoritari.
    pentru a cunoaste izvorul unor atitudini si mentalitati sa cunoasca primulk atentat politic din Romania ,in parlament, la inceputul deceniului trei cand miscarea legionara inca nu se nascuse, atentat facut cu victime de catre minoritari evrei in slujba URSS,
    pece se bazeaza, in af ara de afirmatia personala, ca "istoria Romaniei a fost si este prezentata distorsionat ? cum de nu este chemat in instante pentru calomnierea breslei istoricilor din toate impurile ?
    cum poate afirma ca "TARISOARA " nu a fost o victima a istoriei, ce cunoaste d-l Iepan din istoria acelor vremufri cand din trupul tari au fost smulse cu violenta teritorii nationale ?
    cum isi permite sa condamne institutiile Statului ,pentru ca au luat masuri cand natiunea si Statul au fost agresate ?
    d-l Iepan trebuyie sa afirme ca nu isi propune deoarece nu are derewptul sa stabiuleasca ad evarul istoric, ca face numai " SCENARITE" pentru a crea opinie nefavorabila poporului in mijlocul caruia traieste
    in caz contrar nu poate afirma ca nu se aduce atingere adevarului istoric
    ca sa fle adevarul despre mentalitatea romanilor, d-l Iepan sa cubnoasca opere ale literaturii romane , din care mentionez " O faclie de Pasti " scrisa de Ion Luca Caragiale.
    de unde atata ura din partea cestui personaj care culpabilizeaza intreaga natiune romana, Casa regala, politicieni, personalitati prin afrimatii fara acoperire, fara sa tina seama de REALITATEA EVENIMENTELOR VREMII RERSPE3CTIVE.
    APRECIEZ CA NATIUNEA ROMANA, PRIN POLITICIENI, PERSONALITATI, INSTITUTII ALE STATULUI SA SE CONSIDERE PARTE CALOMNIATA SI SA CHEME IN JUDECATA PENTRU STABILIREA INTREGULUI ADEVAR
    • 0 (0 voturi)    
      Odessa? (Duminică, 1 aprilie 2012, 21:40)

      Petru [anonim] i-a raspuns lui florin

      Te felicit domnule! Aceleasi intrebari le am si eu, subscriu intru totul atitudinii dumitale si da, bine scris ! Bravo!