Un film despre copiii strazii din Bucurestiul anilor '90, selectionat la Venetia

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2008, 16:49

Miloud Oukili
Foto: www.portal.unesco.org
„Filmul „Pa-ra-da”, realizat de italianul Marco Pontecorvo si coprodus de Italia, Franta si Romania, va fi prezentat la Festivalul de la Venetia in sectiunea „Orizzonti”. Filmul, care intra pe ecranele italiene in luna septembrie, este povestea lui Miloud Karim Oukili, care, dupa ce a deprins arta circului de la Anne Fratellinni, a ajuns la Bucuresti in 1992, s-a imprietenit cu copiii strazii (a si dormit cu ei in canalele de la Gara de Nord) si i-a atras in spectacole de strada cu jonglerii, clovni si catalige.

Impulsionat de reactia micilor salbaticiuni, Miloud Oukili a infiintat in 1996 Fundatia Parada care a reusit sa reintegreze scolar sau familial numerosi copii, schimbandu-le viata.

Inalt, desirat, original si generos, Miloud a ajuns erou de film gratie lui Marco Pontecorvo si a co-scenaristului Roberto Tiraboschi. Ei i-au pus experienta romaneasca pe ecran, incepand cu sosirea sa la Bucuresti, in 1992, si continuand cu relatia speciala pe care a stabilit-o cu micii salbatici boschetari pe care a reusit sa-i imblanzeasca invatandu-i elemente de jonglerie.

Potrivit producatorului Cristian Comeaga de la Domino Film, care a coprodus „Pa-ra-da” in proportie de 10% (reprezentand 250.000 de euro), Miloud a venit la Bucuresti de vreo cateva ori in timpul prospectiilor si inca o data in timpul filmarilor desfasurate in mare parte in Romania (s-a filmat la Paris vreo doua zile, plus interioare).

Cristian Comeaga e bucuros ca filmul a fost selectionat la Mostra venetiana, dar spune ca subiectul sau e „pe muchie de cutit si delicat”, chiar daca copiii strazii nu mai sunt un subiect atat de arzator cum erau in anii '90. Cristian Comeaga n-a vazut filmul, dar scenariul i s-a parut „interesant si foarte bine scris”.

Distributia filmului numara in rolurile principale actori francezi si italieni. Jalil Lespert, care a mai aparut in filme ca „Ressources humaines” (de Laurent Cantet) sau „Le Promeneur du Champ de Mars” de Robert Guédiguian, il interpreteaza pe Miloud, alaturi de el figurand pe afis Daniele Formica si Patrice Juiff.  

In rolurile copiilor au fost distribuiti copii romani, atat din scoli cat si copii institutionalizati, iar in roluri de mai mica intindere apar si actori romani. Cristian Comeaga nu stie inca daca si cand va intra filmul pe ecranele romanesti.

Marco Pontecorvo, care a fost pana acum director de imagine, este fiul cunoscutului cineast Gillo Pontecorvo, al carui cel mai celebru film ramane „Batalia pentru Alger” (1966). „Pa-ra-da” este debutul in regia de film al lui Marco Pontecorvo, nascut chiar in 1966.

Competitia Oficiala a Mostrei prezinta in acest an si debutul regizoral al scriitorului si scenaristului Guillermo Arriaga. Dupa ce le-a furnizat lui Alejandro González Iñárritu si Tommy Lee Jones material solid pentru „21 de grame” si „Babel”, respectiv „Cele trei inmormantari ale lui Melquiades Estrada”, Arriaga a decis sa vireze spre regie.

„The Burning Plain” vine dupa doua scurtmetraje realizate de el in 1997 si 2000, iar Arriaga imparte Competitia Oficiala, printre altii, cu: Takeshi Kitano, Darren Aronofsky, Barbet Schroeder, Pupi Avati, Yu-Lik wai, Aleksei German Jr., Ferzan Ozpetek, Hayao Miyazaki, Jonathan Demme si Kathryn Bigelow. In afara competitiei, dar tot in Selectia Oficiala, vor fi prezentate filmele unor personalitati ca: Manoel de Oliveira si Mario Monicelli (amandoua scurtmetraje), Adriano Celentano (ei bine, da!) sau Ethan si Joel Coen.

Festivalul de Film de la Venetia, care sarbatoreste 65 de editii, debuteaza pe 27 august.























2286 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Uimire (Miercuri, 30 iulie 2008, 17:10)

    Dana [anonim]

    Citez din articol: "mici salbaticiuni", "micii salbatici boschetari". Chiar asa sa fie?! Ca doar copiii acestia nu au trait in jungla!
    • +1 (1 vot)    
      Him... (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:34)

      RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      Au trait in canale si prin statiile de metrou, prin Gara de Nord, ceea ce - crede-ma - este mult mai rau decit in Jungla.

      Daca te duci in Gara de Nord, si vezi un astfel de copil anaflabet, care deabia poate scoate niste sunete articulate si care e acoperit de o mizerie infioratoare, un individ care traieste intr-o lume a violentei si spaimei, care 'vineaza' resturi din gunoaie, epitetele nu ti se vor mai parea asa de deplasate. Iar ceea ce a facut Miloud este cu atit mai de apreciat si mai extraordinar, readucind aceste biete 'chestii' la rangul de fiinte umane, intr-o lume in care nu prea mai avem timp sa ne pese.
  • -3 (3 voturi)    
    Un film cu pedofili (Miercuri, 30 iulie 2008, 17:51)

    Dadaf Ali [anonim]

    Araboiul murea de foame pe la el prin tara si "vine "sa ajute Romania !
    • +2 (2 voturi)    
      Mars la Manele. (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:17)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

      Prietene, multumeste-i Dumnezeului Prostilor ca traim in democratie si pina si mitocanii ca tine cu Coficientul de Inteligenta ceva mai mic decit al unei rame au dreptul la opinie. Este drept ca mama prostilor este intotdeauna gravida, dar exista si o parte buna in asta: Imparatia Cerurilor va fi cu siguranta a ta. Pina atunci insa, du-te si mai asculta un Gutza si scarpina-te la ceafa aia groasa de aprozarist, ca nu o sa intelegi niciodata ce-i aia Inteligenta, Suflet, Generozitate, Altruism. Ramai la cuvinte simple, ca pe tine oricum nu poate sa te ajute nimeni, nici chiar acel "arabete" minunat si cu suflet mare.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca taceai, erai filosof (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:20)

      RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Dadaf Ali

      Daca taceai, erai filosof. Asa ramai in continuare toapa si mitocan.
    • +2 (2 voturi)    
      Nici Miloud nu ii poate salva pe toti :( (Miercuri, 30 iulie 2008, 21:27)

      un_om [utilizator] i-a raspuns lui Dadaf Ali

      Intai de toate... ai vazut filmul? Ma indoiesc. Oricum, nu te obosi, iti spun fara rautate ca nu l-ai intelege.
      In al doilea rand... l-ai cunoscut pe Miloud? Sigur nu, pentru ca daca ai fi avut norocul asta, acum ai vedea lumea cu alti ochi si te-ai exprima ca un om normal. Sper sa intalnesti un Miloud candva si sa intelegi si tu ceva din viata asta.
      Eu am avut onoarea sa il cunosc. Un om ca el nu murea de foame nicaieri iar felul in care a ajutat atatia copii este uimitor. "Araboiul", cum i-ai spus tu, este atat de departe de romanul frustrat si lipsit de educatie pe care il reprezinti tu atat de bine... Bine ca mai sunt si altfel de oameni in tara asta.
      Ar trebui sa iti fie jena pentru prostia pe care ai scris-o si sa iti ceri scuze. Si, mai ales, ar trebui sa te interesezi si tu cine este si ce a facut Miloud in tara in care, din pacate pentru noi, locuiesti si tu.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e romanul (Joi, 31 iulie 2008, 0:07)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

      @Dadaf Ali
      Asa e romanul sovietizat tipic. Orice mic gest reusit de cineva, romanul sovietizat trebuie sa-l coboare in impostura lui mizerabila.
      Astfel de romani trebuie pur si simplu impuscati. Nu mai e timp pentru terapie. Omoram majoritatea si restul ii inchidem in sanatorii. Pentru ca sunt morti de mult si imbolnavesc pe cei din jurul lor.
  • +2 (2 voturi)    
    mitocanie fara leac (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:32)

    Natasa [utilizator]

    Dadaf Ali, din pacate din cauza unor taranoi ca tine ne facem de ris in toata lumea si tara asta a ajuns cum a ajuns. Nu te duce pe tine capul sa intelegi cite a facut omul asta generos cu niste copii pe care nimeni nu-i baga in seama, pe care i-a adunat din canale, i-a scapat de aurolac, le-a oferit un camin si multa dragoste. Eu am vazut ce a reusit sa faca din acei copii (o fata salvata de el a ajuns sa faca si facultate in Franta), dar imi bat gura aiurea pentru ca o ameoba ca tine n-o sa fie in veci capabil sa inteleaga ca nu toti stau si se scarpina in nas ca mitocanii din regnul tau.
    • -1 (1 vot)    
      Natasa Fskova ,in Algeria natala nu gasea destui (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:20)

      Dadaf Ali [anonim] i-a raspuns lui Natasa

      ce va mai place sa va dati in stamba cu filantropii straini -crezi ca in Algeria sau in Maroc de unde e tuciuriul nu erau destui copii ai strazii ? A venit in Romania din generozitatea ? Ori esti naiva ori esti proasta -taranca esti in orice caz - dar gandeste in principal cu capul nu cu altceva De unde ai vazut -erai copil al strazii si te-a "emancipat " araboiul ?
      • 0 (2 voturi)    
        presupuneri si jigniri (Miercuri, 30 iulie 2008, 21:59)

        un_om [utilizator] i-a raspuns lui Dadaf Ali

        Esti genul care crede ca stie pe toata lumea, nu? Acum inteleg. Ca e Miloud, ca e Natasa, ca e mama ta care nu a putut sa te educe, tu ai cam aceeasi reactie. Daca e sa facem presupuneri, cum ar fi sa presupun si eu ca ai fost un copil prostut, uratel, dintr-o familie cu probleme, si ai devenit un barbat urat, prost si frustrat, la care femeile de oriunde si de orice fel nu s-au uitat si nu se vor uita niciodata ca la acest Miloud? Ar fi urat din partea mea. Asa ca sa lasam presupunerile si jignirile si sa stam in bancile noastre.
      • +1 (1 vot)    
        Romanul sovietizat (Joi, 31 iulie 2008, 0:10)

        Viorel [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

        Romanul sovietizat precum acest specimen sovietizat si zombizat este un exemplar pe cale de disparitie. Acestia precum Dadaf Ali isi au locul la balamuc. Si nu m-as supara absolut deloc daca cineva i-ar da foc.
        Bai, Dadaf Ali, vezi ca cvt nu mai intra in veci in Parlament! Sunteti specie disparuta!
  • +1 (1 vot)    
    aaa (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:47)

    marr [anonim]

    Am vazut o parte din copiii cu care a lucrat Miloud la Genova intr-un spectacol si mi s-ar parut ca au reusit sa creeze ceva foarte de calitate. Dincolo de xenofobia de rigoare pe care am mostenit-o sau cu care ne-am obisnuit atat de tare incat unora li se poate parea fireasca, eu cred ca Miloud a facut ceva important, dincolo de categoriile inguste de tipul "la ei"/"la noi". Remarc oricum cu parere de rau ca jurnalistii romani folosesc uneori limba romana cu picioarele, iar termeni de tipul lui "micutzi boschetari" pot sta bine mersi intr-o plangere impotriva discriminarii, si de ce nu impotriva bunului simt? dincolo de asta, as indrazni sa ii sfatuiesc pe cai care au comentat acest articol sa se informeze inainte de a comenta. cum se stie, presa nu e obiectiva si nici nu isi popune asta, dupa cum nici cine scrie aici nu ar trebui sa renunte asa de usor, dintr-un simplu articol, la bunul simt.
  • +1 (1 vot)    
    prostia n-are leac (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:09)

    Natasa [anonim]

    Eu nu stiu de ce un site de o asemenea calitate tolereaza astfel de specimene si exprimari care nu arata decit dragradarea conditiei umane si a speciei care se vrea superioara animalelor. De ce permiteti ca un asemenea mitocan sa terfeleasca numele unui om generos si care nu a facut decit lucruri frumoase aici? Stiu ca nu raspundeti pentru IQ-ul respondentilor, dar daca mesajele sint teoretic aprobate, cum trece asa ceva de voi? Pacat!
    • -2 (2 voturi)    
      Natasa Fskova ,iar te re-produci ? (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:24)

      Dadaf Ali [anonim] i-a raspuns lui Natasa

      Deci intro Romanie in care grija fata de mama si copil era pe primul loc , in care in decurs de 2-3 ani de la lovitura de stat a inflorit secta boschetarilor fugiti de acasa ,vine un dobitoc de araboi fugit si el de prea mult bine din Algeria si ii invata pe copii strazi "elemente de jonglerie " ca sa traiasca in viata ?? dar puzderia de ONGuri care sufoca Romania ce pazeau ? dar autoritatile democratiei originale a lui Iliescu ce pazeau ? daca sunteti romani imi este rusine cu voi oricate puncte va dati pe forum ratacitilor ! nu meritati sa fiti romani daca sunteti pupincuristii rahatilor si ratatilor care fac filme pe nenorocirea romanilor blagoslovita de epoca Iliescu ! Rusine ca va mai dati in spectacol cu aprecierile voastre de doi bani apatrizilor ! Un ONG umplut de banii occidentalilor nu putea interveni ca trebuiau sa cheltuiasca banii cu operatii estetice si SUVuri !
      iar tu Natasa mergi cu D-zeu !
      • +1 (1 vot)    
        Da, da si mentorul tau Corneliu Veceu Tudor (Joi, 31 iulie 2008, 0:16)

        Viorel [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

        de la prea multe dulciuri a ramas complet impotent, copii lui sunt ai altuia si mai e si protestant. Daca traiesti in romania fii roman, lasa incolo simpatiile tale sovietice.
  • -2 (2 voturi)    
    Serioja liubliu Natasa ! (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:45)

    Serioja [anonim]

    Natasa ,
    Dupa cum sariti in capul saracului de Dadaf toti sunteti in aceiasi haita= "idiots sans frontiere "
    araboiul Oukili pe care ati avut onoarea sa il cunoasteti in sens biblic era un prevers care s-a descatusat in Romania, el a crezut tot timpul ca e in Ungaria ! ca a mai scos un ban din nenorocirea romanilor cu un film ,cu un spectacol, nu il condamn ,cati nu au facut pe generosii atunci ,si Tiriac a venit din Germania "sa ajute "! ca aveam cel mai mare numar de copii atinsi de SIDA desi nici un medic nu poate explica fenomenul nu ii condamn pe medici , oricum nu vor spune adevarul, asa e viata ! prostii mor tot prosti iar smecherii se invartesc mereu ! cum spune platul ala de Raz Taz care e tot din gasca ta Natasa" mama prostilor e mereu gravida "daca nu o pierde de ma-sa din ochi ,stie ce vorbeste !
    • +1 (1 vot)    
      Iata si dubla personalitate (Joi, 31 iulie 2008, 0:18)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Serioja

      Mai, Serioja tu esti tot ala, Dadaf, neam de veceisti sovietici!
  • -2 (2 voturi)    
    toti sunteti la fel (Joi, 31 iulie 2008, 10:03)

    Preda [anonim]

    Ploaia de insulte si atacuri grave la persoana la care supuneti pe cineva care exprima o opinie contrara convingerilor voastre (Dadaf Ali) arata ca nici voi nu va calificati pentru un minim de urbanitate: tot românasi primitivi, baieti si fete de la bloc, needucati si violenti ati ramas ! Atunci când îi vedeam pe bunicii si parintii vostri venind de la tara, am sperat ca macar voi, nepotii si copiii lor, sa va civilizati. Se vede ca nu-i chip. Ironia imanenta este ca de Occidentul pe care îl tânjiti si maimutariti va despart înca cel putin trei generatii...
    • +2 (2 voturi)    
      generalizarile nu duc la nimic bun (Joi, 31 iulie 2008, 13:23)

      un_om [anonim] i-a raspuns lui Preda

      D-le Preda, acest "toti sunteti la fel", care s-ar vrea probabil o palma morala, nu reuseste sa ridice nivelul discutiei (care, ce-i drept, a ajuns foarte jos). Nici cu jigniri, dar nici cu aere de superioritate si cu generalizari absurde nu se va face primavara. Atacurile (deloc elegante) la adresa lui Dadaf Ali nu cred ca au venit pentru ca omul isi "exprima o opinie contrara", ci pentru ca a facut niste afirmatii grave, penibile, fara nici o baza si in termeni necivilizati. Daca incercam sa ajungem la o discutie decenta si la o concluzie de bun simt , nu o vom face cu exprimari de genul "romanasi primitivi" etc.
      Trecand peste asta, sa ne bucuram totusi ca Romania este prezenta prin aceasta coproductie la festivalul de film de la Venetia si sa le uram tuturor celor implicati in realizarea filmului mult succes.
    • -2 (2 voturi)    
      Multumesc domnule Preda ! (Joi, 31 iulie 2008, 17:38)

      Dadaf Ali [anonim] i-a raspuns lui Preda

      Uite cu cine m-am pus :
      ONG Parada -de taiat frunze la caini -,cum sa nu se basice daca indrazneste cineva sa se ia de ei _
      Informatii publice (sa vezi sponsorii ca sa iti faci o idee _toti jongleuri :
      CONSILIUL DIRECTOR
      Presedinte
      MILOUD KARIM OUKILI
      Vicepresedinte
      FRANCESCO ALOISIO
      Secretar
      LEA BERZUC

      MEMBRII
      MARIA RUFFINI
      LORIS PANZERI
      NOEL PERRIN
      REMUS RADU
      PERSONAL
      Biroul administrativ
      Maria Capriel – Director executiv
      Andreea Stanga – Asistent administrativ
      Alina Radu – Casier
      Maria Galbura – Economist
      Silviu Stoica - Informatician
      Serviciul stradal
      Adina Stefan – Asistent social
      Iuliana Dobrescu – Asistent social
      Marian Fratila – Conducator auto
      Centrul de Zi
      Adina Barcutean - Coordonator
      Sorina Fratila – Psiholog
      Mirela Haita – Psihopedagog
      Alina Bontu – Asistent social
      Mihaela Patrascu – Asistent social
      Lucica Roset – Animator socio - educativ
      Liliana Voicu – Animator socio - educativ
      Daniel Porcescu – Animator socio - educativ
      Marian Milea – Animator socio - educativ
      Ioana Ciotanga – Menajera
      Unitatile de Tip Familial
      Adrian Mirea – Coordonator
      Anca Bodeanu – Asistent social
      • +1 (1 vot)    
        Sa nu exageram (Joi, 31 iulie 2008, 18:23)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

        Dadaf Ali, tu nu te-ai pus cu nimeni. Tu doar ai fost nesi in aprecierile pe care le-ai facut. In definitiv, tu stai la caldurica in spatele unui nick anonim. Fundatia Parada e cat se poate de transparenta si e clar cine sint 'arabetii' cum le zici tu din spatele ei. Dar cine e omul mic din spatele nick-ului tau nu cred ca o sa aflam vreodata...
        • -1 (1 vot)    
          Nu cu jonglerii se traieste in viata ! poate in Al (Joi, 31 iulie 2008, 19:05)

          Dadaf Ali [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Inca o data iti subliniez ,poate nu ai inteles : una este meseria si alta este pamblicaria ;daca copii aia nefericti de pe urma carora luati bani cu nemiluita de la sponsori -ca o sa dau si lista sponsorilor,e publica -ar invata o meserie oarecare -electrician , strungar ,ospatar,bucatar,etc. -dar nu sa tina trei mingii intr-o mana sau sa isi puna o gogoase de plastic in nas ca tembelul ala din foto ! dar la halul in care sunteti interesati doar de a face bani pe spinarea unor nefericiti ,puteti spune orice -eu insa nu va cred ,cel putin nu pot fi pacalit de voi,care in spatele unor intentii generoase declarate faceti doar sa va fie voua bine ! cate sute de artisti de circ ati facut din copii aia ?
          • -1 (1 vot)    
            sponorii care nu intreaba pe ce se duc banii (Joi, 31 iulie 2008, 19:16)

            Dadaf Ali [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

            Spuneti cate firme ne sprijina sa calificam jongleriile :

            Parada Italia onlus
            COOPI - Cooperazione Internazionale Milano
            GRT – Milano
            PARADA France
            Serviciul de Cooperare si Actiune Culturala al Ambasadei Frantei
            Comitetul PECO
            Fundatia Air France
            Asociatia ENTR’AIDES ROUSILLON - Franta
            Asociatia « La Bonne Etoile » - Franta
            Mr. Olivier de Nonneville – Franta
            Ambasada Italiei la Bucuresti
            Cassa di Risparmio di Verona, Vicenza, Belluno ed Ancona - Italia
            Fondazione di Piacenza e Vigevano - Italia
            CENTRO DI SOLIDARIETA - Italia
            CENTRO DI AIUTO ALLA VITA - Italia
            Grupul CASTELLO di GODEGO – Italia
            Asociatia « Amici scuola Stein » - Italia
            Dl. Mori Massimo - Italia
            Dl. Luigi Corte - Italia
            Fam. Garavaglia Angelo si Barlando - Italia
            Cirque du soleil- Canada
            Asociatia HAZWKIN – Olanda
            Reprezentanta UNICEF in Romania
            Rotary Club International
            Fondul Roman de Dezvoltare Sociala
            Studio Legale Tonucci - Bucuresti
            ATHENEE PALACE HILTON Bucharest
            SC FINSIEL ROMANIA SRL
            SC WORLD SERVICES CAR SRL
            SC ORANGE ROMANIA
            SC AFIN ( ROMANIA ) SA
            SC ROMSTAL IMEX SRL
            SC I.R. COLOURS PROD SRL
            SC ORANGE ROMANIA
            SC EDITURA ARAMIS SRL
            SC RO - STAR SA
            SC ONIX SRL
            SC SITACO SRL
            SC COPLAN Romania
            AUTOGARA FILARET
            REGIA AUTONOMA DE TRANSPORT BUCURESTI
            EUROPEAN TRUCK CENTER
            IPSO RENAULT
            • +1 (1 vot)    
              Halucinant... (Joi, 31 iulie 2008, 20:57)

              Andreu [anonim] i-a raspuns lui Dadaf Ali

              Dragul meu, Pe lista de ai pus-o aici nu vad absolut nimic dubios, dimpotriva: numai firme respectabile si institutii internationale de calibrul UNICEF.
              Argumentatia ta este absurda si fara obiect: sponsorii sint firme de renume, lista lor e publica, banii se folosesc transparent, copii invata ceva ce tu nu intelegi (se cheama Arta) si - oricat te-ar mira asta - din arta de calitate se pot face bani, inclusiv din reprezentatii stradale. Dar comunismul te-a invatat probabil ca numai tovarasii proletari, muncitori cu muschii pot face ceva util societatii, iar artistii si intelectualii sint in general un soi de paraziti fara nicio sansa in societatea socialsta in care (inca mai crezi) ca traiesti.

              Si inca ceva: chiar n-am nimic de-a face cu fundatia Parada.
          • +1 (1 vot)    
            Nici cu datul din gura... (Joi, 31 iulie 2008, 21:12)

            RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Dadaf Ali

            Auzi, de curiozitate, nu-i asa ca e foarte greu si folositor ceea ce faci tu? Adica, asa, sa stai pe bara, sa nu faci absolut nimic pentru copiii strazii, dar sa ne "deschizi noua ochii" cu privire la primejdiile si uneltiriie machiavelice ale lui Miloud? Care culmea, nu numai ca face ceva, dar face bine, are succes, se face si un film cu/despre el si caruia o gramada de lume ii e recunoscatoare...
            De-a dreptul insuportabil, nu-i asa?

            Adica e chiar revoltator, sa faca un film despre Parada si Miloud si despre tine nu? Tocmai despre tine, care esti atit de vigilent in a "demasca" impostura, care stai de veghe eticii si echitatii socialste, cu ochiul aspru al maniei proletare?
  • +1 (1 vot)    
    Lucrurile sunt mai complexe cate decât par... (Joi, 31 iulie 2008, 21:21)

    Preda [anonim]

    Initial n-am intervenit decât pentru a semnala o incongruenta comportamentala si stilistica: oameni care îsi insulta grav semenii în numele...civilizatiei. Interventiile ulterioare ale lui Dadaf s-au dovedit de altfel mai consistente decât invectivele detractorilor sai. El aduce date concrete despre o fundatie straina din România, foarte bine platita, ale carei actiuni concrete întru ajutorarea copiilor strazii nu par, la prima vedere, foarte convingatoare. Nu ma pot înca pronunta daca Parada este o excrocherie sau totusi un proiect valabil. Faptul însa, ca acum beneficiaza si de un film artistic, ma trimite cu gândul la filmele de biografie romantata ale lui Bill Gates, care desigur, n-aveau nimic de-a face cu un Geschaeft numit Microsoft...În alta ordine de idei, nu cred ca e nevoie sa ne bucuram ca "România este si ea prezenta la festivalul de la Venezia" prin acest film. Filmul n-are nimic românesc decât copiii strazii si fundalul de mizerie exotica. A te bucura pentru asta mi se pare derizoriu si degradant. România a devenit în ultimii ani o forta în cinematografia lumii tocmai datorita unor creatori care nu s-au bucurat ca "România este si ea prezenta, saraca, cu ceva, pe la festivaluri".
  • 0 (0 voturi)    
    Colectia de romanasi de 15 lei ,d-le Preda ! (Joi, 31 iulie 2008, 21:47)

    Dadaf Ali [anonim]

    cand mongolii au cucerit India ,bietii indieni erau obligati de cate ori trecea un calaret mongol pe drum sa se aseze in genunchi si sa tina ochii inchisi si gura deschisa ca mongolul sa ii poata scuipa in gura, daca reusea ! e fapt istoric! astazi in Romania niste rataciti care se umfla de bani pe seama nenorocirilor acestei tari , incearca sa ne prezinte o lichea de araboi fara o meserie certa , ca un "salvator " ca un "generos " ei la randul lor fiind in postura indienilor de acum 600 de ani ! iar fenomenul copiilor strazii -e plin in Franta , in Anglia in Italia de dezaxati ,de drogati si de puturosi , dar jegurile astea "filantropice" vin iin Romania sa o mai murdareasca o data cu un film de doi bani , care sa te faca sa iti fie scarba ca traiesti in Romania -toporul cu care se taie o padure are coada diun lemn ! vai de ei ,romani din ONGuri !
  • 0 (0 voturi)    
    personaj interesant din arta circului :Lea Berzuc (Joi, 31 iulie 2008, 22:07)

    Dadaf Ali [anonim]

    ciudat cum un reporter BBC se regaseste intro fundatie care are ca scop inaltarea la cer a jongleriei ,mersului pe catalige si spartul baloanelor cu fundul -dar ce ne mai miram ONG-ul colcaie de astfel de personaje