UPDATE Roger Moore, celebru pentru seria James Bond, a murit la 89 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 mai 2017, 16:26

Roger Moore
Foto: Wikimedia Commons - Allan warren
Actorul britanic Sir Roger Moore, celebru pentru rolurile sale din seria James Bond, a murit in Elvetia, dupa o scurta lupta cu cancerul, a anuntat familia sa, citata de The Telegraph.

Actorul avea 89 de ani.

"Cu inima grea, anuntam decesul iubitului nostru tata, Sir Roger Moore, astazi in Elvetia, dupa o scurta dar curajoasa lupta cu cancerul", au scris copiii actorului.

Roger Moore a trait mult timp la Gstaad (cantonul Berna), alaturi de numeroase celebritati bogate, inainte de a se muta in cantonul Valais, la Crans Montana, o alta statiune de sporturi de iarna reputata pentru stilul luxos de viata.

Arhetip al gentlemanului englez, Roger Moore a devenit celebru in urma seriei televizate "Sfantul" si in special dupa interpretarea rolului lui James Bond, pe care l-a incarnat in sapte filme, de la "Live and Let Die" in 1973 si pana la "A view to a kill" in 1985.

Cu toate acestea, a fost considerat "prea frumos" si respins pentru primul film cu spionul 007, "Dr No" (1962). A trebuit sa astepte pana cand Sean Connery s-a plictisit de acest rol.

A fost un playboy atat pe marile ecrane cat si in viata reala. A fost casatorit de patru ori. Cu italianca Luisa Mattioli, a treia sa sotie, a avut trei copii.

Nascut in 14 octombrie 1927 in sudul Londrei, dintr-un tata politist si o mama casnica, Roger Moore crede ca cel mai mare rol al sau a fost cel pentru UNICEF, Fondul pentru copii al Natiunilor Unite.

Numit ambasador al UNICEF in 1991, a vizitat intreaga lume in aceasta calitate.
























10175 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Un star, o draga vedeta a tineretii mele! (Marţi, 23 mai 2017, 16:32)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dumnezeu sa il odihneasca!!!
    • +9 (9 voturi)    
      the saint ! (Marţi, 23 mai 2017, 17:59)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      asa l'am stiut noi, in romania socealista...
      a fost primul serial din occident. au urmat razbunatorii, linia maritima onidin, dallas, etc.

      RIP

      007, nici vorba sa fie vazut, la acea vreme.
      era vremea eroicelor filme sovietice despre ceapaev, revolutie, vitejia soldatului rosu...
      in primele serii a jucat alt monstru sacru, scotianul sean connery.
  • +13 (13 voturi)    
    Se inchide o epoca (Marţi, 23 mai 2017, 17:07)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In care eleganta, umorul, inteligenta si politetea erau valori pretuite si admirate. A murit un Sir adevarat. Ramanem cu o realitate din ce in ce mai lipsita de valori si modele. Adevarul si mincina sunt puse pe picior de egalitate ca "adevaruri alternative", nu valoarea interioara ci "arta" de a pacali e admirata, generatii noi nu au nici directie nici modele.
    • +4 (4 voturi)    
      Excelent comentariu! (Marţi, 23 mai 2017, 23:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Chapeau in memoriam Roger Moore.
  • +10 (10 voturi)    
    A fost mai mult "Sfant" decat 007 ! (Marţi, 23 mai 2017, 18:20)

    John M. [utilizator]

    Oricum, ne-a incantat tineretea cu eleganta, umorul fin si inteligenta sa. In comunism, era biletul nostru de iesire din lagar pentru o ora.
    Rest in peace, my hero ! And an honest thank you!
  • +12 (12 voturi)    
    Ehehei, ce vremuri ! (Marţi, 23 mai 2017, 19:43)

    rutger [utilizator]

    Program TV sambata seara: dupa telejurnal cu deloc momente omagiale, adica cu stiri interne si externe, urma TeleEnciclopedia cu documentare BBC vorbite de Pittis si Ianculescu (1 ora), dupa aia serial TV "SFANTUL" cu Roger Moore (un episod de 50 min fara publicitate) si Varietati TV cu cei mai buni artisti de comedie si cantaretii si dansatorii in voga (prezentatori Paul Sava si Sanda Taranu). Va asigur ca circulatia prin Bucuresti tindea spre ZERO, iar in provincie era o liniste totala pe strazi !! Si am avut norocu' sa-l mai vedem pe sir Roger si in alte filme, mai putin James Bond ! Toate gagicile "era" moarte dupa ochii lui albastri si manierele de lord ! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !!
    • +1 (1 vot)    
      ..... da .... (Miercuri, 24 mai 2017, 11:45)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Si peste tot aparea desenat cu creta "omuletul' cu ceculet deasupra capului . Ce vremuri ale copilariei !
  • +3 (9 voturi)    
    Dumnezeu sa l odihneasca (Marţi, 23 mai 2017, 22:24)

    Observatory [utilizator]

    mi-a fermecat duminicile , "Sfantul" era o mare capodopera
    comparat cu kaka sovietic !
  • +6 (6 voturi)    
    Remarcabila personalitate (Marţi, 23 mai 2017, 23:19)

    UpNext [utilizator]

    a cinematografiei britanice. Iconic de-a dreptul.

    Putini stiu (sau isi mai aduc aminte) ca serialul "Sfantul" (sezonul 1) a inceput sa fie difuzat in Romania in septembrie 1963, la doar cateva luni de la lansarea in UK. Eram singura tara comunista care difuza un serial britanic de actiune. Era programat totdeauna sambata la ora 21:10 si nu mai era nimeni pe strazi dupa acea ora.

    Tot pe atunci s-a difuzat si serialul "Ivanhoe" cu Roger Moore protagonist, succedandu-i serialului francez "Thierry la Fronde" (duminica, la orele 11:00).
  • +2 (2 voturi)    
    adevarat (Miercuri, 24 mai 2017, 10:54)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    asa cum a remarcat cineva, se incheie o epoca. o epoca in care varfurile societatii erau modele de urmat. pacat ca nu se poate da timpul inapoi. oricum, sfantul va ramane nemuritor, ce putin in inimile noastre, cei ce l-am vazut in tinerete in toata splendoarea talentului sau. odihneasca-se in pace!