Cristian Mungiu a primit premiul pentru regie la Cannes, pentru filmul "Bacalaureat"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 mai 2016, 22:17

Cristian Mungiu
Foto: Iulia Blaga
Cristian Mungiu a primit premiul pentru regie la festivalul de la Cannes, pentru filmul "Bacalaureat", la ceremonia ce a avut loc duminică seara, in incheierea festivalului, anunta Mediafax. Regizorul român a primit premiul ex-aequo, alături de francezul Olivier Assayas, acesta din urmă fiind recompensat pentru filmul "Personal Shopper".

Assayas a spus, în discursul său, că este recunoscător că împarte premiul cu un regizor pe care îl "admiră": "Vreau să le mulţumesc actorilor şi echipei mele, nu fac filmele singur (...) mulţumesc familiei mele care mi-a dat o direcţie în viaţă", a declarat cineastul român pe scena de la Cannes.

El a atras atenţia asupra stării cinematografului de artă, care "nu se simte foarte bine". "Cred că cinema-ul de autor a fost limitat la o nişă. Cinematografia de autor a continuat să existe şi datorită Festivalului de la Cannes. Avem o mare responsabilitate", a spus Mungiu.   

"Bacalaureat" spune povestea unui doctor dintr-un mic oraş de provincie care trebuie să decidă care e cea mai bună cale de urmat pentru copilul lui în contextul societăţii româneşti de astăzi, potrivit sinopsisului peliculei.

În rolurile principale sunt distribuiţi actorii Adrian Titieni şi Maria Drăguş. Ei îi au alături pe Lia Bugnar, Mălina Manovici, Vlad Ivanov, Rareş Andrici. Scenariul şi regia sunt semnate de Cristian Mungiu, imaginea este realizată de Tudor Vladimir Panduru, scenografia de Simona Pădureţu. Director de film este Adrian Moroca, iar producător executiv, Tudor Reu.

Cristian Mungiu a primit în 2007 Palme d'Or, marele premiu al Festivalului de la Cannes, pentru pelicula "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile". S-a întors apoi în competiţia festivalului cu "După dealuri", în 2012. Atunci, filmul său a primit două premii: cel pentru scenariu şi cel pentru interpretare (Cristina Flutur şi Cosmina Stratan).

Filmul "Bacalaureat" rulează deja în cinematografele româneşti. Juriul competiţiei de la Cannes 2016 a fost prezidat de George Miller.










12930 vizualizari
  • +8 (14 voturi)    
    Felicitari ! (Duminică, 22 mai 2016, 23:21)

    Ochiana [utilizator]

    Bravo Cristian Mungiu, felicitari tuturor regizorilor si actorilor romani care ne reprezinta la Cannes an de an.

    Noroc ca Mungiu sta in Franta ca daca stai doar pe banii din cultura din Romania dai faliment si nu mai faci nici un film, nimic.
  • -9 (9 voturi)    
    Am cautat filmul asta pe golful piratilor:) (Luni, 23 mai 2016, 1:15)

    Lucian Ilea [utilizator]

    si am gasit toate variantele de subiecte la bacalaureat cu rezolvari din anul de gratie divina 2008:))
    deci e simplu tovarasi:
    te angajezi sclav,muncesti un pic,castigi 150 de lei,cumperi manualul tiparit de mafioti cu rezolvari,le inveti pe de rost si iei bacul
    hihiihi:)))
    frumos pe aicea pe la voi
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 23 mai 2016, 12:33)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Nici nu se putea o reactie mai potrivita la un film despre coruptia din noi. Cum a aparut, cum cautam pe torente. Nici macar nu suntem constienti ca e furt.
  • +4 (8 voturi)    
    concentrarea bactericidelor (Luni, 23 mai 2016, 2:29)

    gazuldebasist [utilizator]

    Asta da, subiect de film: in timp ce un regizor ia un premiu important la un festival international de film, acasa la el lumea se holbeaza cum s-a izbit un securist cu masina de mai multi copaci de pe marginea drumului.
  • -1 (1 vot)    
    Mda, (Luni, 23 mai 2016, 8:17)

    Chitcaila [utilizator]

    "S'il vous plaît"...
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Luni, 23 mai 2016, 8:18)

    Pac-pac [utilizator]

    Si atat...
  • -1 (1 vot)    
    si asa (Luni, 23 mai 2016, 14:43)

    andrei1245 [utilizator]

    prin promovarea acestor filme fara sare si piper scad sansele la aparitia unor filme interesante agreabile care sa te faca sa te duci la cinematograf.

    filme facute cu bani de la stat pentru a fi vizionate tot de cei care traiesc din banii alocati de la stat pentru cultura de slab nivel
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 23 mai 2016, 15:41)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Inca un exemplu de mentalitate romaneasca. Nu intelegi nimic dintr-un film, dar iti permiti sa-l cataloghezi "cultura de slab nivel", iar toti profesionistii care-l lauda sunt niste idioti.
      • 0 (0 voturi)    
        noi ciobanii (Luni, 23 mai 2016, 16:15)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        Da domle , film greu, adanc, doar noi aia ce l criticam pe CM suntem ciobani si gherlani.
        Nu? Sau cum?
        Dar chiar un film cu maicute lesbiene nu ne mai face? Un sequel ceva?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Luni, 23 mai 2016, 16:49)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          E perfect posibil (si acceptabil) sa nu intelegi sau sa nu-ti placa un film. Cred ca oricui i s-a intamplat sa vada un film care nu este pentru el. Ceea ce este inacceptabil, e sa emiti judecati de valoare in probleme in care evident nu ai competenta. E ca si cum ai spune ca teoria relativitatii e o prostie doar pentru ca tu nu o intelegi.
          • 0 (0 voturi)    
            ce sa intelegi (Luni, 23 mai 2016, 19:51)

            andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

            prin dialoguri putine si fara inspiratie, prin scenariu fara suspans fara participare la soarta protagonistilor, la montaj static la cinema prost.

            daca ai auzit de charlie chaplin vezi ca cinema ul nu are nevoie nici macar de dialog pentru a fi bun. dar trebuie sa aiba suflet.

            exercitiile astea nereusite cu camere de filmat nu sunt filme, sunt arta cinematografica.

            arta cinematografica nu are ce cauta la cinema.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Marţi, 24 mai 2016, 11:06)

              a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

              Daca arta cinematografica nu are ce cauta in cinematograf, atunci ce are?. Kitsch-ul? Faptul ca zeci de critici profesionisti, care au o cultura cinematografica vasta (mii de filme vazute), spun ca este un film bun, nu-ti da de gandit? Esti chiar atat de convins ca poti emite o parere comparabila cu a lor?
              Acum referitor la suspans, intradevar in filmele de Hollywood, eroul pozitiv supraveituieste, cei doi se casatoresc, binele invinge intotdeauna. Asta da suspans. Iar dialogurile pot fi intelese (si anticipate) si de un copil de 10 ani.
              • 0 (0 voturi)    
                regizorii (Marţi, 24 mai 2016, 12:50)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

                Arta cinematografica romaneasca pt. mine este Manole Marcus, Dan Pita, C. Vaeni, M. Daneliuc, M. Muresan.
                Dupa 1990 nu am vazut in RO vreo "arta cinematografica" la noii regizori.
              • 0 (0 voturi)    
                Sunt si unele ok (Marţi, 24 mai 2016, 12:50)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

                Sunt si filme Hollywood BUNE si PROFUNDE.
  • -1 (1 vot)    
    Surioara (Luni, 23 mai 2016, 16:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    L-a abonat surioara lui la premii. Norocul lui.