Scandalul Oscarurilor albe: Charlotte Rampling acuza un rasism impotriva albilor, dupa ce Spike Lee a anuntat boicotarea ceremoniei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2016, 14:48

Charlotte Rampling, in 45 de ani
Foto: Captura YouTube
Actrita britanica Charlotte Rampling, nominalizata la Oscar la categoria cea mai buna actrita, a afirmat vineri ca reactia regizorului american Spike Lee, indignat de lipsa de diversitate in nominalizarile pentru celebra statuie, este "rasista pentru albi".

"Este in celalalt sens, este rasista, rasista pentru albi. Nu putem niciodata stii daca este cazul intr-adevar, dar poate actorii negri nu meritau sa fie in ultima linie dreapta", a declarat actrita, la postul de radio francez Europe 1, preluat de AFP.

Ea a respins si ideea lui Spike Lee de a introduce cote pentru minoritati, astfel incat acestea sa poate accede la prestigioasele premii.

"Pentru ce sa clasifici oamenii? Va fi intotdeauna cineva care sa zica: 'Sunteti prea ceva, prea negru, prea alb sau prea putin frumos ...  Atunci, vom clasifica totul pentru a face minoritati peste tot?", a declarat actrita britanica, nominalizata pentru rolul sau in "45 de ani" al lui Andrew Haigh.

Spike Lee a anuntat miercuri ca nu cere boicotarea ceremoniei Oscarurilor dar el nu va participa.

Pentru a doua oara consecutiv, doar actori albi figureaza printre finalistii la Oscarurile care vor fi decernate in 28 februarie.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
8866 vizualizari
  • +30 (30 voturi)    
    Curaj (Vineri, 22 ianuarie 2016, 15:39)

    smc [utilizator]

    Cineva a avut curaj sa zica ceva impotriva corectitudinii politice!

    Raritate!
    • +22 (22 voturi)    
      Repercusiuni (Vineri, 22 ianuarie 2016, 15:57)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui smc

      Acum asteptam urmarile. Acuzatii de rasism, de discriminare, excluderi de la premii sau productii, scuze publice etc. Dictatura corectitudinii politice nu permite abateri. Dar poate fi invinsa daca mai multi oameni au curajul sa spuna ce gandesc.
      • +6 (8 voturi)    
        e musai !!! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 18:15)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

        trebuie sa avem cel putin:
        - o femeie
        - un nergu
        - un asiatic
        - o persoana homo
        - o persoana trans
        - o persoana non-gender
        - un musulman
        - o persoana dislexica
        - o persoana obeza
        - etc.

        trebuie!
  • +25 (25 voturi)    
    Mda (Vineri, 22 ianuarie 2016, 16:02)

    electron [anonim]

    In sfarsit spune cineva adevarul. Din atata politically correctness se ajunge la rasism impotriva albilor.
  • -14 (18 voturi)    
    Nu este corect (Vineri, 22 ianuarie 2016, 16:40)

    Robert M [utilizator]

    Persoana de culoare are dreptate, albii au obtinut prea multe premii pentru ca si-au impus cultura la nivel mondial.
    Poate ca un actor de culoare este mult mai talentat decat albii dar nu poate fi vazut din cauza orbirii noastre.
    Dominatia nemeritata a albilor rasisti va inceta atunci cand toti vom fi de aceeasi culoare.
    Copii nostri vor fi mai fericiti daca vor fi mulatri.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce spui frantz? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 2:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Albii sunt rasisti? Da cellelalte rase nu sunt rasiste? Ia uita-te mai bine si ai sa vezi ca toti, absolut toti sunt rasisti. Du-te si traieste in Japonia, sa vezi cum e.

      "Dominatia nemeritata a albilor rasisti". Deci e nemeritata ca sunt albi sau ca sunt rasisti? Sau era meritata daca era a altor rasisti, dar nu albi?

      Asta e viata: toate civilizatiile/rasele au avut mariri si decaderi si acces la cunoastere. Fiecare a incercat sa domine pe celalalt, meritat sau nemeritat (nu stiu cum vine meritatul asta; cine stabileste ca o dominatie este meritata?).
    • +2 (4 voturi)    
      am o intrebare.. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 3:00)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      tu de ce culoare esti ...nu ma refer la piele...
      • +1 (1 vot)    
        Rasist (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 16:48)

        Robert M [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Un astfel de comentariu este rasist si extremist.
        Am dreptul sa gandesc asa cum doresc si sa empatizez cu oamenii defavorizati.
        Cei ca tine au tinut oamenii sclavi si i-au trimis pe alti in lagare.
        A venit vremea in care trebuie sa accepti tot raul facut si sa platesti pentru el.
        Albii sunt cei mai rai oameni din lume si ei trebuie sa dispara.
        Viitorul apartine mulatrilor sanatosi fizic si psihic, nu unor popoare ariene si rasiste.
  • +7 (9 voturi)    
    cel mai bine... (Vineri, 22 ianuarie 2016, 16:42)

    exilatul [utilizator]

    ar fi sa fie impuse "cote" la premii : 40% albii, 40% negrii, 40% latinosii, 40% galbenii si restul ( pina la 1000% ) din tarile in curs de dezvoltare....si daca si in cazul asta negrii nu sunt multumiti, atunci sa scoata malaiul ( adica banul ) si sa si faca filmele lor...
    • +2 (2 voturi)    
      Au si ei premiile lor... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 2:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Movie_Awards


      Pe de alta parte, ei acuza ca Oscarurile sunt o "afacere", ca nu se dau pe bune si .. de aceea vor si ei parte la aceasta "afacere". Adica: "furati, dar si noi vrem parte din furt" (adica o nominalizare, un premiu etc). In alta ordine de idei, toti isi baga copiii, sotiile, rudele, prietenii, cameristele etc in filme si nu vor sa fie premiati dupa talent, ci dupa minoritati, religii si alte alea.
  • +11 (13 voturi)    
    stiam ca (Vineri, 22 ianuarie 2016, 17:21)

    nahir [utilizator]

    oscarul se acorda pentru realizari deosebite in cea de-a saptea arta, cinematografia.
    nu pentru culoarea pielii.
    asta inseamna ca spike lee e un ipocrit. sau nu avem voie sa-l etichetam pentru ca e negr...a, afro-american?
  • -1 (3 voturi)    
    Industria americana (Vineri, 22 ianuarie 2016, 20:04)

    Jimi [anonim]

    Daca o sa ti se dea sa mananci numai mere si numai despre ele stii , o sa crezi ca sunt cel mai bune fructe.


    E o probleme cu studiourile care produc numai filme cu actori albi. Sunt sigur ca exista scenarii bune in care isi au locul actorii asiatici, negri, dar astea ajung mai greu fiindca in mare majoritate producatorii de film sunt white males.

    Apoi nici Academia Americana nu face eforturi sa premieze filme independente mai variate.

    Industria culturala americana nu e una inocenta . Ni se prezinta doar cateva directii si noi credem ca totul se rezuma doar la astea.