Thomas Ciulei interzice difuzarea filmelor semnate de el si de tatal sau, Liviu Ciulei, pe teritoriul Romaniei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2015, 15:23

Thomas Ciulei - regizor
Foto: Hotnews
Thomas Ciulei interzice difuzarea filmelor semnate de el si de tatal sau, Liviu Ciulei, pe teritoriul Romaniei si spune ca a luat aceasta decizie din cauza 'atitudinii destructive a Centrului National al Cinematografiei legate de restaurarea filmelor lui Liviu Ciulei si a tratamentului discriminatoriu si destructiv' privind productiile sale, potrivit unui comunicat citat de Agerpres.

Potrivit documentului semnat de Thomas Ciulei, decizia de interdictie a difuzarii si proiectiei publice intra in vigoare pe 19 octombrie, iar 'exceptii vor face proiectiile in institutiile de invatamant'.

'Am fost nevoit sa ajung la aceasta masura extrema in urma atitudinii destructive ale Centrului National al Cinematografiei legate de restaurarea filmelor lui Liviu Ciulei si a tratamentului discriminatoriu si destructiv legat de productiile mele', marturiseste Thomas Ciulei.

De asemenea, fiul cineastului decedat in 2011 declara, in comunicat, ca Centrul National al Cinematografiei (CNC) s-a aratat indiferent la propuneri ale unor organizatii de a restaura filmele tatalui sau.

'In 2008, Liviu Ciulei a declarat ca, in cazul unei restaurari a filmului 'Padurea Spanzuratilor', isi doreste ca aceasta sa fie facuta 'la cele mai inalte exigente'. Aceasta sansa s-a ivit chiar in 2008, cand Fundatia World Cinema Foundation, infiintata de Martin Scorsese, a dorit sa ofere un proiect de restaurare a Padurii Spanzuratilor, in valoare de peste 200.000 de euro', scrie fiul lui Liviu Ciulei.

Acesta a adaugat ca 'dezinteresul Centrului National al Cinematografiei pentru gasirea solutiilor de a sustine aceasta laudabila initiativa pe plan intern a dus la retragerea ofertei facuta de World Cinema Foundation, pierzandu-se astfel o sansa uriasa de a resuscita un film al carui suport original, pelicula, incepe sa-si atinga durata maxima de viata'.

'O soarta identica l-a avut si filmul 'Valurile Dunarii', a carui restaurare finantata de catre Groupama Group, in 2010, s-a lovit de aceeasi indiferenta din partea CNC', adauga Thomas Ciulei, notand ca 'prin acest comportament, Centrul National al Cinematografiei incalca grav obiectivele formulate in art. 2F din legea cinematografiei si anume: 'protejarea, dezvoltarea, si punerea in valoare a patrimoniului cinematografiei nationale''.

In ceea ce priveste interdictia de difuzare, in Romania, a filmelor regizate de el, Thomas Ciulei declara ca a luat aceasta decizie din cauza dificultatilor intalnite in incercarile de a-si finanta productiile.

'In perioada 2010-2013 am produs doua filme de lungmetraj, 'Matei Copil Miner', regia Alexandra Gulea, si '2+2' in regia mea. O parte din finantarea acestor filme era asigurata de catre Televiziunea Romana, care, in urma dificultatilor financiare, nu si-a onorat la timp obligatiile asumate prin contract, lucru care a dus la depasirea perioadei contractuale de predare a filmelor la CNC de catre firma producatoare Europolis Film', scrie Thomas Ciulei.

Mai mult, regizorul spune ca, in cazul in care finantarea pentru filmele sale a intarziat, Centrul National al Cinematografiei a avut o atitudine 'discriminatorie' si l-a dat in judecata pentru restituirea creditului primit.

'Mentionez ca SRTV are obligatia de a finanta pelicule romanesti, conform legii Cinematografiei. In loc ca CNC sa acorde cazului circumstante atenuante, cum a procedat cu multe alte productii (fiind vorba de un producator care a intampinat dificultati in executia financiara a unui film, fara vina acestuia, si care a facut tot posibilul sa duca filmul la bun sfarsit), a luat in schimb decizia de a ma da ca producator in judecata pentru restituirea sumelor de credit in valoare de 2.045.880 de lei, plus penalizari, si totodata de a bloca plata ultimelor transe de finantare in valoare de 227.320 de lei', scrie Ciulei.

'Consider atitudinea Centrului National al Cinematografiei discriminatorie, destructiva si in contradictie cu obiectivele formulate in legea Cinematografiei: 'dezvoltarea industriei filmului din Romania', si 'incurajarea initiativei private in domeniile creatiei, finantarii si productiei (...) filmelor romanesti sau celor realizate cu participare romaneasca'', scrie Thomas Ciulei.

'Mentionez ca as fi dorit sa nu fiu nevoit sa iau aceasta decizie si imi cer scuze tuturor celor care doresc si nu vor avea posibilitatea sa vada aceste filme in viitor', isi incheie Thomas Ciulei comunicatul.










13447 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    ati uitat ceva stimati domni si fundatii (Luni, 28 septembrie 2015, 15:30)

    sdhfp [anonim]

    SPAGA!!!! aia ati uitat!!! inevitabila SPAGA ce trebuie platita fiecarui nemernic ce suge bani de la buget! pai de ce sa miste nesimtitul/nesimita de la CNC fundul pe scaun si de ce sa scoata degetul din nas daca nu-i iese nimic?? pentru ca la (functionarul) roman asta e intrebarea de capetenie: da' mie ce-mi iese (manca-ti-as)?
  • +15 (19 voturi)    
    imi pare... (Luni, 28 septembrie 2015, 15:32)

    ..13 [utilizator]

    nespus de rau - creatiile lui Liviu Ciulei sunt absolut remarcabile, au o poezie a imaginii si a dialogului...
  • +9 (9 voturi)    
    Cultura Romana (Luni, 28 septembrie 2015, 15:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cultura română e săracă. Nu e nimic de furat aici, nu e rost de spaga, atunci de ce ar face un politruc numit politic de mafia rosie fesenee ceva pentru Ciulei? Ministrul culturii insusi e un biet purtator de țucale a criminalului Iliescu, un sustinator ardent al culturii ceausiste si cripto comuniste.
    • 0 (8 voturi)    
      Pe junior l-a deranjat faptul (Luni, 28 septembrie 2015, 20:04)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      că are bani mulți de dat și a băgat-o în față pe-aia cu restaurarea. Eu nu înțeleg, ta-său a dat banul pentru filmul ăsta? E al lui ca să-l interzică? E producător exclusiv? Stai frate că în filmele astea s-a cheltuit banul public și sunt actori români care poate vor să rămână în analele cinematografice și în amintirea copiilor noștri, n-ai făcut numai tu filmul. Iar fiu-său e singurul moștenitor al valorii incontestabile a filmelor purtând marca Ciulei? Eu văd o impertinență și o atitudine sfidătoare a juniorului. În definitiv nu te războiești cu România și cu publicul care l-a apreciat pe taică-tău. Acum în acest public lovești, crezând că ai să stârnești o reacție și n-ai să mai plătești banii pe care îi ai de dat. Ești un om josnic, pentru niște bani interzici unui popor întreg vizionarea capodoperelor ilustrului tău tată. Nu meriți să fii fiul marelui regizor, nu meriți să te numești Ciulei.
      • 0 (0 voturi)    
        atitudine de politruc numit de la CNC (Marţi, 29 septembrie 2015, 23:24)

        IoanB [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Observatii:
        - probabil ca rularea filmelor in cauza pr teritoriul Romaniei ar aduce bani CNC-ului din care se vor plati lefuri mari ticalosilor care nici nu se gandesc sa-si faca treaba pentru care sunt platiti.
        - "stai frate ca in filmele astea s-a cheltuit banul public..." deci de ce sa miscam un deget sa le restauram. astea nu trebuie sa ramana in analele cinematografice.
        - "Nu meriți să fii fiul marelui regizor" ci doar noi securistii care am fost tot timpul "Ochii_pe_voi" si care suntem singurii mostenitori ai comunismului...
        • 0 (0 voturi)    
          Nu amesteca aici comunismul (Miercuri, 30 septembrie 2015, 17:37)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui IoanB

          Ciulei a făcut destule filme cu acest specimen periculos de om numit "comunist". Nu vezi că justificarea nerestaurării e un motiv pueril pentru neplata unor sume, deloc neglijabile, de bani?
          TVR-ul a început restaurarea filmelor românești (sunet și digitizare) de multicel, din câte știu eu. Bănuiesc că or să le vină rândul și filmelor al căror regizor a fost Liviu Ciulei, producții care merită cu prisosință să prindă culoare, fiind valori incontestabile ale cinematografiei.
  • +3 (5 voturi)    
    asta e... (Luni, 28 septembrie 2015, 15:43)

    barbu007 [anonim]

    nația-vocația-situația
  • +6 (8 voturi)    
    Dupa Ionescu acum Ciulei (Luni, 28 septembrie 2015, 15:43)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Daca n-am avut o padure a spanzuratilor in 1990 trebuie sa induram prostia, mediocritatea, hotia, corpuptia, nepotismul - generalizate. Bravas natiune !
  • -9 (13 voturi)    
    este regretabil (Luni, 28 septembrie 2015, 15:46)

    lucyan [utilizator]

    ce s-a intamplat, totusi am o intrebare, daca acea firma dorea sa ofere un proiect de 200 000 euro pentru restaurarea filmului padurea spanzuratilor, de ce nu s-a facut? ce nevoie mai era de CNC? sau cu ce trebuia sa intervina ?parca informatia nu este completa, sau poate nu am inteles eu...
  • -7 (17 voturi)    
    drepturi (Luni, 28 septembrie 2015, 16:32)

    zambara [utilizator]

    Pai Ciulei nu a fost platit la vremea respectiva pentru regizarea filmelor? Ce treaba are fiu-su sa ceara bani pentru filmele alea.? Proprietarul asupra filmelor ar trebui sa fie CNC (sau cine o fi continuatorul casei de filme de pe vremea impuscatului)
    Cumva Marttin Scorsese detine drepturile de difuzare a filmelor lui? Eu cred ca drepturile le detine compania producatoare. Numa la noi, se poate ca dupa ce esti platit o data pentru un job, mai vrei sa fii platit la nesfarsit pentru acelasi lucru.
    • +2 (4 voturi)    
      Filme (Luni, 28 septembrie 2015, 16:58)

      Babliuc Catalin [anonim] i-a raspuns lui zambara

      Nu e numai la noi, exista posibilitatea la actori, regizori, etc sa stipuleze in contract drepturi si dupa difuzarea filmului. De exemplu, un actor poate sa aiba zero venituri pentru munca depusa in film si 25 la suta din incasari.
      Nu cunosc problema in profunzime, deci nu ma pot exprima in modul asta, " ce treaba are fiu-su".Drepturile de autor, de exclusivitate se pot extinde si la mostenitori.
      • -1 (7 voturi)    
        Eu nu cred că are vreun drept nici (Luni, 28 septembrie 2015, 20:08)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Babliuc Catalin

        Ciulei tatăl, cu atât mai puțin fiu-său, să interzică pe piața românească difuzarea filmelor. Gândește-te că acele contracte s-au făcut pe vremea lui Gheorghiu Dej și a lui Ceaușescu iar actorii și regizorii aveau puține drepturi înscrise în contract. Încearcă și juniorul marea cu degetul. Poate scapă de plata acelor sume.
      • +3 (3 voturi)    
        ai dreptate in ce priveste drepturile de autor (Marţi, 29 septembrie 2015, 12:04)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Babliuc Catalin

        dar in acea perioada Romania era in plin comunism iar filmele se produceau pe banii statului, asa ca intreb si eu, de unde are/sau cum a ajuns in posesia drepturilor de autor o progenitura a unui regizor ? iar daca tot a ajuns, nu ar fi trebui sa detina doar o cota parte, ca doar regizorul nu a facut filmul singur, din banii lui ?
        astept ziua in care un urmas al cainelui Calu din serialul pistruiatul, sa ne ,,spuna'' ca detine si el, drepturi de autor.
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Marţi, 29 septembrie 2015, 9:24)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ce de pupincuristi pe aici. drepturile de autor expira dupa vreo 70 de ani. asta a sa ca fapt divers..