Festivalul International de Film Studentesc CineMAiubit, editia a XVIII-a

de D.S.     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:36

CineMAiubit
Foto: Afis festival
Ajuns la a 18-a ediţie, Festivalul Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit se va desfasura între 2 şi 6 decembrie 2014, la Cinema STUDIO, în București.

CineMAiubit este cel mai important și cel mai vechi festival internaţional de film studenţesc din România, de-a lungul timpului aici făcându-și debutul mulţi dintre tinerii noştri cineaşti, ale căror filme cuceresc astăzi festivalurile internaționale.

Deschiderea oficială va avea loc marți, 2 decembrie, ora 18:30, la Cinema Studio, pentru ca în următoarele patru zile publicul să se poată delecta cu scurtmetraje din întreaga lume. Printre țările participante în acest an se numără Anglia, Argentina, China, Germania, Israel, Rusia, România, dar și altele.

Cele trei secțiuni principale ale festivalului sunt ficțiune, documentar și animație/experiment, iar spectatorii pot fi siguri că vor vedea pe marele ecran o paletă largă de viziuni cinematografice, din zone culturale diferite.

Juriul internațional al festivalului reuneşte personalităţi din lumea cinematografică, atât din România, cât și din străinătate, cum ar fi marele regizor și profesor chinez Xie Fei - câștigător al unui "Urs de Aur" și a două premii "Ursul de Argint" pentru lung metraj la Berlin, producătorul și distribuitorul austriac Sasha Wieser, Geza Csakvari - critic de film și director artistic al festivalului international de film Jameson Cinefest din Miskolc, Ungaria, criticul de film Magda Mihăilescu, directorul de fotografie Vivi Drăgan Vasile, actorul Gabriel Spahiu și, nu în ultimul rând, câștigătorul Marelui Premiu la CineMAiubit 17: regizorul Andrei Teodorescu.

Pe data de 5 decembrie, ora 20:00, în cadrul unei proiecții eveniment, regizorul Xie Fei își va prezenta filmul "Black Snow", premiat în 1990 cu "Ursul de Argint" la festivalul de film de la Berlin.

Programul proiectiilor:

MARȚI 2 Decembrie
18:30 Cinema Studio - Foyer
Vernisajul expoziției foto și de afiș
19:00 Cinema Studio
Deschiderea oficială a Festivalului
Ficțiune (1)
23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party

MIERCURI 3 Decembrie
11.00  UNATC - sala 112 A
Deschiderea workshopului de scenaristică miniMidpoint
11:00  Cinema Studio
Documentar (1)
14:00 Cinema Studio
Documentar (2)
17:00 Cinema Studio
Ficțiune (2)
19:30 Cinema Studio – Foyer
Lansare de carte: "Filmul muzical american între strălucire și profunzime" de  Izabela Bostan
20:00 Cinema Studio
Ficțiune (3)
23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party

JOI 4 Decemberie
11.00  UNATC - sala 112 A
workshop de scenaristică miniMidpoint
11:00 Cinema Studio
Documentar (3)
14:00 Cinema Studio
Documentar (4)
17:00 Cinema Studio
Ficțiune (4)
20:00 Cinema Studio
Ficțiune (5)
23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party

VINERI 5 Decembrie
11.00  UNATC - sala 112 A
workshop de scenaristică miniMidpoint
11:00 Cinema Studio
Animație - Experiment (1)
14:00 Cinema Studio
Ficțiune (6)
17:00 Cinema Studio
Ficțiune (7)
20:00 Cinema Studio - Proiecție eveniment
“Black Snow” de Xie Fei, film premiat cu Ursul de Argint - Berlin 1990
proiecție în prezența autorului
23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party

SÂMBĂTĂ 6 Decembrie
12.00  UNATC - sala 112A
National Screenwriting Alumni Pitch
11:00 Cinema Studio
Animație - Experiment (2)
15:00 Cinema Studio
Proiecție specială: CINERITM (UNMB & UNATC)
18:30 Cinema Studio – Foyer
Lansare de carte: "Note despre cinematograf" de Robert Bresson
       "Ce este cinematograful? Vol. 1: Ontologie și limbaj" de André
19:00 Cinema Studio
Ceremonia de premiere și vizionarea filmelor premiate
23:00 Club FRAME
Filme nonstop & party

COMPETIȚII:

I. FICTIUNE

Marți, 2 decembrie - 19:00h - Cinema STUDIO
O lume nouă – r: Luiza Pârvu - TISCH NY/USA
A corto plazzo – r: Laura Guinde - FUC/Argentina
Analgezia – r: Valeria Sochyvets - Ucraina
Chalk – r: Rem Berger - Westminster/UK
Dragoste de familie - r: Liviu Varlam – UNATC/Romania
Clovnul r: Anna Kalimar – UNATC/Romania
Tractor - r: Simona Constantin – UNATC/Romania
Summer secret  - r: Zheng Zheng - BFA/China

Miercuri, 3 decembrie, 17:00h - Cinema STUDIO
Mic dejun r: Mihai Kolcsar– UNATC/Romania
Check Point – Slovak – 30 min
More than strangers – China – 28 min
Ilglu: Smell your desire  - r: Yulia Maximova - Edinburgh College of Art/Scoția
For an Eye – Anglia – 15,32
Tera toma  - r: Oscar Diaz - ECAM/Spania
Despărțire  - r: Artur Borusz - UNATC/Romania
După sezon - r: Katalin Moldovai – Sapientia/Romania
Sin - r: Oana Isabella Szanto – UNATC/Romania

Joi, 3 decembrie, 20:00h - Cinema STUDIO
Codfish & Cyanide - r: David Gesslbauer – Filmakademie/Germania
Size 36 Sneakers r: Lorand Gabor – Sapientia/Romania
Sunny – r: Barbara Ott - Filmakademie/Germania
Absent  - r: Sergiu Lupse - UBB Cluj/Romania
Anna - r: Alexandru Badea – UNATC/Romania
In the house ­ - r: Ana Maria Comanescu - UNATC/Romania
Nu ai fost acolo  - r: Ioana Păltinel - UNATC/Romania
A Tabernache in the Desert - r: Maya Kessel - Sam Spiegel/Israel
Jurământul lui Hipocrate ­- r: Dorin Panea - Hyperion/Romania

Joi, 4 decembrie, 17:00h - Cinema STUDIO
First born ­– r: Leah Tonic - Sam Spiegel/Israel
Nu ținem scorul ­­-  r: Ana Maria Comanescu - UNATC/Romania
Nightswimming ­– r: Sharon Angelhart - Sam Spiegel/Israel
Wicked flesh  - r: Marisa Vallone - Italia
Baybarries have Ripened - r: Niranjan Raj Bhetwal - Nepal
Acordajul profesorului Octav  - r: Germain Kanda - UNATC/Romania
Ghosts – r: Benjamin Pfohl - Univ. for film and television Munchen / Germany

Joi, 4 decembrie, 20:00h - Cinema STUDIO
Sobre la hora ­- r: Pablo Fernandez - UCINE/Argentina
Real estate – r: Katalin Besenyei - Sapientia/Romania
Boat trip – r: Ozana Nicolau - UNATC/Romania
Balanca – r: Rui Falcao - ESAP/Portugalia
No place  - r: Nina F. G. Nigel - ECAM/Spania
Femei – r: Silvia Popescu - UNATC/Romania
Inmentis  ­- r: Francisco de la Fuente - UCINE/Argentina
Echilibru - r: Alexandru Badea - UNATC/Romania
Fereastra  - r: Georgiana Moldoveanu - UNATC/Romania

Vineri, 5 decembrie, 14:00h - Cinema STUDIO
Legătura de leuștean - r: Armine Vosganian - UNATC/Romania
Golanii – r: Bogdan Drumea - UNATC/Romania
Flying  - r: Katharina Woll - HFFM/Germania
The Loss – r: Dekel Nitzan - Tel Aviv Univ/Israel
Str. Drapelului - r: Anca Oproiu – NFTA/Olanda
Noapte de argint – r: Sebastian Mihăilescu - UNATC/Romania
Monday, Tuesday...Gorshkov – r: Kseniya Grishina - VGIK/Rusia
Raid - r: Oana Isabella Szanto - UNATC/Romania
Day off – r: Gal Polka, Antal Szabolcs - Sapientia/Romania

Vineri, 5 decembrie, 17:00h - Cinema STUDIO
Gallo – r: Daniel Sanchez - Univ. Grancolombiano/Colombia
Poarta-n casă – r: Hadrian Gavriluțiu - UNATC/Romania
Asi somos sin Serena – r: Ines Villanueva - FUC/Arg
Eroul - r: Matei Sopterean - UNATC/Romania
Pipe dream – r: Maxim Chernysh - VGIK/Rusia
De ce au dispărut dinozaurii - r: Mihai Ghita - UNATC/Romania
Some of us – r: Anja Kavic - Banja Luka/Bosnia
Bear mountain  - r: Vagenak Balayan - St.Petersburg/Rusia
Nightride – r: Ozana Nicolau - UNATC/Romania

II. DOCUMENTAR

Miercuri, 3 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Some Girls are Bigger than Others - r: Anja Kavic - Academy of Arts Banja Luka
Cine Seamana - r: Marcela Chistruga - AMTA Chisinau
The Light that Memory Lends to Things - r: Ana Maria Vijdea - UBB Cluj
Anotherday of Mankind - r: Alexandru Vlad - UBB Cluj
Where My Friend Made a Painting - r: Pedro Florencio - FCSH-UNL
Finistere - r: Daniel Andreas Sager - Filmakademie
Lavashka - r: Narges Kalhor - HFF Munchen

Miercuri, 3 decembrie, 14:00h - Cinema STUDIO
The Burek-Macedonia - r: Muslum Suleymanoglu - KulturUniv Istanbul
Last Hands - r: Ahmet Bikic - KulturUniv Istanbul
On Ice - r: Sanna Liljander - Mertopolia
Black Chapel - r: Rene Schweitzer - HFF Munchen
This is Our Saint Bichromate - r: Lorand Gabor - Sapientia Cluj
Borica - r: Lorand Lorincz - Sapientia Cluj
Hibernation - r: Tomer Werechson - Tel Aviv Univ.
Bostori Beneath the Wheel - r: Levin Hubner - IFS Koln
Sunday, Before Midnight - r: Samuel Fahy - Westminster

Joi, 4 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Let Everyone Hear Our Love - r: Didar Karatas - KulturUniv Istanbul
Wedding Pas de Deux - r: Denis Zaytsev - VGIK
The Stop on the Main Street - r: Peter Zakutansky - VSMU
Imagini miscatoare - r: Cristian Pop - UNATC
Pasti - r: Artur Boruzs - UNATC
U-MOR - r: Mihai Parcalabu - UNATC
Alice - r: Isabela Țenț - UNATC
Leon - r: Robert Braga - UNATC
Iulian - r: Alexandru Mironescu - UNATC
Emanuel - r: Ioana Grigore - UNATC

Joi, 4 decembrie, 14:00h - Cinema STUDIO
The Joy of Everyday Life - r: Sanna Liljander - Metropolia
To Face Wild Animals - r: Jeronimo Quevedo - UCINE
Uita-te-n jur - r: Cristian Dragan - UNATC
Romanesti - r: Artur Boruzs - UNATC
Sorin Chifiriuc: compromis - r: Alexandru Badea - UNATC
Brudina - r: Dragos Hanciu - UNATC
Octav - r: Andrei Inizian - UNATC
Film de varsta a treia - r: Oana Isabell Szanto - UNATC
Patru respiratii - r: Ligia Ciornei - UNATC

III. ANIMATIE-EXPERIMENT

VIneri, 5 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Recently in the woods - r: Daniel Van Westen - SAD Kassel
An Adventurous Afternoon - r: Ines Christine Geisser, Kristen Carina Geisser - SAD Kassel
Catcher - r: Fabian Koppenhöfer - SAD Kassel
Home in mind - r: Tami Liberman - The Institute of Ethnology
The Military Industry - r: Yusuf Ozal Celik - Istanbul KulturUniv
Ice is melting - r: Sebastian Stojetz - HFF Munchen
Road Trip - r: Xaver Xylophon Boehm - Univ. of Arts Berlin
Nuk - r: Phillip Yarrin - VGIK
The Awakening - r: Alena Smrtníková - VSMU
Mic tratat despre zeul corp - r: Andreea Dobre - Nisi Masa / BIEFF / UNATC
Air so dusty - r: Andrei Inizian - UNATC
Treatise on Mannequins - r: Cristian Dragan - UNATC
Lumbra - r: Cristian Radu - UNATC
Daca e ceva, te sun - r: Ioana Grigore - UNATC
Visul de aur - r: Alexandru Mironescu - UNATC
Conectat la sistem - Iasmina Panduru - UNATC
Sah - r: Claudia Ciocan, Iulia Radu - UNATC
Unde, cand, cum, cine si de ce ?- r: Stefan Azaharioaie - UNATC
Licurici - r: Irina Tomasu - UNATC
Lucky - r: Alexandra Botau - UNATC
Lectia despre cerc - r: Stefan Morozan - UNATC
Butterfly Collector - r: Naghy Orsolya - Sapientia Cluj

Sâmbătă, 6 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Desportistas - r: Ivan Ramirez,Juan Carlos Armiz, Ana Rodriquez - ECAM
The Place that remains... - r: Mário Gajo de Carvalho - FCSH-UNL
Wrapped - r: Roman Kalin, Falko Paeper, Florin Wittmann - Filmakademie
Instalife - r: Alex Schuster, Benjamin Rost - Filmakademie
Into the Innards - r: Nicole Vogele - Filmakademie
The Feasttible Life - r: Benedikt Hummel - Filmakademie
High Wool - r: Nikolai Maderthoner, Moritz Mugler - Filmakademie
Not Funny - r: Katharina Woll -
Wind - r: Robert Lobel - HAW Hamburg
Kafan - r: Narges Kalhor - HFF Munchen
Surrounded - r: Arne Korner - HBK Hamburg
Vue Point - r: Arne Korner - HBK Hamburg
Plug & Play - r: Michael  Frei - Hochschule Luzern


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

456 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS





Buchete.ro de 12 Ani: Florarie Online cu Livrare Flori la Domiciliu in Bucuresti

ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Duminică