VIDEO ARHIVA Actorul Andy Whitfield, starul din serialul "Spartacus", a murit la varsta de 39 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 10:34

Andy Whitfield
Foto: Reuters
Actorul Andy Whitfield, care a interpretat rolul principal in serialul "Spartacus: Blood and Sand", a murit la varsta de 39 de ani, anunta HuffingtonPost. Andy Whitfield a murit duminica la Sidney, la 18 luni dupa ce fusese diagnosticat cu o forma de cancer al ganglionilor limfatici. Decesul actorului a fost anuntat de sotia sa, intr-un comunicat: "A plecat dintre noi linistit si inconjurat de dragostea noastra. Ne vom aminti de el ca de omul plin de inspiratie, curajos si bland, ca de sotul si tatal care a fost".



Andy Whitfield se nascuse in Wales, in 1972, si s-a mutat in Australia in anul 1999. Celebritatea a venit odata cu rolul legendarului Spartacus in serialul cu acelasi nume, rol interpretat si de Kirk Douglas in 1960, in filmul lui Stanley Kubrick.



Andy Whitfield a aparut in toate cele 13 episoade ale primului sezon al serialului, difuzat in 2010, si se pregatea sa inceapa filmarile pentru cel de-al doilea sezon cand a fost diagnosticat cu cancer. In luna ianuarie a acestui an, cand boala lui Whitfield s-a agravat, producatorii serialului au anuntat ca el va fi inlocuit de actorul australian Liam McIntyre.


Citeste mai multe despre   






















15108 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca! (Luni, 12 septembrie 2011, 10:38)

    radu [anonim]

    A fost un actor talentat, un barbat chipes!
  • +9 (9 voturi)    
    RIP:( (Luni, 12 septembrie 2011, 10:38)

    dan [anonim]

    mare pacat!
  • +5 (7 voturi)    
    Pacat... (Luni, 12 septembrie 2011, 10:55)

    Babau [anonim]

    ... am urmarit cele doua sezoane ale serialului... SUPERB... n-am cuvinte... toti actorii au jucat BESTIAL... frumos facut serialul chiar daca este cam exagerat... odihneasca-se in pace. Viata continua si asteptam sezonul 3.
  • +6 (6 voturi)    
    R.I.P. (Luni, 12 septembrie 2011, 11:05)

    AlisCuPar [utilizator]

    Andy Whitfield. Pacat ca nu o sa-l mai vad in continuarea serialului Spartacus, un serial foarte bun.
  • +6 (6 voturi)    
    sa-ti fie tarana usoara (Luni, 12 septembrie 2011, 11:06)

    falco [anonim]

    A avut o interpretare remarcabila in Spartacus .Pacat ca a plecat asa devreme .
  • +5 (5 voturi)    
    RIP Andy Whitfield! (Luni, 12 septembrie 2011, 11:31)

    James Bond [utilizator]

    Dumnezeu sa te ierte, ai fost un super actor!
    Pacat...
    • 0 (0 voturi)    
      Pacat (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:44)

      George [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      "Pacat" ca Dumnezeu nu prea e impresionat de filme, dezmat si violenta.
  • +5 (5 voturi)    
    imi pare rau ca a murit asa devreme (Luni, 12 septembrie 2011, 12:21)

    Ion [anonim]

    O Mare perdere,atat talent,ma inspirat si a dat totul pana la capat.
    Asi putea spune:
    Numai actorul ca pasari ce zboara trece peste nemarginirea timpului.
    Imi pare nespus de rau,Blood and sand,
    mai intai santem "blood" si apoi devenim "sand" cu totii,dar ce lasam in urma noastra?
  • +5 (5 voturi)    
    :( (Luni, 12 septembrie 2011, 13:54)

    jack sparrow [anonim]

    Astept cu nerabdare si seria a3a a serialului insa, pt mine, Spartacus va ramane Andy Withfield.... R.I.P. Andy !!!!
  • -1 (11 voturi)    
    RIP ANDY :( (Luni, 12 septembrie 2011, 14:34)

    Stradivarius [anonim]

    Tinerii actori talentati se duc din pacate. Iliescu si sleahta lui de securisti nu mai crapa odata ?
    • 0 (6 voturi)    
      trateaza-te ! (Luni, 12 septembrie 2011, 15:58)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Stradivarius

      e grav ....
      • +1 (3 voturi)    
        Razgandeste-te! (Luni, 12 septembrie 2011, 21:30)

        Eurobalauru [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Omul avea o admiratie, pentru un actor, habar nu am de el, doar ce am citit stirea, poate ca totusi era bun...
        Tu ce admiratie aveai? Bunicuta KGBista? Trist...poate grav dealtfel!
  • -6 (8 voturi)    
    Umm (Luni, 12 septembrie 2011, 16:13)

    muciflenduri [utilizator]

    Da, moartea lui e o drama pentru familia actorului, pentru prieteni, cunoscut etc, dar sa fim seriosi, era cel mai slab actor din serial.
    Poate n-o fi fost el actor prost, dar nu era potrivit pentru rolul lui Spartacus.
    Asta e motivul pentru care seria a doua (din care a lipsit) a fost MULT mai buna decat prima. Sper ca noul Spartacus e mai credibil.
    In rest, odihneasca-se in pace.
    • +4 (6 voturi)    
      cateva intrebari (Luni, 12 septembrie 2011, 16:54)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      1. In ce sens "nu era potrivit pentru rolul lui Spartacus"?

      2. De ce era cel mai slab actor? te referi la stratul de tesut adipos de sub derma?

      3. In ce sens speri sa fie mai credibil noul Spartacus? Adica scenariul sa nu includa minciuni din partea acestuia?
      • -5 (5 voturi)    
        Draga popas (Luni, 12 septembrie 2011, 21:08)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Probabil ma confuzi cu vreo fetiscana din satul tau si crezi ca mistourile ieftine ma vor cuceri. Spune sincer, vrei sa ma cunosti mai bine? Vrei sa ma ajuti, intelegandu-mi sufletul?
        Daca ai fi urmarit serialul cu pricina probabil ai fi stiut despre ce vorbesc, dar bag de seama ca tu vrei doar sa ne masuram soparlicile.
        • +4 (4 voturi)    
          de gustibus (Luni, 12 septembrie 2011, 23:34)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          seria a doua era mai plina de sex si violenta decat prima. Prefer prima serie.
          In ambele serii, John Hannah (Bathiatus) cam "fura" atentia prin jocul de scena fantastic, dar nici Whitfield nu a fost slab deloc.
          Odihneasca-se in pace.
  • +1 (1 vot)    
    Nu trebuia sa moara! decat in film.... (Luni, 12 septembrie 2011, 16:47)

    Gospodina [anonim]

    Prea trist .... dupa parerea mea a fost foarte potrivit pentru rol ... pacat ca trebuie sa privim alt actor si sa facem comparatie :( http://www.gospodine.com/raman-in-inimile-noastre-f71/actorul-andy-whitfield-a-murit-de-cancer-la-doar-39-ani-t452.html
  • +5 (7 voturi)    
    Cancerul (Luni, 12 septembrie 2011, 17:03)

    noxe [anonim]

    Cancerul este boala secolului in care traim.In secolul trecut rar care murea de cancer,atunci se murea de boli infectioase.De cativa ani ma ingrozesc vazand cum tineri pe care ii cunosc ,dezvolta cancer.Mancarea superproteinizata,aditivata,stresul si poluarea sunt factorii determinanti.Nici fructele nu mai sunt sigure,sunt pline de substante chimice pana in "miez".Omul distruge pamantul si culege roadele.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Luni, 12 septembrie 2011, 23:31)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui noxe

      se murea si inainte si bolii i se spunea RAC in limba romana. Diferenta este ca speranta de viata era mult mai redusa pt ca se murea inainte de cancer de multe alte boli sau chiar de cancer.
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l ierte!! (Marţi, 13 septembrie 2011, 0:17)

    stefan [anonim]

    si sa-i odihneasca sufletul in imparatia vesniciei!
  • -1 (1 vot)    
    Batiastus RULES (Marţi, 13 septembrie 2011, 9:18)

    Babau [anonim]

    ...deci fara vrajeala da' batiastus a facut diferenta in acest serial... cel mai tare rol... si cel mai bine jucat... Spartacus a fost cam aiurea... Mei Jupitar's coc bi uit him... pentru cine stie
  • +1 (1 vot)    
    A fost bun (Marţi, 13 septembrie 2011, 11:20)

    eu [anonim]

    Degeaba spuneti ca nu a jucat bine, a jucat exact ceea ce trebuia avand in vedere personajul lui. Ne arata inceputul lui Spartacus si viata lui ca sclav umil la scoala de gladiatori, cum isi croieste drum de la un simplu sclav la conducator. Daca va uitati pe relatarile istorice, o sa vedeti ca sclavii in imperiul roman erau cea mai joasa speta, mai joasa ca animalele, nu aveau dreptul nici sa vorbeasca fara permisiune...asa ca ce vroiati sa faca? Din punctul meu de vedere, el interpreteaza foarte bine acest rol si e credibil in tot ceea ce face. Da, John Hannah joaca fantastic, insa sunt personaje total opuse. Gods of the Arena a fost un prequel foarte bun, personaje bine conturate, insa fara Blood and Sand si Spartacus nu avea aceeasi amploare.