HARTA INTERACTIVA a Romaniei politice dupa europarlamentare. Vezi rezultatele din fiecare judet

de Victor Cozmei, Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 12:07 Alegeri 2014 | Europarlamentare


Rezultatele finale la Europarlamentarele din 2014
Foto: Hotnews
Alianta PSD-PC-UNPR a reusit un succes zdrobitor la alegerile europarlamentare de duminica, insa nu a castigat chiar in toate judetele. Mai mult, chiar si in unele judete in care a castigat, diferenta fata de locurile urmatoare nu a fost una foarte mare. HotNews.ro va propune o HARTA INTERACTIVA cu rezultatele finale de la europarlamentare in fiecare judet din Romania.  Vezi in articol rezultatele din judetul tau.

  • Click pe orice judet pentru a afla mai multe informatii
  • Click pe butonul de legenda pentru a afla informatii despre harta

*Nu se vede pe mobil? Da click aici.



Vizualizare hartă mai mare







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















104333 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Si voturile din diaspora? (Luni, 26 mai 2014, 12:51)

    Loth [utilizator]

    Se pot afisa cumva?
    Ar trebui ca, dupa contabilizarea loc, PMP sa treaca in fata UDMR.
    • -10 (20 voturi)    
      de ce? (Luni, 26 mai 2014, 13:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Loth

      ai impresia ca toti romanii din strainatate sunt neoconservatori sau masochisti?
      • +7 (11 voturi)    
        nu (Luni, 26 mai 2014, 18:21)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        dar aia nu voteaza PSD care-l are ca presedinte de onoare pe Ion Iliescu, intelegi?
        • +5 (5 voturi)    
          unirea dreptei (Marţi, 27 mai 2014, 0:33)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          crin si pnl -ul au luat-o atat de rau in freza in relatia cu psd -ul si au iesit atat de sifonati din aventura social-liberala in care au fost atrasi de ponta incat o revenire a lor in usl este derizorie. romanii habar nu au care e diferenta intre stanga si dreapta dara-mi-te sa mai inteleaga fineturile care definesc social-liberalismul lui Blair la care viseaza ponta.
      • +3 (5 voturi)    
        Tocmai ca nu sunt... (Marţi, 27 mai 2014, 1:45)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ...de-aceea nici nu voteaza cu cu hotii din PSD. Iti este frica de rezultatele celor din afara? Numai psedistilor le este frica. Sa le afiseze.
    • 0 (2 voturi)    
      DA- se pot identifca - relativ usor (Marţi, 27 mai 2014, 11:32)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Loth

      Exxista coduri diferite pentru sectiile de votare aflate in strainatate - dar imi este teama ca nu vrea puterea sa se stie ca toate diaspora este de alta culoare decat actuala putere.

      Oricum ar fi ar trebui ca in baza dreptului la informtie publica sa se poate calcula
      - numar de votanti aflati in afara tarii
      - cota de participare a disporei in total votanti
      - distributia voturilor venite din dispora.

      Absolut usor!
  • +13 (21 voturi)    
    PMP=esecul Udrea + Felix Tataru! (Luni, 26 mai 2014, 13:45)

    Miky60 [utilizator]

    Trebuie o analiza la RECE, CLARA, pentru a nu avea o drama dupa prezidentiale! Dreapta ideological din Romania trebuie sa se uneasca si sa gasesca un candidat comun, pe structura lui Traian Basescu care sa prinda si din populatia de centru si chiar de stanga! Trebuie sa infrangem ciuma rosie!
    • +7 (21 voturi)    
      Nu înţelegi (Luni, 26 mai 2014, 14:40)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Noi nu luptăm cu ciuma roşie, ci cu milioanele de pensionari spălaţi pe creier, asistaţi social şi anumite regiuni care trăiesc din "subvenţii" venite de la Stat şi care, altfel, ar dispărea.

      Şi din cum se vede, cu ei nu poţi lupta. Soluţia? O Românie în afara României.
      • +10 (18 voturi)    
        Si?! (Luni, 26 mai 2014, 15:53)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        PMP trebuie sa faca ceva!
        Daca bosorogimea nu isi schimba parerea, e vina PMP!
        Alt mesaj, alti oameni, alta abordare...
        Personal as vrea sa dispara Udrea; m/am saturat de aceleasi fete!
        Oameni noi, idei noi, nu aceeasi ciorba cu alt bors!
        Ajunge!
        Daca vor face la fel nu vor dovedi decat ca sunt un fel de pesede; la vremuri noi, tot... noi!
        • +3 (5 voturi)    
          PMP (Luni, 26 mai 2014, 19:08)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Ce trebuie să facă PMP şi restul surcelelor de dreapta e să nu îşi mai scoată ochii între ei, să nu se mai bată pe oscioare, să nu mai domnească fiecare peste sătucul propriu şi să se adune laolaltă într-un mare buştean care să răstoarne carul mare al PSD-ului.
          Situaţia în care suntem şi-o să fim ani de zile de-acum încolo li se datorează nu PSD-ului, care au mai fost învinşi în trecut, ci spargerii dreptei în bucăţele irelevante care se muşcă reciproc de călcâie.
          Şi or să se bată ca proştii între ei în decembrie până în turul 2, când brusc vor încereca să repare stricăciunile în ceasul al 13-lea, şi or să eşueze lamentabil.
          Vai de ţara noastră.
      • +5 (9 voturi)    
        mama are 82 de ani si a votat Ungureanu (Luni, 26 mai 2014, 18:27)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        nu toti pensionarii sint spalati pe creier.
        • +4 (8 voturi)    
          Cu o floare, sau doua... (Luni, 26 mai 2014, 18:35)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nu se face primavara.
        • +5 (5 voturi)    
          Corect (Luni, 26 mai 2014, 19:02)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nu toţi, ci "prea mulţi".
          Asta e problema.
        • +2 (2 voturi)    
          mda - vot pierdut! (Marţi, 27 mai 2014, 11:45)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Mda - am spus de la inceput ca MRU nu are sanse de a se califica - din pacate am avut dreptate.

          Asa ca mama a pierdut votul si merge prin redistribuire in urmatoarea ordine: PSD, PNL, PDL, UDMR, PMP. - altadata sa ne bagam mintile in cap si sa intelegem cum si mai ales pe ce cal sa punem pariurile.
        • -1 (1 vot)    
          DA,DAR... (Marţi, 27 mai 2014, 16:24)

          Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Din pacate nu a avut pe nimeni sa-i explice ca,daca partidul pe care-l voteaza ia sub 5% ,votul ei se duce tot la PSD....prin redistribuire....Astia tineri ar trebui sa fie mai destepti....sau nu ???
      • +5 (9 voturi)    
        Cam asa este, din pacate... (Luni, 26 mai 2014, 18:34)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        "Victoria" asta echivaleaza cu a doua colectivizare, dar nu facuta de Ilici sau Ponta ci de milioanele de asistati social si paraziti care-si fac veacul prin parlament, ce vor trai pe spatele a 2-3 mil de oameni care intradevar muncesc in productie. Acum imi pare rau ca nu am plecat definitiv din tara, e prea tirziu.
      • 0 (2 voturi)    
        nu este asa! (Marţi, 27 mai 2014, 11:42)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Vezi ca UDMR-ul si-a facut treaba - si el are pensionarii lui, extremistii sai, dar prezenta la vot spune multe si asa se castiga bataliile importante.

        Numai de bine sa auzim!
    • 0 (2 voturi)    
      Trebuie altcineva mai puternic! (Marţi, 27 mai 2014, 11:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Basescu si-a facut datoria.

      Exista o persoana de care ii este asa de frica lui Ponta- ca de fiecare data ingheata in prezenta domniei sale.
      A incercat toate tertipurile ca sa se apropie de aceea persoana si nu a reusit.
      Ghici cine este aceea persoana?

      Basescu este cel care a a urlat sustinand-o pe Elena Udrea.
      Voturile pe care le-a colectat PMP vin din o anume zona si asa cum acum au venit tot asa pot sa plece maine.
      Vezi ceea ce s-a intamplat cu FC ca sa nu fie repetate erorile!

      Democratia se invata!
  • +30 (38 voturi)    
    Vad rosu in fata ochilor si ma apuca nervii (Luni, 26 mai 2014, 14:39)

    bigbrother [utilizator]

    Atat de prosti suntem ca natie incat desi am fost furati, inselati, mintiti, pacaliti etc inca mai credem in PSD? Inca mai sunt oameni in tara asta care au vazut in acest partid o sansa pentru o viata mai buna? Pai ne meritam soarta atunci, meritam sa fim cetateni de mana a doua.

    Si nu ii invinuiesc doar pe cei care au votat cu PSD, ci si pe PDL care a facut figuratie (cand a facut si asta, in rest au fost invizibili) in politica, PNL care a fost ca o cocota batrana in cautarea unei ultime sanse, Basescu care a jonglat cu declaratiile si actiunile/inactiunile sale doar pentru a se pastra in fruntea tarii si a-si continua fanfaronada politica in cadrul noului PMP.

    Tot acest succes le confirma acum celor din PSD ca detin puterea, nu pentru ca ar fi cei mai tari ci pentru ca opozitia este foarte slaba sau inexistenta si mai mult, se cearta ca prostii intre ei in loc sa faca front comun. Din pacate, asa e la lupta pentru ciolan, toti vor o parte din el. PSD pare ca va fi campionul absolut si la urmatoarele alegeri..si ma indoiesc ca romanii se vor trezi pana atunci, ca vazand ciuma rosie cum infesteaza totul sa iasa la vot si sa isi spuna punctul de vedere.

    Si nu in ultimul rand, rusine celor care n-au votat. Inactiunea a fost doar un mod de a le lasa poarta deschisa celorlati, de a-i lasa pe altii sa le decida soarta lor si, din pacate, si soarta noastra.
    • +11 (13 voturi)    
      Daca ar fi dupa mine (Luni, 26 mai 2014, 15:54)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      as da voi sa vorbeasca doar celor care au votat!
      Ceilalti, sa chibiteze si de acum incolo!
      Sa le fie rusine!
    • +7 (7 voturi)    
      mda... (Luni, 26 mai 2014, 16:50)

      Danela Diana [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      Nu exista dreapta in Ro. Toti au fost la guvernare si nu s-a luat nici o masura de dreapta.Taxarea a ramas sufocanta, birocratia a ramas infioratoare, etc. etc. Practic, electoratul care este de dreapta pe bune, nu are cu cine vota si, in consecinta, nu iese la vot! Este exact ce gandeste poporul in maretia sa. Niciunul pe care noi l-am adus prin vot sa faca bine si pentru noi nu a facut nimic. Ba din contra masuri anti popor s-au luat una dupa alta. Asta este cruda realitate. Romanul se uita in buzunar fie ca e el la privat, bugetar, pensionar sau asistat. Daca Boc a taiat salariile si in acelasi timp toata economia a cazut pentru ca toata lumea a cumparat mai putin, daca Constantinescu ca si presedinte se implica activ atunci cand poporul satul de psd le-a dat puterea in mana eram in alta parte. O sa spuneti ca aceste masuri ar fi trebuit luate insa nu numai de pe spinarea poporului.
    • +2 (6 voturi)    
      Exact, arata cat de bolnava e Romania (Luni, 26 mai 2014, 18:28)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      numai ca au fost la vot doar 27% din cetateni daca nu ma insel.
    • +1 (3 voturi)    
      cred ca este bine sa vbedeti nuantele (Marţi, 27 mai 2014, 11:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      In zona lui Firea - Ilfov - nu a castigat PSD-ul la alegerile partiale. Si asta face o diferenta- este un inceput.

      Pe 25 Mai partidul lui Vadim a murit de tot - sa ne bucuram ca am scapat de extremistii redusi la cap. Este o importanta victorie care trebuie sarbatorita - toata animatia creata in jurul Lui becali sau vadim nu si-a atins scopul ca alaegerile anterioare... Mai mult acum becali odihneste in inchisoare -- Hip, hip, hip, ura - traiasca statul de drept si democratia - este o importanta victorie.

      A trebuit sa treaca 15 ani pentru a stinge un anume val de extremist - asta arata ca natia romana este inca tanara in ceea ce priveste democratia si se maturizeaza incet - dar ce conteaza 15 ani pentru o natiune?

      Este adevarat ca alte natiuni evolueaza cu mult mai repede....C'est la vie in Romania!

      Peste inca 2 ani praf si pulbere o sa fie cu PSD-ul si distrugatorul sau se va numi Ponta - arogantul, ingamfatul si prostu' satului! Sa le traiasca si sa il mai tina acolo, in fruntea PSD ca sa isi sfarme toate oasele cu mult brio - asa se caleste otelul!

      Rabdarica, caci cu rabdarea se trece marea - personal nu stiu daca mai ma apuca sfarsitul PSd-ul pe aceste meleaguri!

      Numai de bine sa auzim!
  • +2 (4 voturi)    
    Cumulare stanga-dreapta (Luni, 26 mai 2014, 15:49)

    CMihai [utilizator]

    Ar fi interesant totusi o harta care prezinta dreapta cumulata, adica PNL-PDL-PMP. Sa vedem cum a votat judetele intre drapta si stanga (si UDMR si Diaconu)
  • +4 (10 voturi)    
    Eu cu CINE AM VOTAT (Luni, 26 mai 2014, 16:01)

    1234567899 [utilizator]

    eu nu cred ca au votat Romanii asa,cei care au votat au fost TURISTII platiti de DRAGNEA
    • +4 (4 voturi)    
      nu cred (Luni, 26 mai 2014, 23:38)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui 1234567899

      Și eu am văzut roșu în fața ochilor și la propriu și la figurat :(.
      Din păcate cred că aceste alegeri au fost destul de puțin fraudate. Miza nu mi s-a părut mare, cred că PSD-ul e în stare de mai mult :((
  • +9 (13 voturi)    
    o tara rosie (Luni, 26 mai 2014, 16:53)

    amanda13 [utilizator]

    Ce trist! Asta este inteligenta politica romaneasca la un sfert de secol de la caderea comunismului!
    • +1 (5 voturi)    
      Geniala postare (Luni, 26 mai 2014, 18:29)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      eu imi pastrez aceste postari pentru un volum al istoriei adevarate a Romaniei.
    • +2 (4 voturi)    
      Asta nu e Romania la care visau romanii in 1989 ! (Luni, 26 mai 2014, 22:23)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Sau nu mai stim ce ne-am dorit in locul comunistilor...
  • +3 (7 voturi)    
    De ce nu s-a demontat minciuna taierii pensiilor? (Luni, 26 mai 2014, 18:33)

    Maniu [utilizator]

    De ce dracu nu s-a zbatut nimeni sa le arate pensionarilor ca au pierdut cel mult 10-15 lei cind cu criza? Profa mea de sport de la facultate credea ca barba'su o sa primeasca despagubiri 1500 de lei - "ca i s-a taiat din pensie" si cind colo avea de primit vreo 150 lei. Nimeni nu s-a luptat sa ajunga la acesti cetateni, unii considerati gata pesedisti. Intre ei sint si imbecili (am un unchi care are o carte despre Basescu in biblioteca, el care nu mai citeste nici ziarul!) dar trebuia sa fie linistiti acesti oameni, care nu mai au puterea de a munci, ca nu vor fi sacrificati. Ei bine, neglijarea unora sau altora se razbuna.
    S-a batut cineva pentru mediul rural? Ii prostesc PSD -istii cum vor, ca doar ei au condus, tovarasii secretary de partid!
  • +3 (9 voturi)    
    hai sa nu dramatizam (Luni, 26 mai 2014, 18:34)

    vladimir14 [utilizator]

    PSD=37% plus ceva de la Diaconu.
    Pana la 51%mai e cale lunga,o dreapta unita invinge lejer hidra rosie.
    Problema e ca PDL,PMP trebuie sa se REVOLTE,sa dea afara membrii cum ar fi,Udrea,Blaga .... si altii ca ei.
    REVOLUTIE in PDL,PMP. asta vrem pana nu e prea tarziu.
    • +4 (4 voturi)    
      Re: hai sa nu dramatizam (Luni, 26 mai 2014, 22:21)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      > asta vrem pana nu e prea tarziu
      >
      la cum arata harta dupa aceste alegeri si scena politica din Romanica, ESTE prea tarziu (cel putin pentru urmatoarii 10 ani).
    • +2 (4 voturi)    
      De acord (Marţi, 27 mai 2014, 13:01)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      Si de asemenea, dreapta nu trebuie sa se mai asocieze cu matelotul Basescu. Omul acesta este antipatic multora dintre noi si decat sa votez o miscare asociata cu Basescu mai bine nu votez.
      P.S. Cred ca suntem singura tara din UE in care cetatenii nu au alternativa de a vota cu un Partid de extrema dreapta.... asta spune cate ceva despre scena noastra politica - raportat la cea europeana.
  • -3 (5 voturi)    
    Iluzii (Luni, 26 mai 2014, 20:47)

    chiareeu [utilizator]

    Citesc ce scrie aici pe site si ma intreb daca cititorii hotnews se imbata cu apa rece.
    Mai ales cand vad aberatii precum "Dreapta ideological din Romania trebuie sa se uneasca si sa gasesca un candidat comun, pe structura lui Traian Basescu".

    Bai voi dupa alegerile primarilor, parlamentarilor si acum europene, chiar nu observati ca lumea nu mai vrea cu Basescu si nu mai vrea cu nimic ce tine de Basescu? Au ajuns pana si cei care detesta PSD-ul sa voteze cu Ponta fiindca alta optiune non-Basescu nu mai au?

    Sigur puteti posta cat vreti ca ce mare si tare e Basescu si cum e luceafarul neanteles al Romaniei, si ca daca maine ar fi doamne fereste sa moara ar fi 1000 de ani de intuneric pentru Romania, dar asta nu il va readuce in sondaje.
  • +4 (6 voturi)    
    pe cand colectivizarea??? (Luni, 26 mai 2014, 21:09)

    BME [utilizator]

    dupa cum arata harta ne asteptam la ingradirea drepturilor, nationalizare, colectivizare, ca membrii de partid sunt deja mari si tari. Toti care au cele mai mai averi sunt membrii psd. Fericiti cei ce au plecat din tara.
  • +2 (6 voturi)    
    NE MERITAM SOARTA (Marţi, 27 mai 2014, 0:04)

    falcoind [utilizator]

    nici măcar toți asistați social nu au votat PSD. Si totuși o populație de 2,5 milioane de votanți care vând viitorul urmașilor lor pt un kg de faina și o găletușa, au mers disciplinat la vot. In timp ce undeva pe la 10 milioane au stat acasă si nu le-a pasat ca asistați o sa aleagă viitorul copiilor lor. Ne meritam soarta cu vârf și îndesat. Cine poate sa plece din RO nu e nici o speranța și nu datorita celor care ne conduc ci datorita noua cei ce trăim în RO.
    Noi suntem cei care ii pupam în ... în loc sa ii linșam pe acești hoți.
  • -1 (1 vot)    
    rumm (Marţi, 27 mai 2014, 16:57)

    Vali_311 [utilizator]

    eu votez cu ungurii, sunt cu mult mai capabili decat sleatca de romani care a distrus tara
  • +1 (1 vot)    
    o situatie pe Bucuresti? (Marţi, 27 mai 2014, 23:12)

    Nevermind [utilizator]

    Eventual pe sectoare?