Guvernul elimina complet, incepand cu 2012, stimulentele acordate personalului bugetar

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2011, 17:15 Actualitate | Esenţial

Guvernul a decis eliminarea, incepand cu 1 ianuarie 2012, tuturor fondurilor constituite in sectorul bugetar in vederea acordarii de stimulente angajatilor, masura urmand sa afecteze functionarii din ministere si institutiile subordonate, politisti, vamesi sau personalul din sistemul judiciar.

Surse guvernamentale citate de Mediafax au declarat ca Executivul a aprobat, in sedinta de miercuri, masura abrogarii tuturor prevederilor din actele normative in vigoare prin care se autorizeaza unele institutii si autoritati publice ale administratiei publice centrale de a retine o parte din veniturile realizate si a constitui fonduri pentru stimularea personalului bugetar angajat in aceste institutii si autoritati publice.

"Conform Scrisorii de intentie, semnata cu Fondul Monetar International (FMI) in iunie, Romania si-a luat angajamentul de a elimina baza legala pentru fondurile de stimulente cu intrare in vigoare de la 1 ianuarie 2012. Romania s-a angajat ca pana la sfarsitul lunii august 2011 sa fie aprobat de catre Guvern actul normativ de abrogare a bazei legale de constituire a fondurilor de stimulente, acest reprezentand un criteriu de referinta structural de a carui indeplinire depinde continuarea Acordului Stand-by incheiat cu FMI", au declarat sursele citate.

Potrivit acestora, desi prin legea cadru privind salarizarea in sectorul bugetar, in vigoare de la 1 ianuarie, au fost luate in considerare toate drepturile salariale stabilite prin acte normative speciale, au ramas in vigoare acte legislative care permit unor institutii si autoritati ale administratiei publice centrale sa constituie fonduri pentru stimularea angajatilor.

Prin urmare, Guvernul a adecis abrogarea prevederilor din Lega petrolului si Legea minelor privind constituirea unor fonduri de stimulente de catre Agentia Nationala pentru Resurse Minerale, dar si prevederile care permiteau Administratiei Nationale a Rezervelor de Stat sau Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorului sa foloseasca veniturile extrabugetare pentru stimulente.

De asemenea, personalul din sistemul judiciar nu va mai beneficia de stimulentele constituite din taxa de timbru judiciar, Guvernul eliminand din lege si prevederea ca o cota parte din veniturile stranse din vanzarea timbrului judiciar sa poata fi folosita la constructia si cumpararea de locuinte de serviciu.

Conform deciziei Guvernului, politisitii nu vor mai putea fi recompensati cu pana la 1% din cuantumul veniturilor aduse prin actiunile acestora, iar vamesii si angajatii Garzii Financiare nu vor mai beneficia de stimulentele acordate drept cota parte din amenzi, confiscari sau alte venituri.

Functionarii din cadrul Ministerului Finantelor Publice si directiilor financiare teritoriale, personalul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Ministerului Sanatatii sau autoritatilor de sanatate publica, precum si angajatii Ministerului Mediului, Administrateiei Fondului de Mediu, Administratiei Nationale Apele Romane, Agentiei Romane pentru Conservarea Energiei nu vor mai putea beneficia nici ei de fondurile de stimulente.

Printre cei care nu vor mai primi stimulente se mai regasesc agajatii Oficiului Roman al Drepturilor de Autor, Agentiei Nationale Antidoping si personalul din domeniul silvic, Guvernul luand decizia de a abroga totodata "orice alte dispozitii prin care se reglementeaza constituirea de fonduri pentru stimularea personalului".

Potrivit surselor citate, Guvernul va reglementa, pentru personalul bugetar afectat, modul de compensare a drepturilor banesti eliminate prin legea legea de salarizare pentru anul 2012.

Reactii:

Presedintele "Cartel Alfa", Bogdan Hossu, a declarat, joi, pentru Mediafax, ca Guvernul, prin eliminarea stimulentelor pentru bugetari, este un angajator de tip comunist, care nu mai creeaza competitivitate intre salariati, platindu-i la fel si pe cei care sunt si pe cei care nu sunt eficienti.
  • "Prin prisma noului Cod al Muncii, perceperea este tipic comunista. Rezultatul unei asemenea politici salariale este ca toti vor fi platiti la fel de prost, nu mai conteaza calitatea sau cantitatea muncii bugetarilor"
  • "Vom incerca sa protestam, insa Guvernul si Parlamentul au devenit o masina de vot, nu ai cum sa rezolvi problema, pentru ca decizia este la angajatorul de tip comunist"
Presedintele "Pro Lex", Vasile Lincu, a declarat, joi, pentru Mediafax, ca eliminarea stimulentelor este o greseala care va duce la scaderea sumelor atrase la buget, iar Guvernul ar trebui sa mentina masura introducerii stimulentelor in salariul de baza, pentru a evita coruptia si protestele.
  • "Apreciem ca se impune verificarea modului de acordare a stimulentelor si nu abrogarea actelor normative care reglementeaza constituirea si folosirea stimulentelor. In ceea ce priveste functionarii publici, Guvernul ar trebui sa mentina masura introducerii stimulentelor in salariul de baza, atat pentru a pastra nivelul de trai, evitarea cresterii coruptiei, cat si pentru evitarea unor noi greve de protest"
Presedintele Aliantei "Sed Lex", Vasile Marica, a declarat, joi, pentru Mediafax, ca stimulentele primite de angajatii din finante au fost introduse in salariul de baza, potrivit legii salarizarii din sistemul public, astfel ca fiecare angajat va primi, in medie, inca un sfert de salariu lunar.
  • "Chiar daca Guvernul a eliminat fondul de stimulente, pe salariatii din finante nu ii afecteaza, pentru ca le-am introdus in salariul de baza. Pentru asta m-am batut si am reusit sa le introducem, astfel ca fiecare angajat va primi in plus la salariu inca un sfert de salariu lunar"


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8293 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    bravo (Joi, 1 septembrie 2011, 17:35)

    anton [anonim]

    Bravo. Ce bine la face la PUTUROSI! Nu va convine, la privati, bestiilor! La munca , nu la-ntins mana! Ce atata stimulente? Sa-i stimuleeze munca, sa fie constienti de valoarea lor nu de mila statului. A venit scadenta puturoseniei comuniste. Of, de cand asteptam asta! Una din cele mai fericite zile ale vietii noastre! Hip, hip, ura!
    • +14 (16 voturi)    
      nu inseamna... (Joi, 1 septembrie 2011, 17:55)

      hash [anonim] i-a raspuns lui anton

      ca sunt toti puturosi si profitori.

      eu as fi preferat stimulente pt. politistii care-si fac meseria in orele libere, pentru rezultate deosebite, pentru functionarii publici apreciati pozitiv;

      dar cata vreme mai marii lor (si unii dintre ei) fac abuzuri, acuma o dam in extrema cealalta.

      pacat.
      • +14 (18 voturi)    
        oare? (Joi, 1 septembrie 2011, 18:08)

        mda [anonim] i-a raspuns lui hash

        Te asigur ca grosul se duce la sefi, sefi care cotizeaza lunar o parte din stimulent la partidul care i-au pus acolo, iar cel care munceste cu adevarat nu primeste nimic sau in bataie de joc. Vorbesc in cunostinta de cauza si nu din auzite.
    • +9 (17 voturi)    
      corect (Joi, 1 septembrie 2011, 17:59)

      acer [anonim] i-a raspuns lui anton

      aceste stimulente nici nu trebuiau sa existe vreodata ele fiind sursa parazitismului si a coruptiei in sistemul bugetar la orice nivel...sa vazi ce plansete si bocete de mai mare mila la bugetari...razi cu lacrimi nu alta
    • -1 (11 voturi)    
      vai de capul tau (Joi, 1 septembrie 2011, 18:39)

      mmm [anonim] i-a raspuns lui anton

      cred ca nici macar nu ai gandit cand ai scris asta. lasa ca te vei lovi tu de administratie si alte structuri bugetare prost platite, o sa vezi cu ce elan o sa te rezolve... Ca sunt si puturosi... nimeni nu contesta. Dar ca la privati sunt angajate toate rudelel patronilor, capabile sau nu, iar lucratorii pur si simplu trebuie sa ii duca in spate prin munca lor, ce zici? Mai gandeste prietene, nu te repezi... fiecare are calitatile si specializarea lui. Si mai ales nu generaliza problema, cu atat mai mult cu cat nu o cunosti.
      Sau poate ai relatii in mediul puterii si acum le sustii pozitia ... cine naiba mai stie.
      • 0 (0 voturi)    
        bugetari - privati (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:19)

        pipi [anonim] i-a raspuns lui mmm

        e o diferenta foarte mare intre ceea ce spui tu acolo cu angajarea rudelor la privati vs angajarea rudelor la bugetari. problema e ca privati sunt cel putin 2 in orice domeniu, pe cand STATUL e unul singur, oricum ai intoarce-o, au MONOPOL. nu-ti convine cum te trateaza cand mergi sa-ti cumperi paine, nici o problema, te duci la altul, ca mai sunt!. pe cand la stat, ca sa-ti dau un exemplu: CASS. daca te gandesti ca sunt alti asiguratori privati, atunci intrebarea mea e ce rost mai are sa platesc la cass?
        eu continui sa cred ca doar niste sisteme informatice bine puse la punct, care sa reduca numarul bugetarilor (in anumite domenii, unde se poate), + niste oameni platiti pe masura + calificati + care sa faca CARIERA si nu sa fie schimbati din 4 in 4 ani, ar duce la niste rezultate si economii de ar veni chinezii la noi sa ne ceara bani pt investitii public-private. dar probabil ca eu n-am sa prind vremurile alea
      • 0 (0 voturi)    
        tocmai fiindca stiu exact (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:02)

        anton [anonim] i-a raspuns lui mmm

        Am scris asa tocmai pentru ca stiu exact ce se intampla. Am lucrat(acum sunt un rahat de pensionar din cei pe care ar vrea conu Basescu sa-i linseze ca sa nu mai imprumute bani pentru pensii) la o primarie din Bucuresti si stiu perfect ce faceau tovarasii. Huzureau pe bani buni si luau tot felul de recompense( si eu , desigur ma includ si spuneam asta si atunci cand lucram atunci cand intr-un decembrie am luat vreo 48 de milioane pe o munca pe care doar o mimam, bani de care mi-a fost rusine). Ma bucur ca se vor mai taia stimulentele astea pentru ca stiu ca se luau pe daiboj.Cat priveste cei care lucreaza la privat, tot conu B mai zice ca ei tin totul in spate. Asa e! Eu daca as putea as mai da afara jumatate din puturosii de la stat, vamesii care n-au patit nimic dupa descinderile din vami, caracatitele din ministere, scorpionii din politia locala etc.De-aia ma bucur si , intr-adevar zice nenea acela, vai de capul meu de om care intelege bine lucrurile. Esenta este sprituala( mama ce vor sari pe mine!) si nu materiala. Eu exist pentru ca sunt sensibil la idei si nu la grohaiturile de dupa o masa buna, mai ales dupa o zi in care n-am facut nimic si am luat banii cetatenilor din taxe si impozite, bani pentru care nu am facut nimic. Tariceanu a facut dezmat pe banii nenorocitilor acestei tari si iata unde am ajuns. Si ideea cu "revolutionarii" e buna si m-as bucura daca le-ar lua si lor imensele avantaje fata de saracului popor roman. Hip. hip, ura!
    • +7 (11 voturi)    
      nu te bucura de raul altora (Joi, 1 septembrie 2011, 18:49)

      zic si io [anonim] i-a raspuns lui anton

      Sa nu generalizam si sa nu jignim fara rost !
      Si nu te bucura prea tare, s-ar putea ca, atunci cand o sa-ti ia foc casa sa nu mai fie pompieri care sa ti-o stinga, cand te vor calca hotii nu vor mai exista politisti care sa te apere, copii tai nu vor mai avea profesori si va trebui sa-i dai pe la scoli particulare, platite cu bani grei, pentru a invata carte, ambulanta nu va mai ajunge la tine cand vei mai avea nevoie, pentru ca nu vor mai exista medici care sa lucreze acolo, in conditii de stress, pentru salarii de mizerie si fara niciun stimulent; dar bucura-te ! slujitorii Domnului vor prospera, pentru ca ei iau si de pe viu si de pe mort, si de la stat, si de la om, dar intotdeauna fara chitanta ! iar grasii din ministere, care au salarii de lux, vor schimba doar scaunele intre ei, fii tu fara grija in privinta asta. Tot amaratii duc greul si trag ponoasele in tara asta.
      • +4 (6 voturi)    
        Vorbim de stimulente, nu de salariu (Joi, 1 septembrie 2011, 21:42)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui zic si io

        Pana la urma, pompierul isi alege meseria si este platit pentru asta, deci trebuie sa-si faca treaba. Daca acelasi pompier nu isi mai face treaba pentru ca nu mai are stimulente, atunci ar trebui tras la raspundere, nicidecum sa-i plangem de mila.

        Sunt de acord ca lucrurile trebuie sa stea mult mai bine pentru multi oameni din aceasta tara, in special pentru cei care interactioneaza in mod direct cu oamenii (doctori, politisti). Dar, sa fim cinstiti si sa ne gandim si la cei care pana acum au platit oalele sparte din sistemul de stat, in speta cei care au lucrat la privat.

        Mie mi s-a taiat din salariu din 2008 si pana acum am primit inapoi mai putin de un sfert din cat am pierdut. Si crede-ma, salariul meu nu este decat foarte putin mai mare decat al unui pompier. Daca e criza, atunci sa fie criza pentru toti.
        • 0 (0 voturi)    
          da, da (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:10)

          DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          praleo, da-mi tu salariu mizerabil si nimic peste iar apoi asteapta si altceva decat munca pe masura banilor platiti! stii ca lucru atat bun cat si ieftin inca nu s-a inventat, asa-i? apropo, nu-mi convine la veceu (sau privat), fiindca ala e si mai abuziv, deci raman la stat ca sa-ti fac tie nervii si afacerile praf, "capitalistule"! muahahaha
      • 0 (0 voturi)    
        zici prost (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:39)

        ciuCIUmel [anonim] i-a raspuns lui zic si io

        din cele enumerate de tine:
        1) la pomieri ai dreptate
        2)cand te calca hoti oricum rolul politistilor de vitrina, uneori chiar te sfatuiesc ca asa e viata, il prind pe un boschetar si eventual ala ia in carca toate gainariile din zona
        3)la profesori nu ai nimerito, saracii chiar nu primesc nimic de genul asta, asa ca e falsa aceasta compasiune
        4)ambulanta oricum nu ajunge cand e nevoie, deja am probat asta pe pielea sotiiei

        deci suntem oricum in CACA , aceste stimulente trebuie ori bagate in salariu, pe fata , nu cum se face acum .. pe sestache .
        atat tot ...
    • +1 (1 vot)    
      ce viata trista ... (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:26)

      radu [anonim] i-a raspuns lui anton

      Cat de putin, si in ce mod, a trebuit ca sa ai "una din cele mai fericite zile ale vietii mele". Probabil ai acumulat frustrari si neimpliniri care ti-au umplut viata de venin. Ai venoie de ajutor.
  • -2 (8 voturi)    
    alte pomeni electorale :) (Joi, 1 septembrie 2011, 18:00)

    andrei [anonim]

    dupa ce inghetat salariile, au eliminat subventiile la caldura, au taiat ajutoarele sociale.
  • +1 (3 voturi)    
    hmmm .... (Joi, 1 septembrie 2011, 18:13)

    Tudor Bugetar [anonim]

    A fost si marica o data pe sfert cinstit:

    "Presedintele Aliantei "Sed Lex", Vasile Marica, a declarat, joi, pentru Mediafax, ca stimulentele primite de angajatii din finante au fost introduse in salariul de baza, potrivit legii salarizarii din sistemul public, astfel ca fiecare angajat va primi, in medie, inca un sfert de salariu lunar."

    Stimulentele au fost incluse otova in salariu la Fisc astfel incat functionarii obisnuiti de acolo au 3.000 - 7.000 salariul brut.
    • +3 (7 voturi)    
      salariu (Joi, 1 septembrie 2011, 19:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

      eu sunt un functionar obisnuit de la fisc si am doar 1.000, asa ca nu mai face comentarii nefondate si nedocumentate... nu baga pe toti in oala celor cativa pe care poate ii cunosti si se incadreaza in limitele mentionate de tine...
  • -2 (2 voturi)    
    2012 (Joi, 1 septembrie 2011, 19:14)

    marius [anonim]

    se apropie anul 2012 si cum spuneau cei de pe otv, intram in centura fotonica si banii vor disparea,
    guvernul ii face sa dispara mai devreme
  • -1 (5 voturi)    
    vad ca se bucura (Joi, 1 septembrie 2011, 19:22)

    smen [anonim]

    astia care lucreaza la privata,baga-ti capu adanc in privata pana nu va da sefu' una in cap
    • +7 (11 voturi)    
      yep (Joi, 1 septembrie 2011, 19:38)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui smen

      Cetatean: Ce acte imi trebuiesc ca sa scot hartie A?
      Bugetar: X si Y.

      .....

      Cetatean: Gata. Am adus X si Y.
      Bugetar: Da e ok dar mai trebuie si Z.
      Cetatean: Cum adica mai trebuie si Z? Pai de ce nu mi ati spus de le inceput!!
      Bugetar:Aaaaa ... pai iti spun acum.
      Cetatean: Si Z e singurul act care imi mai trebuie?
      Bugetar: Da (a se intelege cateodata posibil)

      ...........


      Sau au dosare pe care pot sa le rezolve intr-o ora dar le tin fix pana in ziua legala de expirare a duratei maxime de rezolvare a dosarului.

      ......

      etc.


      Pt astia ne bucuram.
      • +1 (1 vot)    
        Bugetar este diferit de functionar! (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:29)

        radu [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Nu toti bugetarii sunt functionari! Mai sunt si medici, profesori, pompieri etc care nu iti cer acte dar care au o munca care aduce un real folos comunitatii.
        • -1 (1 vot)    
          toti sunt diferiti (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:21)

          florin [anonim] i-a raspuns lui radu

          Sunt si medici care te lasa sa mori daca nu dai plicul, sunt si profesori care iti lasa copilul corigent daca nu faci meditatii cu el, sunt si politisti care stau la vanat spagi.
          Nu sunt toti asa, la fel cum nici toti functionarii nu sunt lenesi.
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate... (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:19)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        ca pot rezolva dosartul tau intr-o ora. Dar dosarele alora 100 dinaintea ta cand le rezolva? Ce va pricepeti toti la administratie! Ca ala de mai sus, care zicea ca are salariul un pic mai mare ca al unui pompier.. pun pariu ca el nu risca sa crape in fiecare zi de cateva ori, ca pompierii...
    • -3 (5 voturi)    
      Cratima (Joi, 1 septembrie 2011, 23:37)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Dupa cum ai scris cred ca lucrezi la stat. "Baga-ti" tu mintile in cap si du-te la un interviu serios la "privata". Nici paznic de noapte nu te iau la nivelul asta.
  • -3 (5 voturi)    
    Oamenii sunt de vina! (Joi, 1 septembrie 2011, 20:36)

    chavalito [anonim]

    se intampla toate astea in romania pentru ca oamenii au permis sa ste intample. sa va dau exemple unde adevarata democratie functioneaza: argentina venezuela ... tarile sud americane . daca in argentina de ex daca ti se taie 5 % din salariu maine e revolutie in toata tara . cine stie cunoaste cum functioneaza Democratia si cum functioneaza CORPORATOCRATIA!
  • -2 (6 voturi)    
    deci militia nu va mai primi d-ale gurii ? (Joi, 1 septembrie 2011, 22:07)

    Cristi [anonim]

    Garcea trebuie sa mananca si gura lor ceva sa poata arunca cu sapca de pamant la Cotroceni, altfel n-au energie
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-i (Joi, 1 septembrie 2011, 23:39)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      ca vor manca tot de la soferi si de la hotii de buzunare, ca si pana acum.
  • +9 (9 voturi)    
    Daca (Joi, 1 septembrie 2011, 22:08)

    dolphi [anonim]

    Daca se maresc salariile la un nivel corect e foarte bine sa se renunte la stimulente. Stimulentele dau posibilitatea sefilor de departamente sa aiba "protejatI" si cum sefii se schimba des la fiecare schimbare prin ministere... De asemenea se termina si cu politistii care primesc dispozitie sa-si "faca norma" la amenzi abuzive (si cu comisarii de la garda financiara care fac la fel). Competitivitatea angajatilor de la stat poate fi stimulata prin promovari in urma evaluarilor anuale (si implicit salarii mai mari pentru cei care merita).
  • +2 (4 voturi)    
    conditionare si manipulare sociala! (Joi, 1 septembrie 2011, 22:31)

    Conan [anonim]

    Salariile de merit se dau pilelor "sefilor" ,asa ca taierea lor vor echilibra balanta nedreapta. Performantele managerilor din sistemul de stat sunt praf,iar incompetenta se poate vedea peste tot unde mergeti. Puneti manageri privati sa cinduca structurile statului si va garantez ca vom reduce cheltuielile inutile cu cel putin 50%. M-am retras anul trecut dupa 20 de ani de activitate in sistemul de stat si acum lucrez la o super corporatie unde muncesc si iau bani adevarati. Nu exista termen de comparatie intre lenesii din sist bugetar si managerii din privat care muncesc de le sar capacele.
    • 0 (0 voturi)    
      ia-ma si pe mine (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:56)

      007 [anonim] i-a raspuns lui Conan

      acolo la tine, promit sa muncesc pe branci! vorbesc serios!
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:05)

      Diazepam [utilizator] i-a raspuns lui Conan

      Esti de acord ca in mediul privat exista un filtru cat de cat real sau valabil pentru selectia valorilor/competentelor? Pentru ca nu prea iti permiti sa angajezi oameni incapabili... Eu nu as lovi atat de tare in bugetari... Sunt oameni foarte capabili si printre ei care nu reusesc sa schimbe nimic din cauza sistemului
  • -3 (5 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 2 septembrie 2011, 1:01)

    Aurel [anonim]

    Pe mine ma bucura masura asta!
    Dupa ce au fost taiate salariile cu 25%, am avut motiv sa le tai salariile si grilele si angajatilor mei (sunt CFO la o multinationala).
    Bineinteles ca, desi au comentat la inceput, au trebuit sa se conformeze. Daca nu le convine, sunt liberi sa mearga sa lucreze la stat, oricum sunt destui care isi cauta loc de munca!
    Acum am motiv sa le micsorez iar salariile sau sa le scot primele de sarbatori. Iar bonurile de masa nu vor mai fi acordate mult timp, din aceleasi motive. Uite ce usor imi indeplinesc target-ul de costuri in Romania!
    Mie imi convin masurile astea, la munca, nu la intins mana!
    • 0 (0 voturi)    
      cfo (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:59)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Esti CFO si te cheama Aurel? E buna chestia asta :D. Inca o chestie ca sa stii si tu: o multinationala care castiga din taierea salariilor si a carei CFO are strategii de eliminare a bonusurilor si de taiere a salariilor nu cred ca o duce prea bine. Ce-ar fi daca te-ai concentra si pe aducerea mai multor bani in firma in locul taierii cheltuielilor? Poate ca ai avea mai mult success.
      • 0 (0 voturi)    
        Observ o chestie... (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:17)

        Aurel [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Nu pot fi CFO daca ma cheama Aurel? O fi nume de palmas? Pentru pozitia asta trebuie sa te cheme Gunther sau Lorand ? In fine, unii poate au gandirea ingusta...
        Stii cate ceva despre cum se aduc banii in firma? De ce sa ii risipesc cand pot obtine aceleasi rezultate cu chetuieli mai mici? Vad ca toata lumea se pricepe sa dea sfaturi, dar sunt sigur ca e ca la fotbal. Fiecare am fi putut inscrie din tribuna, dar cand e sa te aflii in teren, iti tremura chilotii pe tine si abia alergi dupa basica aia.
        Romania are singurul avantaj de a avea forta de munca ieftina, cand cheltuielile cu resursele umane vor creste, v-am pupat pe portofel!
        Ce observ eu e ca tu rupi net-ul fix inainte de ora 11, cand ar trebui sa muncesti pe rupte! Oare lucri in mediul privat sau la stat?
  • -1 (1 vot)    
    BRAVO ! (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:13)

    Andor74 [anonim]

    ..si rusine alorlalti care se plang.
    Pentru ca-si fac doatoria bine vor primi salarii. Cei care nu-si fac datoria la fel de bine ca primii pot sa primeasca avertismente sau sa fie dati afara.
    Cel putin asa-i in mediul privat.....
  • 0 (0 voturi)    
    Reducerea numarului de PARLAMENTARI (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:45)

    Diazepam [utilizator]

    Ok. Vor mai fi si alte ghilotinari. Nu inteleg cum e posibil ca in jurul nostru totul sa fie praf, Europa respectiv Irlanda, Italia, Spania, Portugalia, Grecia... America pe partea cealalta. Piata monetara pe nebunie! Indicii, nu mai spun etc... Asa... nu inteleg cum noi stam asa de bine incat acum cateva saptamani se anuntau cresteri salariale (stiu, urmeaza an electoral) Dar in realitate e o balbaiala si o lipsa de coerenta interna contunua. Furtul e cel mai limpede. Furtul si scurgerea banilor din buget. Si ca sa acoperim gaurile luam de le cei care oricum nu au. Nu spun ca o crestere salariala in invatamant de exemplu ar creste calitatea invatamantului. Nici pe departe. Am lucrat in acest domeniu si stiu ca 5% din cadre sunt valabile. Ma rog, parerea mea... Dar e inuman sa traiesti in felul asta pe un salar asa mic. Italienii, spaniolii, grecii etc sunt cu un picior in groapa.Dar deunde cad ei si de unde cadem noi. Noi suntem in cavou de mult. Oficial, caci economia subterana a demonstrat contrariul...masini scumpe, case,consum, in fine, lucrurile respective s-au spus si de alti cititori, alta data.
    Imi amintesc ca Basescu tot promitea REDUCEREA NUMARULUI DE PARLAMENTARI. AM FACUT REFERENDUM PENTRU ASTA. Cand? Poate nu se va intampla asa ceva. De paraziti nu vom scapa niciodata. Ii avem pana si in apa...
  • +2 (2 voturi)    
    Divide et impera! (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:35)

    Acidutzu [anonim]

    In loc sa folosim orice prilej de a ne jigni unii pe altii, mai bine ne-am gandi cum sa facem s-o ducem cu totii mai bine. Dar nu, pentru noi e mai important sa moara si capra vecinului. Cei care lucreaza la privat sunt asmutiti impotriva celor de la stat, profesorii impotriva elevilor si parintilor, etc. Ce se va intampla cand, din cauza salariilor mici, anumiti bugetari (pompieri, profesori, medici, etc) se vor lasa de meserie aici si vor pleca din tara (ceea ce li s-a si sugerat, dealtfel)? Deja se intampla asta... Acum, cine poate, se duce si se trateaza la Viena iar tineretul vrea sa faca scoala in strainatate. In curand, cand o sa fie un incendiu o sa chemam pompierii de la Viena! Dar, desigur, in loc sa vedem asta ne luptam unii cu altii si dam satisfactie celor ce vor sa ne distruga. Este o metoda veche de cand lumea: divide et impera! Pentru cei care nu stiu ce inseamna asta sa se gandeasca (inainte de a cauta pe google) la ceva mai simplu, spus in limba romana: "un popor fara cultura este mai usor de manipulat!"
  • +1 (1 vot)    
    sal (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:55)

    gxg [anonim]

    Romania nu reuseste sa treca de evul mediu, iar impresia mea este ca suntem inca dominati de epoca fanariota, asadar istoria se repeta! Cine scapa este un mare norocos.
  • 0 (0 voturi)    
    stimulente (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:36)

    anonim [anonim]

    Tot smecherii au primit stimulente din iulie 2010 si pana in prezent...finantele, vamesii, politistii, cei de la mediu si ape etc.....restul nu conteaza!!!! Asa le trebuie....
  • +1 (1 vot)    
    nedumerire (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:51)

    Maria [anonim]

    Din start trebuie sa va spun ca eu sunt pensionara.In consecinta, am tot timpul din lume sa bantui pe site-uri....dar ma tot intreb de multa vreme, cum dracu se face ca majoritatea, respectiv peste 90 la suta, dintre cei care comenteaza pe forum se declara angajati la privat ???? Cum se face ca voi aveti atat de mult timp liber la dispozitie, cum se face ca postaci au aceleasi nick-uri intervin la orice ora din zi si noapte, iar angajatii de la stat apar sporadic, minoritar si nesemnificativ ....Desteptilor, CUM SE FACE, EXPLICATI !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    stimulente (Luni, 5 septembrie 2011, 11:09)

    adrian [anonim]

    poate daca nu mai au bani se vor intoarce sefii la copii