Patriarhia Romana: Romanii ortodocsi doresc construirea Catedralei Mantuirii Neamului

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2011, 13:21 Actualitate | Esenţial

Romanii ortodocsi doresc construirea Catedralei Mantuirii Neamului, iar cei care inca mai contesta construirea acesteia prin actiuni de protest atenteaza de fapt la libertatea religioasa a cultelor, garantata de Constitutia Romaniei si la dreptul cultelor de a primi sprijin financiar de la stat, prevazut de Legea cultelor, sustine Patriarhia Romana.

Potrivit unui comunicat transmis joi, citat de Agerpres, precizarea Patriarhiei Romane raspunde unor "proteste tardive si palide privind construirea Catedralei Mantuirii Neamului".

"Catedrala Mantuirii Neamului, ale carei lucrari de constructie au inceput in urma cu un an, va fi construita in pofida incercarilor disperate ale unor grupuri minoritare protestatare, (...) pentru ca oamenii credinciosi vad dincolo de orizontul lor biologic, (...) stiu si simt ca o catedrala aduna in iubirea lui Dumnezeu si in comuniunea fraterna a rugaciunii generatiile trecute, prezente si viitoare", mentioneaza sursa citata.

Patriarhia Romana informeaza ca "numarul donatorilor pentru construirea Catedralei creste in fiecare zi, chiar daca sumele oferite sunt mai modeste din cauza crizei economice", 36.321 de persoane (36.189 fizice si 132 juridice) donand, pana in prezent, bani pentru ridicarea viitoarei Catedralei patriarhale, iar 23.788 dintre acestia donand bani de la initierea recenta a colectei nationale (1 iunie 2011).

Catedrala Mantuirii Neamului nu se construieste exclusiv cu bani de la bugetul de stat, ci doar partial.

Sprijinul statului pentru sustinerea cultelor religioase, inclusiv in ceea ce priveste construirea de locasuri de cult, este prevazut de Constitutia Romaniei si Legea cultelor. Aceste acte normative au in vedere faptul ca proprietatile cultelor nu au fost retrocedate in totalitate, iar Biserica Ortodoxa Romana (BOR) a primit doar o mica parte din proprietatile avute atat inainte de secularizarea din sec. XIX, cat si inainte de instaurarea regimului comunist.

In acelasi timp, legea speciala pentru construirea Catedralei prevede sprijinul de la bugetele de stat si cele locale (Legea Catedralei nr. 261/2005)

In luna februarie 2011, Sfantul Sinod al BOR a aprobat procedura colectei nationale pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului in toate parohiile si manastirile Patriarhiei Romane din tara si strainatate, colecta care a demarat la 1 iunie 2011. Fiecare persoana care doreste sa contribuie la ridicarea viitoarei Catedrale poate face donatii in bani si primeste chitanta emisa direct de catre Patriarhia Romana.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

10763 vizualizari

  • +79 (101 voturi)    
    Romanii ortodocsi (Joi, 1 septembrie 2011, 13:21)

    HP [utilizator]

    Din 20 de milioane de romani ortodocsi, au donat 20 de mii, adica 0,1%, unul dintr-o mie.

    Mereti ma la bubuiala cu biserica voastra. Nu v-as vedea odata disparuti ca institutie, sunteti anacronici de-a dreptul, depasiti total.
    • +65 (81 voturi)    
      Trist... (Joi, 1 septembrie 2011, 13:51)

      rauch [anonim] i-a raspuns lui HP

      Catedrale tot mai mari....
      Masini tot mai mari...
      Aur tot mai mult...

      unde a ramas smerenia si spiritismul?
      nu te poti ruga intr-o bisericuta de lemn?
      nu te aude din ea ca e prea mica?

      popii sunt bugetari, pentru cine nu stia, adica tu chiar daca esti evreu, catolic sau lutheran, daca muncesti cu carte de munca in romania le platesti salariu... nu stiu cat are un popa de rand, dar stiu ca preabogatul daniil' are 80 mil / luna (speculatii din auzite, nu bag mana in foc pentru cifra asta)...pe langa rahatul asta, multi prosti mai si doneaza, de parca ei nu au venituri...
      • +50 (60 voturi)    
        Trufia tot mai evidenta ! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:37)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui rauch

        Am observat si eu imaginea tot mai trufasa a BOR, acum intr-o perioada in care libertatea de a gandi, de a crede si de a intelege lumea este accesibila oricui!

        Cred ca se poate vorbi si de o reinventare dupa ce credibilitatea a avut de suferit in urma scandalurilor , in urma lacomiei unor preoti sau in urma absentei vizibile mai ales in perioada de tranzitie dupa revolutie !

        Chiar daca BOR prospera, eu cred ca intr-un final romanii otodocsi vora ramane cu un abonament pentru serviciile religioase gen botez, cununie, inmormantare dar au toate sansele sa descopere o atmosfera calda in bisericile pocaitilor, iar raportul de fortze se va schimba dramatic peste vreo 10 generatii !

        BOR e prea compromisa iar buzunarul preotului a devenit la fel de pretentios ca cel de doctor, iar metodele de persuasiune sunt revoltatoare pentru oamenii moderni !
        • -19 (23 voturi)    
          exercitiu de analiza (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:02)

          Istropateanu [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

          Romanii ortodocsi nu prea vor construirea catedralei.

          Romania e singura tara fara o catedrala simbolica semnificativa.

          Romanii se tem ca dam banii de pomana pe inca o imensitate in centrul Bucurestiului si deja avem una.

          Fara o catedrala semnificativa care sa uneasca poporul credincios, ortodoxia va ramane la marginea societatii si nu va putea sa-si dezvolte rolul de calauzitor ramanand doar cu cel de tamaduitor.

          Poporul ortodox crede ca ortodoxia ar trebui sa ramana la marginea societatii avand grija de cei bolnavi si recuperand partile rejectate de centrul societatii

          Poporul ortodox crede ca ortodoxia ar trebui sa aiba un rol mai activ in societatea civila impingand norme morale inainte.

          [Doar un exercitiu de analiza]
          • +9 (11 voturi)    
            Dezvolta putin asta: (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:52)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Istropateanu

            "Fara o catedrala semnificativa care sa uneasca poporul credincios, ortodoxia va ramane la marginea societatii si nu va putea sa-si dezvolte rolul de calauzitor ramanand doar cu cel de tamaduitor."

            Si incearca cu smerenie, bine? Sa-mi explici putin cum de-i rolul credintei atat de mic in societatea romaneasca datorita lipsei unei catedrale imense.

            Doar un exercitiu de analiza...
            • +1 (1 vot)    
              Dar Mitropolia ce e? (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:00)

              Ioana [anonim] i-a raspuns lui Luk

              A devenit prea mica? Cred ca au observat ortodocsiI, ma refer la capetenii nu la enoriasi, forta politica si sociala pe care o reprezinta Biserica Catolica. Pe mine ma distreaza colosal, doar stiind ca in mai putin de cat se asteapta omenirea, nici una nici cealalta nu vor mai reprezenta ceva interesant in Lume. Ar fi o solutie buna pentru ambele, dar n-o zic, nu vreau sa dau idei traznite. :)) Si asa e Lumea plina de tot soiul de fanatici.
              • +1 (1 vot)    
                Solutia (Marţi, 20 septembrie 2011, 1:16)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

                este sa se uneasca cele doua biserici.

                Poate asa ajung pana in secolul XXII...
                • +1 (1 vot)    
                  ups! (Joi, 22 septembrie 2011, 20:19)

                  Ioana [anonim] i-a raspuns lui Luk

                  Si eu care voiam s-o tin secreta! :)
                  Crezi ca Vaticanul va renunta la suveranitate? Ma indoiesc! Ma indoiesc si de faptul ca poate doreste capetenia ortodocsa, ca sa renunte la putere, sau mai bine zis sa-si imparta puterea cu partea cealalta.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Atunci (Vineri, 23 septembrie 2011, 11:52)

                    Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

                    duca-se amandoua!
          • +3 (5 voturi)    
            lol (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:22)

            me [anonim] i-a raspuns lui Istropateanu

            "Romania e singura tara fara o catedrala simbolica semnificativa." -> hmmm pai majoritatea cu catedrale sunt catolici... si pe langa asta... well.... noi nu prea am avut colonii de la care sa furam aur... d-aia n-avem catedrale...
            pe langa asta ei le-au constuit acu cateva sute de ani...
          • +3 (3 voturi)    
            Spune-mi ... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:25)

            defav [anonim] i-a raspuns lui Istropateanu

            ce tara civilizata a construit in ultimii zeci de ani vreo catedrala ....numai babuinii din Romania cer asta..
      • +8 (8 voturi)    
        despre venituri (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:16)

        mda [anonim] i-a raspuns lui rauch

        Am cununat si botezat de 2 ori anul trecut. Si de fiecare data au fost cate 2 preoti de parca un singur preot nu ar fi fost de ajuns.

        Pe langa taxa pe care am platit-o la biserica si pentru care am primit chitanta a trebuit sa cotizez cate 300 roni la fiecare preot, 50 la fiecare dascal (tot doi si ei) si cate 10 la clopotar si femeia de servici.

        Un amic de al meu a dat 500 la ambii preoti (un singur plic, 250 per preot) si i s-a atras atentia ca e prea putin ca ei sunt doi ...

        P.S. Ambii preoti aveau ceasuri si butoni de aur masiv .
        • 0 (4 voturi)    
          e si vina ta (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:12)

          pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui mda

          te-ai fript o data si te-ai dus si a doua oara...e simplu, astfel de preoti trebuie evitati...nu sunt toti asa
        • +5 (5 voturi)    
          taxe (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:01)

          Pafnutie [anonim] i-a raspuns lui mda

          Ca nas de cununie mi s-au cerut 600 de lei. Am primit o chitanta pe care am citit-o doar acasa. Era trecuta suma de 120 lei.
      • +1 (3 voturi)    
        aprob (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:20)

        me [anonim] i-a raspuns lui rauch

        popia este facuta din dragoste pentru dumnezu nu pentur bani...
        drept urmare adevaratii popi ar trebui sa-si doneze toata averea...
        ati vazut vreunu?!
        pe langa asta conform bibliei dumnezeu e pretutindeni... nu trebuie sa fie biserici la fiecare 10 metrii patrati ca sa te rogi...
    • +27 (51 voturi)    
      restul de 99,99% (Joi, 1 septembrie 2011, 14:02)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui HP

      .....se calca in picioare la pupat moaste si halit sarmale!
    • +66 (74 voturi)    
      Nu vreau catedrala (Joi, 1 septembrie 2011, 15:04)

      Unu' [anonim] i-a raspuns lui HP

      Sunt roman,sunt ortodox si nu vreau constructia catedralei.Vreau spitale si scoli
      • +30 (38 voturi)    
        http://tiny.cc/Recensamant (Joi, 1 septembrie 2011, 16:06)

        botezat ortodox [anonim] i-a raspuns lui Unu'

        Stiu mulţi ortodocşi care NU VOR Catedrala Mânuirii Banului, pentru acei oameni, le recomand să acţioneze astfel.

        http://tiny.cc/Recensamant

        Lucrurile stau simplu, faceţi-o şi întretineţi-o legal şi din banii voştri, nu de la stat, adică din banii tuturor. Când o să faceţi aşa, n-o să mai fie nici un fel de proteste. Logic.
      • +28 (34 voturi)    
        Pe noi cand ne intreaba ce vrem? (Joi, 1 septembrie 2011, 16:11)

        rauch [anonim] i-a raspuns lui Unu'

        Niste nesimtiti.. cine naiba e nebun sa vrea asa ceva in asa vremuri grele.. chiar nu le mai ajunge ce au pana acum.. e greu sa te dai jos din Q7 intr-o biserica clasica urbana? trebuie neaparat o catedrala cu 20 de etaje?

        pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau deci BOR ar trebui sa numai vorbeasca in numele oamenilor si sa-si vada de enoriasele cu varste 70+ care le cotizeaza masini tot mai mari.
      • -27 (29 voturi)    
        Eu vreau catedrala (Vineri, 2 septembrie 2011, 6:19)

        Altu' [anonim] i-a raspuns lui Unu'

        Nu vrei catedrala,da' carciumi si interlopi si prostitutie si alte murdarii vrei ?
        Catedrala Neamului este pentru slava Lui Hristos Dumnezeu,nu pentru a popilor !
        Intreg Neamul Romanesc este binecuvantat prin ea ! Totusi,este prea greu sa intelegeti,va zadaraste Aghiuta pentru ca sunteti cotizanti la el.
        • +7 (7 voturi)    
          In loc de catedrala (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:28)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Altu'

          Poate scoli, poate terenuri de sport unde adolescentii sa gaseasca o alternativa corecta pierderii timpului pe terase sau in carciumi,...

          Hai domnule Altu' , sa fim corecti nu sa aruncam cu piatra...
          Parca asa ne invata popii nu-i asa? Teoretic carevasazica.
        • +5 (5 voturi)    
          dar (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:39)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui Altu'

          nu se pune problema ca ..daca nu doresti catedrala neaparat vrei ..alte idiotenii! Deloc nu este asa!
        • +3 (3 voturi)    
          deci... (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:42)

          me [anonim] i-a raspuns lui Altu'

          pe dumnezeu il poti slavi si fara catedrala.
          cladirile sunt pentru popi. credinta e pentru dumnezeu.

          eu vreau scoli si spitale!
        • +1 (1 vot)    
          nu mah (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:11)

          Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Altu'

          Eu nu vreau nici carciumi, nici interlopi, nici prostitutie! Si in nici un caz catedrala ala nenorocita si hidoasa! Eu vreau spitale, biblioteci, cinematografe. Clar? Daca vrei catedrala, doneaza TU in mm bani, nu lua de la mine si de la restul populatiei, ///.
          [Editat de HotNews.ro]
    • +15 (25 voturi)    
      afara cu religia din stat! (Joi, 1 septembrie 2011, 23:41)

      emil_m [utilizator] i-a raspuns lui HP

      de fapt era vorba despre cre(s)tinii habotnici.Despre cei carora religia le-a spalat creierul.Oare cand se va trece si la impozitarea bisericii?Ca ne-am saturat de atatia hoti care se lauda ca il reprezinta pe marele maimutoi paros!
      • +1 (1 vot)    
        IMPOZITARE (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:12)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui emil_m

        DA, sa ne auda dom' Boc si Basescu'. Subscriu formal la idee.
    • +8 (10 voturi)    
      uitati (Vineri, 2 septembrie 2011, 4:54)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui HP

      ca numarul de biserici preluate de stat cu cele doua ocazii este finit iar sprijinul "garantat" prin constitutie este practic infinit... nu stiu de ce statul trebuie sa plateasca "o vesnicie" pentru ca la un moment dat a luat o cantitate finita de bani de la biserica...
    • +10 (12 voturi)    
      Catindrala (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:27)

      Pre Shmenuitu' [anonim] i-a raspuns lui HP

      Un om de nimic, care nu s-a facut remarcat prin NIMIC, un zero barat, Intaiul Pastor al Tarii, vrea sa ramna in Istorie. Cum? Pai ctitorind si el, Catindrala Mantuirii Neamului (suna a tiganie cuvantu' asta "neamule"!). Cum bine spunea cineva o cazemata de beton inalta, vizibila de pe luna. De ce nu pui si niste turnulete Sfintia Ta? Sa sclipeasca in bataia soarelui in zori! P-orma, sunt de acord sa se construiasca, fie si pe bani publici daca toata popimea ar construi ea, efectiv, pe post de zidari cazemata. Sa vada cum este munca grea, cea bine placuta lui Dumenzeu! Sa riste! Si evident, Nea Intaiu' Pastor (Cioban), sa puna cu manuta lui Crucea pe cea mai inalta turla, dupa ce a urcat-o in carca pana acolo!
      • +1 (1 vot)    
        ti-ai gasit (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:14)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Pre Shmenuitu'

        Ca sa urce crucea tocmai acolo, ar trebui sa se dea jos din audi. Si asta e blasfemie, blasfemie mare!
    • +5 (7 voturi)    
      de unde ai scos ca sunt 20 mil de ortodocsi? (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:11)

      mda [anonim] i-a raspuns lui HP

      De ce toti considera (inclusiv Biserica Ortodoxa) ca toti romanii sunt ortodocsi? La recensamantul din 2002 86% dintre romani s-au declarat ortodocsi.

      Dar multi sunt probabil ca si mine, botezati in religia ortodoxa si atat. Fara a fi ortodocsi practicanti.

      Si ma intreb daca toti ortodocsii chiar sunt de acord cu constructia megalomana din impozitele lor (vezi contributia financiara a statului) in timp ce aceleasi persoane au venituri de subzistenta.

      De cand credinta se manifesta prin constructii megalomane si risipa de bani? As prefera ca Biserica ortodoxa sa se ocupe de infiintarea de spitale, scoli, azile pentru batrani, saraci etc daca tot vrea sa faca astfel de investitii.

      Sa ia exemplu de la Biserica Catolica. Cel putin in judetul meu sunt foarte multe astfel de institutii infiintate de ei desi populatia catolica e foarte redusa.

      In acelasi timp in acelasi judet nu exista nimic de acest gen infiintat de Biserica ortodoxa. Avem cate 2-3 biserici una langa alta iar manastirile au investit in exploatarea forestiera.
    • +3 (3 voturi)    
      da (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:06)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Anacronici, anacronici, fara indoiala. Dar uite ca si in anul 2011, asa anacronici cum sunt ei, sunt in stare sa iti bage mana pana la umar in buzunar si sa te fure de bani si pe urma sa strige la tine ca esti inamicu' libertatii religioase!
    • 0 (0 voturi)    
      calcul (Luni, 5 septembrie 2011, 21:47)

      Mirciuc [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Calcul INCORECT.
  • +12 (18 voturi)    
    catedrala de margaritar (Joi, 1 septembrie 2011, 13:28)

    billy [anonim]

    http://www.scribd.com/doc/45320547/Biserici-de-Lemn-Raport
  • +57 (73 voturi)    
    sa dea ortodocsii bani (Joi, 1 septembrie 2011, 13:29)

    radu daniel [anonim]

    eu nu vreau sa platesc din impozitele mele construirea catedralei.avem nevoie de scoli,spitale sosele etc etc.daca ortodocsii vor catedrala sa plateasca ei.sa-si cumpere teren pe banii lor,iar statul nu trebuia sa dea niciun ban conform separatiei intre religie si stat....
    • +20 (36 voturi)    
      ...sa dea ortodocsii bani (Joi, 1 septembrie 2011, 14:24)

      graziela [anonim] i-a raspuns lui radu daniel

      Sustin opinia domnului Radu Daniel.
    • -9 (21 voturi)    
      :) (Joi, 1 septembrie 2011, 17:08)

      alex [anonim] i-a raspuns lui radu daniel

      Sigur. Statul trebuie doar sa confiste terenurile bisericii si sa mai demoleze din cand in cand. Nu?

      Sunt curios cati din cei care isi dau cu parerea aici stiu ca parte din proiectul CMN este si o scoala si un spital care vor fi construite in curtea bisericii.

      E ciudata atitudinea asta barbara, dar fie- fiecare are dreptul la o opinie.
      • +6 (6 voturi)    
        Dar nu se poate si fara catedrala (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:26)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

        Dar scoli si spitale fara sa fie inconjurate de biserici nu se pot face?Aici e problema. Plus ca nu e asa o chestie faina ca un cult are o scoala in propria ograda. Actiunea de a expune copii unei dogme religioase se numeste indoctrinare. Asta se face acum si in scolile publice. Nu se asigura libertatea de constiinta acestor copii. Nu sunt lasati sa aleaga singuri ce vor sa urmeze.
        Biserica a incetat de mult sa aiba un rol pozitiv in societate. Momentan doar stie sa intretina indobitocirea, ignoranta si ura dintre oameni.
      • +3 (3 voturi)    
        alea nu sunt... (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:44)

        me [anonim] i-a raspuns lui alex

        scoli si spitale... sunt niste cladiri facute pentru a pleaslavi popii.
        scoli si spitale se pot construi si fara biserici...
        si ghici ce, sunt mai ieftine de 400 mil una...
      • +2 (2 voturi)    
        hai da de (Vineri, 2 septembrie 2011, 23:15)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Ok atunci, sa se elimine "curtea bisericii" si sa ramana doar scoala si spitalul. Si o sa vin personal sa donez bani pentru asa ceva.
    • +12 (22 voturi)    
      eteee (Joi, 1 septembrie 2011, 19:38)

      florin [anonim] i-a raspuns lui radu daniel

      nici ortodocsii nu vor sa dea :), poate numai babele
    • +17 (21 voturi)    
      si eu sant ortodox (Joi, 1 septembrie 2011, 22:51)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui radu daniel

      dar sant impotriva construirii a acestei patriarhii megalomane pentru huzurul preotilor.Ca sa ma rog la Dumnezeu mi-e destul sa spun o rugaciune sub cerul liber cu ochii spre stele.Nu cred ca Dumnezeu ne va asculta mai bine din uriasa cladire ce se va construi !
  • +36 (48 voturi)    
    Ar fi bine daca (Joi, 1 septembrie 2011, 13:31)

    andreea [anonim]

    aceasta catedrala s-ar face din donatii, bani stransi de fiecare biserica si nu de la buget. Pentru ca nu cred ca in conditiile actuale bugetul are bani disponibili pentru proiecte ambitioase religioase. Altfel, bisericuta de cartier e suficienta pentru nevoile spirituale ale enoriasilor.
    • +12 (14 voturi)    
      Banii stransi (Joi, 1 septembrie 2011, 23:05)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      cu ocazia organizarii diverselor prezentari de moaste unde se calca oamenii pentru a le atinge,unde se duc?Sant inregistrati undeva?se plateste pe ei impozitul de 16% sau TVA?Pai acest dezmat de adunat bani care sa sporeasca luxurile organizatorilor cat mai poate dura?De ce nu se ia in calcul banii pretinsi de preoti pentru care nu se taie chitanta ca de fapt ar putea fi o mita pentru a ni se ierta pacatele?Daca nu e mita atunci ce este?Spaga?E legal?Daca nu e legal atunci ei nu se tem de lege ?Sau De...Dumnezeu.Daca nu se tem inseamna ca nu cred in EL.Noi trebuie sa credem si sa-i sponsorizam altfel....pleaca!Pe cand o reforma in aceasta institutie si o reducere {o curatenie}cu 60%,sa ramana preoti adevarati si nu afaceristi ???
  • +37 (53 voturi)    
    Sa va fie rusine... (Joi, 1 septembrie 2011, 13:31)

    Gogu [anonim]

    Pentru ce va trebuie monstru de catedrala cu lift?....
  • +40 (54 voturi)    
    Nu zau?! (Joi, 1 septembrie 2011, 13:32)

    Adonis [anonim]

    Eu nu vreau. Sunt ordotox inca, dar de cand cu matale la conducerea bisericii autocefale si neplatitoare de taxe ma convertesc la budism.

    Nu vreau sa dau din banii mei (administrati de Boc) construirii acestui buncar unde sa va plimbati voi moastele!
  • +21 (35 voturi)    
    e o gluma (Joi, 1 septembrie 2011, 13:34)

    Ghita [anonim]

    asta cu partial de la buget. e o gluma si cu retrocedarea din sec.XIX ca nu s-a facut total. Pai nu mai bine o lasati asa cum e cu retrocedarea tinand cont ca a-ti vandut la securitate o gramada de persoane in sec. subsecvent?
    • +2 (6 voturi)    
      http://tiny.cc/PCRBOR (Joi, 1 septembrie 2011, 16:07)

      botezat ortodox [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Relevant: http://tiny.cc/PCRBOR
    • +3 (3 voturi)    
      Retrocedari (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:05)

      Varsanufie [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Hotul striga: "hotii"!
      Ultima nerusinare este sarbatorirea centenarului si resfintirea catedralei din Baia Mare, furata de de la greco-catolici.
      • 0 (0 voturi)    
        Asta nu e hotie! (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:18)

        ioil [utilizator] i-a raspuns lui Varsanufie

        este de-a dreptul TALHARIE !
  • +27 (39 voturi)    
    interesant (Joi, 1 septembrie 2011, 13:35)

    Bazil [anonim]

    Cifra celor ce au donat reprezinta cam 0,2% din cei aprox. 85% ortodocsi din Romania. De aceea mi se pare foarte interesanta concluzia din titlu.
    • +21 (29 voturi)    
      si mie :) (Joi, 1 septembrie 2011, 13:56)

      monica [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      Concluzia e de rasul curcilor, ca sa zic asa!
    • +17 (25 voturi)    
      pe langa asta... (Joi, 1 septembrie 2011, 14:50)

      conscab [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      NU sunt aprox 85% ortodocsi..
      Asta e cifra de oameni botezati ca fiind ortodocsi cand erai bebelusi -- adica in necunostinta de cauza.

      Un recensamant facut corect, cu intrebarile puse corect privind religia ar demonstra ca mai putin de 40% din populatia tarii s-ar declara ortodocsi.
      40% e chiar prea mult estimat dar hai..fie.

      Bisera e cel mai mare hot si cea mai prefacuta institutie!
      Niste parsivi nesatuli !!!
      • +5 (11 voturi)    
        procente (Joi, 1 septembrie 2011, 17:35)

        Bazil [anonim] i-a raspuns lui conscab

        Sunt convins ca ai dreptate. Eu am rotunjit (in jos) cifra luata de pe wikipedia.
      • +3 (3 voturi)    
        ca bine zici... (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:50)

        monica [anonim] i-a raspuns lui conscab

        Nu m-am gandit niciodata la cum isi face BOR statisticile, dar cred ca ai dreptate!
  • +28 (40 voturi)    
    nu (Joi, 1 septembrie 2011, 13:35)

    razvan [anonim]

    eu nu doresc sa se construiasca catedrala... eu vreau ca biserica sa plateasca taxe si impozite.
    • -6 (20 voturi)    
      Ruperea de realitate (Joi, 1 septembrie 2011, 15:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      Baieti, realitatea v-a luat-o de mult inainte! Biserica nationala (de oriunde) nu plateste taxe si impozite din mosi-stramosi. Asta-i conditia ca religia sa nu se amestece in politica. Intelegerea asta intre stat si biserica functioneaza foarte bine.

      Biserica e puternica si trebuie sa ramina separata de stat. Nu cred ca e posibila practic pastrarea democratiei in state fundamentaliste.
      • +2 (4 voturi)    
        Hai ca esti amuzant (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:31)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        :))))))))) "Asta-i conditia ca religia sa nu se amestece in politica." - pai religia se amesteca in politica.
        In Romania nu exista biserica de stat. Habotnici ca tine ar fi bine sa insiste pentru schimbarea constitutiei tarii si de-abia atunci sa abereze cu biserica nationala. Momentan, ortodoxia este un cult din multiplele culte acceptate de statul roman. Nu exista in mod vizibil o separare intre biserica si stat asa cum scrie in constitutie, dar asta nu inseamna ca avem biserica de stat.
        Ar fi de dorit ca BOR sa fie taxata pentru ca se vehiculeaza sume imense de bani in cadrul acestui cult, sume de bani care nu sunt transparente. Ceea ce face BOR se numeste evaziune. Nicio institutie care cere atat de multi bani nu o pot considera ca are vreo treaba cu divinitatea. Inclinarea spre materialism a BOR distruge orice idee conform careia divinitatea s-ar asocia cu o astfel de organizatie. Dumnezeu nu are nevoie de bani.
        • -3 (3 voturi)    
          Religia (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:43)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

          Daca privesti BOR ca agent economic, si-l pui sa plateasca impozite, atunci BOR va avea tot dreptul sa se apere. Si va cistiga primele alegeri organizate, cu cel putin 70% din voturi. Multi atei ar vota si ei cu BOR. Imaginatia ta despre puterea religiei in societate e saraca.

          Pentru multi atei: cind o sa intelegeti ca religia este mult mai puternica decit politica, in toate civilizatiile? Sa le lasam separate ca stau foate bine asa.
          • +2 (2 voturi)    
            bORul.... (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:50)

            me [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            este sub orice critica...
            ei nu se pot baga in politica (direct) asta 1
            2 ei se baga in politica vand voturi pentur bani (a se citi catedrala neamului)
        • 0 (0 voturi)    
          Asa este! (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:21)

          ioil [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

          Chiar imi doresc comunismul macar pentru cativa ani sa faca o dezinsectie antiparazitara unde macar 80 la suta sa dispara.
      • +1 (3 voturi)    
        deci biserica e stat in stat?! (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        deci
        orice institutie trebuie sa plateasca taxe...
        ce face BOR se numeste EVAZIUNE FISCALA!!!!!

        biserica e puternica numai in mintea unora rupti de realitate si face bine tot in mintea alora...
        biserica nu-si urmareste decat propriile interese!!!

        ce ar fi ca si eu sa nu vreau sa ma amestec in politica si sa nu platesc taxe...
  • +24 (36 voturi)    
    de unde stiu reprezentantii BOR (Joi, 1 septembrie 2011, 13:36)

    elena [anonim]

    ca romanii doresc construirea catedralei? pe ce date se bazeaza cand fac astfel de afirmatii? Eu nu cred ca romanii doresc acest lucru, cel putin nu in aceasta perioada de instabilitate economica, sociala si politica.
  • +20 (34 voturi)    
    ...nesimtiti (Joi, 1 septembrie 2011, 13:36)

    da grynch [anonim]

    Niste nesimtiti. Alte comentarii sunt de prisos
  • +28 (40 voturi)    
    Daca vor (Joi, 1 septembrie 2011, 13:37)

    alex micu [anonim]

    Daca romanii orotodocsi, vor constuirea acestei catedrale, atunci sa scoata bani din buzunarul lor sa faca donatii si sa nu dea statul atatia bani pentru catedrala asta!
    eu sunt ortodox si mi se pare o cheltuiala degeaba! de parca biserici ne lipsesc noua!
  • +20 (28 voturi)    
    hehehehe (Joi, 1 septembrie 2011, 13:39)

    je [anonim]

    sa vedem si noi sondajul ala de unde a reiesit asta!
  • +41 (51 voturi)    
    'ai, nu zau! (Joi, 1 septembrie 2011, 13:39)

    rakkone [utilizator]

    - Roman: checked.
    - Ortodox: checked.
    - Doresc catedrala? Not checked.

    Care romanii ortodocsi doresc, i-a intrebat Prefericitul din goana lui S Klasse pe chiar TOTI romanii ortodocsi? Altfel nu inteleg de ce vorbeste in numele tuturor romanilor ortodocsi, ca daca zici "romanii ortodocsi" si nu "parte din romanii ortodocsi" inseamna ca ii incluzi pe toti.
    Deci: Sunt roman, sunt ortodox, nu vreau catedrala pentru ca:
    - Avem biserici kklau.
    - E de un meltenism crunt, e un fel de palatu lu gigi.
    - Se plateste de la buget, bugetu e pe deficit.
    - Popa de la mine de la biserica se da cu Lexus Rh 400.
    - Nu avem sectii de transplant medular in Romania, nu putem opera bebelusi de boli cardiace in Romania, la Galati moare lumea de vie in spital pentru ca nu sunt bani si sunt conditii mizere
    - Profesorii sunt prost platiti in Romania. Medicii sunt prost platiti in Romania. Politistii sunt prost platiti in Romania. Adica avem multe alte chestii pe care putem sparge bani, catedralele se faceau in Vest din bogatie, le faceau cei BOGATI ca un semn de fala si de status, nu se faceau din jegul si saracia unui popor.
  • +32 (38 voturi)    
    Sa se construiasca dar nu de la buget! (Joi, 1 septembrie 2011, 13:40)

    Gigi Berlogea [anonim]

    Nici o problema...sa se construiasca dar nu de la buget! Daca sint bani de la enoriasi, cum sa nu!
  • +22 (26 voturi)    
    eu prefer ca sa nu primiti niciun ban (Joi, 1 septembrie 2011, 13:44)

    misescu [utilizator]

    Acei bani care spuneti ca vi se cuvin vreau sa ii donati integral doar catre scoli si spitale!

    Aveti destui bani de la cei pe care ii numiti 'romani ortodocsi'. Si eu sunt tot roman ortodocs si uneori am dat bani unor biserici. Dar nu sunt de acord sa primiti suplimentar de la buget. Puteti foarte bine sa va autofinantati. Mai vindeti biserici ca aveti prea multe!
  • +22 (30 voturi)    
    Libertate, pe banii fiecaruia (Joi, 1 septembrie 2011, 13:44)

    Vlad Dascalu [anonim]

    Nu credeam ca biserica va ajunge sa se prefaca ca nu intelege ce greseste si despre ce e vorba.

    Cu totii vrem libertate religioasa, eu, credinciosii si ateii. Ori prin aceasta constructie monstru se ia de la bugetul de stat sute de milioane de lei pentru a servi nevoile unei institutii religioase. Unde este libertatea in aceste conditii?

    Mi se pare un abuz al constitutiei sa iei din taxele si impozitele Romaniei atatia bani pentru un cult, in conditiile in care situatia din spitale, invatamant si economie e critica iar in jurul nostru este criza. Dar ce mi se pare cel mai trist e modul in care este fortat bugetul de stat sa suporte cheltuieli aferente unei singure organizatii independente religioase in detrimentul celorlalte, si tot ea sa fie cea care se plange ca nu este respectata libertatea la religie???
    • +11 (13 voturi)    
      In atentia mai marilor bisericii (Joi, 1 septembrie 2011, 23:15)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Dascalu

      Prezenta pagina de comentarii va arata cat de iubiti si de corecti santeti si ce dorinta mare au credinciosii sa-i supuneti la alte biruri.Asta este libertatea voastra de religie???In 1948 eram grecocatolici fiind fortati de mama Rusia sa trecem la ortodoxie.A-ti pus laba pe averile catolicilor si nu vreti sa le mai retrocedati?Bisericile le-ati trecut pe numele vostru prin forta!Asta e libertate de expresie a religiei?Un ortodox!
  • +20 (26 voturi)    
    Uite aici (Joi, 1 septembrie 2011, 13:45)

    Un roman ortodox [anonim]

    inca un roman portodox care nu isi doreste aceasta catedrala.
  • +26 (32 voturi)    
    bisera este o institutie........ (Joi, 1 septembrie 2011, 13:45)

    Marius [anonim]

    1.Nu o rusine ca in perioada in care se desfinteaza spitale si scoli sa se construiasca ceva asa de sfidator .............?
    2.Nu e o rusine cand atitudinea "ortodoxa........" a 'prelatilor -prezentata de presa in detaliu, este tolerata de patriarhie ?
    3.Nu e o rusine cand episcopii si patriarhul traiesc in adevarate vile...............preotii adevarati,...............care i numeri pe degete se chinuie cu salarii de mizerie si conditii precare?
    4,Nu e rusine cand parohiile se scot la licitatie pentru cei ce termina teologia si criteriile de competenta sunt de negasit?
    Pentru ce avem nevoie de o catedrala ? Doar pentru grandoarea.........lor?
    • +20 (26 voturi)    
      Nu e instituitie (Joi, 1 septembrie 2011, 13:58)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui Marius

      e SRL. Si se ocupa cu investitii imobiliare.
    • +21 (25 voturi)    
      Catedrala (Joi, 1 septembrie 2011, 14:07)

      Dumitriu [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Sunt de acord cu dvs.Este o rusine. NU AVEM NEVOIE DE CATEDRALA.Dupa 1989 s-au construit destule biserici. Iar preoti cu har ii numeri pe degete. Mai bine ar face colecta publica pentru construirea unui spital pt.copii, pentru un azil de batrani unde sa se plateasca o suma modica sau i-ar strange pe toti aurolacii de pa srazi. Grandomanie ,asta reprezinta noua catedrala..
  • +19 (27 voturi)    
    catedrala prostirii neamului (Joi, 1 septembrie 2011, 13:46)

    un contribuabil scarbit [anonim]

    paine, circ si catedrale, ca in evul mediu
  • +19 (21 voturi)    
    citez: (Joi, 1 septembrie 2011, 13:47)

    Filip [anonim]

    "stiu si simt ca o catedrala aduna in iubirea lui Dumnezeu si in comuniunea fraterna a rugaciunii generatiile trecute, prezente si viitoare" zice domnul din articol.

    "Dumnezeu, Cel care a creat universul și tot ceea ce este în el, este Domnul cerului și al pământului. El nu locuiește în temple făcute de om și n-are nevoie de nici un lucru pe care oamenii I l-ar putea oferi lucrând pentru El: El Însuși este Cel care le dă tuturor viață, suflare - și toate celelalte." - Faptele Apostolilor 17:24-25, din Cartea aia pe ca o tot agita degeaba prin biserici.
    • +10 (12 voturi)    
      Au mare dreptate TOTI protestatarii.. (Joi, 1 septembrie 2011, 16:22)

      Aristide [anonim] i-a raspuns lui Filip

      Au dreptate toti protestatarii Dumnezeu adevarat UNUL nu are nevoie de lacasuri ci DOAR SLUGILE SATANEI spre a HUZURI si impovara VIATA LUMEASCA a celor cu adevarat credinciosi..ramasi mereu mai putini--in timp ce popii se inmultesc..Concluziz :STOP construirii ..si ideii mincinoase ca enoriasii vor...
      DECI constriiti-va palate dar NU CU BANII NOSTRI..
      Aristide cel drept credincios in fapte placute lui d-zeu
      • +1 (1 vot)    
        tot noi suntem donatorii (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:40)

        bariz [anonim] i-a raspuns lui Aristide

        si din finantarile 'propri' cum ai scris ...tot noi suntem donatorii...asa ca o sa faca cum vor ei ...nu cum vrem noi ...cei care platim....bun ca am reusit sa plec din tara ...sper sa nu ma mai intorc niciodata sa platesc vre-o taxa in tara ...si sper sa o faca toata lumea ...apoi sa vedem cu ce mai construiesc baietii catedrale si palate ....
  • +13 (17 voturi)    
    negativ (Joi, 1 septembrie 2011, 13:49)

    pandi [anonim]

    Eu nu doresc...
  • +12 (16 voturi)    
    oare avem nevoie asa de mult de o religie asa de a (Joi, 1 septembrie 2011, 13:49)

    razvan [anonim]

    construiti dragilor construiti ,domnu sa va dea ,ca un camin ,un adapost pt cei amarati sau un cantru de educare nu se construieste ,dar biserici apar ca ciupercile ,o sa fim(sau suntem deja) un popor plin de popi si coane preutese deci construiti
  • +2 (12 voturi)    
    Catedrala se va prabusi la liturghia de inaugurare (Joi, 1 septembrie 2011, 13:50)

    Blow-me [anonim]

    Sub ruine se vor gasi în jur de 100 de cadavre de drept-credinciosi, 150 de raniti asisderea. În prima zi vor continua disparuti în jur de 300 de alesi ai lu' d-zeu pt împaratia cerurilor.
  • +16 (22 voturi)    
    Popi --> Paraziti ai societatii (Joi, 1 septembrie 2011, 13:53)

    qazwsx [anonim]

    Minciuna!!!
    Bani aruncati pe ceva de care nu avem nevoie!
    Mai bine ar construi spitale si centre pentru batrani si copii in nume le bisericii; poate asa isi mai sterg din pacate...
  • +12 (16 voturi)    
    Hotii de preoti (Joi, 1 septembrie 2011, 13:54)

    hotii [anonim]

    ne iau cotizatii in fiecare an pentru biserica, sume mari! asa se intampla la Sibiu. 30 de lei de persoana si ei vorbesc de donatii, de acolo sunt banii. Eu nu beneficiez de Catedrala Mantuirii Neamului, este o prostie care sa suga bani!!!
  • +20 (24 voturi)    
    prea...ce?? (Joi, 1 septembrie 2011, 13:54)

    soso [anonim]

    mai oameni buni, puneti mana si ajutati tara sa iasa in urmatorii zeci de ani din rahatul asta, sa ne dezvoltam in primul rand mentalitatea si dupa aceea tara, si nu mai vindeti iluzii retarzilor care cred ca daca se roaga, vine un nene batran cu o bota si-i zice- eu sunt pestisorul de aur, si indeplinesc 3 dorinte.....nu mai vindeti iluzii batranilor si bolnavilor(cu duhul), ca nu faceti decat sa-i indobitociti si mai tare, si asa 80% sunt vai de capul lor, oameni care nu stiu sa articuleze un cuvant, care habar n-au pe ce planeta traiesc, dar ii fraieriti sa va construiasca biserici, catedrale, si alte asemenea monstruozitati de cacao, doar pt a va satisface voua niste vise oribile.....pana nu dispare prostia (mentalitatea) din tara asta, pana atunci se va fura non stop, se vor face asemenea porcarii.....
  • +11 (19 voturi)    
    zau (Joi, 1 septembrie 2011, 13:56)

    razvan [anonim]

    prea.inaltatilor prea.fericitilor faceti si voi ceva bun in afata de propovaduirea si mantuirea neamului .veniti si voi cu alte proiecte cu o scoala un spital un camin,faceti ceva
  • +20 (24 voturi)    
    NU (Joi, 1 septembrie 2011, 13:57)

    mihai [anonim]

    Ca si ortodox care merge la biserica si din cand in cand da bani bisericii zic NU raspicat catedralei si zic da azilelor, orfelinatelor, centrelor de zi etc. patronate de BOR.
    Noica zicea de forme fara fond: asta face BOR acum. Construieste o emplema pentru un organism inca schiop care nu e legat de viata adevarata a poporului roman, Catedrala nu o sa fie un loc de apropiere intima si de sprijinire a celor care au nevoie de biserica si doar un loc de reprezentare a puterii nedemonstrate prin fapte.
  • -7 (19 voturi)    
    Halal conducere a bisericii ... (Joi, 1 septembrie 2011, 14:02)

    anonim [anonim]

    De Rosia Montana nu va intereseaza, va doare undeva ca se distrug Muntii Apuseni, palate sa aveti, asta va doare ...

    De ce nu avem o luare de pozitie clara si transanta a patriarhului pe acesta tema ?

    Sau se teme de Basescu ...

    Voi nu mai reprezentati ortodoxia ...
    • +18 (22 voturi)    
      care Rosia Montana? (Joi, 1 septembrie 2011, 15:02)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui anonim

      astia-s amatori: BOR defriseaza sistematic Moldova de 20 de ani si toata lumea se face ca ploua.
    • +7 (9 voturi)    
      du-te la Suceava (Joi, 1 septembrie 2011, 23:31)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      unde popa taie de rupe, n-a mai ramas nimic din padurile Moldovei,
      si da, nu vreau sa reprezint ortodoxia gen BOR, ortodoxia hotilor, securistilor si megalomanilor. sunt convinsa ca se vor gasi multi ca tine care sa incadreze in cele doua categorii obligatorii ale BOR - spoliator sau spoliat.
  • +22 (26 voturi)    
    romanii ortodoxi (Joi, 1 septembrie 2011, 14:07)

    Lupu3 [utilizator]

    Romanii ortodocsi nu doresc inca un palat sfidator si de neam prost in centrul bucurestiului. Romanii ortodocsi cu capul pe umeri doresc spitale in care sa fie tratati omeneste, scoli si gradinite la care sa-si duca copii fara sa stea la coada la inscriere, autostrazi pe care sa ajunga in alte tari sa viziteze biserici catolice de bun gust. Totusi romanii ortodocsi nu au nici o problema cu palatele sfidatoare si de neam prost, atata vreme cat nu sunt construite pe banii lor. Atunci cand asemenea constructii inutile au o priortate nefireasca, atunci romanii ortodocsi au tot dreptul sa protesteze.
  • +19 (23 voturi)    
    Este absurd (Joi, 1 septembrie 2011, 14:09)

    CezarN [utilizator]

    Este absurd sa ceri bani de la stat pentru construirea de biserci, atata vreme cat o biserica ar trebui sa fie facuta din donatiile credinciosilor, daca acestia sunt CU ADEVARAT credinciosi. Ca de credinciosi numai din gura si care se calca in picioare pentru aghiasma sunt satul.

    Daca nimeni nu da un ban pentru aceasta biserica, inseamna ca nu trebuie construita, sau ca ar trebui construita una pe masura donatiilor credinciosilor, pe masura credintei lor si in nici un caz cu donatiile din banii furati pana la urma de diversi interlopi, politicieni sau afaceristi dubiosi. Dar pentru asta biserica si preotii ar trebui sa invete ca ei nu sunt un fel de cooperativa "Nufarul", de spalare a pacatelor sau de linistire a constiintelor incarcate prin acceptarea de bani de la hoti si borfasi. Desigur, toti au dreptul sa-si indrepte privirea catre Biserica si Dumnezeu cand simt si doresc, insa preotii si biserica ar trebui sa incurajeze indreptatea naravurilor rele, nu "spalarea" pacatelor prin donatii faraonice din banii furati si apoi repusi la loc inzecit prin alte furturi.

    Faptul ca, pentru donatii, Biserica isi indrepta privirile catre stat, nu catre credinciosi (pe motiv ca acestia din urma sunt saraci) este o recunoastere implicita a faptului ca Biserica insasi pune umarul la saracirea de catre stat (politicieni) a enoriasilor sai, a prostirii sistematice a credinciosilor de catre mai-marii zilei. Este o recunoastere implicita a esecului Bisericii de a castiga in fapte increderea populatiei, nu doar in vorbe sau sondaje, la fel cum doar in vorbe majoritatea preotilor isi iubesc enoriasii, in fapte spoliindu-i cum pot mai bine. Caci degeaba in sondaje Biserica se bucura de 80% incredere in randul romanilor, daca atunci cand vine vorba ca acestia sa raspunda cu fapte la vreo initiativa a Bisericii romanii isi manifesta neincrederea neachiesand la chemarea preotilor. Caci, in loc sa fie un exemplu bun, majoritatea lor radiaza coruptie, nepotism, evaziune fiscala, lacomie
    • +2 (2 voturi)    
      Sorry (Joi, 1 septembrie 2011, 23:19)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      A-ti uitat de desfrau
      • +1 (1 vot)    
        A-TI ???? (Vineri, 2 septembrie 2011, 16:32)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui ioil

        A-ti ???? cum dracu ai luat bac-ul ????

        A-TI ?????
        • 0 (0 voturi)    
          nu am inteles! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:25)

          ioil [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          ce te doare?ca nu am luat eu bacul sau ca a fost omis un pacat crucial care se practica intre cei care spun ca ne pastoresc,adica :desfraul...
    • 0 (0 voturi)    
      Somaj (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:31)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      daca se va construi aceasta catedrala banuiesc ca multe vrajitoare de care este plin Bucurestiul vor intra in somaj.Probabil se vor deschide cabinete de exorgizare,de cautare a viitorului in cartea sfanta,ca de cadre specializate in momentul de fata din randul preotilor nu ducem lipsa.Macar de s-ar da chitante pe bani ca sa contribuie si ei cu ceva la pensiile pe care le vor primi candva tot din buzunarul nostru.
  • +17 (21 voturi)    
    Catedrala (Joi, 1 septembrie 2011, 14:12)

    ardeleanu' [anonim]

    In primul avem nevoie de case pentru orfani, de case pentru batrani si de UN MARE AZIL DE NEBUNI.
  • +13 (17 voturi)    
    NU ! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:15)

    dorin bretan [anonim]

    Biserica ar trebuii sa se ocupe de enoriasii sai , nu sa-si costruiasca monumente !
  • +13 (17 voturi)    
    cata nesimtire...cat tupeu! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:17)

    Andrei [anonim]

    32.000 de biserici si 8000 de scoli! Nu uitati asta!
    astia suntem, un neam de popi... Imi e greata!
    • +9 (11 voturi)    
      Da (Joi, 1 septembrie 2011, 15:27)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Neam de popi?
      Mi se pare normal, cele mai frecvente nume de familie in Romania sunt Popescu (1), Popa(2), Pop(11), Diaconu (28), Diaconescu(29), Protopopescu, Popovici, Popan, Samtion, Sampetrean, Cruceriu, Sangiorzan etc.......QED.....
      (in paranteza aveti pozitia numelui in top nume)
      Oricum avem traditie, in evul mediu existau si cate 7-8 popi intr-un sat, din cauza faciliatilor fiscale si a faptului ca nu trebuiau studii. De unde si frecventa mare a numelor derivate din popa. (De-a cui esti ma? De-a lui popa !)
      • -7 (13 voturi)    
        ...noroc ca prostia nu doare! (Joi, 1 septembrie 2011, 20:25)

        vlahul [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        ......tie si amicului Andrei (caruia in este greata ca "suntem neam de Popi").... de ce nu incerci sa ei o lamaie? Ori poate esti capabil sa justifici altfel de ce ai "greata"?

        Flacau!, deci in evul mediu, adica timp de 1000 ani, erau 7-8 preoti intr-un sat???..:-))) .....aveau facilitati fiscale?...cumva si de la otomani?
        Din ce am citit aici, restul care au comentat, au acelas nivel de cultura ca si tine!

        Majoritatea care au scris aici va leaga doar ura pt Biserica Ortodoxa Romana!
        Iar pe noi restul, ne leaga respectul si dragostea pt Biserica si lb romana- care ne-a ajutat sa supravietuim intre Tisa si Nistru.
        • +8 (10 voturi)    
          Da (Joi, 1 septembrie 2011, 22:42)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui vlahul

          Da, dl. Vlahul, desi iti vine greu sa crezi, asa a fost tot evul mediu: mai multi preoti in fiecare sat, analfabeti, slujba in slavona (vorba vine, deoarece "borboroseau" - erau un fel de lalaituri), scoala, atat cat era ea, era in greaca. Ce sa mai zicem de alfabet, care a fost mentinut de BOR in chirilic pana tarziu.
          Doar dupa ce o parte a Ardealului a trecut la greco-catolicism am inceput sa ne desteptam national si sa scriem romaneste si cu alfabet latin.
          Toate acestea sunt istorie, dar nu ne prea cunoastem istoria - de ex. ca ortodoxia ne-a tinut departe de curentele si miscarile culturale europene si a fost si este constant o frana in calea modernizarii.
          • +5 (5 voturi)    
            Corect + (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:02)

            Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Babilou

            Cand datorita influentei reformatorilor din biserica catolica s-a inceput introducerea limbii romane in bisericile ortodoxe din Transilvania, popii au generat in unele localitati adevarate rascoale!
            Motiv:
            1. Popii se obisnuisera sa vorbeasca o pseudo-slavona "inteleasa" doar de ei.
            2. Enoriasii erau niste inculti (in marea lor majoritate) fara dorinta de a intelege cu adevarat mesajul. Cam ca la TV acum.

            Deci draga Babilou, "think outside the box" sau daca vrei: invata sa gandesti in afara miturilor si povestilor servite de cei interesati!
    • +3 (7 voturi)    
      Cei mai bogati din tara-POPII (Joi, 1 septembrie 2011, 16:24)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nu mai sunt atatea scoli s-au mai redus cu inca 1500 de cand a venit Funeriu , au mai ramas vreo 6500 , insa biserici se construiesc la greu. Pt. popi criza inseamna bani , au marit pretul la inmormantare , botez si nunti. Asta-i credinta lor BANUL (SAU ARGINTII PE VREMURI).
  • +11 (15 voturi)    
    Grupuri de interese (Joi, 1 septembrie 2011, 14:18)

    Daniel [anonim]

    Nu stiu de ce dar BOR are un limbaj foarte apropiat de Ilici si Ceausescu.

    Bai BOR, pe ce va bazati cand spuneti "grupuri minoritare".
    Aah, naspa si eu figurez in imaginatia BOR ca si crestin ortodox, ca urmare sunt printre cei care doresc aruncarea banilor pe fereastra (dealtfel sport national in Romania).

    Mda, la urmatorul recensamant ma voi declara "liber cugetator".
    A mai fost unul si ce mult l-a iubit (si-l mai iubeste) Biserica Ortodoxa. Sa fi fost ca le-a dat pamanturi si retrocedari cu drept si mai ales fara de drept? Ptiu drace...!
  • +11 (15 voturi)    
    Nu doresc! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:22)

    buni [anonim]

    Suntem crestini ortodocsi, eu si familia mea compusa din 5 persoane, dintre care unele chiar mai merg pe la biserica, iar altele sunt scarbite de mult de aceasta institutie de stat, deoarece casa domnului nu i se mai poate spune de mult. Nici una dintre ele insa nu doreste construirea acestei monstruozitati si nu este dispusa sa doneze nici macar un ban pentru asta. S-au construit destule in ultimii ani...
  • +9 (13 voturi)    
    Constitutia (Joi, 1 septembrie 2011, 14:25)

    nenicu [anonim]

    In primul rand spune ca Romania este stat laic.
  • +12 (16 voturi)    
    Sa va fie rusine, popi-hoti ce sintetzi ! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:26)

    Dan [anonim]

    Sint ortodox si NU VREAU buncare de beton pentru afacerile popilor!
  • +11 (13 voturi)    
    NU NU NU (Joi, 1 septembrie 2011, 14:36)

    Andreea [anonim]

    Acest proiect trebuie sa se opreasca. NU avem nevoie de asta, avem nevoie de spitale moderne, gradinite, sprijin social pentru orfani, batrani, scoli, sali de sport ... NU si NU

    Pe bune, e cazu sa iesim in strada ca sa ne auda cineva. Sunt de religie Ortodoxa, sunt din Bucuresti dar spun NU!
  • +14 (16 voturi)    
    Eh eh (Joi, 1 septembrie 2011, 14:39)

    Margicu [anonim]

    BOR, aceasta sublima curtezana a statului trecuta prin asternuturi fasciste, comuniste si mai nou plutocrate dar vesnic purtatoare de aere de pura mireasa are nevoie de un nou stabiliment. Sa ne traiasca.
  • +6 (10 voturi)    
    si uite cum ne dam seama de ruptura (Joi, 1 septembrie 2011, 14:55)

    bula [anonim]

    ca cei care conduc nu mai reprezinta interesele poporului. exista o ruptura din ce in ce mai adinca intre poporul votant si cei care de ani de zile se pun pe liste ca sa li se asigure un venit sigur fara sa faca nimica. vocea poporului nu e mai auzita, nu se fac sondaje, nu se intreaba doar se comunica si se trimit mesaje. iresponsabilii din ziua de azi, infractorii nesaturati pun in pericol romania pe termen lung. nu ptr educatie, nu ptr sanatate, nu ptr infracstructura, nu ptr cultura...sintem un popor care ne pierdem directia.....
  • +7 (9 voturi)    
    Probleme de logica (Joi, 1 septembrie 2011, 14:56)

    Pink Panther [anonim]

    Sa fie:
    "proteste tardive si palide privind construirea Catedralei Mantuirii Neamului".

    sau:

    "...in pofida incercarilor disperate ale unor grupuri minoritare protestatare, (...) "
  • +12 (14 voturi)    
    RUSINE (Joi, 1 septembrie 2011, 14:57)

    ion [anonim]

    Sunt ortodox si nu vreau asa ceva ! nicaieri in lume nu se construiesc atatea biserici pe metrul patrat ! Orice parc si orice spatiu verde a fost invadat de biserici !
    Construiti orfelinate, azile si spitale...
    Platiti impozite pe imobile si terenuri !

    Rusine!
  • +8 (10 voturi)    
    sunteti prosti! (Joi, 1 septembrie 2011, 15:03)

    alupigus [anonim]

    eu sunt de acord sa cotizez pentru construirea catedralei! si am sa donez cate o mie de lei pentru fiecare preot care se gaseste pe lista de 36 321 de persoane, fizice sau juridice care deja au contribuit!
  • +9 (11 voturi)    
    Nu vrem buncare (Joi, 1 septembrie 2011, 15:05)

    ORTODOX [anonim]

    Nici eu nu vreau monstruozitati de beton pe banii mei! Rusine, popilor!
  • +11 (13 voturi)    
    Romanii Ortodocsi... (Joi, 1 septembrie 2011, 15:12)

    popescutzul [anonim]

    Frumos ar fi sa existe "cineva" care sa citeasca aceste comentarii. "Cineva" din PreaCinstita si Inalta Biserica. Si daca ar da si cate un raspuns la unele intrebari din aceste comentarii ar fi si mai dragut. Dar sigur nu au "Ei" ochi si urechi pentru noi, relatia lor cu "Dumnezeu" le ocupa tot timpul.

    Ca si intrebare pentru "Ei", cam de unde stiti voi ca TOTI romanii ortodocsi doresc aceasta catedrala??

    Poate ar fi mai indicat sa ajutati enoriasii nevoiasi cu o bucata de paine, o haina... sau si mai simplu, o rugaciune, acatist, casatorie, inmormantare - GRATIS, nu contra unei sume de bani obligatorii, asa cum se intampla in mai toate partile Romaniei, o tara aproape plina de "romani ortodocsi"
    • 0 (0 voturi)    
      pai noi suntem din categoria cealalta (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:50)

      bariz [anonim] i-a raspuns lui popescutzul

      ce sa citeasca ....noi facem parte din categoria celor care se impotrivesc ...doar a zis in articol...ca dor niste organizatii minore se opun constririi BOR...
  • +12 (14 voturi)    
    NU Catedralei Mantuirii Neamului (Joi, 1 septembrie 2011, 15:17)

    Alex [anonim]

    Sa-si doneze preotii averile pentru ea, nu pe bani de la buget
  • +13 (15 voturi)    
    Total neadevarat!!!! (Joi, 1 septembrie 2011, 15:25)

    roxana [anonim]

    Nope!

    Romanii ortodocsi vor ca Biserica Romana sa ajute mai mult pe acei romani defavorizati de soarta si sa faca mai putina parada in ceea ce priveste straiele bisericesti si tot felul de biserici care mai de care mai grandomane...

    Romanii ortodocsi vor sa vada ca ceea ce Biserica predica pentru enoriasii sai pune ea insasi in practica pentru a da exemplu... Cum pot avea eu incredere intr-un preot care imi spune ca un enorias trebuie sa fie smerit si sa nu poate podoabe si sa mearga cat mai cernit imbracat atunci cand merge la slujba cand ei insisi sunt spoiti in aur si bijuterii din cap pana in picioare??? Cum sa ai inceredere intr-un preot care pentru o inmormantare cere o taxa exorbitanta ( pe care poate rudele celui decedat nici nu o pot plati)???? Cum sa crezi in biserica atunci cand nu are bunavointa si milostivenie pentru aproapele sau nici macar cat negru sub unghie????
    Eu cred in Dumnezeu insa nu in Biserica si cred ca in situatia mea sunt o gramada de romani...
    • 0 (0 voturi)    
      Slaba speranta! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:01)

      IOIL [anonim] i-a raspuns lui roxana

      dumneata nu stii ca popa ia nu da????
  • +9 (11 voturi)    
    Da (Joi, 1 septembrie 2011, 15:29)

    Babilou [utilizator]

    Nu stiu daca ati obsevat o nuanta din declaratie: "Biserica Ortodoxa Romana (BOR) a primit doar o mica parte din proprietatile avute atat inainte de secularizarea din sec. XIX'" Adica inainte de Cuza !

    Cata impertinenta !
  • +9 (9 voturi)    
    Nimeni nu o vrea in afara de ei (Joi, 1 septembrie 2011, 15:33)

    Cristi_V [utilizator]

    Faza sadica e ca noi stim ca nu o vrem dar, daca s-ar face un referendum pe subiectul asta, ar iesi toti preotii de la sat sa convinga lumea ca e nevoie de o catedrala cat mai mare ca sa ajunga mesajul lor la Dumnezeu.
    Pe cand romanul muncitor si cu capul pe umeri stie mai bine ca poate sa mearga duminica la orice biserica daca vrea sa ia legatura cu divinitatea.
  • +8 (10 voturi)    
    si cine ii impiedica? (Joi, 1 septembrie 2011, 15:39)

    airamerica [utilizator]

    "Romanii ortodocsi doresc construirea Catedralei Mantuirii Neamului", bun si cine ii impiedica?
    Fac o socoteala cat costa, doneaza bani, vad cat se strang, BOR se imprumta de diferenta la banci sau unde poate si o construiesc. E simplu!
  • +9 (11 voturi)    
    care ortodocsi au donat? (Joi, 1 septembrie 2011, 15:43)

    Itsoc [utilizator]

    aia care-si baga organele in mamicutele tuturor dupa ce isi fac trei cruci mari cand trec pe langa miile de biserici?
    ar trebui sa organizam un protest in strada cu 10-20.000 de oameni ortodocsi, atei sau de alte culte in care sa protestam impotriva catedralei ca sa vada popii astia ordinari ce inseamna "proteste tardive si palide" !

    incercam sa stabilim o zi si-o ora si sa propagam pe internet prin retelele sociale?
  • +9 (11 voturi)    
    eu nu sunt de acord,desi nu conteaza ... (Joi, 1 septembrie 2011, 15:46)

    catalin [anonim]

    mi se pare o prostie,o risipa,o grandomanie si o alta sursa de imbogatire pentru popi.cu banii aia (400 milioane) s-ar repara toate monumentele din tara si s-ar reda turismului toate aceste monumente care acum sunt victima nepasarii si a dezinteresului.tot cu banii aia s-ar putea pune la punct un sistem de orfelinate,cantine si adaposturi pentru cei cu adevarat nevoiasi.tot cu banii aia s-ar putea face orice lucru folositor.nicidecum aberatia aia care ar umple de bani buzunarele catorva firme prietena cu preasfintiile lor.una peste alta,nu toti romanii ortodocsi vor construirea acestei prostii.romanii au alte urgente acum.e plina tara de biserici si de lacasuri de cult.e mai greu cu locurile de munca si cu traiul linistit.asa ca sa le fie rusine popilor pentru ca isi permit sa vorbeasca in numele meu !!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Si ca mi-a scapat ... (Joi, 1 septembrie 2011, 15:50)

    Lav [anonim]

    Ce legatura are "libertatea cultelor" cu prostestele impotriva furtului de bani publici ?
    Inchinati-va la ce dumnezeu vreti dar nu ii saraciti pe altii si ii privati de decenta vietii!

    Infectii umane ce sunteti!
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Joi, 1 septembrie 2011, 15:55)

    catalin_mattei [utilizator]

    Biserica prin slujbasii sai reuseste din ce in ce sa indeparteze lumea .. cand toti stim ca pt botez, casatorie sau inmormantare trebuie sa platesti BOR spune ca nu este adevarat.. la fel si acum cu constructia asta megalomanica... mai bine s-ar intoarce la credinta decat catre podoabe
  • +7 (9 voturi)    
    catedra (la) (Joi, 1 septembrie 2011, 15:58)

    adrian [anonim]

    eu sint roman ortodox si nu doresc construirea acestei biserice ACUM. cuvintul criza va spune ceva, sau pentru unii e doar un cuvint din DEX. cu aceiasi bani faceti scoli cu internat pentru copii capabili dar nevoiasi de la tara, aveti grija de azilele de batrini, de orfelinate si cite si mai cite pot fi facute in spiritul lui Hristos. Domnilor preoti mari, aplecativa si cu gindul si cu fapta spre cei in nevoie. nevoile domniilor voastre vin pe locul doi, ca doar de aceea ati hotarin sa deveniti preoti. SPER!
  • +7 (13 voturi)    
    Referendum (Joi, 1 septembrie 2011, 15:59)

    V.R. [anonim]

    La referendumul din toamna, este foarte IMPORTANT sa NU va declarati ORTODOCSI.

    Atata timp cat in registrele statului roman, o multime de oameni figureaza drept ortodocsi, ayatollahul Daniel si samanii sai vor avea o scuza pentru a suge bani de la buget!

    Va rog din suflet: declarati-va catolici, protestanti, atei, agnostici, budisti, taoisti,... orice dar nu ortodocsi!

    Ganditi-va ca prin acest mic gest puteti schimba destinatia fondurilor statului, iar daca se vor construi spitale sau cumpara echipamente medicale poate chiar veti contribui la salvarea unor vieti!

    Poate doar asa vom arata politicienilor ca conducerea BOR este total detasata de populatie si reprezinta o institutie fara sprijin popular, deci care nu merita sponsorizata de la bugetul de stat (fiindca nu aduce voturi).
  • +7 (9 voturi)    
    Catedrala opulismului cleric... (Joi, 1 septembrie 2011, 16:02)

    Costin [anonim]

    Sunt ortodox, dar nu sunt deloc de acord cu aceasta aberatie, intr-un stat unde se moare inca din cauza drumurilor proaste si inguste, a lipsei unor cai de transport civilizate...
    Exista multe alte clute in tara asta ... Ei nu au dreptul ?
  • +3 (5 voturi)    
    sa admitem tuturor dreptul in a crede in ceva (Joi, 1 septembrie 2011, 16:03)

    codrut [anonim]

    ...in fond, un milion de lemmingi n-au cum sa greseaca!
  • +6 (10 voturi)    
    Romania - tara pupatorilor de moaste (Joi, 1 septembrie 2011, 16:06)

    LupuMoralist [anonim]

    normal ca toti "ortodocsii" vor biserica asta, atat timp cat sondajul de opinie s-a facut la tara, unde la anumite sarbatori drept credinciosii merg in patru labe in jurul bisericii sau trec pe sub masa din altar. sau cocalarii care dupa ce mai fac o smecherie zic:"doamne ajuta!" astia sunt ortodocsii care sunt promovati pe toate posturile tv...e jenant
  • +7 (9 voturi)    
    libertatea religioasa a cultelor? (Joi, 1 septembrie 2011, 16:08)

    mihai [anonim]

    Cum adica "iar cei care inca mai contesta construirea acesteia prin actiuni de protest atenteaza de fapt la libertatea religioasa a cultelor". Adica daca un musulman sau catolic sau iudeu sau budist nu este de acord sa se foloseasca bugetul de stat (la care au contribuit si ei) pt constructia unei catedrale ortodoxe, ei incalca legea si merita sa faca puscarie. Cata tampenie. Pana la urma o sa vrea si celelalte religii sa-si faca cate o catedrala, moscheie si ce o mai fi la celelalte religii ( ca platesc ortodocsii). Si uite asa incep razboaiele religioase. Biserica, din cele mai vechi timpuri a fost o putere de opresiune, robii tigani, razboiele religioase (cruciadele), conchistadorii si misionarii care sub semnul crucii omorau populatiile bastinase, inchizitia. Eu nu cred ca Dumnezeu si Isus au provaduit vreodata asa ceva.
    Sunt ortodox prin nastere dar nu mai cred de mult in biserica si nu sunt de acord cu aceasta constructie. Biserica sa faca scoli, spitale,azile de batrani ca sa-i ajute pe cei nevoiasi. Asta e menirea ei, ajutorul pt cei nevoiasi.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu va mai saturaati (Joi, 1 septembrie 2011, 16:11)

    gigi [anonim]

    Cred ca mai bine BOR ar da aceste fonduri spitalelor, creşelor, azilelor. Nu se mai satură popii de bogăţii? Şi proştii cotizează la bunăstarea popilor. Halal naţiune
  • +7 (9 voturi)    
    Catedrala Neamului - are neamul nevoie de ea? (Joi, 1 septembrie 2011, 16:12)

    Daniela [anonim]

    Sunt ortodoxa, platesc contributiile anuale parorhiei nostre (care se numesc pe chitanta "donatii") si nu doresc nici eu nici membrii familiei mele construirea Catedralei Neamului. Actuala dimensiune si costul proiectului ar fi mai degraba o rusine pentru neam.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu doresc aceasta catredala (Joi, 1 septembrie 2011, 16:19)

    Alex [anonim]

    Sunt ortodox, dar nu doresc construirea acestei catredale, deci fraza din comunicatul de presa:
    "Toate aceste date dovedesc faptul că românii ortodocşi doresc construirea Catedralei Mântuirii Neamului."
    este sfidatoare. De asemenea, faptul ca 36.321 de persoane de religie ortodoxa au donat, nu inseamna ca toti romanii ortodocsi doresc acest lucru. 36.321 persoane din 18.806.428 de cetățeni declarati ortodocsi nu reprezinta decat ~0.2 % din populatia ortodoxa.
    Cred in Dumnezeu, si cred de asemenea ca ma poate auzi atunci cand ma rog la EL dintr-o bisericuta de lemn, la fel cum m-ar auzi si dintr-o cladire somptuoasa care nu imi spune nimic. Banii de la buget ar trebui distribuiti pentru spitale, pentru sectiile de copii, ei sunt speranta noastra. As dona cu draga inima daca as sti ca banii pentru ridicarea acestei cladiri sunt numai din donatii, ale mele, ale dumneavoastra, si ale tuturor ce vor aceasta constructie. Banii de la un buget si asa saracit nu fac decat sa adanceasca discordia. In afara, catedralele si bisericile se construiesc pentru a arata buna starea, si nu din banii unui popor saracit pana peste masura.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu am fost intrebata si din cate stiu sunt ortodox (Joi, 1 septembrie 2011, 16:37)

    Ana-Maria [anonim]

    Sunt ortodoxa si nu am fost intrebata de Patriarhie daca as fi de acord cu contruirea acestei cladiri. Nu sunt de acord ca acesti bani sa ia aceasta cale atata timp cat in Romania inca se moare de inanitie, din lipsa asistentei sociale si medicale si analfabetismul e in floare. Sunt multe alte cai constructive pentru cheltuirea acestor bani iar Bisericii Ortodoxe i-ar face o imagine de adevarata biserica sa canalizeze acesti bani catre caritate.
  • +7 (9 voturi)    
    NU (Joi, 1 septembrie 2011, 16:41)

    ada [anonim]

    Nu de catedrala avem nevoie acum!!
    Bani pentru educatie si sanatate,de asta avem nevoie!!!
    Niciodata biserica nu a fost atat de bogata si nu in folosul poporului, de ce trebuie sa i se dea bani de la bugetul statului.
    Sagrada Familia din Barcelona s-a construit numai cu bani din sposorizari nici un leu de la buget.
    Cine are nevoie de un popor lipsit de educatie ?
  • +6 (8 voturi)    
    pariu (Joi, 1 septembrie 2011, 16:50)

    john [anonim]

    ca daca se face o petitie on line se aduna sute de mii de semnaturi cu cei ce nu vor construirea acestei catedrale???? sunt sigur ca as castiga si cred ca ar fi o atitudine de bun simt sa facem asta
    • 0 (0 voturi)    
      Petitie (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:36)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui john

      http://www.petitieonline.ro/petitie/semnaturi/petitie_impotriva_construirii_catedralei_manturii_neamului_din_fondurile_statului-p04700042.html
  • -8 (16 voturi)    
    Ma doare sufletul (Joi, 1 septembrie 2011, 16:53)

    Marta Parvu [anonim]

    Ma doare sufletul cand vad cat de tare ne departam de Dumnezeu....avem bani pentru toate prostiile, dar cand vine vorba de biserici si de milostenie dintr-o data suntem prea saraci si incepem sa aruncam cu noroi in preoti si in biserica...bine ca de mai bine de un an suntem indignati de ideea unei asemenea catedrale si protestam impotriva construirii ei, dar n-am auzit pe nimeni sa zica ceva de preaminunatul stadion inaugurat de curand - Naţional Arena, care a costat 234 milioane euro (în lei cam 966 milioane – cam cât s-a dat în 10 ani pentru construcţii de biserici).
    Cat despre banii cheltuiţi de la bugetul de stat pentru salarii de preoţi şi construcţii de biserici (pentru TOATE cultele, nu doar pentru Biserica Ortodoxă Română) sunt de 29 de ori mai puţini decât cei cheltuiţi pe educaţie şi de 15 ori mai puţini decât cei cheltuiţi pentru Ministerul Sănătăţii (în 2011), de 45 şi 13 ori mai puţini în 2010, de 31 şi 11 ori mai puţini în 2009, de 54 şi 17 ori mai puţini în 2008.

    Pe scurt: se cheltuiesc mult mai puţini bani pentru preoţi şi biserici de la bugetul de stat decât se cheltuiesc pentru educaţie şi sănătate.

    Sunt crestin ortodoxa si DORESC CONSTRUIREA CATEDRALEI MANTUIRII NEAMULUI! Daca avem atatea milioane pentru "circ" la National Arena, trebuie sa avem bani si pentru o catedrala pentru sufletele crestinilor-ortodocsi din tara asta...cati au mai ramas, crestini adevarati...
    • +3 (7 voturi)    
      de ce nu va donati veniturile (Joi, 1 septembrie 2011, 17:19)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui Marta Parvu

      Patriarhiei, ca sa o poata construi. Eu nu vreau, ca din impozitele platite de mine, sa se construiasca aceastya catedrala.
      Din bani privati, sa o faca de 10 ori mai mare
    • +9 (13 voturi)    
      crestin ortodox si crestin adevarat (Joi, 1 septembrie 2011, 17:35)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Marta Parvu

      cateva intrebari, daca nu va este cu suparare:
      - cine sunt crestinii adevarati?
      - cum ii deosebiti de cei falsi/neadevarati/prefacuti?
      - Becali e un crestin adevarat?
      - dar sarmanii care se inghesuie la sarmale in fata Bisericii?
      - cei care au intrat la teologie pe spaga/pile/furt sunt crestini adevarati?
      - preotii care practica tarife ca acestea:
      1 leu – să ţi se citească rugăcinea de pe bilet, o dată, de preot, în timpul slujbei;
      10 lei – să fii binevăzut de lume;
      20 de lei – pentru norocul şi sănătatea copiilor;
      30 de lei – pentru a scăpa de farmece;
      50 de lei – să ai noroc la bani;
      100 de lei – să te vindeci de cancer sau de o boală gravă.( Biserica Ortodoxă le-a perceput cu ocazia sărbătorii sfintei Parascheva) sunt crestini adevarati?
      - amaratii care au platit bani conform mercurialului de mai sus sunt crestini adevarati?


      "Ma doare sufletul cand vad cat de tare ne departam de Dumnezeu" - intr-adevar, ar trebui sa va doara! Institutia administrativa numita BOR nu prea mai este Casa Domnului!
      • +6 (8 voturi)    
        continuarea listei (Joi, 1 septembrie 2011, 20:23)

        zic si io [anonim] i-a raspuns lui bugsy

        lista nu e completa !
        800 - 1.200 lei botezul;
        1.000 - 2.000 lei cununia;
        400 lei inmormantarea (asa merge si in rural!)
        totul fara nicio chitanta ! daca ceri, chitanta, ti se spune sa ai incredere !
        sincer, imi pare rau ca nu m-am facut popa ...
  • +5 (9 voturi)    
    NU! (Joi, 1 septembrie 2011, 16:58)

    rb [anonim]

    Rusine! Catedrale peste catedrale! Si in orasul meu, stiu cel putin 2 catedrale in constructie!
    De ASTA are nevoie tara noastra??

    Romania TREZESTE-TE!
    Nu lasa pe altii sa decida in locul tau!
    La referendumul din toamna fii responsabil cand iti declari religia!
  • +6 (8 voturi)    
    naspa (Joi, 1 septembrie 2011, 16:59)

    Adrian [anonim]

    la veniturile ce le are patriarhia sa o construiasca singuri. Statul sa nu le dea bani pentru ca nu vrem sa mai imbogatim biserica. Ortodocsi nu doresc inca o casa a poporului.
  • +6 (10 voturi)    
    concluzia? (Joi, 1 septembrie 2011, 17:08)

    wowboy [anonim]

    pai daca sunt atat de multi ortodocsi cat se lauda BOR-ul .... de ce e aici lumea atat de 100% pornita impotriva lor?

    O fi hotnews locul de intalnire al ateilor? Hardly, e abundenta de articole despre "credinta".

    O fi oare ca ortodocsii care sustin BOR nu stiu sa citeasca/scrie/aprinda un computer?

    Sau poate pur si simplu BOR isi permite sa vorbeasca in numele fraierilor care stau si suporta.
    • +6 (8 voturi)    
      se va construi! (Joi, 1 septembrie 2011, 17:27)

      coco [anonim] i-a raspuns lui wowboy

      vreti nu vreti se va construi! am mai construit noi si canalul, si casa poporului si alte lucrari magistrale! ma intreb ce vom mai construi dupa ce terminam cu catedrala asta? poate niste piramide? aveti vreo propunere?
      • 0 (0 voturi)    
        Sa intrecem Everestul! (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:04)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui coco

        As propune sa construim un munte mai inalt ca Everestul! In felul acesta nu numai ca vom ajunge vedetele mapamondului, dar ne vom apropia mai mult de zei.
        Problema e ca escavand materialul necesar s-ar putea sa dam de iad...
  • +4 (8 voturi)    
    Romania este un stat laic ! (Joi, 1 septembrie 2011, 17:17)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Romania este un stat laic !
    Avem nevoie de Scoli, Gradinite, Spitale !
  • +5 (7 voturi)    
    demnitate (Joi, 1 septembrie 2011, 17:24)

    Paul [anonim]

    Putina demnitate nu ar strica prefericitului. Poate ar trebui sa ia exemplu de la fratele sarb care a REFUZAT bani de la buget pentru terminarea unei catedrale inceputa intre cele 2 razboaie mondiale.
    • -2 (4 voturi)    
      Serbia (Joi, 1 septembrie 2011, 23:49)

      secuiul [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Sârbul nu e frate, dar e cinstit și nu e rromani
  • +5 (7 voturi)    
    tot ortodox pana la moarte (Joi, 1 septembrie 2011, 17:34)

    alexisys [anonim]

    DAR , de ex :prefer biserica din Palatul Brancovenesc sau pe cea din satul natal (ambele de lemn micute si unde se simte credinta ) fata de cea de langa care stau - respectiv cea din Chitila sat care dupa ce a fost restaurata am intrat in ea de 2 ori pt plata taxelor -si apropo unde preotul a fost saltat de DNA .Asadar un mesaj celor de la BOR : lasati-o mai moale ....
  • +4 (8 voturi)    
    DOAR ISUS POATE MANTUI, NICI O CATREDALA NU POATE (Joi, 1 septembrie 2011, 18:04)

    Daniela [anonim]

    Am citit majoritatea mesajelor anterioare si am observat ca in afara de unul sau doua mesaje care suna ca sa spun asa mai neutre, restul sunt categoric impotriva acestei Catedrale inutile. Am citit o maxima acum cateva luni care spune : "Inainte erau biserici de lemn si inimi de aur, acum sunt biserici de aur si inimi de lemn." N-au auzit oare "sfintii preoti" ca DOAR Isus Hristos este cel ce mantuieste si ca nu este sub soare nici un alt nume (sau cladire indiferent de natura ei ) prin care un om ar putea fi mantuit ?? Sau preotii citesc acum in loc de Biblie, manuale de constructii ??
  • -5 (9 voturi)    
    tara lui Becali (Joi, 1 septembrie 2011, 18:29)

    FLORIO [utilizator]

    Dar pt stadionul ala de peste 200 de milioane de euro nu comenteaza nimeni ca o sa joace oierul , porcea si mafiotu de copos.
    • +2 (6 voturi)    
      E o diferenta (Joi, 1 septembrie 2011, 20:07)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

      Ei platesc bani la stat sa foloseasca stadionul "ala". Si acel stadion organizeaza un eveniment neinsemnat, gen finala Cupei UEFA...In CMN cine intra?
    • +2 (4 voturi)    
      nu (Vineri, 2 septembrie 2011, 5:48)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      nu are nimic in comun biserica cu stadionul.Dece incurci mere cu pere ?
      • -4 (4 voturi)    
        ba are are ! (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:18)

        bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        A fost facut 100% din bani publici! nu donatii, nu bani din fotbal, nu nimic! sa va fie rusine ca n-aveti pic de coloana vertebrala ! si cand s-a facut casa poporului la fel n-ati zis nimic ! IPOCRIZIE !
        • 0 (0 voturi)    
          nu se intelege, (Vineri, 2 septembrie 2011, 15:16)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

          la ce tereferi ? la stadion sau la biserica !
    • +1 (1 vot)    
      hohoho... (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:12)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

      Dar BOR-ului nu-i este rusine cum se afiseaza Becali ca "aparator al crestinatatii"?

      Pe de alta parte in Caras Severin 10% din scoli n-au autorizatii. De ce oare? Nu cumva din cauza banilor.

      Idee pentru BOR: sa "deturneze" banii catre scoli.
    • +1 (1 vot)    
      Porcea, Magaru intre Oi si Copoiul ! (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:05)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Porcea, Magaru intre Oi si Copoiul !
    • +1 (1 vot)    
      la fel de mult (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:26)

      tafu [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

      ca si fondurile pt BOR ma deranjeaza si banii publici bagati in fotbal....

      eu de ex sunt pasionat de ski......dar nu am pretentia sa imi plateasca cineva echipamentul + ski-pass-ul cind merg la ski....

      tot ce nu are utilitate directa si palpabila si corecta (drumuri, spitale, scoli, infrastructura, etc) ar trebui sa fie autofinantat..
      aici intra si BOR, si echipele de fotbal si stadioanee lui peste.
      articolul de mai sus e o noua nesimtire marca BOR...de aceea sunt comentarii referitoare a biserica.
  • +4 (6 voturi)    
    avea Iisus oare cont in banca ? (Joi, 1 septembrie 2011, 19:03)

    zic si io [anonim]

    Eu nu cred ca de ziduri trufase si reci are nevoie romanul, ci de adevarata indreptare catre valorile fundamentale ale crestinismului, asa cum au fost ele lasate de intemeietorul sau. Din pacate, BOR nu mai exprima aceste valori: slujitorii sai sug si de la stat si de la om, intotdeauna fara chitanta si cat de mult se poate. Omenia a disparut, lacomia, iubirea de arginti e la moda. Bineinteles, nu toti slujitorii Domnului se comporta astfel, sunt si unii virtuosi, dar, din pacate, din ce in ce mai putini.
    Eu as propune modificarea legii cultelor astfel incat statul roman sa nu mai subventioneze in niciun fel BOR, preotii urmand sa traiasca numai din sumele oferite de credinciosi.
    Din cate stim, Iisus nu avea cont deschis nici la stapanirea romana, nici la Caiafa si totusi s-a descurcat admirabil. De ce nu i-ar urma exemplul si slujitorii sai actuali ?
  • +4 (6 voturi)    
    Catedrala Neamului ? (Joi, 1 septembrie 2011, 19:19)

    NRDobrogea [anonim]

    Unde esti neamule ?
  • +7 (7 voturi)    
    seculariza-v-ar domnu' (Joi, 1 septembrie 2011, 19:29)

    costelinip [anonim]

    Sa dea domnu' inca o secularizare, dar de aia sa va mearga fulgii, poate asa o sa va treaca infumurarea asta cu catedralele neamului.cu averile si cu neobrazarea de care dati dovada impotriva majoritatii populatiei care NU VREA CATEDRALA!Chiar atat de mare e nesimtirea in BOR?
  • +4 (6 voturi)    
    NU (Joi, 1 septembrie 2011, 19:39)

    sdfg [anonim]

    Sunt roman,sunt ortodox si nu vreau constructia catedralei.Vreau spitale si scoli
  • -8 (12 voturi)    
    RASPANDACII (Joi, 1 septembrie 2011, 19:45)

    amu [anonim]

    Cei care nu vor catedrala,nu vor da bani sigur.Cei care doneaza bani pentru constructia catedralei au inteles ca au o sansa unica,sa ajute la realizarea visului romanilor de sute de ani,o catedrala nationala.Toate tariloe ortodoxe au catedrale,numai noi ,nu.Putem spala obrazul de aceasta rusine si trebuie sa ne gandim si la generatiile viitoare.Ma mir ca nu ne deranjeza gunoaele din localitati,cainii vagabonzi, bandele de cersetori,poluarea ce ne omoara,coruptia generalizata,mafia licitatiilor,cazinourile ,fraudele fiscale,ciocoii noi care sunt vanzatori de tara etc.As dori sa stiu daca cei care sunt impotriva catedralei merg la biserica in fiecare dumineca si daca spun zilnic o rugaciune. Doamne ajuta-i pe romani !
    • 0 (0 voturi)    
      Scoli (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:54)

      Mason [anonim] i-a raspuns lui amu

      tu chiar ar trebui sa vrei scoli in loc de catedrala! asa poate ai avea ocazia, pe care vad ca pana acum ai ratat-o, sa inveti sa scrii corect romaneste.
  • +6 (6 voturi)    
    CE UITA PREA SFINTITUL !!! (Joi, 1 septembrie 2011, 19:58)

    STAN PATITU [anonim]

    Din partea mea poate face patriarhia 10 catedrale. Problema este aceasta catedrala ''a poporului", se face din bani publici, cu bani de la buget ! Asta se face ca uita prea sfintiul... Patriarhul sustinea acum ceva ani ca catedrala se va ridica din banii enoriasilor. SANCHI ! Catedrala se face din bani de la buget iar spagile pe care le iau prea sfintiile lor se ridica la multe milioane "de euroi". Asta este ... In rest, toate bune!
  • +5 (5 voturi)    
    Patriarhia Romana (Joi, 1 septembrie 2011, 20:05)

    cami [anonim]

    Ceea ce sustine Patriarhia nu este corect.
    1. Atata timp cat nu s-a facut un referendum nu are de unde sa stie ca ortodocsi isi doresc construirea acestei... acestui complex ...
    2. In constitutie este prevazut dreptul de contestatie/petitie.
    3. Nu incalca nimeni dreptul nimanui prin faptul ca face o contestatie.
    4. Acesti bani nu reprezinta sprijin financiar pentru culte, in opinia mea, deoarece se face un lucru pentru fala si pentru obtinerea de venituri uriase si neimpozate ... hotelul...si celelalte cladiri prevazute de proiect.....nu este de utilitate PUBLICA.
    5. Acesti bani au fost obtinuti in conditiile in care se inchid spitale, scoli si se taie din salarii si pensii din lipsa resurselor bugetare(se sustine).
    Propun:
    1. Patriarhia sa organizeze si sa sustina financiar un referendum privind construirea acestui...coplex si dupa obtinerea rezultatului sa se aloce sau nu acesti bani.
    2. Purtatorul de cuvant al institutiei mai sus amintite sa nu mai faca acuzatii nefondate.
    3. Sa nu se mai erijeze in a tot stiutori in ceea ce-si doresc ortodocsii.
    4. Sa nu mai manipuleze opinia publica si mai ales pe cei din mediul rural care sunt mai putin informati si trecuti de o anumita varsta.
  • +6 (6 voturi)    
    catedrala (Joi, 1 septembrie 2011, 20:15)

    octav [anonim]

    sunt curios daca vor plati impozit pe cladire si pe terenul aferent.
    daca vroiau cu adevarat sa mantuiasca neamul asta, mai bine se ocupau de caminele de batrani si de copii abandonati, decat sa construiasca ditamai cladirea.
    sunt ortodox si NU SUNT DE ACORD CU CONSTRUIREA CLADIRII. ASA CA BAIETII DE LA PATRIARHIE AR FACE BINE SA VORBEASCA IN NUMELE LOR.


    p.s.: despre colaborarea preotilor ortodocsi cu vechea securitatea cand se va vorbi? au curajul bunii nostri preoti, sa faca publica o lista cu numele tuturor turnatorilor imbracati in sutana? astept patriarhia
  • -5 (9 voturi)    
    Biserica (Joi, 1 septembrie 2011, 20:38)

    AT [anonim]

    Cred ca ceea ce se vede in toate aceste comentarii este doar unul dintre simptomele tranzitiei de la o mentalitate comunitara a omenirii la una individualista. In trecut, oamenii erau capabili sa se mobilizeze in jurul unui proiect sau ideal in destinat unei intregi comunitati. Astazi nu mai gasesti pe cineva care sa ridice un deget pentru ceva ce nu aduce profit personal imediat.
    Biserica, in schimb, este o intreprindere comunitara. Individualismul, combinat cu evacuarea religiei in sfera privata, ca ceva fara relevanta in formarea constiintei unei natiuni, duce la aceasta opozitie.
  • +5 (9 voturi)    
    groh groh zise un imbuibat cu slana groasa (Joi, 1 septembrie 2011, 21:34)

    unux [anonim]

    nu are sens sa scriu comentariul asta pentru ca probabil nu va fi citit in atatea mesaje ,etc...Biserica Ortodoxa Romana(?) a fost dealungul timpului unul dintre cei mai mari dusmani ai identitatii nationale a acestui popor, incepand cu secularizare averilor manastiresti facuta de Cuza , cand imbuibatii de preoti si calugari aveau mii si sute de robi care le munceau mosiile ,cand manastirile erau un paradis de huzur si bunastare sau in momnetul in care in anii 1830 -1840 sa trecut de la scrierea cu litere chirilice la scrierea latina moment in care Biserica Orotodoxa ( Romana) sa opus cu o salbaticie condamnand vehement insasi ideea de identitate nationala a poporului roman..
  • +4 (4 voturi)    
    protestez!!!!!!!!!!!! (Joi, 1 septembrie 2011, 22:09)

    GianinaMageanu1314902874279 [anonim]

    1. si eu sunt de religie ordodoxa dar nu oresc construirea acestei catedrale!
    2. de ce BOR vorbeste in numele tuturor romanilor?
    3. ce atitudine sa luam cand veniturile sunt diminuate cu 25% pentru revenirea bugetului statului, pt pensii, etc dar....pt catedrala se gasesc totusi bani din acesta "sarman" buget?
    4. au curaj "conducatorii nostrii mul iubiti" sa spuna NU asa cum au spus de exemplu profesorilor (desi ei aprobasera o lege)!? E mai bine "sa crezi fara sa cercetezi"...........
  • +1 (5 voturi)    
    ........ (Joi, 1 septembrie 2011, 22:19)

    K.V [utilizator]

    .....nici casa poporului nu au vrut-o romanii ba chiar au vrut sa o demoleze dar acum se mandresc si se lauda cu ea ;)
  • +3 (3 voturi)    
    NU (Joi, 1 septembrie 2011, 22:21)

    dumitru [anonim]

    NU vreau catedrala mantuirii neamului. In schimb vreau sa stiu ce este cu dosarele clericilor, incepand cu al patriarhului -- este adevarat ce se spune ca a disparut ? Nu mai vreau excese megalomane, cu atat mai putin sa si platesc pentru asta. Altminteri sunt si eu ortodox, dar mi-e sila de majoritatea clericilor ortodocsi. De aceea nu intru in biserica.
  • +4 (4 voturi)    
    Petitie impotriva Catedralei din banii bugetului (Joi, 1 septembrie 2011, 22:37)

    Colette [utilizator]

    Cine initiaza o petitie prin care sa ne putem arata opini conform careia suntem impotriva construirii acestei Catedrale din bani de la buget! Daca vor sa o faca din banii BOR, ok, nu am nimic impotriva! Astept un link pt. a putea semna aceasta petitie pe care o putem adresa Guvernului si conducerii BOR!
    • 0 (0 voturi)    
      Petitie (Joi, 1 septembrie 2011, 23:06)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Colette

      aici http://www.petitieonline.com/nu_catedrala_mantuirii_cu_bani_de_la_buget
      • 0 (0 voturi)    
        DA (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:54)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Cam putine semnaturi totusi.....din pacate.
  • +7 (7 voturi)    
    imi pare rau (Joi, 1 septembrie 2011, 23:19)

    ana [anonim]

    dar ca romanca ortodoxa NU doresc construirea acestei catedrale. Mai mult chiar, am senzatia tot mai acuta ca biserica ne pune noua, opozantilor, pumnul in gura, ingradindu-ne tocmai acea libertate de exprimare despre care se vorbeste in articol. Tonul agresiv, lipsa totala de toleranta atunci cand vine vorba de punctul opus de vedere tin de o mentalitate de ev mediu intarziat. In plus, felul in care BOR nu s-a implicat in aproape nicio activitate umanitara (indiferent ca a fost vorba de a-si ajuta comunitatea ori de a sprijini sinistratii diverselor inundatii), felul in care discuta cu dispret despre spitale si scoli si modul in care spoliaza vaduve, sarmani, rude ale decedatilor prin multiplele "dari" inventate de preoti, ma face sa ma gandesc ca BOR ne reprezinta la fel de mult ca popor ca si politicienii din parlament. Adica mai deloc... ei cu lumea lor, noi cu a noastra. Trist.
    • -4 (6 voturi)    
      Dubiu (Vineri, 2 septembrie 2011, 0:18)

      AT [anonim] i-a raspuns lui ana

      Cand citesc comentarii ca cel de mai sus ma intreb daca opiniile exprimate sunt rezultatul unei experiente personale dobandite dintr-o relatie stransa cu biserica sau sunt formate din opinii luate la cunostinta de pe forumuri ca cel de fata.
  • +5 (5 voturi)    
    Vin alegerile (Vineri, 2 septembrie 2011, 0:03)

    johny [anonim]

    La alegerile din 2012 veniti sa votati cu BOR !!!
    Suntem cei mai tari, nimeni si nimic nu ne mai poate sta in cale. PDL, PSD, PNL, UDMR sunt doar niste prezente efemere care pot fi folosite de catre NOI daca le aruncam cateva voturi precum fariseilor !

    Pupatori de moaste din toata lumea, Uniti-va !@!

    Mantuitorul Neamului !
  • +5 (5 voturi)    
    comentariu (Vineri, 2 septembrie 2011, 0:09)

    poenar ioan [anonim]

    construirea catrdralei neamului ,face parte din prostia acestui popor care nu reuseste sa se debaraseze de explotatori,care nu fac nimic.sa constuiasca din valorrificarea averilor retrocedate de stat bisericii,exemplu cele 200000ha padure de la mitropolia sucevei,sau cele 600ha de podgorie de la nazarcea,sau fosta cladire a fostei M.A.NATIONALE DI BUCURESTI,la ce le tebuieste atita bogatie,cand ei propovaduiesc saracia,ar fi recomandat sa se puna baza pe modernizarea spitalelor,si vederea lucrurilor necesare poporului care pe zi ce trece este tot mai sarac si tot mai mult indatorat.romani trezitiva! spuneti nu construiri catedralei neamului! patriarhul vrea catedrala? sa desfinteze episcopiile infintate ca ciupercile dupa ploaie,sa nu-si mai ridice salariile imense,sa le foloseasca la constructia catedralei,socotiti frati romani cati bani s-ar aduna de la65 episcopi cu o medie de 8000ron/luna +personalul adiacent care nu produce nimic si au salarii ne cuvenite,nu mai vorbim de 20000 de posturi de luminarese care sunt platiti din banii publici.poporul care protesteaza nu incalca constitutia,constitutia este incalcata de patriarhie care obliga popotul la platirea anumitor taxe ,romani aparativa singuri,caci institutiile statului nu vad ce se intampla in realitate
  • +4 (6 voturi)    
    Stat laic (Vineri, 2 septembrie 2011, 0:23)

    Yu Pa [anonim]

    Patriarhia bate campii. Atentat la libertatatea cultelor.. Pai sa construim pe banii statului si cea mai mare moschee, sinagoga, catedrala catolica, etc, astfel incat nici un cult sa nu se simta discriminat.
    Sau in catedrala ce va fi construita, sa se tina slujbe pentru toate confesiunile si credintele.
    S-au obraznicit popii pe banii nostri Probabil ca erau si mai obraznici inainte de secularizare. Si noi parca am uitat ca traim intr-un stat laic.
    • +1 (3 voturi)    
      stat laic (Vineri, 2 septembrie 2011, 4:06)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Yu Pa

      In toate argumentele care au la baza "statul laic" se strecoara prezumtia ca statul nu poate finanta proiecte cu caracter religios. Nu vad de ce. Statul poate finanta initiativele unor comunitati de orice natura daca acele initiative sunt un factor benefic in societate.
      Nu vad de ce faptul ca unora nu le place biserica ar fi un impediment. Mie nu-mi place fotbalul, dar pentru aia statul tot aloca sume importante pentru acest sport, fara sa ma intrebe. As putea si eu sa racnesc ca-mi sunt incalcate libertatile individuale.
      Sau, ca sa dau un exemplu mai general, sa luam pozitia libertariana. Sunt multe voci care de pe aceasta pozitie acuza statul (SUA, in cazurile cu pricina) de banditism pentru ca le ia taxe cu amenintarea fortei, fara consimtamantul lor personal, incalcandu-le astfel libertatile individuale. E cam acelasi lucru.
  • +4 (6 voturi)    
    catetradala mantuirii neamului hmm (Vineri, 2 septembrie 2011, 0:44)

    evoque [utilizator]

    mai degraba catedrala mantuirii clericului.
    cand se vor satura preotii sa profite, nu le este de ajuns, o gasca de nesimtiti propodovaiesc credinta in isus smerenia si alte multe tampenii iar ei isi umplu buzunarele de bani. RUSINE.
    Chiar sunt satul de preoti, biserici, manastiri NU mai vreu si catedrala lui peste.
  • +5 (5 voturi)    
    Eu ca multi altii (Vineri, 2 septembrie 2011, 1:55)

    Alin Oana [anonim]

    Sunt roman ortodox si NU DORESC CONSTRUCTIA CATEDRALEI MANTUIRII NEAMULUI.

    In schimb sunt de acord ca banii donati pentru catedrala sa fie utilizati la construirea unor spitale sau scoli noi!
  • +3 (7 voturi)    
    catedrala neamului leninist ,stalinist si comunist (Vineri, 2 septembrie 2011, 2:11)

    canada [anonim]

    pai daca cei ce conduc aceea tara inca cheltuesc din banii publici in asa CANCER leninist ,stalinist si comunist UE trebuie sa intrerupa or ce fonduri cu asa tara,asa natie leninista ,stalinista ,comunista ORTODOXA !

    se inchid scoli ,spitale si se platesc specialisti in batjocure,se incep drumuri care in 10 ani se ajunge la un km... dar se da popikilor,popikilor leninisti ,stalinisti si comunisti !

    popikilor leninisti,stalinisti si comunisti ce construesc biserici ,bisericute ca ciuperci de dupa ploie find Romania tara cu cele mai multe biserici,monastiri pe cap de locuitor din Uniunea Europeana !

    sunt in Canada de 33 de ani si nu am auzit de asa ceva-asa ceva ca taxele populatei sa sustina niste culturi si popikii !
  • +4 (6 voturi)    
    Nu catedralei din bani publici. (Vineri, 2 septembrie 2011, 3:47)

    rov [utilizator]

    Acolo trebuia sa fie un parc, un loc de agrement.
    Iar langa constructia aia megalomanica care a ingitit bani cat pentru 3000 Km de autostrada, asta mai lipsea. Va departati de Dumnezeu cu viteza luminii. Popa=HOT
  • +3 (5 voturi)    
    Nu se opune nimeni contruirii! (Vineri, 2 septembrie 2011, 4:44)

    Eurobalauru [anonim]

    Dar cu certitudine cei care și-au pierdut locurile de munca, cei care strâng punga și cureaua, particularii care se simt de-a dreptul jupuiți de un stat tâlhar la drumul mare, după ce ca totul merge anapoda în economie, ei bine, aceștia, dragi burdihanosi de popi ortodoxi, ei se opun. Construiți trei, nu una, de zece ori mai mari, nu asa, dar cu banii colectați de voi, de la cei care benevol doresc sa intre în biserici megalomanice, fiindcă, chipurile, bisericile mici, și asa apărute ca ciupercile, nu mai sunt de ajuns. Din punctul meu de vedere legea cultelor, prin care contribuabilul este pur și simplu obligat sa dea bani pentru salariile unor sforăitori cu sutana (care apoi nu au bunul simt sa nu pună taxe fixe pe cununii și botezuri), ei bine, asta este o aberație. Peste tot în lume religia este consimțită și autofinanțata. La noi e bugetara, ca totul la noi e bugetar, vai de capul nostru de retarzi! Dar mai închideți odată 100 de scoli și 50 de spitale și faceți nenorocita aia de biserica, caci m-am saturat de discuția asta stupida, ce mare scofala! Acolo, înlăuntru, ne vom mântui cu toții uitându-ne ca vițeii la mărirea și slava prostiei autohtone!
  • +2 (2 voturi)    
    credinciosii (Vineri, 2 septembrie 2011, 6:55)

    georg [anonim]

    pai credinciosii sa plateasca :) cei care vor sa dea, dar ar trebui sa ii fie rusine de ceea ce a declarat - asta tinand cont de cifrele date tocmai de el.
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:05)

    Em [anonim]

    Doresc pe dracu!
  • +1 (3 voturi)    
    ...a Neamului ? (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:48)

    NRDobrogea [anonim]

    Și așa am devenit protestant...
  • 0 (4 voturi)    
    Pentru ortodocsii care au postat aici (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:18)

    Adi popa [anonim]

    Va rog sa faceti singuri o introspectie si sa va ganditi mai bine de ce credeti voi ca sunteti ortodocsi! Aveti macar un singur motiv sa credeti asta, sau doar faptul ca parintii v- au dus la biserica sa va boteze e singurul argument? Este intr-adevar trist ca romanii sunt ortodocsi doar avand aceasta explicatie. Daca credinta stramaseasca in Dumnezeu a romanilor ar fi ramas nealterata de anii comunismului, Romania ar fi ajuns departe. Incercati sa va mai ganditi si la suflet inainte sa postati cu atata patima!
    • 0 (0 voturi)    
      grea intrebare (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:51)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui Adi popa

      As raspunde ca eu sant nedumirit.!Daca in perioada comunista nu aveam voie sa frecventez biserica,simteam o mana divina asupra mea cand intram intr-o catedrala si ma rugam.Astazi cand credinta e libera simpt ca mi s a zdruncinat serios credinta datorita comportamentului preotilor.Consider ca cele 10 porunci sant pentru oricine dar pentru preoti nu,faptele lor imi creeaza certitudinea ca ei sant atei iar noi fraierii lor.
  • -4 (8 voturi)    
    catedrala (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:19)

    aurel [anonim]

    Sant de acord cu construirea Catedralei Mantuirii Neamului Romanesc...Sa ne cutremuram in fata acestui val de necredinta venit din necunoastere...
    Cititi mai mult in carti despre pastrarea credintei ortodoxe ...Vedeti ce inseamna ea pentru sufletul omului...Cititi si invatati despre Stefan cel Mare care construia Manastiri acum o jumatate de veac , despre martirii Brancoveni si despre jertfa lor pentru credinta ortodoxa...Ce ar fi daca de la Brancoveanu nu ne-ar fi ramas stilul brancovenesc reprezentat prin arhitectura care nu putea fi transmisa noua decat prin constructii ....Generatia noastra ce va lasa mostenire mai departe urmasilor nostri ...In 20 de ani dupa revolutie dusmanii acestei tari au ras de pe tot cuprinsul tarii toate constructiile pe care parintii nostri le-au ridicat...Singurele care au ramas in picioare au fost Bisericile si asta nu pentru ca nu le-ar fi daramat si pe acestea dar le-a fost frica ...Deci peste timp , peste veacuri raman Bisericile, pentru ca romanii s-au adunat, se aduna si se vor aduna in jurul lor , pentru ca in biserica exista o unire a cugetului omului in credinta ortodoxa ...Acolo inca ne mai intalnim cu toti cu gandul adunat la Dumnezeu la Iisus Hristos si la toti sfintii nostri la care sa ne rugam sa ne ajute ... Catedrala Mantuirii Neamului va aduna o multime de romani ortodocsi in acelasi loc care prin rugaciunile lor unite in acelasi gand si glas se vor ruga lui Dumnezeu pentru mantuirea Neamului Romanesc...Doamne ajuta...
    • 0 (4 voturi)    
      catedrala (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:48)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Total de acord cu tine Aurele. Eu stau in strainatate si sint ortodox. Vreau sa se construiasca aceasta catedrala ca atunci cind vin in vizita la Bucuresti sa ma duc s-o vizitez si sa ma rog pentru desteptarea neamului romanesc. Marire tie Doamne, marire tie.
      • +1 (3 voturi)    
        bv tie (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:07)

        tafu [anonim] i-a raspuns lui Vasile

        atunci de acolo din strainatate da fuga la banca sau la posta , scoate cardul de credit si vireaza-ti toti banii catre BOR...cica primesti si chitanta.

        Lasa-ne pe noi astia ce stam in tara si platim AICI taxe, impozite, TVA si cite si mai cite accize si etc (numai taxa pe aerul expirat inca nu a inventat gvernul) sa NU vrem ca din bugetul public extorcat de la noi prin forta statului sa se finanteze popi, catedrale si biserici. nici BOR-iste, nici de alt fel.
        Fiecare cult sa se auto-finanteze!!!
        ai si plecat cu cardul sa il golesti intru marirea si slava lui doamne-doamne? perfect .....
      • 0 (0 voturi)    
        pacat (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:54)

        ioil [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

        Nu se va destepta niciodata neamul romanesc.Cand se va destepta preotii or sa oficieze singuri in biserici si vor trebui sa munceasca neavand sponsori de jecmanit
    • +3 (3 voturi)    
      Depozitarii credintei (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:49)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Ma sperie faptul ca o mana de oameni l-au acaparat pe Dumnezeu . E al lor ! Ce spun ei vine de la Dumnezeu . Ce fac ei, fac in numele lui. Cine nu plateste dijma la ei, nu e credincios. Cat de apoape e Evul Mediu ?
    • 0 (2 voturi)    
      istoria = trecut (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:20)

      Lache [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Total gresita conceptia ta, pleci de la premisa ca o credinta este data de niste pietre sau niste betoane vopsite frumos, poate era valabil in evul mediu cand oamenii traiau in bordeie de pamant si vedeau o biserica din piatra un lucru grandios. suntem in mileniul 3 si altele sunt prioritatile omenirii , accesul la informatie si educatie de calitate, calitatea vietii prin sisteme de sanatate moderne, etc. Dar mergand pe rationamentul tau zic ca sunt suficeinte miile de biserici din toata tara care vor ramane peste veacuri ca monumente ale credintei romanilor.
  • +6 (6 voturi)    
    minciuna sfruntata! (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:22)

    Dr Marutza [anonim]

    Nu romanii ortodocsi isi doresc construirea acestui mamut inutil, ci voi, clericii, care in loc sa ajutati pe cei nevoiti (si sunt destui, Doamne!), va bateti joc de banul public! Nu "catedrala mantuirii neamului" ci spitale corespunzator utilate, gradinite si scoli, drumuri... intr.un cuvant o infrastructura corespunzatoare cu vremurile in care traim ! Una din cele mai nevoite tari din Europa, baga bani in asemenea constructii inutile! Un credincios adevarat n-are nevoie de asemenea colosi ca sa se roage bunului Dumnezeu!
  • +3 (5 voturi)    
    smerenie, stimati preoti... (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:37)

    Claus [anonim]

    BOR si multimea preotilor ar trebui sa fie exemple vii ale unor caractere modeste, pline de dragoste crestina, avand spirit de sacrificiu in favoarea saracului. Considerati ca exista asa ceva, vedeti asa ceva la preotii ortodocsi din Romania de azi? Din decizia construirii acestei cladiri-mastodont rezulta asa ceva?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu vreau sa platesc un lucru inutil (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:13)

    Alexandra [anonim]

    Din punctul meu de vedere pot sa construiasca catedrala, dar pe banii BOR. Eu personal nu vad de ce as plati pentru constructia ei (banii de la bugetul de stat provin din munca noastra). Cine o vrea sa-si asume si plata ei. E foarte usor sa-ti doresti lucruri cand nu platesti tu pentru ele.
  • +4 (4 voturi)    
    Vorbe goale (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:20)

    flopi [anonim]

    Cei ce doneaza, 0,2% dintre romani, sunt majoritatea pensionari. Va spun din surse sigure, mama lucreaza la o biserica. De-asemenea, mama, care este unul dintre cei mai buni si mai credinciosi oameni din tara asta NU DORESTE CATEDRALA!

    Dar degeaba ..... ea se va face. Si vor veni la ea oamenii bolnavi sa se roage, oameni care nu au spitale in care sa se vindece.
  • +3 (5 voturi)    
    Sunt ortodox (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:24)

    nano2k [utilizator]

    Si NU vreau sa ma mantuiasca nicio catedrala!
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i cred (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:51)

    gabi [anonim]

    Daca se facea un referendum sunt convinsa ca rezultatul nu ar fi fost in favoarea dorintei clerului roman.Tara se zbate in nevoi,se lupta cu saracia,dar peste tot se construiesc biserici intr-o dulce veselie de crezi ca toti somerii vor avea locuri de munca la biserica.Nu sunt bani ptr scoli,gradinite,crese,pensii,ajutoare caldura etc,dar sunt bani pentru biserici si catedrale.Este "normal", caci biserica si preotii pot manevra masa credinciosilor in momentul alegerilor.Tata Floarea va asculta preotul care "o sfatuieste" cum este mai bine sa voteze si pe cine.Din '90 toate guvernele au avut grija "sa tina aproape" biserica,avand ambele parti de castigat.Oricum, pot spune ca chelului ii lipsea tichia de margaritar.Catedrala o risipa de bani stigatoare la cer !
  • +4 (4 voturi)    
    unanimitate pe comentarii? :) (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:59)

    Lucian [anonim]

    Nu am apucat sa ma uit chiar la toate comentariile de mai sus dar peste 90% clar sunt de aceeasi parere! Nu am vazut asta pe net niciodata pana azi! Remarcabil.
    Ei bine nici eu nu vreau sa se construiasca monstruozitatea aceea de catedrala si mai ales pe banii mei din impozite.
    BOR este o institutie anacronica, care urmareste doar putere politica si privilegii. Cu scuze pentru preotii care au har si fac ce fac din credinta! (apropos pe la ce manastiri ati fugit caci nu prea sunteti vizibili?).
    As sumariza ca e ''strigator la cer'' ce vor sa faca! :)
  • +5 (5 voturi)    
    Mantuirea neamului romanesc (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:14)

    Razvan [anonim]

    Neamul romanesc se mantuieste prin MUNCA nu prin catedrale megalomanice.
    Si eu sunt ortodox si NU sunt dea acord sa se construiasca o asemena cladire numai pentru ca un patriarh sau altul vor sa ramana in istoria ca si "ctitor"!
    Biserica este in fiecare dintre noi si credinata se manifesta prin bun simt, respect, corectitudine, cinste si omenie - nu prin osanale si bani aruncati aiurea.
    Amin!
    Sa auzim de bine,
    Razvan
  • +1 (5 voturi)    
    Catedrala... (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:17)

    ilie0001 [utilizator]

    Preotii nostrii au uitat ce inseamna credinta adevarata.Acum ei sunt in goana dupa averi, uitand de rolul lor religios.
    -Sunt mai rai ca tiganii (se targuesc ca la piata pentru serviciile divine oferite)
    -Sunt mai zgarciti si maio avari ca Hagi Tudose (vor servicii pe gratis si cand e ceva de plata amana si cand platesc totusi le tremura mana si ...inima de zgarcenie)
    -Au averi de care ne-am minuna daca le-am sti (mosii, masini, vile supradimensionate si...conturi fabuloase in banci)
    -Sunt mana in mana cu politicieni care le fac hataruri pe spatele nostru pentru voturi.
    -De ce pe ei nu-i cerceteaza cei de la Anticoruptie?
    -De frica ca ar trebui sa puna dupa gratii 80% din acesti pradatori in sutana.
    Oare unde este adevarata credinta?
    • +1 (3 voturi)    
      poate pe la orase (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:43)

      pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui ilie0001

      nu generaliza... esti departe de adevar
  • 0 (4 voturi)    
    pt BOR si orice alte CULTE (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:19)

    Tafu [anonim]

    1. sa se opreasca imediat plata salariilor preotilor de la buget
    2. sa plateasca impozite ca orice alta entitate din tara (pe profit, pe cladiri, masini, terenuri, taxele aferente salariilor si etc...ca orice firma, ONG, persoana fizica sau juridica din RO)
    3. sa se calculeze valoarea terenurilor primite ca DONATIE din partea STATULUI si BOR + Cultele sa plateasca aceste terenuri la valoarea de piata de la momentul donatiei(inclusiv deci hectarele de real-estate de prima mina pe care se construieste CMN)
    4. BOR si orice alt cult sa aibe statut de asociatie ONG, fara legi si prevederi si categorii speciale
    5. Sa restituie bugetului TOTI banii primiti (de la CL, CJ, primarii, buget de stat etc pentru constructia de lacase de cult
    6. Institutiile de invatamint bisericesc (licee si facultati teologice) sa fie scoase din bugetarea MECTS si transformate in unitati private de invatamint, in finantarea cultelor corespunzatoare confesiunii
    7. Religia sa fie scoasa definitiv din curicula de predare din scoli, iar invatamintul religiios sa se faca simbata/duminica pe cheltuiala cultelor si/sau a parintuilor, in spatiile cultelor, pentru cine doreste asa ceva pt copilul sau
    A se remarca ca in punctele de mai sus propun doar stoparea si corectarea situatie aberante reprezentata de fluxul financiar dintre STAT + BUGET si conturile/averea BOR si a oricaror altor culte. In ceea ce priveste finantarea PRIVATA (firme private, persoane fizice private etc) nu au decit sa doneze bani, terenuri si bunuri cite pot si doresc. Dar si pt acelea BOR si cultele sa plateasca impozit si taxe, ca noi toti.
    Concluzie, in calitate de CONTRIBUABIL SI CETATEAN doresc si militez pentru:
    - AUTOFINANTAREA BOR SI A ORICARUI CULT RELIGIOS
    -ASIGURAREA TRANSPARENTEI VENITURILOR SI CHELTUIELILOR SI AUDITAREA AVERILOR BISERICESTI/IMPOZITAREA LOR CORECTA
    - EXPULZAREA DIN POLITICA/EDUCATIE A INFLUENTEI NOCIVE A BOR. ADERENTA SI APARTENENTA (si cotizarea) la un cult anume sa fie libera alegere a fiecaruia
  • +2 (2 voturi)    
    Romanii NU doresc construirea (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:24)

    pandele [anonim]

    catedralei. Acesta este titlul corect al articolului, daca luam in considerare comentarile de mai sus.
  • 0 (4 voturi)    
    o explicatie (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:39)

    pontvs_evxinvs [utilizator]

    Sunt cateva comentarii care afirma cat de mult este sustinuta Biserica de la bugetul de stat. Nu dragilor, e taman invers. Este in interesul statului sa aiba un numar mare de preoti/biserici. Si-am sa explic. Preotul nu are salarizare de la stat, are doar o subventie care acopera cca 60%din salariu. In schimb platile catre ANAF( impozitul pe salarii, asig de sanatate, etc.) se fac raportate la intregul salariu. Astfel se ajunge in situatia in care sumele platite catre stat sa fie mai mari decat cele primite. Concret, in cazul meu, salariul brut este 1459(care reprezinta baza de calcul), cel net 1067, statul imi da doar 638, restul de 429 provin din veniturile proprii ale parohiei, si platesc inapoi statului aprox. 800 ron.
    In concluzie, in cazul tuturor parohiilor impoziteleplatite catre stat sunt mai mari decat sumele primite.
    Cat despre CATEDRALA...nu este in duhul Ortodoxiei.
    • 0 (4 voturi)    
      deci > (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:10)

      tafu [anonim] i-a raspuns lui pontvs_evxinvs

      ce alta categorie socio-profesionala mai e sustinuta de la buget :

      "Potrivit Legii Bugetului de stat pe 2011, contribuţia statului la salarizarea personalului de cult va creşte anul viitor cu 9,12 %, de la 227.856.000 lei la 248.637.000 lei, adică echivalentul a 59,2 milioane euro."

      SI NU PRODUCE NI-MIC????

      si un leu de la bugete prea mult pt popime.
      daca ai vocatie....fii popa...da pe gratis - sau din donatiile cui vrea (pers fizica).
      Statul ma fura pe mine ..si pe linga posetele lui Nutzi Udrea, afacerile cu asfalt si sali de sport in rural, salarii de pui de politicieni angajati in ministere, contracte paguboase si spagi........mai baga si in burta popilor 60 de milioane de euro pe an !!!!!!!!!!!!!
      si mai constuim si CMN ...........tot de la buget
      • +1 (1 vot)    
        statul da 60 si 100 de mil (Marţi, 6 septembrie 2011, 8:09)

        pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui tafu

        N-ai inteles ce-am scris eu. Este invers. Statul da cu o mana ca sa ia cu doua.
        Si ce-ai vrea sa produca? Piulite, saibe, sarme? Produc cat produce si-un medic, profesor sau functionar public. E pacat ca inca nu ti-ai dat seama. Deja intram in alte discutii. Cert este ca bisericile sunt pline.
        • 0 (0 voturi)    
          erata: Statul da 60 si ia 100 (Marţi, 6 septembrie 2011, 9:24)

          pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui pontvs_evxinvs

          ....
      • +1 (1 vot)    
        statul da 60 si 100 de mil (Marţi, 6 septembrie 2011, 8:09)

        pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui tafu

        N-ai inteles ce-am scris eu. Este invers. Statul da cu o mana ca sa ia cu doua.
        Si ce-ai vrea sa produca? Piulite, saibe, sarme? Produc cat produce si-un medic, profesor sau functionar public. E pacat ca inca nu ti-ai dat seama. Deja intram in alte discutii. Cert este ca bisericile sunt pline.
    • -2 (2 voturi)    
      638 de la BUGET.. (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:41)

      umoristu [anonim] i-a raspuns lui pontvs_evxinvs

      e fffffffffffff mult...avind invedere ca nu faci NIMIC pt ei.
      consider ca ii furi ...inclusiv de la mine, contribuabil net la buget
      unica plata corecta e cea din partea parohiei..si la cei 429 lei ar trebui sa platesti si taxe/impozite/somaj/CAS si etc ...ca noi toti...
      la scoala de popi.......nu ati auzit de MUNCA??? nu imi spune ca iei 1067 lei NET pt 8 ore pe zi/40 ore pe saptamina cu 21 de zile de concediu pe an........ca ma umfla risul.
      datul din gura citind dintr-o carte NU e munca.....
      HNWs...lasa comentariile, nu le mai bloca
      • +1 (1 vot)    
        pfff (Marţi, 6 septembrie 2011, 8:26)

        pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui umoristu

        Prietene, n-ai inteles!
        Asta spuneam...ca platim impozit pentru intreg brutul. E o modalitate ca Statul sa-ti ia mai mult decat iti da. Cum fur daca iau 600 de la stat si dau 800? Si sunt un caz fericit. Ce sa mai spun despre foarte multi preoti tineri, dascali, paraclisieri, care nu beneficiaza de subventie dar carora le platesti salariile si cotele aferente catre Trezoreria statului (impozit, asig. sociale, sanatate) din venituri proprii. Asadar Bugetul statului este cel care are de castigat de pe urma Bisericii si NU invers.
        E o munca mai grea decat iti imaginezi chiar daca nu muncesc in mina. E usor sa vorbesti in necunostinta de cauza. Preotia e mult mai mult decat datul din gura.
    • +1 (1 vot)    
      Strgator la cer!!! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:51)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui pontvs_evxinvs

      Daca dv aveti dreptate atunci santem un popor de sclavi,inselati de doua ori,pentru bani.DEzvoltati subiectul cu noi argumente1
  • 0 (4 voturi)    
    De ce? (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:43)

    ada [anonim]

    De ce catedrala trebuie sa se denumeasca ... a mantuirii neamului?
    Cu ce a gresit acest popor si fata de cine ?
    Daca si slujbasii bisericii fac parte din popor si vor sa se mantuiasca ,atunci sa plateasca la propriu ,pentru ca au de unde .Statul roman este unul laic,iar copiii au dreptul la educatie laica , in biserica oamenii ei nu fac asta ,se limiteaza la a cere bani.Slujbele in manastiri sunt inregistrate pe casete,in loc sa fie tinute de cei platiti sa o faca.Daca nu cotizezi suficient esti admonestat de catre preot in biserica.
    Ar fi necesar un HENRIC AL 8 -lea!
    Cate nu s-ar putea face cu banii pe care i-a strans biserica!!!
  • +1 (1 vot)    
    Sagrada Familia (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:52)

    balenutza [anonim]

    Sagrada Famile este construita doar din donatii si banii de intrare......Catedrala Mantuirii din mantuirea statului...perfect
    • 0 (0 voturi)    
      Sagrada Familia (Vineri, 2 septembrie 2011, 20:05)

      AT [anonim] i-a raspuns lui balenutza

      Au terminat-o? Ca de mai bine de o suta de ani o tot construiesc.
  • +4 (4 voturi)    
    Liberul arbitru (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:21)

    harapalb [utilizator]

    Imi pare firesc sa am libertatea de a alege daca doresc sau nu sa imi dau banii in vant. Respect partea luminoasa a traditiei crestine, insa ma opun construirii acestei catedrale.
  • +3 (3 voturi)    
    seularizare (Vineri, 2 septembrie 2011, 11:23)

    Radu de la Afumati [anonim]

    Biserica a inceput iar sa exagereze si sunt tot mai umflati in pene preotii... Ar trebui sa si-o ia putin cu joarda la fundulet.
    Cred ca le-ar prinde bine o noua secularizare pt secolul XXI, ca oricum averile bisericii sunt cam mari in comparatie cu averea oamenilor de rand.
  • +4 (4 voturi)    
    impotriva catedralei (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:02)

    Bolvin [utilizator]

    Sunt impotriva construirii acestui maldar de rahat bisericesc.
    Nu ne trebuie , nu ne ajuta cu nimic !
    Cine e credincios sa se duca in bisericile deja prea multe .
  • +4 (4 voturi)    
    Categoric NU! (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:03)

    Stefan [anonim]

    Sunt botezat ortodox. Sunt roman. Sunt pentru construirea unui spital, a unei scoli, a unei gradinite. NU faceti inutilitatea aceea, unde sa va spalati banii in firme de apartament ce se vor firme de constructii. NU umpleti cu beton spatiul respectiv. Faceti un parc mai degraba. NU incercati sa ne prostiti si cu declaratii de presa, ca suntem satui de prosteala voastra de zi cu zi de la biserica si de la sfintirea caselor, unde stati cu mana intinsa pentru 3 cuvinte citite sau nu, bolmojite si impregnate cu danf de alcool.
    Aratati ca BOR se implica in problemele sociale, nu in spalarea de bani.
    Dati dovada de lacomie, ceea ce contravine invataturii pe care o predicati. Sa va fie rusine.
  • +4 (4 voturi)    
    F important (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:09)

    punctul pe Y [anonim]

    Indiciul principal este direct in text: "proteste tardive si palide ". Eu o sa protestez online ca nu sunt in tara dar daca sunteti acasa si sunteti de parere ca plata de la buget a acestui mega proiect absurd ar trebui stopata spuneti tare si raspicat. La un moment dat daca presiunea de jos devine suficient de mare numai atunci se va schimba ceva. sa scrii pe forumuri nu se pune.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord, ce propui (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:21)

      octav [anonim] i-a raspuns lui punctul pe Y

      cred de mult ca trebuie gasita o forma de protest la care oamenilor sa le vina usor sa adere, fara teama.... ai vreo idee? am putea sa bombardam statul cu cereri de recuperare a celor 10 lei cheltuiti de la buget in numele fiecaruia dintre noi, dar ma tem ca oamenii nu se obosesc sa depuna o cerere sau chiar se tem sa o semneze.... o idee buna ar putea prinde, sunt sigur ca foarte putini sunt multumiti de acest jaf.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce inca o catedrala daca avem Mitropolie? (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:41)

    corina [anonim]

    Biserica de pe dealul Mitropoliei nu e deajuns pentru preoti? Avem o cladire pentru "sufletul neamului ", desi te poti ruga oriunde daca ai sufletul curat.
    Pentru ce atata opulenta la inaltii nostrii prelati?
    Avem biserici foarte frumoase unele monumente de arta care stau in paragina fara ca BOR-ul sa se uite la acestea, nu mai vorbim de renovat .
    Deci pentru ce avem nevoie de inca o cladire ?
  • +4 (4 voturi)    
    de ce nu faceti referendum ???? (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:58)

    teoctist [anonim]

    de ce nu faceti referendum si cine voteaza pentru sa decarteze si 10% din venitul lunar pentru magaoaia voastra ??? Dumnezeu a devenit un brand care se vinde tot mai greu in vremuri de criza, mai bine v-ati reorienta pe afaceri erotice, ca oricum e a doua voastra chemare ....
  • -1 (5 voturi)    
    85% (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:06)

    Anonim [anonim]

    Eu sunt ortodox si sunt de acord cu construirea de biserici si catedrale. Nu va inselati singuri. Un ortodox care nu iubeste Biserica (si nu ma refer la conducatorii ei vremelnici) nu e ortodox ci doar un mancurt care nu mai are legatura cu neamul lui si cu Hristos. Va credeti foarte inteligenti dar va lasati manati de diavolii spre a ura si distruge exact singura institutie (creata de Dumnezeu) care va poate ajuta. Unii preoti faptuiesc lucruri strigatoare la cer. Isi vor primi pedeapsa, individual. Credinciosii ajung sa ii cunoasca si sa-i evite. Nu distrugi un camin pentru ca administratorul cladirii este un nemernic. Dumnezeu sa ne ierte! Pe toti!
    • +3 (7 voturi)    
      si daca esti ortodox.. (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:02)

      Tafu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      si de acord cu construirea de biserici si catedrale...>

      1. imi bagi mina in buzunar ca sa fii mai ortodox?
      2. iei din bugetul PUBLIC (adica si din taxele impozitele-munca altora, ne-ortodocsi) ca sa fii si mai ortodox?
      3. te crezi mai privilegiat ca altii?
      4. te faci popa si iei salar degeaba de la BUGET?

      eu nu sunt nici ortodox, nici catolic,....nici macar credincios. Platesc impozite si taxe la buget.....de ce sa se finanteze BOR sau orice alt cult de acolo? Salarii + terenuri publice + bani pt megalomanii de genul CMN??

      Fii ortodox pe banii TAI si ai comuntatii TALE ortodoxe. Am auzit ca sunteti multi...deci nu ar trebui sa fie nici o pb sa va AUTOFINANTATI!!!!
      iar la fazele cu neamul si istoria....mai in surdina cu national-socialismul ortodox...ca suntem in sec XXI, nu la anul 1200
      • -1 (3 voturi)    
        nu e totul (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:37)

        ioil [anonim] i-a raspuns lui Tafu

        ne putem astepta ca in viitorul nu prea indepartat sa saistam la cruciade sau la pedepse tip inchizitie!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Anonimule (Vineri, 2 septembrie 2011, 16:36)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      fii tu ortodox pe banii tai.
  • +4 (4 voturi)    
    Alt ortodox care nu vrea catedrale (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:17)

    Andor74 [anonim]

    Nu am nimic impotriva Bisericii care si-a indeplinit rolul de a tine popoarele unite si in (oarecare) conduite morale.
    Dar ma deranjeaza ideea ca Biserica primeste bani de la buget. Pentru ce?
    1. Sa se autofinanteze!
    2. Contributia sa fie benevola. Oricum, eu ca botezat ce sunt platesc contributie la Biserica pentru ca asa am ales eu, de ce sa-mi oblig vecinul sa cotezeze la aceeasi biserica?
    3. Stiu ca si alte culte primesc bani de la buget(macar din punctul asta de vedere e echitate). Cum se face atunci ca acele culte sunt mult mai implicate in crearea de centre de ajuor si azile pentru napastuiti.
    4. Daca tot vreti catedrala, puneti-va preotii sa presteze munca patriotica cate 1 saptamana pe an! (a se vedea manastiri construite din donatii si cu munca fizica a calugarilor de acolo)

    ....mi-a placut un comentariu referitor la ce inseamna "credinta" - rugaciune si smerenie care se poate si in lacasuri din lemn. Asta ar trebui sa fie nu fanfaronada de pe la noi. Oricum, cred ca suntem tara cu de 3 ori mai multe biserici decat spitale si cu mai multi preoti decat politisti raportati la mia de locuitori.

    P.S. O sa-mi schimb opinia cand o sa vad preotul satului ca merge sa duca mancarea facuta de preoteasa lui la baba amarata din varfu dealului si nu invers.
  • +3 (5 voturi)    
    hotiiiiiii (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:14)

    eu [anonim]

    bine ca murin in fata spitalelor....unii copii se duc kilometrii pe jos la o scoala fara apa si incalzire, drumuri nu sunt pe care sa circuli cum trebe, DAR biserici ne trebe! pt ce???????? Sa avem numai biserica langa biserica, si sa dam de lucru popilor, care oricum trag si piela de pe noi!!!??? Oameni buni sa ne trezim o data, ca ii vb de banii nostrii de viata noastra si de mediul nostru. Sunt deja destule biserici in tara asta, mult prea multe!!!!! Sa se faca spitale si scoli, sau macar sa le renoverze pe cele deja existente!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Romanii ortodocsi doresc construirea Catedralei Ma (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:09)

    kid_rahova [utilizator]

    EU .... NU
  • +4 (4 voturi)    
    hmmmm (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:19)

    me [anonim]

    ce frumos talmaceste popa legile...
    cand protestezi impotriva catedralei neamului ... incalci constitutia...
    dar ei cand protesteaza impotriva avortului, a ateismului, insista la introducerea religiei in scoli etc etc etc nu fac exact acelasi lucru?!?!?!?!
    de asemenea constituta spune ca romanica e stat laic care NU ar trebui sa dea bani bisericilor...
    in cazurile astea e ok ca se incalca constitutia nu, domnilor popi?

    ipocrizia asta...
  • 0 (2 voturi)    
    consideratii (Vineri, 2 septembrie 2011, 17:42)

    Altu' [anonim]

    Cred ca statul si "ajutoarele sale" ar trebui scoase din proiectul construirii Catedralei Neamului care sa se faca exclusiv prin donatii ale celor care vor cu adevarat sa-I construiasca o Biserica aparte Lui Hristos Dumnezeu in aceste vremuri cand cele nefiresti incearca sa uzurpe pe cele firesti.
    Numai asa se va inchide gura mancurtilor si ateilor care urasc Biserica Lui Dumnezeu.
    Altfel,devine o provocare ...(care poate urmareste alte scopuri !)
    Multi comentatori surprind prin infantilismul comentariilor,se declara moderni, adica stiu sa butoneze laptopuri,celulare,ipod-uri si alte jucarii,de parca acestea pot face vreo diferenta atunci cand vine vremea pentru fiecare sa paraseasca jucariile acestei lumi.Altii se considera destepti,au citit multe,se considera enciclopedii ambulante,de parca Intelepciunea si Stiinta Lui Dumnezeu ar putea sa incapa in vreo enciclopedie pamanteasca !
    In alta ordine de idei,se adeveresc cuvintele Mantuitorului de acum 2000 de ani:"Cand va veni Fiul Omului,va gasi El credinta pe pamant ?"
    Incercati sa va oferiti un raspuns,uitandu-va la voi insiva !
    • +3 (3 voturi)    
      credinta va gasi... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:31)

      cis [anonim] i-a raspuns lui Altu'

      ... insa va gasi si o catedrala in care nu-si va gasi credinciosii ...

      mancurtizarea, acest termen relativ nou in limbile popoarelor, mai trebuie mestecat putin de mintile prea slabe sa-i inteleaga sensul

      mancurti pot fi la fel de bine cei ca tine, care vad doar ce li se pune in fata, o dogma, o forma fara fond, in numele careia urla cat ii tin bojocii si in mare forma de intelepeciune...

      sa ne mai gandim inainte sa punem in gurile noastre vorbe din gurile popilor prea-necuviosi si prea-obraznici si prea-slugarnici si prea-fatarnici si prea-... multe alte lumesti pacate

      deci cum protestam ? ca banii ni se iau, petitii online facem dar nu le prea semnam, popii isi trag banutii, etc... iar noi ramanem cu vreo 250 de post-uri pe marginea unei obraznicii in numele tuturor romanilor ortdocsi, obraznicie a unei institutii a statului finantata din bani publici...

      ?!?!?!

      personal iau in considerarea varianta de a ma declara ateu la referendum fix din cauza acestei obraznicii a BOR

      rusine BOR, rusine clerici, rusine...
  • +2 (2 voturi)    
    rev (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:41)

    julien [anonim]

    biserica este o institutie creata de stat pentru manipularea prostimii neamului asa cum dealtfel spunea si eminescu.daca esti credincios poti sa te rogi acasa in intimitate fara popa si fara biserica.
  • +2 (2 voturi)    
    Un alt NU hotarit... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:37)

    black [anonim]

    construirii catedralei ,megalomanii din BOR devin chiar nesimtiti , ei ce cred ca putem fi prostiti la nesfirsit? Care tara civilizata a mai construit vbreo catedrala in ultimii zeci de ani ? Aia au discernamint ,de-aia merg bine tarile alea,nu ca hotomanii de-aci....Rusine capilor BOR si guvernantilor ce le cinta in struna !!
  • -3 (3 voturi)    
    argument. (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:39)

    petre [anonim]

    La cat s-a furat din tara asta in ultimii 20 de ani este penibil sa aruncam acum vina pe biserica ca nu se fac scoli si spitale. sa faca domne si spitale si scoli dar............... catedrala se va construi. indiferent ce zic unii dintre voi. poporul roman are nevoie de catedrala acesta. pute-ti sa stati si in cap. stiti de de se va construi? nu pentru ca vreu eu sau biserica sau nu vreti voi. ci pentru ca este voia lui Dumnezeu. PENTRU CA DUMNEZEU EXISTA. nu se construieste degeaba. P.S. pariez ca daca s-ar propune legalizarea etnobatanicelor a-ti bloca acest site cu mesaje de incurajare ha ha........ va salut si numai bine!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Biserica nu plateste taxe si impozite, (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:35)

    rov [utilizator]

    dar vrea ca statul sa le dea bani. S-o face cei ce cred in biserica, eu personal cred doar in Dumnezeu.
    • 0 (0 voturi)    
      ba plateste si inca mult (Marţi, 6 septembrie 2011, 8:30)

      pontvs_evxinvs [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Biserica da mai mult Bugetului de Stat decat primeste. Mai informeaza-te!
  • 0 (0 voturi)    
    PARERE (Luni, 5 septembrie 2011, 13:56)

    ianpetrescu [anonim]

    Biserica este ultima institutie feudala ramasa.
    Suntem in alt secol. Povete din secolul 3-4, de asta avem noi nevoie acum ? Numai uitandu-te la cum se imbraca si iti dai seama ca sunt depasiti, dar sa-i mai si auzi pe slujitorii bisericii si nu-ti mai trebuie nimic. Oare cui se adreseaza?
    La ce ajuta ea ?
    Oricum, biserica ce se va construi este o rusine arhitectonica. Sper sa nu se construiasca!
  • 0 (0 voturi)    
    poate BOR doreste si iobagii inapoi (Luni, 5 septembrie 2011, 17:16)

    vp [anonim]

    Doamne, auzi-ii si te uimeste.
    Poate BOR vrea si iobagii inapoi, satele intregi care au suferit sub talpa popeasca.

    Dumnezeu nu doarme si nici nu bate cu palma.
  • 0 (0 voturi)    
    Mintuirea neamului?! (Luni, 5 septembrie 2011, 21:44)

    Mirciuc [utilizator]

    Catedrala Mintuirii Neamului, ar trebui sa stie mai-Marii BOR ca se cladeste in sufletele si in simtirea enoriasilor si nu prin inaltarea unor vremelnice ziduri.
    Mintuirea Neamului Românesc, de-a lungul veacurilor a fost inclinarea ca trestia in fata vicisitudinilor venite de prin toate rascrucile vinturilor, si asta mai ales blestemului de a nu avea pastori ai neamului care sa zideasca simtirea norodului si mai apoi ridicarea de temple.
    Asa se face ca mistica-naroada e mai puternica decit cucernicia, ceea ce se vede mult prea des la toate praznuirile bisericii ortodoxe române.
  • +1 (1 vot)    
    Oare (Luni, 5 septembrie 2011, 21:46)

    Mirciuc [utilizator]

    Catedrala Mintuirii Neamului, ar trebui sa stie mai-Marii BOR ca se cladeste in sufletele si in simtirea enoriasilor si nu prin inaltarea unor vremelnice ziduri.
    Mintuirea Neamului Românesc, de-a lungul veacurilor a fost inclinarea ca trestia in fata vicisitudinilor venite de prin toate rascrucile vinturilor, si asta mai ales blestemului de a nu avea pastori ai neamului care sa zideasca simtirea norodului si mai apoi ridicarea de temple.
    Asa se face ca mistica-naroada e mai puternica decit cucernicia, ceea ce se vede mult prea des la toate praznuirile bisericii ortodoxe române.