Anca Boagiu a cerut destituirea consilierei ramasa fara permis dupa ce a fost prinsa circuland cu 156 km/h pe o sosea din Iasi

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2011, 20:54 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, i-a cerut secretarului de stat Eusebiu Pistru sa o destituie din functia ocupata la cabinetul acestuia pe Sorina Petronela Tone, ramasa fara permis dupa ce a fost prinsa circuland cu 156 km/h pe o sosea din Iasi, transmite Mediafax. Potrivit TeleM.ro, Tone a declarat ca "a fost provocata de politist", care a urmarit-o ca sa o amendeze.

"Cred ca doamna Sorina Petronela Tone a dovedit ca nu este potrivita pentru o functie publica in cabinetul unui demnitar. Prin atitudinea si comportamentul sau, consider ca doamna Tone a adus grave prejudicii de imagine Ministerului Transporturilor si Infrastructurii. Oamenii care detin functii publice trebuie sa fie primii care respecta legea, iar cei care nu o fac trebuie sa raspunda la fel ca orice alt cetatean", a afirmat Boagiu intr-o declaratie de presa.

Petronela Tone este angajata la cabinetul secretarului de stat Eusebiu Pistru in functia de consilier personal al demnitarului.

Tone era timpul liber si a declarat pentru "Tele M" ca se intorcea spre Bucuresti de la Mitropolia Moldovei si Bucovinei din Iasi si a incercat sa dea vina pe politisti pentru faptul ca a depasit cu mult viteza legala: "Domnii politisti ... au facut treaba asta intentionat. Pentru ca eu, in localitate, am  circulat regulamentar, domnul politist era undeva pe mijlocul strazii, am avut impresia ca o sa dea un pas inapoi, mi-a fost teama ca era sa dau peste dumnealui. Am claxonat, s-a urcat intentionat in masina si m-a urmarit pana am iesit din localitate ca sa poata sa ma prinda radarul. E ok, am  inteles, mi s-a suspendat permisul, nu este niciun fel de problema... Procesul  verbal l-am si platit. Domnul politist, practic, m-a provocat. Nu a fost nimic altceva decat provocare. Domnul politist mi-a spus ca seful lui i-a spus sa-mi ia permisul", a declarat Sorina Petronela Tone.

"Conducatorul auto a fost depistat ruland cu  viteza de 156 km/h, intre localitatile Podu Iloaiei si Letcani. A fost sanctionat contraventional conform OUG 195/2002 (320 de lei amenda - n.red.), care prevede circulatia pe drumurile publice", a declarat Alina Vezeteu, purtator de cuvant al IPJ Iasi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6298 vizualizari

  • -8 (36 voturi)    
    prea tarziu (Miercuri, 31 august 2011, 21:05)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Dupa ce ati tinut pe salariu in minister un consilier condamnat pentru fapte de coruptie, il dati afara pentru un permis suspendat?!?!

    Nu inteleg, nu se lega. De ce nu l-ati dat afara din momentul in care a fost condamnat pentru coruptie.

    Nu incercati sa mai dregeti busuiocu, ca va afundati si mai mult in rahat. Ar trebui sa demisionati dumneavoastra de runsine ca aveti astfel de oameni in Guvern. Am zis rusine?! A nu, nu exista cuvantul asta in vocabularul lor.

    PDLul inca s-a bizuit pe faptul ca o mare parte din electoratul lor o sa refuze sa voteze comunistii si acum intind coarda cat pot, dar stati linistit domnilor, ca se gasesc alternative. O sa ajunga si la noi la putere partidele de extrema dreapta sau ecologisti. La fel cum s-a intamplat si in Germania, Austria, Franta.

    Numai de hoti avem parte.
    • 0 (18 voturi)    
      asa e (Miercuri, 31 august 2011, 23:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      in austria, franta si germania numai ecolocriptocomunisti sint la putere. Cum zici matale, ca tare bine le mai potrivexti, informatiile cu dorintele. Dar asa e postaceala pnldsr-ista, cere multa potriveala, exact ca la antenele comanditarului voiciorescu.
      • -5 (13 voturi)    
        deh (Joi, 1 septembrie 2011, 0:02)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Asta e, daca te simti OK in postura de a fi reprezentat de oameni de genul asta, eu nu inghit!

        Precum am zis, PDL-ul a acumulat o masa critica de voturi mai mult bazanduse pe sentimentul anti PSD si acum intind coarda cat de mult se poate, dar mai cu perdea, nu chir pe fata ca Nastase.

        Inca fac asta pentru ca masa critica de care am vorbit se pare ca inchide ochii, la fel cum au inchis ochii si la alegerea EBA in PE.

        Atata vreme cat electoratul nu le va sanctiona miscarile, se simt liberi in postura asta si nimic nu-i va impiedica sa mai arda niste bani publici si sa se dea in spectacol la TV cu "eficienta" absorbtiei de fonduri structurale.

        Vremea trece si Romania nu inainteaza precum ar fi trebuit. Imprumuturile de la FMI curg, directii si directorate nu inceteaza sa se tot infiinteze si demagogia se livreaza impachetata frumos.

        PR-ul PDL e mult mai inteligent decat al celor de la PSD care se bazeaza pe un mesaj cu totul diferit, axat pe vulgaritate, mesaje directe si cu target pe nivelul populatiei de jos.

        Nu uitati ca sunt la putere de 7 ani deja. Eu zic ca ar fi momentul pentru un inventar. De la revolutie niciun partid nu a avut atata continuitate la putere!

        Cu vamile s-a facut ceva fum, dar a ramas la stadiu de fumigena cu cativa trepadusi trasi de urechi si rugati sa dea inapoi spaga incasata in noaptea din-naintea arestarii.
    • +17 (23 voturi)    
      Comentarii radicale... (Miercuri, 31 august 2011, 23:52)

      ha [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Cam multe comentarii radicale de genul acesta în ultimul timp. Cumva nu ai vrea să-şi dea demisia şi Băsescu, că până la urmă el l-a numit pe Boc, Boc a pus-o pe Anca Boagiu. Sau... mai bine: mama lu' Băsescu e vinovată: că l-a născut. De ea nu te legi?

      Un ministru moşteneşte un întreg aparat ministerial atunci când ajunge la cârma acelui minister. Ca ministrul (în persoană), să facă evaluarea fiecărui angajat, mi se pare un pic cam imposibil. E ca şi cum ai cere unui CEO să evalueze toţi angajaţii din firmă şi apoi să dea afară.

      Cel mai probabil tanti s-a angajat acolo înainte de a fi Boagiu ministru. Nefăcând nimic nu iese cu nimic în evidenţă. Nu deranjează pe nimeni încât să înceapă cineva să se întrebe: ce e cu persoana asta şi ce face aici? Acum a ieşit în evidenţă cu ceva.

      Ar fi interesant ca jurnaliştii să nu se rezume la a relata întâmplări, ci să analizeze un pic mai departe: când a fost angajată acea persoană acolo, cine a angajat-o cu cazier pentru luare de mită, etc... etc... . Bineînţeles, păstrând obiectivitatea şi decenţa.
      • -5 (7 voturi)    
        mda (Joi, 1 septembrie 2011, 1:35)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui ha

        1. pai pastrand obiectivitatea, te consideri multumit ca esti reprezentat in PE de EBA? Bine, pe langa Vadim si Becali. De ce n-ar fi trebuit sa ia locul ala de parlamentar Sever Voinescu de exemplu. Nu crezi ca ar fi putut face mai multe?

        2. Crezi ca minstrul cand preia aparatul nu schimba toti directorii si directorasii si-si pune oamenii lui? Crezi ca aia nu stiu ce se intampla sub ei si ce oameni se invart pe sub ei? Stai linistit, ca asta e prima chestie pe care o fac inainte sa "se ocupe de tara". Sa vada ce oameni sunt acolo, ce, cum si pentru cine fura si tot felu' de "amanunte" de gen. De 20 de ani au ajuns sa se cunoasca intre ei. Putere/opozitie firme si filiere. Sunt sigur ca Boagiu nu e straina de astfel de specimene in minister.

        3. Crezi ca de Boc mi-e rusine? Pana acum o dadea cu restructurari si micsorarea aparatului bugetar. In mai putin de o luna s-au infiintat 2 directii noi care se adapa de la bugetul public iar reforma e deja istorie. Banii de la FMI curg si cu absorbtiile se tot straduie sa-i dea afara pe aia de "nu fac performanta". Din reformist, a ajuns sa impacheteze demagogie ieftina la TV.

        4. De Basescu pot spune ca este un om diabolic cu o strategie care se "muleaza" perfect pe mentalul colectiv. Are toate atuurile unui politician care sa calce pe culmile sucesului, dar asta nu inseamna ca a adus un aport major tarii. A actionat in momente cheie, dar nu a ratat ocazia de a da mana libera afaceristilor de curte cel putin controversati (Videanu, Blaga, Berceanu). Practic a stiut sa mearga pe muchea prapastiei.

        Asta e daca vrem sa privim obiectiv, iar daca nu vrem sa privim obiectiv, o dam in diverse.

        Succes!
        • +2 (4 voturi)    
          obiectiv in diverse (Joi, 1 septembrie 2011, 12:30)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          pari foarte informat, totusi nu mi-aduc aminte sa te fi vazut pe liste la ultimele alegeri. daca tu crezi ca poti sa faci treaba mai bine, poate ca ar trebui sa incerci. la criticat pe altii vad ca esti expert.
          • +2 (2 voturi)    
            macar atat. (Joi, 1 septembrie 2011, 13:07)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Prefer sa raman competent la privat si sa duc un trai decent in strainatate. Totusi vreau sa patrez un ochi critic si pentru ce se intampla in Romania, pentru ca firma mea inca plateste impozite acolo si oamenii aia sifoneaza bani pe care eu ii dau la bugetul de stat.

            La fel as putea sa te critic si pe tince ca nu stii a scrie corect romaneste.
      • +8 (8 voturi)    
        Este consilier personal... (Joi, 1 septembrie 2011, 5:30)

        CatalinB [anonim] i-a raspuns lui ha

        ... deci consider ca Boagiu ar fi trebuit sa-l destituie pe acest secretar de stat pentru ca el Eusebiu Pistru a adus prejudiciile invocate. Eu stiu ca un consilier personal vine si pleaca cu secretarul de stat, de-asta e "personal", a fost incadrata pe functia asta chiar de dl. secretar de stat. Poate n-ar fi rau sa enumere cateva din calitatile / experienta individei care au stat la baza deciziei sale de a o numi "consilier personal"
        Nu exclud ca individa sa fi fost angajata in minister anterior numirii secretarului de stat respectiv, iar dl. secretar de stat doar a promovat-o pe functia de consilier personal. In cazul asta, Boagiu ar trebui sa demita persoana de la Resurse Umane care a aprobat / analizat dosarul individei
        • +2 (2 voturi)    
          Eusebiu Pistru (Joi, 1 septembrie 2011, 12:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui CatalinB

          mecanic auto. termina liceul la 25 de ani. facultatea la 34 (in 2000). are o firma care importa masini in Arad si a fost numit secretar de stat din 2009, inainte sa vina Boagiu. nevasta-sa e viceprimar in Arad.
          • +2 (2 voturi)    
            frumos! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:03)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Si zicea unu' pe aici ca Boagiu nu stiue ce oameni are in minister. Ba stie foarte bine!

            Astia sunt oamenii care calca in picioare bunul simt si care nu au nicio problema in a-si trada tara pentru un pumn de galbeni. Nu o sa fie nicio diferenta intre o tara din Africa si Romania, in conditiile in care noi nu ne mai urmarim interesul national, o sa ajungem doar o provincie care sa fie dirijata dupa interesele din exterior. Vezi RMGC!
      • +7 (7 voturi)    
        Cine e responsabil (Joi, 1 septembrie 2011, 6:14)

        Un cineva [anonim] i-a raspuns lui ha

        Intr-o tara normala: Cine e responsabil pentru angajare ? Individul pentru care presta munca de "consilier personal" trebuie sa dispara si el din sistem pentru ca nu avea de ce sa angajeze un consilier condamnat pentru coruptie decat daca voia sa fie consiliat in cele alte furtisagului.

        In Romania: probabil ca intr-o luna, individa va fi angajata in alt post caldut de la stat.
      • +3 (3 voturi)    
        Asta da comentariu (Joi, 1 septembrie 2011, 7:26)

        Vladimir [anonim] i-a raspuns lui ha

        :)
    • +2 (4 voturi)    
      Vin alegerileeee.... (Joi, 1 septembrie 2011, 10:42)

      Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Se pare ca PDL lucreaza serios la capitolul Imagine. Dna Boagiu inaugureaza orice fasie de autostrada cu avant muncitoresc, Boc trambiteaza lucruri, Udrea cam la fel....vin alegerile nene, si nu mai merge doar cu galeti si maturi pentru alegatori.

      Marele avantaj al PDL este existenta astora 2: Crin si Victoras , incompetenta lor chiar le ofera sanse reale la alegeri.
  • +25 (29 voturi)    
    OK, dar... (Miercuri, 31 august 2011, 21:06)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    ...cum a fost angajata de vreme ce are cazier penal pentru coruptie? sau asta nu conteaza cand te faci consilier ministerial?
    • +18 (20 voturi)    
      Minusuri (Miercuri, 31 august 2011, 23:33)

      msb [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

      Precum se vede, unii forumisti "ti-au dat" minusuri. Probabil sint cei care sint de parere ca intrebarea ta nu e oportuna. Probabil respectivii cetateni nu au nici o problema cu faptul ca un fost condamnat pentru coruptie a putut fi angajat pe un post de consilier personal al unui secretar de stat.
  • +28 (32 voturi)    
    oau !! (Miercuri, 31 august 2011, 21:11)

    blec-bierd [utilizator]

    asta da argument !!
    am ajuns la 150 la ora pentru ca politia era in spatele meu :)) alti oameni cand vad politia tind sa incetineasca
    • -2 (2 voturi)    
      mda (Joi, 1 septembrie 2011, 9:21)

      adi [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

      A ajuns la 150 in localitate, si loganul avea tot atat ???
      Mare minune ar fi, sau paote era noul Lotus
  • +20 (20 voturi)    
    Sorina Tone (Miercuri, 31 august 2011, 21:11)

    soferul anonim [anonim]

    Aceasta doamna consilier mai este cunoscuta si pentru o urmarire penala fiind implicata in traficul cu carnete Interbus( cunoscatorii din transporturi stiu despre ce inseamna)

    Mai mult dna Tone face parte si din comisiile de examinare a absolventilor de cursuri de formare profesionala in transporturi unde se comporta foarte agresiv ( tipa si se da desteapta) ptr ca e consilier de secretar de stat de loc din jud AR (de la Falca, Igas, Blejar...)
  • +25 (35 voturi)    
    cinste dnei. Boagiu (Miercuri, 31 august 2011, 21:13)

    doru [anonim]

    a mai dat afara o pitzipoanca tupeista. Ma inclin cu respect.
    • -3 (19 voturi)    
      Mai usor cu plecaciunile (Miercuri, 31 august 2011, 22:29)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Te inclini degeaba. Daca nu era chestia cu permisu' suspendat si circu de presa, aveai si acum un infractor de dreept comun condamnat pentru coruptie angajat in minister pe post de consilier.

      Ceea ce a facut d-na Boagiu se numeste exercitiu de imagine si atat. Oare cati oameni de genu' asta mai sunt angajati in minister?
      • +8 (8 voturi)    
        Anti cu orice pret (Joi, 1 septembrie 2011, 7:12)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Daca nimeni nu ar fi luat pozitie, nu era bine. Daca totusi cineva ia pozitie nu e bine.

        Haideti sa avem minima decenta sa vedem si partea plina a paharului. Sa asteptam reactiile si apoi sa ne reintalnim la comentat.

        Imi pare rau ca presa nu isi face datoria pana la capat. Le place sa arunce doar fumigene, oamenii se enerveaza, comenteaza, click-urile curg, dar nimic nu se rezolva.

        Eu personal as fi curios cel putin de urmatoarele (doar e platita din bani publici, nu?):
        1. Cine a angajat-o stiind ca are cazier. S-a incalcat astfel vreo lege?
        2. Cine e in masura AZI sa decida daca o da afara sau nu.

        Nume si date concrete pentru ca sunt persoane care ne conduc si pentru care platim impozite. Bine ca se reduc salariile cu 25% dar infractorii nu au fost disponibilizati si fug de politie.

        Plus, ca tot vorbim de subtierea aparatului de stat si tot nu se intampla. Cum sa modifici ceva ce nu cunosti? Românul inca nu are nicio idee legat de dimensiunea acestui aparat. Ar fi bun un proiect care sa prezinte românului structura piramidala a statului, incepand cu puterile in stat si toate ministerele cu directiile lor, cu agentiile, etc. Plus, cati bani inghit acestea lunar/anual si sefii lor. Avem atatea ONG-uri care ar putea accesa niste fonduri pentru a transparentiza un pic aparatul asta greoi si ineficient.

        Cred ca românii merita sa-si cunoasca tara!
  • +18 (26 voturi)    
    tipar (Miercuri, 31 august 2011, 21:18)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Si ca sa fie treaba treaba, acest consilier se inscrie perfect in profilul bugetarului din minister (conform Facebook [1])

    1. Facultatea de Drept facuta la Spiru Haret
    2. Petrece vacante cu persoane cel putin dubioase
    3. Locuieste in Bucuresti si e originara din Giurgiu

    Clar eu nu ma simt reprezentat de acesti oameni. Tara asta a incaput pe mana unor netrebnici si toti se bat cu pumnu'n piept ca vor s-o curete. Jenant!

    [1] http://www.facebook.com/profile.php?id=100001081691043&sk=wall
  • +17 (23 voturi)    
    Daca ... (Miercuri, 31 august 2011, 21:21)

    x [anonim]

    Decizia, singulara in zilele acestea, este demna de a fi apreciata ca atare.
    Daca gestul de demitere nu va ramine singular, salut demnitatea si probitatea morala ale doamnei ministru.

    PS. Sper ca aceasta atitudine de intoleranta absoluta sa fie adoptata de toti decidentii din Romania.
    DOAR asa, in 20 de ani, o sa ajungem si noi in normalitate (subliniez: normalitate).
    • +7 (15 voturi)    
      Chapeau bas, madame Boagiu! (Miercuri, 31 august 2011, 23:00)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui x

      In opinia mea, Anca Boagiu a dat o palma dura si usturatoare superficialitatii si lipsei de responsabilitate. Iata cum aceasta femeie reuseste sa fie mai barbat decat multi dintre actualii ministri
      Alo, la ministerul muncii se aude, domnule Lazaroiu?
      • -4 (6 voturi)    
        mda (Joi, 1 septembrie 2011, 0:06)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui zexe

        daca nu ajungea in presa cazul, crezi ca ar fi avut motiv s-o dea afara? Chiar daca era condamnata pentru coruptie.

        Iti spun eu, nu! Oare cati oameni de genu' asta mai sunt angajati in minister? Eu zic sa mirositi inainte galusca de a fi inghitita.

        Laudele pastrati-le pentru sfarsit. Sa vedem intai rezultatele, si apoi sa vina laudele. Voi incepeti cu laudele inainte?! Asa-i in Romania...
  • +22 (28 voturi)    
    Reactie prompta (Miercuri, 31 august 2011, 21:42)

    fanel [anonim]

    Nota 10 de la mine Doamna Ministru pentru reactia imediata in acest caz.
    • -3 (9 voturi)    
      foarte prompta (Miercuri, 31 august 2011, 22:43)

      luxian [utilizator] i-a raspuns lui fanel

      Reactie foarte prompta intr-adevar, dupa ce se face de ras in presa si toata lumea afla ca are dosar penal pentru mita.
      Probabil ii vor gasi alt post caldut peste cateva luni cand se linistesc apele, asa se procedeaza la noi.
  • +21 (25 voturi)    
    o doamna cu coloana vertebrala (Miercuri, 31 august 2011, 21:58)

    ana [anonim]

    felicitari doamna ministru pentru atitudine si mai ales pentru explicatii... intr-adevar, ceea ce nu prea inteleg demnitarii din Romania este ca trebuie sa reprezinte un exemplu de probitate morala si de conduita in concordanta cu legile!
  • +2 (8 voturi)    
    Insuficient (Miercuri, 31 august 2011, 23:09)

    msb [anonim]

    Doamna ministru nu pomeneste nimic despre faptul ca individa lucra in minister desi avea in cazier o condamnare pentru coruptie. Cineva trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru angajarea ei, probabil secretarul de stat caruia ii era, vezi bine, "consilier personal".
    Hotnews, nu s-ar putea, va rog, sa cereti, oficial, lamuriri de la minister?
    • -3 (9 voturi)    
      hehe (Joi, 1 septembrie 2011, 0:08)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui msb

      Pai nu vezi ca aici oamenii o ridica in slavi pe d-na ministru pentru "coloana vertebrala"?

      Ce sa mai ceri explicatii pentru altceva? Doar a "pedepsit-o" extrem de drastic. Oare cati mai sunt prin minister?

      Epic!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu are nevoie să pomenească (Joi, 1 septembrie 2011, 8:59)

      Gigi Maybachistu' Suficient [anonim] i-a raspuns lui msb

      Demiterea cuiva "pentru că a depăşit viteza legală" e o tâmpenie din punct de vedere juridic: pe de o parte nu se prevede legal nimic în acest sens şi pe de altă parte a fost amendată şi deci se încalcă principiul legal care spune că nu poţi fi pedepsit de 2 ori pentru aceeaşi faptă. O adevărată plăcere să te judeci cu ea şi să-i plăteşti nişte despăgubiri cât să-şi cumpere altă maşină.

      Însă la angajare se aduce în mod obligatoriu cazierul, pentru a demonstra că nu ai fost condamnat în ultimii 7 ani pentru infracţiuni care te fac incompatibil cu o funcţie publică. (Majoritatea firmelor pun aceeaşi condiţie ca şi Statul, deşi nu au incompatibilităţi prevăzute de lege. E mai sigur să ştii cu cine ai de-a face.)

      Atâta vreme cât personajul nostru este în stare de incompatibilitate, e destul să constate asta în termenul corespunzător şi s-o trimită să se plimbe.
  • -2 (6 voturi)    
    competente (Joi, 1 septembrie 2011, 0:19)

    giac [anonim]

    probabil ca si fata lu Flutur angajata in minister are aceleasi puncte forte.
  • -2 (4 voturi)    
    Neinspirat (Joi, 1 septembrie 2011, 9:16)

    rcb [anonim]

    Mi se pare neinspirata decizia D-nei Ministru. Evident ca e un exercitiu de imagine, dar totusi un ministru ar trebui sa sustina aplicarea legii. A fost prinsa d-na zburand cu jde mii de milioane de kilometri la ora? A fost. Ce prevede legea? Amenda, suspendarea permisului, etc.

    Prevede cumva destituirea dintr-o functie care nu are legatura cu conducerea autovehicului? Daca da -- ok. Dar daca nu -- pare un fel de razbunare cam prost aleasa, pentru placerea poporului.

    Putea sa o cheme in particular si sa-i zica "Da-ti demisia". D-na probabil si-ar fi dat demisia si scapam de circ.
    • -1 (3 voturi)    
      da (Joi, 1 septembrie 2011, 10:17)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui rcb

      Romanii au conducatorii pe care ii merita.

      Daca poporului ii face placere ca d-na ministru s-o "dea afara din minister", s-a executat.

      Nu mai conteaza ca era infractoare condamnata pentru coruptie, angajata consilier al unui secretar de stat pus in functie de d-na ministru. Astea sunt detalii minore. Poporul si-a luat doza de circ si acum e fericit.

      Succes!
  • -2 (4 voturi)    
    "Orice alt cetatean" (Joi, 1 septembrie 2011, 9:56)

    Vlad [anonim]

    "Oamenii care detin functii publice trebuie sa fie primii care respecta legea, iar cei care nu o fac trebuie sa raspunda la fel ca orice alt cetatean."

    "Orice alt cetatean" este pus sa plateasca o amenda si este restrictionat de la a mai conduce pe o perioada de 3 luni. Unde scrie ca trebuie sa isi piarda locul de munca pentru depasirea vitezei legale?

    Mi se pare un exces de zel... daca nu sunt alte interese la mijloc binenteles.
    • +2 (2 voturi)    
      a fost demisa (Joi, 1 septembrie 2011, 10:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      pentru motivatia plina de obraznicie oferita. Din cauza politiei a ajuns la 150 pe ora. Tupeu de neam prost egal concediere.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 1 septembrie 2011, 11:00)

      Gigi Maybachistu' Excesiv de Zelos [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      "Unde scrie ca trebuie sa isi piarda locul de munca pentru depasirea vitezei legale?"

      Nicăieri. E 100% ilegal. Dacă face prostia să scrie undeva asta (ordin, decizie etc) e motivul perfect pentru un proces.

      Însă dacă e vorba de incompatibilitate la ocuparea unei funcţii publice datorită cazierului judiciar (şi încă pentru luare de mită!!), nu mai ai ce face. E de ajuns să constate incompatibilitatea.

      Interese la mijloc sunt. Oricine lucrează ştie că a trebuit să aducă un certificat de cazier la angajare. Dacă în cazul acestei doamne s-a făcut o excepţie atât de evidentă, cineva avea motive s-o angajeze şi altcineva motive să se prefacă a nu şti că nu are cazierul depus. Şi, bineînţeles, altcineva avea motive "să descopere" mânăria la un moment dat. (Cum a ajuns atât de repede în presă faptul că suferise o condamnare în justiţie!?)
  • -1 (3 voturi)    
    prejudiciu de imagine .. ha ha ha ! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:37)

    Aurel [anonim]

    "doamna Tone a adus grave prejudicii de imagine Ministerului Transporturilor si Infrastructurii" ... ce sa spun, ca o ff buna imagine are Ministerul... i-auzi, a adus prejudicii de imagine... dar ministrul Comunicatiilor, dl Vreme ? paote si el ar trebui demis oare ?