Bercea Mondial ar putea fi eliberat, dupa o decizie a Tribunalului Olt

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2011, 14:45 Actualitate | Esenţial

Bercea Mondial
Foto: Agerpres
Judecatorii de la Tribunalul Olt au decis miercuri ca Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, arestat la inceputul acestui an dupa ce si-a injunghiat un nepot, sa fie cercetat in libertate, transmite Mediafax. Magistratii i-au interzis insa lui Bercea sa paraseasca localitatea de domiciliu.

Potrivit Mediafax, hotararea judecatorilor nu este definitiva, iar procurorii au atacat-o imediat cu recurs.

Procurorii Parchetului de pe langa Curtea de Apel Craiova l-au trimis in judecata pe Bercea Mondial pentru tentativa de omor calificat, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice, instigare la marturie mincinoasa neurmata de executare, si portul cutitului, fara drept, in locuri si imprejurari in care s-ar putea primejdui viata ori integritatea corporala a persoanelor.

In februarie 2011, la Draganesti-Olt, Bercea Mondial si-ar fi injunghiat un nepot, Ionut Anghel. El a fugit de la locul incidentului, fiind prins cateva zile mai tarziu de ofiteri SRI si de politisti din cadrul IGPR in cartierul Ferentari, din sectorul 5 din Bucuresti.

In noiembrie 2010, Bercea Mondial a fost implicat intr-un conflict cu acelasi nepot. Atunci, Bercea Mondial a ajuns la Spitalul Judetean de Urgenta din Slatina dupa ce masina sa a fost lovita din spate de cea a nepotului sau.

Bercea Mondial este cunoscut ca facand parte din lumea interlopa din judetul Olt, presa relatand ca acesta a fost implicat in mai multe lupte intre gruparile interlope, iar in urma cu cativa ani a fost cercetat pentru evaziune fiscala.

In februarie 2010, Mircea Basescu, fratele sefului statului, a botezat-o pe nepoata lui Bercea Mondial.

In august 2011, Parchetul a cerut instantei emiterea unui mandat de arestare preventiva pentru Bercea Mondial, sub acuzatiile de evaziune si spalare de bani, dupa ce aceasta a oferit bani cu dobanda, desi societatile sale nu derulau tranzactii, astfel ca nu poate justifica 1,3 milioane de euro. Magistratii Tribunalului Dolj au respins insa solicitarea procurorilor.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1414 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    normal... (Miercuri, 31 august 2011, 14:44)

    me [anonim]

    cand vrei sa omori pe cineva, poti fi judecat in libertate pentru ca esti inofensiv...
    justitia asta...
    parca vad ca si asta scapa...
  • +11 (13 voturi)    
    Oltu (Miercuri, 31 august 2011, 14:50)

    Dan [anonim]

    Oltu si tribunalele. Iti vine sa tragi apa.
    • -1 (3 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 31 august 2011, 17:23)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Sa traisca nasul mareeeee!!!!
      Adica basescu....
  • +6 (6 voturi)    
    Titlu (Miercuri, 31 august 2011, 14:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Probabil ar fi mai indicat sa schimbati cu "va fi eliberat" :)
    • +3 (3 voturi)    
      va fi eliberat si IERTAT! (Miercuri, 31 august 2011, 18:40)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca asa`i in tenis....ma scuzati ..ca asa`i in justitia romana.
  • +4 (4 voturi)    
    Justitie? (Miercuri, 31 august 2011, 14:52)

    D. [anonim]

    Ei... dar in Olt nimeni nu intra... acolo toti smecherii, ciumegii, beizadelele sunt eliberati... cum sa faca o zi de puscarie. Deh... avem presedinte si guvern care lasa justitia sa o bata vantul. Ca pieton daca esti calcat pe trecerea de pietoni... soferul nu face puscarie si ii da 3 ani cu suspendare... ce te astepti de la justitie... E justitie in tara asta?
  • +6 (6 voturi)    
    Ma intreb oare unde sunt adevaratii infractori (Miercuri, 31 august 2011, 14:56)

    Mihai [anonim]

    la tribunal in haina magistratilor sau cei asemenea acestui deseu uman foarte apreciat de politicienii a caror viziune si fapte sunt indentice acestui Bercea.
  • +4 (4 voturi)    
    este tara lor (Miercuri, 31 august 2011, 15:05)

    Lache [anonim]

    Rromania este tara mondialilor.... fara numar...., altfel nu ar fi atatia in libertate si ar avea "afaceri" asa prospere... Faceti voi ca romani simpli o mica evaziune de 100-200 lei sa vedeti ce va arde garda de nu va vedeti.......
    Hai sa traiti bine manceacash!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu avem infractori... (Miercuri, 31 august 2011, 15:11)

    Colette [utilizator]

    Noi nu avem infractori, nu avem corupti, nu avem interlopti si ce-or mai fii ei toti certati cu legile, avem doar 'banuiti' care beneficiaza de 'prezumtia de vinovatie' si care, 'daca vor fii gasiti vinovati', vor fi deferiti Justitiei!!! Care Justitie? Aia care ii pune in libertate! In Romania de azi o duci bine daca esti infractor, interlop sau corupt!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    tare! (Miercuri, 31 august 2011, 15:12)

    Nicky [anonim]

    "In februarie 2011, la Draganesti-Olt, Bercea Mondial si-ar fi injunghiat un nepot, Ionut Anghel." ..pai l-a injunghita, nu ca l-ar fi, ca de aia e judecat!
  • +5 (5 voturi)    
    Cat dureaza acest proces? (Miercuri, 31 august 2011, 15:13)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Fapta lui e foarte veche! Cam cat Dureaza un proces? Ce mai e de facut? Prescrierea?
    • +2 (2 voturi)    
      Durează cât vor şmecherii (Miercuri, 31 august 2011, 16:02)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui ConstruireaCasei.wordpress.com

      Golănelul-criminal din Craiova, care a înjunghiat un alt băiat cu cuţitul, a fost condamnat după numai 4-5 luni, cu tot cu cercetarea şi procesul. El nu era lider mafiot :P

      ~Nautilus
  • +4 (4 voturi)    
    justitia (Miercuri, 31 august 2011, 15:37)

    vlad dracul [anonim]

    La naiba cu justitia din Romania. Sper ca intr-o zi toti astia care protejeaza javrele astea de infractori, sa crape de mana celor pe care-i protejeaza.
  • +4 (4 voturi)    
    judecatorii lu' bercea (Miercuri, 31 august 2011, 15:40)

    adrian [anonim]

    domnilor de la hotnews, poate ne luminati si dumneavoastra pe noi cu urmatoarele: cine sint judecatorii care au decis eliberarea lui bercea, ce averi au dinsii, cum le-au dobindit, ce venituri au, se coreleaza veniturile cu averile? a intrat vreodata in tara asta (dupa 1990) vreun judecator la pirnaie, sau toti au fost nevinovati?cum se face ca toate legile care afecteaza citusi de putin interesele judecatorilor devin neconstitutionale?
    • +2 (2 voturi)    
      si daca e pura prostie? (Miercuri, 31 august 2011, 16:10)

      Justitiarul nauc [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Nu m-as mira sa fie eliberat si din pura prostie sau din cauza vreunei proceduri timpite.....
      Oricum din atitea capete de acuzare sa nu mai stea nici unul in picioare?
      Nu exista o solutie prin care pot fi pedepsiti acesti asa zis judecatori?
  • +1 (1 vot)    
    sic (Miercuri, 31 august 2011, 15:46)

    am [anonim]

    asta numai pentru cum arata ar trebui tinut in siguranta........
  • 0 (2 voturi)    
    in tara.. (Miercuri, 31 august 2011, 16:13)

    canadadry [anonim]

    manelistilor ce ati vrea altceva...bucurati va ca aveti un bercea mondial, o pamela de romania, un florin salam, un becali europarlamentar, profesori care copiaza, etc...
    nu stiti decit sa va plingeti ca e vina altora...studiati istoria ca sa vedeti cine sunteti si ca nu aveti vindecare...
  • 0 (4 voturi)    
    cica (Miercuri, 31 august 2011, 16:39)

    gogu paranghelie [anonim]

    laka chikicea chakacheaka chikicea, norok cu mirciulica bashkalie, fratele la prezidentul la voi, ca ma scoate ca sa-i bag votu cu toata shatra mea la alegere. Un flek, vam kiuruit hahaha, cika cea laka, traieasca prezdentul baska!! Hai pa
  • 0 (0 voturi)    
    KKK (Miercuri, 31 august 2011, 16:40)

    Daniel [anonim]

    In astfel de momente te gandesti ca lucrurile rele sunt, poate, bune: un KKK care sa "elibereze" definitiv scursura asta, o extrema dreapta inarmata si violenta care sa elimine judecatorii corupti, lasand asupra lor dosarele cu dovezile coruptiei lor s.a.m.d.

    Sa dea Dumnezu sa ma insel eu!!!
  • +3 (3 voturi)    
    fara numar, fara numar (Miercuri, 31 august 2011, 17:01)

    flaviu [anonim]

    sa se dea libertate la tot omu, pai ce? daca nu e dovedida enfractziunea totzi e oameni cinstitzi. auzi: "l-ar fi injunghiat" :) :) pai de ce drequ l-or mai fi arestat ? ori l-a injunghiat ori nu?si vorba aia: de ce sa nu fie judecat in stare de libertate? doar pt ca avea cutit? doar pt ca l-as i folosit, doar pt ca e recidivist? doar pt ca este banuit ca e tata si mama interlopilor pe arie de tzanshpe km...? pai ce? ashtea e motive sa nu fie judecat in stare de liberatate? ce natie ingusta mai suntem frate! D-zeu sa-i ierte pe toti si pe mine ca ma gandesc, dar Doamne daca-l mai rabda pamantul pe Hitler macar un an.
  • 0 (2 voturi)    
    era de asteptat, iar ca l-au tinut atata la puscar (Miercuri, 31 august 2011, 19:43)

    vio [anonim]

    pai, cumatrul e presedintele Romaniei si Bercea Mondialu sa stea la parnaie ??!
    NO WAY!!!!
    Maine poimaine va fi si achitat, procesul va fi incheiat iar Bercea va fi bine mersi....
    Multumim din inima cumatrului Presedinte!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    legea la noi (Miercuri, 31 august 2011, 21:27)

    cristian [anonim]

    Cei care l-au injunghiat si ucis pe Marian Cosma (in Ungaria) sunt deja demult dupa gratii ....
    la noi il lasa in libertate ca se vede clar ca e baiat cuminte si sigur va sta acasa !!