Traian Igas: In octombrie, 5.500 de oameni vor pleca din structurile MAI

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 26 august 2011, 23:15 Actualitate | Esenţial

Ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, a declarat, vineri, ca 5.500 de angajati din structurile ministerului vor fi disponibilizati in luna octombrie, precizand ca procesul de reorganizare a MAI "nu se va opri aici", relateaza Mediafax.

"Suntem in plin proces de reorganizare si restructurare. Vor pleca in luna octombrie 5.500 de oameni din structurile Ministerului Administratiei si Internelor si cu siguranta procesul de reorganizare nu se va opri aici. In momentul de fata nu discutam despre alte disponibilizari. Parcurgem un traseu de restructurare, reorganizare si modernizare al structurilor subordonate ministerului, avem urmatoarea etapa ceea ce inseamna modernizarea Politiei Romane, a Jandarmeriei, modernizarea tuturor structurilor din subordinea ministerului", a declarat, la Constanta, Traian Igas.

El a precizat ca prin aceste restructurari vor fi afectate toate structurile MAI.

"Regasim din randul politistilor, din randul jandarmilor, din randul politistilor de frontiera, practic din toate structurile subordonate vor fi persoane care parasesc Ministerul Administratiei si Internelor. Am traversat un proces de evaluare, iar cei care nu au reusit sa treaca acest proces sunt primii care vor pleca din sistem", a explicat Igas.

El a mentionat ca absolventii scolilor din cadrul MAI vor da examen de licenta in luna decembrie si vor fi incadrati incepand cu 2012, in functie de modul in care posturile vor deveni vacante.

"Absolventii din acest an vor da examenul de licenta in luna decembrie, iar ei vor fi angajati incepand cu 2012 in functie de cum posturile din structurile subordonate vor fi vacantate. Este un lucru foarte important sa stim pe viitor sa dimensionam exact scolile speciale pe care noi le avem in subordine, ma refer la ofiteri, subofiteri pe care noi ii formam si sa formam un numar de personal de care ministerul are nevoie si nu un numar mai mare asa cum s-a intamplat in aceasta perioada", a mai spus ministrul de Interne.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2836 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ... vor pleca ! (Vineri, 26 august 2011, 23:24)

    postasu [anonim]

    "Nefericitu Ponta" e vinovatul, nu i asa ?
    • +1 (1 vot)    
      acu' cateva luni vorbea de 10 000.... (Sâmbătă, 27 august 2011, 9:26)

      costica [anonim] i-a raspuns lui postasu

      Igas habar nu are ce se intampla la MAI!!
      O sa-i spuna Basescu cati sa disponibilizeze in functie de cum arata PDL in sondaje....
      Peste vreo 3 luni nu mai pleaca nici unul, ca sa intarim securitatea si siguranta cetatenilor, parca-l aud pe Igas....
      Vorbe, vorbe in care astia se scalda pentru ca habar nu au, nu au o strategie bazata pe analize, pe studii, ei vin azi si trantesc o aiureala, peste 3 luni vin cu alte aiureli...
      Rezultatul este VARZA de administratie publica de Romania..
      Reforma de care ei vorbesc este austeritate pura, ca NU au bani, MF se imprumuta la greu si tot mai greu, la dobanzi in crestere, de unde bani..
      Austeritatea este linia PDLului si asta pentru ca Romania e-n mare dezastru economic....
  • -3 (5 voturi)    
    veti plati pt asta (Vineri, 26 august 2011, 23:38)

    Serpico [anonim]

    tara se prabuseste in golanie si interlopii domina, iar voi slabiti fortele de represiune? toate sunt tinute minte si vor fi decontate, sa nu va indoiti de asta.
    • +5 (7 voturi)    
      politistii care nu intervin (Sâmbătă, 27 august 2011, 2:09)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Serpico

      cand hotii fura pe strada ... merita sa ramana ?
      • +3 (5 voturi)    
        da, da (Sâmbătă, 27 august 2011, 9:06)

        mishu [anonim] i-a raspuns lui dorel

        Sau sunt ocupati sa dea cu cascheta de pamant si sa strige "iesi afara, ...."
    • +1 (3 voturi)    
      cea mai mare golanie (Sâmbătă, 27 august 2011, 13:55)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Serpico

      Se face in MAI dar banuiesc ca sti ca si tu faci parte din ei. Daca in MAI ar fi ordine si disciplina ar face ordine si cu interlopii si nu ar sta cu ei la masa prin barururi sa puna la cale fel si fel de smecherii.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine ne apara? (Sâmbătă, 27 august 2011, 6:11)

    Un taran [anonim]

    In provincie oamenii dorm cu frica. Se fura, se fura orice. Nu sunt gasiti hotii, niciodata. Se fura si din cimitire, cruci, garduri... in ce tara traim, ce legi ne apara ?
  • -1 (1 vot)    
    furtuna din lingura (Sâmbătă, 27 august 2011, 8:51)

    MARI [anonim]

    De ce sa-i dati afara ? Scote-ti detinutii la munca fortata iar acesti politisti sa-i pazeasca ,cu ciini si cu tot arsenalul ,economie nu se face ca dati voi citeva mii de oameni afara .Economie mare de bani s-ar face daca ar disparea spagile mari din infrastructura si costurile enorme pe care le platim cu totii.Pai se cheltuie cu un detinut pe luna cit salaru unui politist ca ei au depturi ,,,,ia scoatetiii la munca fortata la facut de autostrazi ,cai ferate si munca de ocna .Sau astia or fi in statiune?Un copil are 42 lei alocatie ??Dati politistilor dreptul sa se apere in plina strada si cind viata le este pusa in pericol,daca ei nu se pot apara (nu au cu ce ) atunci cum sa ma simnt eu in siguranta?Datile arme adevarate nu pistoale de ciocolata.Infractorii se inmultesc de la o zi la alta vin specializati de afara si voi vorbiti cu< bulbuci la gura>RUSINE TUTUROR GUVERNELOR DIN 89 INCOACE
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte bine! (Sâmbătă, 27 august 2011, 12:09)

    Rescatorul [anonim]

    Si asa nu fac nimic. Stau pe banii nostri si se tin de afaceri si alete smenuri, cot la cot cu talharii si hotii. In toate vtarile civilizate, nici nu auzi cand trec motociclete pe marile bulevarde. La noi, toate neamurile proaste urla din motoare si nu-i vede nimeni. Domnule Igas, se aude? Poate mai dati afra si de pe la circulatie. Nu de altceva dar cam dorm in post.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca nu se bea, se doarme (Sâmbătă, 27 august 2011, 14:24)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Sa se mai faca o curatenie printre politistii comunitari. Multi isi fac din locul de munca un culcus de dormit.
  • +1 (3 voturi)    
    Doar atitia ? (Sâmbătă, 27 august 2011, 12:42)

    giga [anonim]

    Speram sa inchida tot mai-u' si sa-l redeschida cu alta structura si alti oameni. Am senzatia, justificat, ca asta e o alta casta de indivizi platiti de stat ca si notarii (ma rog) judecatorii, popii, etc. in care se intra doar daca ai antecedente corespunzatoare.
  • +1 (1 vot)    
    contestatie (Sâmbătă, 27 august 2011, 13:00)

    gogu [anonim]

    In 16.08.2011 un grup de 18 jandarmi de la IJJ Mehedinti au depus la judecatorie o actiune pentru anularea examenului abuziv desfasurat pe 27.07.2011.
  • +1 (1 vot)    
    Solutie (Sâmbătă, 27 august 2011, 13:03)

    Costache2009 [utilizator]

    Daca ar pleca de la Interne numai Igas si "fratii" lui si ar fi pus un ministru cat de cat competent, macar intelectual, daca nu si profesional, ar insemna ca ne dorim prea mult?! Valabil, de altfel, pentru tot "cabinetul" actual, inclusiv premieru' formal si cel, cica, informal... Dar mai ales pentru acest Igas, care pare sa fie un fel de corolar al lu' Zaroni...
  • +1 (1 vot)    
    militianul Igas (Sâmbătă, 27 august 2011, 19:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    dl Igas este un militian sadea.. unul din fostele bancuri de dinainte de 1989.. sau poate ca si ala pare mai inteligent in comparatie cu ce cap au internele in acest moment... prost dar docil ar spune rautaciosii antenei3 si realitatii... uneori si astia mai au dreptate
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai bun mai era inainte de "90 (Sâmbătă, 27 august 2011, 20:01)

    cetatean roman [anonim]

    iarasi, "vom face, vom drege...!".
    cel mai bine, despartiti mai in : politie si departamentul consililor locale, cum era in "89.
    politia sa-si vada de treburile ei, iar administrarea tarii de treaba ei adminstrativa.
    asta ar fi reforma ce trebuie facuta.revenirea la structuri organizatorice care au mers la noi. amintiti-va ca cei faradelege erau descurajati incepand de pe strada, iar daca o comiteau, nici n-ajungea ceva in presa, ca erau si prinsi.
    acum, mai mult ca oricand tre sa ne intoarcem la acea organizare, inclusiv anaf->politia economica, aur si valuta, moravuri, sefi de post, sectoare,etc
  • 0 (0 voturi)    
    tesla (Duminică, 28 august 2011, 6:22)

    traiang [utilizator]

    Competenta ministrului tesla se reduce ca in tamplarie ,raschetezi si tai Sa reorganizezi Ministerul de Interne pe competenta si profesionalism este mult prea greu si numi ca termeni gramaticali!
  • 0 (0 voturi)    
    inca (Duminică, 28 august 2011, 15:54)

    sir [anonim]

    nu e prea tarziu sa se procedeze ca in georgia!dar cat mai repede,acum e momentul,oamenii stiu ca va urma o disponibilizare masiva.trebuiesc dati afara toti ,inclusiv generalii turnatori si imbarligatori,corupti ,trebuie luat totul de la zero,aveti sustinerea opiniei publice,toti stim cu ce ne ajuta militienii din viata noastra de zi cu zi.ne ignora ,ne trateaza cu dispret ,ii vedem la tv ca sunt beti in uniforma si in masina de serviciu si nu doar plotonerii de la tara .toti ii stim pe alde soric,fatuloiu.ardelean,toma zaharia,e plina istoria postdecembrista de ei.basescule ,e momentul sa dai lovitura si sa-i starpesti,cred ca ai si sustinerea europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    H7YFIOU (Luni, 29 august 2011, 20:09)

    fratica [anonim]

    Prin incompetenta celor de la varful MAI taranul va avea de suferit ca si pana acum in istorie! Abia ce s-au desfiintat posturile comunale de politie si au aparut cursele de masini pe strazi in comune, conduceri de masini fara permise, beti, batai, furturi de pe camp(caci doar e recolta) sa nu mai pomenim de furturile de lemne din paduri!!!! Daca pana acum ii mai intreba cine de sanatate de-acum patrula care trece o data la doua zile si care e anuntata de primul smecher prin mobil la toti smecherii din zona, iar la plecare-la fel!!!!
    TRAIASCA PDL SI UDMR !!!!! DE ACUM POT SA FURE IN LINISTE CA NU MAI ARE CINE SA-I OPREASCA!!!!!!