Teodor Baconschi: Europa comemoreaza astazi memoria victimelor stalinismului si nazismului, in timp ce pe la noi unii regreta defilarile comuniste de pe 23 August

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 august 2011, 19:06 Actualitate | Esenţial


​"Istoria este experta in ironii. In timp ce pe la noi unii regreta, prada nostalgiilor vinovate, defilarile comuniste de pe 23 august, Europa comemoreaza astazi memoria victimelor stalinismului si nazismului. Veti observa usor dublul amalgam: pe de o parte, confiscarea de catre comunisti a unei zile al carei actor principal a fost Regele Mihai - deturnare clasica pentru ideologii minciunii ca mod de a face politica. Pe de alta parte, Uniunea Europeana a instituit - abia in 2009! - o zi in care ne delimitam, precauti, doar de Stalin, nu si de predecesorii si urmasii lui sovietici, sau de nenumaratii lor emuli de pe intreg mapamondul, unii inca in functie", este de parere ministrul de Externe Teodor Baconschi.

El mai spune ca "În ciuda pudibonderiei europene, menite să menajeze sensibilitățile comuniștilor, troțkiștilor și altor stângiști, cred că se cuvine să salutăm această coincidență de date și să marcăm această zi europeană antitotalitară. Ar fi o bună ocazie de pedagogie națională și de cult al memoriei victimelor comunismului ca în 23 august să evocăm prin filme, simpozioane, emisiuni la televizor, depuneri de jerbe la Sighet sau la Pitești amintirea însângerată a comunismului."

"Fără memorie, suntem condamnați la nostalgii tâmpe, la recidive istorice și la un viitor îngrijorător. Memoria, însă, nu poate funcționa fără simboluri, date, personalități și locuri emblematice. Singura cură a amneziei colective este instituirea de locuri ale memoriei. În acest sens, am propus și susțin cu toate puterile înființarea unui Muzeu Național al Dictaturii Comuniste la București, care să se alăture memorialului de la Sighet și, sper, altora care vor urma. Sunt convins că toate energiile anticomuniste vor sprijini acest proiect, care vine oricum destul de târziu. Îmi doresc ca într-un an sau doi să putem comemora victimele comunismului inaugurând, în capitala țării, Muzeul Național al Dictaturii Comuniste", incheie Teodor Baconschi.

















1322 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    hm (Marţi, 23 august 2011, 19:26)

    gabriel [anonim]

    Nenea baconschi ma incantase la un moment dat cu crestin-democratia : morala crestina, patriotism luminat, democratie autentica si dreptate sociala...dupa o vreme am constatat ca sunt contradictii fundamentale intre cele patru principii....acum vad ca este pura propaganda impotriva popoarelor si in slujba capitalistilor anticrestini ! Ieri era sa inebunesc, am auzit de la cel pe care l-am susutinut constant, faptul ca statele ( forme superioare de organizare a popoarelor) pier in lupta cu capitalul si pietele ( adiva cu liderii de necontestat ai lacomiei, egoismului, imoralitatii, hotiei si lenei - capitalistii!). De parca acesti necrestini n-ar fi prosperat prin devalizarea popoarelor !
    • 0 (10 voturi)    
      da (Marţi, 23 august 2011, 20:10)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      multe minusuri...de ce nu imi explicati cum merge morala crestina cu capitalismul.....stim cu totii pilda cu camila si gaura de ac, cum merge dreptatea sociala cu democratia liberala, cand oamenii sunt lacomi si voteaza impotriva lor in ideea imbogatirii ulterioare, bine cultivata de propaganda care prezinta oameni care se imbogatesc cinstit si din nimic, clar mincinoasa, cum este patriotismul luminat compatibil cu globalizarea , adica generalizarea capitalismului, care distruge statele nationale...asta va rog sa-mi raspundeti, nu sa-mi dati minusuri !
      • +1 (1 vot)    
        Regimul Criminal Comunist si restul lumii (Marţi, 23 august 2011, 23:46)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        Gabriel, poate ca esti prea mic ca sa cunosti ororile comunismului sau poate esti amnezic. Peste tot in lume, Regimul Criminal Comunist a facut mai mai multe victime decat cele doua razboaie mondiale. Nu are rost sa iti spun pentru ce occidentul liber. adica lumea civilizata, a fost mai bun decat criminalitatea comunista a estului. Este ca si cum i-as explica unei blonde revolutia industriala produsa roata, cu riscul sa ma intrebe daca vorbesc despre roata de la bicicleta sau despre roata automobilului.
        • 0 (0 voturi)    
          nedumerire (Miercuri, 24 august 2011, 14:08)

          lulu [anonim] i-a raspuns lui zexe

          Ce treaba are ministrul de Externe al Romaniei cu 23 August? Cu comunistii? Cu pupincurismul? Du-te d-le ministru si fa ceva sa relaxam relatiile internationale ca suntem varza. Asta este treaba ta, nu sa lauzi sau sa blamezi comunismul. Aveam 26 de ani in 1990 asa ca am trait comunismul cu cozile lui, cu programul TV de 2 ore, cu taxa pentru ca nu aveai copii (indiferent daca erai casatorit sau nu) etc. Ca sa avem succes in viitor trebuie sa ne desprindem de trecut, dar clasa noastra politica ne tine ancorati acolo pentru ca suntem mai usor manipulabili.
    • +3 (5 voturi)    
      Modul de sarbatorire ,o bataie de joc. (Marţi, 23 august 2011, 21:39)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Banuiesc ca esti printre cei care nu rabdau de foame si de sete pentru a participa la defilarea obligatorie.Nu cred ca esti indreptatit sa comentezi despre 23 august.Chiar daca o fost un moment de cotitura au avut grija comunistii sa-l transforme intr-o batjocura a poporului roman.Si tu vrei sa continui traditia comunistilor.
  • -6 (18 voturi)    
    Noi nu regretam! (Marţi, 23 august 2011, 19:29)

    Alin [anonim]

    Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostru Neobosit, a condamnat comunismul si nu regreta defilarile de la 23 august de dinainte de 1989! De aceea, si noi, care suntem, dupa cum spunea Prima Doamna Elena Udrea, urmasii lui Traian Basescu, nu trebuie sa regretam acele defilari comuniste! Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostru Neobosit, nu regreta acele defilari de 23 august, pentru ca Domnia-Sa lupta inca din acea vreme impotirva comunismului, aflandu-se la Anvers, ca reprezentat al statului roman.
    • +1 (11 voturi)    
      nup (Marţi, 23 august 2011, 19:51)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Alin

      spui prostioare......daca erai lucrator la stat si , aici am sa te tulbur, COMUNIST ADEVARAT, ADICA IUBITOR DE NEAM SI TARA, esti vinovat ???? sau tradatorii capitalisti care au bagat tara in faliment sunt ?
      • 0 (2 voturi)    
        Sigur te referi la Iliescu si gasca lui. (Marţi, 23 august 2011, 21:43)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        Eu stiu ca cei care au distrus Romania dupa dec.1989,sunt Iliescu,Petre Roman,Nastase,Vacaroiu,Voiculescu si toata pleiada lor de hoti si criminali.Toti au fost si suntr comunisti.Deci faci confuzii grave.Unde vezi tu capitalism in Romania?
      • 0 (0 voturi)    
        M-ai tulburat (Miercuri, 24 august 2011, 3:09)

        AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        cu halucinatiile tale ! Acum o sa te tulbur si eu un pic: cine sunt acesti capitalisti romani care au bagat tara in faliment ? Nu sunt cumva comunistii si securistii de pe vremea lu' ciuruitu' , care intre timp au devenit mari "capitalisti" ?!
  • -1 (1 vot)    
    Of, of, of...Istoria si politicienii (Marţi, 23 august 2011, 21:13)

    judex [anonim]

    Cred ca dl Baconski rateaza complet semnificatia momentului. 23 august este mai mult decat evaziva "comemorare a memoriei victimelor stalinismului si nazismului"; Ca sa punem punctul pe "i", aceasta este ziua comemorarii memoriei victimelor: a) stalinismului; b) nazismului si c) ale STALINISMULUI SI NAZISMULUI. Pacat, pentru ca se denota astfel a) perspectiva serios trunchiata a dlui Baconschi asupra istoriei, inclusiv a celei nationale si b) pentru ca pentru Ro o asemenea perspectiva este profund inselatoare si injositoare.
    23 august este, intr-adevar ziua in care regele a fost solist, cu urmarile: armata romana a fost decapitata, a capitulat pierzand jumatate din efectiv, si a fost eliminata ca instrument al mentinerii independentei nationale Cheia comportamentului regelui intre 1944-2011 sta, zic eu, in analiza izmenelor acestuia in 1944, precum si a babeticii sale intre 2008-2009. Sau poate invers...
  • -1 (3 voturi)    
    Muzeul Național al Dictaturii Comuniste (Marţi, 23 august 2011, 21:28)

    vandervaal [anonim]

    Ca idee, este un produs al pseudo-dreptei oportuniste, avandu-l ca lider pe V Tismaneanu. Daca a ajuns sa influenteze deciziile ministrului de externe al Ro. si sa-l faca sa sustina o astfel de investitie politico - ideologica (nu are si alta treaba?), este grav.
    Un astfel de muzeu va trebui sa contina si documente/exponate/marturii etc. care sa evidentieze rolul jucat de reprezentantii Poporului Ales, corifei ai stalinismului in anii '50, lideri in PMR, inalti ofiteri ai Securitatii Poporului, ideologi, ministri, procurori etc. care au condus Romania in perioada stalinista. Isi asuma cineva riscul, avand in vedere "corectitudinea politica" necesara??
    In plus, insist ca un astfel de Muzeu sa fie realizat si administrat din surse financiare non-publice (NGO, private, donatii etc.), reflectand astfel doar o initiativa particulara/de grup si nu una nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    Evident (Marţi, 23 august 2011, 23:20)

    nelutu [anonim]

    Evidenta realitatii de azi este ca multi oameni traiesc foarte greu,isi vad munca distrusa,aproape toate privatizarile au fost de fapt jafuri,de aceea avem nostalgii D-le.Baconski,dar aceste lucruri se vad mai greu din jacuzzi...
  • -1 (1 vot)    
    "nostalgia" (Miercuri, 24 august 2011, 1:37)

    Tzompi [anonim]

    Celor ce erau maturi sub Ceausescu nu le este dor de "comunism" - cum cu rea credinta spun "anticomunistii" care misuna in massmedia - ci au o evidenta nostalgie dupa tinerete (cine nu are?) si constientizeaza cu groaza ca, de la o tara cu probleme dificile si in penurie, cum era RO in 1989, am ajuns in 20 de ani pur si simplu in coma, o tara gen Uganda. In RO de azi avem oficial (World Bank) peste 1 mil. romani cu sub 1 USD pe zi, alte milioane bune in saracie grava (pensionarii), plus 3 milioane care sunt azi emigrantii din UE (deci tot in lista de cersetori ai tarii), plus cele 2 mil. de someri (guv. admite cca. 1 mil., deci sunt ca focul 2 mil.). Sub Odi asa cifre halucinante nu au existat niciodata. Am cca. 50 de ani, nu aveam copil la revolutie, dar ma cunosc cu zeci de oameni cu copil mic in 1989. La oras nefiind mancare ce faceau ei cu plozii? I-au tinut la bunici LA TARA, deci e exact pe dos decat descriu unii "anticomunisti". La tara erau probleme, evident, gauleiteri locali, CAP-uri abuzive, dar mancare era. Evident ca erau zone si zone. Dar nu era HOLOCAUSTUL ECONOMIC DE AZI IN CARE A FOST BAGATA ROMANIA. Sunt studii gramada (occidentale) despre cresterea cataclismica a numarului de saraci in Estul Europei DUPA caderea blocului Moscova.
    Nota – Nu mi e dor deloc de familia Odi si de ceausism, dar nu suport inventiile.
    • +1 (1 vot)    
      doar la burta ne e gandul... (Miercuri, 24 august 2011, 4:33)

      ada [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

      COMUNISMUL in Romania lui Ceausescu (1 singur om = prima greseala, pentru ce sa ovationezi un singur om, mai ales un incult prost si megaloman??) a insemnat INDOBITOCIREA POPORULUI, REDUCEREA LUI LA NEVOILE DE BAZA, PENTRU A NU FI PREOCUPAT DE NIMIC ALTCEVA care ar fi putut periclita statul tovarasului si al regimului sau (pupatorii fundului ceausist ). zbaterea pentru traiul zilnic nu a lasat poporului sansa sa citeasca, sa gandeasca, sa ia atitudine si de aici suntem saraci si astazi, pentru ca mentalitatea ingusta (de intins mana si primit ca si cum ni se cuvine fara sa facem nici un efort) nu ne lasa sa evoluam. din pacate va mai trece cel putin o generatie peste noi pentru a schimba asta. DAR UNII DINTRE NOI LUPTAM SA DOVEDIM PRIN EXEMPLUL PERSONAL CA SE POATE ALTFEL !!!
      • -1 (1 vot)    
        ABERATII despre ceausism (Miercuri, 24 august 2011, 10:07)

        Tzompi [anonim] i-a raspuns lui ada

        Ada spune o aberatie - ca sub Ceasca romanii "intindeau mina ca sa primeasca ceva pe degeaba".
        Ada dar tu poate iti insulti si bunicii si parintii. (adica poate si ei luau leafa degeaba?) . Teoria asta imbecila ca sub Odi "romanii frecau enta si Ceasca le dadea leafa" ma seaca.
        Mai "anticomunistilor": Sub Ceausescu medicul opera, profesorul preda la catedra, inginerul proiecta, sudorul suda (si asuda...), soferul de basculanta cara beton, etc etc. Majoritar, in RSR, va asigur ca SE MUNCEA. Da, in uzine era si o categorie de nepotei, si amante, dar infima, fata de cei care munceau. Ca munceau de frica securitatii, cum imi veti raspunde, nu stiu, nici nu pot generaliza. Dar teoria ca "noi frecam menta si ceausismul ne dadea leafa" este o mega-stupizenie. Da, muncitorului sau inginerului stagiar i se dadea gasoniera/apartament dar daca chiulea la job era bagat URGENT in camin muncitoresc, 4 in camera (asta "anticomunistii" nu mai precizeaza).
        In plus nota de plata A FOST ACHITATA ATUNCI tot prin munca acestor oameni, ma refer la cele 11 miliarde USD rambursate Bancii Mondiale, printr-o decizie controversata a lui Odi.
        INDOBITOCIRE SUB CEAUSESCU??? Pai a fost singura perioada cand, pe linga alfabetizarea totala a tarii, sistemul ala "odios" a facut ca si clasele de jos sa aiba acces la cultura. Personal aveam doi colegi de scoala, copii de muncitori, in a caror biblioteca trona "Petit Larousse", si nu de forma! Indobitociti sunt tinerii de azi.
        • 0 (0 voturi)    
          FALS, nu asta am zis!! (Miercuri, 24 august 2011, 20:31)

          ada [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

          daca lipsesc d ela job 1 zi, de ce sa vina partidul sa ma bage la zdup??? poate am alte planuri, altele decat partidul!!! e, asta e ce nu intelegi matale!!!
          din fericire pt generatia tinara ei sunt mult mai liberi si mai deschisi la minte decat cred multi dintre noi!!! mai cerceteaza si asculta, decat sa vb mai mult decat asculti. e primul pas.
  • -1 (1 vot)    
    Aspete si nuante (Miercuri, 24 august 2011, 1:47)

    Tzompi [anonim]

    Toti democratii de azi care conduc RO se feresc ca dracul de tamaie sa pomeneasca perioada de real belsug a Romaniei, anume 1966-1984. Cand cel putin lucruri elementare ale vietii erau decent asigurate de regimul militarizat al lui Odi. Democratii de azi nu vor ca tinerii de azi sa afle de perioada aceea (probabil singura de real belsug din sec. XX pt. RO) si vor ca in mintea lor sa fie un ghiveci calugaresc intre perioada de ocupatie sovietica (evident sangeroasa) si ceausism. Ca sa iasa pasienta unor indivizi oportunisti ca Basescu si Tismenitki. Pe romaneste e asa: Daca regimul Ceausescu tragea romanului 10 pumni in cap pe zi, cele 9 guverne post-90 i-au tras si 100.
    Nota - "Anticomunistii" tot insista sa nu mai numim "capitalism" ce e e azi in RO (ca nu cumva sa se intineze Sfantul Capitalism). Ba nu. Cata vreme regimul 1966-1989 este numit in mod stupid si maniheist "odiosul ceausism" tot asa voi spune eu ca regimul instalat in ian. 1990 este "capitalismul romanesc postdecembrist".
  • 0 (2 voturi)    
    muzeu (Miercuri, 24 august 2011, 1:59)

    Tzompi [anonim]

    In mod onest ar trebui sa se faca un muzeu al dictaturii comuniste in PERIOADA DE OCUPATIE SOVIETICA, 1945-1960. Perioada total diferita de ceausism care a avut o perioada de intensa DERUSIFICARE, ceausismul fiind un regim care, chiar, in perioada sa zisa "coreeana", desi era militarizat, nu folosea "saltarea de acasa cu duba neagra la 12 noaptea". Cum au fost deja convinsi unii tineri neinformati. Care nici macar de minciuna colosala cu "robinetele de aur masiv a Ceausestilor" nu li s-a spus.
  • 0 (0 voturi)    
    23 August 1944 (Miercuri, 24 august 2011, 8:31)

    adi [anonim]

    Indiferent de insemnatatea politica a zilei, indiferent de deturnarea semnificatiei acestei zile de catre comunism, totusi tin minte ca nu uitam sa ii comemoram pe cei care au luptat si s-au jertfit pentru reintregirea si eliberarea tarii de fascism.
    La fel de bine tot acum am putea sa aducem omagiul nostru si celor care si-au dat viata pentru reintregirea si eliberarea tarii de comunism.
    Din pacate n-am vazut nici o incercare de acest fel. Totul graviteaza in jurul disputelor ideologice si politice iar cei care intr-adevar au facut acestea posibile sunt dati uitarii. Deja copii nostri nu mai stiu ce a insemnat 23 August.
    Altii au grija sa-si promoveze zilele de insemnatate istorica indiferent daca istoria le considera juste sau injuste in timp ce noi le ingropam de dragul plimbarii prin mocirla politica.
    • +1 (1 vot)    
      eroii (Miercuri, 24 august 2011, 10:10)

      Tzompi [anonim] i-a raspuns lui adi

      ADI - Pe ansamblu se vorbeste putin sau deloc de cei 500.000 romani cazuti in lupta contra celor doua imperii ale Raului intre 1941 si 1945: URSS si Germania hitlerista.
    • 0 (2 voturi)    
      vina vesnica a romanilor (Miercuri, 24 august 2011, 10:13)

      Tzompi [anonim] i-a raspuns lui adi

      Ca sa ating totusi subiectul articolului: Pentru mine 23 august este o zi odioasa pt. ca este egala cu invadarea Romaniei de catre sovietici. SOVIETICI. Acest cuvant este tabu, pt. ca este o conventie ca rusii sa fie menajati cit mai tare din punct de vedere istoric. Normal din moment ce toti fostii generali KGB care au torturat oameni sub Brejnev sunt azi moguli in Monaco, fiind rasfatati de guvernele occidentale. Asa se tinde sa se dea vina pe romani pt. toate ca pina la urma astia vor pretinde ca poporul roman a cerut sovieticilor sa-l invadeze in 1945!
  • 0 (0 voturi)    
    coincidente si identitati de alt gen (Miercuri, 24 august 2011, 11:46)

    in context [anonim]

    23 august al lui '39 a fost punctul culminant al perioadei in care Führer-ul s-a dovedit pentru partizanii sai ca cel mai mare diplomat al tuturor timpurilor (o saptamana mai tarziu incepandu-si cariera de cel mai mare conducator de oaste al tuturor timpurilor, acronim GRÖFAZ, cu deznodamantul sinistru bine cunoscut).
    Dar pana atunci realizase - fara un singur foc de pusca - incalcarea a multiple interdictii din Tratatul de la Versailles atat in privinta reinarmarii cat si a reintregirii tarii, readucerea tarii sale natale, Austria, "acasa in Reich", ruperea Sudetilor din trupul Cehoslovaciei, intemeierea statului vasal Slovacia, chiar ocuparea restului din Cehia, reintegrarea tinutului Memel in dauna Lituaniei.
    Toate aceste acte de agresiune si cotropire nebelicoasa au fost infaptuite cu incuviintarea tacita uneori, vadita alteori a puterilor europene puse de veghe la resuscitarea unei Germanii prusace in stare sa sfasie linistea instaurata cu atatea jertfe. Marturie pentru trainicia incredintata acestei paci este reducerea considerabila a fortelor militare britanice, aproape o dezarmare, astfel supravietuirea in Batalia pentru Anglia fiind atribuita abnegatiei fortelor aeriene ("Niciodata in istorie atat de multi n-au datorat atat de mult atator de putini") - o debarcare germana in Anglia ar fi schimbat mersul evenimentelor.
    Dar inapoi la sirul de victorii diplomatice ale lui Hitler: blandetea cu care au fost petrecute din partea puterilor responsabile duce la o dubla perspectiva, naivitatea politicienilor pacifisti de gen Chamberlain ca Hitler se va astampara prin concesii minore si o convingere launtrica ca un surplus de agresivitate se va rasfrange asupra Estului, in concordanta cu ideologia miscarii naziste. Asa, pactul de la 23 august 1939 a survenit ca o lovitura de teatru la adresa Vestului: de fapt, declaratia de razboi.
    La coincidenta celor doua date, ...
    • 0 (0 voturi)    
      coincidente si identitati de alt gen (Miercuri, 24 august 2011, 12:01)

      in context [anonim] i-a raspuns lui in context

      ... o identitate nu mai putin tulburatoare, din pacate prea putin apreciata: Generalfeldmarschall von Hindenburg, sef al Inaltului Stat Major al armatei germane, a adus un aport decisiv la instaurarea lui Lenin la Petrograd; Reichs(!)präsident al Republicii de la Weimar von Hindeburg l-a investit pe Hitler cu atributiile unui Reichs(!)kanzler - omul care a incalzit la san doua naparci dar s-a strecurat din lume inainte de a vedea si aceste roade ale activitatii sale.
      • 0 (0 voturi)    
        Revolutia Bolsevica - un pic mai altfel (Miercuri, 24 august 2011, 17:14)

        Tzompi [anonim] i-a raspuns lui in context

        Lenin a fost ales de mondialistii occidentali sa faca Revolutia Bolsevica pt. ca era un individ sadic si psihopat. El, in 1918, avea in buzunar bani grei de la o serie de bancheri de pe Wall Street care voiau sa execute marele experiment antropologic sangeros (vivisectie) numit "comunismul in Rusia tarista". Fara acesti bani nimeni nu ar fi demarat ceva asa de amplu si de apocaliptic precum crearea URSS-ului.
        Familia Rothschild a patronat totul (ba chiar a si decis simbolul URSS, "steaua rosie", care e rosie de la culoarea blazonului familiei, un scut rosu, ROTH si SCHILD) .
        Bancherul Schiff a dat 20 mil. USD, J.P. Morgan si partenerii au dat cca 1 mil. USD. Bani au mai dat pt. marele macel al secolului Olaf Aschberg (de la Nye Bank of Stockholm, Suedia), Sindicatul Rin-Westfalia, un bancher numit Jovotovsky (a carui fiica s-a maritat cu Trotki), William Boyce Thompson (un director de la Chase National Bank care a dat 1 mil. USD), si Albert H. Wiggin (Presedintele Chase National Bank).
        Toate aceste sume sunt echiv. a miliarde de dolari in ziua de azi.

        http://modernhistoryproject.org/mhp?Article=FinalWarning&C=7.3
        • 0 (0 voturi)    
          vivisectie vs. desperare militara (Miercuri, 24 august 2011, 19:26)

          in context [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

          O vivisectie putea fi executata si pe un corp mai mic, cu rezultate prompte, la costuri mai modeste. Pentru mine primeaza desfasurarea razboiului pe doua fronturi care nu mai era de castigat pentru "eroul de la Tannenberg" si marele sau strateg Ludendorff, inca din 1916. Frontul de Rasarit il alcatuia Rusia tarista, un urias pe picioare de lut dar de nedoborat cu amenintarea in spate. (Asta a fost, 20 de ani mai tarziu, strategia initiala a caporalului cu mustacioara din acea conflagratie de a preveni un alt razboi pe doua fronturi, de aici stradaniile de a capta macar ne-imixtiunea Albionului - apeluri, zborul lui Heß, batalia aeriana ca ultima ratio - iar neputinta de a-l ingenunchia a reinviat cosmarul).
          Promovarea grupuletului izolat in jurul lui Lenin a dus la rezultatul scontat de Ludendorff, scoaterea Rusiei din razboi, dictatul de la Brest-Litovsk aducand si implinirea obiectivului primordial pentru dezlantuirea Marii Catastrofe, spatiu vital la Rasarit. Insa pentru castigarea razboiului era prea tarziu, America isi pusese cizma pe teritoriul european si in acele vremuri era inca valabil ca ea nu pierde un conflict armat.