Sulfina Barbu anunta ca va depune plangere la CNCD impotriva sefului IPJ Valcea, care a spus ca numarul de locuri pentru femei de la Academia de Politie ar trebui redus

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2011, 13:11 Actualitate | Esenţial

Presedintele organizatiei de femei a PDL, deputatul Sulfina Barbu, a anuntat, marti, intr-un comunicat de presa citat de Agerpres, ca OFPDL va depune plangere la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) impotriva sefului IPJ Valcea, condamnand vehement declaratiile discriminatorii facute de acesta la adresa femeilor.

"OFPDL a primit cu stupoare declaratiile socante ale sefului Politiei din Valcea si considera ca o asemenea atitudine discriminatorie si retrograda este inadmisibila intr-o institutie a statului roman. Egalitatea de sanse si drepturile femeilor mame sunt garantate in Romania prin lege, iar institutiile statului sunt obligate sa respecte legislatia in vigoare", a declarat Sulfina Barbu.

Potrivit acesteia, declaratiile sefului Politiei valcene sunt cu atat mai grave "cu cat vin din partea conducerii unei institutii menite sa apere respectarea legii".

Precizand ca ar fi periculos ca astfel de comportamente sa ramana nesanctionate, deputatul democrat-liberal anunta ca OFPDL va depune plangere la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii impotriva chestorului Ion Stoica pentru declaratiile si actiunile discriminatorii pe care a anuntat ca le va intreprinde.

Seful IPJ Valcea, chestorul Ion Stoica, a declarat luni ca numarul de locuri pentru femei de la Academia de Politie ar trebui redus, intrucat "femeile dupa ce intra in politie stau putin, nasc un copil, dupa doi ani de concediu mai fac unul si te trezesti ca iti raman functiile ocupate atatia ani".

"Nu am nimic cu femeile, din contra, imi plac femeile, dar daca vom merge pe ordine publica ne trebuie barbati. Ori fetele sunt foarte silitoare si destepte, iar la examen, sansele fiind egale, reusesc mai mult fetele. (...) Femeile, dupa ce intra in politie, stau putin, nasc un copil, dupa doi ani de concediu mai fac unul si te trezesti ca iti raman functiile ocupate atatia ani, iar colegii lor trebuie sa le preia atributiile. Pentru noi e foarte greu sa lucram cu politiste pentru ca au familii si alte responsabilitati. Tin sa mentionez ca avem politiste foarte bune, care isi fac treaba cum nu se poate mai bine. Dar in acelasi timp sunt probleme in mediul rural si toate vor sa vina in mediul urban pentru ca nu le mai convine cu naveta si cu conditiile precare. Asadar, sa fie femei, dar cu o anumita limita", a spus chestorul Ion Stoica.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

768 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Pai tehnic omul are dreptate... (Marţi, 16 august 2011, 13:13)

    Claude [anonim]

    ....gindeste ca un manager. Da-ti o lege sa fie deblocate posturile si gata, nu mai e discriminare.
    • +1 (1 vot)    
      idiotule (Marţi, 16 august 2011, 22:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Claude

      daca deblocheaza postu pe ce post revine domnisoara proaspat mamica?....e data afara ca nu e postu...ca al ei e ocupat
  • +6 (10 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 16 august 2011, 13:38)

    a [anonim]

    am preluat si noi de la politically corect american exact ce nu trebuie: discriminarea pozitiva.

    tiganii sint niste piloni ai societatii care nu invata si fura din cauza noastra nu a lor.

    femeile pot alerga dupa tilhari si se pot lupta cu toti nebunii violenti.

    etc etc. omul a spus ceva de bun simt si toti ii sar in circa. femeile sint pentru munca de birou in politie de aceea locurile operative trebuie sa fie alocate barbatilor intr-o proportie prestabilita.
  • +2 (2 voturi)    
    Aha (Marţi, 16 august 2011, 13:59)

    bogdan [anonim]

    Daca se oprea, intelept ramanea dar a continuat foarte glumet cu: "Femeile, dupa ce intra in politie, stau putin, nasc un copil, dupa doi ani de concediu mai fac unul si te trezesti ca iti raman functiile ocupate atatia ani, iar colegii lor trebuie sa le preia atributiile. Pentru noi e foarte greu sa lucram cu politiste pentru ca au familii si alte responsabilitati." :))
  • +3 (7 voturi)    
    Asa este !! (Marţi, 16 august 2011, 14:04)

    doru [anonim]

    Are dreptate, dar, deh, asa e-n Romania : spui adevarul si ti se ia capul.Exact asa a patit si politistul de la Neamt care a spus ca procurorii dau bani cu camata...Toata lumea stie asta, dar ne ferim sa recunoastem .........
  • +4 (4 voturi)    
    Gresit! (Marţi, 16 august 2011, 14:04)

    Rostopaska [anonim]

    Discriminare este deosebirea la probele fizice de admitere! Discriminare este netrimiterea patrulelor de femei in cartierele rau-famate (se descurca-bine, nu se descurca-date afara)...Asta-i discriminare!
  • -3 (9 voturi)    
    ba n-are dreptate (Marţi, 16 august 2011, 14:06)

    causius [utilizator]

    omu' e (tehnic, ca sa il citez pe august) un cretin si un misogin. ce treaba are deblocarea posturilor cu afirmatia ca femeile nu trebuie angajate pentru ca raman gravide ???
    singurul raspuns pe care i-l pot da e ca "mama prostilor ramane tot timpul gravida", iar el e exemplul perfect.
    in alta ordine de idei, in special pentru a (nonim), violenta nu e singura solutie, tembelule, chiar dimpotriva. o femeie poate dezamorsa mult mai rapid un conflict decat un ciumpalac cu muschii umflat si plin de testosteron. daca vrei maciuci pe cocoasa, cheama mascatii, desteptule, daca situatia o cere.
    in plus, femeile, in general, sunt mult mai rafinate ca si comportament si mult mai competente la chestii de care sunt sigur ca n-ai auzit, gen limbi straine, calculatoare, comunicare, etc.
    desigur, nu includ aici toate curvele si pocnitorile care s-au pricopsit prin politie, atarnate de vreun comisionar sef sau vreu cachestor (cazul lui stoica voda, fost penal prin arges, fost atarnache pe la oprea, actual sef de militieni prin valcea).
    va invit cu negativul, ca sa imi fac o statistica personala despre cati misogini citesc articolul.
  • +5 (7 voturi)    
    eroare (Marţi, 16 august 2011, 14:07)

    gabriela [anonim]

    Sunteti in eroare d-na Barbu, aici chiar are dreptate d-l Stoica, viata isi spune cuvantul si, in aceste conditii, Politia tot trebuie sa isi faca datoria pentru cetatean mai intai si apoi pentru colegele de birou, caci sunt putine cele care sunt pe strazi si, sa recunoastem, e un mediu ostil unei femei, o abrutizeaza si ii castreaza feminitatea si sensibilitatea.
    Sunt destule zone in care femeia e oprimata sau discriminata si d-na Barbu ar trebui sa se centreze pe acele zone, mai putin pe aceasta unde exista o situatie obiectiva descrisa de d-l Stoica.
    As intreba-o pe d-na Barbu daca e opinie personala sau s-a dezbatut aceasta problema cu toate membrele OFPDL? Ma tem ca nu si cred ca nu asa trebuie sa atragem voturi de la femei, pe chestiuni false, ci pe cele arzatoare ca: educatia tinerelor fete, viitoare sotii si mame, cresterea increderii in ele si a respectului de sine, a imaginii de sine, acumularea de cunostinte care sa le pregateasca pentru pasii viitori in viata, deci pe preventie.
  • 0 (0 voturi)    
    Hartuirea sexuala se pedepseste ! La altii ! (Marţi, 16 august 2011, 14:29)

    Mircea [anonim]

    In unele tari dezvoltate , atunci cand deschizi usa unei femei si ii faci loc inaintea ta, poate fi considerat gestul ca o hartuire sexuala.
    Pe aceeasi linie, la noi, faptul ca nu iti trimiti colega politista in misiuni mai dificile, ( o protejezi de fapt) poate fi considerata tot o harturie sexuala.
    Asa ca , imi pun intrebarea, doamna Sulfina , dvs nu sunteti permanent hartuita sexual de colegii care va protejeaza si va fac loc ?
  • +2 (2 voturi)    
    Discriminare este... (Marţi, 16 august 2011, 14:48)

    catalina [anonim]

    ... sa nu dai exemenele/testele de cunostinte sau ce se da in perioad asta de catre toti bugetarii pentru ca esti in concediu de crestere a copilului.
    Ceea ce s-a intamplat, cu siguranta, la Politia de Frontiera din zona Iasi.

    Eu vreau sa stiu ca frontierele Romaniei au toate posturile ocupate, realmente, de politisti cu exemenele si testele de aptitudini la zi, nu de mamici care stau cate 4 ani acasa.

    Din cauza ca fatucile astea au fost scutite de examene, posturile lor au ramas blocate, iar ceilalti politisti si-au disputat un numar de N-mamici posturi.

    Asta cum se numeste?
  • 0 (0 voturi)    
    Politia Romana (Marţi, 16 august 2011, 20:16)

    scridon radu lucian [anonim]