Avertisment pentru soferi: Statul vrea sa infiinteze o noua politie care sa dea amenzi

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2011, 8:54 Actualitate | Esenţial

Autovehiculele vor fi controlate in trafic de angajatii unei noi institutii, Inspectoratul de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier, potrivit unui proiect de Ordonanta a Guvernului. Institutia se va infiinta prin reorganizarea Autoritatii Rutiere Romane, a Registrului Auto Roman si a Companiei de Autostrazi si va fi in subordinea Ministerului Transporturilor, scrie Money.ro.

Potrivit proiectului "inspectorii (noii institutii-n.red.) au dreptul sa opreasca orice autovehicul care circula pe drumul public si este utilizat la efectuarea transporturilor rutiere".

"Inspectorii pot opri vehiculele, semnalizand regulamentar din pozitia statica in acelasi mod ca si politistii rutieri sau din autovehiculul din dotare aflat in mers", mai scrie in proiect, in care se mai arata ca "in cazul unui control efectuat in trafic asupra unui vehicul rutier, inspectorii au dreptul sa patrunda atat in spatiul destinat conducatorului auto, cat si in spatiul destinat transportului rutier de marfuri si/sau persoane".

Noua institutie va verifica, pe langa starea tehnica a masinii si actele de transport, inclusiv dovada platii tarifului de utilizarea a retelei de drumuri.

Noua institutie este independenta fata de orice structura juridica sau de autoritate de reglementare sau de siguranta rutiera. Inspectorii au dreptul sa imobilizeze vehiculul, sa ridice placutele de inmatriculare si documentele autovehiculului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4556 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg... (Miercuri, 10 august 2011, 9:09)

    mache [utilizator]

    ... fraza "si este utilizat la efectuarea transporturilor rutiere"... adica sunt vizati toti conducatorii auto sau doar soferii de camioane/ autobuze/etc. ?
    • 0 (0 voturi)    
      Diversiune clasica. (Miercuri, 10 august 2011, 10:02)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Ideea este sa se polarizeze atentia pe prostii, nu ca lumea se naruie, ulterior dupa vreo doua zile de isterie sa se spuna, "mai oameni buni, astia-s doar pentru tiruri si dube, nu pentru masini personale" si cu putin noroc situatia sa fie mai buna atunci, si lumea sa treaca fara traume peste o perioada relativ grea. Exact ca atunci cand un copil de 3 ani cade in nas, si ca sa nu urle ii arati un porumbel, sau ii dai o ciocolata. Am totusi o retinere. Cred ca peste cateva zile va fi la fel de rau cu lumea, in general.
    • +3 (3 voturi)    
      WTF?! (Miercuri, 10 august 2011, 10:15)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Parca se doare micsorarea aparatului bugetar. Ce facem domnule Boc? Iar angajam la stat?

      De ce aceste atributii nu pot incapea in sarcina Politiei Rutiere? De ce mai trebuie infiintat inca un inspectorat/comitet? Alti sefi cu alti soferi care le randul lor o sa ajunga sefi si cu alte secretare pe statul de plata al bugetului.

      Nu risipiti banii contribuabililor pe vremurile astea!

      Nu suntem de acord!
  • +3 (3 voturi)    
    Cititi ce scrie in PDF-ul publicat (Miercuri, 10 august 2011, 9:15)

    Mihai [anonim]

    Noua politie se va ocupa de dube, camioane si tiruri.
    Nu sta nimeni sa-ti verifice autorizatia de traseu si factura marfii la autoturismul personal. ///(editat de HotNews.ro)
  • +8 (8 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 10 august 2011, 9:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Au dreptul si la spaga? Ca nu se specifica.
    • +6 (6 voturi)    
      raspuns: DA (Miercuri, 10 august 2011, 9:40)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      raspunsul este "in acelasi mod ca si politistii rutieri", din textul articolului. La aceleasi atributii, aceleasi drepturi. Dar eu nu inteleg: politistii sunt prea multi, se fac concedieri/disponibilizari, pe de o parte si se inventeaza o noua sa zicem politie rutiera, pe de alta parte.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai da (Miercuri, 10 august 2011, 16:09)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui lulu

        Pe principiul iese pe o ureche si intra pe alta :D
  • +2 (2 voturi)    
    politie (Miercuri, 10 august 2011, 9:23)

    Spock [anonim]

    Pot sa infiinteze cite politii vor. Pina cind nu va exista o retea normala de drumuri si pina cind incasarile din rovignete, amenzi, impozite si taxe pe benzina, care in mod normal ar trebui folosite la executia si intretinera de drumuri si autostrazi se duc pe salarii grase, investitii in fel si fel de masini luxoase ori dotari pentru confortul angajatilor nu se va schimba nimic in aceasta tara. Aceasta noua institutie va fi doar praf in ochi, menita sa mai toaca si ea niste bani din care s-ar putea face citiva km de drum.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu inteleg (Miercuri, 10 august 2011, 9:31)

    MaDao [anonim]

    Ce rol mai are ARR-ul. Din cate stiu eu cu asta se ocupau ei acum.
  • 0 (6 voturi)    
    AFERIM ! (Miercuri, 10 august 2011, 9:32)

    Ciupete [anonim]

    Asta ati inteles voi,ca statul vrea sa dea amenzi ?
    Sau ca trebuie pina la urma ca cineva sa puna punct haosului care domneste pe drumurile Romaniei ?Mi se pare cit se poate de normal si de bun simt ca autovehiculele care reprezinta un pericol in circulatie sa fie trase pe dreapta ,de asemenea si cele care incalca legea.indiferent de aspectul sub care se petrece acest lucru;as merge chiar pina la confiscarea autovehiculului;chiar nu se mai poate asa !
    • 0 (4 voturi)    
      ASA e, Tovarase! (Miercuri, 10 august 2011, 10:00)

      Protozaur [anonim] i-a raspuns lui Ciupete

      Asa tovarase, ce frumos combati! dar un pic ilogic: daca e un pericol, nu trece de RAR. Nu e nevoie de inca o institutie mancatoare de bani -- RARul sa-si faca treaba, si gata.
      In rest, Dacia merge bine? sau ai facut upgrade la Moskvici?
      • +1 (1 vot)    
        ISCTR = ARR+RAR+CANDR (Miercuri, 10 august 2011, 12:55)

        geticul [utilizator] i-a raspuns lui Protozaur

        Nu se face nici o institutie noua. se reorganizeaza alte 3(trei) intr-una noua.

        Asta inseamna ca din 3 manageri de institutii ramane unul. Si tot asa. se reduc numarul de pozitii de sefi.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 10 august 2011, 13:34)

        Ciupete [anonim] i-a raspuns lui Protozaur

        Ba trece de RAR,doar tu stii ca si tu ai dat spaga.
  • 0 (2 voturi)    
    Controlam dar conditii ? (Miercuri, 10 august 2011, 10:09)

    vali [anonim]

    Ok ne punem cu biciul pe transportatori dar cind o sa le creem si conditii sa isi desfasoare activitatea ?In conditii europene evident pentru ca cerintele catre ei sunt sa se alinieze la standardele europene . Statul le cere sa respecte programele de conducere dar nu imbunatateste infrastructura rutiera in asa fel incit timpul de tranzit sa scada .Se stie ca in romania nu poti sa iti faci pauzele de repaos datorita lipsei de parcari dotate inclusiv cu paza ? Ca soferul in loc sa doarma sta cu urechile ciulite ca nu cumva sa ii taie prelata sau sa ii se fure toata motorina din rezervor ? Ca in toata lumea asta exista autostrazi care strabat tarile de la nord la sud si de la est la vest ( desi marele cirmaci a zis ca nu avem nevoie de autostrazi) stiati ca platesc rovinieta dar nu am voie sa circul pe anumite drumuri desi platesc de 10 ori mai mult decit un turism pe zi.Pai si atunci cum avem tupeul sa cerem respectarea conditiilor europene dar oferim conditii de evul mediu. PS.incercati sa faceti centura Bucurestiului sa vedem cit timp va ia .:))) dar face-ti plinul la masina inainte