Tribunalul Bucuresti: Mioara Roman, fosta sotie a lui Petre Roman, nu va fi evacuata din vila RA-APPS din Primaverii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 18:00 Actualitate | Esenţial

Mioara Roman nu va fi evacuata de urgenta din vila din cartierul Primaverii, asa cum a cerut RA-APPS, pentru neplata datoriilor in valoare de  350.000 de euro la chirie. Tribunalul Bucuresti a respins, marti, contestatia facuta de Regie, procesul de recuperare a restantelor financiare avand termen in 20 octombrie, anunta Mediafax.  Tribunalul Bucuresti a respins astfel recursul facut de RA-APPS impotriva deciziei Judecatoriei sectorului 1 ca Mioara Roman sa nu fie evacuata de urgenta din vila din cartierul Primaverii.

RA-APPS solicitase, prin Ordonanta presedintiala (o procedura de urgenta in instanta-n.red.), evacuarea Mioarei Roman, insa atat judecatoria, cat si tribunalul, au respins cererea. Hotararea de marti a Tribunalului Bucuresti este irevocabila.

Mioara Roman, fosta sotie a lui Petre Roman, a fost somata de RA-APPS sa paraseasca vila din strada Gogol nr. 2, din cartierul Primaverii, pe care o ocupa din 1990, din cauza datoriilor la chirie, la care se adauga penalizarile, care au ajuns la 350.000 de euro. RA-APPS incearca sa o evacueze pe Mioara Roman din vila din Primaverii si sa recupereze datoria de 350.000 de euro, reusind sa puna sechestru asiguratoriu pe o casa din Sinaia, aflata in constructie, pe care fosta sotie a lui Petre Roman spune ca o detine impreuna cu fratii ei. La Tribunalul Bucuresti sunt trei dosare ale RA-APPS cu Mioara Roman privind evacuarea, sechestrul asiguratoriu si recuperarea datoriilor.

Mioara Roman sustine insa ca incepand din 2009 este obligata sa plateasca o chirie lunara de 6.000 pentru vila din Primaverii, in conditiile in care ea traieste dintr-o pensie de 1.800 de lei. Ea acuza RA-APPS ca nu a respectat procedura de majorare a chiriei, iar suma stabilita pentru chirie, de aproape 6.000 de euro, depaseste nivelul maxim admis, respectiv cel mult 15 la suta din venitul net lunar pe familie.

Mioara Roman locuieste in prezent in casa din cartierul Primaverii impreuna cu fiica sa Catinca Zilany si cu nepoata sa. Fosta sotie a lui Petre Roman spune si ca firmele fiicei sale nu inregistreaza profit.

Familia Roman s-a mutat in vila din Primaverii, care initial a apartinut ICRAL, in 1990, atunci cand Petre Roman a devenit premier. In 1996, cladirea a intrat in patrimoniul RA-APPS, in urma unei Hotarari de Guvern.

In februarie 2011, vila in care locuieste Mioara Roman a fost trecuta de Guvern din domeniul public in cel privat al statului, modificare de statut care permite vanzarea imobilului, o suprafata din terenul aferent vilei urmand sa fie retrocedata fostilor proprietari. Conform hotararii Guvernului, o parte din terenul aferent constructiei face obiectul unei decizii de restituire, din august 2010, in timp ce restul suprafetei nu mai indeplineste criteriile pentru a se incadra in categoria imobilelor care sunt de uz public, care sa permita folosinta generala sau sa deserveasca un serviciu public.

"Avand in vedere faptul ca, de la data preluarii acestuia de catre regie si pana in prezent, imobilul situat in strada Gogol nr. 2 nu a avut destinatia de locuinta de protocol, precum si faptul ca, in prezent, la limita imobilului a fost ridicata o noua constructie, iar din acest motiv imobilul in cauza nu mai indeplineste criteriile de siguranta cerute de lege, propunem trecerea acestuia in domeniul privat al statului. Ulterior, imobilul va fi exploatat de catre RA-APPS in conditiile si limitele prevazute de lege¬, se arata in actul normativ aprobat de Guvern in 23 februarie.

RA-APPS a notificat-o pe Mioara Roman cu privire la neplata chiriei, la care se adauga penalitatile, ulterior conflictul ajungand in instanta.

Mioara Roman a declarat in trecut ca litigiul privind locuinta ar fi "o razbunare politica veche, cu bataie lunga, la adresa lui Petre Roman", pentru ca aceasta casa a fost primita nu de la RA-APPS, ci de la ICRAL, fiind apoi transferata la regie "doar pentru ca pedeseristii sa-l poata acuza pe Petre, in 1996, ca ocupa ilegal o locuinta de protocol. Nu e o casa nationalizata, ci una construita de comunisti, in 1963".























2567 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Normal (Marţi, 9 august 2011, 18:04)

    adib [anonim]

    daca era un amarastean care trebuia sa plateasca 37 $ chirie era zburat in primele 10 minute. Asa, ca fosta nevasta de demnitar poate sta cit vrea muschii ei in Primaverii moka ca platesc fraierii.
    • +9 (9 voturi)    
      numai una din fete a primit cadou 2 apartamente,ia (Marţi, 9 august 2011, 19:06)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui adib

      cealalta ae si ea cel putin tot doua! Roman a furat milioane din banii tarii-ganditi-va la afacera cu Airbus-uri-si acum aceste zdrente morale se cramponeaza de vila ocupata cu forta de Roman in 1990 ,dupa ce a vandut -chipurile-in familie apartamentul de pe Calea Victoriei...
  • +16 (16 voturi)    
    pai daca (Marţi, 9 august 2011, 18:09)

    kin3zu78 [utilizator]

    are doar 1800 lei pensie sa lase pe altii sa stea acolo. Smechera tanti nu are bani de chirie pai cine o pune sa stea in buricul targului. Sa se orienteze acolo unde isi permite. Pana la urma RA-APPS administreaza activele statului , si m-am cam saturat de smecherasii astia de castiga mereu pe spinarea lui.
  • +19 (19 voturi)    
    Bine bine dar.... (Marţi, 9 august 2011, 18:09)

    Andradda [utilizator]

    Statul e de vina ca doamna Mioara are doar o pensioara de 1800 de lei si chiria este de 6000 pe luna?
    Cum vine asta?
    Adaptam chiriile dupa pensii si salarii ?

    Daca vrei sa traiesti in lux, este normal sa iti permiti sa-l platesti.
    Altfel te duci domnule intr-un apartament cu 2 camere sau intr-o garsoniera.
    Nu este logic sa ocupi un spatiu care costa lunar de 3 ori mai mult decat veniturile tale si totodata sa te declari indignat daca proprietarul vrea sa te scoata afara de-acolo?

    Justitia romaneasca e penibila. Asta e de fapt izvorul cancerului societatii romanesti actuale.
    • +3 (3 voturi)    
      justitie (Miercuri, 10 august 2011, 9:17)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      exact, ai pus punctul pe i. de la justitia incompetenta si corupta pleaca tot raul din Romania.
  • +12 (12 voturi)    
    Iar daca hotararea este irevocabila (Marţi, 9 august 2011, 18:13)

    Andradda [utilizator]

    Inseamna ca atat cat va trai, doamna Mioara va ocupa un spatiu locativ pe care nu si-l poate permite?
    Adica va sta intr-o vila a carei chirie normala este 6000 de lei dar dansa, pt ca e "necajita" va plati de 10 ori mai putin?

    Absurdistanul romanesc nu mai are limite.

    Eu zic sa-i faca vila cadou asa cum a primit si Iliescu vila si terenul aferent, in valoare de 5 milioane de euro, de la Tariceanu, pe ultima suta de metri de mandat al motocicleanului.
    Macar stim o treaba.
    E a ei si gata .
    Dar asa, sa nu poti s-o scoti din casa pt ca saracuta de ea nu are bani mai multi?
    • +4 (4 voturi)    
      .... (Marţi, 9 august 2011, 19:27)

      emma [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      pai nuu, ca ar avea de platit impozit iar pentru o vila in primaverii ar fi destul de mult, nu-si permite.
      e mai bine asa.
    • +2 (2 voturi)    
      vila iliescu (Marţi, 9 august 2011, 20:33)

      axxion [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      estimare corecta la 740 mp
  • +9 (9 voturi)    
    Saraca Femeie Bogata ?! (Marţi, 9 august 2011, 18:16)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Saraca Femeie Bogata ?!
  • +5 (7 voturi)    
    Miorita (Marţi, 9 august 2011, 18:30)

    Vizitiul [utilizator]

    In varianta romaneasca...stai asa, cum dracu vine asta? :)
  • +13 (13 voturi)    
    Dna Roman tuseste sa stea intr-o locuinta (Marţi, 9 august 2011, 18:38)

    costica [anonim]

    unde-si permite sa plateasca o chirie pe masura pensiei domniei sale de numai 1800 Roni?!
    De ce nu se muta in alta parte?!
    Cata lume nu sta in conditii nepotrivite pentru ca nu-si permite sa plateasca chirii mari?!
    Dna Romana tuseste ?!
    Legea nu este aceeasi si pentru ea?!
    De ce Judecatoria a dat verdict irevocabil in acest caz iar pe altii mai amarati(aia cu casele nationalizate) ii arunca bine mersi in strada fara sa le pese?!
    Vai de justitia asta....
  • +6 (6 voturi)    
    Pff (Marţi, 9 august 2011, 18:45)

    Trojan.H [utilizator]

    Pff!
  • +13 (13 voturi)    
    Chirie vs Justitie (Marţi, 9 august 2011, 18:46)

    eferalgun [utilizator]

    Aveau dreptate baietii aia de au facut un raport pe justitie, este cea mai corupta si mai varza din toata Europa....
  • +12 (12 voturi)    
    M-am săturat de familia Roman (Marţi, 9 august 2011, 19:00)

    Elle_est [utilizator]

    Păi de ce domnişoara umflăciune nu-i asigură mămicii bănuţi?
  • +12 (12 voturi)    
    asa mama asa fiica.. (Marţi, 9 august 2011, 19:03)

    alexandru [anonim]

    In urma cu cativa ani fiica Mioarei Roman, Catinca, a stat la mine in chirie (Cotroceni). A plecat ca ultima hoata neplatind utilitati si chirie in valoare de vreo 50 milioane lei.
    O familie de tepari.... Nu degeaba a plecat Petre Roman de langa ele..
    Ce jenant comportament pentru niste mebrii de familie ai unui fost prim ministru !
  • +9 (9 voturi)    
    de ce nu ma mira? (Marţi, 9 august 2011, 19:41)

    andra [anonim]

    Evident, platim noi, fraierii, pentru aceasta doamna si fetele ei...Nu au bani decat pentru cluburi de noapte si alte activitati. Iar noi, platim pentru toti securistii, comunistii si coruptii Ro! Noua cine ne plateste?
    • +4 (4 voturi)    
      protestati, protestati (Miercuri, 10 august 2011, 0:17)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui andra

      impotriva impostorilor si parazitilor vechii si noii clase politico-securiste. Acestor paraziti si hoti trebuie sa li se confiste toate bunurile, lor si familiilor lor pana se achita datoriile, de ce sa platim noi si copiii nostri? cate gradinite si spitale nu puteau fi finantate cu atatia bani? Faceti petitii,proteste, scrieti la ziar, asa ceva nu e de ignorat! Rusine parazitilor ! Ce spun cunostintele si prietenii, vecinii acestor individe? Rusine!!
  • +6 (6 voturi)    
    porcarie (Marţi, 9 august 2011, 19:45)

    traiang [utilizator]

    Este o mare porcarie ce se intampla cu justitia.Pentru o datorie asa de mare un om obisnuit face puscarie la greu Nu pot sa pricep cum se privesc acesti magistrati in ochi la un asa verdict Era o evacuare normala nu-i scotea un ochi si sa fim seriosi la cate beneficii a avut toata viata Pur si simplu este incredibil, ce sa asteptam de la alte procese gen Vantu.Si se mai anunta ca o mare victorie a justitiei ca au fost redeschise procesele lui Vantu !
  • +3 (3 voturi)    
    Ce nesimtiti au devenit judecatorii (Marţi, 9 august 2011, 20:51)

    bastos [anonim]

    Eu nu inteleg ce judeca magistratii in ultima vreme ? Un om sta intr-o casa care nu e a lui, nu are drept sa stea acolo in ultimii ani, nu plateste nici macar chiria.Si totusi judecatorii o lasa sa stea in continuare. Ce porcarie de justitie am ajuns sa avem......!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Extra (Marţi, 9 august 2011, 22:03)

    Balan [anonim]

    Daca sentinta este irevocabila, cum se mentioneaza in articol, atunci poate deveni interesant. Ma duc sa stau in chirie, nu platesc nimic, si nu ma poate da nimeni afara. Daca ma da in judecata, am acest caz drept precedent. E adevarat ca nu stiu daca prcedentul este acceptat la noi...Si cu justitia noastra....Sa asteptam si verdictul cu recuperarea datoriilor...Poate avem si acolo o surpriza...
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa punem mana de la mana.... (Marţi, 9 august 2011, 22:51)

    si_eu [anonim]

    si sa le platim duduitelor chiria...ca, deh, ele n-au unde sa se duca (am citat-o pe dna fosta Roman). Ce rusine!!! in ce tara traim??? Cred ca pot sa dau si raspunsul, desi intrebarea, evident, era retorica. - in tara lu' Papura Voda, unde privilegiatii de dinainte de '89, beneficiaza si mai dihai de privilegii. Cu aceeasi nerusinare si cu acelasi tupeu. Dar nesimtiti au fost si vor fi mereu. Durerea e ca Sfanta nostra justitie ii apara. Un singur cuvant pt ambele categorii - SILA.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce vă mirați? (Marţi, 9 august 2011, 23:22)

    Snake [anonim]

    La noi toți bolșevicii din din clica iliesciană sunt sacrosancți. Niici pe ion ilici iliescu nu-l ia nimeni la rost când se sustrage justiției......De câte ori a fost chemat să dea socoteală pentru faptele sale și a refuzat în mod ostentativ să se prezinte?...........and justice for all???? La 21 de ani de la revoluție nu suntem încă în stare să le punem botniță bolșevicilor? Avem o problemă......
    • +3 (3 voturi)    
      pentru acesti hoti (Miercuri, 10 august 2011, 0:23)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Snake

      merita sa inchiriem judecatori din strainatate sa vedeti ce procese ar face. Ce ziceti D-le Ministru, ne sustineti? Dati ca tema de diploma sau doctorat unor studenti la drept straini ( din Germania, de ex.) si veti vedea procese! Aia nu au mila mai ales pentru comunisti ca Iliescu sau Roman! Dar poate se trezesc si ai nostri tineri judecatori din mocirla in care i-a aruncat generatia manjitilor...
  • +2 (2 voturi)    
    atata timp (Miercuri, 10 august 2011, 0:23)

    banateanul. [utilizator]

    cat in justita sau mai bine zis in- justitia romana vor sta cei ce au absolvit dreptul in epoca bolsevista dreptate nu va exista in aceasta tara !
  • +2 (2 voturi)    
    Japite comuniste (Miercuri, 10 august 2011, 10:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Bai ticalosilor, casa aia din Primaverii este construita cu bani grei de noi toti si inca platim pensii celor care au construit-o. Cum naiba de vine babatia asta nesimtita si spune ca ea vrea sa stea in casa de 1 milion de euro cu 150 euro chirie lunara? Pai la venitul asta pe care-l declara oficial nu are bani nici sa mobileze acea casa.
    Cum naiba de ai nevoie de casa de 200 mp pe motive sociale?