Un om de afaceri, fiul deputatului PSD Ion Dumitru, a intrat cu o arma in sala Tribunalului din Dambovita

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 12:03 Actualitate | Esenţial

Politia si Jandarmeria efectueaza cercetari in legatura cu modul in care un barbat a reusit sa intre, luni, cu un pistol in sala de judecata a Tribunalului Dambovita, transmite Agerpres. Omul de afaceri Dragos Dumitru, fiul deputatului PSD Ion Dumitru, era audiat ca martor in procesul primarului de la Tartasesti. El a fost prins cu o arma neletala asupra sa.

''Am fost solicitati la Tribunalul Dambovita de presedinta unui complet de judecata, intr-o sala de sedinta, unde se afla un barbat care avea asupra sa o arma neletala detinuta in mod legal. Din primele verificari reiese ca barbatul a intrat in institutie printr-un alt loc decat cel destinat publicului, insotit de avocatii sai. La nivelul Jandarmeriei Dambovita se efectueaza cercetari cu privire la conditiile in care barbatul a patruns in institutie cu arma neletala asupra sa'', a declarat purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Dambovita, Ciprian Vataselu.

Potrivit informatiilor, Dumitru a intrat in Tribunalul Dambovita, impreuna cu avocatii sai, pe o intrare destinata magistratilor si nu pe cea pentru public. Din acest motiv, el a putut sa treaca arma de dispozitivul de detectat metale.

O persoana din sala de judecata a observat ca martorul are o arma la spate, iar judecatoarea i-a cerut acestuia sa scoata obiectul de sub haina si sa-l puna pe masa. Magistratul a solicitat interventia jandarmilor.

Desi arma este detinuta legal, barbatul nu avea voie sa intre cu ea in incinta tribunalului.

In cadrul Jandarmeriei Dambovita a fost declansata o ancheta interna, iar cercetari efectueaza si Inspectoratul Judetean de Politie Dambovita.

Ulterior, purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie (IJP) Dambovita, Mihaela Savu, a spus ca Dumitru va fi sanctionat contraventional: "Politia va aplica sanctiune contraventionala, amenda pentru aceasta fapta este cuprinsa intre 2.000 si 5.000 de lei. De asemenea, celui in cauza i se va suspenda dreptul de detinere a armei pe o perioada de 6 luni''.


Citeste mai multe despre   






















2559 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ce fel de "o arma?" (Marţi, 9 august 2011, 12:10)

    victor L [anonim]

    "O persoana din sala de judecata a observat ca martorul are o arma la spate".
    "arma neletala"
    La spate putea sa fie un cutit; e cumva arma neletala?
    Sau era brelocul de la chei, ca au unii obiceiul sa aibe atirnate cite 15-20 de chei la cureaua de la pantaloni.
    • +2 (2 voturi)    
      pistol (Marţi, 9 august 2011, 12:50)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cel mai probabil e un pistol cu gaze sau cu bile
  • +8 (8 voturi)    
    Erata (Marţi, 9 august 2011, 12:20)

    bogdanicus [utilizator]

    In lloc de "un om de afaceri" trebuia scris "Un infractor care se da drept om de afaceri"
  • +2 (4 voturi)    
    O jucarie neletala (Marţi, 9 august 2011, 12:22)

    Armator [anonim]

    Dar era o arma neletala, adica de jucarie, pentru ca omuletul acela de afaceri se juca la biroul sau cu ea in timpul liber. Ce e letal in asta!
  • +6 (6 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 9 august 2011, 12:24)

    sucaa [utilizator]

    daca irealitatea si hahantenele vor dezbate aceasta stire precum cea cand au fost implicati copii de primari din pdl.
    se va vedea impartialitatea lor. numai ca aia de-i asculta pana la obedienta nu vor pricepe nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca acum ca nu sunt la putere fac asa, (Marţi, 9 august 2011, 13:45)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      d'apai cand vor fi condusi de... nush?!
      Mie daca as fi sustinator uslas, mi/ar fi rusine vreo 100 de ani si as muri instantaneu. Poate-poate mai uita lumea de cata mizerie au facut "alesii" lor!
      Da... n/ai sa vezi!
  • +6 (6 voturi)    
    oameni de afaceri (Marţi, 9 august 2011, 12:38)

    bogdanicus [utilizator]

    Tot mai multi "oameni de afaceri" se dovedesc a fi persoane cercetate pentru diferite infractiuni... Poate ca denumirea nu ar trebui folosita asa pentru orice "afacere"
  • +8 (8 voturi)    
    e clar !!! (Marţi, 9 august 2011, 12:39)

    catalin [anonim]

    ''Dumitru a intrat in Tribunalul Dambovita, impreuna cu avocatii sai, pe o intrare destinata magistratilor si nu pe cea pentru public'' daca magistrati au atata incredere in el e clar k omul e complet nevinovat si se va dovedi k e doar o conspiratie pt denigrarea psd . huooooo conspiratorilor !!!! :) macar o amenda sa-i dea , dar doar dk vrea el sa o plateasca
  • +3 (3 voturi)    
    sugestie (Marţi, 9 august 2011, 12:46)

    alice [anonim]

    Eu cred ca arma neletala era un plici...
  • +3 (3 voturi)    
    vorba lu badea (Marţi, 9 august 2011, 13:18)

    om al muncii [anonim]

    ala-i om de afaceri cum sunt ailalti oameni ai legii. noi astia multi ai cui suntem? cred ca ai nimanui... simpli oameni ai muncii.
  • +4 (4 voturi)    
    Presa locala care informeaza dupa culoare... (Marţi, 9 august 2011, 13:33)

    Colette [utilizator]

    M-am uitat pe net, toata presa locala din judetul Dambovita nu sune niciun cuvintzel despre acest incident. Cand au fost arestati niste primari de comuna a vuit, ca doar erau si de la PDL, de la PNG si mai stiu eu de unde, insa un PSD. Pai cum sa spuna? Dati o cautare si vedeti cine este tatal PSD-ist, adica Ion Dumitru, fostul sef al Romsilva, cel care a facut o 'gaura' imensa in fondul acestei institutii...bani pt partid, si a scapat bine mersi, fara nicio condamnare! Justitia din Romania si-a facut, inca o data, datoria! Cinste ei!