Un om de afaceri, fiul deputatului PSD Ion Dumitru, a intrat cu o arma in sala Tribunalului din Dambovita

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 12:03 Actualitate | Esenţial

Politia si Jandarmeria efectueaza cercetari in legatura cu modul in care un barbat a reusit sa intre, luni, cu un pistol in sala de judecata a Tribunalului Dambovita, transmite Agerpres. Omul de afaceri Dragos Dumitru, fiul deputatului PSD Ion Dumitru, era audiat ca martor in procesul primarului de la Tartasesti. El a fost prins cu o arma neletala asupra sa.

''Am fost solicitati la Tribunalul Dambovita de presedinta unui complet de judecata, intr-o sala de sedinta, unde se afla un barbat care avea asupra sa o arma neletala detinuta in mod legal. Din primele verificari reiese ca barbatul a intrat in institutie printr-un alt loc decat cel destinat publicului, insotit de avocatii sai. La nivelul Jandarmeriei Dambovita se efectueaza cercetari cu privire la conditiile in care barbatul a patruns in institutie cu arma neletala asupra sa'', a declarat purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Dambovita, Ciprian Vataselu.

Potrivit informatiilor, Dumitru a intrat in Tribunalul Dambovita, impreuna cu avocatii sai, pe o intrare destinata magistratilor si nu pe cea pentru public. Din acest motiv, el a putut sa treaca arma de dispozitivul de detectat metale.

O persoana din sala de judecata a observat ca martorul are o arma la spate, iar judecatoarea i-a cerut acestuia sa scoata obiectul de sub haina si sa-l puna pe masa. Magistratul a solicitat interventia jandarmilor.

Desi arma este detinuta legal, barbatul nu avea voie sa intre cu ea in incinta tribunalului.

In cadrul Jandarmeriei Dambovita a fost declansata o ancheta interna, iar cercetari efectueaza si Inspectoratul Judetean de Politie Dambovita.

Ulterior, purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie (IJP) Dambovita, Mihaela Savu, a spus ca Dumitru va fi sanctionat contraventional: "Politia va aplica sanctiune contraventionala, amenda pentru aceasta fapta este cuprinsa intre 2.000 si 5.000 de lei. De asemenea, celui in cauza i se va suspenda dreptul de detinere a armei pe o perioada de 6 luni''.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2564 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ce fel de "o arma?" (Marţi, 9 august 2011, 12:10)

    victor L [anonim]

    "O persoana din sala de judecata a observat ca martorul are o arma la spate".
    "arma neletala"
    La spate putea sa fie un cutit; e cumva arma neletala?
    Sau era brelocul de la chei, ca au unii obiceiul sa aibe atirnate cite 15-20 de chei la cureaua de la pantaloni.
    • +2 (2 voturi)    
      pistol (Marţi, 9 august 2011, 12:50)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cel mai probabil e un pistol cu gaze sau cu bile
  • +8 (8 voturi)    
    Erata (Marţi, 9 august 2011, 12:20)

    bogdanicus [utilizator]

    In lloc de "un om de afaceri" trebuia scris "Un infractor care se da drept om de afaceri"
  • +2 (4 voturi)    
    O jucarie neletala (Marţi, 9 august 2011, 12:22)

    Armator [anonim]

    Dar era o arma neletala, adica de jucarie, pentru ca omuletul acela de afaceri se juca la biroul sau cu ea in timpul liber. Ce e letal in asta!
  • +6 (6 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 9 august 2011, 12:24)

    sucaa [utilizator]

    daca irealitatea si hahantenele vor dezbate aceasta stire precum cea cand au fost implicati copii de primari din pdl.
    se va vedea impartialitatea lor. numai ca aia de-i asculta pana la obedienta nu vor pricepe nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca acum ca nu sunt la putere fac asa, (Marţi, 9 august 2011, 13:45)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      d'apai cand vor fi condusi de... nush?!
      Mie daca as fi sustinator uslas, mi/ar fi rusine vreo 100 de ani si as muri instantaneu. Poate-poate mai uita lumea de cata mizerie au facut "alesii" lor!
      Da... n/ai sa vezi!
  • +6 (6 voturi)    
    oameni de afaceri (Marţi, 9 august 2011, 12:38)

    bogdanicus [utilizator]

    Tot mai multi "oameni de afaceri" se dovedesc a fi persoane cercetate pentru diferite infractiuni... Poate ca denumirea nu ar trebui folosita asa pentru orice "afacere"
  • +8 (8 voturi)    
    e clar !!! (Marţi, 9 august 2011, 12:39)

    catalin [anonim]

    ''Dumitru a intrat in Tribunalul Dambovita, impreuna cu avocatii sai, pe o intrare destinata magistratilor si nu pe cea pentru public'' daca magistrati au atata incredere in el e clar k omul e complet nevinovat si se va dovedi k e doar o conspiratie pt denigrarea psd . huooooo conspiratorilor !!!! :) macar o amenda sa-i dea , dar doar dk vrea el sa o plateasca
  • +3 (3 voturi)    
    sugestie (Marţi, 9 august 2011, 12:46)

    alice [anonim]

    Eu cred ca arma neletala era un plici...
  • +3 (3 voturi)    
    vorba lu badea (Marţi, 9 august 2011, 13:18)

    om al muncii [anonim]

    ala-i om de afaceri cum sunt ailalti oameni ai legii. noi astia multi ai cui suntem? cred ca ai nimanui... simpli oameni ai muncii.
  • +4 (4 voturi)    
    Presa locala care informeaza dupa culoare... (Marţi, 9 august 2011, 13:33)

    Colette [utilizator]

    M-am uitat pe net, toata presa locala din judetul Dambovita nu sune niciun cuvintzel despre acest incident. Cand au fost arestati niste primari de comuna a vuit, ca doar erau si de la PDL, de la PNG si mai stiu eu de unde, insa un PSD. Pai cum sa spuna? Dati o cautare si vedeti cine este tatal PSD-ist, adica Ion Dumitru, fostul sef al Romsilva, cel care a facut o 'gaura' imensa in fondul acestei institutii...bani pt partid, si a scapat bine mersi, fara nicio condamnare! Justitia din Romania si-a facut, inca o data, datoria! Cinste ei!