Un profesor de nutritie si doi parlamentari pregatesc o lege care ar putea mari pretul alimentelor considerate nesanatoase

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 8 august 2011, 15:35 Actualitate | Esenţial

Presedintele onorific al Federatiei de Nutritie, Boli Metabolice si Diabet, Nicolae Hancu, si doi parlamentari clujeni pregatesc o initiativa legislativa care ar putea mari pretul alimentelor considerate nesanatoase, transmite Agerpres. Hancu, deputatul independent Mircia Giurgiu si parlamentarul PDL Petru Calian sustin ca legea lor este o masura de descurajare a populatiei in consumarea alimentelor nesanatoase.

Hancu a spus ca una din masurile care se pot lua pentru a-i educa pe oameni sa nu mai consume produse bogate in grasimi, sare si glucide este stabilirea unei taxe, asa cum sunt accizele la tigari si bauturi alcoolice: "Romania din pacate urmeaza trendul mondial, care arata ca cinci categorii de boli domina patologia moderna - bolile cardio-vasculare, cerebro-vasculare, diabetul zaharat si obezitatea, cancerul si bolile cronice pulmonare. Ele au un numitor comun, din punctul de vedere al cauzelor, fumatul, nutritia, consumul de alcool si scaderea regimului de activitate fizica".

"Legat de nutritie se preconizeaza ca alimentele nesanatoase sa fie reduse chiar cu ajutorul legislatiei. Pentru a se realiza acest lucru se pot lua doua masuri. Sa se marcheze alimentele respective si sa se taxeze. Prin taxare creste pretul si scade consumul. Este foarte usor de spus, dar mult mai greu de realizat. Trebuie sa tinem cont de masurile care vor veni de afara in luna septembrie", a afirmat Hancu.

El este sustinut in acest demers de deputatul independent Mircia Giurgiu si de parlamentarul PDL Petru Calian.

"Noi ne propunem ca la inceput sa fie o suma modica, astfel incat sa atragem atentia oamenilor asupra faptului ca produsul nu este bun. Banii vor fi dirijati catre cercetare si tratamentele bolnavilor. Taxa va fi stabilita in functie de gramaj si de continutul diverselor substante nocive", a declarat Giurgiu.

Agerpres aminteste ca deputatul independent a fost initiatorul proiectului de interzicere a comercializarii produselor de tip fast-food in scoli, realizat tot in colaborare cu profesorul Hancu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1836 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Dale Doamne minte! (Luni, 8 august 2011, 15:41)

    mircea [anonim]

    Si prostitutia este interzisa si de aceia unii castiga bani frumosi si neimpozitati din asta.Ce nu exista,nu poti impozita.Multa minte le mai trebuie.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca taceai , satul erai! (Luni, 8 august 2011, 17:42)

      PAREREAME [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      La un articol pe tema legislatiei alimentare tu raspunzi cu argumente sexiste. Spune-ne acum si ce preferinta culinara in domeniul erotic ai, fiinca sigur ai cheltuit ceva bani neplatind taxe.......
  • +1 (7 voturi)    
    camuflajul taxelor (Luni, 8 august 2011, 15:42)

    niste hoti [anonim]

    banditii astia nu stiu cum sa mai ascunda noi taxe.
  • +12 (14 voturi)    
    de ce nu... (Luni, 8 august 2011, 15:47)

    un oarecare [utilizator]

    ...cauta o solutie sa le ieftineasca pe cele considerate sanatoase?
    pare mai rezonabil.
  • +10 (12 voturi)    
    aha (Luni, 8 august 2011, 15:47)

    ampersand [utilizator]

    Si, ma rog, ce se va face cu banii rezultati din suprataxare? Ca, din banii rezultati din suprataxarea alcoolului si tutunului, nimeni n-ar putea spune ca s-au imbunatatit conditiile de spitalizare pentru alcoolici, pentru fumatori, pentru cei care mananca alimente nesanatoase sau pentru cei fara vicii. Presimt ca, in stilul cunoscut, vor dispare in obscure si eterne studii de fezabilitate, in comisii de analiza plecate in Coasta se Fildes sa se documenteze despre influenta tantarului anofel in cresterea colesterolului la batrani samd.
    • -1 (3 voturi)    
      Banii se duc la bugetul sanatatii.. (Luni, 8 august 2011, 16:02)

      klz [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      .. buget care, din intamplare, este in colaps pe termen lung.
      In caz ca nu stii, un procent urias din acest buget este utilizat pentru boli care isi au originea in alimentele nesanatoase consumate de populatie.
      Efectul va fi un beneficiu dublu: scaderea cererii pentru acest tip de alimente, din cauza pretului, si cresterea incasarilor la bugetul de sanatate.

      Bineinteles ca reactia tipic romaneasca este de suspiciune de furt + injuratura.
      Dupa logica ta si al multor alti oameni ca tine, n-ar mai trebui sa facem niciodata nimic - oricum "se fura".
      • 0 (2 voturi)    
        ooh, daa (Luni, 8 august 2011, 18:39)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui klz

        Recunosc, când aud formularea "se duc la bugetul sănătăţii" dau pe spate de emoţie. Din păcate, nu numai eu dau pe spate, ci şi pereţii spitalelor, chiuvetele insalubre, gândacii de prin bucătării, şoarecii de prin saloane. Dau pe spate maidanezii ce patrulează-n curtea din faţă, dau pe spate - în marşarier - ambulanţele ce se-nfundă-n noroiul din faţa urgenţei. Dau pe spate cei care primesc contracte din "bugetul sănătăţii".

        Aştept să se introducă o taxă pentru cei care respiră aerul poluat din oraşe.
  • 0 (4 voturi)    
    Sa fie ieftine alea sanatoase (Luni, 8 august 2011, 15:49)

    Alex S [utilizator]

    Sa fie ieftine alea sanatoase, nu scumpe alea nesanatoase. Ce vreti sa nu ne mai permitem sa mancam nimic??
  • 0 (4 voturi)    
    // (Luni, 8 august 2011, 15:49)

    marc [anonim]

    tu crezi ca unul care are 6 copii se mai uita cat de sanatos e alimentul? pai la salariile din ro nici pe mine nu ma intereseaza cat de sanatos e alimentul dar pe un om amarat. Prima data marirea salariilor e prioritare, dupa aia lumea o sa-si permita sa cumpere mancare sanatoasa.(editat de HotNews.ro)
  • +3 (5 voturi)    
    Ia stati asa. (Luni, 8 august 2011, 15:50)

    Cavalerul Bizantin [anonim]

    Principalele alimente nesănătoase sunt cele ieftine. Scumpindu-le taman pe acelea, o să sufere nefericiţii ăia care mănâncă parizer şi pâine.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu stiu cum sa mai gasesasca noi biruri (Luni, 8 august 2011, 15:53)

    Frankie [utilizator]

    Astia nu stiu cum sa mai gaseasca noi biruri ptr populatia si-asa nenorocita a Tarii Romanesti. Pune-le bir dupa bir sa vezi ce bunastare si economie competitiva o sa ai. pffffff
  • +1 (3 voturi)    
    a (Luni, 8 august 2011, 15:56)

    a [anonim]

    deci sa inteleg ca toate alimentele se vor scumpii??? sau mai sunt si alimente sanatoase ca eu nu cred ca se mai gaseste asa ceva ...
  • 0 (4 voturi)    
    ATENTIONARE (Luni, 8 august 2011, 15:59)

    DOCTOR [anonim]

    tembelii astia vor sa ne bage cu fortza soia pe gat ca pe vremea lui ceausescu, cind populatia era restrictionata de la asa-zisele alimente nesanatoase - prajituri, ciocolata, fripturi la gratar... huoooo bezmaticilor! nu e nevoie de asa o lege timpa, ci lasati piata libera si accize zero la toate alimentele !
  • +1 (3 voturi)    
    ar fi foarte bine DACA .... (Luni, 8 august 2011, 15:59)

    alex [anonim]

    mi s ar parea corecta o astfel de masura numai in conditiile in care banii proveniti din aceste taxe se intorc catre cetateni in programe care incurajaza sanatatea.

    chiar cred ca trebuie luptat impotriva obezitatii (cea care duce la multe din bolile enumerate mai sus) si trebuie prevenita.

    Daca din banii incasati pe taxe se vor cosntrui piscine publice, terenuri de sport amenajate pentru uz public, locuri de alergat, cirucuite pentru ciclism (nu piste in oras, trasee pe langa orase unde sa te bucuri de o plimbare cu bicicleta etc), atunci ar fi buna taxarea dupa acelasi algoritm dupa care se taxeaza tutunul:

    daca banii se vor varsa l abugetul de stat este rau.

    trebuie, dupa mine, facut mai mult sport, oferite mai multe conditii pentru sport si ar trebui, in scoli mai multe ore de educatie fizica.

    Si la orele de educatie fizica notarea sa fie importanta DAR nu in functie de bareme cat in functie de progresul omului (daca la inceputul anului alearga 1000m in 5 minute si dupa un an in 4 minute, omul a muncit si a progresat)

    eu, personal, acord o foarte mare atentie sportului si activitatilor sportive recreative. Asta si pentru ca din cauza constitutiei, almimentatiei, modului de viata, daca nu fac sport ajung obez.

    alimentatia corecta este importanta, dar nu ar trebui cu forta, ar trebui educatie. in acelasi timp, sa vedem partea cealalta: o alimentati esanatoasa este al dracului de scumpa. asta e adevaraul. multi manaca prea gras pentru ca e mai ieftin sa prajesti cartofi de 10 ori in acelasi ulei decat sa ai o bucata de peste sau de carne slaba, cu o salata si o fructa.
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo (Luni, 8 august 2011, 16:08)

    cristian [anonim]

    excelenta idee! ar trebui propusa chiar comisiei europene! alimentele nesanatoase, deci chimice, deci f ieftine, sint o aberatie a epocii noastre. majoritatea sint obligati sa cumpere mincare chimica pt ca nu-si permit mincare sanatoasa, insa din pacate considera ca acesta este o solutie salvatoare pt saraci. e total gresit: in primul rind ca atunci cind da cancerul sau infarctul peste tine iti vinzi si casa numai sa scapi, deci alimentele ieftine ies pina la urma f scumpe; in al doilea rind toti platim taxe la un buget care trebuie sa suporte atitia oameni bolnavi; si, cel mai important, mincarea chimica ieftina reprezinta un mecanism de piata criminal: creeaza incet-incet monopoluri ale multinationalelor care o produc si elimina majoritatea micilor intreprinzatori. romania, tara agrara, unde gustul tomatei e fundamental, se va transforma intr-o uzina de legume, in care actualii tarani vor munci ca sa se imbogateasca multinationalele...
  • +1 (5 voturi)    
    Mai bine (Luni, 8 august 2011, 16:16)

    Sorin [anonim]

    Accizati painea ,slanina si cu ceapa si faceti-le produse de lux. Sigur populatia tarii va fi mai sanatoasa si bugetul ei va fi excedentar! Sa ne spuna domnul deputat autor al faimoasei legi privind interzicerea alimentelor nesanatoase in scoli care sunt efectele reale dupa doi ani de la aplicarea ei.Ineptii de oameni rupti de realitate.
  • +3 (3 voturi)    
    O alta taxa pe shaorma..... (Luni, 8 august 2011, 16:46)

    112 [anonim]

    Cseke avea "taxa pe shaorma", acu o sa apara "taxa pe slanina" a lui Hancu...... hehehehehe.......
    • 0 (0 voturi)    
      Sa le numaram, coane Fanica :) (Luni, 8 august 2011, 21:49)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui 112

      Mici, sarmale, caltabosi (no offence intended), mezeluri, ceafa de porc, seminte prajite + sare, chipsuri, popcorn, branza topita, cartofi prajiti.

      Si placinta de mere a mamei, ca mor de pofta :) mancare letala, nu?

      V-am lasat, ma duc sa mananc o friptura de porc.
  • +1 (3 voturi)    
    Mananc , deci exist. (Luni, 8 august 2011, 17:21)

    Sunt ceea ce mananc! [anonim]

    Aceasta lege este si in Danemarca. Produsele considerate ca au o influenta nefasta sunt scumpite, nu atat prohibitiv dar asa incat sa te faca constient inainte de a fi prea tarziu. Nu putem judeca daca e o masura buna sau rea decat dupa nivelul asistentei medicale , al sperantei de viata si a mediei de varsta. Eu va doresc pofta buna si bani multi.
  • +2 (2 voturi)    
    nutritie (Luni, 8 august 2011, 18:03)

    alex [anonim]

    la cate curente exista intre nutritionisti este foarte greu de stabilit care alimente sunt sau nu sunt sanatoase.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa mancam sanatos (Luni, 8 august 2011, 22:24)

    ioana [anonim]

    Sunt de acord cu o alimentatie sanatoasa, dar in conditiile in care marea majoritate a oamenilor sufera realmente de foame, nu stiu cat este de oportuna. Ar fi o solutie sa relansam o agricultura ecologica, sa ii stimulam pe producatorii de alimente sanatoase si atunci, cu siguranta si produsele bio ar fi mai ieftine.
    Si cu programul cu fast-food-urile s-a rezolvat de minune alimentatia sanatoasa a elevilor! Nu mai au in curtea scolii hamburgerii ca ii au la colt de strada. Sau sa ne amintim ce batjocura a fost si programul cu merele. Le dadeau niste stricaciuni ca prunele de mici, dar cineva s-a imbogatit si din initiativa asta.
    Iar despre lapte, ce sa mai zic! Nici pisica nu era incantata sa il consume.
    Oare e in natura romanului sa vada doar partea negativa a lucrurilor?
  • 0 (0 voturi)    
    piata libera (Luni, 8 august 2011, 23:04)

    dl [anonim]

    pretul trebuie sa fie rezultatul cererii si ofertei. orice implicare a statului se rasfrange negativ asupra tuturor. accizarea e o masura reactiva si ineficienta. proactiv ar fi ca efortirile sa fie indreptate catre educatia populatiei si reglementarea producatorilor si importatorilor.