VIDEO Alba Iulia: Podul rutier de peste raul Mures, reabilitat anul trecut cu 2,4 milioane de lei, are gropi in asfalt. Reasfaltarea are loc sambata

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2011, 13:36 Actualitate | Esenţial

Podul a fost reabilitat toamna trecuta
Foto: Agerpres
Podul rutier de peste raul Mures situat la intrarea in Alba Iulia, unul dintre cele mai importante obiective de acest gen pentru infrastructura rutiera din Transilvania, tranzitat zilnic de zeci de mii de vehicule, va fi reasfaltat sambata seara, din cauza aparitiei mai multor gropi in asfalt, transmite Agerpres. Podul a fost reabilitat in toamna anului trecut printr-o investitie de peste 2,4 milioane de lei si este garantat pe o perioada de o jumatate de secol.

Seful Sectiei Alba Iulia a Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR), Liviu Hondola, a spus ca circulatia va fi restrictionata sambata, urmand ca timp de trei ore, intre 18,00 si 21,00, traficul sa se desfasoare alternativ pe un singur sens de mers.

Oficialul a spus ca, fiind in garantie, lucrarile vor fi executate si suportate de catre firma care a reabilitat podul, o companie din Negresti Oas, judetul Satu Mare.

Agerpres noteaza ca podul, construit in urma cu aproape sase decenii, s-a aflat in reabilitare totala timp de trei luni in toamna anului trecut. Podul iesise din garantie de cativa ani, prezentand numeroase degradari, de la suprastructura la elementele de rezistenta. Pana in toamna anului 2010, el nu fusese supus unei reparatii capitale, fiind facute in timp doar plombari la carosabil.

Estimarea initiala a valorii contractului a fost de peste 4,3 milioane de lei, iar valoarea totala finala a contractului, de peste 2,4 milioane de lei. Banii au fost alocati de CNADNR.

In lungime totala de aproape 280 de metri, podul a fost garantat, in urma reabilitarii, pe o perioada de o jumatate de secol.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2775 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    siii.... este ceva de mirare ????? (Sâmbătă, 6 august 2011, 14:53)

    geanin [utilizator]

    era de mirare daca se intimpla in Austria ,Germania. dar la noi este ceva "normal" ca la doar citeva luni de la executia unei lucrari sa apara si primele reparatii laaa... reparatii!
    • 0 (2 voturi)    
      dar stii de ce se intampla macar ? (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:56)

      Prprcea [anonim] i-a raspuns lui geanin

      Pentru ca mai sunt niste bani de ciordit de la buget. Dupa ce a facut parculetzele pentru copii cu nisip prin tot sectorul 3 din Bucuresti, primarul Negoitza s-a gandit el asa, ce-ar fi daca peste nisip ar pune chestiile alea de cauciuc. Nu ca n-ar fi bune, sunt mult mai bune....insa...de ce nu le-a pus de la inceput ? Ca sa mai invarta niste bani prin Primarie, d-aia.
    • +2 (4 voturi)    
      te miri degeaba !!!!!!!!!!!! (Duminică, 7 august 2011, 12:21)

      sfantuzutu [anonim] i-a raspuns lui geanin

      Daca ai vedea zilnic cat cantaresc mastodontii care traverseaza acest pod nu te-ai mira asa tare. Un lucru ar trebui sa te mire lipsa de reactie a celor abilitati sa ia masuri impotriva transportatorilor care nu respecta legea .Prin obligarea celor care incarca de a emite bonuri de cantar nu sa rezolvat problema deoarece se emit cate doua pe aceiasi incarcatura cu doua avize de transport Poate verificarea mai temeinica celor care emit asemene acte ar fi de real folos autoritatilor. De urmarit toti transportatorii care incarca in balastiere si nu numai....!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    masur absolut necesara (Sâmbătă, 6 august 2011, 15:58)

    cet23 [anonim]

    NU MAI LASATI ROMANII SA SE OCUPE DE DRUMURI!!!!
    Din diverse motive, romanii sunt absolut incapabili sa faca un drum cat de cat normal! Dati o lege prin care sa fie interzisa implicarea oricarui cetatean roman in orice lucrari de drumuri, incepand de la o banala plombare de groapa pana la realizarea de la zero a oricarui drum!
    Nici macar soferi pe camioanele ce transporta bitumul sa nu fie permis sa fie angajati romani.
    Angajati ORICE altceva, dar nu romani!
    Experienta ultimilor 20 de ani arata fara nici o urma de indoiala ca invariabil, unde apare un roman la lucrari de drumuri, apare si CALITATEA CATSATROFALA!
    Doua exemplu din ultima luna. Pasajul Basarab din Bucuresti. Executate de firme straine CFF si inca una, dar lucrare la care a fost permis accesul romanilor pe santier. Greseala fatala: am citit recent ca la nici o luna de la inaugurare, desi e nou nout tot, deja astfaltul se umfla. Daca acum se intampla astra, peste 2 ani nu va mai fi practicabil!
    Al doilea exemplu de la mine din judet. Un drum judetean, refacut DE LA ZERO! De catre o firma,,, romaneasca. Vara asta au reabilitat DE LA ZERO drumul: deja e plin de gropi!!!!!!!!!!!!!
    Regula sfanta: NU LASATI ROMANII SA SE APROPIE DE LUCRARI DE DRUMURI!!! Daca e nevoie, apelati la armata, sa traga in orice urma de roman care se apropie la mai putin de 100 de metri de un santier de lucrari de drumuri. Dar romanii reprezinta o amentintare fatala oricarei astfel de lucrari!
    Lucrarile de infrastructura sunt foarte importante pentru Romania si costa enorm, ca de altfel oriunde altundeva. Infrastructura e obiectiv strategic, asadar instaurati masuri drastice impotriva SANTAJARII INFRASTRUCTURII NATIONALE, CARE ESTE REPREZENTAT DE PREZENTA ROMANILOR PE ASTFEL DE SANTIERE.
    Stiu ca par drastic, dar nu exsista alta solutie! Va data seama, ca in nici un an astfaltul de plin de gropi la acel pod, va dati seama cum au lucrat la rezistenta podului?
  • +2 (2 voturi)    
    Durata viata (Sâmbătă, 6 august 2011, 15:59)

    stash [anonim]

    Durata de viata a structurii e 50 de ani, nu garantia. Cine garanteaza ceva pt 50 ani? Garantia standard e doi ani. Ia mai informati-va!
    • +1 (1 vot)    
      Austriecii (Duminică, 7 august 2011, 6:40)

      ics [anonim] i-a raspuns lui stash

      acum cativa ani intr-o localitate invecinata s-au sarbatorit 100 de ani ai unui pod. Cand au cautat prin acte/arhive au descoperit ca acest pot avea garantie 100 de ani. Practic au sarbatorit iesirea de sub garantie.... cine s-ar fi gandit...
  • -8 (8 voturi)    
    las' ca-l inaugureaza Boc si Boagiu... (Sâmbătă, 6 august 2011, 15:59)

    costica [anonim]

    le tranteste Boc o amenintare constructorilor si de frica il vor face ca lumea de data asta....
    inaugurarile portocalii conteaza, fara ele nu e bun nici podul.... !!!!
    • +1 (1 vot)    
      se putea fara un mic atac... (Sâmbătă, 6 august 2011, 18:42)

      Katay [anonim] i-a raspuns lui costica

      Mai baieti, v-a trimis la scoala de replici anti-PDL partidul sau pur si simplu aveti imaginatia bogata? Doar ca de data asta v-ati trezit abia la a 3-a replica...
  • 0 (2 voturi)    
    Mult in comparatie cu alte poduri (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:05)

    Corcodel [anonim]

    Podul rutier de peste răul Mures a rezistat "mult".
    Asa se face "treaba" la noi, exemplu:
    "VIDEO A aparut deja prima groapa in Pasajul Basarab"
    Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-9469249-video-aparut-deja-prima-groapa-pasajul-basarab.htm
    • +1 (1 vot)    
      aceeasi poveste.. (Duminică, 7 august 2011, 6:41)

      ics [anonim] i-a raspuns lui Corcodel

      La fel e si in timisoara
    • +1 (1 vot)    
      aceeasi poveste (Duminică, 7 august 2011, 6:43)

      ics [anonim] i-a raspuns lui Corcodel

      La fel s-a intamplat si in Timisoara. Un pot s-a terminat de renovat in martie iar in mai deja avea primul petec in asfalt, nu mai zic ca la dalele de beton saptamanal lucreaza ca se sfarma....
  • 0 (0 voturi)    
    pasaj CF (Sâmbătă, 6 august 2011, 17:05)

    Munteanu [anonim]

    Despre pasajul CF nici o vorba. Din cauza lui se face un ocol de toata frumusetzea. Partidul sa traiasca, visteria sa i se umpleasca, cine plateste ? Fraiera Natie Romaneasca !

    Un pod nou, la latime K lumea, o sosea Sebes-Alba fara localitati, nu se poate ? NU !!!!! unde Drq mai sta politaiul cu radarul la veioza ?
  • 0 (0 voturi)    
    Investitii (Sâmbătă, 6 august 2011, 18:03)

    Vizitiul [utilizator]

    Cu economia mondiala intr-o stare precare, totusi exista o constanta: gropile.

    Investiti in gropi :) Acestea sunt mereu la moda in Romania, fie iarna fie vara.
  • 0 (0 voturi)    
    Alba. podul portocaliu (Sâmbătă, 6 august 2011, 20:15)

    Lute [anonim]

    reabilitare ieftina, comision mic, simplu si la obiect, hai sa reabilitam reabilitarea!.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia celui de la Cnadnr care a ... (Duminică, 7 august 2011, 8:44)

    anonim [anonim]

    Semnat si a urmarit executarea lucrarilor. As mai vrea sa stiu si care este valoarea spagii. Acesta este motivul lucrarilor proaste, spaga care trebuie dedusa dintr-o suma relativ ok pentru o lucrare.
    Hotnews, ne ajuti cu contractul ?
  • +1 (1 vot)    
    GARANTIE !? (Duminică, 7 august 2011, 11:23)

    Misu [anonim]

    Dar lucrarile astea nu au garantie ? Sa repare cine a facut lucrarea , PE GRATIS !!
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit cineva a semnalat aceasta minune !!! (Duminică, 7 august 2011, 23:37)

    gabriel [anonim]