Preturile la calatoriile cu metroul vor creste de sambata; cartela de 2 calatorii va costa 4 lei

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 17:58 Actualitate | Esenţial

Metrorex a anuntat scumpirea tarifelor de acces la metrou incepand cu data de 6 august. "Pretul actual la calatoria cu metroul din Bucuresti este de cca 30 euro centi/calatorie fata de alte administratii de metrou in care pretul cel mai scazut la calatoria cu metroul este peste 1 euro/calatorie", se arata in anuntul publicat pe site-ul companiei.

Tarifele la abonamentele lunare si saptamanale cu numar nelimitat de calatorii raman neschimbate.

Noile tarife:

- Cartela cu 2 calatorii  - 4 lei
- Cartela cu 10 calatorii -  10 lei
- Abonament lunar cu 62 calatorii - 35 lei
- Abonament lunar cu numar nelimitat de calatorii - 50 lei
- Abonament saptamanal cu numar nelimitat de calatorii - 15 lei
- Abonament de o zi  - 6 lei

Metrorex motiveaza decizia astfel:
  • la nivelul anului 2011 raportul dintre subventia necesara si subventia alocata pentru acoperirea cheltuielilor de intretinere si reparatii la instalatiile din metrou si la materialul rulant in scopul asigurarii serviciului public de transport calatori cu metroul in conditii de siguranta si confort depaseste 126 %, avand un deficit de finantare de cca 90 mil. lei;
  • indicele mediu al preturilor de consum in perioada analizata de la ultima ajustare a tarifelor la metrou, septembrie 2010 si pana in luna mai 2011 este de peste 105 %;
  • indicii de crestere ai preturilor unor componente cu pondere semnificativa in cheltuielile de functionare ale societatii in perioada analizata au fost:  - pentru combustibili       110,63 %
         - pentru apa si canal       110,05 %
         - pentru energie termica  113,14 %;
  • cresterea pretului la energia electrica consumata pentru functionarea in conditii de siguranta a metroului este de peste 25 % in anul 2011 fata de anul 2010, respectiv pretul actual unitar la energia electrica este de cca 315 lei / MWh fata de 247 lei / MWh platit de societate in anul 2010 si semestrul I, 2011;
  • prin comparatie cu alte administratii de metrou pretul actual la calatoria cu metroul din Bucuresti este de cca 30 euro centi / calatorie fata de alte administratii de metrou in care pretul cel mai scazut la calatoria cu metroul este peste 1 euro / calatorie (exemple: Budapesta – 1 euro, Barcelona – 1,35 euro, Madrid – 2 euro, Berlin – 2,10 euro, Londra – 4,7 euro);
  • in ultimii ani subventia acordata de Guvern pentru taxa de calatorie cu metroul s-a pastrat constanta la nivelul de cca 60 % din totalul cheltuielilor de functionare a metroului, iar tendinta este aceea ca ponderea subventiei in acoperirea cheltuielilor sa se diminueze pana catre limita de 50 %.

Ultima majorare a tarifelor a fost operata in 17 septembrie 2010.


Citeste mai multe despre   







  


7045 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    hmm (Vineri, 5 august 2011, 18:07)

    masteryodda [utilizator]

    de ce pretul energiei electrice este 315 lei /MWh cand pe bursa este in jur de 170 lei?
    • +4 (6 voturi)    
      intrebari (Vineri, 5 august 2011, 22:55)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      Apropo de intrebari, am si eu una bucata....

      De ce sumele rezultate din inchirierea spatiilor comerciale din metrou intra in buzunarul scursurii de sindicat?

      In vest, multe statii de metrou(sau S-Bahn, sau S-Tog, etc.) pot rivaliza lejer cu un supermarket sau un mall. Deoarece e mai practic sa-ti faci cumparaturile in drumul spre casa. La noi, insa, nu poti gasi decat kitch-uri sinistre in tarabele din statii deoarece licentele se dau doar 'cui trebuie'.
    • +4 (6 voturi)    
      - (Sâmbătă, 6 august 2011, 0:58)

      runa [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      pentru ca romanii nu reactioneaza, tac si platesc.
  • +6 (8 voturi)    
    Si ce-o sa faca angajatii Metrorex de banii astia? (Vineri, 5 august 2011, 18:08)

    Gramofonu' [anonim]

    O sa inceapa sa respecte legile si calatorii?
    N-o sa mai fumeze cot la cot cu politistii in fata sectiei din statia Unirii?
    O sa raspunda in termenul legal la reclamatii?

    Dati-mi voie sa ma indoiesc.
    • +6 (8 voturi)    
      Cu siguranta ... (Vineri, 5 august 2011, 19:04)

      sica [anonim] i-a raspuns lui Gramofonu'

      O sa avem scari rulante peste tot, lifturi in fiecare statie, harti cu zona din jur si indicatoare utile in limba engleza, trenuri care sa vina la 3 minute in orele de varf, automate de cumparat cartele, toalete ... Sigur ca da ...
  • 0 (12 voturi)    
    Traiasca PSD-istul Radoi ! (Vineri, 5 august 2011, 18:18)

    john [anonim]

    si restul naivilor care voteaza cu USL-asii...
    • 0 (0 voturi)    
      un om care stie (Sâmbătă, 6 august 2011, 12:39)

      mihai b [anonim] i-a raspuns lui john

      felicitari..vad ca stii cine ataca mereu ... si la RATB tot PSD_isti conduc.. desi se stie.. cine a fost primul al ciolan..ala si-a facut radacini imense..

      asa ca.. atata timp cat sunt PSD-isti in viata.. tara asta o sa sufere.. ei lovesc in PDL si simtim noi...
    • 0 (0 voturi)    
      .................. (Sâmbătă, 6 august 2011, 17:50)

      MARIA D. [anonim] i-a raspuns lui john

      ...perfect ai spus!!!...Radoi...lider pe viata...nu mai capam de el
      ...iar de salariile de la metrou ce ziceti????
  •    
  • -2 (8 voturi)    
    Bine va face...prostime (Vineri, 5 august 2011, 18:24)

    bigudiu (utilizator) [anonim]

    Aha, prostimea o sa plateasca acum televizoarele alea atarnate aiurea pe stalpii statiilor de metrou.
    Din partea mea sa faca si 1.000 Lei pretul biletului si sa se plimbe cu metroul doar angajatii MetrorexCACA ca au gratuit plimbatu`
  • -4 (12 voturi)    
    pret (Vineri, 5 august 2011, 18:37)

    am [anonim]

    Nu convine nimanui marirea tarifelor dar in Germania pretul unui bilet de autobuz intr-un oras de provincie este de 2 euro. Probabil de aceea sunt atat de multi biciclisti. Este clar ca a trecut timpul preturilor subventionate.
    • +4 (6 voturi)    
      Asa o fi (Vineri, 5 august 2011, 19:11)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui am

      Si care e salariul mediu in Germania? Nu poti sa compari mere cu pere...
    • +3 (5 voturi)    
      iar salariul mediu in germania este... (Vineri, 5 august 2011, 19:13)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui am

      undeva la 2000 de euro? In plus, daca valoarea unei calatorii dus/intors se va apropia sau depasi pretul unui litru de benzina, ghici ce se va intampla...

      Metroul este singura solutie viabila in Bucuresti pentru a ajunge repede la destinatie. Numarul calatorilor care folosesc metroul a crescut in fiecare an (peste 180 de milioane de pasageri/an) si totusi, in fiecare an s-au operat scumpiri. Daca mai punem si noile magistrale ce vor fi date in folosinta, numarul lor va ajunge la 200 de mil/an lejer.

      Din pacate toata povestea nu e o chestie de matematica, ci de monopol si politica.
      • 0 (0 voturi)    
        dar cu bicicleta ce are? (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:18)

        dman [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        In Munchen de exemplu, pretul unei calatorii este de 2.40 euro. Deci dus intors inseamna 4.80 euro, adica aproximativ 20 RON, de 5 ori mai mult decat pretul din Bucuresti. Aceeasi poveste si in Frankfurt.
        Veniturile munchenezilor nu sunt nici pe departe de 5 ori mai mari decat ale bucurestenilor. Dupa cum vad eu treaba sunt maxim de 3 ori.
        Dar pentru munchenezi este ceva normal sa te duci la serviciu cu bicicleta, indiferent de varsta. Cati oameni peste 45 de ani vezi in Bucuresti mergand cu bicicleta? Prefera in schimb sa-si inghesuiasca shuncile in autobuz,tramvai,metrou. Si dup-aia se mira ca fac atat de cord la 50 de ani.
        Cu cat nr biciclistilor va creste, cu atat primariile vor fi mai preocupate sa faca benzi speciale ptr biciclisti. Deocamdata, pe benzile alea asa putine cate sunt, trece cate un biciclist pe ora. Si sunt sigur ca majoritatea bucurestenilor nu vad rostul acelor benzi.
    • 0 (2 voturi)    
      da (Vineri, 5 august 2011, 19:18)

      geo [anonim] i-a raspuns lui am

      Da in germania e scump biletul dar salariul neamtului e ca si al romanului? NU. Vad ca toti vor sa aduca preturile la egalitate cu UE dar nimeni nu se sinchiseste sa impuna si salarii minime ca acolo. Daca s-ar face asta firmele cu capital strain(majoritare), nu ar mai face profituri nesimtite. Asa ca mai bine mergeti si munciti afara ca aici o sa vanda la baietii destepti.
    • +1 (3 voturi)    
      da (Vineri, 5 august 2011, 19:23)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui am

      de unde subventii pentru oameni cata vreme statele sunt slugile capitalistilor ? nu-i subventionam noi zilnic ???
  • 0 (4 voturi)    
    Toate ca toate (Vineri, 5 august 2011, 19:08)

    sile [anonim]

    Dar ce are "indicele mediu al preturilor de consum" cu biletul la metrou?
    Nu m-am intalnit niciodata la coada in Carrefour cu vreo garnitura de metrou, deci nu cred ca o deranjeaza ca s-a scumpit mancarea.
    • +1 (1 vot)    
      ca toate.. (Sâmbătă, 6 august 2011, 17:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui sile

      cu atat mai putin nu te-a intalnit niciodata cu prima pagina a unei carti de economie, nu?
  •    
  • 0 (2 voturi)    
    Eu n-am priceput cat ma costa cu card (Vineri, 5 august 2011, 20:34)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Daca merg cu card din ala de la RATB cat o sa coste o calatorie? Ca nu am mai cumparat cartoane din alea Metrorex de 2-3 ani...
    • +1 (1 vot)    
      ghici ghicitoarea mea... (Vineri, 5 august 2011, 21:29)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      2 lei/calatorie, la fel ca la Metrorex. Sau iti incarci abonament limitat/nelimitat si te costa...oare cat ? ca este greu..exact ca la Metrorex....35 ron/50 ron pe luna..
  • -3 (5 voturi)    
    Preturi da, calitate ba (Vineri, 5 august 2011, 21:08)

    gigel [anonim]

    Nesimtitii astia s-au obisnuit sa mareasca periodic preturile, dar nimic la calitate: aceleasi trenuri vopsite de idioti, aglomeratie la greu... Si scumpirea asta este nesimtit de mare...
  • +2 (4 voturi)    
    La noi ca la nimeni.... (Vineri, 5 august 2011, 23:59)

    Daniel [anonim]

    In primul rand scumpirea asta e extrem de mare si nejustificata, dar ceea ce mi se pare revoltator e ca au anuntat-o vineri seara, ca nu cumva lumea sa cumpere anticipat cartele de metrou....
    • 0 (0 voturi)    
      Eu am luat! (Sâmbătă, 6 august 2011, 8:41)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Ei uite ca au mi-am luat cartele pana in februarie viitor cand am citit pe stiri magaria lor ;-)
  •    
  • 0 (0 voturi)    
    Sa te tot plimbi cu metroul (Sâmbătă, 6 august 2011, 6:42)

    adi [anonim]

    Daca ne aliniem la preturile din tarile UE, in conditiile in care cineva ne-a spus la tv sa nu ne gandim la salarii de peste 3000 lei decat peste vreo 20 ani, se va ajunge ca cel cu salariul mediu net pe economie (cca. 400Euro), sa poata face 200 calatorii dus/intors pana la servici, la 1Euro/calatorie.
    Considerand 5 zile lucratoare pe saptamana, rezulta ca salariul pe o luna ii va permite sa se duca la servici doar 10 luni/an. La urma urmei o luna e concediu si din economii trebuie sa mai suporte costurile doar pentru o luna.
    Asta e chiar prea de tot. Cred ca va trebui majorat biletul pana la 2 Euro/calatorie
  • 0 (0 voturi)    
    Subpamantul altora (Sâmbătă, 6 august 2011, 12:13)

    Comparatul [anonim]

    Domnule, ce-mi plac mie comparatiile cu altii! Adica sa zicem mersi ca platim doar atat, nu? Dar daca tot vor unii sa faca astfel de comparatii, atunci sa spuna cat costa toti angajatii de la metroul din...una din localitatile vestice pomenite? Cat costa energia electrica achizitionata de metroul de acolo, comparativ cu pretul la bursa tarii respective? Sa ne spuna daca undeva, in cazurile mentionate, liderul de sindicat este si parlamentar si multe, multe alte lucruri. Hai sa vedem, raspunde cineva? Dar presa noastra minunata a adresat vreodata astfel de intrebari catre Metrorex? Tolontan, cel mai nedormit jurnalist de grija banului public, o fi mers in ultimii ani cu metroul, sau s-o fi gandit macar sa mearga pana la conducerea Metrorex sa-i intrebe d-astea de scrisei eu mai sus?
  • 0 (0 voturi)    
    Atentziune! (Sâmbătă, 6 august 2011, 12:51)

    bgladu [anonim]

    Eu de luni nu mai merg cu metroul. Sa mearga doar puscariabilu`, imbecilu de Radoi.
    Cand romanii se vor solidariza si vor boicota cate un cacat d`asta, vor baga la cap golanii care ne conduc ca nu mai tine cu prostii. Pana atunci locuitorii acestei tari care "pacat ca-i locuita" vor inghiti dejectiile emanate de securistii kaghebisiti
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie cat de mizerabili si lacomi pot fi! (Sâmbătă, 6 august 2011, 13:52)

    al [anonim]

    ce am observat eu ca s-a intamplat acum, la fel s-a intamplat si la penultima majorare:

    - anuntul privind majorarile se face cu cel mult 24H
    inainte;
    - majorarea se face se face sambata;


    De ce:
    - sunt constienti ca sunt majorari nesimtite si nu trebuie sa prinda presa (si opinia publica) cu pixul in mana ... asa trece sambata si duminica si vin alte evenimente de actualitate ce trebuie servite pe prima pagina;
    - repet - folosesc tactica jidoveasca nesimtita si lacoma, cine are ochi sa analizeze
  • 0 (0 voturi)    
    hotie (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:33)

    iri [anonim]

    asta e hotie si arata cat de mafiot e sistemul. nu poti mari miselste cu 30% tariful la un serviciu de interes public de la o zi la alta. ca sa nu mai spun ca au mai fost marite in toamna. e hotie . jaf la DRUMUL MARE.