Autostrada Soarelui: 114 soferi au fost amendati vineri pentru depasirea vitezei legale

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 17:29 Actualitate | Esenţial

Peste 110 soferi au fost amendati pe Autostrada Soarelui A2, in numai patru ore, pentru depasirea vitezei legale, in urma unei actiuni a Sectiei de Politie Autostrazi, informeaza Inspectoratul General al Politiei Romane (IGPR).

Politistii au organizat, intre orele 8.00 si 12.00, o actiune pentru reducerea numarului accidentelor rutiere si a consecintelor acestora, comise pe fondul nerespectarii normelor rutiere legate de viteza de deplasare pe drumurile publice si a normelor ce reglementeaza transporturile de marfuri si persoane, potrivit unui comunicat de presa al IGPR.

In cadrul actiunii au fost folosite mai multe radare "in cascada", printre care si sistemele de masurare a vitezei de tip TRU-CAM, ce masoara viteza masinilor prin sistemul undelor laser.

Soferii opriti ca urmare a nerespectarii regimului legal de viteza au fost controlati si pentru a stabili daca au consumat alcool, daca au defectiuni tehnice minore la autovehicule sau marfuri fara documente de provenienta.

In urma actiunii, au fost constatate 221 de contraventii, fiind depistati 114 soferi care au depasit limita legala de viteza. De asemenea, au fost aplicate 38 de sanctiuni pentru nerespectarea normelor ce reglementeaza activitatea transporturilor rutiere de marfuri si persoane, 30 de conducatori auto au fost amendati pentru conducerea de autovehicule cu defectiuni tehnice, trei conducatori auto au fost sanctionati pentru savarsirea unor abateri privind transportul rutier, iar alti 35 pentru alte abateri incriminate de Legea privind circulatia pe drumurile publice.

Totodata, politistii au retinut doua permise de conducere, dintre care unul pentru nerespectarea regimului legal de viteza si unu pentru sub influenta bauturilor alcoolice si au retras din circulatie 27 certificate de inmatriculare, dintre care 24 pentru conducerea de autovehicule cu defectiuni tehnice.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1523 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Mda (Vineri, 5 august 2011, 17:52)

    CGiboi [utilizator]

    Eu n-o inteleg si n-am inteles-o niciodata p'asta cu radaru. E un fel de pica para malaiata. Adica sunt prinsi numai cei care nu reusesc sa franeze la timp, cam 10% dintre cei care depasesc viteza legala.

    O fi asa de greu sa monteze camere pentru calcularea vitezelor medii? Adica intri pe autostrada si te inregistreaza o camera, iar cand iesi te inregistreaza alta camera. Ti se calculeaza viteza medie, iar daca aceasta este peste limita legala ai primit amenda acasa. Simplu. Sa vezi pe urma ce linistit de merge pe strazi, mai ales prin localitati. Insa cum sunt sigur ca romanul s-ar gandi si la metode de ocolire, aceste camere sa fie postate la fiecare iesire de autostrada (inclusiv la puncte de servicii, etc.) sa nu triseze careva. Sa faca asta pe TOATE sectoarele de drum din tara, la TOATE intersectiile din orase si sa vedeti pe urma cum merge toata tara in limita de viteza. Solutii sunt, vointa nu prea.

    Nu vor sa-mi ia de la stiri ciocnirile copacilor cu asii soselelor, eventual omorand si niste nevinovati.
    • 0 (4 voturi)    
      Zau? (Vineri, 5 august 2011, 18:27)

      hermes [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

      La un trafic de mii de masini pe zi, ca sa nu zic zeci de mii, iti dai seama ce baza de date si ce tehnica de calcul ar trebui ca sa fie urmarita si identificata succesiv fiecare masina? Calculul vitezei este simplu, dar ca sa stea sa recunoasca vizual toate masinile e mai dificil, nu se justifica investitia. Crezi ca exista in lume asa ceva?
      In plus, pot sa merg cu 300 km/ora 50 km (super pericol public deci) si apoi atipesc oleaca, ma odihnesc si apoi imi reiau mersul si viteza medie va fi sub viteza maxima legala. So?
      Solutia optima si utilizata in Occidentul dezvoltat ca infrastructura/autostrazi este amplasarea de camere fixe, cu inregistrare poza, care comunica intre ele WiFi sau prin cablu cu centru de intretinere al autostrazii si iti vine apoi amenda acasa.
      • +3 (5 voturi)    
        Zau! (Vineri, 5 august 2011, 19:00)

        CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui hermes

        Mai documenteaza-te inainte sa postezi aiurea:
        http://en.wikipedia.org/wiki/SPECS_(speed_camera). Asta e una dintre solutii, care in prezent se foloseste in Marea Britanie, Olanda, Italia sau Australia. Deci exista. Asta foloseste occidentul dezvoltat de care amintesti tu.

        De asemenea, nu stiam ca poti sa opresti pe banda de urgenta pe autostrada sa te odihnesti un pic. Cum ziceam, la TOATE iesirile si spatiile de servicii, deci daca te hotarasti ca vrei sa bei un cico la peco si iesi de pe autostrada, camerele inregistreaza iesirea si iti calculeaza viteza medie de la punctul de intrare la punctul de iesire. De asemenea, poti monta aceste camere si la intervale oarecare pe autostrada. Cred ca nici nu ai citi cu atentie ce am scris.
    • +4 (4 voturi)    
      Periculos (Vineri, 5 august 2011, 19:03)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui CGiboi

      Pentru că nu viteza medie e problema, ci cea instantanee. Dacă te târăşti cu 10 km/h aproape jumătate din autostradă, ca să mergi cu 200 km/h în cealaltă jumătate, îţi iese media numa' bună, dar eşti de o mie de ori mai periculos decât unul care merge cu 130 de la un cap la altul.
      • +1 (3 voturi)    
        :)) (Vineri, 5 august 2011, 19:32)

        CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        In Romania constituie contraventie sa conduci pe autostrada cu o viteza mai mica de 50 Km/h. Cu aceste camere poti sa iti iei amenda ca mergi prea incet. :)
        • 0 (0 voturi)    
          Ambele (Duminică, 7 august 2011, 15:13)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui CGiboi

          My point exactly. Ambele sunt periculoase. Şi o viteză prea mare, şi una prea mică.
  • 0 (0 voturi)    
    O statistica? (Vineri, 5 august 2011, 19:17)

    bobb [anonim]

    Era frumos daca aveati un articol mai complex, si cu alte statistici.
    Aproximativ cate masini au circulat in perioada aceea orara?

    Poate fac filtrele acestea in si in alte zile ale saptamanii la diferite ore, ca sa poata oferi o extrapolare pentru circulatia pe autostrada in general.

    Apoi sa vina cu solutia corecta.
    Asa, mare lucru..niste amenzi...neimpresionant.
    Eu cand ma duc la serviciu, nu ma laud ca muncesc!
  • -1 (1 vot)    
    asta sa fie problema .. ? (Vineri, 5 august 2011, 22:02)

    mihai [anonim]

    gunoaielor ... ce ar fi sa faceti sosele ? ...
    • +1 (1 vot)    
      da! (Vineri, 5 august 2011, 23:00)

      Archon [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Exact asta e problema! Cand cineva isi face __in sfarsit__ treaba in tara asta, se gaseste imediat un rroman complexat care sa-l inujure.