Primaria Sf. Gheorghe, somata de Prefectura sa nu foloseasca in acte denumirea in maghiara a orasului

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 august 2011, 17:56 Actualitate | Esenţial

Primaria Sfantu Gheorghe a fost somata, printr-o adresa, de subprefectul de Covasna Valentin Ionascu, sa nu foloseasca denumirea in limba maghiara a orasului pe antetul unor acte oficiale, primarul Antal Arpad apreciind ca e "o interpretare cu rea-vointa a anumitor legi" impotriva limbii maghiare, relateaza Mediafax.

Primarul municipiului Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca "este foarte curios si interesant" faptul ca, imediat ce prefectul de Covasna, Gyorgy Ervin, a plecat in concediu de odihna, a primit o adresa de la Prefectura, semnata de subprefectul Valentin Ionascu, privind folosirea limbii maghiare pe antetul unor acte oficiale.

"Este foarte curios sau foarte interesant faptul ca domnul prefect abia a iesit din cladirea Prefecturii si am si primit o adresa cu semnatura subprefectului prin care sunt somat sa nu mai folosesc denumirea orasului in limba maghiara pe actele oficiale. Consider ca nu este un gest frumos si nu stiu de ce ma nelinisteste faptul ca juristii de la Prefectura interpreteaza foarte ciudat anumite legi si le interpreteaza intotdeauna impotriva bilingvismului practic", a spus primarul.

Antal a explicat ca Primaria Sfantu Gheorghe nu face altceva decat sa incerce sa utilizeze si limba maghiara, pe langa cea romana, mentionand ca in unele cazuri, de exemplu la panourile turistice, limba maghiara este folosita inaintea celei romane pentru ca acele materiale au un scop turistic.

Edilul a subliniat ca, mai demult, intr-o adresa trimisa de Prefectura, i s-a atras atentia ca pot fi inscriptionate aceste panouri doar in limbile acelei comunitati a carei pondere demografica este de cel putin 20%.

"Este atat de absurd, acest lucru ar insemna ca in Brasov doar in limba romana ar trebui inscriptionate panourile turistice sau in toata tara nu ar trebui scris nimic in limba engleza, pentru ca nu exista nicio localitate unde ar exista 20% englezi. Este o interpretare cu rea-vointa a anumitor legi impotriva limbii maghiare si a comunitatii maghiare. Ma deranjeaza acest lucru", a afirmat primarul municipiului Sfantu Gheorghe.

Antal considera ca este "absolut normal" ca, intr-un oras unde 80-90% dintre turisti sunt maghiari, panourile turistice sa fie inscriptionate mai intai in limba maghiara si ca, intr-un oras unde 75-77% dintre locuitori sunt maghiari, sa se scrie si in limba maghiara pe un tichet de parcare.


Citeste mai multe despre   






















1235 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari prefectului! (Joi, 4 august 2011, 18:52)

    Ciprian [anonim]

    Si pe mine ma deranjeaza cand am impresia ca am trecut granita, cand defapt sunt in mijlocul Romaniei. Domnule primar, daca vreti totul in ungureste, alegeti o comunitate de peste granita si canditati acolo!
    • +1 (3 voturi)    
      Tablitele si panourile turistice sunt folclorice (Joi, 4 august 2011, 20:22)

      Acte oficiale, numai in romana, suntem in Romania [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Acest extremist isi poate tatua pe frunte ce vrea el in maghiara, nu intereseaza decat '20.000 de idioti' (e vorba ambasadorului Oskar Fuzes, nu a lui Vadim) obsedati de autonomii si ghetouri lingvistice.

      La fel, panourile turistice sau tablitele de la cusca cainilor pot fi puse in orice limba crede primarul ca are succes la turisti.

      Insa actele oficiale, in orice stat din lume, se redacteaza in limba oficiala a statului respectiv, prevazuta in Constitutie.

      In Franta, chiar daca esti primar arab intr-un ghetou de arabi, redactezi actele primariei in limba franceza, nu araba sau dialecte berbere !

      La fel in Germania, nu ai dreptul legal sa redactezi acte oficiale ale primariei, fie si in Neue Koln (majoritar turcizata), altfel decat in germana.

      E clar ca unii lideri UDMR au inceput o escaladare a provocarilor, vor sa impinga limitele la maximum, sa testeze rezistenta statului si etnicilor romani, sa-i 'obisnuiasca' cu astfel de provocari!

      Trebuie raspuns dur de fiecare data, legal, nu ca Breivik.

      Aici e Romania, Harghita si Covasna sunt in Romania de vreo 100 de ani si sunt locuite de romani si stramosii lor dinainte ca primul cal al nomazilor maghiari sa bea apa din Mures.
      • -1 (3 voturi)    
        intoleranta sau necunoastere? (Joi, 4 august 2011, 21:35)

        t [anonim] i-a raspuns lui Acte oficiale, numai in romana, suntem in Romania

        Zici ca "actele oficiale, in orice stat din lume, se redacteaza in limba oficiala a statului respectiv, prevazuta in Constitutie". atunci explica-mi te rog daca in opinia ta urmatorul site este oficial sau nu:

        http://www.uscis.gov/portal/site/uscis-es

        Al carui stat este acest site? Sa fie oare vorba de vreu stat cu regim dictatorial? Imi poti arata pasajul din constitutia statului respectiv care stipuleaza ca limba X e limba oficiala?

        In cazul in care site-ul anterior iti starneste niscai dubii, arunca te rog o privire si pe site-urile urmatoare:

        http://www.dshs.state.tx.us/Spanish.aspx

        sau

        http://www.presidentti.fi/public/default.aspx?culture=sv-FI&contentlan=3

        (site-ul e in suedeza, dar nu e un site oficial suedez, ci...)

        sau

        http://www.regione.taa.it/bu/2011/BO291104.pdf#Page=9

        (documentul e si in germana, insa tara nu e nici Germania, nici Austria, nici Elvetia...)

        Astea fiind spuse, este clar ca incerci sa manipulezi. Intrebarea este de ce manipulezi? Pentru ca asa vrei? Pentru ca asa stii? Sau pentru ca inca nu ai informatii suficient de bogate despre ce inseamna acel lucru numit "stat democratic"?
        • +1 (3 voturi)    
          Corrigendum (Vineri, 5 august 2011, 0:05)

          zullu [anonim] i-a raspuns lui t

          Nene, exemplele din Statele Unite (SUA) pica deoarece la nivel federal nu exista nicio limba oficiala. Presupun ca la fel de bine documentat esti si cu celelalte exemple.
          Totusi e de aplaudat ca ai scris in limba romana aici ;]

          Servus pista.
  • +2 (6 voturi)    
    limba magara (Joi, 4 august 2011, 19:06)

    Vali [anonim]

    Daca-l deranjeaza asa de mult limba romana, sa se duca in ... Ungaria, sa scrie acolo ce vrea el in maghiara.
    Eu, in tara mea vreau sa se scrie si sa pot sa citesc in limba in care m-am nascut, in care am crescut si in care traiesc.
    Veneticii sa lase pretentiile in locurile care li se cuvin!
    • -2 (4 voturi)    
      vai de tine (Joi, 4 august 2011, 20:06)

      glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      na vezi, de asta nu vin turisti in Romania...este perfect adevarat ce zice primarul. oare de ce nu te deranjeaza cand te duci in vacanta in Grecia sau Bulgaria ca sunt peste tot panouri (si) in limba romana, macar in statiunile frecventate de romani, sa nu mai vorbim de Ibiza unde peste tot sunt inscriptii in germana...acum cativa ani in Varsovia am vazut chiar foarte multe pliante, meniuri, panouri si in limba japoneza deoarece vin multi japonezi in tara pentru concediu. mai bine te-ai gandi inainte de vorbesti!
      • +1 (3 voturi)    
        dar intai nsunt in greceste (Joi, 4 august 2011, 20:40)

        revelare [utilizator] i-a raspuns lui glasss_cj

        . Semnele alea ciudate, [e care poate le-ai intalnit prin cartile de fizica, sunt literele alfabetului grecesc si textele sunt ma intai in limba greaca si apoi in limba turistilor...
  • +4 (4 voturi)    
    ce-ati vazut trecand prin Secuime?! (Joi, 4 august 2011, 19:27)

    costica [anonim]

    pai, ia sa vedeti cum e sa traiesti aici ca roman !!!!
    Atunci o sa aveti muuuulte de comentat pe subiect... noi, romanii din zona deja ne-am resemnat cu reactia autoritatilor de la Bucuresti care au nevoie de UDMR la guvernare de fiecare data.....
  • +1 (3 voturi)    
    Antal baci (Joi, 4 august 2011, 19:38)

    un ardelean [anonim]

    Alooo!! Antal baci, dl Ionascu spune despre acte si inscrisuri oficiale!!
    Hat nu fost vorba despre panouri turistice la el, nu despre tichete de parcare vorbit dl subprefect! Acolo poate scrie si-n romana, si-n chineza si-n engleza ca daca nu e in ungureste majoritatea ungurilor (de oriunde) oricum nu pricep. O spun in cunostinta de cauza. Dl subprefect traduceti-i la Antal baci ca el nu pricepe romaneste si apoi vorbeste prostii.

    Oricat v-ati dori voi sa faceti din Ardeal Ungaria, oricat de mult faceti voi sa para asa ca sa indoctrinati electoratul vostru, nu uitati: suntem foarte, extrem de toleranti, suntem prieteni, ar trebui sa apreciati acest lucru, dar incercati sa gasiti limitele bunului simt pt ca daca nu, le vor gasi altii. Suntem in europa si voi tot la separatisme visati. Indoctrinati populatia maghiara din Ardeal cu aberatii in loc sa le creati locuri de munca.
    Si v-o spun pe cea dreapta si de ce faceti asta: fara ideile iredentiste si separatiste voi nu v-ati mai justifica existenta, ungurii ar incepe sa voteze stanga, dreapta, conform convingerilor politice si nu pe voi.
  • +1 (3 voturi)    
    oare? (Joi, 4 august 2011, 21:30)

    Kor [utilizator]

    Antal: "limba maghiara este folosita inaintea celei romane pentru ca acele materiale au un scop turistic"

    - dar de cand actele oficiale ale primariei sunt "turistice"?
    - in Bulgaria, unde, in anumite zone si anumite perioade sunt mai multi turisti romani decat bulgari. dar nu cred ca primarul de acolo (sa zicem Albena) isi va redacta actele in limba romana, nu?

    Ce treaba are turismul cu actele primariei? Vin eu si intreb, asa...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu te mai intreba (Vineri, 5 august 2011, 1:10)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Kor

      Ungurul e tot ungur asa cum tiganul tot tigan ramane.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mi se pare corect (Joi, 4 august 2011, 23:16)

    Florin [anonim]

    (null)
  • 0 (2 voturi)    
    Incultura (Vineri, 5 august 2011, 5:58)

    V.R. [utilizator]

    Ia mai puneti si voi mana pe carte sa invatati o limba straina!

    Doar niste inculti pot ridica faptul ca vorbesc o singura limba (sau doua, cu romgleza) la rang de virtute!

    Sper ca ungurii sa scape cat mai repede de incuiatii de "patrioti" moldo-olteni si bucuresteni -- iar noi, romanii din Ardeal si Banat, sa le calcam pe urme!
    • +1 (1 vot)    
      Ce-ai patit? (Vineri, 5 august 2011, 8:10)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      1. Cine ma obliga sa invat ungureste? Daca vreau sa stiu o alta limba e dreptul meu sa aleg, nu are dreptul nimeni sa imi spuna sa invat ungureste

      2. Daca e un pacat sa stii numai o limba, atunci spune-le si prietenilor tai unguri acelasi lucru!
      Majoritatea lor nu stiu nici limba oficiala a statului unde traiesc! Conform Art. 13 din Constitutie:
      "În România, limba oficială este limba română."

      Ca va convine, ca nu nu va convine, puteti plesni de ciuda, dar limba romana este cea oficiala!
  • 0 (2 voturi)    
    Minte de honved trist..... (Vineri, 5 august 2011, 9:42)

    Ronin [utilizator]

    "Este atat de absurd, acest lucru ar insemna ca in Brasov doar in limba romana ar trebui inscriptionate panourile turistice sau in toata tara nu ar trebui scris nimic in limba engleza, pentru ca nu exista nicio localitate unde ar exista 20% englezi"..................compara maghiara, vorbita de cateva milioane cu engleza, care e vorbita de cel putin un miliard de oameni.......no comment!!!
    • +1 (1 vot)    
      Alegeri (Vineri, 5 august 2011, 10:11)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Sper ca la urmatoarele alegeri astfel de inapoiati istoric sa nu mai aiba niciun cuvant in viata politica. Cam cum s-a intamplat cu PRM.