ANI cere confiscarea a 2,7 milioane euro din averea fostului director al CFR Calatori Alexandru Noaptes

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 august 2011, 11:13 Actualitate | Esenţial

Alexandru Noaptes
Foto: Agerpres
Agentia Nationala de Integritate a cerut confiscarea a aproape trei milioane de euro din averea fostului director general al CFR Calatori Alexandru Noaptes, dupa ce a constatat existenta unei diferente semnificative intre averea dobandita de acesta si veniturile realizate in perioada 2005 - 2007.

ANI a sesizat Comisia de Cercetare de pe langa Curtea de Apel Bucuresti "in vederea inceperii actiunii de control cu privire la averea dobandita si veniturile realizate in perioada 2005 ¬ 2007 de catre domnul NOAPTES Alexandru, director general si presedinte al Consiliului de Administratie al Societatii Nationale de Transport Feroviar de Calatori 'C.F.R. Calatori' - S.A.", in conditiile in care a constatat o diferenta de 9.825.978,49 lei (2.795.601,03 euro) intre averea dobandita si veniturile realizate in perioada 2005 - 2007, precizeaza Agentia, intr-un comunicat de presa.

Veniturile totale obtinute in perioada 2005 ¬ 2007 de catre Alexandru Noaptes, impreuna cu sotia sa, Manuela Noaptes, au fost de 816.789,77 lei (232.385,84 euro).

Averea detinuta de cei doi este, conform datelor inscrise in evidentele fiscale, de 10.642.768,26 lei (3.027.986,87 euro).

Alexandru Noaptes a fost trimis in judecata in august 2010, alaturi de directorul adjunct la SNTF "CFR Calatori", Nacu Vanghele, si de directorul tractiune la SNTF "CFR Calatori", Nicolae Iosub, pentru "abuz in serviciu contra intereselor publice, cu consecinte deosebit de grave". Potrivit procurorilor DNA, cei trei ar fi adus companiei un prejudiciu de aproape 700.000 de euro. Mai mule detalii aici.

Numele sau apare si in dosarul Catalin Voicu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3127 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    mare hot! (Joi, 4 august 2011, 11:22)

    Dakota [utilizator]

    mamaaa, ce hot!!!!!! Si nimeni nu s-a prins d nimci pana acum! .
    • +2 (2 voturi)    
      cum sa se prinda? (Vineri, 5 august 2011, 13:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Dakota

      e prietenul lu blaga... acum, o ia la vale dupa el...
  • +15 (15 voturi)    
    de unde are un bugetar averi de milioane de Euro ? (Joi, 4 august 2011, 11:33)

    SCORTOSUL [anonim]

    da de unde are un bugetar avere de milioane de Euro ???? cum poate justifica asemenea sume ????? Cu ce venituri !!! Daca exista baza pentru a recupera 2.7 milioane euro inseamna ca sunt mai multe !!! de unde si cum ????? Pai cat s-a furat in CFR-ul asta de numai unul ape atatea milioane de Euro ?? Dar cei de la infrastructura atunci cat au ca la calatori sumele vehiculate sunt m.m.m.mult mai mici decat cele de la mafa si istructua ????? Ma eswte deurat inCR,Romania ???
    • +1 (5 voturi)    
      ghici!? (Joi, 4 august 2011, 12:19)

      ics [anonim] i-a raspuns lui SCORTOSUL

      De la matusa Tamara
    • -2 (2 voturi)    
      noapte(s) alba,fura cfr (Joi, 4 august 2011, 14:21)

      G.P. [anonim] i-a raspuns lui SCORTOSUL

      A urmat exemplu lu' necolaiciuc ala pentru PD, asta pentru PSD, scor 1-1, OK!!
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Joi, 4 august 2011, 17:45)

      ady [anonim] i-a raspuns lui SCORTOSUL

      PSD-ul nu este un partid politic de stanga, nu este nici macar un partid politic, este un grup constituit in vederea savarsirii de infractiuni. PSD-ismul insa este o stare de spirit, cea mai conceptualizata, concretizata si abjecta reprezentare a infractionalitatii, a tradarii de neam. Ea are priza in zonele cu persoane cu grave carente intelectuale si morale
  • +15 (17 voturi)    
    Ce fata are ! (Joi, 4 august 2011, 11:48)

    HP [utilizator]

    Asta ar trebui condamnat fara proces, la figura aia de manglitor mitic.
    • +10 (10 voturi)    
      DA (Joi, 4 august 2011, 12:00)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Exact la asta ma gandeam si eu , ce mutra de slinos are.Si ce privire de hot.Ar putea juca in filmele indiene rolul personajului negativ
  • +4 (6 voturi)    
    plina tara de cancere (Joi, 4 august 2011, 11:56)

    raul [anonim]

    din cauza specimenelor astora, statul nu are bani de pensii si salarii..., acesti nemernici s-au imbuibat pe seama amaratilor care nu au bani nici de medicamente, nici pentru plata utilitatilor...si traiesc sub limita saraciei, justitia ar trebui sa-si faca datoria si sa vedem si noi cei de rand ca exista lege si pentru astfel de indivizi, si mai ales sa fie si aplicata.
    • +1 (3 voturi)    
      AI UITAT DE TVA (Joi, 4 august 2011, 12:43)

      ANA [anonim] i-a raspuns lui raul

      marit care inchide afaceri si distruge familii si copiii!! sa te duci sa platesti 24% pentru paine, ulei zahar cand in alte state europene zero sau 5%! asa ca ar cam trebui sa ii i-a la rand pe fiecare care au distru industria romaneasca si care au furat mil de euro din avutia statului roman. Acum daca te duci in spital iti cer medicamente de acasa si ce fel de doctor este acela care nu are pansamente??
  • -1 (3 voturi)    
    nu intelg (Joi, 4 august 2011, 12:05)

    moka [anonim]

    din articol rezulta ca se compara veniturile obtine in 2 ani cu averea, care poate fi dobandita pe tot parcursul vietii. Daca ar compara veniturile declarate din cei 2 ani cu cresterea averii din acei 2 ani atunci ar fi in regula.

    In fine, despre CFR stie toata lumea ca e o gaura neagra dar asta e alta discutie.
    • +1 (1 vot)    
      averea dobandita (Joi, 4 august 2011, 12:19)

      marz [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Este intre averea dobandita si veniturile realizate intre acei doi ani - deci este corecta comparatia.
  • +1 (1 vot)    
    CFR sat fara caini (Joi, 4 august 2011, 12:19)

    radu mihai [anonim]

    ATENTIE, daca averea afost dobindita intre2005-2007 este o mare problema pentru dl....daca a fost dobindita pe tot parcursul activitatii se mai poate admite-insa ,totusi 3 mil.euro este o suma! Provine din sacul fara fund al CFR ? Cine a mai calatorit cu trenul stie ce conditii ni se ofera...M-am saturat de directori care fac averi pe perioda mandatului...iar noi le platim apoi ca arierate ale companiilor respective...
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 4 august 2011, 12:33)

    eu [anonim]

    de unde a facut frate asta 3 milioane de euro in 2 ani de zile ?????????

    pai nici cel mai tare bancher din tara asta nu face atatia bani in 2 ani de zile

    si asta e numai UNUL din miile de directorasi care SUG (ma scuzati) din bugetul statului
  • +1 (1 vot)    
    vreau si eu! (Joi, 4 august 2011, 12:44)

    Cristian Ioan [anonim]

    Cum pot sa procedez?
    vreau si eu asta!
    vreau sa delapidez de la Stat 2,7 M Euro in 2005. Cumpar actiuni sau pur si simplu ii depun la banca.
    In 2011, ANI solcita confiscare lor. Procese, recursuri, anulari, rejudecari ... sa zicem ca prin 2012 obtine victoria finala si chiar imi confisca banii. Dar a meritat, in sapte ani milioanele ale au facut ceva pui! Care imi raman mie ... imi convine, vreau si eu!
  • +2 (2 voturi)    
    niste escroci (Joi, 4 august 2011, 12:55)

    raul [anonim]

    acest escroc merita sa infunde puscaria de mult dar, s-a gasit cineva care sa-l ocroteasca.asta a bagat in buzunare de 10 ori mai mult decat necolaiciuc.cerea sume uriase pentru sustinere in diferite posturi sau pentru obtinere de contracte cu statul.Unii aveau de castigat si imparteau banii, altii nu primeau nimic decat promisiuni si acest individ nu mai returna sumele.Mai o avea si pe nevasta-sa, una venita din varful dealului, saraca lipita care s-a vazut mare doamna in bucuresti si cheltuie sume imense pentru ea si fiica-sa.Mai o are si pe fiica-sa care a urmat liceul caragiale si lua numai note foarte bune, toate pe profesori platiti cu bani grei, daca o intrebi cat fac doi plus doi se gandeste jumatate de ora pana raspunde, in schimb sfideaza prin imbracaminte si calatorii scumpe.Astia, cu totii, ar trebui sa fie pedepsiti conform legii.Poate vedeti si afacerile murdare ale lui nevasta-sa cum eludeaza legea si obtine bani necuveniti, urmariti putin si afacerile ei si mai deschideti un dosar.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce numai confiscare? (Joi, 4 august 2011, 14:29)

    dan matei [anonim]

    eu nu inteleg logica... ii confisca banii pt. ca nu poate sa ii justifice, ok... dar de ce nu e penal... sa zicem cine nu poate justifica sume mai mari de 100.000Euro sa devina penal...

    adica hai sa fac si eu o combinatie, fur nishte cashcaval de la stat, un comision, o shpaga... o fac fara frica pt. ca shtiu ca DACA ma prinde dau inapoi banii si altceva nu patesc nimic... si probabil "spal" cativa dintre ei...

    oricum legea asta e clar facuta din cauza crizei, si probabil ca sunt vizati numai o anumita parte "neastamparata" a bogatasilor

    sa verifice toti politicienii si toti primarii sa vedem cum justifica ei averile din salariu de bugetar...
  • 0 (0 voturi)    
    CCR i-a interzis ANI să ceară confiscarea averilor (Joi, 4 august 2011, 15:15)

    Bască ilie [anonim]

    Titlul articolului este greșit formulat.
    Prin dcc nr. 415/2010, CCR a considerat neconstituționale prevederile legii ANI nr. 144/2007 prin care Agenția cere Comisiei de Cercetare confiscarea averii persoanelor aflate în funcții publice sau de demnitate.
    De atunci inspectorii ANI nu mai au voie să ceară confiscarea ci doar să întocmească un raport de evaluare, după ce îi permite cercetatului să-și exprime punctul de vedere și eventual solicită o expertiză extrajudiciară prealabilă, iar în final sesizează Comisia de cercetare a Curții de Apel.
    De remarcat este că nu-i neapărat necesar ca sesizarea ANI să cuprindă toate probele necesare, (poate fi parțială,incompletă), fiindcă nu va fi lovită de nulitate din acest motiv. Comisia are posibilitatea să extindă cercetarea, iar alte probe se pot administra în instanța de judecată.