Traian Basescu a semnat acreditarea Manuelei Vulpe in postul de ambasador in Argentina

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2011, 18:02 Actualitate | Esenţial

Diplomatul Manuela Vulpe, al carei nume a fost implicat, in 2007, intr-un scandal sexual alaturi de cel al actualului ministru de Externe, Teodor Baconschi, a fost acreditata ca ambasador in Argentina, prin decret semnat, marti, de catre presedintele Traian Basescu, relateaza Mediafax.

Manuela Vulpe a primit aviz pozitiv, in iunie, din partea Comisiilor de politica externa, cu 25 de voturi "pentru" si trei impotriva.

Presedintele Basescu a semnat, marti, decretul de acreditare a Manuelei Vulpe in calitatea de ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Argentina.

De asemenea, seful statului a semnat, marti, decretele pentru acreditarea Roxanei Daniela Iftimie ca ambasador in Luxemburg si pentru acreditarea lui Daniel Banu in calitatea de ambasador in Serbia.

Numele fostei ambasadoare a Romaniei in Mexic Manuela Vulpe a fost implicat intr-un scandal, in iulie 2007, dupa ce presa din Romania a primit o serie de e-mail-uri trimise si primite de aceasta, o parte din corespondenta electronica fiind cu Teodor Baconschi si continand si referiri la o posibila relatie intima.

In 31 august 2007, purtatorul de cuvant de la acea vreme al MAE, Ilie Banica, declara ca procedura de rechemare a ambasadoarei Romaniei in Mexic, Manuela Vulpe, a fost declansata, ultimul demers necesar pentru finalizarea procedurii fiind semnarea cererii de rechemare de catre presedintele Traian Basescu.

Ea a ramas in post pana in primavara anului 2011.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1576 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Explicatie? (Marţi, 2 august 2011, 18:35)

    omo [anonim]

    Io cred ca in jacuzziul cu pricina n-a fost doar numele excelentei sale, ambasadoarea, ci chiar intregul trup!
    • -2 (2 voturi)    
      cateodata te apuca greata -nu mai are Romania (Marţi, 2 august 2011, 19:06)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui omo

      diplomati decat femeia asta alogena care a tinuto din scandal in scandal!dar gradul bate functia si chiar si Basescu are sefi ....
  • +1 (5 voturi)    
    Promovarea amantelor - politica de stat a pdl ! (Marţi, 2 august 2011, 19:05)

    Yanis [anonim]

    ...
    • 0 (2 voturi)    
      din inginer petrolist hop ambasadoare dupa 90 (Marţi, 2 august 2011, 19:10)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Yanis

      cand au trebuit adusi tovarasii din linia a doua a securitatii prin biata diplomatie romana !pe unde s-a dus Australia,Mexic ,acum Argentina aceasta femeie de peste 50 de ani s-a tinut numai de scandaluri ,ca orice necasatorita care se respecta !
  • -3 (5 voturi)    
    Numirea de ambasadori (Marţi, 2 august 2011, 19:18)

    Tanasa Dumitru [anonim]

    Este superflu sa mai fac comentarii pe aceasta tema!!! Nu vedeti ca Romania NU are guvern!!! Nu vedeti ca Romania NU are ministru de externe!!! Nu vedeti ca Romania este totalmente izolata si desconsiderata pe plan international, datorita lui traian basescu,care nu stie pe ce lume traieste!!!!Acesti nimeni numiti asa-zisi '"ambasadori "sunt de la SRI sau SIE. Cu durere in suflet trebuie sa deplang soarta DIPLOMATIEI ROMANIEI, care candava era o voce in diplomatia
    internationala!!!! SUNT insa ferm convins ca vom scapa de nulitati, cu deosebire in fruntea statului, guvernului ,dar mai ales CA SEF AL DIPLOMATIEI !!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      chiar (Marţi, 2 august 2011, 19:50)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Tanasa Dumitru

      nu vad ce spuneti dvs...
      • -1 (3 voturi)    
        Numirea de ambasadori (Marţi, 2 august 2011, 20:28)

        Tanasa Dumitru [anonim] i-a raspuns lui ady

        Draga "ady" te rog fii mai concret si daca esti cu adevarat un om al dialogului .spune-ti intreg numele!!! Eu nu am de ascuns NIMIC!!!Multumesc!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Institutia Nepotismului si Clientelei (Marţi, 2 august 2011, 22:02)

          Aurora [anonim] i-a raspuns lui Tanasa Dumitru

          Sunteti foarte curajos si aveti mare dreptate in ceea ce spuneti. Cei care v-au dat minusuri sunt cei care se simt cu musca pe caciula.
          Asa este, diplomatia romana e in declin prin incompetentii promovati ca ambasadori, directori, etc. si prin NEPOTISM pt ca cei mai multi colegi de-ai dvs si-au angajat odraslele in diplomatie , odrasle care n-au nimic in comun cu aceasta profesie de ELITA si care sunt niste paraziti ai acestei institutii. Sunt adevarate clanuri de familie, sot-sotie, nora, ginere fiu, fiica, nepot, frate, sora, cumnata, amant, amanta, etc. Pretind cu nerusinare ca au gena diplomatiei. Sunt ambasade unde sotiile sefilor de misiune sunt angajate si iau salariul fara sa faca nimic pt ca sunt incapabile, n-au pregatirea necesara, insa au mult tupeu.
          E DEZGUSTATOR si REVOLTATOOR !!!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Vulpea si spionii (Marţi, 2 august 2011, 19:57)

    Vizitiul [utilizator]

    Au siretenia in comun :)