Emil Boc: Drumul spre Sarmizegetusa Regia era mai bun pe vremea dacilor

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2011, 17:34 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a afirmat, marti, in timpul unei vizite la Sarmizegetusa Regia, ca drumul spre aceasta cetate monument istoric era mai bun pe vremea dacilor decat acum, relateaza Mediafax.

Premierul Emil Boc si ministrul Culturii, Kelemen Hunor, au vizitat, marti, cetatea dacica Sarmizegetusa Regia, Boc remarcand starea proasta a drumului care duce din localitatea Costesti spre monumentul istoric si care a fost reabilitat recent, fiind insa doar pietruit.

"Pe vremea dacilor era mai bun drumul decat cel al Consiliului Judetean", a afirmat Boc.

Una dintre persoanele care il insoteau i-a spus ca pentru portiunea de unde se termina drumul asfaltat si pana in locul unde se afla s-a investit suma de "aproximativ 78 de miliarde de lei vechi".

Premierul si-a manifestat disponibilitatea incheierii unui parteneriat intre Guvern si Consiliul Judetean Hunedoara, astfel incat calea de acces sa fie reabilitata.

"Am toata disponibilitatea sa colaboram, sa facem un parteneriat cu consiliul judetean, ca sa putem rezolva problema drumului de acces care trebuie sa fie prima carte de vizita a intrarii in Muntii Orastiei si in cetatile dacice", a afirmat prim-ministrul, potrivit Agerpres.

Drumul judetean care duce din localitatea Orastie spre cetatile dacice este asfaltat pana in zona Costesti, iar portiunea dintre Costesti si Sarmizegetusa Regia este pietruita.

Portiunea respectiva, de peste 15 kilometri, a fost reabilitata din 2005 pana in acest an, in urma unei investitii de 7,8 milioane de lei, de catre Consiliul Judetean Hunedoara, dar a ramas tot pietruita.
  • Emil Boc: Cetatea Sarmizegetusa Regia, inclusa intr-o zona speciala de administrare
De asemenea, premierul Emil Boc a anuntat ca Cetatea dacica Sarmizegetusa Regia va fi inclusa intr-o zona speciala de administrare, aflata in subordinea Guvernului sau a Ministerului Culturii, dupa modelul Rezervatiei stiintifice Delta Dunarii, relateaza Agerpres.

"Solutia pe care o avem acum, la nivelul Guvernului, ca prima optiune, este aceasta, de administrare speciala, dupa modelul Delta Dunarii si de valorificare a potentialului (monumentului istoric - n.r.) prin atragere de bani europeni", a spus Emil Boc.

El a apreciat ca solutia juridica pentru aceasta zona speciala ar putea fi definitivata intr-o luna de zile, deoarece este nevoie sa fie rezolvate mai multe probleme, incepand cu statutul proprietatilor si continuand cu implicarea Romsilva, a Ministerului Mediului, care administreaza in zona Parcul National Gradiste-Cioclovina, si finalizand cu vestigiile arheologice si modul in care potentialul cultural si stiintific al acestora poate fi valorificat.

Premierul a apreciat ca cetatile dacice din Muntii Orastiei detin un important potential de dezvoltare culturala, cercetare istorica si organizarea de evenimente turistice.

Premierul Emil Boc s-a aflat marti in Muntii Orastiei insotit de ministrul Culturii, Kelemen Hunor, de prefectul judetului Hunedoara, Attila Dezsi, de membri ai Comisiei Nationale de Arheologie si de alti reprezentanti ai autoritatilor locale.


Citeste mai multe despre   






















3284 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Si... (Marţi, 2 august 2011, 17:45)

    Gabimarquez [utilizator]

    ... toata tara noastra arata mai bine pe vremea aia. Si asta e "meritul" lui Iliescu, si al urmasilor urmasilor sai... indiferent de culoarea politica.
    • 0 (8 voturi)    
      lol (Marţi, 2 august 2011, 18:12)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gabimarquez

      Da pe ei cine i-a ales? Nu tin minte sa se fi impus in pozitiiile in care sunt/au fost.
      • +5 (7 voturi)    
        nu (Marţi, 2 august 2011, 18:22)

        nu [anonim] i-a raspuns lui bgd

        nu aduce vorba despre asta. romanul nu vrea sa stie ca ar putea fi (si) vina lui.
  • +6 (8 voturi)    
    SUPER (Marţi, 2 august 2011, 17:50)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [anonim]

    Ma bucur ca orice astfel de initiativa care pune in valoare bogata mostenire culturala (dar atat de putin fructificata) a Romaniei!

    Felicitari si sa auzim de bine!
  • +3 (9 voturi)    
    Pe vremea dacilor ... (Marţi, 2 august 2011, 17:56)

    it_s__not_news [utilizator]

    altii ne erau conducatorii ... De aia erau drumurile mai bune ...
    • +3 (5 voturi)    
      om informat, boc asta! (Marţi, 2 august 2011, 18:22)

      omo [anonim] i-a raspuns lui it_s__not_news

      M-am tot chiorat sa gasesc un "cred ca" inainte de "era mai bun", ca sa ma asigur ca stie ce vorbeste mocanul dar, negasind cuvintele respective, am tras concluzia ca stie el din "velesteag"! Pentru ca pe columna, cand am vazut-o ultima data, nu era nicio reprezentare a drumului pana la Sarmizegetusa. Sau poate, nici nu-mi vine sa ma gandesc!, a fost doar o declaratie politica, avand in vedere ca la conducerea respectivului judet sunt "dusmanii"! Dusmani care nu merita echivalentul unei telegondole ca sa fie facut drumul!
  • +5 (7 voturi)    
    manelizarea vestigiilor dacice (Marţi, 2 august 2011, 18:02)

    gogu [anonim]

    toate cetatile dacice, atit cat s-au cercetat arheologic (in jur de 10%), sunt lasate in paragina ajungand la o avansata stare de degradare. mai mutl au sapat cautatorii de comorii care au jefuit cetatile decat arheologii. oricum, cele mai multe cetati nici nu sunt localozate, ca sa nu mai vorbim de cercetare. amenajarea drumului propus de Boc nu va face decit sa sporeasca gradul de degradare ale vestigiilor acestea nefiind conservate corespunzator. imaginati-va gloata de manelisti care va face gratare pe vechile ziduri ale Sarmizegetusei...macar acum merg doar cei care chiar doresc sa ajunga acolo. dupa asfaltare vor intra cu jeep-urile pana in sanctuare, ca de la prima intrare in sit este ceva de mers si nu cred ca-si vor tari burdihanele pe picioruse...
  • +5 (5 voturi)    
    turism fara drumuri? (Marţi, 2 august 2011, 18:05)

    Dana43 [utilizator]

    Nu suntem Italia sa avem sute de situri istorice. Nici alea putine nu suntem in stare sa le facem accesibile turistilor. Vai de capul nostru!
    • 0 (0 voturi)    
      Am avut si inca mai avem vestigii (Marţi, 2 august 2011, 18:54)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Dana43

      Am avut si inca mai avem vestigii extraordinare, dar o parte au fost distruse complet, iar multe altele sunt pe duca din pacate. Toate acestea puse in valoare ar ridica enorm potentialul tarii. Nu ca Italia, pentru ca ei au fost cuceritorii, dar sigur ar fi mult mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Sa fie autostrada... (Marţi, 2 august 2011, 19:14)

    robert [anonim]

    ...Pai sa facem o autostrada dle PM, ca nu putem urca cu picioarele pana la cetate...!!!
  • +2 (2 voturi)    
    so, il punem pe Decebal (Marţi, 2 august 2011, 19:20)

    visio [anonim]

    prim-ministru? oricum, a avut demnitatea sa isi ia viata decat sa faca figuratie la curtea lui traian; ups, dar si boc face figuratie la curtea lui Traian...unora le place sa se faca singuri de ras....
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine tacea (Marţi, 2 august 2011, 22:48)

    nickinexistent [utilizator]

    ... din pozitia din care vorbeste
  • 0 (0 voturi)    
    comedie (Miercuri, 3 august 2011, 10:52)

    K.V [utilizator]

    e amuzant cum vrem noi ca ungurii (ministrul culturii) sa aiba grija si sa fie interesat de cultura romaneasca.
    • 0 (0 voturi)    
      comedie (Miercuri, 3 august 2011, 15:13)

      dac [anonim] i-a raspuns lui K.V

      Şi acum prin Sarmizegetusa se plimbă nu doar daci . ci şi draci ?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Unguru si cultura romaniei (Miercuri, 3 august 2011, 17:01)

    flavius [anonim]

    Cum dumnezeu am dat noi cultura pe mana ungurilor , nu stiu .
    Sunt convins ca o sa isi dea tot interesu sa apere vestigiile dacice ce atesta prezenta noastra in ardeal de peste 2000 de ani . Sa vedeti ce frumos or sa distribuie banii...90% pt statuile,teatrele...etc maghiare si daca avem noroc prindem si noi 2 cladiri reparate din ce ramane .
    Macar pe romanii ce au condus ministeru` ii puteam banui de incompetenta si coruptie...pe asta il banui si de rea vointa .
    Astept momentu cand o sa il punem pe Marko Bela la interne si pe Tokes la aparare...doar de dragu de a guverna .
  • 0 (0 voturi)    
    boc cel poloboc (Joi, 11 august 2011, 19:48)

    sorin [anonim]

    doamne,nu este nimeni sa il arunce pe boc asta in puscarie!sufera de grandomanie ,mai ceva ca odiosul!acuza lumea de escurile sale!este cel mai scirbos prim ministru ce l-a avut romania in toata istoria sa!aqvem cei mai incapabili conducatori din europa!suntem in urma gabonului,ca si nivel de trai!ce naiba e cu noi oameni buni?cit sa m-ai rabdam capusele astea pe spatele nostru?la puscarie cu ei!muncvim in tari straine sa cistigam sa ne putem intretine familiile!preturile sunt ca in romania!rusine!