Reguli noi in scoli din toamna: Accesul in scoala si prezenta la ore va face pe baza de cartele magnetice

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:20 Actualitate | Esenţial

Elevii vor putea intra in scoala doar daca au la ei o cartela magnetica. In plus, prezenta se va face pe baza aceluiasi card, profesorii primind un tabel cu cei care au validat "legitimatia" la inceputul orelor. Sistemul va fi implementat din toamna si va reduce absenteismul de la ore si va creea un mediu mai sigur pentru elevi, potrivit secretarului de stat in Ministerul Educatiei, Oana Badea, citata de Evz.

In opinia acesteia, si motivarea absentelor va fi mai greu de facut. Motivul, fiecare profesor va primi, dupa cinci minute de la inceperea orei, un tabel cu cine a validat cardul si cine nu.

"Acest tip de inregistrare a accesului in scoala rezolva doua probleme. Cea de siguranta a elevilor in unitatea de invatamant si totodata, in termeni reali, cinci minute de la momentul in care au inceput cursurile in scoala, fiecare diriginte va avea tabelul cu elevii prezenti, cei absenti, elevii intarziati", a explicat secteratul de stat in Ministerul Educatiei, Oana Badea.

O alta noutate anuntata de Badea la Suceava este introducerea orei de lectura pentru elevii din clasele I-VIII, tot incepand din anul scolar viitor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6889 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    bani? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:26)

    andu [anonim]

    si masurile acestea, bune de altfel, tot cu banii liceelor (inexistenti) se vor face? la fel cu camerele, s-a gasit o solutie buna, dar cunosc scoli ce si-au dat banii alocati pt. consmabile si materiale pt aceste camere, raminind cu lipsa pina la finele anului. Sa aloce si bani nu sa ia cu japca din putinul avut de scoli.
    • -5 (5 voturi)    
      Abureala (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:55)

      John [anonim] i-a raspuns lui andu

      Ideea ar fi buna daca ar exista un sistem de comunicatie care sa trimita sms-uri parintilor atunci cand odraslele nu sunt la ore. De asemenea, ar fi buna si daca s-ar utiliza coerent si continuu. Eu am lucrat in minister si acolo au un astfel de sistem. Nu este folosit decat cateva zile / an, atunci cand ministrul mai isi aduce aminte ca au un astfel de sistem si vrea sa fie folosit. Paznicul este cel care permite accesul tuturor, aproape nimeni nu vine cu cartela la el. Asa se va intampla si in scoli. Cine sa umble prin 30-40 de sali cu tabelele la el, la 5 minute dupa inceperea orelor, pentru a comunica profesorilor prezenta sau absenta de la ore? Ar trece o ora intreaga sa ajunga la toti profesorii, in plus, elevii pot intra la cursuri tot timpul, chiar si in ultimele 5 minute, profesorii fiind obligati in aceste cazuri sa le motiveze absentele. Mi se pare buna ideea pentru Germania.
    • -2 (14 voturi)    
      Hey! Teachers! (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:12)

      Roger Waters [anonim] i-a raspuns lui andu

      Leave them kids alone!
      All in all it's just another brick in the wall.
      All in all you're just another brick in the wall.
    • +2 (22 voturi)    
      ce idiotenie (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:32)

      ela [anonim] i-a raspuns lui andu

      de parca din cauza chiulului la ore nu se mai invata in tara asta. Am avut destui colegi foarte inteligenti care chiuleau la orele care ii plictiseau.

      inca o risipa de bani, cu sistemele acelea de securitate se asigura salariile pentru toata scoala pe o luna.

      si ce faceti la scolile din creierii muntilor, unde nu e nici electricitate?
      • +2 (4 voturi)    
        orele (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:42)

        orele [anonim] i-a raspuns lui ela

        orele ar fi fost mai putin plictisitoare daca profesorii ar fi fost mai buni.
      • +2 (6 voturi)    
        greu cu cei care nu vad... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:25)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui ela

        Inca un comentariu fara viziune.

        Probabil capacitatea unor cititori se limitează la ziua de maine.
        Avem nevoie de oameni care sunt pregatiti sa supere multimea pentru a reforma un sistem putred. Fiecare masura de control in sistemul de invatamant romanesc, descurajeaza hotia si ajuta la construirea unuei mentalitati pozitive si constructive a noilor generatii.
      • +5 (7 voturi)    
        stimata ela (Duminică, 24 iulie 2011, 7:22)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui ela

        Si din cauza chiulului nu se invata. Intro unitate de orce fel, unde nu exista disciplina nu exista nici PERFORMANTA!
  • +3 (11 voturi)    
    Si proiectul va fi cistigat de .... UTI (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:29)

    alex [anonim]

    Normal, cineva trebuie sa pape, si profesori dotati cu ipaduri, in care vor fi cataloage virtuale, legate normal la un server, tot de catre UTI asigurat, sau de ce nu de softwin, ori de catre REBU, si ce daca se ocupa cu gunoiul, c enu poate asigura echipamente IT la pret triplu ? hai ma, ca tot mafia e mare trebuie sa pape.

    Intentii bune, dar costuri mari pe spinarea noastra.

    Trebuia sa asigure perspective si joburi sigure de viitor, si astfel nu mai chiulea numeni.
    • +4 (8 voturi)    
      Greseala... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 21:39)

      mary [anonim] i-a raspuns lui alex

      nu UTI...sau nu singuri,...ci impreuna cu SIVECO...care nu poate rata asa o pleasca........
      • +1 (1 vot)    
        Pai da, trebuia ca cineva sa pape (Duminică, 24 iulie 2011, 0:25)

        alex [anonim] i-a raspuns lui mary

        Guvernanti nu se gindeau asa din senin ca trebuie musai sa pune sisteme RFID (carduri electronice, ex:RATB), la scoli sa nu mai chiuleasca.

        E pe fata ca e mina in mina cu mari firme de acest profil in Ro, cineva a impins bine ... pastila unde trebuie, acum trebuie sa mai impinga citeva sa se aprobe, dupa care se imparte bomboanele cind se incepe lucru la proiect.

        PS: Asemeni lui Vanghelie, cumpara gard la o valoare de 3 ori mai mare de pe piata, destul ca sa inconjoare bucurestiul (din ce am auzit).

        Unde naiba baga atita gard in sec 5 ?

        Cred ca vrea sa faca altceva impusca 2 iepuri, 1. i sa impins si lui pastila, mai ales dupa ce a fost ejectat ..... pe teava, si 2. trebuie sa mai traiasca si puradei la atita gard de fier e o mana cereasca pentru centrele de fier vechi.
        • +1 (1 vot)    
          deci? (Duminică, 24 iulie 2011, 15:01)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui alex

          solutii? este o realitate ca se chiuleste de la ore. putem face doua lucruri:
          1. crestem interesul elevilor pt ore = cresterea calitatii cadrelor didactice si diversificarea optiunilor pe profile
          2. controlul

          nu-ti trebuie prea multi neuroni ca sa intelegi ca nu e suficient sa aplici doar una din doua, dar e nevoie de inca un neuron ca sa te prinzi ca prima solutie nu se poate aplica peste noapte, in timp ce a doua va da rezultate din prima zi a anului scolar.

          da, acest sistem trebuie implementat de o companie, oricare ar fi ea. este clar ca favorizarea uti (fostii securisti, actualii pesedisti) in ultimii 20 de ani i-a pus in pozitia de lideri necontestati ai pietei locale de servicii de securitate. siveco n-a avut acelasi noroc pentru ca s-a trezit cu concurenta reala din partea sectorului privat. deci? in afara de uti ce firme mai pot face asta?
  • +6 (10 voturi)    
    relativ (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:32)

    mica [anonim]

    Timpul e relativ...oare cati profesori sunt in clasa dupa 5 min de la inceperea orei? Altfel...buna idee! Sa vedem cum o vom aplica:)
    • -2 (2 voturi)    
      Perfect adevarat. (Duminică, 24 iulie 2011, 7:35)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui mica

      Cu profesorii care chiulesc fara a fi evidentiat acest fapt undeva (adica sunt pontati implicit platiti) ce veti face?

      Si cu etnobotanicee la liber??? Oare nu vedeti ca ne-ati distrus copiii? Ca sunteti complici la acest genocid? Boc are copii, voi cei din guvern aveti copii! Si voua vi se poate intampla. Degeaba Funeriu face ce trebuie daca voi, ceilalti, ii distrugeti.
  • -1 (9 voturi)    
    siiigur ca da (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:46)

    Murphy [anonim]

    ma intereseaza care firma (sau firme) pedele vor vinde aparatura si vor incheia contractele de service; din pacate, acest partid nu face nimic fara sa-i pice ceva! a reusit sa compromita orice urma de onestitate in relaitile economice.
  • 0 (8 voturi)    
    raspuns (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:46)

    Mihai [anonim]

    si vine instaleaza sistemele astea de control al accesului. tot vreun cumatru ceva?cat de evidente sunt.
  • -1 (7 voturi)    
    sponsor de partid cu absorbtie de la stat (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:49)

    monica L [anonim]

    cuvintul de ordine e UTI (uniunea tuturor informatorilor), nu? a bagat bani frumosi in campaniile pedeleului
  • +4 (4 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:50)

    anonim [anonim]

    ei bine... intri in scoala cu cartela, dupa care te intelegi cu portarul si pleci imediat, neobservat... esti trecut ca fiind prezent, si eventual poti chiar reclama, daca te trece cineva absent in catalog, avand dovada scrisa ca ai intrat in scoala... pare destul de usoara treaba... asta in cazul in care validezi doar o singura data pe zi... daca trebuie sa te duci jos sa validezi la inceputul fiecarei ore, atunci insa imi pare absurda treaba... daca ai clasa pe etaj 1 sau 2, iti ia approx 2 min. din totalul de 10 de pauza, nu-ti mai ramane timp de nimic... (am terminat deja scoala de mult, dar asta mi se pare o idee total nefolositoare si costisitoare pe deasupra...)
    • 0 (0 voturi)    
      hmm...deci (Marţi, 26 iulie 2011, 18:17)

      alt anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Aprob pozitiv cele de mai sus..cu adaugirile urmatoare:
      Idiotu care are acces la calculatorul cu aplicatia de control acces va deveni un fel de bulibasa. Cine da cu banu il rezolva cu prezenta
      Pai cum?
      Programelul genereaza un fel de tabel dar acela este exportat in word sau excell in care poti adauga cu manuta ta pe cine vrei tu. Nici nu trebuie sa te mai chinui sa mai pui cartela.
      Daca se vrea eficienta trebuie sa fie accesibila de acasa optiunea "vezi istoric" dar nu cea prelucrata. CEA BRUTA in format DBF.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:31)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui alt anonim

        In era tehnologiei in care suntem , nu trebuie sa iti reamintesc ca softul se poate securiza astfel in cat sa se poata da drepturi pentru un anumita user al softului, in care tabelul de care zici tu sa nu poata fi decat printat in cazul in care ai dreptul de user normal, si doar persoanelor care au dreptul de admin sa poata sa faca modificari pe tabele.
        Ba mai mult decat atat pentru fiecare elev in parte fiecare parinte poate sa primeasca in timp real situatia cu prezenta la ore a copilului sau pe ziua respectiva.
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Da de ce neaparat trebuie sa fie numai la parter cititoarele de proximitate. Nu crezi ca ar fi mai usor sa se puna 2 sau 3 pe fiecare palier/hol in plus fata de cele de la intrarea in incinta scolii ? Astfel s-ar elimina problema mentionata de tine in care elevii ar trebui sa coboare la parter sa isi valideze cardul. Mai mult decat atat prezenta s-ar face personalizat pentru fiecare elev in parte la fiecare ora din ziua respectiva , asa ca treaba cu intelegerea cu portarul e egala cu zero.
      Oricum sistemul nu este deloc rau , insa ca sa poata sa functioneze si sa isi merite banii e nevoie de disciplina.
  • +2 (4 voturi)    
    Si daca (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:53)

    Vlaston Stefan [utilizator]

    Fac precum in parlament, lucreaza cu doua cartele? ies din scoala, probabil fara sa fie marcati si reintra cu alta cartela. Cel mai bine ar fi ca si iesirile sa fie tot pe baza de cartela.
  • +4 (6 voturi)    
    nelamurire (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:00)

    George [anonim]

    As mai dori daca se poate, va rog, sa spuneti si cine va beneficia de contractele pentru instalarea si vanzarea acestor sisteme de acces.
    Este posibil ca un coleg sa bifeze cu cardul pentru cineva absent, asa pe incredere, ca in parlament ?
  • +3 (7 voturi)    
    asta nu va imbunatati cu nimic situatia (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:01)

    hotii [anonim]

    din nou o gaselnita prin care se face ceva inutil, dar contractele vor merge unde trebuie.
    • +2 (2 voturi)    
      exact unde trebuie... (Duminică, 24 iulie 2011, 0:45)

      varu.maftei [anonim] i-a raspuns lui hotii

      ... adica la UTI . Pam-pam!
  • +3 (3 voturi)    
    ca in parlament (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:20)

    ringzro [anonim]

    O idee chiar buna. Profesorul nu mai consemneaza absentele, fiecare elev se va declara absent sau prezent, la fel cum si in Parlament se voteaza 100% cu sala goala.
  • +7 (9 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:30)

    x [anonim]

    1. Intri in scoala si nu te duci la clasa.
    Eventual iesi FARA sa mai "compostezi"!

    2. Elevii mai mici pot pierde cartela.
    (Nu comentez scenariile ce deriva din acest caz.)

    3. Elevii mari pot face "glume" asupra altora.
    Poti IESI cu cartela altuia!

    4. Poti uita, pur si simplu, sa "compostezi" la intrare.
    Urmeaza ancheta?
    Ti se scuteste absenta?

    Eu mai pot imagina situatii limita, absolut normale.
    Le rezolva cineva?
    • -2 (4 voturi)    
      reguli (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:30)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui x

      Fiecare scoala are un regulament de ordine interioara care trebuie respectat. Elevii pot fi pedepsiti pentru abuzurile pe care le comit. Nu este normal sa avem elevi traumatizati de alti elevi, in scoli, chiar daca i asistam cu totii la astfel de evenimente.
      In momentul in care regulile for fi aplicate, noua generatie va invata sa respecte.
  • +3 (3 voturi)    
    cartele magnetice (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:43)

    bishop [anonim]

    e o prostie. or sa valideze cartelele magnetice colegii, ca in parlament. in clasa, statistic or sa fie 100% elevi, dar in realitate, jumatate pot sa traga chiulul
  • +3 (5 voturi)    
    Suntem extraordinar de inventivi... (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:51)

    p [anonim]

    ... cind e vorba de facut bani din lucruri de care nu are nimeni nevoie cu adevarat.

    Si oare ce firma va cistiga licitatia pentru furnizarea cartelelor si a cititioareklor de cartele?
    Si cine va scrie soft-ul, tot firmele abonate la cistigat proiecte de facut site-uri inutile?

    Cred ca asta era intr-adevar problema "majora" a invatamintului romanesc: lipsa cartelelor magnetice pentru accesul in clase...
  • 0 (4 voturi)    
    necesitate (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:55)

    El Condor [anonim]

    Nu-s bani pentru salariile profesorilor si s-or gasi bani pentru cartele... , una la mana; a doua : cineva nu a reusit sa introduca aceste cartele in alte parti si, pentru ca sa nu se piarda, se introduc in scoli, ca acolo sunt multi si nu pot sa spuna nu. Numai asa se pot face copiii destepti si sa ia note mari la BAC. Normal ar trebui gasir un sistem de conducere cu o gandire novatoare, aplicabila si cu eficienta maxima ( dar asa ceva poate sa faca numai un ministru care are bacalaureat luat - cel putin ).
  • -2 (6 voturi)    
    Mai este o miza (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:56)

    Vlaston Stefan [utilizator]

    Pentru finantarea per capita, directorii nu mai pot raporta 1000 de elevi prezenti, cand ei sunt de fapt 700. Cu conditii de securitate sporite si transmisie pe internet a datelor, zilnic. Sa le faca SIVECO, a luat destui bani de la educatie...
    • +1 (1 vot)    
      sa facem pariuri (Duminică, 24 iulie 2011, 19:23)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      Imposibil...SIVECO sta cu ochii ca pe butelie pe sistemul informatic al sanatatii... "ca cade" mai mereu...pariez pe UTI operator economic unic...
  • +2 (8 voturi)    
    Exagerari (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:03)

    Daniel [anonim]

    Cu toata admiratia mea pentrru omul Feneriu si aprobarea pentru multe dintre actiunile sale ... de data asta mi se pare exagerat.

    O promovabilitate la Bac de 42% nu justifica investitia imensa (si inutila). Nu cred ca avand cartele magnetice vor invata mai bine. Cred ca, dimpotriva, cu acei bani am putea, mai degraba, importa profesori.

    Da, se poate incepe experimental in cateva Universitati de top (daca mai sunt in Romania asa ceva), dar nu la nivel de Polaca de Sus.

    Sincer, mai bine ar revedea programa scolara care contine o imensitate de ineptii!!!
  • +1 (1 vot)    
    mică corecţie (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:05)

    Tom2 [utilizator]

    Accesul in scoala si prezenta la ore SE VOR face pe baza de cartele magnetice
  • 0 (4 voturi)    
    none (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:11)

    anonim [anonim]

    N-ar fi primul lucru idiot facut in tara asta !
  • +2 (6 voturi)    
    UTI (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:00)

    alex [anonim]

    Lasa ca vine UTI si monteaza in toate scolile, chiar si alea de la satele care nu au curent elecric (le pune cu celule solare).
    Tot va mai trebuie bani pentru campania electorala?
  • +4 (4 voturi)    
    masura buna, dar .. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:29)

    Clujeanul [anonim]

    E o masura moderna, buna, dar care imi e imposibil sa o vad implementata in Romania.
    La un asemenea nivel nu au ajuns nici scolile occidentale.
    E un fel de poleiala. Nu poti pune un acoperis frumos, pe o casa fara fundatie, cum e in prezent invatamantul romanesc.
    Examenele profesorilor ne-au aratat o mare cangrena a invatamantului romanesc.
    Calitatea profesorilor, o programa moderna si o baza materiala minima sunt baza pe care sa se aseze invatamantul romanesc, si nu pe sisteme electronice de control a copiilor. Pai daca ai un profesor onest, nu trece absenta in catalog?
  • +2 (2 voturi)    
    absenteismul nu dispare cu metode coercitive (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:59)

    John [anonim]

    mai bine ar face scoala frecventabila... mai bine ar reforma perspectiva asupra educatiei ( in lume, educatia nu mai inseamna de mult doparea cu informatii)... mai bine ar respecta diversitatea umana (ca in suedia, privind fiecare copil ca pe o comoara, nu tratandu-i ca pe oi)... mai bine ar lasa scolile deschise nonstop pentru elevi si pentru organizatii scolare... mai bine ar pune piedici politrucilor pentru a conduce sistemul de invatamant, ministerul, inspectoratele si scolile ca pe mosii de partid....
  • +1 (1 vot)    
    Oare unde o fi simtul masurii? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 22:08)

    cititor [anonim]

    De la libertate si libertinaj total la aproape puscarie.
    Am desfintat uniforma si mai demult numarul matricol ca erau comuniste, probabil ca intre cele doua Razboaie Mondiale ministerul invatamantului era condus de comunisti, ca asa era atunci si se facea scoala, nu ca acum si am trecut la cercei in limba si in nas, fumat in curtea scolii si imbracaminte de bulevard si baruri de noapte. Cineva s-a speriat si vrea sa introduca cartele de acces ca masura reparatorie, e stupid si mai ales foarte tarziu.
    Oare in Romania nu mai exista logica si simtul masurii, ca de bun simt nu mai poate fi vorba.
  • 0 (0 voturi)    
    da da (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 23:16)

    alex [anonim]

    In 8 ani de scoala ...doar profesoara de matematica ( 70 ani ) ajungea la si 33 in clasa...in rest toti profesorii veneau cel putin dupa 10 min de cand se suna,pana si la teze.
  • 0 (0 voturi)    
    Abureala pe banii nostrii (Duminică, 24 iulie 2011, 2:55)

    Axel [anonim]

    Cine stie ce parlamentar mai isi face firma si de asa ceva
  • 0 (0 voturi)    
    întrebări (Duminică, 24 iulie 2011, 3:14)

    Sakura [utilizator]

    Ideea pare bună la prima vedere, dar... În afară de unele probleme ridicate mai sus, pe vremuri când mai chiuleam de obicei nu plecam din şcoală ci stăteam într-o sală de clase goală, pe holuri sau fumătorii în wc. Dacă prezenţa se făcea cu cartela la intrarea în şcoală eram considerat prezent sau absent?
  • +1 (3 voturi)    
    cartele pentru profesori (Duminică, 24 iulie 2011, 6:39)

    Lavinia [anonim]

    Sunt parinte si stiu ce se intampla prin scoli. Noua parintlor ne este greu sa spunem pentru ca totul se intoarce impotriva copiilor care sunt sanctionati la note, iar notele conteaza. Am avut insa ocazia sa stau sa astept profesorii la prima ora si sa constat ca desi elevii erau in clasa profesorii veneau si cu jumatate de ora intarziere. Cred ca ei ar trebui sa fie primii care ponteaza cartelele ca sunt platiti si din banii mei si ai vostri.

    Ce faci cu copiii si cu cartelele? Le vor pierde, le vor uita pe acasa sau la scoala si vom constatat ca este o investitie inutila.

    Scoala trebuie facuta atractiva astfel incat sa ii tina pe copii acolo. Sistemul trebuie reformat.

    Copilul meu a avut o profesoara de istorie de la care niciun elev nu lipsea, si asta numai pentru faptul ca stia cum sa faca orele atractive.

    Personal ca asta este o alta spalare de bani pentru bugetul de partid ca tot se apropie alegerile.
  • +1 (1 vot)    
    Vine banul cu comanda ? (Duminică, 24 iulie 2011, 13:03)

    hhhjjhjh [anonim]

    Unde si cum se fac comenzile pentru astfel de instalatii ?
    Cine le va monta ?
    De unde atatia bani, nu cumva din banii ministerului invatamantului care si asa nu asigura decat salarii de subzistenta minimala cadrelor didactice ?
    Eu cred ca este un nou megatun .
    Daca ar fi cu adevarat ieftine, ar fi ceva, dar de obicei statul face comenzile la preturi de 2-3 si poate chiar 4 ori mai scumpe.
  • 0 (0 voturi)    
    pontaj (Luni, 25 iulie 2011, 10:35)

    un roman [anonim]

    cu RFID se pot rezolva multe probleme de genul asta, un cititor langa usa de la fiecare clasa si la intrarea in scoala. in acest fel nimeni nu "uita sa ponteze" nici la intrare nici la iesire, se vede cat timp a stat fiecare in clasa (de la inceperea orei, pana la sfarsitul orei).
    bineinteles un RFID trebuie dat la fiecare profesor, ptr a se vedea ora la care profesorii intra la curs, si ora la care ies. in caz ca nu se respecta orarul, i se vor trage din salar orele/minutele lipsa. -> statul recupereaza din banii investiti, se reduc cheltuielile

    similar se poate trimite o nota de plata parintilor acelor copii care nu au stat la scoala numarul necesar de ore. adica de ce sa plateasca statul (respectiv noi toti) curentul/salariile/etc ptr o puslama care nu binevoieste sa stea in clasa pe perioada orelor de curs? Daca are motivare, bineinteles nu vor avea de platit "amenda", daca in schimb nu au motivare, vor scoate din buzunar contravaloarea orelor de scolarizare. Sa vedeti cum is vor "motiva" parintii copii sa stea la ore, atunci cand o sa-i usture la buzunar.

    Exista multe probleme in sistemul de invatamant romanesc, una dintre ele (nu neaparat cea mai mare) o constituie profesorii, care au scazut mult dpdv calitativ, daaaar, in acelasi timp nu uitati ca educatia incepe cu "cei 7 ani de acasa"....in ultimii ani parintii arunca intreaga responsabilitate pe umerii profesorilor, au uitat ca ei sunt cei care is educa copii acasa, in perioada pre-scolara, uitand ca ei sunt modelul ptr viitorul adult, uitand ca orice copil isi va copia parintele in tot ceea face/spune....

    deci da, trebuie reformata educatia in Romania, chiar cu riscul unor metode la prima vedere absurde, dar cred ca ar trebui implicati mai mult parintii in procesul educatiei...chiar "educati" si ei...iar daca nu se poate face asta cu vorba buna, atunci cu siguranta niste pedepse financiare ii vor motiva.
    • 0 (0 voturi)    
      Puneti-le si socuri electrice, dar la minister! (Luni, 25 iulie 2011, 15:36)

      Hook [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Ce se intampla cu sistemul de prezenta/vot din Parlament?Ati vazut vreo imbunataire a ctivitatii parlamentare? Fraude? Da, la Roberta si Cotoi! Ati vazut vreo schimbare in bine a vietii romanilor? Elevii olimpicii romani sau cei care vor sa invete, au nevoie de cartele? Nu, in mod sigur! Valoarea si mai ales cultura nu le cultivi cu forta! Mai bine s-ar inventa un sistem computerizat cara sa inlocuiasa actualul ministru al invatamantului, guvernul si presedintele! Au lipsuri mari si nici nu mai pot fi corectati!
  • 0 (0 voturi)    
    Politruci ai abisului! (Luni, 25 iulie 2011, 15:27)

    Hook [anonim]

    Voi politrucilor ai abisului uman, ati distrus pana si invatamantul! Ati adus un personaj straniu, chiar funebru dupa rictus si gandire! Nu ati filtrat nimic din ce avea bun invatamantul romanesc! Dezumanizati tot ce atingeti, totul pentru voi sunt banii, multi, cat mai multi, natarai pe ale noastre meleaguri! Sunteti o molima pentru Romania! Dar se va termina si cu voi!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iulie 2011, 10:35)

    anonim [anonim]

    Paralmentari au sistem de acces si vot cu cartela. A redus asta absenteismul? A combatut fraudele la vot? Ii opreste cineva pe profesori sa faca prezenta? Ii opreste cineva sa trimita un email sau SMS catre parinti (oricum exista sisteme informatice)? Nu. Daca in alte tari nu s-a introdus un asftel de sistem e pentru ca e o risipa inutila, toate probleme se rezolva extrem de simplu si ieftin.
  • 0 (0 voturi)    
    dsa (Sâmbătă, 6 august 2011, 13:33)

    alex [anonim]

    citind asta nu imi vin in minte decat doua cuvinte...ce ca**t :-j
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 9 august 2011, 21:38)

      Sora Laurentia [anonim] i-a raspuns lui alex

      In cazul in care copilul isi pierde cardul ce facem? Ii punem cip implantat, ca sa-l stim in siguranta? Ce bine ar ca aceia care conduc invatamantul sa aiba si oarece cultura religioasa si sa nu mai promoveze inovatii antihristice.

      Ce se va intampla cu elevii crestini practicanti si informati care nu vor accepta aceste documente elevtronice?