UPDATE Un autocar al coalitiei Actiunea 2012 este oprit la Hagi Curda. Doi ziaristi romani intorsi de la frontiera ucraineana

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iulie 2011, 11:21 Actualitate | Esenţial

Doi ziaristi romani, de la Radio Romania si Jurnalul National, care urmau sa participe la sfintirea unei biserici romanesti in satul Hagi Curda, din Ucraina, au fost intorsi din drum, sambata dimineata, la punctul de frontiera ucrainean Giurgiulesti-Reni, anunta Agerpres.

Jurnalistii Valentin Tigau de la Radio Romania si Simona Lazar de la Jurnalul National urmeaza sa fie transportati pana la frontiera cu Romania. Acestia faceau parte dintr-un grup de sase jurnalisti romani care se indrepta spre Ismail (Ucraina) pentru a participa la ceremonia de sfintire a unei biserici romanesti. Celorlalti patru jurnalisti li s-a permis sa treaca frontiera, dupa verificari indelungate.

Valentin Tigau a declarat ca autoritatile ucrainene le-au comunicat jurnalistilor romani ca au interdictie de a intra pe teritoriul Ucrainei din 2009, pe o perioada de cinci ani. Cei doi jurnalisti au semnat un document de luare la cunostinta a celor comunicate de autoritatile de la punctul de frontiera Giurgiulesti-Reni.

UPDATE Un autocar al coalitiei Actiunea 2012 este oprit la Hagi Curda
    
Autocarul coalitiei Actiunea 2012, care se deplasa sambata dimineata la Hagi Curda pentru sfintirea primei biserici romanesti din sudul Basarabiei, raionul Ismail, Ucraina, este oprit de mai bine de trei ore si nu ii este permisa trecerea la vama de catre autoritati, potrivit unui comunicat remis de Actiunea 2012 si citat de Agerpres.

"Studentii si ziaristii sunt amanati si amenintati cu diverse controale dinadins pentru a-i face sa renunte", se sustine in comunicatul citat.

Prima biserica romaneasca din Bugeac, astazi regiunea Odesa (Ucraina), construita la Hagi Curda in locul celei demolate in perioada sovietica, urmeaza a fi sfintita sambata, la eveniment fiind asteptati sa participe alaturi de romanii din localitate si din imprejurimi reprezentanti ai Departamentului pentru Romanii de Pretutindeni, studenti din Romania si Republica Moldova, jurnalisti.

Potrivit site-ului propriu, Platforma Civica Actiunea 2012 este "o coalitie de organizatii non-guvernamentale si grupuri de initiativa care sustin unirea Republicii Moldova cu Romania si militeaza pentru realizarea obiectivului generatiilor trecute, prezente si viitoare de regasire a romanilor de pe cele doua maluri ale Prutului in cadrul aceluiasi stat".


Citeste mai multe despre   






















4431 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    titlul este de fapt... (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 8:53)

    catt [anonim]

    doi ziaristi romani au interdictie de a intra in ucraina pe cinci ani.
    • +3 (5 voturi)    
      Presa!!! (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 15:12)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui catt

      Presa! este una dintre cele mai bune arme. Prin difuzarea de astfel de materiale putem pune degetul pe rana. CE se întâmpla acolo este o adevarata drama. Chiar nu știam atâtea.... ar trebuii ceva facut ceva...orice..."Acțiunea 2012" pe net este un exemplu .
      Fiecare mare călătorie începe cu primul pas.
  • +5 (7 voturi)    
    oameni de 3 lei (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 11:45)

    Ucrainienii [anonim]

    Ce le-as lua ambasadoru` in suturi ... Astia din MAE ce pazesc ? Macar o reactie , un gest de dezacord fata de genu asta de practici .
    Ce s-a intamplat azi nu e accident , e regula . Te tin in vama cate 5-6-7 ore , iti verifica tot ce se poate verifica si cauta orice motiv cat de mic sa nu te lase la ei in tara din simplul motiv ca esti roman.De parca daca romanu ala apuca sa intre in ucraina o sa plece cu bucovina sub brat .
    Nu mi se pare normal si nu inteleg de ce nu se iau masuri . Nu zic sa intram cu tancurile peste ei , dar macar sa ceri explicatii , sa porti o discutie ambasadorul lor...etc. Masuri diplomatice .

    Ucraina e o tara multietnica , oricat de mult ar nega oficialitatile . Ei nu resusesc sa inteleaga un lucru : daca esti o tara formata din nspe mii de minoritati singuru fel in care poti sa ramai in aceleasi granite e sa dai ceva drepturi tuturor minoritatilor (avand totusi o limita) . Daca le suprimi , daca esti agresiv cu ele ajungi la secesiune , de ex : Kosovo . Nu mai traim in secolu 16 ca sa poti asimila o comunitate in 10 ani , asimilarea dureaza mult mult timp, spre exemplu ungurii din romania au scazut procentual cu vreo 10% din 1918 si pana azi... .
    • -1 (3 voturi)    
      confirm cele spuse de tine (Duminică, 17 iulie 2011, 9:25)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Ucrainienii

      In luna aprilie m-au tinut si pe mine vreo 3 ore in vama la ei si m-au anchetat de parca as fi complotat impotriva presedintelui lor. Cu camere de luat vederi si ofiteri ce nu mai terminau sa intre si sa iasa din respectiva camera De fapt mergeam sa onorez un contract cu o firma ucraineana care trebuia sa ii infiintez o livada de nuci. Trista tara Ucraina. Rau de tot! Sunt cu cel putin 30 de ani in urma Romaniei. Nu credeam sa ma bucur din toata inima la intrarea in Romania dupa ce am terminat ce avusesem de facut pe la ei.
  • +20 (20 voturi)    
    Ucraina, stat facut din bucati luate de la vecini (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 11:47)

    150.000 romani in sudul Basarabiei (Bugeac) [anonim]

    Prima biserica romaneasca din Bugeac, astazi regiunea Odesa (Ucraina), construita prin eforturi considerabile si in conditii deosebit de dificile la Hagi Curda in locul celei demolate in perioada sovietica, va fi sfintita sambata, 16 iulie, pentru romanii din Basarabia istorica acest moment fiind unul deosebit de semnificativ dupa umilintele indurate decenii la rand.

    Biserica, ridicata intre 2005 si 2011 cu sprijinul Departamentului pentru Romanii de Pretutindeni, in satul romanesc Hagi Curda, numele istoric al localitatii Camasovca, raionul Ismail, este subordonata Mitropoliei Basarabiei, dependenta canonic de Patriarhia Romana. Ceremonia de sfintire a Bisericii cu hramul "Sfintii Apostoli Petru si Pavel" va fi oficiata de Mitropolitul Basarabiei, I.P.S. Petru, alaturi de un sobor de preoti si diaconi.

    In Hagi Curda, sat pe malurile lacului Chitai ce isi trage originile din vremurile Principatului Moldovei, cand se numea Frumusica, traiesc aproape 4000 de oameni, 99% din ei fiind romani.

    In iulie 2004, biserica din Hagi Curda a fost complet vandalizata, tot mobilierul lacasului a fost distrus, icoanele si podeaua au fost stropite cu motorina, iar masina preotului Cristea incendiata.

    In pofida acestor amenintari si presiuni de tot felul, romanii din Hagi Curda au reusit inaltarea bisericii, o martuie a prezentei ortodoxiei romanesti si a pastrarii identitatii nationale chiar si in cele mai dificile momente ale existentei lor, cand locurile sfinte au fost devastate si transformate in depozite, cluburi, sali de sport, iar preotii deportati in Siberia.

    La evenimentul de sambata din Hagi Curda sunt asteptati sa participe alaturi de romanii din localitate si din imprejurimi reprezentanti ai Departamentului pentru Romanii de Pretutindeni, studenti din Romania si Republica Moldova, jurnalisti.

    Ucraina duce o politica de ura inter-etnica impotriva romanilor (1,5 milioane) temandu-se ca nu ocupa legitim teritoriile istorice romanesti Bucovina, Herta, Bugeac.
    • +4 (4 voturi)    
      hai baieti (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 14:12)

      vasilica [anonim] i-a raspuns lui 150.000 romani in sudul Basarabiei (Bugeac)

      Nu-i prea greu de explicat dar exista un numar mare de postaci prorusi care nu scapa nici o ocazie sa se emotioneze si sa ne emotioneze in fata marilor cuceriri ale Maicii Rusii. Sa ne explice si acum cind iata rusul si-a scos ciubotele si-i put picioarele de cad ciorile in zbor cam care-ar fi motivul pentru care se face circul asta. Cu astia mai baieti nu merge sa-i tratezi omeneste. Daca-i primest in casa ti se urca-n cap. Asa trebuie sa-i tratam si noi pe ei. Nu degeaba se spune : "daca-i dai nas lui Ivan ti se suie pe divan". Sa fim seriosi, ce sa caute asa niste mistreti in Europa?
    • -8 (8 voturi)    
      sa nu exageram (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 22:57)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui 150.000 romani in sudul Basarabiei (Bugeac)

      As vrea sa intreb si eu cate biserici ucrainene au astazi ucrainenii din Dobrogea? Nici una. Desi daca te uiti la arhitectura unor biserici din zona se poate usor deslusi specificul ucrainean. Iar Dobrogea stim cu totii de cand este teritoriul Romaniei. Trebuie sa ne uitam putin si in curtea noastra, sa ne gandim putin la reciprocitate si vom intelege mai bine lucrurile, regretabile, care se intampla.
      • +1 (1 vot)    
        Daca nu e cu suparare (Duminică, 17 iulie 2011, 15:52)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui tudor

        Dar cati ucrainieni sunt in Dobrogea? 1279? (sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainians_of_Romania)
        Nimeni nu ii impiedica sa isi construiasca biserica. Problema e financiara si e bine asa ca personal eu m-am saturat sa dea statul bani pentru tot felul de hrube unde se plimba perversi in sutana.

        Pe cand Romanii din Bugeac sunt multi, au banii, dar nu ii lasa idiotii de la Kiev sa isi faca biserica.
  • +7 (7 voturi)    
    ucrainienii (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 12:35)

    kalu [anonim]

    o corcitura de rusi, ar trebui sa ne dea inapoi pamanturile furate.
  • +4 (4 voturi)    
    si noi (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 13:25)

    lzrd [utilizator]

    nu facem decat sa tacem ! se vede si din numarul mare de comentarii de aici si nu numai !
    In fapt noi nu avem Minister de Externe !
  • +8 (8 voturi)    
    ura ucrainenilor fata de romani (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 14:12)

    euros [utilizator]

    Din cazuza job ului, am contact aproape zilnic cu ucraineni. In general sunt de treaba, insa...
    Anul trecut, am aterizat la Simferopol, nu departe de Odesa. Cand mi a vazut pasaportul, doamna de la trecerea de frontiera a zis unei colege care se afla langa ea - "ia uite, roman, in plm" (a zis-o in rusa, si am inteles ce a zis)....

    Ideea e ca ei ne considera vinovati de moartea sutelor de mii de ucraineni in perioada WWII, in special cand le am ocupat Odesa..
    .multi sunt indoctrinati... daca va duceti pana acolo, o sa vedeti ca la vama intotdeauna se uita mai suspect daca esti roman.

    plus ca sa nu mai zic toti ne considera tigani, iar unii nu inteleg de ce am intrat noi in UE si nu ei....

    pacat ca suntem si vecini
    • +3 (3 voturi)    
      WWII (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 23:42)

      George [anonim] i-a raspuns lui euros

      In Odessa am omorat evrei nu ucrainieni. In luptele pentru cucerirea Odesei au murit soldati ucrainieni, nu dupa ce am ocupat-o. In plus diviziile Ucriniene au intrat in Romania in 1940 si tot ele au intrat in Romania in 1944.
      1. Ce au cautat in Romania in 1940?
      2. Si ce au cautat aici, in Romania, in 1944? Exact ceea ce am cautat si noi la Odesa, dupa ce URSS ne luase Basarabia, si anume infrangerea inamicului.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce zice MAE? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 14:27)

    Sar Castic [utilizator]

    MAE ar trebui sa faca cel putin o declaratie, iar ambasadorul Ucrainei chemat pentru a da explicatii.

    Nu cred ca un control asupra teritoriilor e o problema actuala. Dar sprijinul populatiei Romanesti de peste hotarele curente ar trebui sa fie o prioritate pentru MAE si alte organizatii din Romania - de stat sau NG.
  • +1 (1 vot)    
    TOT UN FEL DE RUSI SI UCRAINIENII (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 16:56)

    pointless man [utilizator]

    cu toate pretentiile lor. Poate cei de linga granita cu Polonia sa fie putintel altfel, dar in ansamblu nu conteaza.
  • +7 (7 voturi)    
    V-ati uitat pe o harta??? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 17:51)

    Paganel [anonim]

    Ca sa vedeti unde este localitatea Hagi Curda din Bugeac si unde se afla punctul de frontiera Giurgiulesti-Reni (moldo-ucrainean). Cum sa fie Hagi Curda punct de frontiera???
    Titlul corect ar trebui sa fie "Un autocar al coalitiei Actiunea 2012 este oprit din drumul spre Hagi Curda.". Dar cum noi n-avem nevoie de geografie, ce mai conteaza? Scuze, pentru faptul ca nu pot sa activez semnele diacritice...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 21:52)

    Kata [anonim]

    Nu inteleg de ce ivanilor nu li se aplica exact acelasi tratament. Si ei vin pe la noi in "schimburi culturale". Sa stea in vama pana li se acreste.
  • +1 (1 vot)    
    interogatoriu in toata regula (Duminică, 17 iulie 2011, 11:49)

    yellowdog [utilizator]

    Am fost in Kiev cu avionul din Londra. Cand au vazut pasaport romanesc m-au luat deoparte. La un moment dat eram incojurat de 4 ofiteri vamali care imi puneau intrebari incrucisate, un adevarat interogatoriu, intrebari pana si din scoala generala, cine era invatoarea mea in primar. Toata sarada si bataia de joc a tinut mai bine de o ora. In final am scos pasaportul canadian si asa m-au lasat sa trec, altfel nu stiu cat ma mai tineau. Domnii de la MAE miscati-va fundul, terminati o data cu umilinta asta la care suntem supusi, faceti o linie directa de telefon la consulat sa o stie tot romanul, nu mai inchideti ochii si dormiti pe voi. Chiar va place asa de mult ca noi sa fim batjocoriti in vamile ucrainene? Chiar nu mai avem demnitate ca natiune?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa chibzuim ce a fost fara PR (Duminică, 17 iulie 2011, 16:30)

    Econom [anonim]

    "Interdicţia a fost dată în 2009" - adica pe timpul portocaliilor Iuscenko si Timosenko. Daca stiau - de ce s-au urcat in autocar (pana nu au coborat autocarele nu au plecat). Cei ce au interdictie de intra in Romania sau SUA - pot intra? Nu! Si abea acum, pe timpul lui Ianukovici (in ciuda "moldovenilor" lui Fetescu si a kazacilor viniti la eveniment pentru provocari) - datorita celor de la guvernarea actuala cei de la interne nu au prmis "blocarea" evenimentului. Dl Iordachescu inca nu are in regula actele cu pamantul sub biserica, dar dupa intalnirea cu vice-guvernatorul D.Volosenkov s-a hotarat sfintirea pentru 16.07...
    Principalul ca oamenii din Hahi Curda sa se poata ruga in liniste! Biserica e pentru ei - nu pentru kazaci sau cei de la "Alianta 2012" . Nu PR eftin - ci lucruri concrete!