​BAC 2011 A inceput afisarea rezultatelor de la Bacalaureat la avizierele liceelor

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2011, 11:05 Actualitate | Esenţial

Rezultatele obtinute de elevi la examenele din sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2011 au inceput sa fie afisate la avizierele liceelor unde absolventii au sustinut probele. Primele afisari au avut loc duminica la ora 10:00, iar pana la ora 12:00 toate liceele din Bucuresti vor afisat listele cu notele, potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, Marian Banu, citat de Agerpres. Pe Internet, rezultatele intarzie sa apara. In afara rezultatelor obtinute de elevi din promotii anterioare, Ministerul Educatiei nu a mai publicat pana la aceasta ora niciun rezultat.

  • UPDATE: La Grupul Scolar Gheorghe Asachi din Bucuresti au promovat BAC-ul 2 elevi din 251
  • La Colegiul National Spiru Haret din Capitala, promovabilitatea este de 100%
  • La Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii din Bucuresti: au promovat 18 elevi din 332
  • La Liceul Teoretic Grigore Moisil din Bucuresti - au picat 6 elevi din 354
Potrivit calendarului examenelor publicat de Minister, rezultatele la toate liceele din tara vor fi afisate duminica pana la ora 16:00, la avizierele fiecarei unitati scolare in care a fost sustinut examenul. Contestatiile vor fi depuse luni, 4 iulie, intre orele 08:00 - 12:00, iar solutionarea acestora se va realiza in perioada 5 - 7 iulie. Afisarea rezultatelor finale are ca termen limita data de 8 iulie.

Inscrierea candidatilor pentru cea de-a doua sesiune a examenului de bacalaureat se va face intre 11 si 15 august, iar evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala la limba romana va avea loc in zilele de 22 si 23 august. Intre 22 si 24 august vor fi evaluate competentele de comunicare la limba materna, in zilele de 23 si 24 august - la limba de circulatie internationala, iar in zilele de 25 si 26 august - evaluarea competentelor digitale.

Probele scrise vor incepe in data de 29 august cu cea de limba si literatura romana, care va fi urmata in 30 august de cea la limba materna si in 31 august, de proba obligatorie a profilului. In data de 2 septembrie va avea loc proba la alegere a profilului si a specializarii.

Afisarea rezultatelor se va face in 4 septembrie pana la ora 16,00 si tot in aceeasi zi vor putea fi depuse contestatiile. Rezultatele finale vor fi afisate in data de 7 septembrie.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "Imi spunea ca are o pata pe creier". Prietenii lui Daniel si familia acestuia au 2 povesti diferite despre infectarea cu HIV

Familia tanarului de 24 de ani din Segarcea care a murit in urma cu o saptamana, rapus de SIDA, sustine ca baiatul s-a imbolnavit la spitalul din localitate, cand avea cinci ani. Ba mai mult, rudele spun ca si alti tineri din Segarcea au avut soarta lui Daniel, din cauza ca in vremea aceea instrumentarul medical nu era sterilizat corect.








12488 vizualizari
  • -3 (7 voturi)    
    un coleg doua colegă? (Duminică, 3 iulie 2011, 11:24)

    un coleg fara liceu [anonim]

    si coana leana lui ceasca vorbea mai corect decat ministrul funeriu. care nu stie genul unui substantiv comun precum coleg- colega
    jenant domnule prim minsitru boc
  • -10 (16 voturi)    
    ura! (Duminică, 3 iulie 2011, 11:30)

    Mazeta [anonim]

    Cred ca presedintele este fericit: cei mai multi elevi se vor face ospatari & tinichigii, iar restul vor pleca din tara.
    • +7 (7 voturi)    
      plecare (Duminică, 3 iulie 2011, 12:12)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in strainatate nu e nevoie de analfabeti dragule.pe de alta parte "stranierii" au adus in tara multe milioane de euro contribuind la cresterea economiei.
    • +10 (12 voturi)    
      Trebuie sa fii tare trist, (Duminică, 3 iulie 2011, 12:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ca prostii nu mai au diplome de bac ca sa aiva pretentii .Cred ca esti dintre ei,altfel nu se justifica supararea ta.In alta ordine de idei cu ce este inferior ca om un tinichigiu sau ospatar,fata cu un trantor milog la pomana statului?
    • +2 (2 voturi)    
      . (Duminică, 3 iulie 2011, 12:58)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa stii ca Romania are nevoie de ospatari, tinichigii, mecanici, etc care sa stie meserie.
  • +11 (11 voturi)    
    fiecare etaj! (Duminică, 3 iulie 2011, 11:36)

    precaut [anonim]

    profii de gimnaziu se plang ca le vin analfabeti de la primara, profii de liceu se plang (idem) de cei de la gimnaziu, cei din universitati de analfabetii cu bac. AM senzatia ca toti au dreptate. Acest ministru a inceput asanarea de sus in jos in 2010.
    • +2 (2 voturi)    
      Va fi si mai rau (Duminică, 3 iulie 2011, 13:30)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui precaut

      Desfiintarea liceelor pedagogice si infiintarea colegiilor de institutori a reprezentat inceputul dezastrului. Nu poti sa ajungi invatator bun dupa trei ani de institutori facuti la apelul de seara, vineri si sambata. Nu ai cum sa fii mai bun decat un absolvent de liceu pedagogic care timp de patru ani si-a tocit coatele sa ajunga invatator.

      Invatatorii pun baza pregatirii educationale a copiilor, daca aceasta baza nu exista, degeaba ne dam cu capul de pereti ca rezultatele la bacalaureat sunt asa cum sunt.

      Ar trebui sa se inceapa de jos, cu o verificare a tuturor absolventilor de colegii de institutori si abia atunci veti avea o surpriza imensa. Institutori care habar n-au de gramatica limbii romane sau care nu stiu sa aduca la acelasi numitor si n-au auzit in viata lor de ordinea operatiilor, pregatesc analfabeti pe banda rulanta dupa patru ani de scoala primara. Si nici macar nu-i putem invinovati pe copii, care practic n-au nicio vina. Ce ma mira insa? Faptul ca parintii acelor copii nu sesizeaza ce scoala fac copii lor. De aici pana la nepromovarea BAC-ului este doar un pas, pentru ca acel copil nu va mai putea recupera niciodata acei patru ani irositi sau o va face foarte greu.

      Poate parea cam dur ceea ce am scris, dar este doar purul adevar si poate ar trebui sa existe o initiativa in acest sens, iar primii care ar trebui sa o faca ar fi invatatorii de meserie si colegii acelor impostori cu diploma (institutori de conjunctura), pentru ca ei se vor chinui la gimnaziu si liceu.
  • +2 (2 voturi)    
    _ (Duminică, 3 iulie 2011, 11:42)

    v [anonim]

    n red: cred ca ar fi mai simplu daca in update-uri s-ar prezenta procentajul, nu ndin m elevi. Ca sa avem aceasi scara.
  • +1 (1 vot)    
    _ (Duminică, 3 iulie 2011, 11:43)

    v [anonim]

    n red 2: sau mai bine ambele : x % (n din m)
  • -7 (7 voturi)    
    Naspa (Duminică, 3 iulie 2011, 11:49)

    Un mitic [anonim]

    Banatu-i fruncea! Zicala este corecta din toate punctele de vedere. Va dau doar 2 exemple: BAC si fotbal.
    Hai pa!
  • +4 (6 voturi)    
    Bacalaureat (Duminică, 3 iulie 2011, 11:52)

    Gabi [anonim]

    Daca nu au putut copia ca in alti ani,asta este rezultatul.Iar profesorii cum i-au invatat?
  • +4 (4 voturi)    
    2 din 251 (Duminică, 3 iulie 2011, 11:55)

    alex [anonim]

    uite asta e amuzant !
  • +11 (13 voturi)    
    e durere (Duminică, 3 iulie 2011, 12:02)

    romanes' [anonim]

    Ma uitam acum si la TV , o groaza de licee in care nici un elev nu a luat bacu'.
    voiam sa comentez ceva inteligent si mai pe dupa ciresi asa ....dar nu isi are rostul si imi cer scuze anticipat...... elevii din ziua de azi sunt varza , dureros de prosti.
    Daca nu au fost in stare sa scrie la o materie de nota de trecere e clar ca nu au invatat nimic . Stiu ca multi acum arunca cu vina in profesori , dar parerea mea este ca ei au cea mai mica vina din tot sistemul de invatamant. Capul unui copil nu este o galeata unde profesorul baga cultura cu lopata , trebuie si elevul sa aiba interes.
    Mie imi pare bine , e simplu ....mai putini promovati inseamna mai putini studenti care rezulta in mai putini doctori ,ingineri,profesori,manageri tampiti .
    • +7 (7 voturi)    
      pai cine sa fie de vina!? (Duminică, 3 iulie 2011, 12:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui romanes'

      cum au promovat 4 ani de liceu, unii cu medii foarte mari, dar acum nu sunt in stare sa promoveze examenul de bacalaureat?
      eu le-as cere profesorilor respectivi sa dea inapoi salariile incasate degeaba. daca ai promovat toti elevii dintr-o clasa timp de 4 ani, la matematica de exemplu, numai cu note de 8,9,10, dar la bac nu ia nimeni 5... e clar ca profesorul nu si-a facut treaba.
      • 0 (0 voturi)    
        vinovati (Duminică, 3 iulie 2011, 12:54)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui pehash

        poate parintii care i-au nascut. Cauta vinovati si in zona asta daca iti foloseste la ceva
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa-ti spun cu sta treaba cu profesorii (Duminică, 3 iulie 2011, 12:57)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui pehash

        In cazul sotiei mele, anul acesta a fost mutata la alta scoala, automat i s-au dat cele mai slabe clase, ca asa e ultimul venit ia ce a ramas. In primul semestru a lasat 18 din 31 corigenti lamatematica, a fost chemata frumos in biroul directoarei sa explice cum de a ajuns in aceasta situatie. A explicat ca nivelul elevilor e fff slab dar directoarea a insinuat ca ea este prea tanara (ceva de genu tanar si prost- nu a zis-o dar probabil a gandit-o) si exigenta. In semestrul 2 copii au inceput sa mai si invete si sa fie si cuminti la ora( in conditiile in care la ale materii arunca cu cornurile si laptele in clasa si in profesori dar asta e alta poveste care merita dezbatuta separat). Ca urmare din cei 31 au promovat 21 (4 corigenti nu au intrat in exam, 6 au picat) cu note intre 5 si 9.30. Nu este ea profesoara pt toti si pt cei care au luat 5 si cei cu 9.
        Aaaa, ca ea a tinut in fiecare sapt consultati la scoala cate 2-3 ore benevol de la 18-20,21 dar copii au preferat sa nu vina la consultatii (spuneau parintilor ca merg la consultatii dar preferau sa stea 2-3 ore in fata scolii ) asta deja e nesimtire.
        Cam asa stau lucrurile cu profesorii. Nu poti sa-i lasi repetenti, nu ai voie sa zbieri la ei, iar cu nota la purtare e frectie, ii doare undeva ca nimeni nu-i exmatriculeaza ca pierd banii aclocati pt el.
        • 0 (0 voturi)    
          la fel in Timisoara (Duminică, 3 iulie 2011, 14:22)

          irelevant [anonim] i-a raspuns lui andrei

          La Colegiul Mincu.

          Cei care vor sa faca ordine prin corigente si note scazute la purtare sunt chemati in biroul "directorului", care vrea sa ajunga inspector cand se schimba partidele de la guvernare.
          Ca va zice ca la el la liceu a facut ordine cand colo doar ascunde mizeria..
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Duminică, 3 iulie 2011, 15:41)

          lidia [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Oameni buni! de ce credeti ca le sunteti superiori acestor copii??? Constat ca nici voi cei care (probabil )ati luat bac-ul nu stiti sa scrieti corect romaneste
          Nu mai faceti pe desteptii...
      • 0 (2 voturi)    
        vina (Duminică, 3 iulie 2011, 13:03)

        romanes' [anonim] i-a raspuns lui pehash

        E de vina oricine inafara de odrasla care a stat pe facebook toata ziua si el locuieste in "bukureshti" sau "constantza" . Normal ca toata lumea are cate o vina aici . Parinti , elevi dar ultimi si cei mai putin vinovati sunt profesori . Eu ii inteleg si pe ei cand elevi ii jignesc si agreseaza .

        Datoria profesorilor este sa ii ghideze pe copii in viata , nu sa ii indoape cu carte , nu merge asa . Datoria parintilor deasemenea este sa aiba in grije ca atunci cand trimite copilul la scoala sa il si verifice .

        Eu ma uit la astia de 17-18 ani si imi pare rau sa jignesc ...dar nu au mare lucru in cap

        Si sa citez , situatia e LOL
        • +2 (2 voturi)    
          vina pt ce? (Duminică, 3 iulie 2011, 21:18)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui romanes'

          copilul poate sa invete sau nu.. parintelui poate sa-i pese sau nu. e o alegere pe care ei o fac. dar daca ai un elev care ajunge sa dea bac-ul, deci a promovat 4 ani de liceu, si nu stie nici macar de nota 5... profesorul ala clar si-a luat banii de pomana!!! de ce nu l-a lasat repetent din clasa a 9-a?? sa nu ma aburiti cu directori si inspectori.. or fi ei cum or fi, dar nu semneaza notele in locul profesorului.
      • 0 (0 voturi)    
        sau... (Duminică, 3 iulie 2011, 13:30)

        Elena [anonim] i-a raspuns lui pehash

        ... au fost presiuni de la parinti/inspectorat etc sa treaca lumea clasa ...
  • 0 (0 voturi)    
    s-au afisat si la (Duminică, 3 iulie 2011, 12:03)

    g;oie [anonim]

    Colegiul National Liviu Rebreanu din Bistrita
  • +4 (6 voturi)    
    Spiru Haret - promovabilitate de 100% (Duminică, 3 iulie 2011, 12:18)

    Vizitiul [utilizator]

    Anomalie statistica? :)
    • -1 (3 voturi)    
      clar (Duminică, 3 iulie 2011, 13:03)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      E clar ca acolo s-a putut copia.
  • +3 (11 voturi)    
    Hahahahahaha (Duminică, 3 iulie 2011, 12:27)

    Axel [anonim]

    La spiru harlem cred ca s-a copiat pe capete,sa nu pice el macar 1 :)))
  • 0 (0 voturi)    
    spiru haret (Duminică, 3 iulie 2011, 14:28)

    matei [anonim]

    In cladirea Colegiului Spiru Haret au dat bacalaureatul elevii de la Colegiul Emil Racovita. Ziaristii sa vada unde au dat cei la de Spiru Haret. Daca erau camere de filmat acolo.