​VIDEO 70 de ani de la Pogromul din Iasi. Un supravietuitor, intors la locul atrocitatilor: "A ramas trauma adanca in inima unui copil de cinci ani"

de Andrei Cucu     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2011, 16:50 Actualitate | Esenţial


Supravietuitori ai pogromului din Iasi
Foto: Hotnews
Zeci de supravietuitori au comemorat luni si marti la Iasi pogromul indreptat de regimul Ion Antonescu impotriva evreilor si romilor, de la care au trecut 70 de ani.

"A ramas trauma adanca in inima a unui copil de cinci ani, cand tata m-a luat pe umeri si ne-au dus la chestura. Si nemtii si romanii lui Codreanu si au inceput sa traga".

Asa isi incepe povestea unul dintre supravietuitorii evenimentelor de acum 70 de ani. Prezent la dezvelirea obeliscului ridicat in fata Sinagogii Evreilor din Iasi in amintirea celor peste 13.000 de evrei asasinati,  acesta isi aminteste cu ochii in lacrimi acele momente.





Un supravietuitor, in fata Sinagogii din Iasi
Foto: Hotnews
Un alt martor, prezent la dezvelirea placii comemorative de la cladirea monument a fostei Chesturi din Iasi, isi aminteste atmosfera de teroare din trenurile mortii care au transportat evreii de la Iasi pana la Podu Iloaie.


Un al treilea supravietuitor povesteste cum a reusit sa ramana in viata, in momentul in care a fost urcat cu forta in "trenul mortii", scobind o gaura in podeaua de lemn a vagonului cu ajutorul unui cutitas.



"Omenirea nu trebuie sa uite acele crime", spune Paul Schwartz, vicepresedintele Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania.






Cu ocazia manifestarilor din Iasi, consilierul prezidential Iulia Fota a transmis un mesaj din partea lui Traian Basescu. "Pogromul de la Iasi, din 27-29 iunie 1941, reprezinta una dintre cele mai tragice pagini din istoria evreilor din Romania. Actiunile de distrugere fizica a evreilor din Iasi s-au desfasurat la ordinul expres al lui Ion Antonescu, secondat de autoritatile publice locale.... Pentru faptele de la Iasi, din iunie 1941 ca si pentru alte fapte similare, precum cele de la Bucuresti, din 21-23 ianuarie 1941, nimeni, niciodata, individ sau autoritate nu va putea gasi vreo justificare sau vreo scuza", se arata in mesajul remis de Presedintie.

Programul "70 de ani de la Pogromul din Iasi" a fost deschis luni prin comemorarile de la cimitirele din Podu Iloaiei si Targu Frumos, unde au fost prezenti primarii celor doua orase, reprezentanti ai INSHR-EW, ai Comunitatii Evreilor din Iasi, ambasadorul SUA, Mark Gitenstein, presedintele Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania, Aurel Vainer, reprezentanti ai Muzeului Holocaustului din Washington.

La vernisajul expozitiei "Destine intrerupte. 70 de ani de la Pogromul din Iasi", doi ieseni au protestat in fata Muzeului Unirii afisand un banner cu mesajul "Stapani veti ajunge numai daca noi vom pieri". Cei doi au fost dusi la o sectie de politie, la audieri, pentru a se stabili daca mesajul de pe banner avea un caracter antisemit.

Marti au fost dezvelite doua placi comemorative. Una pe cladirea-monument a fostei Chesturi din perioada interbelica, imobil in beciul caruia sute de evrei au fost torturati sau ucisi, si o alta pe cladirea Garii, locul de unde supravietuitorii chinurilor de la Chestura au fost obligati sa se urce in cele doua vagoane de marfa, special pregatite, care au plecat spre Calarasi si Podu Iloaiei, 2.713 evrei murind atunci.


Citeste mai multe despre   
















6851 vizualizari

  • -10 (36 voturi)    
    O intrebare legimita (Marţi, 28 iunie 2011, 16:57)

    Alex [anonim]

    Pogromul de la Iasi a fost in sectorul militar german? Daca da, atunci ce vina are Ion Antonescu?
    • -3 (27 voturi)    
      Newsflash (Marţi, 28 iunie 2011, 17:10)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Alex

      mai nou vinovat de tot ce s-a intamplat in Al Doilea Razboi Mondial este fostul rege Mihai.
      Ion Antonescu a fost un baiat gigea care a luptat impotriva rusilor.
      Asa a zis Comandantul.
      • +4 (10 voturi)    
        Sunt vinovati amandoi. (Marţi, 28 iunie 2011, 18:14)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui marius

        Dar capul tau de gagauta intelege diferit lucrurile.Regele raspunde ca sef de stat si demnitatea-l obliga sa-si asume raspunderile si nici nu a contesytat el ci niste neica nimeni ,mari bagatori de sdeama,Antonescu ca primministr si a raspuns mai mult decat a facut,dar noi nu suntem in stare sa ne cinstim eroii.Credem toate prostiile altora care ne denigreaza.
      • +6 (8 voturi)    
        mda ! (Marţi, 28 iunie 2011, 20:32)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui marius

        asa'i nemtii sunt de vina !
        ion antonescu era numai un amarat de prim ministru.
        daca iese prost, ce vina are boc ?
        sau, ce vina a avut tariceanu ?
        doar niste primi ministri.
        statul ar un capitan...aaaa...conducator, un sef al statului !
        deci, si acum, tot nemtii sunt de vina !
        nu vor sa imparta averea....
        d'aia e criza asta.
        mama lor ....!
    • +9 (25 voturi)    
      Da' ordinu' a fost bun, nu? (Marţi, 28 iunie 2011, 17:17)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Halucinezi? De unde le scoti? Nu exista un sector militar german in 1941 in Iasi. Romania era o tara suverana, condusa de Antonescu, care a dat respectivul ordin.
      Ce rost are sa negam genocidul, cand indivizi ca alex sunt dovada vie ca exista romani rasisti, antisemiti, xenofobi, si care, la o adica, ar duce la indeplinire un ordin abject (cu entuziasm).
      • -2 (14 voturi)    
        Hai sa ne calmam (Marţi, 28 iunie 2011, 19:30)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui zet

        Om bun, am pus o intrebare pentru a incerca sa stabilim adevarul istoric, nu am negat masacrul .
        Nu am nimic cu evreii, iar cei care au suferit merita toata compasiunea. De asemenea, nu consider antisemitismul a fost sau este un lucru normal.

        Acestea fiind zise, sa revenim la intrebare. Faptul ca scrie ceva in articol nu inseamna ca este adevarat. Exista vreun ordin scris pentru actiunea sau ceva de genul acesta?
        Intreb deoarece exista o decizie scrisa prin care acolo era sector german si ar trebuie sa existe o alta decizie prin care, de fapt, autoritatile romane sa fie responsabile.
      • -4 (4 voturi)    
        O alta varianta de luat in considerare (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:35)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui zet

        Istoria este scrisa de invingatori. (Regele si) Antonescu sunt vinovati de un genocid... puteti muta parantezele dupa cum doriti, din punctul meu de vedere este irelevant unde sunt puse.
        Acest genocid a fost o consecinta a altui genocid. Va recomand cartea pe care o gasiti aici:
        http://foaienationala.files.wordpress.com/2009/08/frp_saptamana_rosie_ianuarie_2007.pdf
    • +7 (21 voturi)    
      poate n-ai citit articolul (Marţi, 28 iunie 2011, 17:19)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      "Actiunile de distrugere fizica a evreilor din Iasi s-au desfasurat la ordinul expres al lui Ion Antonescu, secondat de autoritatile publice locale"
      • -4 (10 voturi)    
        Sa ramanem la documente (Marţi, 28 iunie 2011, 21:58)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Asa cum am spus mai sus, nu am nimic cu evreii si nu consider ca antisemitismul este ceva normal.

        Referitor la ce ai scris, iata raspunusul: nu inseamna ca este adevarat, daca scrie in articol.

        De aceea, intreb care este dovada (ordinul) ce indica vina romanilor, nu comandantilor germani.
        In schimb, iti pot spune ca exista decizie comuna scrisa romano-germana prin care sectorul respectiv era in responsabilitatea nemtilor.
        • -1 (7 voturi)    
          documente? dovada? (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:06)

          CZC [anonim] i-a raspuns lui Alex

          nu vezi ca documentele nu conteaza in discutie? dovezi? oamenii citesc ce scrie in articol si asimineaza ca adevar. ceea ce inseamna ca MANIPULAREA functioneaza! ce sa faci cu documentele si ce dovezi iti trebuie?! doar nu vrei sa clarifici unele lucruri si sa scoti la iveala adevarul! pfiu, ADEVARUL, ce notiune urata!
          pe de alta parte, nu pot sa nu observ ca toti, dar ABSOLUT TOTI cei care pun la indoiala relatarile din acest articol sunt tratati cu dezaprobare (adica multe minusuri). De data asta au fost apreciati pana si cei care il considera pe presedinte ca fiind un mare om politic pentru ca a dat acel comunicat! PENIBIL!
          • -4 (4 voturi)    
            cele 4 subiecte (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:03)

            hoha [anonim] i-a raspuns lui CZC

            Exista 4 lucruri care sunt aparate cu strasnicie aici la comentarii:

            1. Basescu
            2. Isarescu
            3. USA
            4. Directia in care merge Romania.

            Oricare din subiectele astea le atingi in sens negativ iei minusuri masiv.
            • +2 (2 voturi)    
              pai, gresesti (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:23)

              panfilache [anonim] i-a raspuns lui hoha

              cand le atingi, numai !
              loveste-le !
              da tare !
              cu argumente !

              legat de puntu' patru...daca stii ceva, zi'ne si noua...
    • +1 (11 voturi)    
      pogromul (Marţi, 28 iunie 2011, 20:57)

      Ana Popescu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ORDINUL EXPRES AL LUI ANTONESCU !!!
      si mai intrebi de VINA ?

      Umanitatea nu trebuie sa mai accepte asa ceva: Vina ca esti altfel decat puterea sau majoritatea.

      Domnule, in milemiul al treilea se discuta in baza Cartei Fundamentale a Drepturilor Omului.

      "Cerul instelat deasupra noastra si legea morala este in noi!"
  • -4 (14 voturi)    
    si marmota? (Marţi, 28 iunie 2011, 17:11)

    gigi [anonim]

    ce facea marmota, domle?
  • -2 (20 voturi)    
    dar... (Marţi, 28 iunie 2011, 17:18)

    nu conteaza [anonim]

    ceea ce suferisera, romanii, in retragere, din basarabia, cu un an inainte din parte lor ?
    • +2 (12 voturi)    
      Din partea cui? (Marţi, 28 iunie 2011, 18:10)

      Sore [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      Din partea femeilor, copiilor, batranilor si, in general, din partea evreilor din Iasi, vrei sa zici? Chiar, ce suferisera din partea alora 14.000 (din Iasi) ucisi in zilele de 28-29 iulie '44?
      • -1 (13 voturi)    
        zet,sau sore ,sau itic ,nu ai notiunea cifrelor (Miercuri, 29 iunie 2011, 7:05)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Sore

        14 000 ucisi in doua zile??? revino-ti baiatule sau fato (ce oi fi ,ca nu bat pana in Haifa!) eu inteleg ca de 70 de ani plusati neintrerupt dar cred ca deja atingeti culmile astronomiei !sute de militari romani au fost ucisi in Iasi de teroristii evrei comunisti ,la care decizia comandamentului garnizoanei a fost sa ia ostatici evrei ,pentru a pune capat atentatelor!ca au fost executati cativa ,contra mortilor romani in atentate, o spune chiar comandantul garnizoanei Iasi ,care a facut puscarie timp de 20 de ani la Fagaras! daca era sa omoare 14.000 era de mult omorat de comunisti ,istoricule Sore!nu stiu daca azi mai traieste dar prin anii trecuti mai era in viata !usor cu exagerarile, ca e pacat ,o spune si zeitatea egipteana Yahve la care va inchinati !
    • +6 (12 voturi)    
      de crime de razboi, auzt-ai ? (Marţi, 28 iunie 2011, 20:41)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      orice activitate militara de represalii asupra populatiei civile, se cheama crima de razboi, dupa orice lege internationala.
      pentru un maresal, scolit la saint-cyr, un gentleman, ordinul de represalii asupra populatiei civile, este dezonorat. pentru orice comandant sau simplu militar, dealtfel.
      cum dezonorant este, si pentru un sef de stat, sa arunce acuze, in hahaiala, la o suieta cu cristoiu...

      hai s'o luam babeste:
      un roman, in italia, omoara un batran si'l jefuieste.
      carabinierii impusca primul roman iesit in cale, pentru a ...face dreptate...
      cum suna ?!
      • +3 (7 voturi)    
        BRAVO (Miercuri, 29 iunie 2011, 9:58)

        adasda [anonim] i-a raspuns lui panfilache

        Bravo!
        Ar trebui sa citeasca mai multi finalul postului tau, sa priceapa!
  • -7 (21 voturi)    
    se exagereaza (Marţi, 28 iunie 2011, 17:23)

    leogionarul [anonim]

    ...dar ce fac evreii la ora actuala de ce nu pomeneste nimeni...ce au facut cu palestinienii , ca in majoritatea conflictelor armate din prezent ei sunt cei implicatii....pe vremuri se zicea ca Hitler a vrut sa cucereasca planeta ...acum e invers este deja cucerita de evrei insa nu prin deportari , executii etc....intr-un mod mai "civilizat " ...a fost razboi si e normal sa existe pierderi de vieti , ce tot se plang atat... au furat o tara au omorat femei si copii in Palestina...sa ne mai lase cu postatul in victime...///
  • +9 (9 voturi)    
    War never changes (Marţi, 28 iunie 2011, 17:42)

    nomemory [utilizator]

    Razboiul scoate intotdeauna ce-i mai rau in oameni .
  • +5 (11 voturi)    
    Mesaj (Marţi, 28 iunie 2011, 17:50)

    freiheit [anonim]

    Foarte interesant mesajul din partea Presedintelui Romaniei,prin consilierul sau,dar mai am am o adaugare,respectiv o intrebare: pe cand v-om primi un mesaj,din partea unui Presedinte al Romaniei cu privire la atrocitatile comuniste,ups,cu privire la revolutie,respectiv lovitura de stat,ups,la mineriade,ups,asteptam cu nerabdare.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Miercuri, 29 iunie 2011, 8:13)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui freiheit

      Mai asteapta vreo 20 de ani...
  • +9 (19 voturi)    
    ce ma deranjeaza cumva (Marţi, 28 iunie 2011, 17:58)

    serj [anonim]

    Este revoltator ce s-a intamplat, nu imi pot imagina cum poti omori niste copii, este peste putina de intelegere, indiferent de etnia lor. Cam toate popoarele au suportat astfel de genociduri, este drept, nu intr-o asemenea masura sistematizata cum s-a intamplat cu evreii. Un alt fel de genocid al evreilor a fost si vanzarea lor ca pe niste vite de catre Ceausescu catre statul Israel. Ei erau in primul rand buni romani, dincolo de etnia lor, contribuind masiv la dezvoltarea acestei tari.
    Acum, ce nu imi place in aceasta chestiune :
    - daca atragi atentia ca cifrele ti se par cam mari, sau ca nu intreaga populatie a Iasiului a participat la pogrom, automat, din start, esti catalogat antisemit. Nu suport asta. Cu o astfel de atitudine, lumea va fi antisemita (termen gresit ca ca semit include si popoarele arabe). Ba mai mult, negi Holocaustului si poti face puscarie. E aberant !!!!
    - cateodata am sezantia de usor marketing pe aceasta chestiune, oficializat international cumva. Atatea comitete, etc etc. Ca sa ce ??? Nu este de ajuns cartea de istorie ? De ce nu facem atatea comisii si legi asemanatoare de nenegare a Holocaustului si pentru cambodgieni (genocdiul cel mai mare procentual) sau pentru rusi (genocidul cel mai mare in suma absoluta).
    - daca asemenea lucruri oribile s-au intamplat pentru care ne asumam rusinea , nu ar trebui sa le oprim sa nu se mai intample niciodata? sa zicem in Palestina....
    Ca o concluzie : lumea nu va renunta in subconstient la antisemitism , tocmai datorita impunerii fortate de renunatare la antisemitism.
    • -3 (15 voturi)    
      Yoav Shamir - "Defamation" (Marţi, 28 iunie 2011, 19:00)

      ... [anonim] i-a raspuns lui serj

      un documentar cutremurator despre abuzurile si spalarea pe creier la care sunt supusi copiii evrei pentru ca dialectica "anti-semitismului" sa produca in continuare bani frumosi.
  • +6 (20 voturi)    
    o mica precizare (Marţi, 28 iunie 2011, 17:59)

    antifascist [anonim]

    in perioada 1941-1944 armata romana a beneficiat de independenta de comandament ceea ce insemna ca atat pe teritoriul romaniei cat si in zonele de dincolo de prut ocupate de armata romana, ordinele erau date expres de comandantii romani responsabili in zona respectiva iar raspunderea este 100% a regimului fascist antonescian punct.
    • -5 (13 voturi)    
      Multi cred ca inteleg istoria. (Marţi, 28 iunie 2011, 18:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui antifascist

      Eu nu am intalnit pe nicaieri in manuale si alte documente ,ca guvernul Antonescu a fost fascist.Mai usor baiete.Nu da cu noroi in memoria unui neam .Guvernul antonescu a fost unul de dictatura militara.Pune mana si mai citeste,pentru-ca pari mai fascist decat Hitler.Ca sa fii antifascist trebuie sa stii cei fascismul.Tu habar nu ai.Ti sa parut ca te-ai pomenit in jocul istoriei ,injurand pe unii.Asa a aparut fascismul.Cum faci tu acum.Ai grija.Lumea-i satula de indivizi ca tine.
    • -3 (13 voturi)    
      Documentele spun altceva (Marţi, 28 iunie 2011, 20:42)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui antifascist

      Omule, asa cum am scris mai sus, exista o decizie prin care zona Iasiului era sub comandament german. Au existat mai mult situatii de conflict intre militari romani si germani din cauza deciziei de care iti spun, cand fiecare sustinea ca are dreptul sa dea ordine.
      Ce spui nu este factual corect. Moral poate da, insa factual cu siguranta nu.

      Te rog, nu raspunde cu litania antisemitismului, daca se poate.
  • +7 (17 voturi)    
    Negare (Marţi, 28 iunie 2011, 18:03)

    gaspy [utilizator]

    E mai simplu sa negi decat sa dai piept cu realitatea. Si japonezii neaga atrocitatile inimaginabile din China si Coreea, pentru care Nanking e doar varful iceberg-ului. Japonezii faceau experimente pe prizonieri care-i oripilau si pe doctorii mortii germani (vezi Unit 731).

    Ne place sa credem ca suntem cei mai buni si drepti si ca doar ne-am aparat tara, insa daca doar ne ingropam capul in nisip, vom repeta istoria candva.

    Ce s-a intamplat in perioada respectiva ar trebui scos la lumina si explicat clar si nepartinitor, nu in alb-negru ci cu nuantele de gri necesare.
    • -8 (14 voturi)    
      jidania (Marţi, 28 iunie 2011, 18:42)

      mobflash [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      bannerul celor 2 ieseni nu continea nici un cuvant care sa il incrimineze. cum adica au fost arestati si dusi la sectie sa se stabileasca daca era antisemit? interpretarea apartine fiecaruia. ar trebui sa-i aresteze pe cei ce au gandit ganduri antisemite dupa ce au citit bannerul
    • -1 (13 voturi)    
      ar trebui... (Marţi, 28 iunie 2011, 18:58)

      ... [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      din pacate, nu este cazul. oricat de real ar fi fost pogromul de la Iasi - si asa a fost - faptul ca e prezentat partinitor este foarte grav.

      datele despre ce s-a intamplat acolo sunt amestecate aiuritor. ti se spune ca a fost comis "din ordinul exclusiv" al lui Antonescu, dar pe Wiki gasesti un citat din proces - in care Antonescu spune exact pe dos...

      cine mai trateaza subiectul? - revista 22? - sa fim seriosi, revista 22 n-a "tratat" in viata ei un subiect, in cel mai bun caz l-a imbolnavit, daca nu l-a masacrat de-a dreptul.
      - Comunitatea Evreiasca din Romania - da, e firesc sa vorbeasca ei primii despre ce s-a-ntamplat, dar iata cum incepe prezentarea lor:

      "Pogromul de la Iasi este probabil cel mai cunoscut eveniment din toata istoria asasinatelor antievreiesti din România. A fost o izbucnire antisemita violenta, de mari proportii, dar nu izolata si nici întâmplatoare, înscriindu-se într-o serie lunga de omoruri în masa faptuite de unii români"

      serie lunga de omoruri in masa? - care-or fi alea?

      mai departe, cauze:
      "Iasiul avea o veche si puternica traditie antisemita" - sintagma asta-i un nonsens menit sa stoarca ceva lacrimi doritorilor.
      evreii erau "prezentati" ca bolsevici? - bine, dar daca evreii nu ar fi fost bolsevici, cum se face ca peste 90% din membrii partidului comunist dinainte de '47 nu erau romani? cum se face ca o majoritate covarsitoare a Securitatii comuniste a fost constituita tot din evrei? cum se explica povestirile despre faptele oribile ale evreilor bolsevizati in Basarabia? evrei localnici inainte pasnici se intorceau cu Armata Rosie si cu comunismul pe buze pentru a-si inchide sau deporta consatenii...

      ce s-a intamplat la Iasi a fost o generalizare monstruoasa a responsabilitatii pentru crimele unor indivizi la nivelul populatiei evreiesti obisnuite. dar nu poti pretinde ca totul s-a produs dintr-un antisemitism irational si colectiv. asa ceva nu a existat.
    • -6 (10 voturi)    
      de acord (Marţi, 28 iunie 2011, 19:16)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      dar nu uitati marmota, pentru efectul dramatic.
  • -3 (11 voturi)    
    nu a fost decat o razbunare. (Marţi, 28 iunie 2011, 18:19)

    Patrick [anonim]

    - întâi a avut loc cedarea Basarabiei, a Bucovinei de Nord şi a Ţinutului Herţa, evacuarea tragică (pentru Români şi numai pentru ei), între 28 iunie şi 2 iulie 1940;

    - abia apoi, la 29 iunie 1941 a fost pogromul de la Iaşi, primul act sângeros – victime : Evreii din România

    Adevărul spune: „evacuarea” armatei şi a civililor din teritoriile cedate a constituit, din partea Eveilor, nu a Ruşilor ocupanţi – o agresiune sălbatică, fanatică, rasistă, anti-românească, anti-goi, anti-creştină; şi încă mai spune: agresiunea EVREILOR în timpul evacuării, împotriva militarilor şi a civililor români din teritoriile cedate a însemnat „Ochiul-prim”, iar ce s-a întâmplat după un an de zile – inadmisibil, reprobabil – „Ochiul-scos”. „Ochiul-scos” a fost răzbunarea Românului pe Evreu.”

    CITITI ADEVARUL la Profesorul ION COJA
  • +2 (14 voturi)    
    Adevarul despre crestinism (Marţi, 28 iunie 2011, 18:38)

    Decebal [anonim]

    Adevarata fata si efectele crestinismului vazuta de liber cugetatori , de toate religiile necrestine :

    Crestinismul - doua mii de ani de nebunie crestina : asmutire si impilare, crime, genociduri, instrumente de tortura , masacre , violuri impotriva evreilor, ateilor, paganilor, maiasilor, incasilor, musulmanilor, comunistilor, rusilor, islamistilor , budistilor asa cum pretinsul mantuitor se reveleaza in Biblie : " Sa ucizi tot .Sa ucizi barbati , copii, femei , sa ucizi animale.Sa nu ramana nimic , nimic , numai aurul, argintul si fetele fecioare sa le pastrezi pentru Domnul Dumnezeul tau "
    Acesta este mesajul generalizat al Bibliei. Zeii Bibliei crestine sunt personaje din spitalele de psihiatrie care se declara : sunt trimisul si fiul lui Dumnezeu, mantuitorul lumii - elucubratii cu care preotii ne hranesc de doua mii ani.
    • 0 (4 voturi)    
      esti.. (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:45)

      sfarsitoru [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      un mare prost ! punct.
  • -1 (13 voturi)    
    Istorie si matematica (Marţi, 28 iunie 2011, 18:41)

    istorie [anonim]

    "...si nemtii si romanii lui Codreanu... "

    Corneliu Zelea Codreanu
    nascut: 13 Septembrie 1899 - decedat: 30 Noiembrie 1938

    2011 - 70 de ani sarbatoriti = 1941

    asa ca cine erau romanii lui Codreanu? Si mai important ... care Codreanu...?
  • -5 (17 voturi)    
    Despre istorie (Marţi, 28 iunie 2011, 18:47)

    2mai [utilizator]

    Nu neg crimele romanilor impotriva evreilor. S-au intamplat si reprezinta o pata pe obrazul natiunii noastre. Unii au ucis, majoritatea a acceptat tacit crimele. Ce as vrea totusi sa inteleaga si batraneii astia este ca in tara noastra a existat o problema evreiasca (subiect tabu astazi). Daca tot e vorba sa spunem adevarul, hai sa il spunem pana la capat. As vrea sa prind vremurile cand istoricii si academicienii romani vor avea puterea sa spuna exact care sunt cauzele aversiunii europenilor in general si a romanilor in special fata de evrei". Prin urmare sa studiem nu doar holocaustul si urmarile lui ci si cauzele acestuia. Stie careva care sunt cauzele holocaustului? Eu unul m-am cam saturat sa mi-i prezinte pe evrei ca pe niste sfintisori care sarmanii de ei au fost oropsiti, marginalizati si ucisi de catre europeni, fara nici un motiv. Si-au facut-o cu mana lor pentru ca niciodata nu si-au dorit sa se integreze in societatea noastra. Au fost si au ramas pana in ziua de azi niste izolationtisti.
    Nimic nu poate scuza crimele, dar mai stie careva ce s-a intamplat un pic mai la nord si la est cu zeci de mii de romani cu doar aproximativ doua saptamani inainte de acest pogrom? Stie careva cine a facut acele lucruri romanilor? Si care anume etnie de pe teritoriul nostru sustinea vehement oranduirea care a facut acele lucruri? Se mai studiaza la istorie asa ceva? Nu ca s-ar fi studiat vreodata.
    In plus, apropo de studiat istoria, batranelul zice despre pogromul de le Iasi ca "nemtii si romanii lui Codreanu au inceput sa traga". Din cate stiu Codreanu era cam mort de prin '38. O fi batranetea de vina sau doar ignoranta?
    • +2 (12 voturi)    
      romanii lui codreanu (Marţi, 28 iunie 2011, 19:51)

      unu [anonim] i-a raspuns lui 2mai

      frumos comentariul,inteligent,pune punctul pe j . din pacate la sfarsit dai cu bata in balta. un om atat de inteligent probabil incearca sa manipuleze,nu cred ca nu-si da seama ca miscarea legionara pusa pe picioare de CZC nu a murit odata cu el,nu avea cum sa moara odata cu el,era prea romaneasca si avea idealuri prea mari ca sa moara odata cu capitanul,asta au vrut cei care l-au martirizat dar cum sa distrugi asa ceva?evreul are dreptate,da,romanii lui codreanu,el murise dar romanii lui nu. e tragic ce s-a intamplat la iasi dar observ ca mereu ni se prezinta aceste pogromuri rupte din context,ni se spune ca romanii au innebunit peste noapte si s-au apucat sa vaneze evrei. ciudat,dar asa se fac manipularile,nu? spunand doar o parte din adevar.
      • 0 (8 voturi)    
        nu - legionarii lui Sima! (Marţi, 28 iunie 2011, 20:27)

        ... [anonim] i-a raspuns lui unu

        Horia Sima a fost un personaj negru in istoria Romaniei, crimele legionare au fost comise sub conducerea lui, nicidecum a lui Codreanu.

        Codreanu nu a fost un erou, a promovat idei aberante, dar nu este responsabil pentru pogromul de la Iasi, in nici un caz. pe de alta parte, si istoria legionarilor a avut partea sa de mistificare - vremurile acelea au fost mult prea tulburi pentru clasificarile simpliste efectuate astazi.
        • -1 (3 voturi)    
          hmm (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:52)

          sfarsitoru [anonim] i-a raspuns lui ...

          Codreanu putea sa insemne mult pentru Romania.
          Romanii trebuie tinuti la nivelul asta si chiar mai jos pentru ca acest pamant pe care ei traiesc sa fie luat de altii ! Astea sunt planurile, astea au fost dintotdeuna (de pe la 1821 incoace) ... sunt planuri cu bataie lunga ! Despre Ceausescu vom mai auzi vorbindu-se si peste 20, 30 de ani dar cu totul altfel decat s-a facut pana acum !
      • -2 (10 voturi)    
        Unu draga, spune-mi taina ! (Marţi, 28 iunie 2011, 22:10)

        unu prim (sau bis; cum vrei tu) [anonim] i-a raspuns lui unu

        Ceea ce vreua sa te intreb este ceva ce imi scapa, legionarii astia ai Codreanu sau Sima, romanii lui din text, au fost condamnati vreodata la Nurnberg?
        Or fi fost oare acuzati ?
        Daca au fost acuzati, de ce nu au fost condamnati?
        Nu exista vreo cale de atac pt Nurnberg, chiar si dupa atatia ani? Mai avem martori acestia; sunt in viata. Ii putem valorifica probatoriu .

        Codreanu nu avea structura de erou. Era un mistic ; pot spune chiar cu tendinta de exaltare.
      • -2 (2 voturi)    
        gresit (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:53)

        CZC [anonim] i-a raspuns lui unu

        proasta extrapolare, gresita gandire.
        poate legionarii lui Sima au recurs la violente. Sima a deviat de la CREDINTA/doctrina legionara initiata de Codreanu, care nu a fost una bazata pe violenta, ci pe religia crestina. Sima, dupa ce a preluat puterea, a trecut la razbunari si repercusiuni violente, desi circularele Capitanului nu indrumau la asa ceva. Tot Sima a adus Miscarea Legionara la putere, si prin asta miscarea a luat un punct in minus pentru ca nu fusese gandita ca un partid politic, nu avea program politic. Si asa, ajuns la putere, Sima a trecut la violente, ceea ce a scazut si mai mult popularitatea miscarii.
        Documenteaza-te! Nu mai hali tot ce scrie in presa!
    • +7 (13 voturi)    
      . (Marţi, 28 iunie 2011, 20:03)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

      "Si-au facut-o cu mana lor pentru ca niciodata nu si-au dorit sa se integreze in societatea noastra " - corect, nesimtiti de evrei nu au vrut sa mearga la biserica si sa-si faca cruce.
      • 0 (12 voturi)    
        la déraison (Marţi, 28 iunie 2011, 20:39)

        ? [anonim] i-a raspuns lui zgubilitix

        in orasul meu aflat in sudul tarii se afla, si acolo se aflau si in perioada interbelica, biserici ortodoxe, o capela greco-catolica, o biserica romano-catolica, o sinagoga... cu exceptia capelei greco-catolice, deteriorata, probabil cu intentie, in perioada comunista, nici unul dintre aceste asezaminte n-a avut de suferit vreo atingere. nu a existat niciodata nici un incident religios, nici un conflict de natura religioasa sau etnica.
        in majoritatea oraselor din Romania nu gasesti numai biserici ortodoxe, ci si alte asezaminte religioase, inclusiv sinagogi si moschei. in afara de conflictul creat de comunisti intre ortodocsi si greco-catolici, Romania nu are in istorie conflicte religioase.

        e drept, ca orice alta tara, si Romania are un numar apreciabil de persoane cu probleme sau lipsuri la cutiuta :D dar de-a lungul istoriei a fost toleranta si cu ei... va doresc insanatosire grabnica.
      • -2 (4 voturi)    
        nu (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:03)

        CZC [anonim] i-a raspuns lui zgubilitix

        de asta nu se integrau, ci pentru ca nu plateau taxe si impozite la stat (se considerau privilegiati pentru ca erau "negustori"), refuzau sa vorbeasca limba romana in comunitatea ROMANEASCA, nu vroiau sa lupte in armata romana in razboaie, insa vroiau cetatenie romaneasca! cam multe mofturi de domnisoara, nu gasesti?
  • -4 (12 voturi)    
    adevarul nu se afla cu pusca (Marţi, 28 iunie 2011, 20:04)

    ... [anonim]

    se pare ca unii nu inteleg lucrul asta.
    le cade mai bine sa acuze de "antisemitism" in loc sa sustina cu argumente.

    EXISTA o problema in ce priveste documentarea, sursele, felul in care sunt prezentate datele.

    EXISTA o problema in ce priveste raporturile de putere: in cazul Romaniei, nu istoricii au fost lasati sa studieze ce s-a intamplat, ci "adevarul" a fost impus prin ordine.

    astfel, aflam (trunchiat, aberant, melodramatic si falsificator) despre pogromul de la Iasi, dar episoadele anti-romanesti din Basarabia, Moldova sunt ascunse cu indarjire. sa ne gandim doar ce furtuna au iscat mai marii intelectualitatii romanesti pentru a descalifica o scriere precum Saptamana Rosie a lui Goma - am citit Goma si n-am gasit acolo nimic anti-semit. si totusi, pentru ca spune cealalta fata a adevarului, a fost marginalizat si sabotat.

    cine cerceteaza fenomenele antisemite din Romania? - "institutul" Elie Wiesel - da, acel Elie Wiesel renumit ca mitoman si hahalera...
    vazand lucrurile astea, te intrebi unde este respectul pentru cei omorati atunci? ei au devenit doar cifre si bani pentru profitori precum cei de teapa lui Wiesel...

    ca sa nu mai pomenim ca, bagand pe gat unui popor o istorie fabricata vei provoca indoctrinare si revolta. faptul ca aceasta istorie este impusa cu forta ii descalifica eventualele adevaruri.
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo presedintelui! (Marţi, 28 iunie 2011, 22:31)

    Maria356 [utilizator]

    Comunicatul presedintelui Basescu ii face cinste acestuia, ca lider responsabil al statului roman contemporan, si clarifica faptul ca, daca la o sueta televizata a pronuntat unele cuvinte negindite bine, cind vine vorba de pozitiile oficiale ale statului roman stie foarte bine ce sa spuna si cind sa spuna.

    Este o absurditate la limita aberatiei sa "explici" ca ce au facut poate unii evrei in Odesa sau Transnistria justifica masacrele in masa din Iasi.

    Este o necuviinta sa vorbesti despre "cauzele" masacrelor, pe acelasi plan moral cu musulmanii fanatici care vorbesc de "cauzele" violurilor fiind ca i se vedea glezna femeii atacate. Este si o bataie de joc la adresa pretentiilor crestine ale extremistilor care se revendica de la Hristos, dar nu fac decit sa il scuipe in fata, propovaduind ura, crima, mizeria, resentimentul.

    Din pacate, unii, sper nu multi dintre compatriotii nostri confunda ideea de nationalism/patriotism cu ideea ca crimele "noastre" trebuie virite sub pres, ca pisica, si ca a minti si a perpetua ura este justificat.

    Daca nu ne simtim direct responsabili pentru crimele inaintasilor nostri, si nu avem de ce (o majoritate a cetatenilor romani de astazi nu erau nici nascuti in 1941) atunci sa nu ne fie frica sa ne confruntam istoria. N-am fost cei mai rai dar nici cei mai buni.
  • -3 (11 voturi)    
    despre evrei...... (Marţi, 28 iunie 2011, 22:58)

    obersthurmanfurer [anonim]

    e de groaza cu evreii astia...de cand cu poporul"ales" nu mai poti zice si face nimic contra lor.daca am fi un pic rezonabili ar trebui sa-I plangem si pe armenii exterminati de turci,pe indienii nord si sud-americani exterminati de albii veniti in lumea noua,de triburile africane de albi si alte triburi africane,etc,etc...exemplele pot continua cu atrrocitatile comise in tarile comuniste.....de toate astea se vorbeste f.putin sau deloc...astia nu au fost fiinte umane,persoane,suflete nuuuuuuuuu!!!!!doar evreii se bucura de aceste apelative...ei au fost persecutati de secole,urmariti,omorati si cate altele....cand SUA e plina de evrei bogati care sprijina etnia ceilalti nu pot decat sa taca.despre ce au facut ei,"poporul ales",in istoria milenara,despre cum s-au comportat si cum se comporta in continuare de nu-i suporta mai nimeni...mucles...doar despre cat au avut ei de suferit "saracutii"in al doilea razboi mondial...atat....nu sunt antisemit,dar nu sunt de acord sa ii luam tot timpul in brate ca si cum ei sunt mai inocenti decat Cristos.....pana la razboiul al doilea nu am cunostinta sa se fi discutat atat despre alte populatii care au patit la fel sau mai abitir.....aici banul vorbeste...shalom.....
  • -5 (11 voturi)    
    românii lui Codreanu? (Marţi, 28 iunie 2011, 23:03)

    dumi [anonim]

    Codreanu a fost asasinat în '38. Mişcarea Legionară a fost lichidată de Antonescu, la începutul lui '41. Cine sunt "românii lui Codreanu"?

    Şloim, mai cizelează-ţi minciunile.
    • -3 (9 voturi)    
      printre altele (Marţi, 28 iunie 2011, 23:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Azi cand se implinesc 71 de ani de la rapirea Basarabiei de catre ciuma bolsevica iudaica, cand romanii de peste prut sunt in doliu noua ni se servesc in schimb lectii despre Holocaust.

      Am impresia ca Hotnews fie sfideaza cititorii cu astfel de chestii (stiri e mult spus) bune de spalat creierele (evreii victime inocente, romanii niste brute totale), fie urmareste cu orice pret rating prin incaierarea cititorilor.
      • -3 (11 voturi)    
        aveţi dreptate (Marţi, 28 iunie 2011, 23:46)

        dumi [anonim] i-a raspuns lui alex

        atâta timp cât mărturiile despre "holocaustul" românesc sunt citatele din Wikipedia şi afirmaţiile iresponsabile ale organizaţiilor israelite, sau ale unor martori decrepiţi, nu e nimic de făcut.
      • +1 (7 voturi)    
        prostii (Miercuri, 29 iunie 2011, 7:46)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex

        1) Care romani de peste Prut sunt in doliu ? Aia beau, petrec si daca ar putea s-ar uni tot cu Rusia nu cu Romania. Pentru ei Romania e doar o vaca fraiera numai buna de muls.

        2) Cel putin femeile si copii evrei macelariti la Iasi, dar nu numai, erau inocenti. [editat de moderator]
      • -4 (4 voturi)    
        ai dreptate si de la mine (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:52)

        CZC [anonim] i-a raspuns lui alex

        alex si dumi, va dau si eu dreptate pentru ca imi plac minusurile :))
        Intr-adevar, de rapirea Basarabiei se uita. Astazi istoria se citeste pe wikipedia, dar despre care se uita (sau poate nu?) ca POATE FI SCRISA DE ORICARE DIN NOI, deci este susceptibila de ceea ce se numeste MANIPULARE.
        Pe de alta parte, despre HOLOCAUSTUL ROSU livrat de comunistii evrei in Basarabia nu vorbeste nimeni. Nici atunci evreii nu aveau nimic cu populatia bucovineana, doar ii turnau noilor "stapani", fericiti ca se vor putea razbuna pe comunitatea romaneasca in sanul careia au trait si au fost tolerati.
  • +10 (10 voturi)    
    Compasiunea minima, fara de care nu e decenta (Miercuri, 29 iunie 2011, 0:14)

    Sanda111 [utilizator]

    Am frunzarit majoritatea comentariilor... nici macar unul nu vorbeste despre aspectul omenesc al lucrurilor.

    Pina la urma, atunci cind oameni nevinovati sufera - romani, evrei, rusi, nemti, unguri... nu e o chestiune de "noi" contra "ei" sau de "ei contra "noi", ci o chestiune de empatie, de abilitatea emotiva elementara de a suferi, macar pentru o secunda, pentru ca o nedreptate, o cruzime a fost comisa.

    Imi permit sa exprim compasiunea mea catre victimele pogromului din 1941. Cind vom comemora victimele represiunii comuniste voi face acelasi lucru.

    Se spune ca Patrascanu ar fi spus "Inainte de a fi comunist sint roman". Nu era prea rau, pentru un membru al unui partid criminal, care a fost asasinat de propriul sau partid.

    Dar: inainte de a fi romani sau ce vom fi fiind, sa fim oameni.

    Sa renuntam la ura, chiar si cind o putem exprima la adapostul anonimatului. Este ceva in acelasi timp de speriat si neputincios in imaginea cuiva care scrie rautati despre victimele unui macel, fara o secunda in care gindul sa se indrepte spre copilasii, femeile gravide si batrinii ucisi de-a valma.

    Daca criminalii sint "de-ai mei" nu sint mai putin criminali. Daca victimele nu sint "de-ai mei" nu sint mai putin victime.

    Pace tuturor si ginduri (mai) miloase.
    • -3 (11 voturi)    
      1940 (Miercuri, 29 iunie 2011, 1:18)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Sanda111

      vezi c-ai uitat sa-ti exprimi compasiunea pentru pogromul care a avut loc cu exact un an inainte de 1941..
    • -1 (7 voturi)    
      nu, problema este alta (Miercuri, 29 iunie 2011, 9:50)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Sanda111

      n-are rost sa ne oripilam inutil - suntem oameni, iar atata timp cat nimeni nu sustine uciderea unui om, nu vad de ce aceste comentarii ar da dovada de "inumanitate".

      problema este alta: cum bine spuneau si altii pe-aici, dar vad ca propaganda a fost mai puternica. problema este cea a documentarii. chiar daca aceasta exista, nu prea e de gasit - nu poti accepta nici cifre, nici paternitatea actului criminal fara documente. e ca si cum mi s-ar cere sa "fiu umana" cand mi se spune ca 20 de martieni au fost omorati de o sonda spatiala... ei bine, am cateva probleme cu aceasta afirmatie. daca ma pun pur si simplu pe plans, nu vor profita de asta sufletele bietilor martieni, ci cei ce au avut un interes in a prezenta o informatie falsa.

      la fel si in cazul de fata: un pogrom nu e ceva ce sa ascunzi sub pres, asa ca stim ca a avut loc, si asta a fost un lucru foarte grav. dar cati, de ce, care sunt vinovatii? - astea sunt lucruri, se pare, mai greu accesibile. iar cand o sursa importanta, ca de pilda site-ul Comunitatii Evreiesti din Romania, postuleaza ca prima cauza un "antisemitism" irational, trecand insa sub tacere incidentele destul de urate dintre evrei si armata, evrei si basarabeni - eu numesc asta o sursa de informatie indoielnica.

      in ce priveste compasiunea, este nevoie de ea pentru ca asa ceva sa nu se mai repete. din pacate, asa ceva se repeta. cu siguranta pe mortii din timpul pogromului nu-i mai poate ajuta compasiunea noastra, in schimb pe victimele de astazi - da. si totusi, cand e vorba de un masacru cunoscut, documentat si cutremurator precum cel din Fasia Gaza, compasiunea iti este amendata ca "antisemitism" - ciudata coincidenta, nu?

      Romania are si ea nu mii, ci sute de mii de victime ucise de comunism, plus alte milioane schilodite prin inchisori, deportate, oprimate, discriminate... sunt oameni care nici azi nu stiu unde le sunt inmormantati parintii sau bunicii, oameni cu vietile marcate de oroare.
      ce conteaza e ca asa ceva sa NU SE MAI REPETE.
      • -4 (4 voturi)    
        Fasia Gaza? (Miercuri, 29 iunie 2011, 12:11)

        CZC [anonim] i-a raspuns lui ...

        pai ce, ala e mascaru?! probabil nu se compara cu ce au facut romanii evreilor! tu nu stii istorie!
        incercam sa intuiesc ce ar raspunde un indoctrinat.
        intr-adevar, ai dreptate, iar acest lucru s-a putut intampla din cauza industriei holocaustului care a fost perfectata dupa WW2. Prin aceasta inginerie, pe langa banii care se fac, s-a descoperit si dezvoltat aceasta arma de aparare a evreilor - folosirea adjectivului "antisemit" pentru a descrie pe oricine nu e de parerea lor.